Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz _Petya_ #7735 üzenetére

    Ha a TX-power +10dBm és az (adó)antenna nyeresége 24dBi, akkor az EIRP-érték szemléletesen 34 dBm -3dB kábelveszteség = 31 dBm lesz, az pedig nagyobb, mint 1W. A 2,4GHz-es sávon megengedett EIRP csak 20dBm (100mW), az 5GHz-es sáv viszont három szegmensre van bontva, és mindháromra külön szabályozás vonatkozik. Mo.-on az egyik tán nem is használható, a másik kettőben pedig megszabott a kültéri / beltéri használat módja, és az effektív adóteljesítmény (ha jól emlékszem, 20 és 30dBm a limit). Ennek utána kell nézni, de talán ebben a topikban is volt már linkelve.
    Az, hogy a túl erős vételi szint "vakíthat", szerintem erős vakítás ;). Ha az adót és a vevőt közvetlenül, egy kábellel szembekapcsolod, akkor talán. De itt pW..nW-os nagyságrendű bemeneti teljesítményekről beszélünk, és a vevők bemenete általában védve van extrém magas szintek ellen. Így nagy szinteknél maximum túlvezérlődhet, de tönkre nehezen mehet.
    #7733: Ezt erősen túlzott reakciónak tartom. Az embereket cseppet sem zavarja, hogy a wifi-nél akár két nagyságrenddel nagyobb adóteljesítményű mobiltelefont szorítanak a fejükhöz napi fél órán át, vagy hosszabb időn keresztül, és ezzel (a lényegesen kisebb távolságot is beleszámítva) a wifi által kapott RF-expozíció több százezerszeresének teszik ki magukat, de az a nyomorult wifi, az káros :(..

  • And

    veterán

    válasz _Petya_ #7737 üzenetére

    "Tehát akkor jól értelmezem, hogy a fenti képen az RX Power-nek kell -40 és -60 között lennie?"
    Természetesen igen, és egyáltalán nem lenne baj, ha mondjuk -40dBm-nél is nagyobb jelet kapnál (1km-nél valszeg. nem fogsz még ;)).
    "A too powerful signal might eventually burn your cards, ( if it's waaaaaaay too powerful)"
    Hát igen, de ez a gyakorlatban nehezen fordulhat elő, főleg 1km-es linktávnál. A "nagyon erős" nem túl konkrét érték, de elhiheted, hogy ennek csak valóban extrém esetben van realitása.
    #7734: A 'Budget' mezőben még nem a vételi térerőt kapod, hanem gyakorlatilag az EIRP-t (adóteljesítmény - veszteségek /kábel és csatlakozók/ + antennanyereség, logaritmikus egységekben). Az pedig nem árt, ha pozitív.

  • And

    veterán

    válasz _Petya_ #7739 üzenetére

    "Ezt át lehet számítani a Budget mezőben található dB értékre?"
    Nem, a kettő jelentése más. De miért kéne átszámítani? Az a 'budget' annál a kalkulátornál nem más, mint az EIRP, amire az elsődleges limit vonatkozik, csak ilyen balfék módon nevezték el. Általában a teljesítmény 'maradéka' szokott lenni a budget, vagyis a vevőbe jutó jel teljesítményének és a vevő érzékenységének a különbsége (amíg ez >0, addig a link működőképes). A maximált teljesítménysűrűség azt jelenti, hogy a kisugárzott teljesítményt megadott spektrális szélességre szét kell teríteni. Mivel mindegyik szabványos vezetéknélküli LAN szórt spektrumú átvitelt használ, legalább 20MHz sávszélességű spektrummal, ez wifi-nél automatikusan teljesül, ha az EIRP-t nem léped túl.
    Neked kijött 31dBm (= kb. 1250mW) EIRP. Gondolod, hogy bárki zokon fogja venni azt az 1dB többletet, amely ráadásul csak az antenna fő sugárzási irányában látszik? Mert nem nagyon, erre minimális az esély. Pontos érték megállapítása házi körülmények között amúgy is szinte lehetetlen, elég kevés ember számára hozzáférhető egy minimum 6..10 GHz-es kalibrált spektrumanalizátor. A wifi-eszköz megadott kimenőteljesítménye sem pontos érték, általában több dB-t szór a névlegeshez képest.

  • And

    veterán

    válasz _Petya_ #7786 üzenetére

    Szerintem teljesen normális. A lineáris H/V polarizációk között az áthallás csak elviekben nulla. A gyakorlatban nem tudsz teljesen szeparált csatornákat kialakítani (nincs tökéletes 0° / 90°-os szögbeállítás, földi körülmények között a visszavert jelek polarizációja megváltozhat, stb.) az ellentétes polarizálással, de jó megvalósítás esetén elég nagy csillapítás érhető el a két állapot között.
    A kártyák -71 (dBm) érzékenysége valószínűleg csak a leggyorsabb átviteli módra igaz, a lassabb, 1Mbps sebességhez általában -90dBm v. ez alatti érzékenység tartozik 2,4GHz-en, 5GHz-en talán valamivel rosszabb a kép. Tehát a -71dBm szintű jelhez nem 0dB vételi jel/zaj viszony tartozik, hanem legalább 10..20dB, így a zajhatár ennyivel alacsonyabban van, mint a vételi érzékenység.

  • mezis

    nagyúr

    válasz _Petya_ #7805 üzenetére

    Szerintem ha a kontaktus létrejött, akkor nagyfrekvenciásan sem lehet gond.

    Pontosan ugyanarról a helyről volt gyengébb a parabola ? (cm-ek is számíthatnak !)

    Okozhatja-e ez a gyenge vételt? Lehetséges, hogy egyenárammal mérve jó a kapcsolat, de nagy frekvencián nem úgy viselkedik a csatlakozó, ahogy kellene?

    mezis

Új hozzászólás Aktív témák