Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz sz.balazs.95 #38596 üzenetére

    Annak az akkupakknak már majdnem mindegy, egyébként a 100% DOD se 100%, vagyis a nulla % az nem egyenlő a csontra merítéssel.

    Tulajdonképpen esztétikai problémád van ezekszerint.
    A felső határ amúgy tökmindegy hogy hány Wh, 65 vagy akármennyi mert túltölteni nem fogja, csak annyi megy bele amennyit az öreg cellák felvesznek.
    Ez pl. legyen 50Wh.
    Te azt szeretnéd hogy a minimum ne a nulla Wh (ami mint írtam nem nulla!) hanem pl. 10Wh.
    Ez százalékosan 20%, ekkor fog kikapcsolni a géped.
    Ezt akarod nullára állítani? Vagyis csak maga a kiírt érték a zavaró?

    Ezt mint írták, egyszerűen be lehet állítani a laposon az Energiagazdálkodásba, az igaz hogy nem olyan lesz mint te akarod, nem nullánál hanem 20-nál kapcsol ki.
    (azért nem tudom hogy lehet ezt mert soha nem volt laptopom)

    Viszont.
    Azt átlátod hogy tökmindegy hogy az általad keresett, és egyelőre nem talált überbonyolult módszert, vagy a pár katintással elérhető faék egyszerű módszert alkalmazod,
    az akkuidőd ígyis-úgyis ötödével csökken, azaz 1 óra helyett 48 perc lesz.
    Értem hogy zavar a % kiírás nem hiteles értéke, de én nem tudok semmi módszert átírkálni.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Fájlkezelő nem nyitja meg egyik mappát se a Helyek-ből, de az Asztalról, sehonnan ami az ADAT_1TB háttérvinyómra mutat.
    Azt írja, nem sikerül belépni. Hát bammeg ott van, ha alul az Eszközök-be rányomok az ADAT_1TB -ra, akkor onnan megnyitja a gyökerét és onnan mindent meg tudok nyitni.
    A Helyek-be ott vannak az elérési utak, hibátlanul, pl./media/tibi/ADAT_1TB/download és ennek ellenére nem képes.
    Ezt már harmadszorra játsza el velem 9 hónap alatt. Ha ilyenkor ismét létrehozom az elérési utakat újra akkor meg utána hónapokig jó.
    Csak ez irgalmatlan szopás mert kb. 20 szoftverem, az összes képkezelő, letöltő, böngésző stb. ide menteget, innen dolgozik és ilyenkor a fél os meghal.
    Én meg órákig írkálhatok meg symlinkelhetek hogy mindent visszaállítsak.
    Mi a búbánat ez?

    Szerkesztve, megvan!!!!
    Mi redves rűfrancért hozott létre ADAT_1TB MELLÉ egy ADAT_1TB1 nevű csatolási pontot?????? a media alatt?
    Ez normális??
    És minden ide mutat, a semmibe. Az eredeti meg Ismeretlen mappa...?
    Ez hülye?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cucuska2 #38604 üzenetére

    Nagyon egyszeruen, csak a / van benne es a swap.
    Az osszes tobbi, szam szerint 2 sata lemezrol 6 particio mind cserelheto meghajtokent szerepel, ami kell a hasznalathoz az a 2 particio rendszerinditaskor automount.
    Vagyis fstab nem hinnem hogy okozna ezt a duplikalasi anomaliat.

    Fstabrol holnap este tudok szoveget mutatni, az egyik melohelyi gep produkalta ma del korul egy boot utan az adatparticio anomaliat.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cucuska2 #38606 üzenetére

    Meg fogom fogadni a tanacsodat, de meg mindig nem ertem hogyan hozhat letre ugyanolyan neven csatolasi pontot.
    Es mivel a nev ugyanaz, logikusan hozzabiggyeszti az egyest.
    De meg igy se vilagos, oke, legyen ADAT_1TB1.
    Viszont ott az eredeti is! Ott az ADAT_1TB csatolas, akkor miert nem azt a nevut hasznalja?
    Es ugye cserelheto a lemez, oke, tevedjen. De ezutan akarhanyszor rebootolok, vagy leallok es boot, ugyanez lesz az eredmeny. Koprobaltam mielott toroltem a fantom csatolast, 2x reboot es 2x leallitas-inditas.
    Kovetkezetesen ragaszkodott a ket adatparticiohoz, az nem lehet hogy 4x ugyanugy osszekutyuljon cserelheto lemezeket.
    Pendrive nem volt bedugva ez 100℅.
    Es a masik 5 particiot eddig, kb. 10 honapig sose mountolta.rosszul, ezt meg mar harmadszor.

    Van a kepemen egy szinten ures Evolve csatolasi pont.
    Ez nem kavarhat be? Miert ures, nulla ez?
    Ez lehet a Samsung EVO ssd-m. De miert nulla elem?
    Ezen a ssd-n van az ominozus ADAT_1TB particio is. Nem lehet hogy ez okoz valamit? Megprobalom torolni, mint az adat1 csatolasi pontot. De ha legyalulom ezzel az egesz 1 teras ssd-t, akkor en falnak megyek! :)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cucuska2 #38608 üzenetére

    Töröltem a cserélhető lemezek közül és betettem fstabba.
    Ilyn lett:
    /dev/disk/by-label/ADAT_1TB /media/tibi/ADAT_1TB auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

    Nem a /mnt alá hanem ahol eddig is volt, a media/tibi alá csatoltam.
    Persze nem én mert én még mindig gugliznék, a gnome-disks volt az ügyes aki beleírta az fstabba. :)
    Tesztelem, azaz használom mint eddig és remélem jó lesz így.
    Köszi a segítséget.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz growler #38621 üzenetére

    Ez egy beépített sata portos lemez, az sdb1 az Ubuntu, az sdb2 meg ugyanezen a lemezen lévő NTFS adatpartíció.
    Én is csodálkoztam hogy cserélhetőre tette. Talán az NTFS miatt.

    Vagyis fizikailag lehetetlen hogy ne legyen csatlakoztatva.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #38624 üzenetére

    En osztonosen tiltakozok barminem kezimunkatol ami fstabturkalassal, konfig fajlok terminalos piszkalasaval, nanoval es ilyenekkel jar.

    "A csatolásra tippem, hogy van két ugyanolyan label-lel ellátott partíciód"

    Lehetelen.
    2 lemez,

    sda
    rendszer szamara fenntartott
    win10
    Mindenes
    Manjaro

    sdb
    Ubuntu
    ADAT_1TB
    winsave
    linuxsave

    Es van ezekivul 3 pendrive
    atmeneti
    Ventoy
    32gb_pen

    Sehol nincs masik ADAT_1TB vagy ADAT_1TB1

    Es mint leirtam, barmikor elo tudom idezni a duplikalt csatolast, az ADAT1TB particiot 5-10x le majd felcsatolom es megjelenik duplan.
    De mindegy nemerdekes. Bedrotoztam fstabba, termeszetesen 250 kilometerre elkerultem a terminalt, rabiztam a gnome-disks guira.
    Varom a fejlmenyeket.
    Eddig kb. 3 havonta jelentkezett magatol a hiba.
    Vagyis barminemu user error kizarva de mint irtam mindegy, tulelem. :)

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #38627 üzenetére

    Ezt nemrégen kifejtettem.
    Nem vagyok terminálos se powershelles alkat.
    És az átlagnak nevezhető több milliárd pc használó ebben nagyon hasonkít hozzám.
    Az hogy eddig egyáltalán eljutottam, annk más, már sokszor részletezett oka van, de én nem akartam csk önhibámon kívül kellett valamennire beletanulnom.

    Gui alól biztosn szűkebb a keresztmetszet de nekem 20 év alatt se Winen, se Linuxon a legvadabb rémálmomba se jutott eszembe hogy parancssorból partícionáljak, címkézzek, fájlrendszert hozzak létre.
    Ott a gui, kiválasztom a lemezt, megadom a méretet, labelt, kész. Ez kb. 5 kattintás.
    Igen, beírattam fstabba a partíciót. Megbíztam a disks alkalmazásban mert azt nálam 5623x okosabb emberek írták meg és pont erre írták hogy elvégezze ezt dolgot.
    /dev/disk/by-label/ADAT_1TB /media/tibi/ADAT_1TB auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

    Ezt én meddig gugliztam meg fórumoztam volna...? Azt se tudom mi mit jelent. És megmondom őszintén nem is érdekel.
    Egy csatolási pont miatt nem akarok tanulni mert minek, mert ott a disks alkalmazás.
    Winbe hasonlóan feék egyszerű, azt még LinuxMind Zoli is elismerte nem egy videójába hogy a Win Lemezkezelője egy teljesen jól sikeült korrekt egyszerű alkalmazás.
    Ugyanilyen jó a disks is. Dehogy tanulom én meg a nosuid meg a többit egy csatolás miatt.

    "Már pedig a kézimunkának több előnye is van:"
    Ebben maximálisan egyetértek veled. Csak nem OS-nél hanem a barátnőim vonatkozásában :)


    "kézi fstab-ot egyszer kell megcsinálni, UUID-vel lehetőleg"
    Mondj nekem egyetlenegy átlagos Micikét, Géza bácsit, bárkit, nagymamát, diákot átlagembert aki ehelyett:
    ADAT_1TB helyett ezt
    F6D0E09DD0E06579 fogja magolgatni meg bemazsolázni, meg a Fájlkezelőbe mindenhol UUID alapján egy pillantással azonosítja a partícióit.
    Én nem az biztos mert perpill 10 darab van a gépbe.

    tibi@TibiXubuntu:~$ lsblk
    NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
    sda      8:0    0 119,2G  0 disk 
    ├─sda1   8:1    0   549M  0 part /media/tibi/Rendszer számára fenn
    ├─sda2   8:2    0  39,7G  0 part /media/tibi/windows10
    ├─sda3   8:3    0  37,1G  0 part /media/tibi/Mindenes
    └─sda4   8:4    0  39,1G  0 part /media/tibi/b40534ef-0fb4-424a-94
    sdb      8:16   0 931,5G  0 disk 
    ├─sdb1   8:17   0    41G  0 part /
    ├─sdb2   8:18   0 722,7G  0 part /media/tibi/ADAT_1TB
    ├─sdb3   8:19   0  68,5G  0 part /media/tibi/winsave
    └─sdb4   8:20   0  69,2G  0 part /media/tibi/linuxsave
    sdc      8:32   1  29,4G  0 disk 
    └─sdc1   8:33   1  29,4G  0 part /media/tibi/32G_PEN
    sdd      8:48   1   3,8G  0 disk /media/tibi/ATMENETI


    Ha ezeket label nélkül, csak UUID-vel írná ki, én azonnal meg is őszülnék mire azonosítanék egy partíciót. 1UUID van, az a Manjaro partíciója,
    a / meg eléggé beszédes, az az Ubuntu ami alól most írok.

    "Ez különösen akkor jön jól, ha dd paranccsal vitézkedik az ember, vagy particionál és formatál, azoknál nagyon meg lehet szopni"
    Pontosan így van. Egyetértek.
    Ezért nem így csinálom hanem guis célszoftból ami kiírja az adott lemez összes paraméterét, labelt, méretet, az eddig a lemezen lévő partíciókat, egy pillantással átlátható felületen.

    "Ezt még 20-30 éve linuxozó vagy unixozó veteránok is be tudják szopni, nekem van ilyen ismerősöm, lemezképet akart kiírni pendrive-ra, még terminálban is csinálta, de reflexből nyomatta be a dd of=/dev/sdb"

    Ez a legrosszabb példa neked, és a legjobb példa személyemnek mert ha a vérprofi linuxos veterán nem a terminálba huszárkodott volna hanem label alapján beazonosítja a pendrájvot, vagy urambocsá' elindít egy Etchert, akkor ez a szopás nem jött volna létre. :)
    Én még olyat soha nem hallottam se nem tapasztaltam hogy az Etcher vagy a Rufus megírt volna cserélhető lemez helyett egy rendszer vagy adatpartíciót.

    Kb. elmondtam a véleményem. Semmi huszárkodás vagy csakazértis nincs bennem.
    Leírtam hogy én mit miért és hogyan, tudatlanul, egyszerűen csinálok.

    Köszönöm a beszégetést és eszmecserét.


  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cappa72 #38632 üzenetére

    Most kb. azt se tudom mit beszélek, mert a kifejezések felét nem tudom mit jelent,
    de egy Manjaro frissítésnél futottam bele hogy az addig jól működő nyomtatómat elvitte a cica, és az addigi ppd helyett valami foomatic nevűt megadva jó lett.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #38639 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm a részletes leírást de mivel aktívan Winezek 20 év óta, pontosan tudom mikor kapcsolta ki a W10-en Microsoft az smb1-et, bár még visszakapcsolható.
    És tisztába vagyok azzal is hogy ez micsoda és a biztonsági réseivel is.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #38646 üzenetére

    Ne haragudj, biztosan nekem címezted a válaszodat?
    Az elsőt?
    nem a smb-re reagáltam, hanem a nyomtató ppd és foomatic témakörben vagyok tudatlan. amit el is ismerek. :)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz mtomi95 #38673 üzenetére

    Bár lenne a Windowsban a KDE beállítási lehetőségeinek csak a töredéke... De nincs, hogy a villám vágjon Redmond környékére.

    Kinézetet meg olyanra szabod amilyenre akarod, nálam sötét téma, csicsa csiricsáré effektekkel és színekkel megspékelve,
    de igény szerint xfce alá butítható a kinézete, ezt komolyan mondom.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Itt is megpróbálom, egy másik fórumon nem sikerült megoldni és Gugli kartárs is csődött mondott.
    Szeretném automatizálni a frissítéseket, a' la Windows módra.
    Csinálja a háttérben, ne is tudjak róla.
    Oka megvan, majd felvázolom ha igény mutatkozik .

    A Frissítéskezelőbe a guis pöttyök betételén túlvagyok, és a terminálos unattended-upgrade megoldásokon is.
    Eredmény nulla- 1 hete próbálom, bár lefut a log szerint de semmit nem csinál, ugyanúgy megjelenik a Frissítéskezelő ikon a panelen, és ugyanúgy manuálisan kell végigvinni mint eddig.
    Például itt a tegnapi Megasync próbálkozása, látszik hogy látja a frissítést de képtelen telepíteni.
    Checking: megasync ([<Origin component:'' archive:'' origin:'obs://private/DEB/xUbuntu_18.04' label:'DEB' site:'mega.nz' isTrusted:True>])
    pkgs that look like they should be upgraded:                                                                                                                 
    Fetched 0 B in 0s (0 B/s)                                                                                                                                    
    fetch.run() result: 0                                                                                                                                        
    blacklist: []                                                                                                                                                
    whitelist: []                                                                                                                                                
    No packages found that can be upgraded unattended and no pending auto-removals 

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz growler #38698 üzenetére

    Ha a csökött agyammal jól értelmezem, itt kell átírni?
    APT::Periodic::Update-Package-Lists "1";
    APT::Periodic::Download-Upgradeable-Packages "1";
    APT::Periodic::AutocleanInterval "7";
    APT::Periodic::Unattended-Upgrade "1";
    Az utolsó kettő az nálam nulla, én mindkettőt "1"-re állítottam, ha jól értelmezem ha
    APT::Periodic::AutocleanInterval "1" ; akkor minden nap lefut?
    Nekem az kéne, minden nap mert ez a Kubuntu kb. havi 100 csomago dob fel, szinte nincs gépindítás hogy ne visítozna a panelon a Frissítéskezelő.
    A rekordja az másfél óra alatt 3 volt.
    Ezért szeretném automatizálni,
    rányomok, felugrik a gui, ráadásul a melóhelymen valamiért 1-2 perc mire bedarálja a tükröket, aztán még mazsolázik, majd jalszókérő ablak, jelszó bepötyög, a fene se kíváncsi erre naponta többször is.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz growler #38702 üzenetére

    Arra már rájöttem, köszi.
    Minden disztró ennyire frissítésmániás, vagy ez KDE sajátosság?
    A rekord az másfél óra alatt 3x frissített:

    Start-Date: 2021-02-25 18:30:01
    Commandline: packagekit role='update-packages'
    Requested-By: tibi (1000)
    Install: linux-headers-4.15.0-136-generic:amd64 (4.15.0-136.140, automatic), linux-modules-4.15.0-136-generic:amd64 (4.15.0-136.140, automatic), linux-image-4.15.0-136-generic:amd64 (4.15.0-136.140, automatic), linux-headers-4.15.0-136:amd64 (4.15.0-136.140, automatic), linux-modules-extra-4.15.0-136-generic:amd64 (4.15.0-136.140, automatic)
    Upgrade: libpython3.6-minimal:amd64 (3.6.9-1~18.04ubuntu1.3, 3.6.9-1~18.04ubuntu1.4), linux-headers-generic:amd64 (4.15.0.135.122, 4.15.0.136.123), linux-libc-dev:amd64 (4.15.0-135.139, 4.15.0-136.140), linux-image-generic:amd64 (4.15.0.135.122, 4.15.0.136.123), libpython3.6-stdlib:amd64 (3.6.9-1~18.04ubuntu1.3, 3.6.9-1~18.04ubuntu1.4), dnsmasq-base:amd64 (2.79-1ubuntu0.2, 2.79-1ubuntu0.3), libpython3.6:amd64 (3.6.9-1~18.04ubuntu1.3, 3.6.9-1~18.04ubuntu1.4), python3.6:amd64 (3.6.9-1~18.04ubuntu1.3, 3.6.9-1~18.04ubuntu1.4), python3.6-minimal:amd64 (3.6.9-1~18.04ubuntu1.3, 3.6.9-1~18.04ubuntu1.4), linux-generic:amd64 (4.15.0.135.122, 4.15.0.136.123), xterm:amd64 (330-1ubuntu2, 330-1ubuntu2.2)
    End-Date: 2021-02-25 18:32:38

    Start-Date: 2021-02-25 18:37:25
    Commandline: packagekit role='update-packages'
    Requested-By: tibi (1000)
    Upgrade: libtiff5:amd64 (4.0.9-5ubuntu0.3, 4.0.9-5ubuntu0.4), libtiff5:i386 (4.0.9-5ubuntu0.3, 4.0.9-5ubuntu0.4)
    End-Date: 2021-02-25 18:37:27

    Start-Date: 2021-02-25 21:18:50
    Commandline: packagekit role='update-packages'
    Requested-By: tibi (1000)
    Upgrade: python2.7-minimal:amd64 (2.7.17-1~18.04ubuntu1.2, 2.7.17-1~18.04ubuntu1.5), libpython2.7:amd64 (2.7.17-1~18.04ubuntu1.2, 2.7.17-1~18.04ubuntu1.5), python2.7:amd64 (2.7.17-1~18.04ubuntu1.2, 2.7.17-1~18.04ubuntu1.5), libpython2.7-minimal:amd64 (2.7.17-1~18.04ubuntu1.2, 2.7.17-1~18.04ubuntu1.5), libpython2.7-stdlib:amd64 (2.7.17-1~18.04ubuntu1.2, 2.7.17-1~18.04ubuntu1.5)
    End-Date: 2021-02-25 21:19:03

    Minden nap jön valami, hol 1-2, hol 15-20 csomagot jelez, ez egyébként normális?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Teagol #38766 üzenetére

    Hangosan gondolkodok,
    kulso usb eszkozoket is elvesziti ilyenkor?
    Arra gondolok ilyenkor kikapcsolja az usb tapellatast, bar a bill. is gyakran usb-s, de lehet itt kulon porton csatlakozik.
    Ha igy van, bios, acpi, energiabeallitasok?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz aujjobba #38777 üzenetére

    Sajnos ez nem Windows ahol letezik helyreallito telepites, a fajlok megtartasaval, legalabbis nem tudok ilyenrol.
    Egy uj telepites termeszetesen gyalulja a particiot.
    Nem tudom hogyan kell a dd mentest felcsatolni, de van ra mod, ebben a nalam sokkal okosabbak majd segitenek neked.
    Onnan vissza lehet szedni ami kell.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Marcsello31 #38854 üzenetére

    hehe.. a Win zabálná az erőforrásokat...
    Nem. A programok és szoftverek, na azok igen.
    W10 feláll 2 gigával, egy Arch meg 470 megával de teljesen más a rendszerük, a Win betölti előre az atyaúristent is, az Arch meg csak amit épp kell, majd ha valami indul, majd akkor.
    Nálam ha nem babrálom a gépet, és pl. boot után csak az üres OS fut, Ubuntu is, Arch is, W10 is 1-2% közötti procit eszik a 6W tdp-s nokedli N3150-ből.
    És ez így a Win javára szól, mert 50x több betöltött modullal meg telemetriával és mindennel együtt sem eszik többet. vagyis maga a Win nagyon is jól optimalizált.

    Nézd meg az Androidot.
    Indulásakor szlogen egy kicsi, gyors, kevés erőforrást igénylő koncepciónak indult, és ezt sokáig tartani is tuda mert mobil vonalon akkortájt hamatgyenge socok és nudli táhely meg ram volt elérhető.
    Most nézz meg egy ilyen eszközt.
    többet tud nyers erőbe mint egy alsó-középkategóriás desktop vagy egy notebook.

    Mert miért is, mert az appok hatalmasa növekedtek, és a futtatásukhoz szükséges környezetnek ezt követni kell.

    XP? Igen, hasított egy P3 gépen, egy 32GB hdd-ról, 256M rammal.
    mert az akkori alkalmazásokat még normálisan megírták.
    Unalmas példám, egy ma is tökéletesen teljesítő, Wine alatt is futó MP3 lejátszó.
    Mindent tud, az albumok képének letöltésén kívül.
    Mérete, kapaszkodj meg, 187kB. Kilobájt.
    Mert esetleg akkor még tudtak optimalizált kódsorokat írni.

    Ma meg, pl. egy játék Droidra.
    Veszi a fejlesztő a kész sablonokat, mondjuk 286 darabot és összehegeszti a játékot.
    A sablonok 90%-a nincs használva, a végeredmény lett telepítve 270MB, méretben, ramban eszi a helyet, nem számít, van 256GB emmc, és 8GB ram, a proci nem érdekes, úgyis 16 magos úgyhogy izomból lefuttatja a felesleges kódsorokat is, másodpercenként pár 1000X, a video se gond, 4K megjelenítés már természete de van már 4800x7680-WHuXGA. Egy 6" kijelzón, ez normális...??
    Nem érdekes mert van miból, van erő.

    Valamint az XP korszakba pofonegyszerű webes megjelenítések voltak, egy oldal max. pár 10KB vol, a tetűlassú internet miatt is erősen ajánlott volt normálisan megírni a html kódokat egy oldalra.
    Most meg milllió sor egy oldal, tele reklámmal, és a követő,a gugli, a reklám és egyéb harmadik, ötödik, századik félre mutató statisztikai és promó, követő, ads stb. beágyazott linkek tömkelegével.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Frawly #38857 üzenetére

    "De hiába fut a sovány Linux jobban, ha nagyon muzeális, gyenge gépről van szó, akkor az mindenképp belehal, amikor elindítasz rajta egy böngészőt, beröffented a modern webet."

    Maximálisan igazad van, egyébként több fórumon fennt vagyok és lehet valami kéjes érzés abban hogy őskövület gépekre minimal disztrókat varázsolnak fel, a 200MB ramhasználatot sikerül fél napi szívós munkával 160 alá vinni és rózsaszínű ködbe úszva újságolják hogy fut is.
    Igen, a disztró, csupaszon.
    Csak az általad említett böngésző azonnal agyonveri, de nem kell ki se menni a netre, egy FHD hevc videó de még egy HD is térdre kényszeríti a vasat.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Dave™ #38873 üzenetére

    Nalam auto update ven beallitva Kubuntun. Az igaz hogy egyik pc egy harmatgyenge N3150 Celeron, a masik meg ennel is gyengebb AMD apu de rogton tudom mikor megy a frissites a hatterben mert megall a gep, proci 100%. Vagyis detto Win. Lehet masnal nem de ha kered kepernyofotoval is tudom igazolni. Ugyhogy sztem. ebbol a szempontbol mindegy az os.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Dave™ #38876 üzenetére

    Nekem teljesen mas a felhasznalasi teruletem. Barhol mukodo akkumulatoros rendszer kell es itt minden 10W tobbletfogyasztas orakba merheto uzemido csokkenest eredmenyez, vagy be kene ruhaznom 40-50 kilos akkumulatorokba.

    Annyit tudok a temahoz hozzatenni hogy szamtalan fogyasztasi tesztet csinaltam, egy 4 digites 12 voltos fogyasztasmero celmuszerrel.
    Ugyanolyan korulmenyek, nagyon hasonlo hasznalati szokasok alapjan, kb. 50 teszt eredmenye az hogy egy megfeleloen beallitott Windows10 fogyasztasa atlagolva 24Wh, egy Kubuntu 24Wh a Manjaro meg 23Wh.
    A meresek es a korulmenyek szorasa miatt en teljes bizonyossaggal ki merem jelenteni hogy semmi de semmi elteres nincs a ket nagy rivalis eroforras igenyebe ugyanolyan, vagy nagyon hasonlo tesztkorulmenyek kozott.

    Ha gondolod, mivel en vagyonor vagyok, kinnt terepen a szabadidom szinte vegtelen, ismet megcsinalom a fogyasztasi teszteket, altalaban 14-15 oras sessionok szoktak lenni egy szolgalatom alatt. Akar 100x meg tudom csinalni es par honap mulva tudositalak az eredmenyekrol.
    De hogy ugyanez fog kijonni par% elteressel arra most latatlanba merget vennek.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz I02S3F #38878 üzenetére

    Hál'Istennek van időm, ezért is lett ez a számítástechnika a hobbim.
    Az elektronika is az de azt nehéz gyakorolni egy emberlakta helytől 8-10 kilométerre a szántóföld közepén, pár darab munkagépre vigyázva. :)
    És ott aztán nem sok más szórakozási lehetőség van egy jó pc-n kívül, ha van épp mobilnet az kánaán, ha nincs akkor marad pár 100 giga film, tv és a linuxos és wines rendszerek babrálgatása, csiszolása, új funkciók próbálgatása.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Cucuska2 #38879 üzenetére

    Romló szemem miatt, meg talán a megszokás is, de 22" alatt nem tudom élvezni a képet.
    Most épp egy 24" LG monitort hurcibálok, minden ráépítve, minden benne van, meg van csinálva vezetéknélküli egér, bill, normális hangja van aránylag, nem cincog csak mint egy laptop stb.
    Pont olyan ami nekem maximálisan megfelel.

    Az egyik régebbi egybegépem egy kijelzőtörött laptop alaplap volt egy 22" monitorra applikálva, teljesen pofásra sikerült de szegényesek voltak a bővítési lehetőségek.
    Egy mini pc az teljes értékű, natív sata, egy vagon usb3 port, normális hdmi kimenet, ilyesmi.
    Nekem bevált.
    Nagy az igaz . De a munkámból kifolyólag mindenhova autóval vagyok kénytelen menni, és egy 2x2 méteres berendezett őrkonténerbe, vagy egy lakókocsiba elfér a cuccosom.

    Így hogy egy 24" monitor + egy mindennel felszerelt pc együttesen 23-25 watt alatt fogyaszt átlagba, ezt nehéz szerintem alulüberelni.
    Éjjel, sötétbe, levett fényerővel képes vagyok 15-17W környékén használni a cuccost. Ehhz kellettek megfelelő szoftverek is, amik nem csak a gammával játszanak amikor a fényerőt szabályzom, hanem frankón a backlight ledek teljesítményét szabályozzák, DDCControl linuxra, és ugyanilyen célszoft Winre.

    Hülyén hangzik de pl. egy médiaplayer, nálam az SmPlayer teljes optimalizálása FHD vagy hevc filmeknél levitte 70-ről 28-30%-ra a procihasználatot és ez üzemidőbe 30-40 perc pluszba.
    Itt minden W számít.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Tanisz #38913 üzenetére

    Hasonló miatt kb. 3 napig szórakoztam, de olyan mint Winen, hogy a 9 gombos egeremen pl. a bal oldali 2. gomb a vagy a jobb oldali 1. gombra azt csinálja amit én szeretnék, azt nem tudtam elérni.
    Vagy béna voltam. De nekem nem sikerült sehogysem.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz batyuska100 #38961 üzenetére

    Nem romlik az el olyan surun.
    7 eves a mini pc-m, az elso 2 evet hardveres tuzfalkent huzta le evi 365 napos uzemben, 5 eve meg napi 12-14 orat megy. Ha most meghal szegenyke, mar megerte.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz batyuska100 #38963 üzenetére

    Abban nagy igazsagod van hogy a kulso korulmenyek dontoek lehetnek. En mini pc fan vagyok, eddig 3 darab volt/van. Mindegyik hibatlan most is pedig mindegyik atelt hurcibalos uzemet, +40 fokos es nulla fokos uzembe.
    Fiamnal NuC megy 2 eve nonstop mint szerver.
    A padlaster amit emlitettel, az szerintem hazavagna egy normal pc-t is, -10 es +60 fok nonstop uzembe.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz pepe091 #38974 üzenetére

    ntfs-en tudtommal nem lehet ervenyesiteni a Linux jogosultsagokat, vagyis nagy ivbe tojik rajuk. En minden nap ntfs kotetekkel es cserelheto meghajtokkal dolgohok Linuxoknalatt es soha nem talalkoztam ezzel.
    Egyeglen egy esetben, ha dualbootos a gep es a Windowsba be an kapcsolva a Gyors rendszerinditas, Fast startup.
    Ilyenkor hiaba all le a Win, a olyan mintha hibernalva lenne, nem engedi el a lemezeket, es a Linux nagyon helyesen, nem irhat rajuk. Hisz egy masik OS ala vannak csatolva perpill.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz gregory91 #38984 üzenetére

    Ezek a "partíció összenyomások" nem mindig jók.
    Pláne külső eszközökkel. Winen a saját Partíció zsugorítása még nem hagyott cserben, bár nagyon ritkán használom, nem sokszor kellett.
    Da az mégiscsak az os saját célprogramja és többet tud az épp futó os-ről mint a külső programok.

    Kolléga jobban járt volna ha swapfájlt csinál, szerintem a külön swap partíció lejárt lemez. Én sokkalta praktikusabbnak találom a saját partíción belül a swapfájlt, sokkal homogénebb a lemezszerkezet, pláne nálam mekkora katyvasz lenne a több os miatt, még + partíciók, így is néha 17 van felcsatolva. :-)

    És megoldható a swapfájlba hibernálás is, bár az nekem pilótavizsgát igényelt + OKJ gyorstalpalót és tanulmányutat Linushoz eszmecserére :D de ha nekem sikerült, akkor egy középső csopis ovis gyerek is megoldja.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz tvamos #38986 üzenetére

    A partíción, a linuxoson?
    Ha Te 1,77 centi magas vagy, akkor egy 1,77 centi magas szobába a lábujadat se tudod kinyújtani, a hajad se nőhet mert ekkora.
    Kb. ez van ha pontosan ugyanakkorára zsugorítottad mint az os mostani mérete, egy bájtot se tud írni mert tele a hely.

    Jártam hasonlóan, megszaladt a numpadon a nulla és 20 helyett 200GB-ot adtam meg egy virtuális gépnek. Rögtön mirelitre fagyott,
    F3 konzol, töröltem a fájlt és máris bootolt rendesen.
    Szerintem a lehetséges minimumra lett zsugorítva, akkorára mint maga a rendszer.

    Törölgessél konzolba legalább 1-2 gigát, inkább többet és nézd meg, elindul-e.
    Vagy, nem tudom milyen külső programmal csináltad, töröld a swap partíciót és növeld vissza a linuxosat.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz tvamos #38995 üzenetére

    "Letoroltem a swap file-t is," ...??
    dik' hajjakmeg, eddig swap partíció volt :K

    Ha file, törölted, és fstabba mi van? Benne van?
    Azt hiszi még megvan?
    Kérdezd le:
    sudo cat /proc/swaps
    kapcsold ki:
    sudo swapoff /swapfile
    Reboot, megvan a hiányzó hely?

    Nálam a Filelight mutatja a swapot is,

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Marcsello31 #39002 üzenetére

    Ízlések és pofonok de én nem így oldanám meg az biztos.
    Dobozba a telekom modem, mellé egy AP client módba, és lankábellel bemennék a házba.
    Ha nagyon messze van, és esetleg a modemnek van külső antenna csatlakozója, akkor egy wireless yagival vagy lapantennával belőném a házba a wifit.
    Munkahelyemen 100 méternél messzebb van a wifi hozzáférési pont, bokrok, 2 fal+20 centi grafitos hőszigetelés és egy wireless yagival tökéletes a vétel.

    A modem meg a mini pc saccolásom szerint minimum 5 wattot kérne, azaz 1 ampert.
    Egy napos folyamatos működtetéshez így 25-30Ah akku kéne, ezt egy powerbank nem fogja tudni kiszolgálni.

    Ha telefonról vezérelnéd, ezt nem értem, akkor Te bennt vagy a házba a gagyi neteddel, ezen keresztül lépnél ki a netre, onnan a Telekom modemen érnéd ek a pc-t, és full remote kéne ahogy értelmeztem, azaz képernyőtartalom átküldése is?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Marcsello31 #39005 üzenetére

    Egy szóval sem mondtam hogy hülyeség, én már számtalanszor erőszakoltam meg mindenféle rendszert, nemcsak IT vonalon, pl. a saját fűtésrendszeremet mert megdöglött karácsonykor a cirkóm és a szükség nagy úr. Ha egy gázos-cirkós szaki meglátta volna, azonnal főbelő de fűteni kellett.
    Csak azt írtam hogy máshogyan is lehetséges, talán egyszerűbben.

    Pl. a melóhelyemen Voda és Tkom szinte nulla, nemhogy mobilnet de a gsm beszéd is akadozik.
    Viszont a Digi meg hasít, a fene se érti ezt.
    Így minden melós Digis szolgálati telefont kapott.
    Ez egszerűbb volt, mint az eddig meglévő, folyamatosan döglődő, a Tkom saját telepítésű és jó sz...ar helyi gsm repeatere.
    Csak arra célzok hogyha ennyire messze van, el is lophatják, télen megfagy a technika, stb.
    Amúgy megvalósítható de a Linux távoli asztal elérést egyszer próbáltam, de helyi hálón sem sikerült, nemhogy távolról, ezért ebben nem tudok tanácsot adni.

    A többi az gyakorlatilag dobozolás, mechanikai munka, madzagolás és a rendszer szoftveres beállítgatása, semmi több.

    Jelenleg is mobilneted van a házba csak? Semmilyen madzagos szolgáltató nincs?
    Háztetőn sem jó a térerő?
    Létezik simes router, erre találták ki, és van külső gsm antenna csatija is, a router a padláson, az antenna kinnt.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Marcsello31 #39007 üzenetére

    Jaa leesett.
    Hátizsákkal járkálsz és ahol gyors a mobilnet, ott lehúzod amit akarsz.

    Telefon, otg, usb-to-m2 ssd átalakító?
    Bár akkor meg nem tudod közbe tölteni.

    Vagy az eredeti felállásod és így valahogy összehozni a telóra a mini pc távoli asztalt.
    Hogyan, na arról gőzöm sincs... de érdekel a téma, utána fogok nézni.

    Jééé... gyorsan ment, a szokásos alkalmazásokon kívül ez úgytűnik bolondbiztos és faék egyszerű, aki utálkozik a guglitól, annak any desktop, remmina, rdp, vnc-féleségek egyebek, de ez állítólag működik nyasztatás meg terminálozgatás nélkül is azonnal és konyhakész: [Chrome távoli asztal]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz tvamos #39037 üzenetére

    Attól függően hogy mbr vagy efi, ha nem másolod/klónozod/újratelepíted a grubot /mbr-t/efi partíciót akkor nem fog bootolni.
    Külső eszközről igen mert elég neki ehhez a kernelt és az initrd-t megmutatni, ezekkel már elstartol de ez nem jellemző házi használatra.

    Ezektől megmenekít a Sytembeck, elvileg tudja a komplett klónozást.
    Azért írtam hogy elvileg mert ezt a funkcióját nem használtam még sose.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz tvamos #39039 üzenetére

    Akkr ne telepíts hanem vagy klónozz, vagy,
    telepíts egy UGYANOLYAN disztrót, teljesen frissítsd fel,
    majd a régiről készíts egy Timeshift mentést,
    és ezt a mentést húzd rá az új telepítésre. Ezt megteheted live rendszerről.
    Így ugyanaz lesz minden.

    Nekem így sikerült egy pendrájvra áttenni a komplett, belakott másfél éves rendszeremet.
    Nem mondom hogy nincs közbe pár buktató de ha nekem sikerült ezeken úrrá lenni akkor másnak simán menni fog.
    Fstab macera, esetleges grub újratelepítés, ilyesmi. De a megoldás valószínűleg jó mert hónapok óta így használom a portable Ubuntumat, frissít, szoftverezhető, minden ok.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz tvamos #39043 üzenetére

    Ez egy komplett rendszermenő alkalmazás Linuxra.
    Olyan mint a Windows beépített rendszervisszaállítása.
    Csinál egy pillananatképet a rendszerről, és erre bármikor, bármilyen gebasz esetén vissza lehet állni.
    Automatikusan teszi, bármilyen ütemezést beállíthatsz neki.
    Nálam napi 1 mentés, és 2 darab mentési pont megtartása van beállítva.
    Nemegyszer segített már, pl. valamit eltelepítgettem, és még+ jól el is állítgattam terminálba a Pulesaudióba.
    (nem való nekem a terminál, mindig is hangoztattam :) )
    Ezektől a mutatványoktól meghalt a mikrofonom, és a BT. mikrofon is.
    1 nap guglizás meg fórumozás sem segített, nyomtam egy 2 napos visszaállítást a Timeshiftnek és problem solved.

    Nem a Te kedvedért, hanem mert egy váratlan áramszünet ma 18.40-kor agyonvágta a pendrájvról futó Ubuntumat, gyorsan ráklónoztam a jelenlegi stabil endszeremet.
    Megvolt hamar, azonnal bootolt, és ennyi.

    Stabil rendszerről készíts egy TELJES Timeshift mentést egy olyan eszközre, lemezre, patíciór amit el tudsz érni majd a klónozandó gépről, nekem több lemezem és ezeken tucat partíció van+félmarék pendrájvom.
    Neked a pendrájvot ajánlo,m, a menés akkora helyet igényel mint a mostani rendszered+legalább 30%
    Vagyis ha most 50GB akkor kellegy 64-es pen.
    Telepítsd fel a Timeshiftet, ere neten bőséges leírás van, és van disztró aminek benne is van a tárolókba.

    Indítsd el. A beállításoknál add meg a pent mentési útnak, majd mindent jelölj be, mentse a /, a boot és a home helyeket is.
    Beállítóablak:
    Típus---rsync
    Hely---itt megadod a pendrájvot
    Ütemezés---tökmindegy mert egyszer használod, most
    Felhasználók---itt hülyén lett lefordítva magyara, a JOBBOLDALT az "Alkalmazások kihagyása", itt mindent pöttyözz be. NE baloldalt! Mondom rosszul lett fordítva az applikáció.
    Szűrők---itt mindent pöttyözz be a + jel alatt.
    Misc-- nem érdekes,ne babráld.

    Leokézod, visszadob a fóoldalra és itt katt a Létrehozás-ra.
    indul a mentés.

