Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erer1000

    őstag

    válasz Cathulhu #3 üzenetére

    akku lemerülése, áram kimaradás esetén is onnan lehet folytatni a folyamatot ahol abba lett hagyva
    gyorsabb program betöltés akár

    M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

  • gaben22

    senior tag

    válasz Cathulhu #3 üzenetére

    Nem vagyok expert, ezért lehet valaki majd korrigál, de DRAM meglehetősen szar koncepció (cserébe olcsó más megoldásokkal szemben). Nagyon gyakran kell újraírni a cellákat különben elszivárognak az elektronok, ami memória esetén nem túl szerencsés ugye. Ez a kiolvasás/visszaírás pedig ugye a mi szempontonkból teljesen felesleges a memória meg nem használható addig. Pl. DDR2 esetén (Wikipedia szerint) JEDEC referencia 64 ms intervallonként egy read/write ciklust ír elő, biztos ki lehet számolni ez adott memóriamérettel mennyi ideig tart. Aztán ott a gond még, hogy stand by-ban is ugye irogatni kell a memóriát, ami elég sok powert elvisz (Wiki szerint 1/3 megy el csak erre).

    Eladó cuccok: DAP: Astell&Kern AK70 mkII; IEM: JVC HA-FW01, RHA T20

  • [Newman]

    tag

    válasz Cathulhu #3 üzenetére

    Elég sokkal :)

    Szóval egy példával élve. Mikor bebootol-od a géped, vagy például elindul egy Exchange vagy SQL adatbázis, mi történik? A lassú HDD/SSD-ről - igen, a memóriához képest ezek minde nagyságrendekkel lassabbak - a memóriába töltődik minden, ami kell. Mikor leállítod a gépet, akkor meg minden visszakerül a HDD-re.

    Gondolj bele mennyivel gyorsabb lenne minden ha nem kellene mozgatni az adatot. Ott van alapból a feldolgozás helyén, perzisztens. Mindezt úgy, hogy a DRAM sebességét hozza, hiszen ott van ahol azok, a processzorral közvetlenül összekötve - nincs SAS/SATA vezérlő, az NVMe kivétel - de a DRAM-mal összevethető mennyiségben. Ma még kevesebb tehető egy szerverbe, mint HDD/SSD de ki tudja.

    Például a Dell és a HP árul NVDIMM modulokat. 256GB tehető egy szerverbe és ez nem sok, de pl ha az SQL-nek a logját teszed ide, akkor elképesztő módon felgyorsulhat a feldolgozás.

    Van például a HP-nál Scalable Persistent Memory is. Az picit más, de az ötlet azonos. NVDIMM helyett - ezeken ugye ott a kondi vagy hozzá egy kis akku hogy tápvesztés esetén legyen idő és áram átmásolni a DRAM tartalmát a flashbe - normál memóriát használ, viszont van bent két SSD és két speciális tápegység, olyanok amelyekben van egy pici UPS. Ha itt megy el az áram, akkor addig táplál, amíg a DRAM tartalma kimentődik az SSD-kre.

    Szóval egy szó mint száz, egy nagyságrenddel gyorsulhat egy rendszer, de nem mindegyik és persze a mai szoftverek - kiszolgálókról beszélek főleg - még nincsenek készen arra, hogy ilyen módon használják a memóriát ami tulajdonképpen már se nem memória, de nem HDD.

    VCIX-DCV,VCIX-NV,vExpert,vExpert Pro,vExpert NSX,VMCA - newman.cloud

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Cathulhu #3 üzenetére

    az egesz tortenet arrol szol, hogy vigyuk minel kozelebb a vegrehajtoegyseghez a bitet.
    a diszkrol a ramba, a rambol a lvl3 cacheba, az lvl3 cachebol az lvl2 majd az lvl1 cacheba.
    mert akkor gyors.
    ez kiiktatja a legszukebb keresztmetszetet. marmint a diszket. vagy eppen az ssd -t, mert annal is x* gyorsabb.
    es hacsak nem kifejezetten ujrainditas a cel, akkor a bootido is megtakarithato.

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

Új hozzászólás Aktív témák