Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz Kékes525 #22064 üzenetére

    Attól, hogy engedem, hogy az ok-okozati viszony időben visszafelé álljon fel, vagy másik univerzumban legyenek, attól nem szüntetem meg a köztük fenálló viszonyt. (Bár, ha azt mondod, hogy nem mindig köt az oksági elv, akkor az egy pont a szabad akarat mellett.)

    Elfeledkezel a kivételkezelésről. Jah, tényleg van úgy, hogy Isten beleszól. pl Jónás próféta. De említsünk egy részt az újszövetségből: "Íme az én szeretett fiam, Őt hallgassátok"
    Ha van gyereked, feltételezem szabad elvek mentén neveled. Kiválaszthatja a ruháját, mit szeret csinálni, milyen zenét hallgasson, filmet nézzen, kik legyenek a barátai stb. De: Helyi maffiózó rosszcsont kölykével barátkozhat? Nézhet 8 évesen horrort? Annyi időt tölthet a TV előtt amennyit akar? Meg kell csinálnia a házi feladatot? Rendet kell tartania a szobájában? Levitálhat? Hihet Istenben? :P Ha a spenótot felkeni a falra, ahelyett hogy megenné, annak van következménye?
    Akkor most szabad, részben szabad, vagy a csicskád? Jó szülő vagy, vagy rabszolgatartó?
    Mondok mást, ha elvágod a lámpa kábelét, akkor a logika szerint a lámpának el kell aludnia, milyen már, hogy a logika szabályai szerint te nem várhatod, hogy tovább fog égni, vagy ha mégis, akkor hülyének tartanak?

    A lényeg, ha ragaszkodsz ahhoz, hogy nincs szabadság, akkor inkább így írd fel:
    Az ember szabad, kivéve
    -oksági elv
    -törvények
    -fizikai törvények és lehetőségek
    -stb

    Már nem is tudom melyik filozófus mondta, hogy az ember egész addig szabad, míg szabadságával egy másik ember szabadságát nem korlátozza. Ez most milyen korlát? Azért tegyünk különbséget korlát és korlát közt, mert amit ti korlátnak tartotok, azt pl én nem.

    Érdekes az okfejtésed a bűnről. De te nem lövöd le a programot/MI-t, ha hibásan írtad meg, s ámokfutásba kezd? Az MI és az okfejtésed közt a különbség, hogy a körülményeket nem te hoztad létre, az MI az ingerekre reagáló és tanuló program. Ha olyan inger éri, akkor teljesen megváltozik, a tanulásáért, elrontásáért nem te felelsz. (Volt már eset, hogy MI-t megtanítottak trágárrul beszélni)

    Egy nagy halmazt nem kezelhetsz a formál logika szabályai szerint. Mit gondolsz a kvantumfizika miért valószínűséget használ? Mert sokkal komplexebb rendszer, mint a négy test probléma.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák