Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #9919 üzenetére

    Nem teljesen jó, amit írsz:

    Ellenanyagot az adott patogénre specifikusan beizzított (sokszorosított, effektívvé alakított) B-sejtek termelik. Az ellenanyag (antitest) az antigénnel összekapcsolódva immunkomplexet képez. Ezt fagocitálják (kebelezik be) arra szolgáló sejtek, illetve az immunkomplex be tud még indítani további "alrendszereket" is (pl. komplement rendszert) a védekezésben. Ez a humorális immunválasz.

    A cellurális (sejtes) immunválaszban a megfelelő (citotoxikus) T-sejtek közvetlenül pusztítják el az antigént.

    Egyébként mindkét immunválasz az adaptív immunrendszer része (ez az evolúciósan újabb, és szorosan együttműködik a jóval régebbi, az első védvonalat képező természetes immunrendszerrel), és az antigénprezentáló sejtek azok (ezek találkoznak először az antigénnel, ismerik azt fel, s indítják be azokat a reakciókat, amelyek nyomán az antigénre specifikus válaszreakció beindulhat a szervezetben), amelyeknél tulajdonképpen eldől, hogy a cellurális vagy a humorális vonal indul-e be jobban (melyik típusú segítő T-sejtek aktiválódnak, milyen citokinkaszkád megy végig stb.)

    Ugyanakkor bő 20 éve tanultam immunológiát, azóta sem foglalkoztam vele, és soha nem volt a kedvencem a rengeteg mozaikszóval, és ezermillióféle - rendre rövidítéssel jelölt (CD5, IL12 stb.) - soklépcsős aktiválódási folyamatok bebiflázásával. Magyarán, én is írhattam most pontatlanságot... Ha így van, remélhetőleg engem is tovább javít majd valaki :K

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák