Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9039 üzenetére

    Ilyen vitát szerintem inkább el se indítsunk, az lesz a legokosabb.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9043 üzenetére

    Van. De nem fogok róla vitatkozni. Veled főleg nem. Pedig látom, hogy nagyon ezt szeretnéd.

    És tudom, hogy kérdezni fogod, hogy mi nem fedi a valóságot. Ha elkezdenék erről írni, máris ott lennénk a vita közepén. Inkább gondolj rólam, amit akarsz, mint hogy ebbe a vitába belemenjek.

    Keress más partnert/ellenfelet hozzá ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Vikusz77 #9080 üzenetére

    A Biblia elfogadása hit kérdése. Az ott leírtakat viszont értelmezni kell. És általában itt, az értelmezés szintjén szoktak különbözni a vélemények a Bibliát illetően. Kicsit olyan jellegű, mint egy vers elemzésénél, hogy mit is gondolhatott a költő. Hogy az a nyakkendő most tényleg lila dalra kelt, és elhiszem-e, hogy egy nyakkendő lila dalra tud kelni csak azért, mert a Bibliában olvastam, vagy tudom, hogy ezt nevezik szinesztéziának, és így értelmezem.

    Most ha én kételkedem a nyakkendők lila dalát illetően, akkor vajon a Bibliát is kétségbe kell vonnom? Hiszen így, hogy lila dalra kelt, egyértelműen mese, kitaláció, fikció. Viszont ha megértem, hogy ezzel a szerző azt akarta mondani, hogy minden megtelt élettel, akkor láthatóvá válik, hogy a Biblia nem tartalmaz hazugságokat, csak épp nem mindig a szó szerinti értelmezés a nyerő. Lásd példabeszédek, ahol a történetekből tudni kell vonatkoztatni a saját életünkre.

    És ezekből az elvonatkoztatásokból szoktak félreértések adódni. Vagy hogy melyik részeket kell szó szerint, és melyikeket nem kell szó szerint értelmezni.

    És talán az sem feltétlenül baj, hogy minden ember kicsit máshogy értelmezi. Nem tudom.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9088 üzenetére

    Tudtam :)

    Timóteus nem mond ellent nekem, bárhogy is szeretnéd :))

    Tudomásul veszem, de ez nem rossz mag. szerinted rossz mag.

    És mivel van kezed és szemed, te sem veszed mindenütt szó szerint a Bibliát. Pedig ezt Jézus mondta. Csak te is pontosan tudod, hogy nem öncsonkításra buzdít, hanem a mondandójának másik része a fontosabb, ami felhívja a figyelmet arra, ami igazán fontos.

    Vagy valóban azt gondolod, hogy Jézus ezen kijelentését szó szerint kell venni, és egy jó keresztény, ha bűnt követ el a kezével ,vagy a szemével, akkor öncsonkítást kell magán végeznie?

    Ha ezt tisztáztuk, akkor talán más fénybe helyeződik az előbbi hozzászólásom is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9087 üzenetére

    Tényeket írtam, tényszerűen. Nem az volt a mondandóm lényege, hogy mit hogyan KELL értelmezni, vagy hogy JJános hogyan teszi ezt.

    Egyszerűen csak leírtam, hogy miken szokott menni a vita.
    Nem arról akartam beszélni, hogy ÉN mit és hogy gondolok jónak. Nem mindig csak én-én-én.

    Új fejlemény, eddig nem is tudtam, hogy bibliatagadó vagyok.

    Ami meg számomra végtelenül érdekes: van egy katolikus pap ismerősom, igazi régi vágású pap. Nos, amiket te mondasz, azokat akár ő is mondhatná. Sőt, hasonlókat szokott mondani. Nagyon hasonlókat, leszámítva a katolikusgyalázást, amit folytatsz. És épp ezért meglepő, hogy pont egy katolikus pap az, akivel ennyire rokon a gondolkodásod.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9087 üzenetére

    Ja, és ez továbbra sem JJános térítő blogja, hanem egy fórumtopic, ahol bizonyos dolgokról beszélgetünk, vitázunk.

    És vallási meggyőződéstől függetlenül nagyon fárasztó az, amit te ebben a topicban művelsz. Mindeközben valami szent máz mögé bújsz, onnan osztod az észt, rágalmazol, gyalázol, leszólsz másokat, becsmérled mások vallását. Mindezt "szent elhivatotsággal". Mintha azt gondolnád, hogy az a küldetésed, hogy a prohardver vallás topicjában jól megmondd a frankót, és kiosszál mindenkit.

    Olyan jó lett volna, ha betartottad volna amit írtál, hogy nem szólsz hozzám többször. De újra és újra megteszed.

    És valamiért nem érted meg, hogy másoknak is lehet a tiédtől eltérő tapasztalat alapú meggyőződése, amit ugyanúgy igaznak vall, mint te a tiédet. És innentől a végtelenségig vitázhatunk parttalanul, hogy kinek van igaza. Mert az én igazságom az egyetlen igazság, számodra meg a tied az egyetlen. És győzködhetnénk egymást a végtelenségig, mindhiába.

    Te újra és újra provokálod ezt a parttalan vitát. És ez nem vallási kérdés, hanem a személyiséged kérdése.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9093 üzenetére

    Minden ember hibázik. És minden keresztény ember is hibázik. És olyan is előfordul, hogy valaki önimádatba esik, és nem látja, hogy ez történt. Van aki keresztény, és mégis alkoholista lesz. A kereszténység önmagában még nem jelent olyan sokat. talán annyit, hogy akar Krisztus útján haladni.

    Az már más kérdés, hogy hányszor botlik meg az úton, hányszor kanyarodik el, és talál vissza, milyen gyorsan halad, stb.
    Kívülről könnyen rá lehet sütni a másikra sok mindent. De ha nem ismerjük az élettörténetét, és a belső lelkivilágát, nem is érthetjük meg, és felelőtlenül ítélkezünk fölötte.

    A bűn akkor válik bűnné, ha meg tudjuk ítélni, hogy az bűn, és mégis megtesszük. Aki erre már nem képes, a torzult személyisége miatt, az az ember inkább beteg, és segítségre van szüksége. De a bűn az, amit Isten ítél meg, nem az emberek. És ez nem véletlenül van így. Csak Isten tud helyesen ítélni.

    Itt a bűnt és a bűncselekményt ne keverjük, mert ebből a szempontból ég és föld a kettő.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9095 üzenetére

    Én is keresztény vagyok. És nem gondolom, hogy másokat lenéznék azért, mert nem hívők. Vagy hívők, de nem vallásosak. Vagy vallásosak, de másik vallást követnek, másik felekezethez tartoznak.

    Az pedig nyilvánvaló, hogy az ember a meggyőződésében hisz, hiszen ezért meggyőződése. És nyilván számára ez az igazság. Legalábbis szerinte úgy vannak a dolgok. Minden ember ilyen, minden embernek van egy képe a világról, és mindegyik kép kicsit különbözik a többitől.

    Viszont fontos felismernünk, hogy mindenkinek más a képe világról, és mások is lehetnek ugyanolyan meggyőződésesek, mint én a saját világképemről. Ezt tudni kell a másik emberről, és el kell fogadni. És nem árt tiszteletben tartani, különben értelmetlen és vég nélküli vitákba keveredhetünk fölöslegesen.

    Az viszont normális dolog, ha arról beszélünk, hogy mi miért ilyennek látjuk a világot. Ami tény, hogy egy, de mégis milliárdnyian milliárdnyi féle képpen látjuk.

    Miért akarnám megértetni az értetlennel, hogy az? Ki vagyok én neki? Az ő szemszögéből én vagyok az értetlen, mert a fejében logikusan összeállt rendszert én nem értem. Ő meg az enyémet nem érti.

    A fórumozás, és sok vita a valóságban is ilyen sárban fetrengés. És igen, próbálnak lehúzni, és nem értik meg, amit mondasz nekik. De az ő szemszögükből pontosan ugyanez történik, csak fordított felállásban.

    Fórumozni türelemmel érdemes. Értelmetlen vitákat célszerű kerülni, viszont volt itt sok izgalmas vita is, amikor összecsaptak a különböző nézetek, de mégsem lett belőle óriási anyázás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9112 üzenetére

    Áhh, felesleges bármit is írnom. Maradj csak ilyen :))
    Agyrém :K De ha azt gondolod, hogy valami isteni küldetést viszel véghez, akkor csak hajrá. Úgysem tudlak meggyőzni. De nem is akarlak. Te viszont próbálkozz, mert mulattat, amit írsz.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9117 üzenetére

    A legnagyobb baj az, hogy akivel vitázol, nem én vagyok, hanem egy képzeletbeli valaki. Nem gondollak gonosznak. És sok mindent nem gondolok, amiről azt hiszed, hogy igen. A rólam benned élő képpel vitatkozol, és nem velem. Ezért nincs is értelme felvennem a kesztyűt.

    Talán ha majd valóban engem fogsz megszólítani, és nem azt, akiről csak képzeled, hogy én vagyok... na akkor talán lesz mit mondanunk egymásnak.

    Nem tudom, hogy kymco számára hiteltelen vagyok-e, talán nem is minősít engem. És ezt bölcsen teszi. Továbbá sok protestáns ismerősöm van, és ismerem az ő véleményüket. Veled ellentétben, mert te csak a magadét ismered, amit azonnal általánossá is próbálnál tenni.

    Rólunk írtál? Rólunk biztosan nem. De továbbra sem fogok belemenni a kis játszmádba, bárhogy is próbálkozol. És nem azért, mert nem tudok, hiszen olyan magas labdát adtál, hogy még egy kis gyerek is könnyedén lecsapná. De nem fogok, mert nem akarok belemenni ebbe a "játékba". Veled végképp nem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9121 üzenetére

    Na, ennek örülök :)

    Istenről pedig akkor és ott beszélek, ahogyan csak szeretnék. De a lényeg, hogy nem te mondod meg, miről és hol beszélhetek, vagy sem. Hiába szeretnéd, ez nem így működik. Ha alapszabályba ütközőt írok, csak szólj a moderátornak ;)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9132 üzenetére

    Dehogyis diktálta! Te jó ég! Olvastál már Ezekiel prófétát? A látomásával kezdi. A látomását nem Isten diktálta, hanem ő maga látta, és a saját szavaival mondja el. És még csak nem is írja, hogy Isten diktálta neki, hogy mit írjon. Isten szavai csak ezt követően jelennek meg.

    Arról nem is beszélve, hogy sokszor emberi párbeszédek vannak, amiket szintén nem Isten diktált, hanem maguk az emberek szabad akaratukból mondták azokat.

    Valamint ott vannak a fordítások is. Különböző nyelveken, különbözők. Kicsit mások. Nem nagyok az eltérések, a lényegen nem is változtat. Csak épp a szó szerintiségen. Ami csak nálad alapkövetelmény, amihez minden áron ragaszkodsz. Ez természetesen a szíved joga.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9133 üzenetére

    Hát akkor ne hagyd szó nélkül. Legyen ezentúl ez a te szent küldetésed. Hajrá és gyerünk, gyerünk, legyél mindig résen, mert bármikor írhatok. És akkor neked ott kell lenned, hogy minél előbb elküldd a válaszcsapást.

    Csak ügyesen! :))

    szerk: úgy látom, máris késésben van a szent küldetésed, mert az előző hozzászólásomra még nincs itt a válasz. Csak gyorsan, gyorsan, nehogy a protestáns testvéreid is olvassák a te magyarázó kommented hiányában! Hajrá, hajrá :D

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9138 üzenetére

    Ja, hogy a Károli fordítás szövege a pontos? Az eredeti szöveg minden bizonnyal pontosabb. hiszen más nyelv, más nyelvtani szabályok, 100%-os megfeleltetés már csak a nyelvek eltérőségéből fakadóan is kizárt. Magyarországon is több fordítás van forgalomban, és nem egyeznek 100%-osan. Akkor valamelyik rossz? És miért rosszak, ha maga Isten van jelen a Biblia fordításoknál? Vagy csak Károli esetében volt jelen? Mások nyugodtan félrefordíthatják?

    Tudom, hogy nem adhatod fel az álláspontodat a teljes szó szerintiséggel kapcsolatban, ez rád, és a fejedben kialakult rendszer számára hatalmas csapás lenne. Ezt nagyon jól tudom. Ezért egyetlen lehetőséged van, védelmezni ezt a rendszert. A rendszer kritikusait megbélyegezni, démonizálni. Megmagyarázni, hogy miért nem lehet igazuk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9146 üzenetére

    Ezekre a kérdéseidre van válasz.

    Zsidó írás és történetírás is volt, a tárgyi leletek ezt alátámasztják. Volt abban a korban írás is, nem véletlen, hogy maradtak tekercs-részletek abból az időből is.

    A szájról-szájra hagyományozás egyébként jól működött abban az időben. Épp azért, mert a legtöbben nem tudtak írni és olvasni, kénytelenek voltak megjegyezni csomó dolgot. A Koránnal kapcsolatban is hasonló a helyzet. Az akkori emberek képesek voltak szó szerint megtanulni egy vastag könyvet is.

    Persze nyilván átment egy kis változáson. De a lényeg nem is ez. És a lényeg pontosan az, hogy mi is a lényege a Bibliának. Nem történelemkönyv, bár sok helyen hűen leírja az eseményeket, és hasznára van a történelem tudósoknak is. A Biblia nem is az emberi faj kialakulásáról szól, nem biológiai, fizikai és kémiai tudományos ismeretterjesztő könyv. Nem is egy könyv, hanem sok.

    Van, amit képekben írtak le, történetek keretében, és van, amikor a konkrét történéseket mondják el benne. Jól lehet tudni, hogy mikor miről van szó.

    A katolikus Bibliában több könyv van, a reformátusból 1-2 kimaradt. De ami bent maradt, az valóban katolikus -azaz egyetemes. egy mai katolikus bibliának más a nyelvezete, modernebb. De úgy tudom ,a reformátusoknak is van újabb fajta, de az nem annyira jó, ezért a Károli-félét használják. Sokáig nekem is csak olyanom volt. Kicsit sok benne a lőn, meg a vala, de azért jó.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz philoxenia #9156 üzenetére

    Nem, hanem az egyház a katolikus egyház, már egyházszakadás előtt is katolikus volt. És így, a Biblia, amit Károli fordított, a katolikusnak a fordítása, hiszen csak az volt. A Biblia. Az egyetemes Biblia, ami épp ezért katolikus.

    Egyébként meg jó kis fordítás, és hatalmas érdem.

    A katolikus egyházban pedig nem véletlen a latin a nyelv, és latinul mondták a miséket, stb. Éppen azért, hogy a szövegek tartalma ne változhasson. A latin nyelv nem változik, és elég konzervatív. És nem vész el belőle, mert nem fordítják további nyelvekre át. Ebben is van igazság.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9155 üzenetére

    Már csak azt nem értem, hogy miből gondolod, hogy én nem fogadom el a teljes írást?

    Abban különbözünk csak, hogy az írás jelentését bizonyos helyeken másnak véljük. Számomra egyértelmű a teremtés történetének üzenete. Érthető, világos, aktuális. Valóban meg lehet bízni benne. Csak épp nem arról szól, hogy nincs evolúció, meg ilyesmik. Nem ez a mondanivalója. De már sokszor leírtam neked. És leírhatnám azt is ,hogy ha gondolkodnál, látnád ezt te is.

    A szöveg tény, hogy változáson ment át. Ez egyértelmű, és tény, be lehet bizonyítani, ha fogod az eredeti nyelvű változatot, és összehasonlítod. Tény. a nyelvekből adódó különbségek okozzák ezt.

    Ettől a mondanivaló, az üzenet nem veszett el, ugyanúgy benne van. Egyetlen esetben lett volna probléma, és ez pedig a teljes szó szerinti értelmezés. Abban ugyanis a szinonimáknak sem lenne helye.

    Egyébkén pedig te vagy az, aki nem gondolkodsz. És ezt fel is kéne vállalnod, mert mintha erre lennél olyan büszke. Hogy gondolkodás nélkül szó szerint veszed.

    Viszont ha neked nem kell gondolkoznod, másnak miért kéne?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9161 üzenetére

    Nos, én pont erre mondom azt ,hogy nem só szerint kell értelmezni a Bibliát. Vagyis nem mindenhol, minden esetben. Példa erre ez a rész is. ezért érdemes ismerni az akkor i körülményeket, és megérteni a valós jelentését.

    Másrészt meg ugye nem a szám a fontos, hogy 11, vagy 12, hanem, hogy megjelent. És hogy mondott dolgokat, ott volt, ő Isten fia, stb.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz philoxenia #9164 üzenetére

    Nevezhetjük római katolikusnak, hiszen az egyházszakadás előtt is ez volt. Meg utána is. De értem amit írsz, a katolikust egyetemesnek értem.
    Az egyház alatt pedig a testet értem, nem pedig azt a világi szervezetet, amit sokan az egyház szó alatt értenek. Persze mindkét értelemben helyes a kifejezés.

    De érdekes dolog az is, hogy a kereszténység esetében is EGYházAKról beszélünk. Ez önmagában is ellentmondásos kicsit.

    A Károli fordítást használtam én is sokáig, viszont az rövidebb, mert nincs benne minden könyv, ami a katolikusban.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9165 üzenetére

    A magyar parlament sincs benne a bibliában, mégis létezik. Sőt, az sincs benne, hogy a Föld nem a világ közepe, és az sem, hogy van gravitáció, és vannak elektronok és protonok. Mégis vannak.

    Isten pedig teremtette az embert, mégis létezik az evolúció. Ezt már megbeszéltük jópárszor, te hazugnak kiáltottál ki, én meg mosolygok egyet rajta. Ismét :)

    A nyelvek fejlődnek, eltűnnek, képződnek, így megy ez egy ideje. Ez pedig kő kemény tény. És persze, hogy az Isten adta, mint mindent ezen a világon.

    "Neked mindent szabad, én pedig naponta vizsgálom magam, hogy mindent megtettem, és mindent jól tettem, ahogy azt Isten elvárja?"

    Ezt meg nem tudom, honnan a retekből vetted. De ebből is látszik, hogy nem én vagyok, akiről írsz. És halvány lila gőzöm sincs arról, hogy hogyan és miért találsz ki rólam ilyesmiket. És ráadásul nagy bőszen hangoztatod is. Előbb legalább megkérdezhettél volna, hogy ez így van-e, vagy sem. Ehelyett igaztalan állításokat írsz rólam. Ha úgy tetszik, rágalmazol, valótlan állításokkal.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9166 üzenetére

    Mindig és mindent másképp értelmezek? Ezt is honnan veszed? végigbeszéltük mi ketten valaha is a Bibliát? Nem. Akkor nem tudod. Dobálózol a szavakkal. Ennek megint nem a valláshoz van köze, hanem a te személyedhez. Lazán állítasz valótlanságokat, amikkel rágalmazol. És nem kérdezel, hanem egyből kijelentesz. Pedig nem is ismersz.

    A mostani példában: szó szerint kell venni, vagy sem? Ugye. Viszont senki nem hazudik, hiába rágalmazol és gyalázkodsz napi 24 órában.

    Az egyház katolikus. A szavakkal és azok jelentésével nem fogok, és nem is akarok vitába szállni. Ezt jelenti és kész. Te meg kikérheted magadnak :t

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Tim82 #9152 üzenetére

    A reformátusok pedig nyilván meg tudják ideologizálni, hogy ami kimaradt, miért is maradt ki. És az ő nézőpontjukból igazuk is van. De másik oldalról nézve szintén igaz, hogy miért vannak benne azok a könyvek.

    Nem gondolom, hogy a világ számára előremozdító lenne, ha egymásra mutogatnánk, csak, mert régen pár ember így gondolta, és sokkal régebben pár ember meg úgy gondolta.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9174 üzenetére

    Majd meglátom, mit tehetek. Ha a hazugság magvát akarod elültetni másokban, mindenképp írni fogok. Figyellek. :K

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9178 üzenetére

    De remélem ezt az "ideologizálást" nem vetted bántásnak. Pontosan erre gondoltam, hogy nyilván a protestánsoknak is meg van az okuk, hogy kihagyták. Persze az is benne volt, hogy a rk.-któl minél több mindenben különbözzenek, és ekkor jött kapóra, hogy lehet egy eltérő bibliájuk. Ami annyira nem is eltérő, teljesen használható az is. Persze a nyelvezete nem valami korszerű, de még érthető.

    A purgatóriumról nincs különösebb véleményem, nekem a tisztító tűz az, ami kicsit ködös, mert szerintem az se nagyon van benne a Bibliában. És hogy pontosan mi a megtisztulásunk folyamata, arról nem tud senki semmit. Azt viszont valószínűsítem, hogy ennek a folyamatnak a földi értelemben vett tűzhöz az égvilágon semmi köze nincs.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Tim82 #9180 üzenetére

    Nem siklottam át fölötte :t Írtam olyat, ami arra utal, hogy félreértelmeztem? ??? :F naugye :DDD

    szerk: Az "egymásra mutogatnánk" alatt nem édesapádat és magamat értettem, hanem pl. katolikusokat és reformátusokat. Remélem így már tiszta ;)

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9182 üzenetére

    Abban az időben lehet, hogy amit most II. János Pál pápa tett, az is kiverte volna a biztosítékot. És az is biztos, hogy a reformáció jót tett a katolikus egyháznak is. Persze a protestánsoknak már kevésbé tett jót a katoliks egyház reakciója. És ebből a mai napig érezhető a feszültség.

    Számomra fura volt, és most is kicsit az, amikor reformátusokkal beszélek, számukra mai napig fájó pont az, ami évszázadokkal ezelőtt történt. Persze ha fordítva történt volna, akkor lehet, hogy bennem is hasonló érzelmek váltódnának ki.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9185 üzenetére

    Ez azért fura, mert ha találkozom egy török emberrel, nem biztos, hogy Mohács fog először eszembe jutni. Vagy ha egy osztrákkal találkozom, nem biztos, hogy 1849. fog egyből beugrani.

    Az adott történelmi korban nem volt szokatlan ami történt. Engem az szomorít, hogy ezt egy olyan szervezet követte el, aminek Isten országát kellett volna mintáznia.

    Szerencsére mára egész más a helyzet. De van még hová fejlődni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9187 üzenetére

    Ez érdekes. Ilyet még nem hallottam. Szerencsére amerre én jártam, ilyen még nem volt. Mondjuk azok a közösségek, amikbe járok, vegyesek ilyen szempontból, vannak evangélikusok, reformátusok, katolikusok. És a közös Istentiszteleteket is sikerül megoldani mindig.

    Az viszont pozitív fejlemény, hogy a kat. pap és a ref. lelkész jóban vannak. Hiszen a cél közös. A katolikus egyház részéről a határozott nyitás nem olyan régre nyúlik vissza, és úgy látszik, vannak még, akikhez nem ért el ennek a szele.

    A többség szerencsére nem ilyen.

    Püspökökről meg én is tudnék ezt-azt mesélni. Nem véletlenül mondom, hogy van még hová fejlődni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9191 üzenetére

    Szerencsére az r. katolikus templomok olyanok, hogy csak azok mennek be, akik be is akarnak menni. Nincs semmiféle kényszer ;)

    Sőt, magát a katolikus vallást is csak annak "kell" gyakorolnia, aki ezt szeretné, vállalja.

    A csontok üvegcsékbe pakolásáért meg én sem rajongok, de anatómiai érdekességnek megteszik.

    De, hogy ma valamit helyére is tegyünk: bálvány az, amit imádnak. Az r.k. vallás szerint egyedül Istent lehet imádni. (Mária és a csontok nem tartoznak e körbe) Így tehát ezek nem bálványok.

    Mindössze vizuálisan közelebb hozzák -már akinek- azokat az embereket, akik valamilyen oknál fogva valamiben példaként lettek állítva a többi ember elé. És miért jó, ha vannak ilyen példák? Mert erőt meríthetünk belőle, hogy vannak, voltak emberek a Földön, akik képesek voltak Krisztus követő életet élni, vagy ebből a szempontból olyat tenni, ami követendő.

    Úgy látom, most mégsem tudtam megállni, hogy helyreigazítsalak, ellenben a múltkorival, amikor akkora blődséget írtál a katolikusok és a házasság viszonyáról, hogy kár i lett volna ott bármit is reagálni arra.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz SPDeluxe1.0 #9194 üzenetére

    Akár ezt is veheted isteni sugallatnak :) függetlenül attól, hogy az-e, vagy sem. De lehet, hogy nem véletlen, hogy pont most olvastad kymco írásait.

    Ami még sokat tud számítani, az a közösség. Ha olyan emberek közé kerülsz, akiknek fontos a vallás, és ezt a életük mindennapjaiban is hitelesen megélik, az számodra is sokat segíthet az Isten felé fordulásban. Személyes tapasztalatból tudom, hogy egy jó és élő közösség mennyit is számít. De előre gyártott receptek nincsenek, mindenkinek máshogy lép be Isten az életébe. És sokszor várni kell rá, vagy nem olyan formában jön, ahogy várjuk. Szóval még az sem garancia, ha te akarod, hogy belépjen az életedbe.

    Szóval sok konkrét tanácsot nem is lehet erre írni. De ha megmarad a nyitottságod, akkor bármikor eljöhet erre az idő.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9208 üzenetére

    Mert ott élt, ott nőtt fel.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Horka1 #9211 üzenetére

    Azért nem betleheminek nevezik, mert nem élt ott. Az ismerősei sem ott éltek, hanem Názáretben. Ő is ott nőtt fel.

    Én valahogy nem ezen a zsidó-nemzsidó kérdésen szoktam izmozni. Ha ezt tenném, akkor pont a lényeget nem látnám meg. Számomra nem ez a leglényegesebb kérdés. Ha zsidó, akkor zsidó. Ha nem zsidó, akkor valami más. Ha az, akkor is fel lehet tenni a kérdést, hogy miért pont az?

    Vannak, akik Jézus magyar származását akarják bizonygatni. Ami vicces, és teljesen alaptalan. Nekem elég az elmúlt 1000 évnyi magyar történelem, abban is lehet elég sok dolgot találni, amire büszkék lehetünk, gyártani nem kell mellé mást.

    Augustus császár rendelte el a népszámlálást. És vagy odamentek, vagy Máriának várandósan vállalnia kellett volna a maradás következményeit, amik gondolom nem lettek volna pozitívak...

    "Arra viszont emlékszem Máté evangéliumából, hogy csak József ment fel Jeruzsálembe, Mária/Mirjam nem."

    Nekem nem rémlik ilyen, jó lenne, ha idéznéd. Én nem találtam ilyen utalást Máté evangéliumában, nem írja, hogy csak József ment Betlehembe.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9305 üzenetére

    Ehhez annyit tennék hozzá, hogy ez a felelősség nem azt jelenti, hogy nekünk emiatt rosszul kéne magunkat éreznünk, és szégyenkeznünk egy életen át. Sokkal inkább érdemes végtelenül hálásnak lenni a keresztáldozatért, és valóban örülni annak, hogy ezt Jézus magára vállalta. És ebből erőt merítve, és szem előtt tartva legyünk képesek ne a bűn mellett dönteni.

    Sokan megbotránkoznak azon, hogy a templomok miért vannak tele a kereszten függő Jézus ábrázolásokkal. Mert, ha belegondolunk, elég morbid dolog. De éppen azért van ez így, hogy mindig emlékeztessen minket arra, hogy Jézus mit tett, és mit vállalt értünk.

    De ennek nem folyton önostorozó sajnálkozásba kell torkollnia, nem egy végtelen borúba kell burkolóznunk, mert ez számunkra öröm, a menekülés a sötétségből. És inkább példa kell, hogy legyen, ami, ahogy fentebb is írtam, a döntéseinknél segíthet minket a jó irányba lépni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9318 üzenetére

    Ezt biztosan nem te írtad, de jól összeszedett írás.

    Én nem tudom, hogy voltak-e valóban testvérei Jézusnak, vagy csak unokatestvérei voltak, de természetesen lehettek édes testvérei is. Ebben semmi kivetni valót nem találok. És számomra mindegy, hogy Máris szűz maradt-e élete végéig, vagy sem. De hát Szent József ha a férje lett, akkor abban a kapcsolatban kellett, hogy legyen szex. Vagyis nagy valószínűséggel volt is, és a Biblia inkább azt támasztja alá, hogy voltak Jézusnak testvérei.

    A Mária énekeket, és "imákat" én sem értem, nem tudok mit kezdeni velük. Ugyanez van a szentek közbenjárásával. Minek, ha Istent személyesen megszólíthatom? Természetesen tisztelem Máriát, mint Jézus édesanyját, és mintaként szolgálhat minden anyának, ez tény. Ugyanígy József is, amiért kitartott Mária mellett, pedig abban az időben kicsit más volt a közgondolkodás a házasság előtti szexről.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9323 üzenetére

    Mármint nekünk, többi fórumozónak tőled? Ez nem hangzik kicsit egoistán? :))
    Lehet, hogy csak nem olvastam el valamit, ezért nem értem, mire vonatkozik ez a hozzászólásod.

    Dolgokról lehet beszélni, de sokkal inkább érdemes megélni, megtenni azokat. Lehet itt naphosszat írni hitről, vallási meggyőződésekről, ütköztetni a véleményeket, de ha nem válik a szó tetté, mit ér?

    Leírhatom az egyetlen igazságot, és mit érek vele? Más le fogja írni a saját egyetlen igazságát. Egy harmadik pedig az övét, és nem fogja érteni, hogy mi ketten, milyen igazságról beszélünk, amikor ő tudja az egyetlen igazságot.

    Mindent soha senki ebben az életben nem fog megtudni. A mindent nem is lehet. A végtelent lehetetlen megismerni.

    Istenre kell figyelni, őt kell hallgatni. De Isten nem keverendő össze a lelkiismerettel.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9325 üzenetére

    Ha úgy nézzük, mindenki egyéni útkereső. Egyedi sorsok, egyedi életutak vannak. Persze ahhoz, hogy rátaláljunk a helyes utunkra, segíthetnek más emberek is. Meg aztán a hitünk közösségben való megélésére is szükség van a közösségre.

    Ráadásul nagyon eltérő az egyes embereknél, hogy mikor, és hogyan lép be Isten az életükbe. Valaki sokáig várja, hogy valamilyen jelet kapjon, de nem jön semmi. És van, aki nem vár semmit, és mégis kap jelet. És mindenki máshol tart az útján, aki rátalált, és halad ,azok is más-más szakaszon vannak éppen. Ezért nem tartom jó dolognak számon kérni másokon, hogy miért még csak ott vannak, vagy értetlenkedni, mert nem ismerjük azt az útszakaszt, ahol valaki épp tart.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9327 üzenetére

    És mi van akkor, ha aki figyelmeztetni szándékozik a másikat, az van a nagyobb bajban, és a rossz úton?

    És akkor mi a helyzet, ha a beavatkozás csak még messzebb löki az illetőt a jó iránytól, pedig lehet, hogy idővel beavatkozás nélkül is meglelné a jó utat?

    Sok gondolatoddal egyet értettem, de volt sok olyan is, amikkel nem. Honnan tudjuk, hogy melyikünk gondolatai a helyesek? Nyilván azért így gondolok dolgokat, mert ezt tartom helyesnek, és a bibliával, a hitemmel, a tapasztalataimmal összeegyeztethetőnek. És mégis vannak, akik szerint egész más dolgok a helyesek, és én vagyok tévúton.

    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem szabad semmit elsietni, és leegyszerűsíteni a dolgokat. Tévedésben lévő ember is lehet nagyon biztos az igazában.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9330 üzenetére

    Az lehet, hogy Isten képes jóra fordítani azt, amit mi elrontunk. De ettől még lehet ünk ügyetlenek, s árthatunk úgy, hogy abból aztán semmi jó sem fog származni, pedig csak segíteni akartunk.

    Más ember életébe beleszólni nagyon veszélyes dolog. Nem vagyok a konkrét tanácsok híve. Egyszerűen nem ismerjük eléggé a másik embert ehhez. És nem véletlen, hogy akik szakemberek, akik hivatás szerint űzik azt, hogy más embereknek segítenek, sokszor legalább 5 évig járnak előtte egyetemre. Nem lehet csak úgy beavatkozni!

    A saját életem legyen a példa, legyen példaértékű az életvezetésem, én magam a tetteimmel, viselkedésemmel legyek az útjelző. Ne a szavaimmal akarjam meggyőzni, hogy de-de, Jézus ezt mondta, tedd te is ezt! Mert ez így sokszor nem elég, nem elég hiteles, és adott élethelyzetben nem biztos, hogy bármit is használ.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9335 üzenetére

    Még egy nagy veszély, ha a fórumtárs pár mondatából próbálunk rá messzemenő következtetéseket levonni. Nyilván sem időm, sem energiám nincs leírni mindent, amit egy adott témáról gondolok.

    konkrétan: "Ugyanakkor ha te példássan élsz, és mindenapok poklából kihúzod magad, a másik ember közösségétől távol tartod magad, mert ahogy pár mondatodból érzékerlem, te ez a tipus vagy, akkor csak hiszed, hogy mindent megtettél Istenért! "

    Volt már rá példa, hogy ismerősöm csatlakozott kiváncsiságból egy közösséghez, aminek én a része voltam. Addig nem foglalkozott hittel, vallással túl mélyen. Azóta elkezdődött valami nála, a kapcsolata is szorosabbá vált Istennel.

    A mindennapok poklából csak szeretném kihúzni magam, de benne vagyok. Nap mint nap követek el olyat, amit vagy már előtte, vagy utána megbánok. Amit tenni tudok, hogy törekszem kerülni a bűnt. 100%-os sikerről viszont messze nincs szó.

    A pszichológia nagyon fontos, szerintem valamennyi ilyen ismerettel mindenkinek kellene rendelkeznie, aki emberekkel foglalkozik. Ismerni az ember alapvető működését. Nagyon hasznos tud lenni. És ennek nem sok köze van egyes pszichológusok és vallásokat képviselők közti ellentéthez. A pszichológia önmagában nem rossz, és nincs ellentétben a hittel sem. Jézus például láthatóan tisztában volt sok olyan pszichológiai jelenséggel, amit csak a XX. században írtak le.

    az megint más kérdés, hogy vannak olyan pszichológusok, vagy pszichiáterek akár, akik nem végzik jól a munkájukat. vonatvezetőkre is igaz ez, van ,aki vonatszerencsétlenséget okoz, de attól még a mozdonyvezetők nagyon fontos, és hasznos munkát végeznek, és nem lehet azt mondani, hogy a taxisofőröket kellett volna választani.

    Igazából sok mindent írhatnék még, de inkább csak annyit: Isten a szeretet.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz JJános #9339 üzenetére

    Te mindent megtettél, hogy az általad vélt egyetlen követendő útra terelj. Tényleg, többet már nem tehetsz, leírtad sokszor.
    Innentől az én dolgom, hogy hogyan teszek. Innentől minden egyes leírt szó már csak sértegetés lenne részedről, hiszen ha 20x leírtál valamit, akkor miért kéne 21. alkalommal is leírni?

    Mindent elkövettél, ami módodban állt. Ne érezd kudarcnak. A felelősség nem a tied innentől.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9343 üzenetére

    Ehhez én is csatlakozni tudok.
    ""Térj meg. Ha pedig nem, hát vessz el.-írja Ön!"

    A megtérés még oké. A mondat másik fele viszont... ez hadd legyen Isten dolga, az ő döntése. Hát hadd ne vesszek el.

    Nem értem, miért kell olyasmit írni, ami egyrészt nem tartozik az írójának a hatáskörébe, másrészt pedig felfogható rosszkívánságnak is. Mintha a hsz írója ennek bekövetkezését akarná, vágyná.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9359 üzenetére

    Így van, a szülők sokszor azért kereszteltetik meg a gyereket, mert ki tudja, ártani nem árt. Meg hát társadalmi elvárás is, bizonyos körökben. De erről nem a keresztelés intézménye tehet.

    Fizikailag a keresztelés, gyónás, és még néhány hasonló egyházi szertartás lényege, hogy az emberhez közelebb hozza az isteni dolgokat. Ha cselekszem is, az egy mélyebb elhatározást feltételez.

    A gyónás intézményét sokan kritizálják. Pedig annak is pont az a lényege, hogy bemész, előtte összeszeded, átgondolod a bűneidet, és valódi bűnbánaton mész keresztül. Majd hangos szóval ki is mondod ezt, vállalod, hogy ezt tetted, de ezen változtatni szeretnél. Ráadásul nem a "semminek", hanem egy látható élő embernek mondod el. Aki esetleg segíteni is tud neked, hogy hogyan tudsz közelebb kerülni Krisztushoz. Szó sincs róla, hogy a pap bocsát meg, vagy hasonló. De itt is ugyanaz a lényeg, elhatározás, és fizikai cselekvés.

    A keresztelés is hasonló. Egy magasabb fokú elkötelezettséget jelent, ha ténylegesen odaállsz a keresztvíz alá és átesel a szertartáson. Ez benned is megerősíti a szándékot.

    Érdekes, de bárki keresztelhet, nem szükséges papnak, vagy lelkésznek lenni ahhoz, hogy keresztelhess.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz F.csaba #9361 üzenetére

    Mi az oka annak, hogy a Szentlelket szent szellemnek nevezed? Többeknél láttam, hogy így használják. Ez miért van?

    A gyónásról én is hasonlókat írtam, ugye ott van, hogy amit a tetteinkkel megerősítünk, az mélyebb, mint ha csak a gondolatainkban van.

    Ugyanezért is lehet fontos, hogy néha hangosan is, kimondott szavakkal imádkozzunk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #9363 üzenetére

    Köszönöm a magyarázatot.
    Magam részéről a Szentlélek kifejezésnél maradok, mert ezt szoktam meg. És a Szent Szellem kifejezés leginkább valami indián szertartást juttat az eszembe, vagy egy áttetsző köd-szerű lényt, aki nagyon jóságos. A szellem számomra sokkal megfoghatóbb és körülhatároltabb, mint a lélek fogalma.

    Persze mindenki azt használja, amelyik jól esik, ha jól érti, amit alatta érteni kell. Ezek úgyis csak szavak, amikkel legfeljebb közelíteni tudunk a valósághoz, teljesen leírni nem tudjuk velük.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9791 üzenetére

    Itt az elején leírnám, hogy akik minden mondatomba belekötnének, és már megtették ezt korábban, most ne tegyék, mert olvastam az akkori hozzászólásukat, a folytonos ismétléssel meg kár lenne egymást fárasztani - csaba54 nem neked szólt.

    Ádám, Éva, a cethal, a teremtés mind mind értelmet nyerhet, ha meghallod a valódi mögöttes tartalmat. A mögöttes tartalom minden esetben az Isten é az emberek kapcsolatáról szól. Megrendítően, és a mai nap is a legaktuálisabban.

    A tudományt se nem cáfolja, se nem alátámasztja, mert teljesen másról szól. Ez olyan, mintha valaki a Tücsök és a hangya című meséből szeretné megérteni a hangyák és a tücskök biológiai tulajdonságait. Nyilvánvalóan elakad ott a kíséretező, hogy a mesében a hangya és a tücsök is beszél, a valóságban pedig nem. Ergó, ez a mese egy hülyeség. Vagy, ha mégis fanatikus ember olvassa, azt mondhatja, hogy nem hisz a tudományos következtetéseknek, és márpedig a tücsök és a hangya tud egymással beszélgetni!

    Addig már el sem jutnak, hogy meglássák, a történet valójában az emberről szól, emberi tulajdonságokról, és mekkora alapigazság a mondanivalója. A Biblia olvasásakor is valami ilyesmi, a lényeg látása kell.

    Nem azt mondom, hogy a biblia tanmese, mert ennél jóval összetettebb. Van benne sok konkrét történelmi tény és esemény is. De nem egy konzisztens mű, hanem sok könyv együttese, amikben az a közös, hogy Istenről szólnak valamilyen módon. Vagy tele szimbólumokkal, vagy egészen egyértelműen (pl. Sírák fiának könyve).

    Az Új szövetség már sokkal izgalmasabb. És a keresztény hit főleg ezen alapul. Elhiszem-e, hogy Jézus valóban az Isten fia? És véghez vitte azokat a csodákat, amikről az evangéliumok szólnak? Itt már nem lehet képletesen, szimbolikusan értelmezni a csodatetteket. Vagy elhiszem, hogy megtörtént, vagy nem.

    Én hiszek Jézusnak. És benne. És itt már valóban van némi szembenállás a tudománnyal. De én azt gondolom, hogy valójában itt sincs szembenállás, csak még nem ismerünk mindent. Erről van egy saját elméletem, amiben én magam sem vagyok biztos, majd egyszer talán kifejtem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9794 üzenetére

    Bizonyítéknak még itt van az egész teremtett világ, bármerre nézel, ezt látod.

    Nem tudhatjuk, hogy ki üdvözül, és ki nem, ez Isten saját jogkörébe tartozik eldönteni. Csak ő dönthet. Nekünk nem is az a dolgunk, hogy kitaláljuk, melyik ember esetén hogy fog majd dönteni Isten. Ezért mások üdvözülésével nem is nagyon foglalkoznék.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9806 üzenetére

    Ezek a tudományoskodó elméletek kihoznak a sodromból. miért akarjuk tudományosan megmagyarázni Noé bárkájának történetét? Kitalálnak egyesek kitekert elméleteket, miközben a tengernyi bizonyítékot nem hajlandók elfogadni.

    Esetleg meg lehetne próbálni egy szinttel az írott szöveg mögé látni. Valóban az lenne számunkra a fontos információ, hogy hány könyök hosszú a bárka? És azon kéne filozofálgatnunk, hogy miként vihetett fel Noé pontosan 2 db papucsállatkát, esetleg poratkát a bárkára? Lehet, hogy akkoriban a poratkák akkorák voltak, mint egy nyúl, és az elefántok is akkorák voltak.

    Valóban nem akarjuk meghallani, hogy Isten hozzánk szól? Özönvíz nyilván volt, nagy területeket érintett, és biztosan sokan meg is haltak. De inkább azt kéne nézni, hogy mit tudunk meg a Biblia ezen részéből Istenről? És magunkra nézve ennek milyen következményei kell, hogy legyenek?

    Az sem lehetetlen, hogy meglesz a bárka, bár valószínűbb, hogy már nincs meg, hiszen több ezer év alatt általában eltűnnek, még a maradványaik is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz csaba54 #9809 üzenetére

    Azt nem szeretem, amikor egy nem tudományos, és nem a mai kor tudományos ismereteire szabott művet elkezdünk cincálni, hogy a tudomány által jól kifogjunk rajta. Ez által pont a lényeg vész el.

    A tudománnyal semmi bajom nincs, sőt! És éppen ezért mondom, hogy ne eresszük rá olyan területre, ahol nincs létjogosultsága. Ez által pont, hogy eltakarjuk a mondanivalót a szemünk elől.

    Nem kellett egytől egyig, és úgy megtörténnie az Ószövetség könyveiben leírtaknak ahhoz, hogy a Biblia mégis hiteles, és igaz legyen.

    Ha azt kutatod, hogyan élhet valaki túl a cet gyomrában 72 órán keresztül, akkor már ezen a ponton szakítasz a tovább olvasással s tovább gondolással. Pedig a csattanó a végén van. Miről szól? Isten könyörületes, és irgalmas. (ezt most eléggé leegyszerűsítettem) És ha 4 napig volt a cet gyomrában? És ha nem is volt ott, mert ez egy szimbólum? Jelezve azt az Istentől való elszakítottságot, a sötétséget, a kiszolgáltatottságot és a magányt?

    Az, hogy a pápák, és egyes egyházi emberek milyen életet éltek, semmiféle hatással nincs arra, hogy milyen az Isten. Ők is szabad akarattal rendelkeznek. Mellesleg az egyházi botrányok jóval nagyobb médiafigyelmet kapnak. Arányaiban jóval kevesebb molesztáló pap van, mint a világi pedagógusok között. Persze pontosan 0-nak kéne lenni, mert valahol mégis az Isten egyházát erodálják ezzel. Felháborító és égbekiáltó bűnök ezek, de ettől rosszabb lesz az Isten?
    Ráadásul ezek a katolikus egyház, mint világi szervezet belső működési problémái. Nem így kéne működnie, ez tény. Nagyon sokan dolgoznak azért, hogy ezt a szervezetet is jobbítsák.

    Isten nevével rengetegszer visszaéltek. Ez mind emberi gyarlóság. Mit bizonyít? Hogy az ember bűnös lény? Eredendően az. Szabad akaratunkból adódik.

    Csalódtál egy gyerekkori istenképedben. Ez jó is, e tovább kell lépni. A sok kérdés meg nagyon helyes, és fontos, hogy legyenek is kérdéseid. Van, amire van válasz, csak jó helyen kell keresni. És hogy melyik válasz a jó? Neked kell eldöntened. Mert JJános és én nem ugyanazokat a válaszokat fogjuk adni, és Noddy is kicsit más válaszokat ad neked. Ebből az következne, hogy nincs Isten?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #9810 üzenetére

    "Hogy könyörült az emberiségen? " Ezt kijelentő módba téve ott a lényeg. És pont. Szerintem ez az, amit meg kell érteni, és megszívlelni.
    "Sőt Isten nagyszerű tervét érthetjük meg még jobban." Pontosan. És itt is pont.

    Lehet cincálni, tudományosan nekiesni, a két fenti mondat érvényes. És ez a leglényege. Minden további eszmefuttatás csak vitákat szül, eltávolít minket az üzenettől, végeláthatatlan és parttalan viták sora következik, értelmetlenül.

    Ha mégis kukacoskodni szeretnénk, akkor muszáj minden bibliai könyvet külön nézni, mert van ami szimbolikus, és van, ami nagyon is szó szerint értendő, történelmileg hű. De nálunk sokkal okosabb emberek is sokszor ízekre szedték, magyarázták, értelmezték már a Bibliát. Lehet, meg érdekes dolog ezt tenni, de a lényeg ne vesszen el a szemünk elől.
    Utalok ismét a fenti két mondatra.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés