Hirdetés

Else Mobile előzetes a Mobile World Congressről

ELSE, Access, Emblaze Mobile? Hogy is van ez?

Egy videóval kezdődött minden. Sokszor van ez így, az internet világában egy fél perces reklámszpot is elég ahhoz, hogy valaki vagy valami híres legyen. Pont ez történt az Else mobiltelefon esetében is: elindult egy weblap, aminek az intrója elég ütős lett ahhoz, hogy felkeltse a szakma és a végfelhasználók érdeklődését, annak ellenére, hogy a Mobile World Congress kezdetéig gyakorlatilag senki sem tudta, hogy mi az.

ELSE Mobile

Barcelonában viszont mindenre fény derült. Az ELSE nem csak egy konkrét mobiltelefonnak, hanem egy egész termékcsaládnak és az azt készítő cégnek is a neve, igaz, az ELSE Mobile családja egyelőre csak egy telefont tartalmaz, az első ELSE mobilt. A céges háttér meglehetősen összetett, az ELSE Ltd. egy 2001-ben alapított, izraeli székhelyű vállalat, egy dizájnház akik "state-of-art" mobiltechnológiával letisztult és intuitív felhasználói élményt kívánnak nyújtani felhasználóiknak, legalábbis ezt állítják saját magukról. Az első ELSE telefon elvileg öt év kemény munkájának az eredménye, amit nyilván nem árt fenntartásokkal kezelni, ha ugyanis ilyen régóta és ilyen keményen dolgoztak volna rajta, valószínűleg beleöltek volna még egy kis munkát, és a készüléküket egy-két évvel ezelőtt piacra dobták volna, így ugyanis náluk lenne az előny, nem nekik kéne rohanniuk a piac után. Egy-két éve ugyanis az ELSE telefon akkorát ütött volna, mint mondjuk az iPhone, de persze az is elképzelhető, hogy tényleg régóta hegesztik már a rendszert, csak nem tudták időben elkészíteni. A már említett vállalaton kívül ugyanis többnek is köze van a készülékhez, a Linuxon alapuló operációs rendszert ugyanis a NetFront böngészőjéről jól ismert Access készítette, a hardver elkészítésében pedig a korábban Emblaze Mobile néven ismert vállalt komoly szerepet. A céges kapcsolatok itt sem teljesen tiszták, többen azt mondták, hogy az ELSE Ltd. gyakorlatilag az Embleze-ből lett, mások szerint két külön cégről van szó, az igazságot a kiállítás alatt sajnos nem tudtuk meg, de idővel valószínűleg mindenre fény derül.

ELSE Mobile

Az első ELSE telefon (angol nevén First ELSE) egy érdekes és egyedi koncepció eredménye. Megjelenése minket is érint, hiszen elsősorban Európa középső és keleti részét kívánják vele megcélozni, tehát szinte biztos, hogy nálunk is kapható lesz a második negyedév végén vagy a harmadik negyedév elején. Épp ezért elsétáltunk a készülék kiállítási helyeként szolgáló Access standhoz, ahol megnéztük, hogy mitől is olyan különleges ez a cucc.

Bemutatkozik az első Else telefon

Az ELSE mobiltelefon megtervezésekor az említett cégek elsődleges célja az volt, hogy a felhasználók egy eddig soha nem látott felhasználói élményt kapjanak, magyarul a legnagyobb hangsúlyt a grafikus felhasználói felületre fektették. A könnyű kezelhetőség is nagyon fontos szempont volt, a GUI felépítéséből adódóan a készüléket egyetlen egy ujjunkkal tudjuk kezelni. A jobb kezünkön lévő hüvelykujjról van szó, ami egyben azt is jelenti, hogy a balkezes embereket gyakorlatilag kizárták a potenciális vásárlók köréből. Mivel minden nyolcadik ember balkezes, ez a népesség 12,5 százalékát jelenti — merész elképzelés.

