Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lócitrom

    őstag

    válasz tvamos #685 üzenetére

    + #684 Attici

    úgy tűnik sikerült. nagyon felhergeltem rajta magam. hasonló egyébként a helyzet. évek óta megvan. némileg bosszantott, hogy valamit sikerült hazavágnom és nem sikerült megoldanom. nem a hardver vagy az érték miatt akartam megmenteni, hanem inkább az emlékek miatt. alig hittem el, de azt hiszem végre sikerült helyretenni. még nem 100%, mert várok egy nálam jóval okosabbtól megerősítést, de hogy már kínlódás nélkül javítható az fix. él a kicsike.

    szóval nálam ez így kezdődött. 7 éve. HÉT ÉVE. akkortájt addig jutottam el, hogy szétbontottam a router-t és raktam rá egy hűtőbordát (amit most persze le kellett vennem. nem baj, van egy marék...). szóval szétkaptam és fiókról meg szekrények polcára pakolgattam azóta, mert se eszközöm, se bátorságom nem volt. tudásom meg pláne nem. mikor útban volt, arrébb tettem. úgyhogy ennek ideje volt, mert nem volt szívem kidobni annak ellenére sem, hogy vettem egy másikat is. mivel már van egy normális akkus forrasztóm, így tegnap VÉGRE megforrasztottam. kiderült. hogy hiába a kacatok közé pakolgatás valójában tényleg csak a rendszer sérült. kutya baja, csak ugye a buzi gyári u-boot, aminek nincs failsafe webfelülete... tehát esetemben nem volt 100%-ban tégla. ezt csak azért emelem ki, mert nyilván a rendszertöltőt is ki lehet nyírni. na nekem az ép volt, de a leírások miatt órákig kutattam, hogy kiderítsem milyen állapotban van.

    hozzávalók tehát:
    - felfordult WT3020 (ami legalább áram után hármat villan és utána világít, azaz van bootloader)
    - forrasztott soros port
    - UART nyavalya
    - microUSB áramellátáshoz
    - UTP kábel
    - egy Windows gép (vagy aki rájött Linux alatt mi a titok skip this)
    - illesztőprogram a soros kapcsolathoz (nekem legalábbis kellett)
    - Putty
    - tftpd (elég a kicsomagolós, 32 és 64 bit is jó elméletben)

    +1 jól jön egy USB hosszabbító kábel, nekem bontott UART cuccom van, így kényelmesebb volt csak kirántani laptopból azt

    szóval van egy forrasztott vasam. van egy UART izém(?). összedrótoztam. Windows 10 en (mert sajnos Ubuntu alatt nem jöttem rá hogyan is küldi rá a portra a fájlt a tftpd, ha a router várja azt). abból a szempontból jó volt az Ubuntu, hogy se illesztőprogram nem kellett külön. mielőtt a hardvert piszkálnánk előtte érdemes elvégezni a szoftveres előkészületeket. legyen meg a Putty és az illesztőprogram. gyűjtsük be a rendszertöltőt. fontos hozzátenni, hogy alapvető különbség a gyári is a többi neten található között, hogy van webes failsafe. tehát böngészőben végezhető a helyreállítás bontás nélkül, ha ezt lecseréltük. mivel a PEPE2K verziót sehol sem találtam és egyébként sem csak az a jó hozzá, így én kettőt vadásztam össze, ami jó lehet:

