Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • _Petya_

    őstag

    Sziasztok!

    Egy 1 km-es wifi linket építek ki, 5GHz-en, parabola antennákkal. Egy másik fórumon írtak szerint, le kell csökkentenem a kártyákon az adóteljesítményt, mert a túl erős jel "megvakíthatja", de akár tönkre is teheti a másik oldali kártyát. Ezért javasolták, hogy használjam ezt: http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm a "power budget" kiszámolására, és azt, hogy: A -40 to -60 should be enough for 54/104 mbit link, provided there is enough clear spectrum for you in the area.

    Namármost, akármit írok be az említett calculator-ba, nekem mindig pozitív eredményt hoz ki.

    Hol itt a hiba? Mennyinek kell lennie a végeredménynek?

    Petya

    [ Szerkesztve ]

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • _Petya_

    őstag

    Hello!

    Azt hiszem sikerült valamit kiszámolnom:

    -5600 MHz-vel számoltam, nagyjából a sáv közepe
    - 1 km a link, a 107.386-ot ebből számolta
    - TX power-t 10 dBm-re álítom be
    - kábel veszteség 0.6 dB méterenként, 5 méteres kábel mindkét oldalon -> 3 dB
    - antenna gain 24 dBi mindkét oldalon
    - a kártyák érzékenysége -71 dBm

    Ebből kiszámolta, hogy a vevő oldalon -55.386 dBm jelenik meg, ami elég (-71-nél nagyobb) Persze a csatlakozó veszteségeket nem vettem figyelembe.

    Egy másik oldalon is kiszámoltam ugyanezt, ott kihozta nekem, hogy ez Európában illegális :) Szóval hogy is van ez, mennyi a maximális adóteljesítmény, ami nem kötött engedélyhez?

    Petya

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • _Petya_

    őstag

    válasz And #7736 üzenetére

    Ezt írták nekem:

    Use this: http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm or some other calculator to see your power budget in connection with the gain of the dishes.
    A too powerful signal might eventually burn your cards, ( if it's waaaaaaay too powerful), or it might just "blind" the other radio. It would be just how you'd expect to talk to a person half a meter away, by shouting out loud, as hard as you can. He will sure hear you, but won't understand a thing.
    A -40 to -60 should be enough for 54/104 mbit link, provided there is enough clear spectrum for you in the area.

    Tehát akkor jól értelmezem, hogy a fenti képen az RX Power-nek kell -40 és -60 között lennie?

    Közben megtalálam a korlátra vonatkozó szabályozást:

    http://www.hiradastechnika.hu/data/upload/file/2005/2005_8/HT_0508-4.pdf

    Az elôbbi sávtól eltérô szabályozás [3] alá esik az
    5,47-5,725 GHz tartomány, mivel ebben az esetben
    megengedett a kültéri használat is. Az átlagos teljesít-
    ményre vonatkozó korlát 1 W, a teljesítményszabályozás
    (a 3 dB-es mérséklési tényezôvel – mitigation factor) és
    a dinamikus frekvenciaválasztás (DFS) kötelezô. Ebben
    a sávban az ETSI az OFDM modulációjú HIPERLAN
    rendszerek használatát ajánlja [5]. A magyar szabályo-
    zás szerint az engedélymentes 5,4 GHz-es (5,47-5,725
    GHz) sávban elsôdleges jelleggel mozgószolgálat kere-
    tében többek között vezeték nélküli hozzáférési rend-
    szerek (rádiós helyi hálózatok: RLAN, HIPERLAN) mû-
    ködhetnek. Harmadlagos jelleggel állandó helyû szol-
    gálat keretében vezeték nélküli hozzáférési rendszerek
    (RLAN, HIPERLAN, WiMAX) üzemelhetnek. A megen-
    gedett maximális teljesítménysûrûség (EIRP) a sávban
    változó 50 mW/1 MHz

    Petya

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • _Petya_

    őstag

    válasz And #7738 üzenetére

    Köszönöm!

    Mégegy dolog hiányzik a képből számomra:

    A megengedett maximális teljesítménysûrûség (EIRP) a sávban változó 50 mW/1 MHz

    Ezt át lehet számítani a Budget mezőben található dB értékre? Nem szeretném túllépni a megengedett max teljesítményt. Mennyi lehet a maximális EIRP ("Budget"), ami még belefér? (Majd ha már él a link, természetesen tudom ezt finomhangolni, de az antennák összelövésekor sem akarok túl nagy alignment jelet kiadni)

    Petya

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • _Petya_

    őstag

    válasz And #7785 üzenetére

    Hello!

    Az előbb említett parabolás cuccot beüzemeltem. Duál fejeket használok, tehát van egy horiztontális, és egy vertikális polarizációjú csatlakozója az antennafejnek, ezeken külön mini-pci wifi kártyák vannak.

    Bekapcsoltam, és néztem egy scan-t, és azt tapasztalom, hogy a környéken található többi, nem duál kapcsolatot is látja mindkét kártya, persze nagyon kicsi jelerősséggel, -80,-90-et ír rá (nem is értem hogyan, hiszen -71 a kártyák érzékenysége..). Van itt egy általam üzemeltetett másik link, panel antennákkal, és ezt is látja mindkét kártya.

    Ez a jelenség normális?

    Petya

    [ Szerkesztve ]

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • _Petya_

    őstag

    válasz And #7791 üzenetére

    Hello!

    Köszönöm az eddigi segítséget. A parabolát ráálítottam egy másik 5GHz-es wifi kapcsolatunkra, és ott is -80-as jel van, holott egy 11 dBi-s panel antennával, és ugyanilyen rádióval -60-at lát egy másik eszköz.

    A csatlakozókra gyanakszom, ugyanis én krimpeltem őket, és lehet hogy elrontottam. Az N csatlakozó tüskéje ugyanis nem lóg ki eléggé a csatlakozóból, 3-4 mm-rel beljebb van, mint a neten található rajzokon. Multiméterrel megmértem, nincs szakadás, tehát elvileg hozzáér a tüske az aljzat érinkezőjéhez.

    Okozhatja-e ez a gyenge vételt? Lehetséges, hogy egyenárammal mérve jó a kapcsolat, de nagy frekvencián nem úgy viselkedik a csatlakozó, ahogy kellene? (ha nem jó, akkor le kell vágnom mindet, és nem olcsó egy ilyen csatlakozó...)

    Petya

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

Új hozzászólás Aktív témák