ELSE Mobile

De nem csak ezzel vállaltak rizikót az ELSE-t megálmodó cégek, hanem magával a felülettel is. Nem ez az első eset, hogy valaki csinált egy teljesen egyedi, addig soha nem látott érintőkijelzős felhasználói felületet (a legjobb példa a Neonode N2), de akármennyire is jó dolog az újdonság, az emberek bizony a már jól bevált, megszokott dolgokat kedvelik, mivel nincs kedvük több napot azzal tölteni, hogy megszokjanak egy új kezelési módot. Épp ezért még egy olyan megoldással sem találkozhattunk, amelyikkel gyártója elérte volna a kitűzött célokat, de ki tudja; még az is elképzelhető, hogy az ELSE lesz az első ilyen. A grafikus felhasználói felület ugyanis tényleg nagyon látványos és egyben újszerű, kezelése szinte adja magát, igaz, apró ujjmozgatásokat igényel, ami mindenképp megszokást igényel, mi a kiállított készülékek egyikét több percen át hibátlanul tudtuk kezelni, utána viszont folyamatosan félrenyúltunk, ami rövid időn belül frusztrálttá tett minket. Ennél is nagyobb gond viszont, hogy a kifinomult, pontosan megtervezett felület miatt a személyre szabhatósági lehetőségek száma zéró, még egy háttérképet sem állíthatunk be, hiába szép tehát minden, hamar meg lehet unni, arról nem is beszélve, hogy senki nem szereti, ha a telefonját többször látja viszont mások kezében, mint ahányszor pislog. Számomra tehát érthetetlen ez a fajta zártság, a mobiltelefonok piaca már évek óta a "user experience"-ről szól, ami nem csak azt jelenti, hogy kapunk egy jól kezelhető, szépen kinéző menürendszert, hanem azt is, hogy készülékünket a magunk képére szabhatjuk. Az ELSE-nél további gond, hogy a hozzá tartozó alkalmazásbolt csak a harmadik negyedévben fog piacra kerülni, tehát programokkal sem tudjuk színesíteni a masinát — egyébként egy zárt rendszerrel működő szoftverboltról van szó, melybe csak az gyártóval szerződött fejlesztők tölthetnek fel szoftvereket, az SDK tehát nem lesz mindenki számára elérhető. Ha tehát holnap megjelenne az ELSE, én pedig kapnék egyet, félnék letenni az asztalra egy olyan társaságban, ahol másnak is van, mert legfeljebb a telefonkönyvbe történő belépés után tudnánk megkülönböztetni őket.

ELSE Mobile

A kezelés menetét szavakkal leírni nehéz, de mivel a következő oldalon egy kiváló videóban mindez jól látható, nem is próbálkozom meg vele. A hardverről viszont érdemes pár szót ejteni, mivel meglehetősen egyedi eszközről van szó. Formavilága első ránézésre átlagosnak tűnik, egy fekete színű, 115,6 x 56,6 x 13 milliméteres téglatestről van szó, melynek elején egy 3,5 hüvelyk átlójú, 480 x 854 pixeles felbontású kapacitív érintőkijelző található. Efölött egy külön állapotkijelző sor található, melyen a legfontosabb információkat (idő, akkumulátor töltöttsége stb.) láthatjuk. Az előlap oldalán érintésérzékeny gombokat fedezhetünk fel, hátulra pedig egy 5 megapixeles kamera került. A hardveres oldal is figyelemreméltó, a készülék lelke egy Texas Instruments OMAP 3430-as processzor, a belső memória mérete pedig 16 vagy 32 GB. Az adatkommunikációs repertoár teljes, a 3G-s készülék ismeri a HSPA-t, van benne WiFi, Bluetooth és GPS. Az ezekből kikövetkeztethető funkciókon (böngészés, navigáció) túl zenék, videók és Flash-alapú tartalmak lejátszására is alkalmas, a gyári szoftverek száma viszont nem kimagasló, bár valószínűleg teljes a lefedettség. Ennél többet egyelőre nem tudunk róla.

Videó és vélemény a készülékről

Az ELSE működését az alábbi videón csodálhatjuk meg:

Az ELSE-szel kapcsolatos kép először kicsit zavaros volt a fejünkben, de ahogy múlt az idő, úgy tisztult le minden. Az első ELSE készülék sikeressége nehezen megjósolható, mert bár maga az eszköz rendkívül innovatív, szép és egyedi, több olyan funkció is hiányzik belőle, amelyik már évek óta elvárás. A legnagyobb probléma a személyre szabhatóság hiánya, de egy ilyen erős hardverre épülő készüléknél elvárás lehet a szoftveres bővíthetőség is, amire a készülék megjelenésekor még nem lesz megoldás. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen komoly hardver nyilván nem két forintba fog kerülni, ennyi pénzért pedig elvárná az ember, hogy ne kelljen napokig tanulnia a kezelést (mert bizony sokaknak kellhet), hogy egy háttérképet be tudjon rakni, vagy hogy letölthessen egy programot, amire szüksége van. A magyaroknak komoly gond lesz a lokalizáció hiánya is, mivel a virtuális billentyűzet álló helyzetben olyan kicsi, hogy gyakorlatilag használhatatlannak tűnik a prediktív szövegbevitel nélkül, márpedig az magyar nyelven nem lesz elérhető — erre részben megoldást jelenthet a fektetett képernyőn megjelenő, nagyobb méretű QWERTY billentyűzet. Nagyon várom, hogy végre kapjak egy tesztpéldányt az első ELSE-ből, de komoly kétségeim vannak vele kapcsolatban. Meglátjuk.

Bocha

Kinti internethozzáférésünket a Vodafone támogatta.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés