Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz pusszycat #8 üzenetére

    Szerintem nem téved nagyon. Elég képlékeny, hogy mit nevezhetnek 5G-nek a szolgáltatók. Középtávon nem várható nagy ugrás a 4G-hez képest, de telefonok esetén nem is igazán van szükség erre. Én várnék minimum az első Qualcomm X55 modemmel szerelt telefonokra, ha fontos az 5G, de ez nem gond, mert hamarabb kerülnek ilyen telefonok a boltokba, minthogy legyen hozzájuk hálózat.

    Engem az 5G-ből a nem tipikus mobilnet felhasználás érdekel, hanem az FWA jellegű felhasználás, amit pl. A Digi is csinál.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz adamssss #27 üzenetére

    Az 5G elméleti sebessége nem számít, amíg a megvalósított hálózat nem olyan, amit a számításnál példának vettek. Eleve az 5G nagyágyú, a 30GHz és hasonló magasabb frekvenciák jelenleg nem kerülnek használatra. Nem igénylik a szolgáltatók, mert túl sok “adótoronyra”, túl nagy beruházásra van szükség hozzá. Persze nem konkrét tornyokra, de rengeteg, nagyon sűrűn elhelyezett cella kell. Ez az a technológia amivel promózzák az 5G-t és ez az ami nem lesz még sokáig.

    Aztán - ahogy a 3G/4G -nél is - nem mindegy, hogy mekkora sávszélesség kerül elnyerésre szolgáltatóként.

    Az 5G hosszabb távon nem is igazán a hagyományosan értett mobilinternetet akarja megreformálni, hanem az otthoni és céges hálózatokat, a fixen telepített internetszolgáltatást. Azt akarják, hogy saját belső vezetékes és vezeték nélküli hálózat helyett az “ISP” mindent lefedő hálózatán lógjon minden fix és mobil szàmítógép, meg persze az IoT/M2M vízió is újra elő kerül.

    Ezért pályáznak a mobilszolgáltatók mellett a gazdagabb internetszolgáltatók is az 5G frekvenciákra, mint pl. a Digi. Valószínüleg a Voda is ezért veszi meg a UPC-t. Az 5G -vel nem kell saját koaxkábeles, rezes, optikás hálózatot építeni minden ügyfélhez. Ez is egy alternatív “last mile” technológia.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz TeeJay #42 üzenetére

    Otthon már a 2.4 és 5 GHz között is komoly eltérés van hatótávban, szóval a 30GHz (Európában talán 26-27,5GHz) nagyjából csak szobán belül fog működni, vagy szabadtéren sűrűn telepített eszközökkel. Ezért sem érdekli a szolgáltatókat jelenleg ez a sáv.

    Vajon a 802.11 ax/ay által használt sávok szabadok maradnak, vagy a pénzre éhes állam beáldozza az 5G miatt, ahogy a 700MHz-et a DVB-T kapcsán? Lehet hogy a jövőben betiltják a saját wifi hálózatokat is?

    Érdekes lesz a hálózatbiztonság is mint téma az 5G kapcsán.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz HarleyCustom #44 üzenetére

    Szerintem nem, de nem vagyok szakértője témának. A nagyobb baj, hogy nem is nagyon létezik ilyen szakértő a Földön. Pontosabban olyan, akik be tudná bizonyítani akár pro, akár kontra a dolgot. Szóval marad a kivárás és a józan paraszti ész, mint első és utolsó védelmi vonal. Pár évtizeden belül biztos kiderül, hogy melyik oldalnak volt igaza, akárhány oldala is legyen a témának.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák