Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Noukoum

    veterán

    válasz cskamacska #270 üzenetére

    Azt azért rögtön tegyük hozzá hogy az akciós ár és a listaár között óriási a különbség. A black fridayen (vagy nevezzük ahogy akarjuk) kapható termékeket megveheted egy nappal utána is csak nem akciós áron hanem listaáron vagy azalatt. A konzoloknál azonban a hivatalos listaáron felvásárolták az emberek majd önkényesen és adótöbblet befizetése nélkül továbbadják.
    Képzeld el jönne a karácsony és valaki ezt megcsinálná. Milyen jó lenne ha a legolcsóbb fa is 100ezer forintnál kezdődne. Itt az se lenne baj, inkább örülni kell neki nameg akinek kell az úgyis megveszi.

    Amúgy a kedves hardveraprósok annyira rendesek hogy még azokat a konzolokat is megakarják venni akik normális áron kipróbálás után adják el a konzolukat direkt. Nyilván saját célra, akarom mondani csak a vétel után 3 órával kerül fel jófogásra vagy ide a konzol dupla áron. :)) Mondjuk az is szomorú hogy erre kereslet van.

    „Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

  • Gargouille

    őstag

    válasz cskamacska #270 üzenetére

    Szívemből szóltál. Engem is maga a "jelenség", az "elv", ez az "attitűd" vagy "hozzáállás" ami zavar, nem maga a konkrét termék, az most tök mellékes. Vannak dolgok a világban amik építenek, hozzátesznek valamit és vannak amik elvesznek, rombolnak. Mondhatni kétféle ember van, a hangya és a tücsök. Ezek, akikről szó van, ők a tücskök. Ha mindenki tücsök lenne, azt hiszem megnézhetnénk magunkat...

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • HyP3b0y

    senior tag

    válasz cskamacska #270 üzenetére

    Kevered nagyon a dolgokat. Nem húznak hasznot senkin csak azon aki hagyja. Nagyon nem mindegy, hogy miről van szó. Állíthatsz itt bármit, de egy konzol nem lesz nélkülözhetetlen sosem (főleg nem annyira hogy ne bírd kivárni míg már nem lesz hiánycikk).

    Nem arról van szó, hogy a U2 jön Budapestre, amúgy is 50k egy jegy, de egy cég felvásárolja az összes elérhető jegyet és 2-3x áron adja tovább. Vagy ugyanez akár ritka gyógyszerrel. Egy koncertjegy ára idővel nem lesz alacsonyabb, az egészségem idővel nem lesz jobb ha ritka gyógyszerre van szükségem. Ezek mind bunkóság/patkányság és nettó büntetendő kell legyen (bizonyos aspektusaiban és bizonyos helyeken az is).
    Viszont a konzol ára nem lesz tartósan magas, mert elértéktelenedik, jön nagyobb kínálat, egyre elérhetőbbé válik. És nem, nincs érv ami legitimálja azt hogy egy ilyen eszköz valakinek a 0. naptól kell és ezért tisztességtelen ha valaki ebből hasznot húz. Az eddig felhozott "társadalmi nyomás" is bullshit.

    A black friday (nagyon jól írtad, nálunk nincs ilyen csak balkán friday) megint teljesen más tészta. Igen, ott az nyer aki gyorsabb, bármilyen legális eszközzel. Sehol egyik bolt sem írja, hogy tilos botot alkalmazni, őket nem is érdekli, a készletük kicsi és véges, vigyék. Ráadásul itthon ezek inkább rajtuk maradt szarok kiszórása, másra sosincs igazán kedvezmény. Ezek amúgy is maradnának és mennének outletbe.

    "ez a 3d olyan mint az űrverseny volt a hidegháborúban: sokba kerül, problémás, de muszáj csinálni, mert a versenytársak is csinálják" by JoeYi :)

  • koanla

    aktív tag

    válasz cskamacska #270 üzenetére

    Pár dolgot leírnék elöljáróban:
    - bazi hosszú lesz, aki szédül a betűktől ugorja (nyilván egyébként is ezt tenné)
    - kizárólag az én véleményem tükrözi
    - ez a véleményem nem akar értékmérő lenni és semmiképp nem akarja eldönteni, hogy kinek az "oldalán" van az "igazság"
    - nem hiszek a vitában olyan formában, hogy bárkit is meg akarjak győzni
    - abban viszont hiszek, hogy érdemes több nézőpontot is megmutatni, mert ez esetleg(!) árnyalhatja a másik látásmódját
    - fenti kettőből adódik, hogy nem szeretnék "nyerni", nem érdekel, hogy kinek van/lesz "igaza"
    - nem szeretnék elköteleződni egyik "oldal" mellett sem, viszont szintén fentiekből adódóan úgy érzem, hogy ha mást nem, egy másik nézőpontot talán be tudok hozni a beszélgetésbe. Hogy ez mennyi hozzáadott értékkel rendelkezik, majd eldől valamikor - vagy nem.
    - nem érzem megszólítva magam a soraid által, de szeretnék reagálni (aki idáig eljutott, szerintem érti, nem szükséges tovább faragnom)
    - ha bárki megtisztel azzal, hogy elolvassa, azt megköszönöm
    - ha nem, akkor sem lehet egyetlen szavam sem
    - ha reagálni szeretne, azt kérem, hogy nyitottan tegye és ne személyeskedjen sem velem, sem bárki mással. Ez elvekről szól, nem személyekről - továbbra is: szerintem

