Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • moe1979

    csendes tag

    Sziasztok!
    Két szintes, most vásárolt ház nagy belső felújítása indul hamarosan (elkerülhetetlen), "energetikai megújítás" nem volt tervben, de a rezsi miatt nyilván érdemes lehet ésszerű keretek között megcsinálni dolgokat. Tetőteres a ház, falaknál és a héjazat alatt 15 cm ásványi gyapotter van, a ház nagy részén kívülről 5 cm EPS+dryvit van mindkét szinten (néhol nincs, mert a tulajdonos elmondása szerint volt tervben "ez-az" még, és azóta nem került rá a kihagyott helyekre.). Első körben ehhez nem szeretnék hozzányúlni, a ház kívülről is rendben van esztétikailag, lehet, egy telet megnéznék, milyen számlák lesznek.
    Azt szeretném megtudni, mi az, ami ebben a "körben" javasolt?
    Az energetikai tanúsítvány szerint - ami egyszerűsített számítási módszerrel készült - a besorolás EE, ami javaslatok betartásával CC-re javítható. Az ablakok pár éves műanyagok (4:-16-:4, argongázas). A tanúsítvány szerint javasolt a fűtési és HMV rendszer korszerűsítése, illetve további külső szerkezetek szigetelése. Az alsó szinten radiátorok és csövek cseréje meg lesz, emeleten pár éves a rendszer, újak a radiátorok, az marad. Két kombi kazán van, néhány évesek, azok is maradnak egyelőre, egyik az alsó, másik a felső szintet fűti. Viszont a kazánok a fűtetlen pincében vannak).
    Összesített energetikai jellemző, méretezett érték: 195,23 kwh/m2a.
    Becsült éves földgáz fogyasztás: 1928 m3.
    Kérdésem az, hogy első körben ki mit javasolna szigetelés szempontjából? A jelenlegi állapot stabilizálása, javítása szempontjából.
    - Evidens, hogy azokon a kisebb falrészeken, ahol nincs kívülről, ott pótolnánk. Ugyanúgy 5 cm EPS kellene, ugye? (ne legyen eltérés, vagy inkább, ahol esztétikailag nem zavaró, legyen már 10 cm?)
    - A ház részben alápincézett (kb. az alsó alapterület felén, a másik részén 53 cm feltöltés van + a talaj). Az energetikai tanúsítvány szerint a pincefödém nem szigetelt, rosszak az értékek, az kritikus pont lehet. Azt lenne érdemes alulról szigetelni (Rockwoll Stoprock G-ben gondolkodnék, 5 vagy 10 cm?). Azt a padlórészt, ahol nincs pince, ott szerintem utólag már nehézkes lenne szigetelni, nem? Lépésálló szigeteléshez több réteget kellene felszedni, - ha jól sejtem - a megfelelő rétegrend miatt.
    - A bejárati ajtó értékei is rosszak (3.500 W/m2K), azt tervezem cserélni "hőszigeteltre".
    - Az alsó szint 90 cm-el a földszint felett van, a pince 1,9 m belmagasságú, azaz 1 métert van a földszint alatt, és 90 cm-t a földszint felett. A 90 cm-es lábazati rész nincs szigetelve (ez így érinti kb 90 cm magasságrészig a pincét is, hiszen oldalról így annak nincs szigetelése). Érdemes lábazati szigetelést is csinálni, vagy elég a pincefödémet alulról? Ha igen, azon a részen is kell lábazati szigetelés, ahol a padló alatt nincs pince, csak a földfeltöltés és a talaj van, vagy az teljesen felesleges?
    - A kombi - elvileg nem kondenzációs - kazánból kimenő "melegvizes" csövekre terveztem még csőhéjat tenni (minél vastagabbat). Van ennek értelme? vagy pont felesleges, mert a fűtetlen pincének jól jöhet egy kis leadott hő? Melegvizes tároló nincs. Ez jó? Jó lehet, mert nincs tárolási veszteség vagy pont hogy hasznos lenne egyet venni? (hőszivattyús villanybojleres rendszereket láttam ajánlottnak, akár Ariston Lydos Hybridet)
    Köszönöm, ha valaki ezek alapján hasznos tanácsokkal lát el. Tudom, hatékonyabb lenne még 5-10 cm plusz külső szigetelés azonnal a meglévő 5 cm-re, de ez első körben nagyon nem volt benne a tervben, örültem az 5 cm meglévőnek is.

  • moe1979

    csendes tag

    válasz amargo #2497 üzenetére

    Köszönöm! A ház amúgy 91 nm, a két szint összesen (nem egy hodály :) ) Az ablakok 1,35-re vannak írva, viszont 2 helyre kerül be új (ajtó megszüntetés lesz, annak helyére megy falazás+ablak, már jobb minőségű). Bejáratinál ügyelek majd az adatokra.Kazán is maradna nálam is, kérdés, tegyek-e plusz dolgot mellé vagy első körben nem érdemes? (ez a Lydos hybrid merült fel, áramról, mert az áramnál könnyebb beleférni ugye az éves keretbe).
    - Igen, pincénél gondoltam a magasság miatt, hogy max 5 cm fér bele. Grafitos EPS jobb lehet, mint a szándékosan pincefödémre tervezett Stoprock G? (az elvileg könnyen felrakható, és festhető, ideális lenne oda, hátránya, hogy csak nagy kiszerelésében kapható).
    - Lábazatnál a 90 cm földszint feletti - könnyen elérhető - rész külső szigetelése nem elegendő első körben? Köszi!

  • moe1979

    csendes tag

    Sziasztok!
    Vettem egy régebbi házat (nagy részben szigetelt kívülről, cél a mielőbbi teljes szigetelés), 2 szintes, kb 92 nm + részben fűtött pince. Szeretnénk optimalizálni, ésszerűsíteni a dolgokat rezsi szempontból.
    Jelenleg 2 kombi cirkó van a pincében, ez biztosítja a meleg vizet is. Ez megmarad, néhány évesek.
    Ami kiderült:
    - van egy vegyes tüzelésű kazán a pincében, használaton kívül. Működik, de át kell nézetni nyilván. A kémény nincs viszont bélelve, ezt meg kellene tenni.
    - van szintén a pincében egy épített kandalló (itt sincs kémény bélelés).
    - van egy inaktív, jelenleg nem használt, B tarifás (vezérelt áramú) villanyszekrény (az óra is alig néhány évesnek tűnik, modern). Gondolom, ezt majd regisztrált villanyszerelővel meg kell még nézetni, de a kiépítése így gondolom, nem kerül pénzbe, ami nagy előny lehet.
    A becsült éves földgáz fogyasztás: 1928 m3, az energetikai tanúsítvány szerint (most 15-16 ezres általányokat fizettek).
    Lesz nagyobb felújítás is, vízvezeték csövek pld. tuti, mert máshová kerül a fürdő és konyha is. Ti a fentieket figyelembe véve mibe vágnátok bele? Mi az, amit már első körben helyrehoznátok (vegyes+bélelés, vagy kandalló+bélelés)?
    A B-tarifa ("éjszakai áram") kapcsán esetleg egy villanybojler bekötése jó ötlet lehet, kiváltva ezzel az kombi-átfolyós vízmelegítést? Vagy esetleg "éjszakai áramról" hőtárolós kályhát (stb.)?
    Klímát terveztem feltenni fűtésre is (kiegészítésként) tenni, de lehet, a fenti opciókban is lehet ráció.
    Szívesen fogadok minden észrevételt.

  • moe1979

    csendes tag

    válasz ToMy_ #3586 üzenetére

    Köszi, az most még nincs tervben :) Alapból nem akartam variálni, maradna a két kombi cirkó, de mivel jöttek fel új lehetőségek (vegyes, kandalló, de béleléssel, esetleg a meleg víz kiváltása bojlerrel, B tarifával - mivel már úgyis ki van építve), ezért első körben ezekről szeretnék dönteni, foglalkozzak-e valamivel ezek közül :)

Új hozzászólás Aktív témák