Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soound

    tag

    Páran említették, hogy baromi lassú náluk a youtube. Hát leírom a story-mat.

    Szolgáltató: Opticon/Optanet

    Kb. 6-7 hónapja sz*pok azzal, hogy ~16:00 és 22:00 között a youtube használhatatlan 14mbit-el. 200k-val töltök. Egy jó darabig nem foglalkoztam vele, de az utobbi pár hónapban elegem lett, és nekiálltam nyomozni.

    Elkezdtem sebességet mérni. Ha megnézed a képet, ezt jóval 16:00 után mértem. A kép érdekessége az, hogy ciklikusan 3 percenként (függőleges osztás 1 perces) 1 percre meglódul a youtube.

    Így néz ki ugyan ez a videó, 22:00 óra után: , azaz átlag 1Mega/seccel töltött.

    Az volt érthetetlen számomra, hogy mitől ciklikus az egész (3/1 perc). Csináltam egy trace route-ot www.youtube.com-ra. És kibukott a turpisság. Ugyanis 16:00 előtt bix.google.com-ra ~10ms-em van, de 17:00kor már 60-70-es ms. A 3/1 perces ciklus meg úgy jön össze, hogy 3 percen keresztül 60+os pingem van a node-ra, arra az 1 percre amikor meglódul, a pingem leesik a normális-t megközelítő 20-30-ra.

    Felhívtam szolgáltatót, másnap küldtek egy "szerelőt", megmutattam neki a gondot, kapásból rávágta, hogy ez nem az ő saruk, de jelezni fogja a gondot. Eltelt 1 hét, újból felhívtam őket, megint azt ígérték megnézik, de nem történt semmit. Mint kiderült - ahol lakom - kicserélték a szervereket, ezzel azt konstatálták hogy minden rendben van és a hibabejelentésem automatikusan törölték. ( :C ) Újból felhívtam őket, megint jött egy szerelő, ezúttal már saját laptopjukról teszteltek. Megint arra jutottunk, hogy maga a net jó, csak youtube szar. Elkezdtem neki magyarázni, hogy szerintem mi okozhatja a gondot, egy büdös szót nem értett abból amit mondtam, de ő is megígérte hogy jelzi a hibát.

    Tegnap lejárt az egy hét türelmi idő amit adtam nekik. Végre nem egy diszpécser hölgy vette fel, hanem egy értelmes faszi, akinek elsírtam a gondom. Következő kérdések, válaszok mentek:

    - Hogy lehet az, hogy csak nyár közepe óta szar youtube, mikor előtte kifogástalan volt?
    - Valszeg azért, mert youtube tavaly nyáron vezette be azt az új feature-jüket, hogy amikor minőséget válasz, akkor a youtube nem kezdi előről betölteni a videót, hanem on-the-go vált felbontást, vagyis a videó tölt tovább, aztán egy pont után, már jobb minőségben megy.

    -Hogy lehet az hogy más szolgáltatónál nincs ilyen gond, pl T?
    A válasz két részből állt, az első magyarázat az volt, hogy Tnek külön cache szerverei vannak youtube-ra, szóval ha pont olyan videót akarsz megnézni, amit már T-s szerver becache-lt, akkor direkbe erről a szerverről fogod tölteni, nem pedig youtube-ról. Hihető magyarázat, de kicsit bullshit is.
    A másik magyarázat, hogy T rendesen csenget youtube-nak, ennek cserébe youtube sávot biztosít T-nek, így T fele youtube kifogástalan.

    Erre kérdeztem vissza, hogy kedves Opticon nem akar leülni üzletelni? Erre jött egy őszinte válasz( hogy nem akar fizetni opticon ezért), majd rákontrázott egy hivatalosabb magyarázattal is: - Már folynak a tárgyalások. Jah, 7-8 hónapja folynak.

    Legvégül diszpécser azzal védekezett, hogy a hiba nem náluk van. Erre jöttem én azzal, hogy akár mennyire is igazuk van, a szolgálatatásuk minőségére rányomja a bélyegét az ügy. Mert engem az end-usert nem érdekli, hogy mi áll a háttérben, Opticonnal nem megy a youtube, T-vel meg igen, és ha nem lennék még lekötve több mint 1 évre (pont azelőtt hosszabbítottam meg a csomagom, miután beszart minden), akkor símán szolgáltatót váltanék. Erre csórikám nem tudott mit mondtani.

    Szóval akinek lassú a youtube, annak ajánlom, hogy indítsa el cmd.exe-t és egy
    tracert www.youtube.com -ot nyomjon, majd nézze meg hogy bix.google.com node-ra milyen pinged van. 5-15 jó, 30+ (60-90) szar.

Új hozzászólás Aktív témák