Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Ha rendesen be van csövezve akkor mindenképpen cserélném rézre a kábeleket. Ne tudd meg hogy nézhetnek ki a kötések a dobozokban. Volt olyan amiről már minden szigetelés leégett mert valami hősugárzót dughattak a konnektorba.

    Munkadíj 200-tól felfele megy ilyen munkáknál.

    ⭐ Stella

  • demars

    addikt

    válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Nyilván pénzbe kerül, réz vezeték nem olcsó, de alunál jobb, illetve ha cső van mindenhol egyszerű áthúzni. Nyilván több vezeték kerül a csőbe, és igen, 1,5 mm megy be, tehát vékonyabb. Meg kell nézni, mekkora a cső, merre halad, stb.
    Én úgy csinálnám, hogy a nagy fogyasztókhoz padláson, a szigetelés alá, merevfalú védőcsőben leállnék (tűzhely, sütő, mikró, mosógép, mosogatógép, stb), Lakás többi részét áthuznám rézre, vegyes áramkörökkel. Bár pontos igényfelmérés után megoldható, hogy dugaljaknak szintén padláson menjen csőben, leállásoknál tennék a régi csövekre dobozt (macerás, vésni kell, de igy jobb) onnan szoba dugaljakhoz elűzném.
    Minimális rombolás lenne, de így tuti jó rendszered lesz. Ha megfelelő keresztmetszetű vezetékkel méreteznek a későbbi teljesítmény bővítésnél sem lesz gond. Utólagos fogyasztókra is gondolni kell (klíma, infra panel). Így emiatt érdemes plusz köröket behúzni egy egy dobozba, akár padlásról.
    Néhány napja tettem fel ide képeket, régi vájog házat fűztünk át. Egy bizti helyett lett 6 db vegyes kör, új elosztóval. Laza egy napos munka volt. Vezetékek egész jók voltak, néhány dugaljnál volt melegedés, illetve több kötésnél a szigetelés már porladt szét (ahogy a fehér cica is írta :DDD )

    Rágcsálók miatt MÜ I cső ajánlott, szigetelés alatt vinni, a káros pára lecsapódás elkerülése miatt.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • válasz tonermagus #1808 üzenetére

    Szerencse, hogy csőben megy a régi alu, így át lehet húzni rézre. Nem nagy mutatvány az egész. Minimális vésésre azért lehet, hogy szükség lesz.

    Egy tulajdonosnak nem kell azon gondolkodnia, hogy hogyan. Egy jó szaki
    - kibont mindent, hogy lássa mi az adottság
    - egyeztet a megrendelővel, hogy hova mit szeretne
    - ezután elmagyarázza neki, hogy a kérése miatt hova kell vésés és új cső, ha az ügyfél kérése nem fér bele a régi csőbe
    - megrajzol mindent egy alaprajzra és ahhoz elkészíti az új lakáselosztót fi relével.

    Látatlanba innen nem lehet sokat mondani. Úgy látom, hogy érdekel a téma, ezért néhány tanács, amit a többiek majd kiegészítenek

    - ragaszkodj a FI reléhez
    - Ha lesz gázkazán, akkor ahhoz külön FI relé és már most megfelelő 6-os földelés legyen kihúzva, azt általában 2 pólusú 6-os kismegszakító védi. Ez így már 4 modul hely és csak egy kazán. De ezt jobb a kazán mellett elhelyezni.
    - Szorgalmi feladat: garázsos/külső rész is mehet külön Fi relére és még egy Fi relé rakható a konyha(hűtő) áramköreihez is. 1 fázisú FI relé kb. brt. 8-9eFt/db
    - konyha és fürdő esetén ragaszkodj a 2,5-es vezetékhez a konnektorok esetén
    - a tervezett klímához menjen már most külön áramkör
    - Ha 3 fázis van, akkor már most pontosan mond el neki, hogy a nagy fogyasztók hol lesznek, hogy úgy tudja elosztani a terhelést
    - Csak 2,5-es áramkört engedj B16-al biztosítani, a 1,5-es áramköröket B13-al
    - Ha egy mód van rá, akkor ne engedd, hogy a padláson menjenek a kábelek. (bocs demars' :) ) Nagyon nagy körültekintéssel a mennyezeti világítás oldható meg így, ha van tapasztalata annak aki ezt a szükségmegoldást kiépíti (lakás oldali szilózás, vezetékezés (mbcu) és korrekt tömszelencés dobozolás a padlástérben, a minél kevesebb doboz jó elhelyezésével stb...)
    - Ha nem engedsz vésni, akkor mindenhol meglévő csővel és annak keresztmetszetével kell gazdálkodni, ami ma már nem használt old school megoldást hozhat magával. Amibe inkább nem megyek bele.
    - Ha rakatnál gipszkarton állmenyezetet, amivel szépen lehet fűtést is lehet spórolni, ott nagyon sok vezetéket le lehet vinni, ami jó kiegészíti a már meglévő fali csövezést.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

Új hozzászólás Aktív témák