    Ha kész, átszereled az új lemezt, bebootolsz szinte bármilyen Live linuxról.
    A live rendszerre rátelepíted a Timeshiftet.
    A liverendszer beépített lemezkezelőjével (gparted, disks, KDEdisk stb.) megcsinálod az új lemezen a neked tetsző partíció szerkezetet, arra nagyon ügyelj hogy ha eddig mbr volt akkor azt, ha gpt/efi akkor azt.
    nálad mbr van ha jól emlékszek.

    Elindítod a live rendszeren az előbb feltelepített Timeshiftet, a bejövő tündérnek kinyomod a szemét és ráböksz a Visszaállítás menüpontra.
    Itt a logikát kell követned de adja is magát, kiválasztod hogy mit és hová állítson vissza.
    A pendrájvról, pl. sdb1-ről a lemezre, annak megfelelő partíciójára, pl. sda1.

    És most olyan jön amiben viszont nem tudok tanácsot adni, mivel én nem használom a klónozott rendszer grubját, én egy ventoy rendszert használok indítónk, az ő saját grubjába drótoztam bele a portable Ubuntut, sdc4 és a kernel és az initrd pontos verziójával egyetemben.

    Szerintem neked az a pont kell hogy telepítse újra a grubot is és asszem van még egy pötty lehetőség, azt is be kell jelölnöd.
    Ha kész, mindenből kilépsz, reboot, pendrájv kihúz és elindul a klónozott rendszered.

    A Timeshift van annyira intelligens hogy fstab-ba az új uuid-t írja be, ezzel nem kell foglalkozni, és így, ha benntmarad is a régi rendszer lemeze, nem lesz uuid ütközés,
    valamint átviszi a swapfájlt is, és természetesen használja is az új rendszer.

    Egyetlen egy sor terminál nem kell, végig GUI alól simán meg lehet csinálni, célapplikációkkal.
    Köszönet érte a Timeshift teamnak.
    Gyakorlatilag dd-vel dolgozhat a szoftver szerintem de mégsem áll fennt a veszélye egy terminálos elírásnak, egy apró baki, pl. sda-sdb elírása és dd-nél ugrott is a partíció, vagy az egész lemez.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz sittes79 #39069 üzenetére

    Szia,
    a disks (gnome-disks) lemezkezelőbe van guis megoldás hogy sose pihentesse a lemezt.
    Lemezre katt, és jobb oldalt fönnt a 3 csík, ott a Meghajtó beállítások.
    Be kell kapcsolni a funkciót és teljesen jobbra húzni a csúszkát, így tiltva van a lemez standby.

    Deviszont.
    Ha valami green szériás külső hdd, pláne USB tokban, akkor ez semmit nem ér mert a lemez firmware határozza meg, és ezt így külsőleg nem lehet befolyásolni.

    Nekem volt egy hasonló szituba egy usb-s lemezem és Linux és Win alatt is napi 200 feletti felpörgés volt mert a maga a lemez ment el alvóba, nem az os küldte el.
    Megoldottam egy usb3-M2 tokba egy M2 ssd-vel. Hogy ez alszik vagy sem azt nem tudom de nem is érdekel mert soha nem kellett még várni rá, ha alszik is, ezredmásodperc alatt ébred.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Valaki segítene nekem [ennek a kivitelezésébe?]
    Fordítózgatok de nem megy bele a fejembe sehogysem.
    Az oldal negyede körül van az offline megoldás, az kéne nekem mert ugye a pc-n amit szeretnék életre kelteni, csak wifi van, de a Broadcom driver hiánya miatt jelenleg nincs netelérés csak az offline mód marad.
    Csak nem tudom értelmezni, honnan, mit kéne előtte letöltenem és átvinni a Broadcom wifis gépre, és utána konkrétan mit is kéne csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz growler #39073 üzenetére

    firmware-b43-installer

    Ilyet nálam nem talál a Synaptic.
    Az első az megvan a b43-fwcutter.

    Szerk, megtalálta.Az nem baj hogy ilen neve lett:
    firmware-b43-installer_1%3a019-3_all.deb
    Megyek a másik pc-re.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz growler #39075 üzenetére

    kiegészíettem a hsz-t, megtalálta a Synaptic.

    Kezddem az elején mert nem könnyű meccs.

    Van egy 2015-ös Cenovo noname mini PC Intel Z8300 SOC.
    Ez egy icipici, másfél cigisdoboz nagyságú gép, akit érdekel, [link]

    Előtelepített W10-el jött, 4évig szinte nonstop ment az egyik munkahelymen, nagyon meg voltunk vele elégedve, nem atoemrőmű de FHD-t és még a HEVC-et is viszi, Bt, wireless, usb3, audio ki-be, hdmi és fogyaszt 6 wattot.
    A W10 frissítéseivel kezdett lassulni, még visszahúztam rá a 1607es buildot de aztán kiváltottam egy szintén mini de kicsit nagyobb teljestményű PC-vel.

    Namost, a hardverfelépítése szerintem egy Android alapó cuccra hajaz, W10 alatt olyan driverek vannak rá hogy égnek állt a hajam, életembe nem láttam még ilyeneket, szerencsére az volt az első hogy lementettem róla az összes drivert, nagyon jól jött újratelepítésnél.
    Öszvér megoldásokkal van tele, pl. az ethernet adapter meg a BT. az egy belső USB-re csatlakozik, a wifi meg ha jól emlékszek pci-re, van egy usb3 luka is e az pl. biosba bár látszik de ebbe dugva semmit nem érzékel sak ha az OS felállt már. És van kamera drivere is, meg kamera port, ebből gondolom hogy valami Androidos lapot alakítottak át a kiskínaiak, talán tablet lehetett lánykorában.

    Namost mondom kiveszem a fiókból, leporolom és teszek rá Linuxot.
    Viszont, nem rendes ugye a lemezkiosztása sem mert emmc van, a lapon van integrálva a lemez, 64GB.
    Nagyon normális UEFI biosa van, komolyan mondom neves gépek gyártói megirigyelhetnék, fapad de minden ami kell beállítható.

    Nem merek rá addig Linuxot telepíteni amíg Live módban minden nem múködik mert a fene tudja, olyan érzésem van hogy tégla lesz belőle.

    Van egy usb-s ssd-re telepített portable, teljes értékű Ubuntu 18-am, ezzel kísérleteztem, és még sok mással is.

    Tapasztalatok.
    Portable és Live Ubuntu 18-04-- halál, nincs audio, egyáltalán semit nem ismer fel, meg se mukkan, nincs wifi, nincs ethernet.

    Ubuntu és Mint 20 -- úgy tűnik hogy van audio, minden oké, DE egy mukkanás nincs a kimeneteken. Nincs wifi, van ethernet.

    Arch Manjaro, van audio, tökéletesen jól. Van ethernet, nincs wifi.

