Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz kolja58 #28604 üzenetére

    Nagy Gergely:
    1. A ritka magyar kereszteny apologéta műfajban ment.
    2. Voltak érdekes vitái, beszélgetései.
    3. Már feladta a lelkészi pályát...
    4. Kálvinista.

    (Nem tökéletes, de az archívum adott.)

    "Szerintem."

  • MageRG

    addikt

    válasz kolja58 #28604 üzenetére

    "A buddhisták nem ateisták pont."

    Hisznek istenben a buddhisták?
    ChatGPT:
    "A buddhizmus egy összetett vallási és filozófiai rendszer, amely számos irányzatot és változatot foglal magában. A buddhizmus alapjait a buddha tanításai, különösen Siddhártha Gautama, az első Buddha által alapított tanok képezik.
    Általánosságban elmondható, hogy a buddhizmus nem egy istentiszteleti vallás olyan értelemben, mint például a kereszténység vagy az iszlám, mivel nincs egy mindenható, személyes isten, aki irányítja az emberek sorsát vagy befolyásolja a világ eseményeit. Ebben az értelemben a buddhizmus általában nem hisz egy istenben a hagyományos értelemben.
    Ugyanakkor fontos megérteni, hogy a buddhizmus különböző ágai és irányzatai eltérően értelmezik a transzcendenset és a szellemiséget. Például a Mahájána buddhizmus néhány ágazata úgy véli, hogy léteznek isteni lények, bodhiszattvák vagy buddhák, akik segítenek az embereknek az ösvényen. Más irányzatok, például a Zen buddhizmus, inkább az emberi tudat tisztítására és megvilágosodásra koncentrálnak, és kevésbé hangsúlyozzák az isteni lényeket vagy entitásokat.
    Így általánosságban elmondható, hogy bár a buddhizmus nem feltétlenül hisz egy mindenható istenben, vannak olyan transzcendens entitások vagy lények, amelyek szerepet játszhatnak az egyén spirituális útján, attól függően, hogy melyik buddhista irányzatról van szó."

    Vannak ateista vallások?
    ChatGPT:
    "Ateista vallások kifejezés ellentmondásos lehet, mivel az ateizmus olyan elképzelés, hogy tagadja vagy nem hisz istenségekben vagy istenekben. A vallások általában istenségekre vagy transzcendens entitásokra épülnek, így az ateizmus és a vallások általában egymást kizáró fogalmak.
    Azonban vannak olyan filozófiai vagy életpálya irányzatok, amelyeket néha "ateista vallásoknak" neveznek, bár ez inkább egy paradoxonnak tűnhet. Például a buddhizmus gyakran az ateisták körében népszerű, mivel nincs egy központi istenség, és az isteni lényekről való hit nem alapvető az ösvény követéséhez.
    Más irányzatok, mint például a humanizmus vagy az etikus ateizmus, olyan erkölcsi és filozófiai keretrendszerek, amelyek célja az emberi értékek, az erkölcsi fejlődés és a társadalmi jólét előmozdítása, de ezek nem tekinthetők hagyományos értelemben vett vallásoknak.
    Összességében azt lehet mondani, hogy bár léteznek olyan eszmék és irányzatok, amelyeket néha "ateista vallásoknak" neveznek, az ateizmus és a vallások alapvetően eltérő megközelítések az emberi hit és spiritualitás területén."

    Magyarul: igen, de igazából nem.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

Új hozzászólás Aktív témák