Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz b. #19 üzenetére

    Az írott szerződés azért nem mindegy, mert ha megszegik, akkor azonnal szankcionálni lehet, a szóbeli ígéret megszegésére meg bármilyen szankciót évekig tartó pereskedések után lehet csak kiszabni, amikor már kb. mindegy. Ugyanez a helyzet a gazdasági versenyhivatalok döntéseivel is: előbb vizsgálatot indítanak, aztán az eredmények alapján döntenek, a döntést meg lehet támadni, stb.
    Egy írott szerződésnél pedig ha vitatják is a szerződésszegés tényét, megnézi a bíró a szöveget és legfeljebb az értelmezési kérdésekben dönt, onnantól gyakorlati intézkedéseket lehet tenni.

    Egyébként nem hinném, hogy patent trollkodni vennék meg az ARM-ot. Szerintem sokkal inkább az x86 utáni időszakra akar az NV berendezkedni, azaz hasonló - hardveres gyorsítókkal megpakolt - SoC-okat akar piacra dobni, mintaz Apple M1. Az NV-nek erre mindene meg van, már csak egy jó CPU fejlesztő team hiányzik.

    Az már más kérdés, hogy megfelelő írásos szerződések hiányában az NV valószínűleg patent trollkodna, vagy ha már bebiztosították maguknak a piacvezető helyet elvinnék a saját megoldásaikat a korábbi típusokkal inkompatibilis irányba, míg a licencelt ARM fejlesztését visszafognák.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #71 üzenetére

    "nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy a professzionális piacokon az egyes cégek, például a Daz, nem tud kiadni egy M1-en futó klienst"

    Nem tud, vagy nem akar?
    Az M1 egy alsó szegmensbe szánt SoC, így érthető, ha a céges fejlesztők kivárnak. Intelre se sietnének, ha csak Celeron létezne belőle.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #76 üzenetére

    "Akarni akarnak, csak sok meló átírni."

    Tehát amíg nem vált át a teljes Apple ökoszisztéma ARM-ra és főleg amíg az Apple elő nem áll a pro szegmensbe szánt SoC-jaival, addig kivárnak. Ami teljesen érthető, viszont nem architektúra vagy CPU teljesítmény kérdése. Az ARM-ra váltás eldöntött tény és ha nem akarják a teljes Apple piacot elveszíteni, akkor úgyis lépniük kell.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Abu85 #82 üzenetére

    "Meg sok pénz átállni. Illetve van már olyan is, hogy leszarják az Apple-t."

    Ha megengedhetik maguknak, hogy eleresztik azt a piacot, akkor nyilván meg is teszik, de az nem cpu platform kérdése.
    A konzolpiacon is ment a huhogás, hogy a Nintendo Switch miatt nem fogják szétoptimalizálni a játékokat, meg x86 helyett armra fejleszteni, aztán ahogy a Switch eladások elérték a kritikus tömeget valahogy mégis megoldották, mert muszáj volt.

    "Például az Autodesk, ők bizonyos alkalmazásokat már nem terveznek Macre."

    Konkrétan melyik alkalmazásokat nem fogják a jövőben kiadni Mac-re, amit egyébként kiadnak Linuxra?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #94 üzenetére

    "Desktop/professzionális felhasználásban azért nem rossz dolog, ha lehet bővíteni. Úgy emlékszem a trashcan MacPro emiatt sem örvendett nagy népszerűségnek."

    A trashcan macpro nem azért volt népszerűtlen, mert a user nem tudta bővíteni, hanem mert - az egyedi hűtés design-nak köszönhetően - a gyártó se nagyon. Így az évek előrehaladtával egyre rosszabb lett az ár / teljesítmény mutatója és nem tudták tartani a tempót a konkurenciával (pedig a megjelenésekor még nagyon is versenyképes volt).

    Amúgy ez egy rossz kelet-európai PC-s beidegződés, hogy a usernek kötelező turkálnia a gépben.
    Az USA-ban még a PC hőskorában (90-es évek vége, 2000-es évek eleje) is a brand gépek dominálták a piacot, azaz a user megvette a Dell, HP, Compaq PC-t fix paraméterekkel és ha később nagyobb teljesítményre vágyott, akkor eladta és vett egy jobbat. Egyedileg összelegózott PC-je javarészt csak a tuning fanoknak vagy a megszállott gamereknek volt, akik a piaci kínálathoz képest nagyobb teljesítményre vágytak és a szerelt PC jellemzően jóval drágábbra jött ki, mint egy brand gép.
    Eközben nálunk legfeljebb bankok meg állami cégek vettek brand gépeket, a plebs meg garázsboltokban böngészte az alkatrész árlistákat.

