Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tasunkó #300 üzenetére

    "De ha a működést próbáljuk értelmezni, a dolog még több hasznot termel siker esetén, a haszon sokszorosára nő és az egész kiforrja magát a mai valóságba, hogy a bolygó azért működik hogy néhány lakója hatalmas jachtokhoz jusson. "

    Vegyük sorra:

    "a dolog még több hasznot termel siker esetén"

    Siker esetén. Ez a kulcsszó. Ha a sikert teljes egészében csak a vakszerencse számlájára írod (tehát nem játszik szerepet benne a szakértelem, tudás, kemény munka, stb.), akkor is egálban kell lennie a hozamnak a kockázattal.
    Mondjuk valaki nyer a lottón és a nyereményéből újabb szelvényeket vesz, majd ha azokkal nyer, akkor újra és újra egészen addig, amíg annyi pénze nem lesz, hogy már nem tudja mire költeni. Jogos ilyenkor elvenni tőle a nyereményét arra hivatkozva, hogy nem igazság, hogy több pénze van azokhoz képest, akik sosem lottóztak? Nem, mert ahhoz a pénzhez emberünk hajlandó volt újra és újra extrém kockázatokat vállalni.
    A rendszer lényege, hogy a befektetők ne a pénzükön üljenek, hanem lehetőleg minél nagyobb hányada kerüljön vissza a gazdaság vérkeringésébe, ehhez pedig a kockázatvállalást kell motiválni, amit csak magas potenciális hozamokkal lehet.

    "a haszon sokszorosára nő"

    A kockázati befektetések alig pár százaléka térül csak meg. Ha az a pár százalék nem hozza vissza a többi elúszott befektetést + többet, akkor senki sem kockáztatna. Tehát lehet, hogy egyes befektetések brutálisan megtérülnek, de ha rendszer szinten nézed, akkor figyelembe kell venni a bebukott befektetéseket is, amik a jelentős többséget adják.

    "néhány lakója hatalmas jachtokhoz jusson"

    Valójában a hozamok elenyésző százalékát költik csak luxusra, a befektetett pénz igen nagy része továbbra is tőkeként működik.

    " Csökkenteni a hatékonyságot hogy ne termeljen olyan vagyont amit már nem lehet elkölteni"

    Azzal, hogy a tőkeként működő pénz egy pontra koncentrálódik, az embereket rá lehet venni, hogy azonos célok érdekében együttműködjenek. Ez az egész gazdaság lényege, nem az, hogy egyesek magasabb életszínvonalon éljenek (az sokkal inkább az egyén motivációját erősíti, ami szintén lényeges elem). A rendszer fenntarthatóságához pedig elengedhetetlen, hogy több pénz áramoljon be, mint amennyi kimegy. És ahogy egy híd szerkezetének 90%-a is saját magát tartja és csak a maradék 10% felelős az átmenő forgalomért, ugyanígy egy cég is csak a tőkéje kis részét költheti működésre, a többi az intézmény stabilitásához szükséges. Tehát ha limitálod, hogy egy cég mekkora haszonra tehet szert, azzal jobb esetben csak a növekedését fogod vissza, rosszabb esetben csődbe viszed.

    "Mivel a cégek korát éljük, nem lesz egyszerű valamiféle korlátozás irányába elindulni. "

    Valójában tök mindegy, hogy a hercegi birtokok vagy a cégek korát éljük-e, a tőkeként működő pénznek ugyanaz a funkciója. A cégek csak hatékonyabb intézményei a befektetéseknek, mert a tulajdon nem vérségi alapon öröklődik, így kisebb az esélye, hogy csődbe viszi az uraság retard fia, mert a papa az unokatestvérével házasodott.

Új hozzászólás Aktív témák