    Debian, halál, semmi sincs, se hang, se ethernet, se wifi

    A blutuszt mindegyik linux felismerte, kidobta az ikont, de egyik sem képes kommunikálni, nem talál meg egyik linux se semmit blutuszon. Se telefont, se egeret, se fejhallgatót, semmit csak karikázik órákig vagyis a BT is szar ahogy van.

    És mégegy, lshw-re az Ubuntuk, Mint és a Debian ki se listázza a Broadcom wifit. Nem is látják.
    A Manjaro az egyedüli amelyik kiírja, így jöttem rá hogy ez egy Broadcom BCM 4312 wireless kártya. Már ha a Manjaro jól látja.
    A Windows "Broadcom 802.11n Wireless SDIO Adapter" -nek látja.


    Ezek után amíg live módba nem tudok úrrá lenni a problémákon, addig szerintem felesleges telepíteni. Marha nehéz egy minden kapcsolat nélküli pc-n a kapott tanácsokat kivitelezni, kell még egy pc amin letöltögetek, pendrive aztán átdugdos, ehhez 2 monitor, 2 egér, 2 bill. stb. ezt előzném meg a Live próbálkozásokkal.
    Live módba próbáltam a leírtakat, ki majd bejelentkeztem mert reboot ugye értelmetlen.
    A portable Ubuntumon természetesen volt reboot is a firmware telepítése után de wifi az nincs.

    Hogyan tovább, erről gőzöm sincs.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Köszönöm a válaszokat, ezzel az isorespin-nel el fogok szórakozni egy darabig. Bár lefordítózam, valahogy nem vágom mit is kell csinálni de majdcsak sikerül.

    Growler,
    azért nem szöszmötölök az ilyen driver szögelésekkel mert bár tényleg a Manjaro a legígéretesebb, bluetooth sincs és egyéb anomáliák is vannak még bőven.
    Meg most látom, kb. másfél év Arch kihagyás után (Ubuntun tolom régóta, nagyon ritkán indul a Manjaro) hogy mennyire más is ez a vonal. Csomagkezelésbe pl. vissza kellett rázódnom, teljesen idegennek tűnt az első félórában pedig az aur nagyon nagy találmány.

    Megpróbálom az ajánlott Linuxium megoldást.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #39082 üzenetére

    Nem az volt a baja hogy nem volt driver, hanem valami más.
    Kellett neki egy txt fájl amibe gondolom az van leírva hogy milyen módon kommunikáljon a rendszer a wireless konrollerrel.
    Miután ezt a txt fájlt bmásoltam a /bin/firmware/brcm könyvtárba, reboot és lőn wifi.
    Csak mire ezt megtaláltam, nem kevés külső segítséggel, az volt hosszú idő.
    brcmfmac43430a0-sdio.txt ez a fájl neve és működik.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz lionhearted #39086 üzenetére

    Kicsit elengedtem a projektet mert teto felujitas van ezerrel es nem volt sok idom pc-vel molyolni.
    Ezt az isorespint tudnad nekem szajbaragosan elmagyarazni?
    Nekem erdekes rendszerem van, egy usb ssd-n van a hordozhato Ubuntum. Addig nem akarok telepiteni a mini pc-re stabil linuxot amig minden nyavajajat ki nem kuszoboltem. Es melle nem tudom elferne-e, egy 5 eves W10 fut a kis gepen, belove az n-edik fokig.
    Es ezt csak akkor cserelnem le a Linuxra ha az is mindenben megfelel. Erre tokeletes tesztalany a kulso hordozhto Linuxom. Ha valamit nagyon elbaltazok, az se erdekes mert 20 perc alatt visszallok egy elozo napi Timeshift mentesre.
    A wifit sikeresen kipipaltam, most par napja a kis szabadidomba probalok ra hangot varazsolni. Eddig a Pulse meg az Alsamixer is ures volt, addig eljutottam hogy megjelenik a hangkartya de az Analog sztereo jack csatlakozon nem ad hangot, meg se mukkan, a hdmi meg se jelenik a valaszthato listaba.
    Namost elo, futo rendszerre ra lehet ereszteni ezt az isorespint, vagy ez abszolut felejtos, ebben kernem a segitsegedet.
    Es amkor meg ott a bluetooth amit nem is lat a Linuxom. A BT. hardvert se latja, csak a Manjaro 21, de hasznalni az se tudja.
    Nem egyszeru ez.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz kymco #39112 üzenetére

    Én ugyanezzel szenvedtem Intel N3150 SOC alatt Ubuntuval és minden más Linuxszal 1 évig.
    Nem segített a fentebb leírt beállítás sem, bele van szerelmesedve az Analóg sztereo kimenetbe néha.
    Akkor fordul elő mikor a tételenség miatt a monitor, illetve a hdmi kimenet a beállított idő múlva kikapcsol.
    Ilyenkor mikor visszakapcsolt nálam 10-ből 5x az Analóg sztereo lett az alapértelmezett.

    Ha a leírtak nem segítenek, jelezz vissza és segítek megoldani a problémát.

    Cucuska2,
    ha átváltott hdni-ről akkor (legalábbis nálam) az se segített ha a mediplayert beállítottam hogy a hdmi-re küldje a hangot.
    Mivel az a kimenet Pulseaudióba elérhetetlen ha épp az Analóg sztereo az alapértelmezett kimenet.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz gyulank #39117 üzenetére

    Nezd meg, az os-prober telepitve van, lehet frissiteni kene.
    Terminalba beirod, os-prober, ki kell adnia a telepitett rendszereket.i
    Ha igy kiirja, sudo update-grub, ha vegzett reboot es meg kellene lennie a Winnek.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz gyulank #39120 üzenetére

    Bocsi sudoval kell,

    tibi@TibiXubuntu:~$ sudo os-prober
    /dev/sda1:Windows 10:Windows:chain
    /dev/sda4:Manjaro Linux (21.0):ManjaroLinux:linux
    /dev/sdc4:Ubuntu 20.04.2 LTS (20.04):Ubuntu:linux

    Így mi a fejlemény?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz gyulank #39123 üzenetére

    Akkor nálad más a gond, mert lefut a parancs csak nem talál mást, nem találja a Windowst.
    Ezért nincs benne a grub listába se mert nincs is.

    Ez pontosan hogyan, mikor, miután jelentkezett?
    A Win megvan fizikailag, fel tudod csatolni a partícióját, látod a mappaszerkezetet?
    Ugyanazon a lemezen van mint a Linux, nem lett biosba letiltva a lemeze, ha külön van?
    Megvan a Win bootloadere is? ez egy külön kis partíció a Win lemezén legelöl, a Linuxok "Rendszer számára fenntartott" néven jelenítik meg.
    Bios/mbr vagy efi/gpt a rendszer?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák