Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz frame>24 #22072 üzenetére

    Az ilyen alakulatneveket soha ne értelmezd pontosan. A század körülbelül 100 embert jelent, de nem pontosan annyit.
    Az USA hordozókon egy repülőszázad 15 gépet jelentett, de mivel pilóta+lövész volt a felállás, valószínűleg a tartalék legénység és a karbantartók is beleszámítottak a létszámba.

    https://www.coreinfinity.tech

  • #65675776

    törölt tag

    válasz frame>24 #22072 üzenetére

    A század létszáma mindig a kisebb egységek létszámától függött, illetve a háborús helyzettől. Plusz az alkalmazó országtól, a gépek jelegétől.

    Kezdeti időkben a legkisebb bevethető alakulat a repülésben a háromgépes vic volt. Ebből négy vagy öt alkotott egy századot. Így lett a század géplétszáma 12 vagy 15. Később (először a finnek) átálltak a géppárra, mint alapvető egységre, de taktikailag legkisebb bevethető egység a két géppárból álló raj volt. Egy század 3-4 rajból állt. Innentől felfelé már jelentős eltérések voltak országonként, de még a században is. Ráadásul az amerikaiaknál még haderpnként is eltérő a századok állománya. A USAF kiterjedt háborúban (a II- vh óta ilyen csak Korea és Vietnam felett volt) 24 gépes századokat használ, békeidőben 12-16 gépeseket. A USN mára beállt a 12 gépes századokra fixen. Az ezred (wing) a USAF esetén kettő vagy három század. USN esetén mindig is az egy hajó fedélzetén állomásozó összes század együttese. Kisérő hordozók esetén ez 24-32 gépet jelentett, flotta hordozók esetén akár 130-at is.

    Páratlan létszámú század csak akkor jöhet létre ha nem a géppár az alapvető egység. A tartalékokat nem szokták beleszámolni, mert azok nem kerülnek bevetésre, csak azután, hogy veszteség érte a századot. A négyujj módszert először a finnek alkalmazták, utánuk a németek, majd a szovjetek (ők mondjuk visszaállni kényszerültek). Az amerikaiak is átálltak '40-ben. A britek csak '41-ben kezdték alkalmazni. A japánok szintén '41 környékén álltak át.

    Szóval mivel az alapvető taktikai egység a raj volt a II. vh-ban, így nem tudom honnan jött ez a hatgépes (három a Saipan-nél) formáció az amerikaiaknál. A plusz egy gép az alakulatban megint egy érdekes dolog. De maga a WG is teljesen rosszul használja az elnevezéseket. Írták volna inkább squad-nak.

    Általános leírást nem fogsz találni róla, mert nem lehet általánosan leírni. A "Magyar Légierő"ben is voltak eltérések még a '90-es években is. A pápai és taszári ezred sokáig három századból állt. Aztán Pápán felszámolták a harmadik századot. Taszáron eleve két vadász és egy "felderítő" századból állt a "vadászezred", Pápán a két század eltérő típust alkalmazott. Kecskeméten meg szinte végig két századból állt az ezred. A századok létszáma is ahogy éppen sikerült. Szu-22-ből 15-öt szereztek be, ekkora volt a század. MiG-23-ból 16 darab került álományba, de a század soha sem volt ekkora, mivel két kétülésest később szereztek be (az egyiket két évvel a rendszeresítés után, a másikat 12-vel később). Tehát a mayximum 15 gép volt. És a másik magyar hagyomány is közbeszólt: a veszteségeket nem pótolták. Szóval a Szu-22-kből kivonásuk során 12, míg MiG-23-ból a kivonáskor 11 gépből állt a század. A másik dolog, hogy akkori szovjet szokások szerint a kétülésesek csak gyakorlógépek voltak, nem rendelkeztek csak töredéknyi harci kapacitással, szóval a századok valódi létszámából a kétüléses gépeket megintcsak ki kell vonni... A Gripenek ehhez képest laza téma: 14 gép, slussz, passz.

Új hozzászólás Aktív témák