Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz janos1988 #14 üzenetére

    Ha nem is pár tízmilliót, de valamennyi pénzt mindenki össze tud kaparni, így akár tesztelhetnéd az elméleted a gyakorlatban is.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz tom120514 #89 üzenetére

    "Általában úgy látom, aki nincs benne vagy fél, mint sokan, az ismeretlentől, vagy hisztis mert kimaradt, esetleg csak ok nélkül ezen puffog mert máshol nem tud. "

    Ez a szokásos ellenérv minden létező pilótajáték kritikájára.
    És bizony személyeskedés érvelési hiba, mert egy állítás igazságtartalmát az alapján próbálod megkérdőjelezni, hogy ki mondja és (szerinted) miért.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz tom120514 #103 üzenetére

    Nem is arra reagáltam, hanem amit konkrétan idéztem.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Donki Hóte #254 üzenetére

    Valójában a mai informatikai infrastruktúra 90%-át "boomerek" fejlesztették, csak ugye a boomer generációban még élesen szétvált a "computer geek" és a "normális ember", azaz akinek közülük egyáltalán köze van az informatikához, az tényleg ért is hozzá, akinek meg nincs, az még alapfogalmak szintjén sem.
    A digitális bennszülött generációk nagy része viszont passzív felhasználó, aki könnyen eligazodik az informatikai szolgáltatások között, de fingja nincs arról, hogy mi hogyan működik, természeti adottságnak fogja fel, ami mindig volt és mindig is lesz.
    Hasonló volt amúgy a különbség a 70-es és a 80-as évek otthoni számítástechnikája között is. A 80-as évek "mikro" forradalma sok akkori gyerekhez hozta közel az informatikát, de ők már szoftver oldalról közelítették meg, míg a 70-es években sokkal több köze volt az otthoni számítástechnikának a hobbi elektronikához.
    Tehát akik a 80-as években belecsöppentek a számítógépek világába, azok már nem igazán foglalkoztak azzal, hogy hogyan működik a hardver (legfeljebb logikai szinten), a 2000 után születettek számára pedig már a szoftver is csak az infrastruktúra része, amivel szolgáltatásokhoz lehet hozzájutni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Somatom #266 üzenetére

    "De, ez a fajta játék full luxus. Én nem szoktam nyavajogni azon, ha egy luxus hobbi megdrágul."

    A GPU-k drágulása nem azért fáj a "nem bányászoknak", mert hogy személyesen drágán jutnak a hardverhez, hanem mert teljes iparágakban torpant meg a fejlődés a GPU árak beragadása miatt.
    A bányászláz előtt az volt a trend, hogy a tavalyelőtti csúcskategória teljesítménye szépen lecsorgott a megfizethető szegmensbe és onnantól már a fejlesztők számára is megérte a nagyobb GPU teljesítményre fejleszteni, mert szélesedett a célpiac.
    Emiatt szopnak nem csak a bányászok, hanem gyakorlatilag mindenki, aki GPU-t használ nem nagyipari költségvetésből: 3D render, gépi tanulás, VR, CAD, stb.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Somatom #275 üzenetére

    Ezek szerint abban egyet értünk, hogy a bányászat nem csak az általad említett "luxusgamereknek" okoz problémát, hanem kb. mindenkinek, aki GPU-t használ és nincs végtelen költségvetése.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz totron #285 üzenetére

    "Szarvashiba, hogy nem számít, szarvashiba, hogy majd a másik oldja meg, az én részemet majd én halogatom - ugyanis a fogyasztói többség pontosan így gondolkodik."

    Ha a többség így gondolkodik, akkor pont az az önámítás, hogy ha én megteszem a magamét, akkor az bármit is számít, mivel semmilyen racionális, ok-okozati összefüggés nincs az én fogyasztási szokásaim esetleges változása és a többség viselkedése között. Hogy járj elől jó példával, meg hogy magadon kezd, stb. ezek vallásos érvek, mert mind abból a feltételezésből indulnak ki, hogy a társadalom viselkedése majd ideológiák harsogására lényegileg megváltozik.
    Persze jó érzéssel tölt el, ha pótcselekvésekkel elnyomhatod a saját bűntudatodat, másrészt hamis erkölcsi magas lóról köpködheted az alattad lévőket, de érdemi, gyakorlati haszna zéró.

    "Azt hallani, hogy a huszonpár évesek egy kimutatható hányada viseli szívén szorongás formájában ezt a klíma dolgot, de még tettekkel is. Nem várnak, nem kifelé mutogatnak."

    Jaja, ugyanez volt a duma a történelem során számtalan alkalommal, hogy bezzeg vannak, akik buzgón imádkoznak a szent inkvizícióért, harcolnak a nemzetiszocializmusért, a proletariátus győzelméért, a békéért, a szeretetért, stb. Nem várnak, nem kifelé mutogatnak.
    Aztán rendre kiderült, hogy valójában egy jellemzően személyiségzavaros kisebbséget sikerült csak fanatizálni és nagyon is földhöz ragadt politikai és/vagy gazdasági érdekek mentén kihasználni.

    Tehát jó lenne, ha ahelyett, hogy köldöknéző, kontraproduktív ideológiákat próbálnánk letolni egymás torkán, esetleg a józan észt követve azokon kérnénk számon a környezetszennyezést, akik okozzák.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #298 üzenetére

    A haszon nem a cégek működéséhez kell, hanem a kockázatvállalás ellentételezése. Ha elveszed a hasznot, akkor nem fognak fejlesztésekbe invesztálni, mert túl alacsony lesz a remélt hozam a kockázathoz képest.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #300 üzenetére

    "De ha a működést próbáljuk értelmezni, a dolog még több hasznot termel siker esetén, a haszon sokszorosára nő és az egész kiforrja magát a mai valóságba, hogy a bolygó azért működik hogy néhány lakója hatalmas jachtokhoz jusson. "

    Vegyük sorra:

    "a dolog még több hasznot termel siker esetén"

    Siker esetén. Ez a kulcsszó. Ha a sikert teljes egészében csak a vakszerencse számlájára írod (tehát nem játszik szerepet benne a szakértelem, tudás, kemény munka, stb.), akkor is egálban kell lennie a hozamnak a kockázattal.
    Mondjuk valaki nyer a lottón és a nyereményéből újabb szelvényeket vesz, majd ha azokkal nyer, akkor újra és újra egészen addig, amíg annyi pénze nem lesz, hogy már nem tudja mire költeni. Jogos ilyenkor elvenni tőle a nyereményét arra hivatkozva, hogy nem igazság, hogy több pénze van azokhoz képest, akik sosem lottóztak? Nem, mert ahhoz a pénzhez emberünk hajlandó volt újra és újra extrém kockázatokat vállalni.
    A rendszer lényege, hogy a befektetők ne a pénzükön üljenek, hanem lehetőleg minél nagyobb hányada kerüljön vissza a gazdaság vérkeringésébe, ehhez pedig a kockázatvállalást kell motiválni, amit csak magas potenciális hozamokkal lehet.

    "a haszon sokszorosára nő"

    A kockázati befektetések alig pár százaléka térül csak meg. Ha az a pár százalék nem hozza vissza a többi elúszott befektetést + többet, akkor senki sem kockáztatna. Tehát lehet, hogy egyes befektetések brutálisan megtérülnek, de ha rendszer szinten nézed, akkor figyelembe kell venni a bebukott befektetéseket is, amik a jelentős többséget adják.

    "néhány lakója hatalmas jachtokhoz jusson"

    Valójában a hozamok elenyésző százalékát költik csak luxusra, a befektetett pénz igen nagy része továbbra is tőkeként működik.

    " Csökkenteni a hatékonyságot hogy ne termeljen olyan vagyont amit már nem lehet elkölteni"

    Azzal, hogy a tőkeként működő pénz egy pontra koncentrálódik, az embereket rá lehet venni, hogy azonos célok érdekében együttműködjenek. Ez az egész gazdaság lényege, nem az, hogy egyesek magasabb életszínvonalon éljenek (az sokkal inkább az egyén motivációját erősíti, ami szintén lényeges elem). A rendszer fenntarthatóságához pedig elengedhetetlen, hogy több pénz áramoljon be, mint amennyi kimegy. És ahogy egy híd szerkezetének 90%-a is saját magát tartja és csak a maradék 10% felelős az átmenő forgalomért, ugyanígy egy cég is csak a tőkéje kis részét költheti működésre, a többi az intézmény stabilitásához szükséges. Tehát ha limitálod, hogy egy cég mekkora haszonra tehet szert, azzal jobb esetben csak a növekedését fogod vissza, rosszabb esetben csődbe viszed.

    "Mivel a cégek korát éljük, nem lesz egyszerű valamiféle korlátozás irányába elindulni. "

    Valójában tök mindegy, hogy a hercegi birtokok vagy a cégek korát éljük-e, a tőkeként működő pénznek ugyanaz a funkciója. A cégek csak hatékonyabb intézményei a befektetéseknek, mert a tulajdon nem vérségi alapon öröklődik, így kisebb az esélye, hogy csődbe viszi az uraság retard fia, mert a papa az unokatestvérével házasodott.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #317 üzenetére

    "Szép gondolat hogy a tőkekoncentrációval rá lehet venni embereket hogy egy célért dolgozzanak, én is ezt tanítanám az egyetemen, csakhogy a cél a sosem elég."

    Ez a mondatod gazdaságilag értelmezhetetlen. A gazdaság egy dinamikus rendszer, így kb. olyan, mintha be akarnád tiltani az időjárást, mert folyton össze-vissza fúj a szél, de annak sosem elég.

    Ami a népszaporulat szabályozását illeti, abban erősen téveszmék rabja vagy, mivel a gazdasági szereplők mindig a népszaporulat növekedésében érdekeltek, mert azzal nő a piac. A gazdaság nem zéró összegű játék, tehát az egyik nem csak a másik kárára tud növekedni, hanem a gazdaság növekedésével mindegyik szereplő jól jár.
    A háborúk sem a népszaporulat visszaszorítására robbannak ki, hanem a véges erőforrások feletti kontrollért. Aki kontrollálja az erőforrásokat, az mondja meg, hogy mi legyen az a cél, amiért az emberek együttműködnek, tehát ő sem érdekelt a népszaporulat csökkenésében, mert azzal a kontrollálható (humán) erőforrás csökken.

    Ami a klímakatasztrófát, környezettudatosságot illeti, ezek koevolúciós hatások. Tehát a biológiai evolúciós környezet változása nem direktben hat a gazdaságra, hanem megváltoztatja a gazdasági evolúciós környezetet és azok a cégek kerülnek előnybe, amik képesek a megváltozott környezetben túlélni.
    Természetesen állami szinten a gazdaság szabályozására szükség van, de kb. úgy, ahogy a kertész bánik a növényekkel: a kertész nem biológus, tehát számára nem mindegy, hogy a gyom szaporodik vagy a haszonnövény, de a biológia törvényeit nem erőszakolhatja meg, mert azzal pont a kert célját, azaz a jó termést tenné tönkre.

    Ezért fontos megérteni a gazdaság alapvető működési mechanizmusait és nem ideológiai felindulásból szétbarmolni az egészet, hogy vegyük el attól, akinek van, mert az "túl sok" meg neki "sosem elég".

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #330 üzenetére

    "Igen, nem nagyon értettem bevallom hogy a tőkekoncentrációval mire lehet rávenni az embereket, nekem ez valami vállalati mitológiának tűnik, mint a vállalat víziói meg hasonlók."

    Mérő László nagyon jó hasonlattal írta le a tőke működését az "Élő pénz" c. könyvében:

    Él egy szigeten többed magával Robinson. Ő és a legtöbb szigeten élő ember az egy szem pecabotjával pont annyi halat tud fogni egy nap alatt, amennyi a túlélésükhöz kell.
    Ha viszont Robinsonnak lenne egy hálója, akkor pár óra alatt ki tudná fogni ugyanazt a mennyiséget és így maradna ideje másra. Csakhogy a háló készítéshez is szüksége van időre és mivel az egész napi horgászás nélkül hamarabb éhen halna, mint amennyi idő alatt a háló elkészül, így nem jut hálóhoz.
    Csakhogy él a szigeten egy barátja, akinek van egy halom szárított hala és felajánlja Robinsonnak, hogy egyen addig az ő halából, amíg elkészül a háló és majd az azzal kifogott halakon osztoznak.
    Az ügyleten mindenki nyer: Robinsonnak lesz hálója így kevesebb időt kell halászattal töltenie, a barátjának meg még több szárított hala.
    Sőt, Robinson és a barátja nem áll meg itt, mert a hal többletüket felajánlják másoknak, hogy cserébe építsenek csónakot, akkor még több halat tudnak fogni és a végén Robinsonon kívül senkinek sem kell horgászással töltenie az idejét a szigeten, mert már mindenki szükségletét el tudja látni. Cserébe a többiek más munkát végeznek neki: kunyhót építenek, kikötőt, stb.
    Azaz a szigeten élők tevékenységét a tőkeként működő szárított hal egy adott cél érdekében - hogy ne kelljen mindenkinek az egész életét pecázással töltenie - össze tudta fogni.

    Na most a marxista és egyéb baloldali irányzatok jellemzően azt kérik számon, hogy egyáltalán honnan volt Robinson barátjának több hala, mint a többieknek.
    Itt jön képbe az "eredeti tőkefelhalmozás" probléma, hogy elvette másoktól (akiket így éhhalálra ítélt), egy hullám partra vetett egy halrajt, ő meg összeszedte (vakszerencse), stb.
    Ezek morálisan jogos kérdések ugyan, de az adott életszituáció szempontjából lényegtelenek, mert akármilyen módon jutott is hozzá az extra halakhoz, ha azokat a közösség szempontjából jól "fekteti be", akkor a közösség jobban jár, mintha elvennék tőle.
    Ha ugyanis csak úgy elvennénk a szárított halakat Robinson barátjától és egyenlő mértékben szétosztanánk a sziget lakói között, akkor mindenki egyszer jóllakna, aztán mehetne vissza élete végéig horgászni. Így viszont egyrészt azzal tud foglalkozni, amit szívesebben csinál, másrészt amivel a többiek számára nagyobb hasznot tud hajtani.
    Ugyanígy nagyon fontos, hogy Robinsonék mindig több halat fogjanak, mint amennyi a tevékenységük végzéséhez szükséges, mert úgy tudják a halászatot egyre hatékonyabbá tenni. Ha a többletet elveszik tőlük, akkor Robinsonék megragadnak egy szinten, majd egy ponton túl az alap halászatot sem tudják elvégezni és megint csak visszajut mindenki a pecázáshoz.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #333 üzenetére

    Most nem tudom, hogy ennyire nem érted, vagy csak ennyire nem akarod érteni, minden esetre az abszurd zagyvaságra, amit összehordtál nem tudok érdemben reagálni.
    Javaslom, hogy ha gazdasági, politológiai, stb. témákban normális párbeszédet akarsz folytatni, akkor legalább az alapfogalmakkal ismerkedj meg, vagy ha valaki veszi a fáradtságot, hogy elmagyarázza, akkor ne kapcsolj át write-only módba, hanem próbáld értelmezni a leírtakat.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #343 üzenetére

    A halak szétosztásánál egyedül arra van garancia, hogy az emberek a rendelkezésükre álló erőforrásokat - együttműködés hiányában - a lehető legrosszabb hatékonysággal használják fel.
    Ha minden többletet arányosan szétosztasz, akkor a rossz hatékonyság miatt sokkal kisebb lesz maga a szétosztható többlet így a végén mindenki rosszabbul jár, mintha a többlet adott célok érdekében tőkeként hasznosul. Ehhez értelemszerűen az kell, hogy az emberek egyéni szinten eltérő módon részesüljenek a hozamból. Mivel ez nem zéró összegű játék, nem az lesz a kérdés, hogy ki nyer és ki veszít, hanem hogy ki nyer többet.

Új hozzászólás Aktív témák