Elephone P2000 - lenyomat a porcelánboltban

Bevezető

Nem ez az első termék, amit a Coolicool.com Kínából tesztelésre küld nekünk, korábban járt nálunk egy UMi X3 is, amely vegyes fogadtatásban létesült. A kínai webshop illetékesei (Tiziana és Luisa) viszont úgy gondolták, hogy megéri nekünk telefont küldeni, ismerjék csak meg a magyar fogyasztók is, hogy milyen jellegű készülékeket lehet tőlük rendelni, ezért útnak indították a mostani írásban bemutatandó Elephone P2000 nevű eszközt, amit közösen választottunk a kínálatból, leginkább azért, mert van neki legalább egy különlegessége, ez pedig a hátlapra tett ujjlenyomat-olvasó.

Elephone P2000
[+]

Igen hosszasan lehetne arról írni, hogy mennyire időtálló ötlet egy telefont Elephone névvel ellátni, rengeteg variációnk volt arra, hogy milyen címet lehetne adni az anyagnak, mondjuk öbbnyire etszett, esetleg rámehettünk volna, arra is, hogy egy elefántnak mégis milyen ujjlenyomata lehet, de hát jó esetben egy terméknél nem a neve határozza azt meg, hogy megéri-e megvenni, hanem a tudása. A P2000 papíron elég combosnak tűnik, nyolcmagos processzor, 2 GB RAM, HD felbontású kijelző, ehhez mérten a 190 dolláros ár nem tűnik irreálisnak, ha rátesszük a határon képződő további költségeket, akkor is megállhat a végén 60 lepedőből.

Elephone P2000 elölről
[+]

Az Elephone-t Kínában alapították 2008 végén, naná, hogy Shenzhenben. Ma a cégnél több mint ezer ember dolgozik, többségük a kutatás-fejlesztési részlegen és az értékesítésen. Állítólag évente 10 millió Elephone termék talál gazdára, a cég pedig azt tűzte ki célul, hogy Kínán kívül is sikeresek legyenek. Elég sokféle készüléket gyártanak, a hozzánk eljutott P2000 alig egy hónapja van piacon, hamarosan pedig érkezik a kissé bazárinak kinéző W1, ami egy okos karperec. Telefonos fronton van még egy újdonságuk, a P6i, ami erős iPhone-beütéseket mutat, de a korábbi Elephone termékeknél is rendre találunk valami olyan ismert modellt, ami ihletként szolgált.

Doboz, külső

Kifejezetten kulturált a doboz, a fekete pakkot pirosas betétek dobják fel. Kibontás után először a jókora P2000-et kell kiemelni, utána férünk hozzá a többi tartozékhoz, itt microUSB kábelt és töltőfejet találunk. Headset nincs, van viszont egy cuki kis boríték, amiben egy kijelzővédő fólia bújik meg, ez kedves gesztus. Még egy vállalható angolságú leírást is kapunk, direkt belelapozgattam, mert magában a készülékben néha egészen megdöbbentőre sikeredett a fordítás.

Elephone P2000 doboz
[+]

A P2000 elég termetes tepsi, nyilván az 5,5 hüvelykes kijelző alapvetően meghatározza a méreteket, de bőven maradt az előlapon hely, főleg alul-felül tűnik pazarlónak a helykihasználás. A megjelenítő egy viszonylag olcsó IPS panel, a fényerő és a betekintési szög oké, a kontrasztarány azonban nem túl acélos, a feketék inkább szürkék. A HD felbontás (720 x 1280 pixel) alapvetően elegendő, bár ekkora felületen már Kínából is simán jönnek Full HD kijelzők. Igaz, a 60 ezres árszintbe ez nem biztos, hogy belefér.

Elephone P2000
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Elephone P2000 Alcatel One Touch Hero ASUS Fonepad Note FHD 6 Huawei Ascend G750
Fehér fényerő 336 nit 493 nit 450 nit 450 nit
Fekete fényerő 0,40 nit 0,50 nit 0,29 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 840:1 985:1 1552:1 1084:1
Színhőmérséklet 9737 K 8372 K 7442 K 7264 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző felett van állapotjelző led, amely pirosan és zölden tud világítani, illetve villogni. Találunk előlapi kamerát és fényérzékelőt is, az alsó részen pedig az Android rendszerre jellemző érintőgombok sorakoznak, ezek piros festést kaptak. Érdekes módon nem csak a 3,5 mm-es jack dugasz, hanem a microUSB csatlakozó is a készülék tetejére költözött, alul nincs semmi, csak a beszédmikrofon lukacskáját szúrhatjuk ki, ha közelebbről szemlélődünk. A P2000 bal felére kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk, jobbra költözött a kijelző feloldását és lezárását működtető gomb.

Elephone P2000
[+]

A hátlap viszonylag sivár, de az anyaghasználat nem bántóan olcsó, sima tapintású plasztik fedi a borítást. Alulra költözött a hangszóró, középtájt a gyártó logója ücsörög, amibe tényleg bele lehet képzelni egy elefántot nagy fülekkel és kis ormánnyal. Legfelül található a kamera, alatta rögtön ledes vaku kukucskál, illetve az ujjelnyomat-olvasó érzékelője is ide került, a biztonság kedvéért pirosas kerettel kiemelve. A hátlap leszedhető, itt a dolgok hirtelen világoskékké változnak, ilyen színben tündököl az akkumulátor és a microSD-t, valamint a két microSIM-et fogadni képes terület is, ami elsőre kicsit furcsa. A microSIM bal oldalra jön, fentre. A normál méretű SIM jobbra csúszik, lentre, fölé pedig be lehet tenni a microSD-t. Kicsit idétlen, de működik, az viszont biztos, hogy a memóriabővítést csak akkor tudjuk babrálni, ha kivesszük a telepet. Az általános összeszerelési minőség rendben van, nincsenek illesztési hibák, nem rossz minőségűek a műanyagok, kellemes a telefon tapintása is.

Hardver, menü

Nyolcmagos MediaTek chipset duruzsol a burkolat alatt, az MT6592-t ismerjük már régről, az 1,7 GHz-en ketyegő processzormagokat egy Mali-450-es GPU segíti ki a grafikus feladatokban, a 2GB RAM pedig bőven elég ahhoz, hogy több program is gond nélkül fusson egymás mellett. A belső tárhely 16 gigányi, ebből 12,3 gigabájtot tudunk használni, illetve ott van a microSD bővítés lehetősége is. Jó hír, hogy az Android 4.4.2-es verziója került a masinára, papíron tehát a nagy Elephone jónak ígérkezett.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Elephone P2000 Alcatel Idol X+ Prestigio 5508 DUO Huawei Ascend G750
Quadrant Standard 16732 pont 18487 pont 15010 pont 14285 pont
Linpack for Android (single) 151,051 MF. / 0,55 s 175.017 MF. / 0,48 s 143,305 MF. / 0,59 s 148,905 MF. / 0,56 s
Linpack for Android (multi) 303,345 MF. / 0,56 s 361,171 MF. / 0,47 s 321,270 MF. / 0,52 s 323,736 MF. / 0,52 s
Smartbench 2012 Prod. 4809 pont 3645 pont 3551 pont 3404 pont
Smartbench 2012 Games 3302 pont 2707 pont 3189 pont 3117 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 26053 pont 31670 pont 27530 pont 27241 pont
Geekbench 3 (single) 439 pont 505 pont 443 pont 445 pont
Geekbench 3 (multi) 2328 pont 2791 pont 2395 pont 2381 pont

A tempóval tényleg nincs gond. Pörög-forog a menü, nincsenek akadások, ez a hardver ezt a felbontást játszi könnyedséggel elbírja. A P2000 elvileg rendelhető MIUI felülettel is, de a Coolicool nem ezzel küldte nekünk, hanem egy sokkal fapadosabb interfészt kapunk. Az Android gyári felülete köszön vissza, de azért vannak apróbb módosítások, ami rögtön szembetűnő, hogy egy szinttel nagyobbak a menüben az ikonok, mint alapesetben. Nyilván bele kellett berhelni a rendszerbe az ujjlenyomat-olvasót, van néhány gesztusvezérléses és notifikációs extra is, de ebben nagyjából ki is merülnek a változtatások.

Elephone P2000 Elephone P2000

A telefon tud magyarul. Azt azonban nem mondanám, hogy a fordításra nagy energiákat allokáltak volna, ha van olyan menüpont, ami nem része a gyári Androidnak, akkor az angol maradt. De milyen angol! Pár képernyőképet is talál az olvasó, az every párja a nevery, de az értesítési villogásokkal kapcsolatos opciók leírása is igencsak furmányosra sikeredett. Nem mondom, hogy nem lehet megérteni, hogy mit akar a telefon, de ne ebből készüljünk nyelvvizsgára. Ha üzenet és/vagy hívás jön, akkor villogtathatja a vakut a telefon, be lehet kapcsolni a ClearMotion üzemmódot is. Ez a Samsung védjeggyel ellátott márkája, de ez az Elephone tervezőit egy csöppet sem zavarta, sőt, még a feliratot is benne hagyták a menüben, úgy az igazi. Van gesztusvezérlés, ami nem is az igazából, hanem a telefon döntögetésével tudunk váltani képek, számok között a megfelelő helyeken, ezek angol leírása is megérne egy misét.

Elephone P2000 Elephone P2000

Hogy egy elefánt általában mit eszik, az igazából mindegy, de hogy a mérnökök nagy dózisban kaptak tréfarépát reggelire, arra elég jó bizonyíték az, amit a híres ujjlenyomat-olvasó kapcsán sikerült összehozni. Ha az ember úgy dönt, hogy vállalja azt a rizikót, hogy a kínai kormány adatbázisába kerül a biometrikus azonosítója, akkor garantáltan szerez magának néhány vidám percet. Én vállaltam, mert már kétszer szálltam át a pekingi reptéren, ahol levették az adataimat, és azt sem tartom kizártnak, hogy valami taget is hozzám rendelt a hatóság, mert a kézipoggyászomban találtak egy öngyújtót, amire nagyon szúrós szemmel néztek (mint Bud Spencer), elkérték az útlevelem, elvitték, kikerült a látókörömből, öt perc múlva visszahozták és intettek, hogy mehetek tovább. Illetve nem hogy mehetek, hanem menjek is, amíg jó a kedvük.

Elephone P2000 Elephone P2000

Az ujjlenyomat-olvasó néhány fázisú animáció keretében kéri, hogy helyezzük az ujjunkat a megfelelő helyre, ezt az animációt viszont egy az egyben lelopták a Galaxy S5-ből, ami konkrétan azt eredményezte, hogy az ábra szerint nekem a home gombot kellett volna simogatnom, ami egyrészt fizikai valójában nincs (hiszen érintésérzékeny), másrészt a szenzor a készülék hátulján van. Akkor miért nem a HTC One Max grafikáját nyúlták le? De közben azért az is látszik, hogy az animáció a telefon hátulját kapargatja, szóval teljes a káosz. Három ujjunkat tudjuk eltárolni a készülékben, igazából a hatékonyságával kapcsolatban egy rossz szavam sem lehet, ha nem is sikerült mindig elsőre feloldanom így a telefont, de ez csak azért történt így, mert ezt a nagy tepsit nem mindig bírtam úgy tartani, hogy tökéletesen végig tudjam húzni az ujjamat az érzékelőn. Ha sikerrel járunk, akkor a feloldás azonnal megtörténik a Samsung Galaxy készülékekből ismert, csobogás szerű hangeffektus kíséretében.

Elephone P2000 Elephone P2000

Az alapvető alkalmazáskínálat elemei hiánytalanul megvannak, de ennél alig kapunk többet. A fájlkezelő említhető meg, illetve a MyStore, ami a Play Store kínálatából mazsoláz, nem találtam a listában semmi kiugróan értékes tartalmat. A többi app a szokásos, ahogyan az értesítési függönnyel és pár apróság kivételével a beállítási lehetőségekkel sem babráltak.

Multimédia

A hátlapra 13 megapixeles kamerát szereltek az Elephone mérnökei. A szoftverhez viszont nemigen nyúltak, az Androidra jellemző felület és beállítási lehetőségek fogadják a lelkes júzert. Ha 4:3 arányú képet csinálunk, akkor érjük el a maximális felbontást, 16:9-es képnél csak 8 megapixelt kapunk. A részletes beállításokat a kereső bal alsó sarkából ránthatjuk elő, itt elég sokféle opció akad, nincs köztük különösebb extra, de nem is hiányzik semmi. Van HDR, geotagging, panoráma, sorozatmód, önkioldó, állítható az ISO, az élesség, a kontraszt, a vaku, van arcszépség-javító (magyarán szétmossa a fejünket az algoritmus), és bemozdulásfigyelő is, amely elvileg automatikusan exponál, ha mozgást észlel. Ez nálam nem akart sehogyan sem működni, de biztos rosszul mozgok.

Elephone P2000
[+]

Az előlapi kamera 8 megapixeles, ami elég sok. Igazából feleslegesen sok, nem ettől lesz selfie-mobil egy okostelefon, hanem attól, hogy a relatív magas felbontás mellett fel tud mutatni még néhány extrát. Mondjuk szélesebb látószöget, valamiféle vakuzási opciót, vagy éppenséggel egy sereg olyan effektet, amivel az arckép megbolondítható. Itt semmiféle ilyesmi nincs, ráadásul az előlapi kamera minősége még a hátlapinál is sokkal gyengébb, pedig az sem egy kifejezett kéjhömpöly, mutatom:

A fotók azért annyira nem tragikusak, de gyakorlatilag minden olyan hiba megtalálható rajtuk, ami a mobilos optikákra jellemző lehet. A dinamikatartomány rettentő szűk, nagyon könnyen beégnek a világosabb részek, mintha a gépet zavarná a fény, miközben ugye abból dolgozik. A fókuszálás nem mindig sikerül frankón, de az elvileg éles képeken is elmosódnak a részletek, miközben a képzaj is megmarad. A színhőmérséklet enyhén lilásba hajlik, nyilván ezen hibák egy részén talán sok szoftveres csavargatással lehet segíteni, de az Elephone P2000 hátulján egy meglehetősen olcsó optika ücsörög és láthatóan a szoftverrel sem szórakoztak sokat. Ez a videózási képességeknél is látszik, itt van egy 1080p felbontású tesztfilmecske.

Elephone P2000 Elephone P2000

Zenében kicsit jobb a helyzet, bár itt sem törték magukat dirib-darabra a fejlesztők, a gyári Play Zene a hivatalos lejátszó, persze így aztán van equalizer, vannak albumborítók, lejátszási listák, ismétlés és véletlenszerű üzemmód is. A hátlap aljára tett hangszórónak érdekes módon jót tesz, ha mondjuk lerakjuk egy ágyra, mert így ugyan halkabb, de tompább is lesz a zene, ami elveszi azt a meglehetősen éles, némiképp fülsértő jellemzőjét a P2000 által szolgáltatott produkciónak, ami egyébként igaz rá. Hangosnak hangos, de torz is. Akad viszont FM-rádió, amihez fülesre lesz szükségünk, de egész jó a vételi érzékenysége.

Adatátvitel, akkumulátor

A MediaTek chipset 21 Mbps HSPA sebességben kalibrálja az elérhető mobilhálózati maximumot, ez bőven megfelel a célnak. A WiFi érzékenysége közepes, a GPS viszont nem volt a helyzet magaslatán. Egyrészt a GLONASS támogatásról le kell mondjunk, másrészt még bekapcsolt WLAN-nal sem volt képes pozíciót találni gyorsan, kellett neki kábé 5-6 perc, mire összeszedte magát. A WiFi-vel van más gond is, egy idő után egyszerűen nem kommunikál a routerrel a telefon, ez ritkán jelentkezik (jópár óra után), de ezen csak a WiFi ki, illetve újra bekapcsolása segít. Van viszont NFC, ami jól működött, egy LG G3-mal könnyedén megismerkedett.

Elephone P2000 Elephone P2000

A gyári böngésző nem mutat túl sok extrát, normális tempóban bönget, a kétujjas gesztusok és a görgetés komplexebb oldalakon sem okoznak nehézséget. Flash nincs, oldalszélességre való tördelési lehetőség viszont van. Az Elephone P2000 nem MTP-kliensnek mutatja magát akkor, ha a microUSB-kábel segítségével a géphez dugjuk, hanem külső tárhelyként. Egy tárhely a telefon saját memóriája, egy másik pedig az esetlegesen benne levő microSD tartalma.

Elephone P2000
[+]

A hátlap alatt egy kék színű, 2650 mAh teljesítményű akkumulátort találunk. Ez szerintem kicsit alulméretezett, egyrészt egy ekkora tepsibe igazán beleférhetett volna egy kicsit nagyobb telep is, másrészt a gyakorlat azt mutatja, hogy ha visszafogjuk magunkat, akkor is csak másfél napos üzemidő jön össze. Nem mondom, hogy ez tragikusan kevés, de lehetett volna ezen még mit csiszolni, még energiatakarékos üzemmódok sincsenek. A töltés viszont gyors, szűk két óra alatt teljesen tele lehet nyomni energiával a P2000-et.

Elephone P2000
[+]

Értékelés: Elephone P2000
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Felemás érzéseim vannak a készülékkel kapcsolatban. Egyrészt ha azt nézem, hogy egy nyolcmagos, 2 GB RAM-mal rendelkező, HD kijelzős, ujjlenyomat-olvasós, 13 és 8 megapixeles kamerákkal ellátott okostelefont az áfa megfizetése után is 60 ezer forintért a kezemben tarthatok, akkor nincs okom különösebb panaszra. Másrészt viszont nagyon sok bosszantó apróság és hiba van a telefonban, amelyek zöme egyszerűen abból fakadt, hogy sok esetben mintha rá se nézett volna egy valamennyire is hozzáértő a szoftverre, mintha nem lett volna gazdája a P2000-nek, hanem minden részleg beletett valamit, aztán azzal már senki sem foglalkozott, hogy az egészet gatyába is rázza. Röhejes fordítási hibák, baromságot mutató animációk, nullához közeli hozzáadott szoftveres extra és néha érthetetlen hibák jellemzik az Elephone modelljét. Miközben a gyártó a saját weboldalán arra veri a mellét, hogy ők majd Kínán kívül is oltári sikeresek lesznek. És persze simán lehet, hogy ha MIUI felülettel jön az Elephone P2000, akkor helyből két szinttel jobban teljesít, de nekünk ez jutott. Messze nem használhatatlan, kifejezetten gyors a rendszer, nincs gond a hangminőséggel, simán lehet rajta filmet is nézni, tehát egyáltalán nem mondom, hogy rossz vétel. Csak azt lehet érezni, hogy minimális odafigyeléssel, egy angolul értelmesen beszélő fordító, valamint egy grafikus alkalmazása mellett a szoftveres hibákat is kijavítva ez egy ütőképes telefon lenne. Így csak egy elszalasztott lehetőség, egy Elephone a porcelánboltban.

Bog

A tesztkészüléket a Coolicool.com webáruház biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Elephone P2000
Elephone P2000 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 154 x 78,2 x 9 milliméter
Tömeg 156 gramm
Színvariációk fekete, fehér, sárga
SIM-foglalat microSIM + normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Kijelző védelme Gorilla Glass
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa 1,7 GHz-es nyolcmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450MP4
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Fájlkezelő, FM-rádió
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés