Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Elmör

    senior tag

    Már régebbi ez az írás, de mivel nem is olyan régen költöztem saját házba gondoltam megírom hogyan látom én. 38 éves vagyok, egyedülálló, vidéki városban. Panelban laktunk egészen kiskorom óta, földszinten, de városközpontban, aztán a fősulis évekre elköltöztem megyeszékhelyre, szintén 3 év panelban, első emeletre, ezek után 2.5 év budapesti 10 emeletes panelban lakás következett a 4. emeleten, lift volt, de amikor tönkrement, na akkor határoztam el, hogy soha többet az életben nem megyek első emeletnél feljebb lakni. Cirka 25 évnyi panelban lakás volt ez és bár egyedül a pestivel volt gondom, azért tényleg mindenképp más mint házban. Persze attól is függ, hogy hol van és milyenek a lakók. A földszinti panelban aludtam a legjobban, igaz télen ott is fáztam a legjobban, de nyáron is az volt a legtovább hűs. A fázás dolog az nálam 22 fok alatt kezdődik, a melegem van pedig 26 foktól, ideálisnak én 22.5-23 fokot tartom állandónak, amiben el lehet üldögélni is akár a gép előtt, de nem is izzad meg az ember ha valamit csinálni kell (takarítás, teregetés, bútor összeszerelés stb.) A földszinti panelban egyedi számlálós, de távhős rendszer volt, tehát nappal adták a forróvizet a rendszerbe, akkor lehetett csavargatni a radiátoron a szabályzót, de este 10-kor lezárták és onnan csak hűlt ki a szoba egészen a hajnali 5 órás kezdésig. A gondom csak az volt, hogy én is kb akkor keltem és mentem dolgozni, tehát még a hidegben kellett kelni ki az ágyból. A másik 2 panelban érdekes módon olcsóbb is volt a fűtés és tudtak éjjel temperálni, tehát reggel nem 18-19 fok volt, viszont a pesti panelban volt középen szemétledobó és jópáran használták éjjel, imádtam arra ébredni, hogy valahogy pont a falnak csapódott vagy ha a mi szintünkön csapta le valaki az ajtaját, nem is értem, oda miért nem tette ki valaki közösképviselő vagy tudom is én, hogy este 9 után nem illik használni. A lakók mondjuk az én szintemen halkabb fajták voltak, de valaki mindig kiabált vagy bulit tartott, szóval volt velük gondom, ráadásul csak egyik irányba volt ablakom, nyáron nem lehetett szellőztetni, iszonyat volt klíma nélkül. A megyeszékhelyen a szemetes sajnos kint volt az utcán, így oda bizony mindig cipő, kabát (hidegben) fel és úgy, míg a saját panelban a szemetes sajnos pont az én falammal volt közös, igaz fél percen belül ismét bent voltam, de ha valaki a kuka tetejét felvágta, na azt meghallottam. Egyébként ott csak felettem volt közvetlen lakó, néha a kutya ugatott meg ha magassarkúban jött haza a csaj azt hallottam, de nem volt gáz, viszont nyáron az ablakom alatt megálltak beszélgetni meg felfelé kiabálni, na akkor egyszer anyáztam kifelé nagyot, egyszer pedig mivel visszaugatott vizet is borítottam rá, akkor megtanulta mi a rendje a dolgoknak. :DD A közösköltség a pestiben volt a legtöbb, ugye liftfelújítás, karbantartás, stb vitte a pénzt, aztán később a saját panelnál meg amikor kitalálták ,hogy kellene szigetelés újítás, akkor úgy hasba vágott, hogy lakásonként beszednek 140 ezret csak úgy és van rá max 3 hónapom. Na mindegy, 2011 után költöztem haza szüleimhez családi házba, ahol kapásból pozitívum, hogy volt kocsinak garázs, lett közben kutyájuk is, na meg max nyáron zavart a hajnalban ablak alatt elhaladó traktor, de csendes volt viszonylag. Legalábbis akkor még azt hittem. Az egyik szomszéd nagy szarkavaró volt, mai napig rühellem a palit, viszont ekkor már majdnem 30 éves voltam, elegem lett nekem is meg a szülőknek is a velük lakásból 3 év után, így a korábbi panelbe vissza tudtam költözni amikor tesóméknak is lett saját háza. Úgyhogy kb úgy jön ki a 25 év, hogy volt benne ez a 3 év megszakítás és szerencsére tavaly decemberben meg tudtam venni az első saját házamat, akkor költöztem végleg ki. Itt is van garázs, ráadásul van fészer is, jobban elférnek a dolgok, de abba nem gondoltam bele, hogy nagy lesz a hátsó telek nekem. Igaz a fűnyírás nem mindennapos dolog, de azért eléggé sok tud lenni a heti 3 óra fűnyírás önjáróssal is, főleg mivel részben fizikai munkát végzek és ugye magamra mosok, teregetek, porszívózok, mosogatok, néha főzök is, így nem érzem azt soha, hogy unatkozok. :)) Ami viszont ezzel a házzal szívás volt az a tél. Ismét fáztam, mivel egész novemberben szinte nem volt fűtve, jól kihűltek a falak és 2 kandallóval kellett kifűteni a festés, parkettázás után. Mondanom sem kell nagyot csalódtam a kandallóban, mivel szüleimnél cserépkályha volt és az tartotta reggelig rendesen a meleget, hát a kandalló max 3-4 órát, így főleg hétvégén keltem sokszor 12 fokban, hiába tettem rá éjfélkor és volt 24 fok, reggel 9-re ilyen brutálul lehűlt. Úgyhogy december 18 és február 4 között így jártam, igaz januárban vettem 2 infrapanelt, de azokkal sem nyertem sokat, ha 20 fokot tudtak csinálni akkor 26-ra kellett állítani és ette az áramot rendesen, így sokszor bennem volt, hogy eladom a francba a házat, kutyát is szerettem volna, de azzal foglalkozni kell és nincs rá időm, ráadásul nem tudom elvinni senkihez ha épp nem vagyok itthon 2 hétig, mert sem szüleim kutyája sem tesómék kutyája nem tűri meg a többi kutyát. Úgyhogy végül a légkondi lett a megoldás, de hiába rendeltem meg januárban, csak februárban lett beszerelve és aztán akkor eljött végre az állandó 22-23 fok. Nyáron nem igazán kellett használnom, pedig észak - déli fekvésű a ház, csak amikor már tényleg egy hete 30 fok felett volt akkor kapcsoltam be hűtésre. Végül nézzük a számokat. Én a házban villanyra fizetek a legtöbbet a légkondi miatt, 22 ezer Ft-ot havonta, de ebben benne van a villanybojler, tv, pc, lámpák, kávéfőző, mikró, mosógép, hajszárító, tehát minden. Gáz nincs bevezetve, vízre 2600Ft-ot fizetek havonta, szemétdíjra meg negyedévente 6000Ft-ot, amit sokallok, de sajnos 120 literes kukákkal kaptam a házat, 80 literesre lehetne csökkenteni, de akkor vegyek új kukákat is, így hagytam a fenébe, mert többe kerül a kuka, mint 2 év alatt a megtérülés. Ja internet van még, kemény 5000Ft a 200Mbites. Lakásokban általában télen 30-35 ezret fizettem fűtésre, nyáron 4-6000Ft környéke, igaz egyik panel sem volt új, tehát valószínűleg az újabbakban ez olcsóbb. Közösköltség 8-15 ezer között havonta, vízre kb mindenhol 2000-2500Ft-ot, szemétre csak 3000 körül, a net szintén 5000 volt kb, csak lassabb. A villanyszámla érdekes volt, mert ahol volt villanybojler ott 9000Ft havonta, ahol nem ott 8000Ft, de ott meg kellett külön gázáltalányt fizetni, valami 2000Ft-ot, de abban benne volt, hogy a sütő is mehetett amennyit csak akat a központi gázról. Máshol pedig palackos gázt használtam, ahogy most is, de a nagyobb palackból nekem 1 évben jó ha 3-szor kell cserélni, nem főzök minden nap, tehát összességében úgy néz ki a ház jobban megéri, igaz itt 52 négyzetméter a lakható rész, pedig a ház 70, csak ugye a garázst is beleszámolták és volt olyan lakás ami 74 négyzetméter volt, tehát lazán tudtam fogadni vendégeket, volt 3 szoba, itt csak kettő van. A szomszédok itt a legjobbak, pedig vannak gyerekek mégis nagyon ritkán hallok valamit, egy-egy nap nyomkodják a dudát a kocsiban játékból vagy valami hangosabb játékkal el vannak kint, de éjjel síri csönd van és nekem sem szóltak még, hogy hangosak voltunk, igaz 2 buli volt mindössze mióta itt lakok és azoknak is vége lett éjjel 1 előtt valamikor. Amit imádok a házban, hogy magaménak tudom jobban érezni, kimegyek hátra a fáskamrához, ott is van mindig meló, hátul 40 fa van, amiből jövőre már lehet pálinka is akár, elől szőlő van, azt pont holnap fogom leszedni, hogy lehessen belőle szőlőlé meg pálesz, vettem egy 6-os kiülős szettet, tudunk bográcsozni, grillezni, majd később lesz térkövezés elöl, akkor pedig az autómosást is meg tudom oldani. A kutya az 1 fájó pont, de egyelőre annyira még vagyok fiatal, hogy nyáron megyek erre-arra, szeretek kirándulni akár országon belül, akár külföldön és nem tudom össze egyeztetni sajnos, rossz gazdája meg végképp nem akarok lenni, így is túl sok kutyát visznek be a menhelyekre. :W

    RYZEN 7+ RTX Powa@1440p 240Hz hétvégén nem biztos, hogy elérsz

Új hozzászólás Aktív témák