Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz optical_test #22979 üzenetére

    Előre bocsátom, hogy nem fogok tudni minden kérdésedre választ adni, de azt bátran ki merem jelenteni, hogy nem fogsz találni olyan szünetmentest, ami minden elvárásodnak maradéktalanul megfelel és még a 60 ezres keretbe is belefér. :N

    Először is minden UPS búg. Trafó van bennük, amik lemezelt vasmaggal rendelkeznek. Óhatatlan, hogy minimális búgás ki ne szűrődjön belőlük. Ha összetettebb a cucc és még kisebb tekercsek is vannak benne, akkor meg ott a coil whine (ciripelés). Ráadásul minél nagyobb teljesítményű, ez annál erősebb. A ventilátor sem általános jelenség, kisebb teljesítményűek nem is rendelkeznek ventivel, a nagyobbakban viszont szinte kihagyhatatlan alkatrész.

    A teljesítmény igényedet érdemes újraszámolni, mert szerintem az nem kerek. Egy 5 lemezes NAS sosem elégszik meg 70 W-tal. Nekem a 4 lemezes kajál be induláskor 150 W-ot, márpedig ha a leállítás/beindulás játszik, ez Nálad is meg fog jelenni, szóval a NAS-ra legalább 200 W-ot érdemes rászánni. Az okostévé 50 W-ját is keveslem, de mivel nem írtál pontos modellt... ráadásul tévét és monitorokat nem is feltétlenül szünetmentesítenék. Monitorból legfeljebb egyet, ami ahhoz kellhet, hogy áramszünet esetén elmentsd a munkádat és lekapcsold a gépet.

    A márkákról: nagyon rossz az irány. Ne egy bizonyos példányról írt felhasználói vélemény alapján ítélj meg egy egész márkát! Mindegyik márkának van jobban és rosszabbul sikerült modellcsaládja, de még modellen belül is lehet szórás (jobban és kevésbé jobban sikerült darab). Összességében az a meglátásom, hogy Te egy eszközzel szeretnél megoldani mindent. Ahogy ezt már fent is érintettem: ez nem fog menni. :N Szedd szét a problémát részekre:

    1. Épít(tes)s be a lakás hálózati elosztójába egy túlfeszültség védelmet, ami az egész lakást védi!
    2. Szünetmentesítsd a PC-t és egy monitort egy olyan UPS-szel, ami relatíve nagy teljesítményű, de nem feltétlenül kell neki USB kommunikáció! Minek? Ott ülsz előtte, ha jön az áramszünet, lelősz mindent manuálisan.
    3. Szünetmentesítsd a NAS-t egy kisebb UPS-szel, ami képes a NAS-t USB-n leállítani!

    Igen, tudom, ez nem fog beleférni 60 ezerbe, sőt, inkább lesz ez 160...260 is, viszont így nem egyetlen készülékre bíztál rá mindent, hanem többre osztódik több felelősség. Ami még aranyszabály: ne akarj egy fél/egymilliós infrastruktúrát egy tized/huszad annyiba kerülő (~50 ezres) védelemre rábízni! Az aránytalanság jó eséllyel megbosszulja magát hosszú távon.

    A kérdéseidre:

    Általában nem veszélyes otthon UPS-t üzemeltetni, a parketta pedig nem fog kigyulladni a UPS-től. Viszont minden UPS-nek van használati útmutatója, ami leírja, hogy milyen távolságokat kell tartani a készüléktől különböző irányokban ahhoz, hogy a készülék tudjon szellőzni és ne hevüljön fel véletlenül sem. Ezek között a piktogramok között ott szokott lenni az is, hogy ne érje közvetlen napfény! Ha betartod a használati útmutató előírásait, nem lesz gond. Erre szokták a türelmetlenebb veteránok azt írni, hogy RTFM! :)

    Az elektromos rollereket ne keverd ide! A rollerekben Li-Ion aksi van, ami ha sérül, gyúlékony. A UPS-ekben ólom-zselés aksi van, ami sokkal kevésbé sérülékeny, de ha mégis sérül, okozhat ugyan égési sérülést, nem fog felgyújtani semmit. De a rollerek sem feltétlenül spontán az aksi miatt gyulladnak fel, hanem mert a júzer előzőleg odaß@$zta valamihez, eláztatta, túlmerítette, túltöltötte stb., vagy csak szimplán sz@r darabot fogott ki. Bájdövéj, tudtad, hogy a telefonodban is lítium alapú aksi van, ami legalább olyan veszélyes, mint a rolleré, ráadásul ezt ott tartod az éjjeli szekrényeden, sőt még a fejedhez is emeled, amikor beszélgetsz rajta? ;) Emlékezz a Samsung Galaxy Note 7 esetére! Bárkivel előfordulhat.

    A UPS túlterhelődése ideális esetben egy hang- és fényjelzéssel, valamint a készülék lekapcsolásával jár. De ne terheld túl, ilyen rohadt egyszerű a dolog! :D Számolj!

    A hirtelen áramszünet vagy a túlfesz. okozhat bármit is a PC-d alkatrészeiben. Erre már akkor fel kell készülni, amikor megveszed a PC-det. Ugyanis egy vezetéken vagy a szomszéddal (és még talán az utca túloldalán lévő műhellyel is), akik bármikor bekapcsolhatják a fúrógépet, a hegesztő trafót, csinálhatnak rövidzárlatot, vagy kapcsolhatnak be egy fénycsövet, amitől csak tolonganak a finomnál finomabb tranziensek a Te PC-d tápja felé, kifejezetten azzal a céllal, hogy kinyírják azt. :) Nyugi! A PC-d tápja is rendelkezik saját védelemmel. Azt viszont nem várhatod egyetlen készüléktől (a PSU-tól, a UPS-től vagy a túlfesz.védelemtől), hogy 100%-ban megvédjen minden veszélytől. Ehhez Neked is hozzá kell járulnod pl. azzal, hogy a munkádat rendszeresen mented egy földrajzilag is eltérő helyen lévő tárhelyre. Így ha a MOBO/SSD/HDD elszállna, a munkád megmarad. És ugye ez a legfontosabb, hiszen a vas bármikor cserélhető.

Új hozzászólás Aktív témák