Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #12053 üzenetére

    Magnosolvból (30 darabos kiszerelésben is kapható, granulátum formában) toljál le egy 30 napos (vagy 2×30 napos) kúrát. Úgy feltölti a raktáradat, hogy elfelejtheted a görcsölő vádlit.
    (Ha valaki szed még D-vitamint (én még bedobok naponta egy 4000 NE dózisú bogyót - szerintem május vége környékén állok majd le vele), akkor pláne hasznos, mert annak a felszívódásához is kell a megfelelő magnézium szint.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #12069 üzenetére

    A 4000 NE önmagában még nem vezethet túladagoláshoz (ahhoz elvileg stabilan, hosszú ideig kb. 10000 NE egység napi adagokat kellene bevinned). Úgyhogy Nálad valami egyedi oka lehetett.

    Sportolás közben a nátrium pótlás alap (sokan nem figyelnek, és csak a folyadékot pótolják, ami extrém esetben akár hyponatraemiás hypervolémiához is vezethet). Viszont a magnézium is fontos, és alkalomadtán nem árt kicsit kúraszerűen feltölteni a raktárat. (Normál táplálkozás mellett azután ez sokáig kitart napi tablettaszedés nélkül is).

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #12082 üzenetére

    Én anno (jó régen, kb. 10-15 éve), amikor rendszeresen hegyikerékpároztam még (azóta sajnos nagyon leeresztettem, de túlsúlyos szerencsére nem vagyok még: 180cm, 79-80 kg - persze bringás időszakban ez inkább 70-72 kg volt), annyit tettem, hogy izotóniás löttyöket toltam a kulacsba. Az pótolta a folyadék- és ásványi anyag veszteséget egyaránt. (Emlékszem, a durvább kánikulai napokon, egy-egy olyan kör után, amiben benne volt Prédikálószék, Dobogókő meg Paprét, még így is előfordult, hogy a sok liternyi megivott folyadék ellenére is kb. csak másnap délután préselt ki magából az ember először néhány csepp pisit... :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #12085 üzenetére

    Nem tudom, melyik irányból "támadod be" az adott csúcsot, de vannak azért ott emelkedők rendesen. Bár ha szívre/tüdőre, meg úgy általában állóképességre bírja az ember, akkor szvsz fölfelé jobb futni, mint lefelé. Utóbbi legalábbis nagyon "eszi" az ember térdét. Nekem a bal tropára is van menve. Tulajdonképpen akkor váltottam (laza, hobbi)futásról bringázásra. Mára már nagyon inaktívvá váltam: csak a munkahelyre menetre/munkahelyről jövetre beépített napi átlag 5-6 km gyaloglás van beépítve. Idén év elején szoktam rá, mert az ünnepek után már 83kg-ot mutatott a mérleg, és éreztem is magamon, hogy ez bizony sok. Szerencsére átmozgat ez is (meg szedett le a súlyból változatlan táplálkozás mellett is), mert nekem amúgy az átlag, ilyen távon még kényelmes, munka után lefáradva is könnyen, szétizzadás/kimerülés stb. nélkül tartható gyalogostempóm olyan 7,5 km/h körül mozog (így előfordult már, hogy kocogót is előztem - szegény csak nézett :D )
    Na de ez már tényleg nem topiktéma, így hanyagolom is.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ivy.4.Ever #12161 üzenetére

    Nem tudom, mennyire lesz hasznos info, de eredetileg nekem is oltópontra lenne időpontom (mai napra), de nem sokkal a jelentkezésem után keresett a HO-m is (szintén egy oltásszervező rendszerben), szintén mára, szintén ugyanarra (kínai) vakcinára. Ez utóbbit választottam (közelebb, kényelmesebb, garantáltan nincs tömegnyomor stb.). Hétfőn gondoltam, hogy a korrektség kedvéért felhívom az oltópontot. A jelek szerint jól tettem, ugyanis a tajszámom ismeretében ott kihúzták a foglalásomat, és egyúttal a hölgy (nagyon kedves, segítőkész volt, nem problémázott, hogy miért nem oda megyek, ha már egyszer jelentkeztem stb.) felvilágosított, hogy ha nem húzatom most ki náluk a rendszerből a foglalásom, akkor a HO-m nem tudná majd bekönyvelni a rendszerbe a beadott oltást (a tajszámomon ugyanis oltóponti oltás szerepelne ott, hiába nem mentem el "felvenni".)

    #12104 Soul: Ne túlozzunk, felszívódik abból 15-20% is! :D De komolyra fordítva, ha egyszerű, bármelyik gyógyszertárban kapható, de azok közül a minőségibb cuccok közé tartozó megoldást akar a magnéziumpótlásra, akkor az is teljesen jó, amit én ajánlottam. Én kb. tíz év után csináltam idén egy 60 napos kúrát azzal, majd laborban kimérettem, és tip-top működött.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #12174 üzenetére

    Vedd hozzá, hogy a június 16. csak a fázis 3 vizsgálatok lezárását jelenti. Arról, hogy "Mi újság a Futrinka utcában?", legkorábban csak szeptemberben közölnek esetleg részadatokat a tervek szerint. (Már ha jól értelmeztem az ott írtakat.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz OPiiPO #12230 üzenetére

    Tegnap pont ugyanez jutott eszembe. #11911
    (A mai nap is viszonylag nyugisabb volt.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Én ma voltam háziorvosi rendelőben a kínai mikrochip első feléért.
    Szüleim és húgom elmondása alapján szigorúan csak öt ember lehetett bent, nyugis körülmények stb.. Na ja, de szüleim és a húgom is egyaránt reggeli időpontra mentek. Délután 16 óra tájban viszont nagyjából 15 ember ücsörgött már a rendelő várójában különböző szobák ajtaját stírölve (ezek szerint van működő járóbeteg ellátás? - ez eszembe sem jutott). Azért a távolságot szerencsére még így is könnyedén lehetett tartani (meg kivételesen ffp2-es maszkot húztam), de nem pont erre számítottam.

    Viszont ami miatt egyáltalán írok, az egy furcsa jelenet. Kicsivel az én érkezésem után (én voltam az 5. a sorban) megjelent egy kínai házaspár. Már ránézésre is tabgacsok voltak, de a férfin lévő smicisapka gyakorlatilag 100%-os etnikumjelzőnek vehető. Ők is oltásra jöttek (kiderült, hogy csak a nő), amit furcsállottunk, mert ugye 5 fő jegyezhető elő egyszerre, de az már kitelt. Persze kiderült, hogy csak papírt töltöttek ki, online nem jelentkeztek be. Ám rendes volt a nővér, és beoltotta. Hanem most jön a lényeg: amikor a nő ment be szobára az oltásért, a smicisapkás pasas is mindenáron vele akart tartani. Nagy nehezen (annyira tudtak magyarul, hogy megértessék magukat) kiderült, hogy valamilyen módon kapcsolódnak a kínai nagykövetséghez, és a férfinak (aki állítólag újságíró) le kell fotóznia, amint a feleségét beoltják. Beszarás :DDD Meg is jegyeztem poénból, hogy biztos börtön vagy kivégzés jár, ha nem a hazai szert nyomják magukba. Persze lehet, hogy csak én vettem poénnak, és náluk ez a valóság. (Nem tudom, nyomni majd valami kínai pártlapba, hogy Sinopharmmal oltanak az EU-ban, vagy büntetés jár, ha a kínai helyett valami bűnös imperialista mérget fogadnak magukba, vagy mittudomén.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Dare2Live #12241 üzenetére

    Simán elhiszem (mármint, hogy nem feltétlenül bíznak meg a saját hazai termékekben).
    Én, amit írtam, arra akartam kihegyezni, hogy a fickó a nagykövetségükre hivatkozott, meg arra, hogy ő újságíró, és fényképet kell készítenie. Némileg szürreális volt. Azért poénkodtam azon, hogy biztos a Nagy Testvér írta elő nekik fővesztés terhe mellett... :D

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Nimda #12329 üzenetére

    Ha igaz az állítás, akkor a második dózisban használt adenovírus esetén az oroszok elcseszték a vírus szaporodóképességének a kiiktatását. (Valószínűleg nem minden esetben, csak bizonyos gyártási tételeknél - "ruszki minőségbiztosítás".)
    (Ezeknek a vírusoknak elvileg úgy módosítják az örökítőanyagát - legegyszerűbb módon bizonyos szakaszok célirányos deléciójával -, hogy se szaporodni, sem az immunrendszert külön csesztetni (mármint a specifikus felhasználási célon kívül) ne legyenek képesek. Emiatt egyszerűen csak bekerülnek a szervezetbe, ahol nekiállnak a vírusra jellemző fehérjéket termelni, köztük jelen esetben a koronavírusra jellemző tüskefehérjét is, de "elszabadulni" nem képesek.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #12352 üzenetére

    Ha igazak az állítások, akkor lehetnek olyan szállítmányok, amelyekben olyan verzió van belőle, ahol elfelejtették "kikapcsolni" a replikációs képességet. Magyarán el tud szaporodni a szervezetben. Valószínűleg maximum egy náthán kívül más problémát ebben az esetben sem okoz, viszont ha igaz a hír, akkor azért gázos a helyzet, mert jól jelzi - a poénkodó sztereotípiákból ismert - ruszki minőségbiztosítási rendszer hiányosságait. (És ugye, ha ennyire hanyagok, akkor simán lehet legközelebb durvább hiba is.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #13110 üzenetére

    Az inaktivált vakcinák kicsi T sejtes választ váltanak ki. Ezt mondta a WHO szakértői is (lásd alább a linket és a képet). Továbbá ezt az irodalom is ismeri lásd a Nature cikket.

    Én elhiszem, ha szakértők mondják, de van ennek az okára vajon valami logikus magyarázat? Elég régen tanultam immunológiát (bő 20 éve, még a Gergely János és Erdei Anna szerkesztette Immunbiológia könyvet kellett bemagolnunk, ami - 1998-as kiadás - nyilván elavult sok tekintetben), de akkor még valami olyasmit vertek a fejünkbe, hogy egy adott antigénprezentáló sejt (APC) nyomán aktiválódó T sejtek valamely irányba történő érését (Th1 (humorális válasz útvonal) vagy Th2 (celluláris válasz útvonal) lesz-e belőle) a folyamat során felszabaduló citokinek típusai döntik el.
    Vírusok esetében általában mindkét vonal működésbe lép. (A CD8+ T sejteknek pl. kulcsfontosságú szerep szokott jutni az immunválaszban.)
    Vajon mitől lehet az, hogy ha inaktivált vírus kerül be, akkor (ezek szerint?) a celluláris vonal nem indul be? Az APC az inaktivált vírusnál is ugyanúgy "benyeli" az antigént, ugyanúgy prezentálja stb., mintha élő vírus lenne. (Oké, lehet persze, hogy csak nem látok bele elég mélyen, de mindenesetre nekem furcsának tűnik, hogy pl. egy bejuttatott mRNS termelte tüskefehérjét, ha "megzabál" az APC, akkor erős celluláris válasz is lehet, de ha egy inaktív vírusból szedi ki az APC ugyanezt a fehérjét, akkor már csak a humorális indulhat be?)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #13150 üzenetére

    Köszi a választ!

    Arról jut eszembe (a tüskefehérje mennyiségéről) egy mai cikk, ami sajnos elég pongyola megfogalmazású (nem az eredeti tanulmány, csak annak egy indexes összefoglalója), de pont arról szól, hogy a tüskefehérjék vírus nélkül is képesek súlyos gyulladásos folyamatokat, illetve adott esetben citokinvihart kiváltani. (Legalábbis egerekben.)

    Ez az angol nyelvű összefoglalás, amely alapján az indexes verziót írták: [link]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #13180 üzenetére

    Logikus, hogy hozzá tud kötődni magában is. A fehérjeszerkezet a lényeg, nem az, hogy egymagában van vagy pedig vírus fehérjeburkon lengedezik.
    Idegen testnek pedig idegen a vírus nélkül is, felismeri az immunrendszer, és ha nem tolerálja, akkor válaszlépést generál (mRNS vakcina ugye pl. ezen a szabályszerűségen alapul).

