Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • SaGa59

    őstag

    Sziasztok!
    Szeretnék a H tarifára kötött klímánk elé egy túlfesz levezetőt és egy fi relét kötni. A túlfesz levezetőt azért, mert néhány éve egy közeli villámcsapás kicsinálta az akkori klímát. Szerencsére megtaláltam benne azt a kb 400 Ft értékű egyenirányító modult ami kifingott a túlfesztől, de benne volt az esély, hogy az egészet kell cserélni, mert az egyébként igen gyakorlott klímás barátom sem tudta megtalálni, csak komplett panelt cserélt volna, de azt meg már nem lehetett kapni sehol és ha nem vagyok olyan makacs, benézett volna egy teljes csere. Szóval szeretném az ilyet inkább elkerülni.
    A kérdésem: nézegetem a Legrand cuccokat. Találtam T1+T2 túlfesz levezetőt, két félét. Az egyiknél a fázis ág 8, a nulla 16kA-es, az utóbbi nem cserélhető. A másik típusnál ugyanezek 12,5 és 25kA. A Fi relé amit kinéztem 10kA átütési szilárdságú. A kismegszakítóm 4500kA-es.
    Tudtommal, bár a villanyóra szekrényben van egy 16A C kismegszakító (átütési szilárdság 6kA), utána mindenképp érdemes betenni még 16A C kismegszakítót (olvadó betétet nem szeretnék), ezután kerül be a túlfesz levezető majd jöhet a Fi relé és talán még egy 16A C kismegszakító, bár az utóbbit ebben az esetben kissé túllövésnek érzem, mert ezek mind ugyanabba a szekrénybe kerülnek, másfél méterre a klímától.
    A kérdésem a kA értékekről szól. Ha az első bizti 6kA, a második 4,5kA (ilyenem van pár darab Legrand, a lecserélt régi elosztószekrényben, amit erre akarok felhasználni), a Fi relé 10kA (25A 30mA), a második után beépítendő túlfesz levezető elég ha 8-as, vagy legyen inkább 12,5-es? Esetleg második biztinek is vegyek egy 6kA-eset?
    Mi a jó, ha a túlfesz levezető kisebb átütési szilárdságú, mint az utána lévő Fi relé, úgyis ennek kell a levesbe mennie, ha gond van, vagy jobb, ha minél nagyobb?
    Vagy csak túlgondolom az egészet?
    Még egy kérdés: a szabványosításnál a villanyszerelő OMU System kismegszakítókat és Fi relét használt az új elosztószekrényben. Mennyire megbízhatóak ezek? A Fi relé működik, sikerült ügyesen ráfognom egy hosszabbító áthelyezése közben a földre és az egyik fázisra egyszerre, a Fi relé tette a dolgát, csak abból jöttem rá, mellé nyúltam, hogy kialudt az összes lámpa, áramütést nem éreztem.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8740 üzenetére

    Értem, köszi. Ilyen kockázatértékelésem nincs. Villámhárítóm se. Családiházas övezet, az említett villámcsapás úgy 300 méterre csapott le anno, a környéket (vagy csak a közelében lévő benzinkutat vagy a műhelyt?) ellátó nagyfesz trafó oszlopába. A biztiket lecsapta az egyik fázison, mag néhány épp működő készülékben, de nem volt áramkimaradás. Kb 10.-12 éve, azóta nem volt hasonló. A klímát azóta a vihar közeledtével mindig áramtalanítjuk (lecsapjuk a 16-os kismegszakítóját), csak mióta felszerelték a H tarifás órát, most csak annak a kismegszakítója van előtte és így az óra is leáll. Meg Fi relé mindenképp kell elé, így ha úgyis foglalkozni kell vele, beteszek egy túlfesz levezetőt is.
    Ha jól értem, jobban járok a nagyobb értékűvel, mert amíg azt el nem éri a löket által generált áram értéke, addig azt levezeti, de önmaga nem megy tönkre, ha átlépi, akkor kell cserélni benne a betétet. Az a párezer Ft plusz költség megérhet ennyi "túlbiztosítást". Jól értem? Cserélhető betétet érdemes venni hozzá egyből? Van bennük olyan alkatrész, ami sok éves állásban tönkre mehet (elko)?

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8607 üzenetére

    Eon/MVM területen ugyanez:
    - Klíma beszerelve, adatlap, szerelői tanúsítvány kézben, klíma három éve működik.
    - E-onnal is leszerződött villanyszerelő (ez lehet haver is, a lényeg, hogy az e-on elfogadja, mint regisztrált szerelőt, van hozzá megfelelő kódszáma) kap egy megbízást tőlem, hogy intézheti a dolgot az e-onnal.
    - beadja az e-on felé az igényt (nálam 2x 5A bővítés plusz 16A H tarifa kiépítés).
    - E-on valamikor (három hónap, egyszer küldtek 5 rugó kötbért közben) küld MGT-t, ezt aláírva vissza kell jutatani hozzájuk megadott időn belül.
    - néhány hét múlva jelzik, hogy ezzel be kell menni az MVM-hez is, kötni egy új kereskedői szerződést a H tarifára, ennek másolatát elküldeni az e-onnak, mert addig nem folytatják a folyamatot.
    - e-onnál befizetni az MGT-ben megadott összeget a bővítésre
    - szerződött szerelő kijön, kiépíti az új, két mérőhelyes szekrényt, szigorúan az utcáról is látható helyre, oda, ahol az e-on majd a legkönnyebben be tudja kötni a méretlen fővezetéket. Ez légkábel, így új átfeszítési pontot is ki kell alakítani.
    - kiépíti az új mért fővezetékeket (3 fázis a lakásnak, egy fázis a H tarifának. Biztos ami biztos alapon, ez utóbbit is 5 eres vezetékkel, hátha később bővíteni kell majd újabb hőszivattyúk miatt.)
    - kiépíti és beköti a védőföldet
    - jelzi a plombabontást az e-on felé
    - Áthelyezi a méretlen fővezetéket az új mérőóraszekrényhez. Ez majd cserélve lesz, mert toldott, illetve az amper bővítés és H tarifa miatt vastagabb kell majd.
    - kiszereli a mérőórát a régi helyéről, átszereli az újba. Beköti a régi főbiztosítékokkal együtt.
    - kicseréli a régi elosztószekrényt, beépít egy újat, Fi relével és egyebekkel.
    - áram alá helyezi a lakást, örül, hogy a Fi relé nem old le, vagyis a lakáson belül jó a kábelezés.
    - nem plombál, az a majd később kiérkező e-on szerelők dolga lesz.
    - e-on szerelők egy óvatlan pillanatban telefonálnak, holnap jönnek.
    - gyorsan átkötöm a klímát a normál tápról az új H tarifa kábelre, aznap már nem működik. Szerencsére nincs rá szükség.
    - kijönnek, kicserélik a légkábelt az új mérőóra szekrényig (öntartó, nincs hozzá acélsodrony, külön szigetelt N vezeték is van a kötegben, kérésemre ügyelnek rá, hogy ne feküdjön fel a T kábeltv kábelére, mint a korábbi példány), bekötik, beszerelik a H tarifa mérőórát, kicserélik a fő biztosítókat a 3 fázisú körön a leszerződött bővítés szerint, leplombálják az egészet (külön az órákat, külön a fő biztosítékokat), távoznak.

    Megkérdeztem, meg akarják-e nézni a H tartifa bekötés szabályosságát, de nem, látják, hogy elindult a fogyasztás, mikor elmentem bekapcsolni, elhiszik, hogy az van rákötve.

    Az egész tartott július végétől február közepéig, ebben 6 hónap az e-on ügyintézők sara. A szerelő két nap alatt végzett, az e-onos szerelők meg fél óra alatt. Fő problémám, hogy emiatt lemaradtam a napelem telepítésről, ugyanis az e-on két folyamodványt nem fogad be egyszerre. Vagy a bővítés/h tarifa/vezérelt tarifa kiépítés, vagy a napelem beadvány. Bármelyiken képesek fél évet ülni.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz csubuka #8745 üzenetére

    Köszi, igen egy fázis.
    A szomszédban két ház is jóval magasabb, mint a miénk, ennek a legmagasabb pontja (kémény) sincs feljebb mint kb 8 m.
    Ettől még az előtét biztit odateszem, nehogy egy esetleges túlfesz levezetésnél annak hiánya miatt túlhevüljön a 6mm2-es kábel a PEN bekötési pontig. Az úgy kb 10 méter kábelhosszon a szekrényig, ahová ez kerülni fog és közben van a mérőóra szekrény is.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz BB9000 #8753 üzenetére

    Nem feltétlenül gyengébb minőség okozza, lehet, hogy áramgenerátoros a táp és nem a feszültség számít, hanem az áramerősség, amit biztosítania kell. Pl LED-eket meghajtó tápokra jellemző. Terheletlenül magasabb feszültségértéket mutat, mert a mérőműszer nagyobb ellenállású mint a tervezett fogyasztó, ezért nagyobb feszültség kell az azonos áramerősség biztosításához. Meg kell nézni milyen Vout érték van a tápra írva. Ez lehet pl 12-48V is akár, ami azt jelenti, a két érték között bármekkora lehet a leadott feszültség, attól függően, mekkora kell az elvárt fix áramerősség kihajtásához. A fotocella adó része valószínűleg infra LED, emiatt simán lehet ilyen táp igénye. Persze ha ez a táp nem csak az érzékelőt hajtja meg, hanem magát a kaput mozgató motort is, akkor már lehet, hogy más a helyzet. Mindenképp érdemes megnézni a táp adatlapját, milyen jellemzői vannak.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz yazoo1 #8752 üzenetére

    A BD139 80V 1,5A-t bír elvileg, vagyis 35V nem kéne megártson neki. Mondjuk az alakjából következően szerteheti, ha hűtőbordán van, de az, hogy kell-e hűteni, az adott áramkörtől függ.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz yazoo1 #8763 üzenetére

    A legfontosabb adatokat (betáp feszültsége, felvett max A szám, leadott feszültség tartomány és max amper) általában ráragasztják tápegységek oldalára, vagy eleve a műanyag burkolatba van "öntve". Már ha ez nem egy a berendezésbe építendő táp, hanem kívülről csatlakoztatható. Ha beépítendő, akkor kellett volna kapj hozzá valami leírást. Mondjuk a sima bedugósoknál is illenék. esetleg próbáld meg leolvasni róla a típusszámot és arra rákeresni a neten. Ritka az olyan berendezés, amiről semmilyen infó nem kideríthető valahogy.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    Most jöttem le a létráról.
    Nem tudom, melyik brigád volt a figyelmetlenebb, de gyanítom az alap hiba azé a szerelőé, akivel anno leszerződtem a mérőhely szabványosításra, mert ő szerezte be az anyagokat és építette ki az egészet, az e-On szerelők csak anyáztak egyet a levezető cső kalapját tartó könyök miatt, hogy az minek. Ezen mondjuk én is elgondolkodtam akkor, de ma rájöttem: azért, mert ha nincs, mivel a függőleges cső túl közel van a falhoz, nem fért volna el a kalap a karimája miatt.
    Azért kellett felmásznom hozzá, mert reggel feltűnt, mintha ferdén állna, mint ami kicsúszott a csőből. És tényleg. A drága jó szaki egy ötvenes könyökbe beleszuszakolt egy nagyjából 55-re bővűlő bordákkal teli kalapot. Igaz, hogy a könyök vége bővebb, de a belseje akkor is csak 50-es, max 51. Hogy elférjen, ügyesen kivágott, a nyomok alapján csípőfogóval egy keskeny háromszöget a hengerből, így kúpos lett és bele tudta püfölni. Szerencsétlen könyök nem bírta és vagy nyolc centi hosszan megrepedt a belső oldalán. Ha kívül hasad, valószínűleg hamarabb észreveszem, bár akkor biztos be is ázik. Szerencse, hogy egyik mostani felsőszakadásban se folyt be a víz a hasadáson. Három Awa bilincs, némi neutrális szilikon meg egy fél órányi meló remélem megoldotta a kérdést. Az könyök alsó vége is kirepedt, az meg azért, mert a bilinccsel túl szorosan odahúzák a falhoz. Kapott az is egy kis szilikont, így a cső összeragasztása is megoldódott. Az alsó végén már korábban, önszorgalomból pótoltam a ragasztást a könyöknél (nem tudtam, hogy szabvány szerint kellene), mert egy vízállónak kikiáltott szekrénybe nem biztos, hogy jó ötlet egy olyan csövön bevezetni a kábeleket, aminek a toldásainál be tud folyni a víz. Márpedig ezen be tudott volna az alsó bilincs alatt.
    Egyébként nálunk a képen látható módon építették ki a két mérőhelyes szabványosítást, az e-on gond nélkül átvette. A fő betáp 3x25 A, öt darab 10-es rézvezeték a mért tápvezeték, ott a PE pont a szekrény alatt. Második földelőszonda nincs, bár teljes vezetékhosszon mérve a kiselosztó olyan 12-13 méterre lehet. pontosabban van egy régi szonda leverve a pincében, korábban az volt a földelésünk, de mikor kicserélték a mért vezetékelést meg a kiselosztó szekrényt, annak levágattam a bekötését, nehogy belekavarjon a Fi relé működésébe. Gondolkodom rajta, hogy visszakötöm. Igaz, nem egy szabvány szonda, hanem egy háromnegyedes horganyzott vízvezeték cső, végény egy csőbilinccsel úgy 180 cm hosszan leverve. Mivel a szuterénban van, nagyjából 230-ig nyúlhat le. Mérőszondám nincs, hogy ellenőrizzem mit tud.
    A H tarifa 1x16A, a szaki egy 5x6-os rézkábelt hozott be, hátha később bővül a hőszivattyú park, jól jöhet még, könnyebb bővíteni.
    A fehér „doboz” azért van a szekrény alatt, mert ott fordulnak be a mért kábelek a szigetelés mögé (kőzetgyapot, betonyp lemezzel fedve) és úgy egy 25-ös könyök méretben csupasz volt az 5x6-os kábel, arra nem húzott védőcsövet a szaki. A szuterén mennyezete alatt is úgy jön végig, cső nélkül. Nem tudom, mennyire bírja az UV-t, de úgy döntöttem, inkább eltakarom. A PE vezeték is az alatt megy be a szekrénybe, ahogy kilép a szigetelés mögül, így annak se árt egy takarás. Plusz az egész szekrényt beburkoltam ugyanazzal az UV álló vékony műanyag lemezzel, amiből ez a takaró készült, hogy tovább bírja. Sajnos déltől folyamatosan kapja a napot a jobb oldala és a teteje. Én kértem a szakit tegye odébb egy méterrel balra, akkor a kiugró falszakasz úgy két órával tovább árnyékban tartja, de azt mondta nem meri, mert az e-on-os szerelők nem kötik be a sok szükséges könyök miatt. Oda kellett volna további három, mert az átfeszítés meg csak a kiugró falon oldható meg, ahol most is van. A faburkolat mögött tégla fal van, azon van átfúrva az átfeszítő kampó.
    Gondolkodtam egy rendes burkoló szekrény építésén is, de a betonyp lemez csak 9,5-es, a mostani viharos szelekben nem biztos, hogy meg bírná tartani még akkor se, ha mint a mérőszekrényt, betiplizném a falba 30 centi hosszú csavarokkal. Feltámaszkodni akkor is a betonypon kellene neki. Épp elég megtartania ezt a szekrényt.
    Az a fehér bálazsinór csak ideiglenes, míg jobb megoldást nem találok. Arra szolgál, hogy a vékony, felragasztott burolólemez kb öt centivel előrébb nyúlik mint maga a szekrény, hogy több árnyékot adjon, meg kijjebb terelje az esővizet és féltem, hogy az erősebb szelek belekapaszkodva megbontják a burkolatot, így néhány csőszegecsen átfüzve ezt a bálazsinórt, kapott egy stabilizáló előfeszítést a műanyag lemez.
    Nálam a PEN az alsó középső keskeny dobozban van kialakítva, az alsó jobb szélsőből indulnak a mért vezetékek.
    Én mondjuk felajánlottam anno a szakinak, hogy ha besüllyeszti a szekrényt 8-10 centire a szigetelésbe, kialkítom neki a helyet, meg lebontom a betonyp burokalot míg a levezető csövet rögzíti mögötte, de nem vállalta, mondván, az e-on nem biztos, hogy úgy átveszi, ha nem látszik végig a méretlen vezeték csöve vagy csatornája.
    Igy viszont nem tudom, ezek a csövek mennyi ideig tartanak ki az UV miatt. MI van, ha lefestem valami UV védő festékkel? Jövőre láthatóan úgyis elkelne már egy külső festés az egész házon. Nyugdíjas leszek, ráérek majd. Okoz bárkinek bármi frusztrációt, ha más a cső színe? Mostanában már nem tudni, mi mindent tesznek még a szabvány előírások közé.

    1

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8782 üzenetére

    Igen, a földelőszonda vezetéke a középső dobozba érkezik. Azt, hogy a H tarifa közvetlenül az órából indul-e ki, vagy a szélső szekrényben elhelyezett sorkapcsokról, nem tudom, nem nyitottam ki a szekrényt. Gyanítom, hogy igen, mert ahogy emlékszem, az óra helyén a beszereléséig kilógó, megjelölt, érvéghüvelyezett kábel színe az volt, amiben megegyeztünk a szerelővel, hogy abból a kábelkötegből melyik lesz az aktív fázis, hogy tudjam, a túlvégén melyiket kell majd bekötni, miután beszerelik az órát.
    A mért szakaszok el vannak különítve. Az A tarifa egy védőcsőbe behúzott öt darab 10-es vezeték, a H tarifa egy külön, nem védőcsövezett 5x6-os vezeték, amiből három van használatban, kettő tartalék egy esetleges későbbi 3 fázisúra bővitéshez. Egyelőre direktben rákötve a klímára, a héten rendeltem meg a kiselosztó dobozt a H tarifához és a belevalókat, túlfesz levezető, Fi relé, két bizti, egy a túlfesz levezető elé, egy a Fi relé után, egyéb apróságok. 10-15 munkanapra igérték a szállítást. Kérdeztem az e-onosakat, hogy kell értelmezni, hogy a H tarifa mért vezetéke nem lehet megszakítva sehol a fogyasztóig, és tehetek-e rá Fi relét az óra után, mert pl napelemes topikokban sokan azt állítják semmi sem lehet az óra és a klíma között, mikor elgondolkodtam egy 1-0-2 kapcsoló beépítésén, hogy váltani lehessen a H tarifa és a később kiépítendő napelemes betáp között a klímánál. Az e-onosok azt mondták, igen, sőt a fi relét ők kifejezetten javasolják. Szóval lesz kiselosztó hozzá.
    A földelő és a nulla is tarifánként külön megy a kiselosztók felé, hogy az elején hogyan vannak közösítve, a szerelő tudja, én nem, nem nyitogatom ezeket a dobozokat, max a kiselosztókban kotorászok ha kell. Gyanítom, a középső dobozban.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    Elkezdtem nézegetni, mennyire UV álló egy Hensel HB szekrény, amivel nálam is szereltek. A ráragasztott cimke szerint elvileg 25 évig kell egyben maradnia kültéren is. Mondjuk a bele applikált kínai mérőórák műanyag burkolatára nem írtak várható élettartamot a polikarbonát előlap mögött és attól, hogy az átlátszó polikarbonát valamelyest UV állo, nem tartja vissza az UV sugarakat.
    Találtam egy a Hensel Hungária Villamossági Kft által jegyzett, „Általános Szerelési és Telepítési utasítás a fogyasztásmérőhelyek kialakításához alkalmazott Hensel Mi és HB típusú szekrényekhez és tokozatokhoz” című pdf-et. Ebben azt írják, az Átlalános leírásban, hogy „Az Mi/HB típusú szekrények és tokozatok nagyszilárdságú, ütés- és UV álló, szilikon és halogénmentes üvegszálörlemény erősítésű polikarbonátból (PC-GF) készülnek teli, ill.átlátszó fedéllel.”
    Mondjuk az üvegszálörlemény erősítést nemigen láttam, de elhiszem, hogy van benne, csak olyan ügyesen tudják köré önteni a polikarbonátot, hogy az sehol se kandikál ki.
    Majd kicsit lejjebb, pontosan így, a lényeget határozottan vastagítva szedve:
    A telepítési hely meghatározása során különös figyelemmel legyünk arra, hogy a
    fogyasztásmérő berendezés – mind a mérőszekrény, mind a beépített készülékek
    élettartamának növelése érdekében – a tartós, közvetlen napsugárzástól védetten
    kerüljön felszerelés.”
    Na szóval, akkor most UV álló, vagy sem? Ezek után a levezető csőről mi alapján higgyem el, hogy valóban UV álló? Illetve, ha ezt írja a gyártó hazai képviselője, miért nem olyan helyet választ a telepító, ahol ez legalább részben teljesíthető, még akkor sem, ha megmutatom neki az erre legalkalmasabb pontot és az alig egy méterre van az általa kiválaszottól?
    Na mindegy, ezek szerint jó, hogy „körbedobozoltam” a szekrényt, az előlap meg kap UV és hővisszaverő fóliázást a hét végén, már ha tényleg ideér akkorra. Szerencsére találtam olyat, amiből nem kell egyszerre 30 métert venni és a francia gyártó szerint kültéren is alkalmazható, polikarbonátra is, bár azon lehet, hogy buborékos lesz, de ez érdekel a legkevésbé. És vállal rá 5 év garanciát, 99%-os UV visszaveréssel, úgy hogy leírása szerint várhatóan 10-12 év után kell cserélni. Remélem a távleolvasó antennáját nem blokkolja teljesen, hogy az elejére kap egy ilyen vékony fémezett filmréteget. Az antennát eleve a doboz oldalához közel tettem benne, oda ebből nem kerül.
    Azt is írják, hogy kerüljük a nagy napi hőingadozásnak kitett helyeket. Könyörgöm. Kültéren hol talász ilyet? Max egy északi falon. A rendeletek, „szabványok” kitalálói, akik szerint ezeket a szekrényeket kültérre kell szerelni, úgy, hogy az utcáról is láthatóak legyenek, nem olvassák az ilyen doksikat?

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8799 üzenetére

    A fólia annyira átlátszó, mint egy ablakfólia. Átlátható, de észrevehető, hogy rajta van, mert kissé tükröződik. Ez a dolga, vissza kell vernie az UV fényt, meg az infravörös sugarakat.
    Az a fehér lemez is észrevehető, amivel körülragasztottam a szekrényt, hogy ne érje a napfény. Ha leszedetik, majd leszedem, de nem fogok neki örülni. Főleg, hogy a burolat nélkül az eső befolyik a szekrény mögé. Az a Hensel szekrény, ami nálunk van felrakva szürke. Az is UV álló? Akkor miért köti ki a gyár, hogy ne tedd a napra?
    A szolgáltatói ellenőrzés hogy néz ki? Végigmegy az utcán egy e−onos autó és ha nem tetszik neki amit lát becsenget? Eddig a ház túlfelén egy falba épített dobozban volt az óra. A leolvasó meg nem jön, én küldök évente egyszer fényképes óraállást. Korábban havonta küldtem, csak a tavaji óracsere óta nem jelenik meg az applikációban a fényképes leolvasás lehetősége.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz Chal #8806 üzenetére

    Ha sok kapcsolóüzemű táp van egy körön és azok az áramkimaradás után egyszerre indulnak, a kiürült kondik hirtelen megránthatják a delejt. Vegyél néhány kapcsolós elosztót és a nem használt készülékeket ezekkel áramtalanítsd. Spórolsz is vele, meg az ilyen eseteket is elkerülöd. Nálunk gyakorlatilag az összes olyan konnektorba, amiből nem folyamatosan üzemelő készülékek mennek, ilyen kapcsolós elosztó van bedugva, és mindent lekapcsolunk, amikor nem használjuk. A tvt is, pc-ket is. Egyenként nem sok a fogyasztásuk készenlétben, de sok kicsi sokra megy, plusz nekem ütött ki közeli villámcsapás olyan tv-t, ami épp nem is volt bekapcsolva, csak feszültség alatt volt.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz FecoGee #8834 üzenetére

    Neutrális szilikon. Azért kell neutrális, mert a sima (ami ecet szagot áraszt miközben köt), megmarja a horganyzott csövet. Létezik áttetszőben, fehérben, bármelyik jó lehet, Kicsit kihúzod a sapkát a csőből, jó vastagon körbe kened szilikonnal, visszatolod, felesleget letörlöd. Én ugyanezt csináltam a hét végén, mert a sapkát tartó műanyag könyök szétnyílt, így kicsúszott belőle a sapka. A könyök kapott három awa bilincset meg egy adag szilikont, a sapka "szára meg további szilikont. A szilikon évekig rugalmas marad még a napon is. Én ragasztóként is szoktam használni bizonyos műanyagoknál, amit a normál ragasztók nem fognak meg.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz FecoGee #8836 üzenetére

    Szerintem elég erős a szilikon, főleg, ha viszonylag szűk helyen viszonylag nagy felületen fog. Rugalmasan tömít és ragaszt, vagyis elnyeli a mozgásokat. Ha le akarod szorítani, awa bilincs a csőre, alá hiltiszalag vagy hasonló, amivel leszorítod a sapkát. Azt viszont nem nagyon értem, hogy tud megmozdulni egy ilyen sapka egy függőleges cső végébe dugva. Főleg szilikonnal körbe nyomva vagy szigszalaggal beszorítva a nyakát.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz Schatt #8840 üzenetére

    Nem kell, hogy áthúzzon. Ha nagyon kis teljesítményű a LED-es lámpa (a nagyon korai, 2-3W-os "izzóknál" volt gyakori), elég neki az a delej a halvány világításhoz, ami akkor indukálódik a kábelben, ha nem két elkülönített szálon át van hozzá vezetve a fázis meg a nulla, hanem egy három eres sodrott kábelből kivágott darabon, aminél a külső szigetelésen belül maguk a vezetékek is össze vannak sodorvaegymással. Ebből egy 3-4 méteres szakaszon már képes akkor is a LED-ek minimális fénykibocsátását lehetővé tévő áram indukálódni, ha nem zárt az áramkör. Saját tapasztalat, de ismerős villanyászok is megerősítették.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8844 üzenetére

    Nálam akkor bukkant fel, mikor úgy döntöttünk, az egyik kapcsolót áttesszük az ajtó túloldalára és ehhez egy itthon talált három eres kábelből vágtam le kb öt métert, elvezettem az ajtó körül, ennek egyik szálán ment a fázis az eredeti kapcsoló dobozától az új kapcsolóig a másikon meg onnan vissza az eredeti dobozig. Azon a kb öt méteren sikerült annyi áramnak indukálódnia a kapcsoló utáni szakszon, hogy a 3,5 wattos led-ek elkezdtek nagyon halványan világítani. Nem kellett hozzá tényleges áramlás, elég, hogy az egyik vezetéken (ez tulajdonképpen úgy viselkedett, mint egy leválasztó trafó primer tekercse, a másik vezeték volt a szekunder) váltakozik a feszültség. Csak teljes sötétségben látszott és az 5 wattosak már nem is tudtak beindulni, de nem tetszett, hogy akár csak ennyi áram is folyamatosan melegítheti a vezetéket meg a led égők elektronikáját, így inkább kiiktattam.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #8848 üzenetére

    Ezen kívül lehet olyan is, mint nálam volt a mérőhely szabványosítás és kiselosztó csere előtt. MInt kiderült, a régi kiselosztóba belépő nulla egy kb 10-15 cm hosszú másfeles(!!!] tömör rézvezeték volt a fő betáp alu vezetékétől az elosztóig, „csokival” rákötve az alura. Egy 2x20, 1x25A-es három fázisú rendszeren. Csoda, hogy nem gyulladt ki az elmúlt évtizedek alatt. Miután rendbe lett téve, a lányom meg is jegyezte, hogy mintha gyorsabban főne meg a kaja az indukciós tűzhelyen. Mondtam, hogy szimplán lehet, mert most végre kap annyi áramot, amennyire szüksége van, nem korlátozza az a vékony drót.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz kelna91 #8922 üzenetére

    A 100-as izzó fényerejét egy kb 15w-os LED égőtudja produkálni. Azért látsz ilyen alacsony W értékeket, mert ma már szinte kizárólag LED-es világító egységeket tudsz venni. A hagyományos, izzószálas lámpák mintha már be is lennének tiltva.
    A kérdéses lámpánál a 22W nem a vezeték elektromos terhelhetőségére, hanem a foglalat hőállóságára értendő. Polipropilén, azaz viszonylag alacsony hőfokon megolvad. A nagy teljesítményű (értsd: 15-20W fölött) LED „égők” eléggé tudnak melegedni. Nem annyira a LED maga (bár az 1W fölötti „teljesítmény LED-ek” igénylik már a hűtőbordát), hanem a vezérlő elektronikájuk.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz a2d2 #8936 üzenetére

    Amennyire tudom, a FI relé úgy nem véd, hogy leoldás nélkül blokkolná a N helyett a PE-n át visszatérő áramot. Amíg ez nem éri el a 30 mA-t, addig nem csinál semmit, átengedi magán, mikor eléri, leold. Én inkább arra gyanakszom, mikor kivetted a második ÁVK-t, valamit elkötöttél. Pl valahol fel lett cserélve, vagy közösítve a N és a PE bekötés. Más oka nem lehet annak, hogy nem tudtad élesíteni, mert rögtön le is oldott az első.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz a2d2 #8940 üzenetére

    Wagoval gyanítom nem tudod bekötni, mert a bejövő fővezetéked valószínűleg vastagabb mint 6mm2, Wago-ból meg nincs nagyobb.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz lappy #8961 üzenetére

    Nem 1x32-ig, hanem összesen 32-ig. Az elméletben ez lehet akár 3x10 is. Ha kérsz 3x16-ot, csak 1x16-ot kell befizenli, a másik kettő még benne van a 32-ben.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #8970 üzenetére

    Emagon számtalan érvéghüvely roppantót árulnak, 8 rugó körül olyan csomagot is, amihez adnak 1200 különböző méretű szigetelt érvéghüvelyt is. Én is onnan rendeltem nemrég, meg egy blankolót is (ez gyakorlatilag az általad linkelt Lidl fogó párja, csak saruk nélkül). A 6-os, 10-es kábeleket késsel blankolni nem túl haladékony. Házimunkához nem kell többtízezres szerszám, bár az olcsóknál megvan a kockázat, hogy pl a krimpelő nem krimpel elég erősen és akkor lehet másikat keresni.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #8988 üzenetére

    Sokféle vízálló kábeltoldó létezik. Van roppantható, zsugorcsöves kivitel (ezeket lehet azzal a lidlis roppantóval krimpelni, amit elsőre kinéztél magadnak, bár őszintén szólva én pluszban ráhúznék meg egy vastagabb, hosszabb zsugorcsövet is az egészre, mert félnék, hogy a roppantó átvágja az eredeti zsugorcsövet, miközben összenyomja a fémcsövet), ugyanilyen forrasztóónnal, meg létezik összecsavarható is, de az általában két vagy három eres, vagyis neked pont nem lenne jó. Marad a zsugorcsöves. Mondjuk kéket barnával, vagy barnát kékkel én nem toldanék, de ha már nem cserélhető, ez van.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz dokee78 #9009 üzenetére

    Ölég butus szerkezetnek tűnik, hogy az oldalán kell beletuszkolni a vezetéket, de ahol a hátulján van az a nyíl a 11 mm felirattal, valószínűleg annak a kezdeténél van egy lyuk az oldalán (a képen lefelé), meg a máski oldalon és középen egy-egy hasonló. A 11 mm azt jelenti, ilyen hosszan megy bele a vezeték felütközés előtt. Az elölnézeti képen van három csavar, az alsó részen, az első a hüvelykujjad mellett. Azok rögzítik a vezetéket, vagyis azok alá kell betolni. A középső a földelést, a másik kettőa fázist és a nullát. A másik két csavar a rögzítőfület húzza meg.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz User_2 #9006 üzenetére

    Őőőő, nem. A túlfesz védelemnek van három fokozata, ezek T1, T2, T3. A túláram ellen a kismegszakító véd.

    T1 típus: villámáram-levezetők
    Védelmi szint < 4 kV, a beépítés szokásos helye: főelosztó
    T2 típus: túlfeszültség-levezetők
    Védelmi szint < 2,5 kV, a beépítés szokásos helye: alelosztó
    T3 típus: készülékvédelem
    Védelmi szint < 1,5 kV, a beépítés szokásos helye: a végberendezés előtt

    Az 1. és 2. védelmi fokozatokat T1+T2 típusú kombinált levezetőként is meg lehet valósítani. Ez a védőkészülék kielégíti az 1. és 2. levezetőkkel szemben támasztott követelményeket. Lényeges előnye az egyszerű telepítés. Semmilyen különleges beszerelési feltételt nem kell betartani.
    Háromfokozatú védelmi koncepció T1+T2 típusú kombinált levezetővel és külön T3 típusú levezetővel:
    T1+T2 típusú kombinált levezető
    Védelmi szint < 2,5 kV, a beépítés szokásos helye: főelosztó
    T3 típus: készülékvédelem
    Védelmi szint < 1,5 kV, a beépítés szokásos helye: a végberendezés előtt

    Túlfeszültség védelem alapjai

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz dokee78 #9014 üzenetére

    Azért, ha még sosem szereltél be konnektort vagy kapcsolót, mindenképp hívj valakit, aki már igen, mert az első vezeték blankolást és bekötést nem biztos, hogy egy élő vezetéken kellene gyakorolni. Nem ördöngösség, de van néhány alapszabály és fogás, amit jó ismerni és betartani. Ráz és tűzveszélyes, ha valamit rosszul fogsz meg vagy kötsz be. Ha meg rossz helyen vágsz, rövid lesz a vezeték és lehet újat behúzni a falba. Na az nem kellemes feladat.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    bocs, törölve

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz rappit4 #9039 üzenetére

    Ha csak a kompresszor üzemelése közben, akkor nem kizárt, hogy az inverter elektronikája produkálja (ez biztosítja, hogy a kompresszor változó fordulatszámon tudjon működni), megrángatja a fázis színuszgörbéjét egy kicsit. Egy oszcilloszkóppal lehetne ellenőrizni. Vagy az is lehet, szimplán csak hiányos a klíma eletronikájának árnyékolása és az szórja a zajt.
    Gyanítom, mindkét esetben csak a klíma cseréje segít, mert ez gyárihibás. Lehet, hogy hiányzik/kiszáradt egy szűrő kondi, esteleg egy forrasztás vagy egy csatlakozás kh-s, mert pl nincs rendesen meghúzva a csavar.
    A klíma szerelő jó eséllyel inkább a fejhallgató cseréjét fogja ajánlani, pedig ha tényleg a fázist modulálja, az a többi elektronikának se tesz jót.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz insight #9060 üzenetére

    Ez védőföldhiány lesz. A vízvezetékben a víz szinte mindig földpotenciálon van (elég nehéz lenne elszigetelni, hogy ne azon legyen), ezek szerint a mosógéped ajtaja viszont nincs és amit érzel, a potenciál különbség. Vagy nincs is földelőszonda a háznál, vagy a mosógép konnektorához nincs rendesen odavezetve a védőföld, vagy a vezetéke nincs jól rákötve a gépre. Gyorsan ellenőriztetni kell, mert amíg csak „bizsereg” még nincs nagy baj, de jelzi, hogy ha a mosógép testzárlatos lesz, simán agyonüt, ha véletlenül megfogod a vízcsapot és a gépet egyszerre. Ha Fi relét szereltetnél be, valószínűleg azonnal lecsapná. Nem biztos, hogy a mosógépnél van a hiba, a védőföld vezetéke bárhol lehet szakadt, esetleg kontakthibásan bekötve, stb…
    A mosógép nem kettősszigetelésű. A lámpa lehet, azoknak nem kell védőföld.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz luciferc #9062 üzenetére

    Könnyen, de ebben az esetben nem is kell testzárlat az áramütéshez, elég, ha a földelőszonda nem vezet eléggé, túl nagy az ellenállása a föld felé. Ha a vízvezetéké jóval kissebb, az áram arra fog visszafolyni, ha valaki rámarkol egyszerre a vízvezetékre és a mosógépre, mert az utóbbi háza biztosan össze van kötve a PE vezetékkel. Nem véletlenül nem szabad az ÁVK után összekötni őket, illetve illő egy jól elhelyezett PE vezetékkel elvégezni a potenciál kiegyenlítést a vízvezeték, gázcső, radiátorok és más hasonlók felé.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz ramzess #9100 üzenetére

    Nekem egy (pontosabban már a második) 8,5 kw-os hűtő és 9,3 kw fűtő teljesítményű, négy beltéris Gree klíma megy 17. éve egy 16-os kismegszakítóról. Az adatlapja szerint 15.88 A max, amit fel tud venni, de ahhoz már extra barátságtalan körülmények kellenének. A H tarifa kiépítéséhez is 16A-t javasolt a regisztrált szerelő a klíma gépkönyve alapján.
    Az persze kérdés, ezen kívül mi lenne még erre a biztire kötve. Javaslom, semmi.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz Sanyi19 #9115 üzenetére

    A bojlerünknek van egy külön fi reléje, egy konnektorba dugható. Anno azért vettem, mert magának a háznak nem volt, ezt azóta pótoltuk, de rajta hagytam ezt is a bojleren. Ez játsza azt, hogy ha áramkimaradás volt, vagy feszültség letörés, az áram visszaállásakor lecsattan, kézzel vissza kell nyomni. Máskor sosem, de ilyenkor mindig. Ha észreveszem, hogy „pislogtak” egyet a lámpák, már megyek is visszanyomni. Nem lehet, hogy nálatok is valami pillanatnyi feszültségingadozás után old le?

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #9121 üzenetére

    Hogy érted a „nem tisztán háromfázisút”? Három fázis esetén van három fázis vezeték, három különálló kismegszakítóval, egy N és jó esetben egy PE vezeték.
    A tervezett átkötést nem az óra alatt fogja elvégezni a szerelő, hanem a kismegszakító szekrényben. Kérdés, hogy milyen vastag a vezeték a mérőóra szekrény és a kiselosztód között. Ha nem elég a 25-32A-hez, azt cserélnie kell, de ehhez mindenképp regisztrált szerelő kell, mert valószínűleg meg kell bontania a plombát is hozzá.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz asdf_ #9135 üzenetére

    Szerintem ennyire nem kell túlgondolni a dolgot. Alapelv: a kismegszakító a kábelt óvja a túl nagy áram ellen, hogy ne füstöljön el. A túlfesz tipikusan valahonnan kivülről jön, lökésszerűen. Ha közeli villámcsapástól ered, akkor hosszabb kábelekben gerjed, ami lehet akár az óra és a lakáselosztó közötti vezeték is. Gyanítom, pont emiatt van a túlfesz levezető típusok elhelyezési előírásaiban olyan meghatározás, hogy „amennyiben a vezeték max 5 méter és az épületne belül van…”) a az órától a kiselosztóig, ahol a túlfesz levezetőt beépíted van 10-15 m kábel (ennyi egy tipikus családiháznál simán játszik, legtöbbször több is), azt úgy tudod a legjobban megóvni, ha a belső végén, közvetlenül a túlfesz levezető előtt van egy kismegszakító, ami leold, amint a túlfesz levezető elkezdi a delejt kitolni a védőföld felé. Ilyenkor gyakorlatilag bármekkora áram (Amperszám) felléphet, hisz a túlfesz levezető azért indult be, mert túl magas a feszültség a kábelen és mivel az a dolga, hogy ezt levezesse a védőföld felé, az ellenállása igencsak közelít a nullához. Vagyis nagyon sok Amper is kinézhet, amitől ezt a kábelt sem árt megóvni. Ha a kismegszakító leold, az egész folyamat megáll (hacsak nem akkora a túlfesz, hogy maradó ívet húz a kapcsai között, de ekkora feszej ellen szinte semmi se tud megvédeni). Védelem a villanyóránál lévő kismegszakító is, de jobb, ha kettő is van a körön, mert tényleg nagyon nagy áramok gerjedhetnek, amitől pl egy kismegszakító érintkezői akár össze is éghetnek és nem tudnak szétválni.
    Alapból egyébként is két túlfesz levezető a javasolt. A T1 (villámcsapás ellen, néhány ezer, max 4kV) helye a főelosztó. A T2 (elcseszett trafóbekötés, túlpörgő napelemes inverter, párszáz, max 2,5 kV) ellen pedig az első lakáselosztó szekrénybe. A mennyiben a többi szekrény ebből táplálkozik, azokba már legfeljebb T3 kellene. Mivel kitalálták a kombinált T1 és T2 típust, ezt is javasolt a főelosztóba tenni.
    Mivel nem vagyok szabványokból kiképzett villanyász, nem tudom, hogy szabvány szerint a „főelosztó” az a villanyóra szekrény megnevezése, vagy az utána következő első kiselosztóé. Én úgy veszem, az utóbbi, amiből aztán kiágaznak az esetleges további alelosztók, ha vannak. Ha nem így van, a szakemberek majd javítanak, hadd tanuljunk.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #9137 üzenetére

    Így belemerülve ismét a témába elgondolkodtam. A túlfesz levezető, amit nemrég beépítettem egyetlen klímát véd, abból a szekrényből csak az van megtáplálva, H tarifán és egy T1+T2 kombi, T3 egyelőre nincs, de gyanítom jó lenne. A klíma kb másfél méteres kábellel van az elosztószekrénybe kötve, így a T3 is mehetne ebbe a szekrénybe, van még négy szabad hely. És most jön a gondom. Legrand 412276-os túlfesz levezetőt raktam be, ez T1+T2. Az ajánlás az, hogy ha lehet, mindhárom védelemszint azonos gyártótól legyen, azok valószínűleg jól össze vannak hangolva egymással. A Legrandnál nem találok T3-ast. Mi a vélemény egy ilyen Traconról? Egyáltalán, mennyire ajánlott típus a Tracon? Mit javasoltok helyette, T3 gyanánt? Lehet normál szekrénysínre pattintható modul is, pl egy ilyen. Csak ennél azt nem tudom kép alapján felmérni, bele tudok-e tuszkolni két szigetelt 6-os érvéghüvelyt a két felső kapocsba, elférnek egymás mellett? Illetve, egy ilyen elé is érdemes betolni még egy 16-os kismegszakítót, hogy ha átmegy zárlatba, még mehessen a fűtés vagy a hűtés míg ki nem tudom cserélni?

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz dokee78 #9159 üzenetére

    Ez nem egy lámpa helye véletlenűl és egy kapcsoló vezérli?

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz dokee78 #9169 üzenetére

    Akkor a konnektort ne kösd be. Az egyik vezeték a kapcsolótól jövő fázis, a másik a nulla, ami vagy direktben megy a nulla sínre, vagy ha két áramkörös a kapcsoló, az is visszamegy a kapcsolóra. Ez utóbbi elég ritka háztartásokban, inkább ipari, nedves környezetkeben szokás. A lényeg, ebben csak addig van áram, míg a kapcsoló fel van nyomva, azaz a konnektorod is csak akkor működne, amikor világítasz is.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz szabifotos #9183 üzenetére

    Ezeket a puha szilikonszerű „csőbe” húzott led szalagokat én neutrális szilikonnal szoktam rögzíteni. Az mindenhez hozzáragad, de simán ledörzsölhető, ha már nem kell. A ragasztópisztol eléggé kétesélyes ezeknél az anyagoknál.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz csemberlen #9823 üzenetére

    Inkább azt mondanám, illene elé kötni, de a napelemes fórumokon jól láthatóan egyre többen szivatják magukat vagy a kuncsaftot azzal, hogy mögé kötik, aztán megpróbálnak rásózni egy drágább típust, mert a szokványosakat leveri, vagy ha magunak csinálták, telesírják vele a fórumot…

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #9903 üzenetére

    Nekem az eOn adta az értetlent és a becsült számlát, az MVM csak őket követte. Amikor kicserélték a régi forgómorgót modern oda-vissza mérő (a vissza mérés elvilen nem aktívált, nincs napelem. még) órára, egyik napról a másikra eltűnt az MVM appból a fényképes bejelentés lehetősége. Az eOn rám írt február végén, hogy mivel nem fotóztam, becsült értéket fognak megadni, de ha beküldöm az ő ügyfélszolgálatukra a képeket, azt használják fel. Aztán kaptam egy jóval magasabb értékű számlát. Sikerült velük megegyeznem és visszaküldték a túlfizetést. Azóta minden hónapban megvárom a fizetési határidő előtti harmadik-negyedik napot mert az appban már többször is megjelent egy-egy túl magas értékű számla, amit reklamáció nélkül visszavontak és adták a tényleges értékűt. Ha rögtön fizetem, amint megjelenik, pár tízezres túlfizetésem lenne.
    A gázosok meg az éves 800 köbméter körüli fogyasztás ellenére szépen egyenletesen kiszámláztak nekem évi 1500+ köbmétert (pont a „lakossági tarifás” mennyiséget) egy év alatt, most 80 rugó körüli túlfizetésem van náluk, pár hónapig nem kell fizetnem semmit. Az idei fogyasztásom 759 köbméter volt.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz biker #10191 üzenetére

    Nagyon fiatal koromban, úgy 55-60 éve volt egy közszájon forgó történet, nem tudom, mennyire valós, de jó évtizeden át sokan megemlékeztek róla, afféle városi legendává vált. Egy nagyteljesítményű földkábeles melónál sikerült állítólag Csepelt (konkrétan a vasművet) áramtalanítani. Ketten dolgoztak, az egyik lekapcsolta a főkapcsolót, pontosabban átváltott egy másik földkábelre, a másik átütötte a földelőszondát a leválasztott kábelen, ám az első valamiért, állítólag önkéntelenül, már vissza is váltott. Szonda szerencsére addigra már a földben volt és aki leütötte, épp elengedte. A földzárlat viszont elég sok szinten vitte magával a biztiket, így a másik kábelnek már nem jutott élő fázis.
    A ‛70-es évek közepén a zuglói Zsolnai csempegyárban melóztam (tudtommal már a gyár se létezik) a villanyszerelő brigádban nyárimunkás segédmelósként egy hónapot. Ott tanultam meg falat vésni, védőcsövet hajlítani, földelést kimérni, dobozokat a helyükre gipszelni, vezetéket bekötni, hosszabbítani, ilyesmik. A kedvenc javítási melóim:
    Éjszakás jóember nem a csillét tolta meg a targoncával, hanem rajta a felrakott égetésre váró csempe építményt (hosszú kemence, a közepén gázlángokkal, az egyik végén betolták a „csilléket” a rájuk felrakott kiégetendő csempékkel, a csillék egymát tolták előre, a túlvégén a már kezelhetőre hűlteket meg kihúzták), így az egész végig összedőlt. Gyorsan ki kellett rángatniuk a csilléket a kemencéből, nem volt idejük kivárni míg kezelhetőre hül az egész. Az utolsó csillék gyakorlatilag még izzottak, az összes kábel a kemence végénél leolvadt. Másnap meg kábelezhettük újra az egészet.
    A másik kedvencem, szintén éjszakás. Nem volt kedve melózni a csempefestő soron valakinek, ezért tőben elvágta a kábelt. Azt a mai napig nem értem, hogy nem vágta agyon. És tényleg tőben vágta el, még a betont is fel kellett törjük egy darabon a cseréhez, mert a beépítéskor vagy kimaradt a védőcső, vagy abba is beton került, miután már a kábel is benne volt, de nem lehetett csak úgy kihúzni a régit.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz PROTRON #10196 üzenetére

    Amit még megtanultam a Zsolnaiban, hogy lehet vagy 50 két csöves fénycsőarmatúrát begyújtani egy darab gyújtókondival. A trükk, hogy a begyújtás után nyugodtan kivehető, a csövek nem alszanak ki, míg valaki le nem kapcsolja a villanyt. Egyszerűen nem volt annyi gyújtónk, mint ahány armatúra és ha valaki megfeledkezett róla, hogy „a pincében és az öltözőben ne kapcsold le a villanyt”, reggel mehettem végig az összesen újra.
    Nehezítés, hogy volt egy állítólag korábban egyetemi professzor, csak megzakant szegény, segédmelós, akinek az volt a dolga, hogy rovarok ellen valami gázolajos keverékkel kenegette a falakat meg a padlót a pincerendszerben szobafestő pemzlivel. Ez több működő csempeégető kemence alatt, helyenként kb 40 fokos hőségeben kifejezetten kellemes érzéseket keltett. Máig nem tudom, egyrészt kinek támadt ez az eszelős ötlete, másrészt, hogy nem égett le az egész kóceráj egyszer sem.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz -szabi- #10231 üzenetére

    Ha több köröd van, a főmegszakítót visszanyomod és van honnan venni pl világítást, míg keresed a hibát. Ha csak egy köröd van, marad a gyertya vagy az elemlámpa.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz Hulk24 #11038 üzenetére

    Pedig, ha építmény nincs, akkor vagy villanyoszlop, vagy földkábel. Gyanakszom, az oszlop olcsóbb és gyorsabb. A földkábelhez önkormányzati, közútkezelői, ha van bármiféle fölben lévő közmű (víz, gáz, csatorna, bár zártkertnél az utóbbi kettő elég ritka lehet), azok üzemeltetőivel egyeztetés, tervkészíttetés elfogadtatás, stb… Tartok tőle, alsó hangon sok-sok hónap. És nem is biztos, hogy az adott területen a szolgáltató belemegy.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz biker #11108 üzenetére

    És nagy valószínűséggel az estrichtbe ágyazott üvegszál erősítés szigetel olyan jól, hogy nem vezetőik el a statikus feltöltődés. Az sem kizárható, hogy az üvegszál erősítés nem tisztán üvegszál, hanem van benne némi műanyag kötöanyag is, ami önmaga is képes erősíteni a statikus töltődést.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • SaGa59

    őstag

    válasz Power17 #11117 üzenetére

    Ha már a vinil is le van ragaszva, sokat nem tudsz vele kezdeni. Alá kellett volna valami vezetőből font hálót fektetni és azt leföldelni. Persze akkor meg lehet, hogy a műszálas pulcsid rázna mikor leveszed. Minél több a műanyag, annál gyakoribb a statikus töltődés. Ha már beköltöztök és lesz páratartalom a levegőben, működő villamos berendezések, vízvezeték meg kevesebb por, valószínűleg enyhülni fog a dolog. A por növeli, a pára, a vezetékek, vízcsövek, bármilyen leföldelt tárgy, pl radiátorok csökkentik a feltöltődés lehetőségét. De egy műanyag porszívócső akkor is fel tud töltődni, ha jól szigetelő padlón, műanyag talpú papucsban csinálod. Nincs ami elvezesse a töltést. Fizika óráról a Van de Graaff generátor megvan? Na az ugyanennek a hatásnak a gorombább megjelenési formája.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

Új hozzászólás Aktív témák