    Tehát ha a user nem tudja bővíteni a gépet, az legfeljebb egy szűk réteget érint, a többséget az érdekli, hogy a gyártónak elég széles termék kínálata legyen, hogy megtalálja a számára megfelelő ár /teljesítményt. Hogy aztán ezt a termék kínálatot a gyártó moduláris felépítéssel vagy különböző teljesítményű SoC-okkal oldja meg, az a usert nem különösebben foglalkoztatja, ahogy autóból sem a gyártástechnológia alapján válogatnak az emberek, hanem hogy melyik felel meg az igényeiknek és a pénztárcájuknak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #105 üzenetére

    "Az egesz PC era az osszelegozasbol notte ki magat"

    Jah, itt keleten valóban. Máshol viszont a legózást maguk a brand gyártók végezték, a user meg bement a boltba és vett egy Dell vagy CompaQ PC-t, legfeljebb megbeszélte az eladóval, hogy mennyi ram és mekkora hdd legyen benne, és soha az életben nem nyitotta ki a gépházat.
    Egyébként abban az időben nem csak az Apple volt zárt rendszer, a Commodore Amiga és az Atari is tartotta még magát a 90-es évek közepéig, a workstation kategóriát meg olyanok uralták, mint a Silicon Graphics, Sun, Dec és egyiket sem lehetett otthon legózni, szóval igazából a PC lógott ki a sorból a sok klón gyártónak köszönhetően (ami persze hosszabb távon nyerő stratégiának bizonyult).

    #106 Cassi:

    "A legtöbb brand géppel ügyesen átverik a vásárlókat, úgy, hogy azok észre sem veszik, B kategóriás, olcsóbb alkatrészeket tesznek bele, és nem teszik lehetővé, hogy azokat tetszőlegesen lecseréljék."

    És ez mennyiben támasztja alá azt, hogy:

    "Mindenből az ellenkezője igaz annak, amit írtál" ?

    Nem a gépek minőségéről volt szó, hanem hogy csak a home userek szűk rétegének van igénye a gép legózásra, így a bővíthetőség valójában nem a legfőbb prioritás ezen a piacon.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #110 üzenetére

    Az IBM nem azért találta ki a moduláris felépítést, hogy a userek n+1 gyártó random alkatrészeiből maguk pakoljanak össze frankenstein gépeket (ezt értettem "legózás" alatt), hanem a saját termékskáláját akarta flexibilissé tenni vele anélkül, hogy agyonbonyolította volna a gyártást.
    Azaz a user kérhette a gépet több rammal, egy vagy két floppyval, különböző méretű hdd-vel, stb. és ehhez nem kellett bevezetni egy másik termék kategóriát.
    A többi brand gyártó is így csinálta (és csinálja a mai napig): van egy termék listája, a megrendeléskor beállíthatod az egyéb paramétereket, mint ram, ssd, egyebek és onnantól annyi a dolgod, hogy kivedd a dobozból és használd. A brandek között max. annyi a különbség, hogy mennyire széles a termékskála és mekkora a paraméter választék.
    Tegyük hozzá, hogy a paraméterezés sosem a user kényelmét vagy a termék életciklus meghosszabbítását szolgálta, hanem a különböző piacok szétválasztását. Azaz ha a home usernek elég volt a 640kb ram, az autocad felhasználónak meg nem, akkor ugyanazt a PC-t minimális ráfordítással el lehetett adni az árérzékeny home- is és a jobban fizető workstation piacon is, csak a ram árát kellett jó magasra tolni. (Ezt csinálja az Apple is a ram és az SSD túlárazásával: szétválasztja a piacokat.)
    A modularitást tehát nem a userek, hanem a gyártók miatt találták ki.

    Az már ilyen balkáni kényszerhelyzet volt, hogy itt dzsunka alkatrészekből kellett gépet berhelni, mert az USA-ban domináns "out of the box" megoldások nálunk megfizethetetlenek voltak. (Az oroszoknál a home kategória a 90-es évek végéig még szarabb volt, ők ZX Spectrum klónokat gyártottak amolyan gmk alapon és arra portoltak Amiga játékokat. :Y )

    "Azok ott csak nem bővítőkártyák!?"

    Bővítő kártyák minden géphez voltak, Apple II-höz és Amigához is, de nem ez volt a kérdés, hanem hogy a user számára van-e előnye a moduláris design-nak. Valójában nincs, mert a gyártó belügyének tekinti, hogy ha ő adott paraméterekkel szeretné a gépet, akkor hogy oldja meg.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #115 üzenetére

    "Akkor szóljál légyszi a taiwani/kínai gyártóknak, hogy legyenek kedvesek k*rvagyorsan abbahagyni az alkatrészek gyártásat és forgalmazását, mert annó az IBM nem erre találta ki a dolgot."

    Most direkt égeted magad az ilyen hozzászólásokkal, vagy őszintén jön?
    Szerinted az IBM marketingcsapata anno leült a mérnökökkel és megbeszélték, hogy figyi srácok, tervezzetek egy személyi számítógépet, de fontos, hogy taiwaniak és a kínaiak a mindenképpen el tudják majd árasztani a piacot az alkatrészeikkel töredék áron, hogy aztán a klóngyártók kiszoríthassanak minket a saját piacunkról. Egész biztosan így történt.

    Vagy esetleg az IBM a 80-as évek elején kitalált egy moduláris rendszert, amivel a termékét flexibilisen tudta paraméterezni úgy, hogy közben a lehető leghatékonyabban tudta gyártani.
    És mivel akkoriban olyan meghatározó szereplője volt az iparágnak, hogy meg sem fordult a menedzsment fejében, hogy a nyílt design-t ellenük fordíthatják.
    Egy iparági elemző fogalmazta meg pontosan az akkori helyzetet: az IBM azt hitte, hogy IBM PC-ket árul, holott azok valójában Intel-Microsoft PC-k voltak. (Egyedül a BIOS volt IBM termék, amíg a CompaQ egy ügyes jogi trükkel le nem másolta azt is.)

    "Attól, hogy egy országban alapvetésnek tűnik valami, mert az emberek egy része dekadens és ostoba, szerintem nem a világ többi, "dzsunka" része a hülye. Lásd. manuális váltó, közegészségügy."

    Meg a világ legerősebb gazdasága. Az emberek nem azért vettek(vesznek) az USA-ban brand gépeket, mert dekadensek és ostobák, hanem mert megtehetik. A legtöbb ember szerte a világon ha egy out of the box megoldást meg tud fizetni és cserébe nem kell szarakodnia vele, akkor azt választja.
    Vannak, akik bemennek egy márkakereskedésbe és vesznek egy autót, mások meg karambolos kocsikra licitálnak és utána évekig szerelgetik-tuningolják.
    Szerinted kik vannak többen?
    És aki márkakereskedésből vásárol az csak dekadens és ostoba lehet? Na ugye.
    A PC piacon sem más a helyzet.

    "A workstation piacon a RAM árát nem mesterségesen tolják magasra, hanem ott ECC memóriát használnak, nem véletlenül. "

    Az ECC és a normál ram ára között nincs akkora különbség, amekkorát a brand gyártók felszámolnak. De nem csak a RAM árakkal trükköznek, láttam brand gyártó szerver árlistáját, egy HDD tartó keret, ami egy darab hajlított fémlemez, 1500 dollár. Persze ha komplett rendszert vásárolsz, akkor ingyen van. Miért? Mert nekik nem éri meg, ha a vevő HDD upgrade-el kitolja a szerver élettartamát és nem komplett rendszert cserél a maintenance lejártával.
    De lehet 4 portos meg 8 portos fiber switch-et is venni, a 4 portoson is 8 csatlakozó van, csak a firmware-ben letiltanak 4-et. Ha upgradelni akarod, meg kell venned a licencet, ami drágább, mintha vennél még egy új 4 portos eszközt. És így tovább.

    "Az Apple pedig nem piacszétválasztás okán csinálja a háttértár és RAM felárat, hanem mert így tud profitot maximalizálni."

    Akkor most gondolkodj el egy picit azon, hogy mi a célja a piac szétválasztásának.
    Segítek: profit maximalizálás.
    Adott egy termék, ami az alap rammal és ssd-vel pont elég egy home usernek. Ugyanaz a termék félprofi-profi célokra is megfelelő lenne több rammal és SSD-vel.
    A home user költség érzékeny, egy adott összegnél többet nem költ a gépre, inkább keres ugyanannyiért más márkát, a profi viszont hajlandó többet fizetni a termékért, mert úgyis kitermeli az árát.
    Így az alapgép árát kevés rammal és ssd-vel alacsonyan tartják, a ram és ssd felárat pedig megtolják, így ugyanazzal a termékkel le tudják fedni a home és a profi igényeket is és mindegyik piacból ki tudják sajtolni a maximális bevételt.
    Azaz így maximalizálják a profitot.
    Ez nem az Apple sajátja, ugyanezt csinálja az összes brand gyártó is.

Új hozzászólás Aktív témák