    Kérdés, hogy az a mennyiség, ami egérnél elég a bajhoz, az embernél is megáll-e? Vszg. nem, mert akkor pl. a Pfizer és Moderna után X idővel citokinviharral kórházba került a jóember típusú hírekről lehetett volna már bőven hallani.
    Viszont lehet, hogy idővel optimalizálni fogják, hogy mi az a tüskefehérje mennyiség, ami még jól immunizál, de azért a lehető legkevesebb, mert a jelek szerint jobb ebből minél kevesebbet bejuttatni a szervezetbe. (Nekem van egy olyan érzésem, hogy az újabb típusú vakcináknál első menetben a biztos immunizálásra/max hatékonyságra törekedtek, és még a biztonságosnak gondolt kereteken belül, de csúcsra tolták a "potmétereket". Ezért is tudnak bizonyos vakcinák olyan brutális mértékű Ig termelést kiváltani.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Coyot #13230 üzenetére

    60+ krónikusoknak is tolták a Sinopharmot. (Pl. édesapám is - cukorbetegséggel, magas vérnyomással - azt kapott, szóba sem került, hogy mást ajánlanának helyette.) Máskülönben az oltás leírásában is benne van, hogy lehet krónikus betegeknek adni, amennyi a betegség karbantartott/nincs akut fellángolás. (Az, hogy ez eléggé pongyola megfogalmazás egy vakcina leírásban, jogos észrevétel lenne, de nem ez most a lényeg benne.)

    Egyébként a 60 alatti oltottakba vegyétek bele az egészségügyi dolgozókat, tanárokat, de vszg. a rendvédelmi dolgozókat és még egy rakat külön meg nem nevezett, de aktív korú csoport ebből kapott. (Meg persze később, főleg a kisebb praxisoknál, a válogatós fiatalok is sorra kerülhettek, ha kellően sokat nyaggatták a háziorvost, hogy nekik "csak a Pfizer, esetleg a Moderna a jó".)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #13266 üzenetére

    A professzordoktorminiszertelnökúr ("aki megkapja az oltást, arról (azonnal) lepattannak a vírusok") nemrég még azt vizionálta, hogy a 4 millió után 7-10 nappal meglesz az 5 millió beoltott. Szlávik ma már "néhány hetet" említett.
    Hiába, ha nincs Pfizer vagy Moderna, nem tódul a nép. Ha nagyon nem akar majd pörögni a mutató, akkor legfeljebb megint kitalálnak valami aljasságot/bedobnak valami ötletet. A lényeg, hogy mindig nekik kell, hogy igazuk legyen.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #13401 üzenetére

    Amikor oltottak (a kínaival - első bökés, múlt szerda), akkor a nővér külön felhívta rá a figyelmemet, hogy ennek a vakcinának van a legritkábban mellékhatása (nyilván a normális oltási reakciókat is ide értette, gondolván, hogy totál laikussal van dolga). Mondtam is, hogy juhé, legalább van egyvalami, amiben ez a "legjobb" :DDD
    (Én az oltás helyét éreztem másnap, de csak ha megnyomtam a területet, illetve másnap délelőtt volt egy kb. szűk fél óra, amikor kicsit "fázós" érzés jött rám (inkább az érzet érzete, ha érthető mire gondolok), de nem volt komoly, és ahogy jött, úgy el is múlt. Máskülönben semmi.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Lauda #13654 üzenetére

    Tegnap valaki felhozta már erre az idézetre, de Karikó Katalin - nyilvánvalóan csak nyelvbotlásból (elég sűrű és fárasztó lehetett az a napja, amikor az interjút is adta) - véletlenül rosszul mondta: nem a T-sejtekből, hanem a B-sejtekből kialakult memóriasejtek azok, amelyek szükség esetén gyorsan tudnak reaktiválódni a speciális antigén jelenlétében, és be tudják indítani az ellenanyag termelést.

    Csak azért írom ezt, mert ugye vastagon kiemelt rész, s így még látványosabban szembeötlik.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Lauda #13656 üzenetére

    Nézd, immunológus én sem vagyok, nem nagyképűsködésből írtam be. De Immunbiológiát, illetve Kórélettant tanultam annak idején egyetemi képzésben, és arra igen-igen határozottan emlékszem, hogy ellenanyagot T-sejt nem tud termelni, ha fene fenét eszik sem. (Félreértések elkerülése végett: T-sejt alapú memóriasejtek is léteznek. Csak azok nem ellenanyagot termelnek, ha "felébrednek", hanem más hatásmechanizmussal dolgoznak.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Mivel erősen szubjektív, illetve rendkívül "kis lefedettségű" jelenség, ezért inkább csak érdekességként/lábjegyzetként jegyezném meg, de a napról-napra egyre pofásabban és megnyugtatóbban kinéző hazai járványügyi statisztika mellett én bizony azt hallom/érzékelem itt - Üllői úti kórházsor (Klinikák és Nagyvárad tér vonala, Budapest) - az utóbbi napokban, hogy megint megsűrűsödtek a szirénázva igyekvő mentőautók.
    Nem annyira durva a helyzet, mint volt mondjuk március-április fordulóján, de a kifejezetten nyugisnak tűnő múlt héthez képest az elmúlt napokban határozottan gyakrabban hallani a szirénahangot...

    Hogy valami a "komoly topikhoz" illőbbet is mondjak: a youtube-on tegnap este belefutottam az Ázsiába szakadtam csatorna egy friss videójába. Alapvetően nem szoktam figyelemmel követni, mert - saját szubjektív véleményem alapján - a jóember 5 perc alatt átadható információt is kb. 25-30 perces, vontatott hangvételű kiselőadásban tálal, ami alsó hangon is fárasztó. Viszont tegnap, amikor beletekertem, mégis ott ragadtam, mert felhívta egy érdekes dologra a figyelmet, ami a Sinopharm oltással kapcsolatban lehet veszélyforrás: ez a vírusfertőzésekhez esetlegesen kísérő úgynevezett antibody-dependent enhancement (ade) jelensége.(Akit érdekel, [itt a videó], nagyjából a 24. perctől indul a vonatkozó információ.)
    Ez - nagyon leegyszerűsítve - annyit jelent, hogy bizonyos (nem neutralizáló) antitestek még segíthetnek is a vírusnak, mégpedig oly módon, hogy a vírushoz tapadva olyan sejtekbe is bejuttathatják, ahova alapból nem lenne képes behatolni. A youtube csatorna gazdája egyrészt egy olyan korábbi cikket említ, ahol kísérletekben először úgy próbáltak immunizálást elérni, hogy a koronavírus fehérjeburka ellen termeltetnek ellenanyagot, ám úgy tapasztalták, hogy ez - későbbi, "éles vírusfertőzés" esetén - ADE kialakulásának a veszélyével járhat. (Ezt követően vették célba a kutatások a tüskefehérjét, és az újabb (mRNS vagy vektor alapú) vakcinák ugye már kifejezetten a tüskefehérjével szembeni immunválasz kiváltására feküdtek rá.)
    A másik a Sinopharm esetében alkalmazott adjuváns (alumínium-hidroxid), amelyről már korábban igazolódott, hogy bizonyos oltásoknál az ADE kialakulását serkentette.
    Magyarán a Sinopharmnál esetében az elölt vírusnál a teljes vírus maga nem csak előnyt jelenthet (széles spektrum, mutánsok ellen is jobban hatásos lehet akár, mert nem csak a tüskefehérjére reagál a szervezet), de egyúttal hátrányt is. Ehhez jön az oltóanyaghoz használt adjuváns, amely - elvileg, mert gyakorlatilag még nem írtak le ilyen esetet a COVID19 esetében - bár a jobb hatásfokú immunizálást szolgálja, de szintén veszélyforrás is lehet.

    Én annyit fűznék hozzá - alapvetően laikusként -, hogy ha az ADE jelensége a COVID19 kapcsán valós fenyegetés lenne, akkor az élesben megfertőződött sok tízmillió ember közül rengeteg kellene, hogy legyen, aki egy újrafertőzésnél nem hogy nem védett (legalább részlegesen), de ha ilyen történik vele, akkor - kis túlzással - egyenes út viszi őt a proszektúrára. (Újra találkozik a vírussal, és a memóriasejtek nyomán beinduló immunválasz során termelődő specifikus antitestek közül a nem neutralizálók még segítenek is a vírusnak a terjedésben, így többfelé elszaporodhat a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva stb. stb.).
    Viszont - bár vannak esetek, ahol rövid időn belül történt újrafertőződésből halál lett - azért szerencsére nem ez az általános kép.
    Ettől függetlenül (magam is kínaival "oltakoztam" végül) azért egy ilyen mindennapi horrorunkat add meg "szórakozás" lett mostanra a vírussal kapcsolatos hírek nyomon követése. (Gondolkozom is rajta, hogy kicsit távolabb tartom magam ezektől a jövőben, mert ugyan halálra nem idegel, de azért mégis, jobb a nyugalomnak, ha nem fogyasztja ezeket az infókat nagykanállal az ember...)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Angel2014 #14777 üzenetére

    A Sinopharmnál használt alumínium-hidroxid alapú adjuváns - szakirodalmi adatok szerint - nem serkenti túlzottan a sejtes immunválasz kialakulását. Remélhetőleg lesznek majd olyan vizsgálatok, amik nézik a celluláris immunitás erősségét is, de jelenleg - papíron - ha valakinek nincs meg a szükséges antitest titer, akkor a biztonság kedvéért a legjobb az, ha óvatos marad, mert sajnos közel sem biztos, hogy megfelelő védettség alakult ki nála. (A kormánypropaganda, illetve a rövid pórázon tartott szakértőik szerint persze minden szép és jó ilyenkor is, és igazából senkinek eszébe se jusson antitest szintet nézetni, mert az csak összezavar, és a magánlaborok különben is csak a pénzt akarják blablabla blablabla blablabla...)

    Mindenesetre kitek folyamatosan jönnek ki a T-sejtes válasz felmérésére is. Én a múlt héten kaptam az [alábbi] ajánlót. (Nem tudom, a Miltenyi Biotechtől rendszeresen kapok leveleket, pedig más szakterületen dolgozom. Gondolom, begyűjtenek "tudományos" email címlistákat, azután szórják kifele a reklámanyagot... :DDD )

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz mpo #14982 üzenetére

    [Ilyen] egy felelősségteljes tájékoztatás zenei formába öntve... :DDD ;]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #15441 üzenetére

    A vírusok örökítőanyaga nem rendeződik kromoszómákba. Ez csak az eukariótákra jellemző. :K
    Amire Te gondoltál, az vszg. a szegmentált szerkezet (több különálló szakaszra oszlik az örökítőanyaga.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #15464 üzenetére

    Ó, így értem. :) (Mi is - a saját tudományterületemen - használunk rosszul fogalmakat, mindössze megszokásból/hagyományból, miközben tisztában vagyunk vele, hogy az úgy nem teljesen korrekt.)
    Csak amikor olvastam, szemet szúrt a dolog. És a rend kedvéért kiigazítottam.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #18083 üzenetére

    Csak érdekességként: a biped járásmód legalább 6 millió évvel ezelőtt már megvolt bizonyos akkori főemlősfajoknál. Más kérdés, hogy évmilliókig még a fákon is nagyon kényelmesen közlekedtek (a mellső végtagok törzshöz viszonyított hossza, az ujjpercek morfológiája stb.). Tulajdonképpen a Homo erectus (vagy ergaster) az első faj, ami már meglehetősen emberi arányokat mutatott. (Homo habilis fajból van olyan lelet - az OH62 -, ahol lehet a csontokból következtetni a testarányokra, és hát... emlékeim szerint ott hosszabbak a karok, mint a lábak... :D )

    A #18084-es hozzászólásodban lévő táblázatról jutott eszembe: még néhány hete láttam egy írást (elnézést, időm/energiám nincs most kiguglizni a cikket), amely valamelyik amerikai egyetem számításait tartalmazta. Ők az elérhető többlethalálozási adatokat is beszámítva végeztek kalkulációkat a COVID halottak tényleges számának becslésére országonként, és megadták, hogy az adott államban hivatalosan lejelentett adatokhoz képest milyen (hányszoros) eltérésekkel lehet számolni. Az amcsik számításai szerint - kissé meglepő módon, de kivételesen legalább kellemes meglepetésként - nálunk volt az egyik legkisebb eltérés a COVID halottként lejelentettek és a járvány "tényleges" (persze becsült érték) áldozatai között. Talán 1,3 volt a szorzó, vagyis 30%-kal lehetett nálunk magasabb a tényleges halálozás, mint ami a statisztikában szerepel. (Mielőtt valaki felszisszenne, hogy itt a bizonyíték Orbánék csalására: arra még határozottan emlékszem, hogy a németeknél ugyanerre pl. 3,0-ás szorzót hoztak ki az amcsik. De voltak olyan országok, ahol 10-es 20-as sávban voltak ezek az értékek, vagyis az adott ország által leközölthöz képest akár 10× vagy 20× magasabb lehetett a tényleges halálozás.)
    Ettől függetlenül - mint már hetekkel ezelőtt is sokszor megtárgyaltuk - persze bőven van vaj a kormány füle mögött járványkezelés szempontjából, nem kell ahhoz fekete öves ellenzékinek lenni, hogy az embernek nyomdafestéket nem tűrő kifejezésekkel támadjon kedve szidni őket egy-egy megszólalásuk vagy lépésük után... Viszont, ha korrektek akarunk lenni, akkor ezt a népességarányosan mi vagyunk a legrosszabbak mantrát érdemes fenntartásokkal puffogtatni, mert a valós kép ennél jóval "árnyaltabb" lehet.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #18914 üzenetére

    egyedül a nyitható "kupolánál" nem tudom

    Azt úgy hívják, hogy füstkarika, illetve én viszonylag gyakrabban a tündök kifejezést hallottam még rá magyarul.
    Egyébként úgy nyitod/zárod, illetve pozicionálod a nyílás méretét, hogy van egy külön, kisebb darab nemez takaróelem, aminek a négy sarkához egy-egy kötél van hozzáerősítve. Ez a nemez a pozíciójától függően fedi/részben fedi vagy egyáltalán nem fedi a füskarikát. Ahhoz pedig, hogy ez úgy is maradjon, ahogy szeretnéd, a négy sarkához rögzített köteleidet az oldalrácsozathoz (kerege) feszíted/kötözöd le.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #18943 üzenetére

    Hát, én leginkább a kazakoknál és a kirgizeknél találkoztam valódi nemezsátorokkal (ők egyébként, legalábbis egy bizonyos jurtaméret alatt, nem támasztják meg alulról a füstkarikát "Istenfákkal"), úgyhogy ezeket a modernebb verziókat nem igazán ismerem. :D
    (Egy igazi, autentikus nemezborítású jurta nagyon pöpec dolog: nyáron jó hűs, télen viszont benntartja a meleget. És ha az ember kicsit feljebb húzza a nemezborítás alját a keregéről, akkor - nyitott füstkarika mellett - nagyon jó, természetesen cirkuláló légkeringést lehet kialakítani. Nyáron az aranyat ér! Egyébként az idehaza hagyományőrző rendezvényeken látható "sátorponyvás" borítású darabok finoman szólva sem tudják azt a komfortérzést hozni. Bár idehaza nem is lenne értelme nemezborítással dolgozni, mert a mi téli/nyári ciklusunk, csapadékmennyiségünk stb. miatt nagyon hamar tönkremenne.)

    Amúgy azt a nemezdarabot, amivel le lehet takarni a tündököt, a kazakok tündük-nek hívják. (Nem akarok "nyelvészkedni", csak eszembe jutott, érdekesség gyanánt.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #19289 üzenetére

    A tesztelni nem nagyon akarnak témakörhöz...
    Igaz, hogy csak egyetlen példa, tehát általánosításra semmi esetre sem alkalmas, de húgom pl. múlt pénteken felhívta a háziorvosát azzal, hogy vese- vagy húgyúti problémája van már pár napja (vesehomok előfordult már nála korábban - most is talán hasonló lehet), láza is volt már az utóbbi két napban, és mehetne-e a rendelésre (vagy kaphatna beutalót urológiára)? A láz szó hallatán az orvos végigkérdezett tipikus covid tüneteket (köhögés, légszomj, mellkasi fájdalom, végtagfájdalom, gyomor/bélrendszeri panasz, íz/szagvesztés stb.), de húgomnak semmi ilyesmi nem volt. Külön ki is hangsúlyozta, hogy másfajta a panasza. Erre kedélyesen mondta az orvos, hogy nem baj, azért legelőször is egy covid teszt a biztonság kedvéért. A malmok persze nem őrölnek gyorsan (valószínűleg van még elég dolga az erre beosztott egészségügyiseknek), így ma jutott el addig a dolog, hogy kijöttek mintát venni tőle (az antigén gyorsteszt negatív, pcr eredmény elvileg 48 órán belül - majd hívogatnia kell a háziorvosát, mert nincs ügyfélkapus regisztrációja).

    (Én nem tudom, hogy ilyenkor (ha lázzal járó panasz van) kötelező-e az orvosnak tesztelőket hívni a beteghez, de ha nem, akkor a kedves háziorvosunk azért megérdemelne egy tockost. Valakinek akut problémája van (vszg. vesehomok, esetleg bakteriális húgyúti fertőzés), és annak a megoldása helyett ezzel húzzák - napokon, összességében vszg. közel egy héten át - az időt. Addig meg csak kínlódjon az illető nyugodtan.)

    Egyébként mondtam tesómnak, hogy az is könnyedén benne lehet a pakliban, hogy ha valaki nagy eséllyel nem covidos, akkor azokat igen bátran küldik tesztre, mert így legalább kedvezőbbnek tűnik a találati arány.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ezekiell #19304 üzenetére

    Azzal kezdtem, hogy egyetlen példa, tehát általánosításra semmi esetre sem alkalmas. :K

    Bár a húgom felé tett megjegyzésem valóban konteózós szint, de ennyi belefért most a mérgelődést enyhítendő :)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #19739 üzenetére

    Nagyon erősen függ ugyan az adott tudományterülettől, illetve annak speciális ágaitól, de önmagában egy 18-as Hirsch index nem éppen rossz mutató. (Oké, a "felkapottabb" vagy nemzetközileg jobban kiépült és gazdagabb publikálási lehetőségeket nyújtó területeken - vszg. az epidemiológia is ilyen lehet általánosságban - nem nagy kunszt összehozni, de vannak olyan tudományterületek, ahol hiába van valaki a topon valamiben, akár nemzetközi szinten is nyilvántartva, a szcientometriai mutatók szempontjából mégis egy 15-20 közötti h-index a max. kb., amit egy élet munkájával elérhet.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #22440 üzenetére

    A negatív fordulat tényét annyiban árnyalhatja a dolog, hogy a 07.05.-i jelentésnél 6804 mintavételre jutott a 65 pozitív eset, míg a 07.12.-i jelentés 102-es esetszáma mögött 18474 mintavétel áll.
    Tehát míg a nyers szám (pozitív esetek) valóban növekedett, addig a mintavételek számával súlyozva ez a mostani három nap - pont fordítva - elméletileg kedvezőbb (tesztpozitivitás szempontjából), mint a megelőző szakasz volt.

    A Koronamonitor adatai szerint a tesztpozitivitás hétnapos csúszóátlaga egyébként egy ideje már stabilan 0,5% körül ingadozik. (Persze az elvégzett tesztek számával lehet "játszani", így - az állami adatközlés és járványkezelés "előéletét" ismerve - joggal merülhet fel az emberben a kérdés, hogy adott számú pozitív teszt mögött valóban annyi mintavétel áll-e, amit leközölnek, vagy ez is csak egy lehetőség a statisztika "szebbé varázsolására"...)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #23056 üzenetére

    Ha még "csak egy immunológus" lenne, de nem egy átlag mezei szakemberről van szó, hanem a hazai immunológus szakterület egyik (sőt, vszg. egyenesen a) legnagyobb nevéről.
    Persze Gulyásék gátlástalansága már egy ideje elérte a hipersebességet, úgyhogy bárki mondhat itt bármit, ha az nem illik a fidesz kommunikációba, akkor téves/hazugság/nem is ért hozz/felelőtlen stb.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz IG55 #24118 üzenetére

    A magyarázat valószínűleg ugyanabban a fiókban fekszik, ahol a "nagyságrendileg 35 ezer nyilvántartott fertőzöttre miért jut mindössze 100 alatti számú kórházban ápolt ember?" kérdésre adható válasz is hever... (És a válasz e második kérdésre nem csak az oltottságban keresendő, ugyanis az utóbbi hetekben a kórházban ápoltak számának a dinamikája eléggé "mesterkéltnek" vélhető módon mozog. Bár hozzáteszem, hogy ezt én csak "szemre" találtam furcsának, és nem álltam neki számolgatni (új esetek száma, és ezek mekkora része kerülhet be, mennyi ember kerülhet ki stb.), tehát kvázi szubjektív észrevétel a részemről, és nem egy objektív, matematikailag levezetett/igazolt valami.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #24235 üzenetére

    A tesztek számával arányítva (tesztpozitivitás) érdemes figyelni, és persze mozgóátlagban.

    De egyébként valóban úgy tűnik (csak az e heti adatok alapján), hogy megindulhatott egy - egyelőre nagyon lassú, alig észrevehető, de persze idővel majd begyorsuló - emelkedés.

    A koronamonitor oldalon van egyébként egy Az aktív fertőzöttek számának napi alakulása Magyarországon ábra. Na, az egy igazi X aktás dolog, főleg, ha összenézed az alatta található Az új fertőzöttek számának napi alakulása Magyarországon ábrával. (Gyakorlatilag az aktív fertőzöttek számának a csökkenése totálisan kilapult amióta a hivatalos statisztika szerint alig vannak napi új fertőzöttek. Más szóval, a jelek szerint, ha ma valaki aktív koronavírus fertőzött, akkor 1-1,5 hónapig az is marad... Legalábbis a hivatalos statisztika szerint.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz daneel_hu #24395 üzenetére

    Nem te vagy az első, aki felhozod a problémát: [#24244] (De emlékeim szerint előttem is említette már valaki.)

    Egyébként egyetlen logikus magyarázat van rá, de ez nem politikai (anyázva politizáló) topik, így hanyagolnám a kifejtését... így Parcit is megkíméljük a takarítás vesződségeitől. :)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz koncsik #24833 üzenetére

    Tehát Müller Cecília szerint egyrészt tendenciózusan, hétről-hétre 20%-os emelkedés van a fertőzöttek számában (és az aktívak száma is nőne ezzel párhuzamosan, ha nem trükköznének pofátlanul adminisztrációs hanyagság nélkül, rendben kivezetnék már végre az aktívak közül a fertőzésen régóta átesetteket).
    Másrészt ugyanez a Müller Cecília (nyunyóka néni) ebből azt a következtetést vonja le, hogy egyszer, majd valamikor ősszel esetleg megérkezik a negyedik a hullám. :C

    Én most fogadni mernék arra, hogy - ha csak nem üt be olyan óriási gáz, amit mutatósan kozmetikázott statisztikákkal vagy médiapropagandával sem lehet már elmismásolni (mert az emberek a saját bőrükön érzik/a saját szemükkel látják a bajt) -, akkor a negyedik hullám ide hozzánk leghamarább - ki tudja, miért :U - csak szeptember 12-e után fog megérkezni... Addig a "béke szigete" leszünk. Ha beledöglünk, akkor is. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #24916 üzenetére

    Előfordulhat, hogy abba a kis százalékba tartozik, akinél az mrns vakcina ellenére sem alakult ki megfelelő immunválasz és/vagy a fertőzés - aktuális egészségi állapot/egyéb faktorok együttes eredőjeként - áttörte az immunvédelmet. (A leírás alapján - 4 nap láz, légúti tünetek - ez nem is volt olyan súlyos lefolyás; remélhetőleg visszamaradó problémák nélkül gyógyul fel belőle teljesen az illető fogorvos.)

    Erről jut eszembe, beírtam ide példa gyanánt pár hónapja, hogy én pl. tudok olyan orvosról, akit márciusban kb. egy hét alatt vitt el a covid (gyakorlatilag "megette a tüdejét") úgy, hogy ott ült a dupla Pfizer a vállában (a második dózis után kb. másfél hónappal történt). Szomorú, de bárkivel előfordulhat (persze a valószínűségek egyénről-egyénre változnak a genetikai háttér, az immunrendszer pillanatnyi állapota, egyéb élettani tényezők stb. függvényében).

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz balojazz #24921 üzenetére

    A fogorvosomnak volt ismerőse, tőle hallottam az akkor még friss (néhány napos) történetet. Tehát személyesen nem ismertem az orvost, de úgy tudom, hogy inkább nyugdíj környéki életkorban volt, vagyis nem fiatal felnőttről van szó. Ezzel együtt is megdöbben ilyenkor az ember kissé (főként, mert akkoriban még erősen röpködtek - táblázatokban mutogatva - a 100%-ban megvéd a halálozástól/súlyos lefolyástól szövegek).

    A többi kérdésedre nem tudom a választ. (Ezekre inkább klinikai immunológiával foglalkozó szakemberektől lehetne választ várni.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz radi8tor #25117 üzenetére

    Valóban az. Normális felállásnál ugyanis mindenki mRNS alapú vakcinát kapna boosternek (kivéve, ha eleve is azt kapott, de súlyos oltási reakció - anafilaxiás sokk pl. - lépett fel nála).

    Egyrészt már léteznek tudományos kutatások arra, hogy a vektorosra (Astrazenecára) adott mRNS vakcina (Pfizer) kiválóan boosterel (fordítva viszont gyér a hatás), másrészt úgy általában az mRNS vakcinák bizonyultak eddig a leghatékonyabbnak. Nem véletlen talán, hogy azokon a helyeken (pl. Bahrein), ahol mással is (pl. Sinopharm) oltottak, és nem igazán vált be mindenkinél, ha módjuk van rá, rendre mRNS vakcinával oltanak rá a maximális hatás reményében.

    Egyébként, bár ma reggel egy - nyilvánvalóan a szervilizmusa és öncenzúrakészsége alapján meginvitált - háziorvos azt találta hazudni mondani a Kossuth rádióban, hogy egy komoly szakmai stáb (virológusok, immunológusok és járványügyi szakemberek) közös munkája a megfogalmazott ajánlás, de nagyon kilóg a lóláb. Látszik, hogy Kásler/Nyunyóka színvonal a munka, ugyanis olyan szinten voltak dilettánsok és felületesek a kidolgozók, hogy például az le sem esett nekik, hogy az Astrazeneca és a J&J totálisan eltérő adenovírusokat használ, tehát ezekben az esetekben akár vektorosra is mehetne vektoros. (Ha már egyszer láthatóan mindent mindennel keverni akarnak. Sőt a Szputnyikosoknak is mehetne Astrazeneca ez alapján - viszont J&J nem.)

    Amúgy az egész ajánlás - nem is annyira - bujtatott lényege az, hogy az orvosokra hárítja a felelősséget. (Tehát bármi történjen is, szeretett kormányunk megint mindent tökéletesen csinált, és újra más lesz a hibás, másra lehet majd mutogatni.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #25136 üzenetére

    Az a baj, hogy mindenki lapul, mint sz@r a fűben. Nem tudom, Orbánék mivel érték el, de egy-egy megszólalón (pl. Falus András, Duda Ernő) kívül - akiket egészen egyszerűen ignorálnak - mindenki hallgat, vagy ami még rosszabb, lassan "becsicskul" (legnagyobb sajnálatomra Rusvai Miklós is megindult ezen az úton; a múltkor hallottam őt is a Kossuthon beszélni... hát mintha aknamezőn járkált volna, úgy vigyázott minden szavára, nehogy valami oda - arra az adóra - nem illőt mondjon).

    Én őszintén szólva azt hittem, hogy miután az a fogalmatlan kis nyikhaj Gulyás képes volt Erdei Annának is nekitámadni (aki finoman szólva is elég komoly szakember, anno az Oxfordon is tanított; no meg engem is, de azzal nem büszkélkednék, mert régen volt, és nem sok maradt meg bennem az immunológiai tanulmányaimból :B ), legalább a Magyar Immunológusok Társasága a sarkára áll és kiad egy állásfoglalást, amelyben mélyen elítélik a politikusok minden szakmaiságot nélkülöző nyilatkozatait (mondhatjuk, álhíreit), és a szakma/szakmaiság nevében elhatárolódnak az olyan szintű és színvonalú megnyilvánulásoktól, amelyek méltatlanok a tudományos közösség/élet normáihoz (Kásler, Müller, Merkely - utóbbiért nagy kár, mert az ismerői szerint amúgy jó ember és kiváló kardiológus), szakmaiatlanok, és csak az átlagemberek félrevezetésére alkalmasak. De csak csönd van, dögszag és halál... Tényleg nem tudom, miként érték el Orbánék, hogy mindenki hallgat, de ebben valóban vérprofik, ez tagadhatatlan.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz daneel_hu #25164 üzenetére

    Mindenhol lesték/monitorozták a népet, és politikai számítások is benne voltak az intézkedésekben. De fokozatok azért vannak, és nem hiszem, hogy volt még az EU-n belül olyan kormány, amely ennyire nyilvánvalóan telibetojva a szakmai ajánlásokat, csak és kizárólag a pillanatnyi és rövidtávú politikai haszonszerzés és az eljövendő választási esélyek bűvöletében járt volna el járványkezelés címén, sokszor a legostobább és legnyilvánvalóbb hazugságokat is a legkisebb arcpír nélkül elpuffogtatva. (Talán - igaz, immár az EU-n kívül - Boris Johnsonék igyekeznek most felérni az orbáni magasságokba (vagy mélységekbe), de azért pofátlanságban még van mit tanulniuk. )

    És ezt úgy írom - mindegy, mert Parci úgyis letakarítja (előre elnézést kérek Tőle az extra munkáért!) -, hogy világéletemben jobboldali szavazó voltam, Orbánékat is segítettem a voksommal nem egyszer (a kisebbik rossz elvén). De azért van egy határ, és ezt nálam már bőven elérték. Persze nem dől össze a világ. Mindössze annyi történik, hogy jövőre nem megyek el szavazni. (A másik oldal számomra nem alternatíva. Nem is tudok olyan helyzetet elképzelni, hogy az legyen.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #25483 üzenetére

    Ha extrem modon halalos nagyon rovid lappangasi idovel, akkor ez a helyzet, de ha a lappangasi ido hosszabb es van ideje fertozni az lancreakcio szeruen letarolhatja az egesz populaciot, tala par szazaleknyi. szerencses kivetelevel.

    "Nyugodj meg", van ilyen vírus is, szerencsére még nem szabadult el, de időzített bombaként ketyerészik Délkelet-Ázsiában. [Nipah vírus] a neve, a lappangási ideje akár másfél hónap is lehet, a mortalitási rátája pedig 40-75% között mozog. Oltás/gyógyszer jelenleg nincs ellene.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz #86564352 #25522 üzenetére

    Ó, az szúnyogos dolgok nem újak a számomra. (Igaz, én más területtel foglalkozom, de a hazai "szúnyogos ember" kvázi kollégám :DDD )

    A Nipah vírusnál van egyszer az állatról emberre terjedés - ez a kaka/pisi, amit te is írtál. Emberről-emberre viszont kevésbé körülményes (és gusztustalan) a terjedés (még ha a SARS-Covid19-nél - hála az égnek - jóval nehezebb is). [link]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz PuMbA #25518 üzenetére

    Az a baj, hogy a cikk nagyjából csak arról szól, hogy tesztekkel az oltottak mekkora részében sikerült immunválaszt kimutatni.
    Az kiderül, hogy a fiatalabb korosztály többségében egy kb. normál fertőzésnek megfelelő antitesttitert produkál. Ez egyrészt jó (a vakcinának az adultus-maturus korcsoportban jó eséllyel van elégséges immunizáló hatása; de ezt a "kínai lötty" leginkább vaskalapos gyűlölőin kívül eddig sem tagadta senki), másrészt viszont újabb vizsgálatok alapján (Izrael, Nagy Britannia) az oltottak áttöréses fertőzése és az antitest mennyiség szorosan korrelál egymással. És itt van a gond, ugyanis egy normál (nem kórházba juttatós, félig agyonvágos) fertőzés lefolyás esélyesen nem alakít ki benned olyan immunglobulin koncentrációt, amelyre mondjuk az mRNS vakcinák csuklóból képesek.

    A cikk akkor lett volna igazán hasznos, ha közöl olyan adatokat is, hogy pl. oltottak/nem oltottak viszonyában milyen arányú volt a fertőzés/nem fertőződés, tünetes/nem tünetes, súlyos/enyhe lefolyás vagy a halál/túlélés. Ezek viszont továbbra is hiányoznak.

    A cellurális immunválasz aktiválása (ha valóban így van), viszont tényleg jó hír. (A humorális oldalról megjelenő memóriasejtekben ellenben nincs meglepő. Én - félig laikusként - amúgy is eleve nehezen tartottam elképzelhetőnek azt, hogy ha már szabályosan beindul egy humorális vonal, akkor kimarad az emlékező B sejtek képződése.)

    Amit írtam, abban nincs kötekedési szándék: magam is Sinopharm oltott vagyok. (Hogy őszinte legyek, a vektorosokkal szemben ma is ezt választanám. Viszont az mRNS oltások tényleg minden publikáció szerint a jelenleg elérhető legjobb megoldást jelentik. Egy ideális világban, ez utóbbiakkal oltanának mindenkit, és a többiből csak minimális számban tartanának, hogy ha valamiért az mRNS vakcina nem mehet, akkor legyen rá alternatíva.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #25672 üzenetére

    A tüskefehérje ellen termelődött antitestek neutralizáló hatásúak, ergo azok az oltástípusok, amelyek csak a tüskefehérjét ismertetik meg az immunrendszerrel, elvileg nem fognak ADE-hez vezetni. Annak kiváltásához ugyanis nem neutralizáló IG-k jelenléte szükséges, amelyek ugyan be tudják teríteni a vírust, de a működését nem lehetetlenítik el, s ezért az opszonizációt követő fagocita-tevékenység során ki tudnak cseszni pl. szerencsétlen fagocitáló sejtekkel (azokat is fertőzi/öli a működő állapotban bekebelezett vírus).

    Magyarán az ADE-re - szerény véleményem szerint - elméleti esély akkor van, ha:

    1. A teljes vírussal (akár élesben, akár inaktív teljes vírus alapú vakcina formájában) találkozva a szervezet nem neutralizáló antitesteket is termel (pl. a vírus fehérjeburok bizonyos elemei ellen), és a következő fertőzés esetén ezek komoly mennyiségben (illetve főleg ezek) termelődnek az immunválasz során.

    2. Ha egy adott vírusvariáns ellen termelt specifikus, arra nézve neutralizáló antitestek az újabb variáns esetében kötődni ugyan tudnak, de már nem képesek tényleges neutralizáló hatást elérni (nem gátolják immár például a tüskefehérje adott sejtfelszíni receptorhoz kötődését, legfeljebb kicsit gyengítik azt).

    A távol-keleti hölgy által felvázolt aggodalom valószínűleg e kettes pontra vonatkozhat. Viszont ebben az esetben szerintem azt kellene látnunk, hogy az oltottak a nem oltottakhoz képest sok esetben súlyosabb fertőzésen esnek át, hiszen egy arra a variánsra nézve rosszul "idomított" immunválasszal várják a vírust, amely így a szervezet védelmi rendszerének egyes kulcsszereplőit is támadja.
    Ha a hozzászóló Dr. Ursonak igaza lenne, akkor és az oltottakban jobban szaporodna a vírus (= magasabb vírus titerük van, ahogy állítja), akkor - félig-meddig megismételve az előző mondatomat - megint csak azt kellene látnunk, hogy a delta vagy a gamma fertőzés esetén (amelyik variánsnál az ADE hatás fellép) oltottak tömegei (arányukban többen, mint a nem oltottak) kerülnek súlyos állapotban kórházba.

    De jelenleg, akár az izraeli, akár a brit, akár az USA adatokat nézzük, nagyon nem ez a helyzet. Sőt, az oltottak áttöréses fertőzésre való hajlama pont, hogy reciprok kapcsolatot mutat az oltás kiváltotta antitesttiterrel. (Magyarán minél nagyobb a tüskefehérje-specifikus antitest koncentráció a vérben, annál kisebb esély van a komoly, tünetes fertőzésre vagy kórházba kerülésre, a delta variáns esetében is.)

    Nem olvastam utána ennek a Li-Mengnek és Ursonak, de nem lennék meglepődve, ha valami helyi Gődény vagy Pócs karakterű figurákról lenne szó.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #25732 üzenetére

    Kicsit rákerestem, és valóban nem olyan egyszerű, mint ahogy azt naivan elképzeltem (egykori tanulmányaim alapján összelogikáztam).
    Pl. [link] (Bár itt MERS volt a konkrét kísérleti alany, de ugyanaz a víruscsalád.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #25766 üzenetére

    Ha valóban antigénteszttel nézted (és nem elírás), akkor inkább örülj neki, hogy nem mutat semmit! :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz bigdady #25761 üzenetére

    Az ugye megvan, hogy a PCR rövidítés nem mintavételi módra utal, hanem a [polymerase chain reaction] rövidítése? (Gyakorlatilag - nagyon leegyszerűsítve és a lényeget tekintve - specifikus, meghatározott DNS (vagy ez esetben RNS) szakaszok/darabok felszaporítására szolgáló labortechnikai eljárás.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Lauda #25782 üzenetére

    Amennyiben már ismert a variáns genetikai kódjának az a szakasza (mely "építőelemek" és milyen sorrendben adják ki azt), amely csak rá specifikus (ez különbözteti meg genetikai alapon a többi variánstól), akkor úgy rakják össze a PCR-t (olyan primert készítenek), amely ezt fogja felszaporítani a levett mintából. Felszaporítani viszont csak akkor tudja, ha tartalmaz ilyet minta. (A felszaporítás a detektálást/analízist segíti/ahhoz szükséges.) Tehát látszik belőle, hogy ott van-e a variáns (ha detektálható mennyiségben képződött, jelen van a variáns, ha nem, akkor nincs.)

    #25783 Jablocskov: köszi a linkeket! (Az elsőt még olvastam is valamikor a közelmúltban.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák