Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #317 üzenetére

    "Szép gondolat hogy a tőkekoncentrációval rá lehet venni embereket hogy egy célért dolgozzanak, én is ezt tanítanám az egyetemen, csakhogy a cél a sosem elég."

    Ez a mondatod gazdaságilag értelmezhetetlen. A gazdaság egy dinamikus rendszer, így kb. olyan, mintha be akarnád tiltani az időjárást, mert folyton össze-vissza fúj a szél, de annak sosem elég.

    Ami a népszaporulat szabályozását illeti, abban erősen téveszmék rabja vagy, mivel a gazdasági szereplők mindig a népszaporulat növekedésében érdekeltek, mert azzal nő a piac. A gazdaság nem zéró összegű játék, tehát az egyik nem csak a másik kárára tud növekedni, hanem a gazdaság növekedésével mindegyik szereplő jól jár.
    A háborúk sem a népszaporulat visszaszorítására robbannak ki, hanem a véges erőforrások feletti kontrollért. Aki kontrollálja az erőforrásokat, az mondja meg, hogy mi legyen az a cél, amiért az emberek együttműködnek, tehát ő sem érdekelt a népszaporulat csökkenésében, mert azzal a kontrollálható (humán) erőforrás csökken.

    Ami a klímakatasztrófát, környezettudatosságot illeti, ezek koevolúciós hatások. Tehát a biológiai evolúciós környezet változása nem direktben hat a gazdaságra, hanem megváltoztatja a gazdasági evolúciós környezetet és azok a cégek kerülnek előnybe, amik képesek a megváltozott környezetben túlélni.
    Természetesen állami szinten a gazdaság szabályozására szükség van, de kb. úgy, ahogy a kertész bánik a növényekkel: a kertész nem biológus, tehát számára nem mindegy, hogy a gyom szaporodik vagy a haszonnövény, de a biológia törvényeit nem erőszakolhatja meg, mert azzal pont a kert célját, azaz a jó termést tenné tönkre.

    Ezért fontos megérteni a gazdaság alapvető működési mechanizmusait és nem ideológiai felindulásból szétbarmolni az egészet, hogy vegyük el attól, akinek van, mert az "túl sok" meg neki "sosem elég".

Új hozzászólás Aktív témák