    - U-Boot (hackerpascal): egy módosított változat, szintén nagyon régi, failsafe van, angol, pár extra funkció, procit húzni nem annyira jó vele
    - Breed (hackerpascal): átírt változat, sokkal frissebb, failsafe van, kínai, jó pár extra funkció, procit húzni jobb vele

    a biztonság kedvéért feltöltöttem én is. hogy kinek melyik fekszik jobban az ízlés kérdése. bármikor cserélhető lesz. nekem a kínai a nyelv ellenére szimpatikusabb az utóbbi. nos, mivel az alapvető cuccok eddig megvannak a kolléga egykori javaslata alapján láttam neki a dolognak, de ez hiányos meg a képek félrevezetőek. először eleve azt javaslom, hogy miután megvolt a gyűjtögetés csatlakoztassuk a géphez csak magát a csupasz UART modult. aztán eszközkezelőben nézzük meg, hogy ismeretlen/nem működő eszközként ismerte fel a rendszer vagy sem. ha nem ismerte fel automatikusan, akkor a fenti link alapján töltsük le azokat a csomagokat, amik Windows asztali környezethez valók név alapján. aztán csomagoljuk ki egy helyre az összeset (természetesen mindet a saját mappájába) és eszközkezelőn keresztül bízzuk rá a Windows-ra. ha feltette valamelyiket és megjelent a portoknál a modul saját porttal, akkor jöhet egy újraindítás. közben húzzuk le a modult. majd csatlakoztassuk le a gépet netről. Putty-t indítsuk el.

    először csak megfigyelés lesz, hogy kiderüljön működik-e egyáltalán a cucc. a képek alapján állítsuk be a kapcsolatot. a tftp profilt csak magamnak mentettem. egyedül a COM-port száma fog eltérni valószínűleg, ezt az eszközkezelőben látni fogjuk, amikor a modul csatlakozik. ha a beállítások megvannak, mielőtt bármit tennénk drótozzuk össze a router-t a modullal. a microUSB kábel valamelyik vége legyen bedugva. ízlés kérdése. előttem egy USB hub van, nekem speciel könnyebb volt emiatt eldönteni. most jön a lényeg. az UART modult csatlakoztassuk be és ahogy a rendszer észlelte kattintsunk a Putty „Open” gombjára. megnyílik a konzol és valószínűleg egy csíkot láttok vonaglani benne. most kell becsatlakoztatni áramba a router-t és innentől információ jelenhet meg, ami vagy idővel megáll vagy folyton újratölt. de a lényeg az, hogy mi látszik. ha minden igaz, töltési folyamatot fogunk látni. u-boot inicializálási folyamat ÉS kb. 9 menüpont, ami amúgy aktív és ügyességtől függően elindítható egy-egy folyamat. érdemes jó párszor megnézni, feljegyezni, printelni a követhetőség céljából és átolvasni mi történik. ha zagyva vagy torz a megjelenő adat, érdemes ki-becsatlakoztatni az áramból addig, míg nem egyértelmű mik a javítási lehetőségek. na most bár sok helyen azt látom, hogy mtd parancssal települ az új rendszertöltő én nem így csináltam és nem tudom mennyiben tér el. én konzolon keresztül tettem fel tftpd-vel. elméletben ez a felület pont azért van, hogy célirányosan lehessen javítani. én így is tettem. de először a biztonság kedvéért ki kell választanunk egyet az opciók közül. ehhez gyorsnak kell lenni. előre le kell ütni. ahogy áram alá helyezzük a router-t egyből le kell ütni a megfelelő menüpont billentyűjét. tényleg gyorsan kell. ezért kell előtte átnézni mik a lehetőségek. mivel tftp feltöltést csinálunk, így kelleni fog egy IP-cím. olyat menüpontot válasszunk ki, amiben szerepel a tftp kifejezés. ha sikerült leütni, akkor már normál tempóban lehet folytatni. ezután megerősítést kér, mehet az Y. ha megvolt, megkérdezi, hogy mi lesz az adott fájl pontos neve, amit feltöltenénk. nem releváns, mehet az enter. ezután jönnek az IP-k. mehet az enter, van két IP-címünk. vélhetően 192.168.0.111 és 192.168.0.233. ami történik a konzolban ezután az MOST nem releváns, hadd fusson. a fájl neve és az IP-cím itt ugyan módosítható, de én inkább hagytam mindent gyárin. az előbbi címet állítsuk be a rendszeren belül a gép fix címének.

    hozzáteszem ismét: elméletben ezzel javítható minden, ha a bootloader a fentiek szerint viselkedik. a rendszer is. a lényeg, hogy a címek egyezzenek és a megfelelő fájl a megfelelő memóriaterületbe kerüljön. én csak a rendszertöltőt cseréltem így, mert szabadulni akartam kábelektől meg a soros konzoltól.

    na, ha eddig megvagyunk jöhet a tftpd. korábbi tapasztalataim alapján nem szereti a program a bonyolult elérési útvonalakat és az azokban lévő ékezeteket, így én megszokásból közvetlenül a C-be kicsomagoltam a programot. indítsuk el. sokat nem kell vele foglalkozni, mert majd automatikusan felküldi a fájlt, ha a mappájába helyezzük. a „Tftp Client” fülre kattintsunk és a korábban megjelenő IP-címek közül az utóbbit írjuk be a host mezőbe. port-nak pedig 69-et kell megadni. ha ez megvan most fog kelleni az a rendszertöltő, amit ízlés szerint kiválasztunk. nevezzük át. a rendszertöltő alapértelmezés szerint a „root_uImage” (nem L, hanem I) fájlnevet használja. lehet persze más is, de az átláthatóság kedvéért én nem változtattam. a kiterjesztésre figyelni kell, mert a fájlnév részeként értelmezi. tehát ha a fájl kiterjesztését nem piszkáltuk, akkor a konzolban ugyanúgy oda kell majd írni. az előkészületek megvannak. tftpd maradjon nyitva. konzolt meg Putty ablakait most zárjuk be. húzzuk ki az áramból a router-t. csatlakoztassuk az UTP kábelt mindkét végén (LAN-ba, igen). megint gyorsnak kell majd lenni, adjunk áramot a router-nek és válasszuk ki a bootloader tftp flash-t (sajnos a pontos megnevezést én már nem tudom ellenőrizni, mert az újabb bootloader-ekben más elnevezések vannak és sajnos nem dokumentáltam). ha megvan, hagyjuk jóvá a lépéseket, míg nem látszik, hogy LOADING.... tehát a kapcsolatok megvannak, mindent beállítottunk, a router várja a megfelelő fájlt. a megfelelően átnevezett rendszertöltőt másoljuk be a tftpd mappájába éééés innentől a konzolon látható, hogy fogadja is a router azt. kevesebb, mint egy perc mire végez. ki fogja írni, hogy sikeres volt-e a művelet. ha megvolt, újraindul és már van is grafikus failsafe. tehát minden IS van ezután. ennek eléréséhez először húzzuk le áramról a jószágot, húzzuk le a modult róla. LAN maradhat. a gép IP-címét állítsuk vissza automatikusra. majd a reset gomb nyomva tartásával adjunk áramot a szappantartónak. áram után 3-4 másodpercig kell tartani a gombot. felvillan, elalszik, majd HÁRMAT fog villogni, ismét elalszik. ekkor elengedhetjük a gombot és sok év kihagyás után 192.168.1.1-en böngészőben lehet birizgálni csipketéglácskát. mehet fel a rendszer igény szerint.

    hogy nagyjainktól idézzek: „ennyi.” bocs, hogy ilyen hosszú és szakmaiatlan lett. majd akinek szúrja a szemét nem néz ide. ennyit nem szutykoltam még bootloader miatt.

    GND: aka földelés. szimplán a blankolt kábelvéget az USB port felső része és az USB nyelv közé kell nyomni, hogy szoruljon és ezzel megvan a kapcsolat.

    akinek valamiért kell még a gyári u-boot én javaslom, hogy addig ne írja felül. ha jól rémlik van lehetőség menteni, de én annyira örültem, hogy él ez a szar, hogy nem foglalkoztam ezzel. instant lecseréltem.

    „the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

Új hozzászólás Aktív témák