Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz fraba #497 üzenetére

    Nem nagyon írtak. :( A villanyszerelésben is van mozgástér, ugyanazt a dolgot több módon lehet megoldani és az egyes szakik mind-mind máshoz ragaszkodnak.

    Én hogy csinálnám?
    A társasházból a melléképületig, ha a 25A alól akarsz lekötni, akkor én 3x6mm2 MT kábelt (sodrott réz) vinnék, a hossz miatt sem gondolom, hogy 3x4mm jó lenne. A merev MB-Cu sem kell, ahogy földkábel sem, de erről majd később. Ez úgy kiskeráron 900 Ft-ban megáll métere.
    A társasháznál, horonymarás... ha szerencséd van akkor elég vastag a vakolat (láttam már 4cm-est is) és akkor tégláig elég, gégecső és abba megy a kábel... Ehhez rövid távon, egy jobb flex szegmenses gyémánt koronggal elegendő, majd a két vágat között kézzel kivésni.... Ez a kép alapján 30 perc. A gázvezeték alatt nyilván csak kézzel. Ha van horonymaró, akkor gyorsabb. Gipszelés, ha nagyobb darabon leesett a vakolat, akkor ott Hilti' láncos gégecső fixálást itt jobb kihasználni, kábel be majd visszavakolás. Nem vinném falon kívül le az áramot. A későbbi szigetelés és a gázcső miatt sem... A képen látott lapos kábelcsatorna alá is lehet vésni, amikor keresztezed. Ahogy elnézem a házat, azon egy szépen kivitelezett vésés és visszavakolás már nem ront semmit. :)

    A gégecső a földben egy KPE csőbe megy bele. A gégecső vastagságán múlik, hogy milyen megoldással tudod vízzárón ezt megoldani, a legrosszabb esetben vakolát alá, azaz téglára illesztett falon kívüli nagy kötődoboz, de ezt jobb lenne elkerülni, mert ha nem értesz hozzá akkor egy ilyen kivitelezése is csak hibalehetőség. A gégecső és KPE cső vízzáró összekötése megoldható. Volt, hogy a gégecsőre egy nagyobbat és nagyobbat húztam és úgy 1 métert betoltam a KPE csőbe + sziloplaszt. Folyóvízben sem menne bele nedvesség... földnedves környezetben meg tuti nem.

    A földkábelt hanyagolnám, a KPE csőben a földben vitt MT kábel rugalmasabb és profi megoldás... úgy 100 évig jó lesz, a földre és 5-6 bar nyomásra tervezett tökéltesen vízzáró megoldás, amihez számos szerelvény kapható toldásra, bilincselésre is. Métere úgy 200 Ft környékén lehet. Méretfüggő. Tippre kényelmesen a 25-ös a jó, de 20-assal is meg lehet próbálni, főleg ha a fektetés előtt már belefűzöd. Később átfűzhető.

    Fektetés. Figyelembe véve a klímaváltozás, ami ma már csak talajmenti fagyokat jelent és ha védett, később sem kotort helyen megy, akkor 50 cm mélység elég. A KPE nagyobb sugáron jól hajlítható, de számos elem van hozzá, melyek kézzel is jól szerelhetőek.
    A kis házba is bevinném a KPE csővet a falon kívüli elosztóig.

    Nem tudom, hogy ott mi az igény... Fi + 4 x C13-at + 6A kismegszakítót a világításnak raknék, egy min 8 modulos szekrénybe. Falsíkonként a szerelvényekhez mindig 2 kört vinnék, hogy ugyanazon falsíkon 2 forrásból legyen ~25A, nyilván két külön szerelvényből. Közös udvar miatt nem ajánlom, de védett (esőtől és naptól) helyre telepíthető lehet egy min IP44-es konnektor a kisház külső falára, C10-re lebiztosítva, mondjuk fejmagaságban az eresz alá... Nem tudom.... és ezze be is telt a 8 modulos szekrény. Nem tudom az igényt, így ezt vakon írtam. A mai sok akkus gép esetén... neked lehet, hogy már nem is kell ilyen sok, így szétosztva.

    A kisházban a falon kívüli szerelvényekhez (konnektorok) 3x2,5-es MT kábel (300-350 Ft/m) MÜ-II-es csöveken a falon bilincselve. A világításhoz 3x1,5m MT kábel is elég. A mennyezettől függ, hogy végig ott viszed, vagy egy darabon a falon.
    A villanykapcsoló mindenképpen IP44-es falon kívüli. Egy műhelybe nem javaslom a csapófedeles konnektorokat, szabvány ide vagy oda... ha sokat kell használni őket a csapófedél meghal. Ha meg a megrendelő hosszabítókat köt a kevés konnektorba, akkor meg ugyanott vagyok, hogy a por és nedvesség védelem meghalt és jellemzően 1mm2, vagy max 1,5mm-es hosszabbítók sem a tutik... Ezért jó ha a megfelelő helyen és számban vannak a falon egy 2,5-essel kábelezett dugaljak. Ahogy írtam... falsíkonként 2 áramkör, azaz 2xC13 áll rendelkezésre.

    Az MT kábel miatt mindent érvéghüvelyezni... Ha nincs hozzá szerszámod és gyakorlatod, akkor inkább szaki. Ha lesz elágazó akkor a falon kívüli kötődobozakkal úgy kell számolni, hogy a csatos WAGO-k beleférjenek, a tartalék kábelhosszal együtt. 85x85-el már meg lehet csinálni, egy 100x100-asal már Te is megtudod.
    Én szakemberre bíznám a kisház szerelését. De ő meg megint máshogy csinálná meg, mert minden szaki csak saját 2 bites agyával tud gondolkodni. 1=így szoktam 0=nem így szoktam, ergó hülyeség. De attól még az is jó, ahogy egy másik csinálná. De azért mond el neki az itt kapott javaslatokat, hátha abból valamit be is tart.

    A kis házba viszont egy átlag pasi be tudja vinni a leírt módon az áramot, az csak földműves és kőműves munka egy kis vízszerelési alapmunkával... Olcsóbb is lesz, ha a szaki már csak a 2 helyen kiálló 3x6-os kábelt látja...

    Remélem, így már lesz hozzászólásod... és kialakul a kép.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

Új hozzászólás Aktív témák