Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Tin_Shield #29 üzenetére

    Az a helyzet, hogy az f1.8-as fixek, vagy a fényerős zoomok megszokottak már, így ezek aligha tartogatnak izgalmakat - egyszerűen csak jók. Ezeknék fényerősebb fixeket pedig a Fuji kivételével a gyártók eleve FF-re csinálnak, aztán ha valakinek kell, egyszerűen ráteszi az APS-C szenzoros gépére. Itt van például a legfrissebb Sony FE 85mm f1.8, ami 37 deka, tehát nem is olyan nehéz.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz b.vr #31 üzenetére

    "Nem az a kérdés hogy fizikailag mekkora, hanem hogy apsc-n triviálisan nem kapod meg vele a 85 mm-nek megfelelő látószöget (sem)"

    A Sonynál ez nem gond, hiszen ott a kitűnő 55-ös Zeiss, ami mindössze 27 deka. De a magam részéről inkább egy 50-85 párost részesítek előnyben, mint egyetlen 55-öst. De nézzük csak Hogan véleményét a DX-es hiányokról:

    'So, what does Nikon need in the base for DX? The missing DX lenses are:

    16mm, 23mm, 58mm f/1.8 or f/2 primes that are priced/sized to DX
    12-24mm f/4 rework, 16-50mm f/2.8 VR, 50-135mm f/2.8 VR"

    Ebből 16-os minőségi natív valóban nincs Sony E-re és megértem azt is, ha valakinek hiányzik és nem akarja a Samyang 16mm f2 manuálissal helyettesíteni. A Fujinál van ilyen, de kérdés, hogy egy 320 ezer forintba kerülő 16mm-est tényleg APS-C szenzorhoz árazták? Szerintem nem, ugyanúgy, ahogyan a vele megegyező árú 56-ost sem.

    12-24 f4 nincs Sonyra, de van nála jobb: 10-18mm f4 és ez csak 225 g tömegű. De ebben a vitathatatlan bajnok a Canon 10-18-asa gyakorlatilag az összes rendszerben. Én egyébként a Sigma 8-16-ot használom és nagyon elégedett vagyok vele.

    Olcsó és fényerős alapzoom Canikonra van, Sonyra sajnos nincs, ami valóban komoly hiba, az összes tükröshöz viszont vannak jó alapzoomok. Az A6000-en egy Sigma 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM Contemporaryt használok jelenleg, megy a PDAF, stabi, szem fókusz, minden.

    "50-135mm f/2.8 VR" - egy hasonló tényleg jól jönne a szokásos 70-200mm f2.8-ak helyett, de ezt sem érzem égető szükségnek. Itt is érdemes megnézni az egyébként kitűnő Fujit: 1 kilós az obi és félmillió forintba kerül. Szóval ez sem az a tipikusan APS-C árszabású és méretű változat...

    Sokszor az van, hogy aki ilyen árú és tömegű obikban gondolkodik, az FF felé veszi az irányt és nem azért, mert az APS-C annyira hiányos lenne.

    (#48) Ijk

    Nem törvényszerű, hogy mindene kisebb egy milcnek, de elég komoly különbségek lehetnek hasonló tudásszint mellett is. Például... Elviszem a gépet kitobival várost nézni egy kis övtáskában, ami azért nem rossz ám.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Mr.Csizmás #50 üzenetére

    (#51) b.vr

    Az 55-ös Zeiss 800 euro, az 56-os Fuji elhanyagolhatóan drágább. Azt természetesen láttam, hogy APS-C-re írod, de az említett 27 dekás Zeiss mégiscsak benne van az elérhető árú és minőségi kategóriában ekv. 85mm környékén. A Fuji sokkal fényerősebb, a Sony sokkal gyorsabb - mindkettő nagyon jó.

    A Sony E 24mm 1.8 a jelzett oldalon 60 euróval drágább a Fujinál, a különbség tehát itt sem nagy. A helyzet itt is hasonló, mint fent. Egy biztos: rosszul egyikkel sem jár az ember, miközben árban hasonlóak.

    "Pro zoomok, ellentétben a Fujival, ahogy el is ismered, nincsenek"

    Pro (alap)zoom tényleg nincs (viszont az összes tükrös APS-C-re van), de azért van, amiben nagyot gurított a Sony: kihozta a legjobb elérhető árú utazó zoomot, a 18-105mm f4-et, ráadásul igencsak minőségi kivitelben. Hosszú ideje ez a legnagyobb darabszámban eladott MILC objektív a piacon, szóval a vevői igényeket tekintve nyugodtan nevezhetjük telitalálatnak.

    A Nikonnál nincs akkora átjárás a FF felé, mint a Sonynál: az A7-sorozat veszettül jól fogy, sokan térnek át Canikonról is. Bizony én sem vettem meg a Sigma 18-35-öt, vagy az 50-100-at, pedig az f1.8 fényerejű zoom igencsak tetszene. De tudom, hogy ekkorát már nem akarnék hurcolni, vagy ha igen, akkor már legyen FF gépem.

    (#53) Ijk

    "Nyilván ennyire kompakt mérettel nem is kell a tükrösnek versenyezni."

    A legtöbb MILC-vásárlónál itt már el is dőlt a verseny. Én is szívesebben viszek magammal egy ekkora gépet övtáskában.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz b.vr #59 üzenetére

    Minden mellett vannak érvek, Te most kb. elmondtad a saját szükségleted és ehhez képest nézed a kínálatot és találtad jobbnak a Fujit. Nincs ezzel semmi gond. De másnak más kell és ennek alapján választja a Sonyt, vagy egyszerűen csak nem akar az említett 300-500 ezres obikból bevásárolni, vagy éppen 1 kilós obit felcsavarni egy milcre. Én ezt is nagyon megértem.

    Készséggel elismerem például, hogy nagyszerű obi a Fuji 56-osa. De számomra a Sony E 50 f1.8 és a FE 85mm f1.8 együttesen többet ér, még ha ez egy Fujival szimpatizáló számára hihetetlen is. :) Sokak számára egy jó 18-105 is nagyon fontos érv lehet - nézd csak meg az emlegetett Nikon vásárlóinak preferenciáit. Sokaknak bejönnek a 18-200-as utazózoomok is, amiből a Sonynak szintén egy egészen jó darabja van.

    Vagy hogy mást ne mondjak: gond nélkül és olcsón megy a HSS, jók az alkalmazások, ingyenes a Capture One, harap az arcfelismerés stb... Jó szívvel ajánlható a Sony APS-C is.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz b.vr #61 üzenetére

    De éppen azt mondom, hogy azok, akik APS-C-n túl akarnak menni a kitobi szintjén, a legtöbbször nem fényerős rövid fixeket keresnek, hanem utazózoomot. Egy főállású portréfotósnak nyilván más szempontjai vannak, Eperkutyus például alaposan lerekeszelte az Oly 45-öst és úgy nyomta, engem múlt héten fotóztak egy műteremben 3 és fél órán keresztül FF géppel, kizárólag 85mm-en és f14-en (és nem azért, mert olyan szép vagyok :N ). De azt hiszem, abban is egyetérthetünk, hogy a legtöbben nem azért vesznek portréobit, hogy f14-ig rekeszeljék és úgy fotózzanak vele, hiába érthető ez a beállítás egy műtermi fotós részéről. Őt az érdekelte, hogy az obi borotváljon, engem meg az éves szinten ellőtt pár száz portrémnál elsősorban a selymes mosoda. Az átlagot meg a legtöbbször az, hogy legyen egy jó utazózoomja.

    Abban nincs és nem is lesz köztünk vita, hogy az 56mm f1.2 jobb portréra, mint az 50mm f1.8 - ez nyilvánvaló. Nagyon is megértem a fujisokat hidd el és azt sem vitatom, hogy a legjobb APS-C-re elérhető obiparkot hozták össze. De az is tény, hogy nagyon sokan, akik 300-500 ezer forintos darabokból szeretnének egy obisort felépíteni, már nem akarnak APS-C-n megmaradni, hanem FF-re térnek át.

    Érdemes megnézni a Flickr felhasználókra vonatkozó statisztikáit, mert tanulságos. A Canonnál az első három helyen FF gépek állnak. A Nikonnál viszont nagyon egyértelmű az APS-C dominancia. A Sonynál az összes fényképezőgépet tekintve az A6000 után a tükör nélküli mezőnyben nagyon erősnek számító értékekkel A7 II, A7R II, A7 a sorrend és csak jóval ezek után jönnek az olcsóbb modellek. A Panánál pedig sokkal szerényebb számokkal egyértelműen a Point & Shoot kategória dominál.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz b.vr #63 üzenetére

    Azért ez "az APS-C csak egy történeti kényszer" dolog azért erősen el van túlozva. :) Ha valamire komoly kereslet van, arra kínálat is lesz, ilyen a piac. Lehet ezen vitázni, de nem érdemes. Abban viszont igazad van, hogy a Fuji példásan építi az objektív parkját, de nem szabad ignorálni más gyártók erényeit sem, mintha azok nem is léteznének. Igencsak komoly érvek szólnak a Sony E mellett is, olyanok, amelyekben meghaladta a Fujit. Neked nem ez a fontos, másnak meg igen, ettől szép az élet.

    Nem nyerő az APS-C az utazó zoomok között - írod. A piac véleménye ennek éppen az ellenkezője. Ezt is lehet vitatni, de nem érdemes. Megjegyzem: tudásszint tekintetében sem.

    A rövid, fényerős fixekről írtam, nem az összes fixről (sokaknak csak az általános célú és portréobik kellenek). Nekem most egy 30mm f1.4-em, egy 50mm f1.8-am van, a (manuális) 85mm f1.4-et pedig most adtam el (egy natív 85mm f1.8-ra cserélek), meg van egy régi 135-ös manuálisom. Én ezt a felhozatalt egyáltalán nem érzem ennyire lesajnálandónak, sőt... Nincs itt semmiféle Stockholm-szindróma, :N egyszerűen csak elégedett vagyok. Hogy a 85mm-es obim nem pont a klasszikus ekv. 135mm-es gyútávot adja ki, attól még soha nem voltam elégedetlen, hidd el. :)

    "Meg miért is kellene feltétlenül FF-re mennie ha nincs igénye arra hogy 42mpixeles képeket retusáljon amikor az említett 56/1.2-vel pont ugyanott van mint egy Batis 85/1.8-cal FF-en. Csak az utóbbiért 15-20%kal többet kell fizetnie."

    Nem mondtam, hogy feltétlenül FF-re kell váltani, de tény, hogy nagyon sokan megteszik, ezért is pörögnek nagyon jól a Sony FF eladásai. Ha meg nem Batist vesz valaki, hanem a nemrég megjelent, kitűnő FE 85mm f1.8-at (mint én), akkor 200 ajrót még spórolt is a Fujihoz képest.

    "azt már csak mellékesen mondom hogy tök fölösleges műteremben f14-re (...) rekeszelt fixet használni egy jó zoom helyett amivel ugyanott van csak még rugalmasságot is kap mellé de ez legyen annak a fotósnak a problémája"

    Ezen én is csodálkoztam, de olyan gyakorlottan hozta-vitte az állványt, hogy biztos jobban tudja, mint én. :)

Új hozzászólás Aktív témák