    Szóval szerintem az itt a vita forrása, hogy nem mindenki tud elfogadni gazdasági törvényszerűségeket. Azt meg már pláne kevesen, hogy ezek az törvényszerűségek nem azért jöttek létre, mert valamikor egy gonosz ember kitalálta és azóta vagyunk ilyen vásottak, hanem az emberi természetet megfigyelve alakultak ki. Vagyis, ilyenek vagyunk mi, emberek.
    Két alapvető törvényszerűség van ebben a topikban, amit nem muszáj elfogadni. De megitélésem szerint attól még ezek léteznek és a topik felvetése is ezekre alapszik:
    1) minden termék vagy szolgáltatás annyit ér, amennyit adnak érte
    2) kereslet-kínálat törvénye*

    Személy szerint nem védek senkit, nem állok senki mellett. Mégis, biztos vagyok benne, hogy hiába ágálunk ezek ellen, attól még ezek a motivátorok dolgoznak bennünk. Jóformán mindenkiben benne van az az alap késztetés, hogy olcsó vegyen, drágán adjon. Mindegy, hogy a munkaerejéről, vagy általa igénybe vett szolgáltatásról, vagy vásárolni kívánt áruról legyen szó (kérem, hogy senki ne reagáljon erre, hogy "de ő aztán nem ilyen és különben is". lásd, bevezetőben a személyeskedést. Köszönöm!).**

    De hogy még egy utolsó, egyszerű példán keresztül megvilágítsam, mire gondolok (ráadásul igazából pénz nem lesz benne, érték mégis):
    Vegyünk egy parkolót egy nagy áruház, bevásárló központ, munkahely, bármi mellett. Bizonyára mindenkinek ismerős a "jó hely" kifejezés, ami a parkolást illeti. Mit is jelent ez? A bejárathoz minél közelebb legyen. Ha már autózunk a kényelemért, az utolsó 30m-t se kelljen sétával megtenni. Van, aki így gondolkozik? Szerintem bazi sokan. Lenne, aki a teszkóba is behajtana, ha lehetne, mert zsenántabb mindjárt az autó csomagtartójába pakolni. Mégis, a parkolók szám korlátos. A "jó helyeké" még inkább az. Lesz olyan, aki körözni fog? Minden bizonnyal. Lesz olyan, aki elmegy az elejére, ha nem talál a bejárat mellett, akkor elfoglalja az elérhető legközelebbit és onnan gyalogol? Bizony, elég sokan. És mennyi lesz, aki leszarja és leáll a parkoló legvégére és onnan sétál? Ritka, mint a fehér holló. Ez - szerintem! - olyan példa, ami leírja a jelenséget. Az ingyenes parkolóhelyet, annak értékét. A "jó hely" nem kerül a használójának több pénzbe, mint aki a végén áll le, de mégis érték. Nem mindenki szemében, de akiében igen, az tenni is fog érte. Annyit, amennyit szerinte megér.
    Ki itt a szidnivaló? Az áruház/munkahely? Miért nem épített több parkolót, akár egymás alá-fölé, hogy még többnek jusson "jó hely"? És el lehet (pláne: érdemes?) oda jutni, hogy "mindenkinek" jusson "jó hely"?
    Ki a hülye? Aki percekig köröz több időt elbaszva, mintha leáll messzebb és onnan kettővel többet lép? Vagy aki leáll a végére (lúzer?).

    Fenteik alapján nekem az a bajom, hogy ebben nem(sem!) lesz igazság. Miért? Mert ahányan vagyunk, annyiféle "igazság" van. Kinek-kinek értékrendje szerint. És erre fel mit látni itt? Különböző jelzőkkel látnak el másokat, csak mert eltér a véleményük, értékrendjük egymástól. És mi van mindezek mögött? Az emberi természet. És ez utóbbi vonatkozik minden "résztvevőre": a "harácsolókra", a "lúzer" drágán, hamar vásárlókra és az itt hozzászólókra is. Érdemes bárkit is fikkantani? Nem gondolom. Nem tudhatjuk, kinek mi a motivációja és miért az. De még ha tudjuk is, van jogunk itélkezni?
    Szerintem a helyes az, ha hagyjuk működni a világot, így különbözőképpen. Ha valaki kockáztat, beleöli a pénzét, az idegét és felvásárol, hát tegye. Ha belebukik, így járt. Ha keres vele pénzt, akkor meg úgy. Aki hamar vásárol hiánycikket, az is így jár. Egyiküket sem érdemes leszólni - még mindig: szerintem. Aki meg mégis leszólná, az gondoljon bele, hogy ennek milyen sok rétege van és hátha talál saját magára is olyan analógiát, amiben bizony kiderül, hogy Ő maga is ezen törvényszerűségek mentén mozog. Elég csak relációt váltani (lásd munkahely váltásos példa a topik első oldaláról, ami konkrétan csúnya torzítással ért véget némi kognitív disszonancia miatt).

    * egy pohár víz egész más értéket képvisel a sivatagban mint egy konyhában (igen, tudom, majd ha az éghajlat, stb., akkor majd bizony. És változhat. Igen, de _most_ valid az érv)

    ** akinek a kognitív disszonancia gátját állítja, az csak gondoljon arra, hogy mire alapulnak az akciók, a Black Friday (nekem is tetszik a Balkán Friday elnevezés!), vagy bármi ilyen. Amúgy elfogadom, ha létezik ilyen ember, csak én még nem találkoztam ilyennel.

  • Somatom

    veterán

    válasz cskamacska #270 üzenetére

    Nem tudhatod, hogy nem fizeti be a nyeresége utáni adót. De, ebben tehetne vmit a PH. Az ilyen nyilvánvalóan nyerészkedős esetekre felhívhatná a NAV figyelmét. Ha ennek híre megy, azzal csökkenthetőek lennének az ilyen hírdetések a PH -n.

    Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

Aktív témák