Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • waccamár

    senior tag

    válasz kenand #4 üzenetére

    szia! nagyon sajnálom :(
    Nekünk is van 2 cicánk, lakásban, nem járhatnak ki csak erkélyre.
    Igaz Budapest, de itt a környéken még így is csomóan kiengedik a macskákat.

    Minek?

    Kerületi csoportba is mindig tele van a fal azzal, hogy eltűnt ez meg az a cica, lépten-nyomon a lámpaoszlopokon is ezt látom, és a szívem szakad meg!

    Kiskoromban is csomó macskánk volt, persze azok ott kijárósak, város szélén laktunk kertes környéken és még így is fogyóeszköz volt, pedig tizedannyi autó volt mint most.

    Ivartalanítani kell a macskát és kialakítani neki úgy a lakást, hogy legyen elég inger: legyen kaparó, legyenek polcok felfúrva amire fel tud menni magaslatként, foglalkozni kell vele napi 2x10 percet hogy lefáraszd és kész.

    NEM IGÉNYLI a macska azt, hogy ő felfedezzen, vadásszon, mászkáljon.

    A biztonságot, a kaját és a szaporodást igényli, mert egy állat. Ha ivartalanítod és adsz neki kaját + foglalkozok vele, akkor nem fog kivágyódni, tökéletesen boldog lesz.

    Persze ha kiengeded a macskát akkor nekiindul a világnak de nem azért mert "húdejó végre kint vagyok és kalaaaaaand" hanem mert egy ösztönlény, és nekivág.

    Aztán hazatalál. Vagy megkergetik, elijesztik, elkapja egy kutya, megmérgezik, befogják, elüti egy autó, beszorul valahova, csapdába lép, stb.

    Gyerekkoromba egy macskánk 2 hónap után jött elő. Le volt nyúzva a bal hátsó lába, valószínű valami csapdába lépett és ennyi ideig tartott, még le tudta nyúzni magát róla.

    Tényleg, kell ez valakinek?

    Értem hogy cuki a macska amikor kint játszik, de hát 10x annyi ideig él egy szobamacska mert még fertőzést sem kap el.

    És ugyan olyan boldog vagy még boldogabb mert nincs folyamatos stresszbe.

    Nagyon sajnálom ami történt, tényleg, szívem megszakad.

    Gondold át kérlek, hogy legközelebb szobacicád lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • waccamár

    senior tag

    @8th @Lenry

    Értem, amit mondotok.

    Amiről beszéltek az az ösztön, nem pedig igény.

    Nyilván ha egy macska kinti macsek akkor nehezebb megszoknia a bentlétet, de csak idő kérdése.

    Ha elég inger éri, akkor sima.
    Tehát foglalkozni kell vele, mert nem tudja magát szórakoztatni és lefárasztani.

    Plusz a lakást/házat is át kell kicsit szabni, hogy el tudjon bújni, fel tudjon ugrani magasba, stb.

    Azt is értem, hogy a panelmacska lett dongatto a környéken, de akkor is elütheti az autó, elkaphatja egy kutya, megmérgezheti egy hülye szomszéd, megtépheti egy másik kandúr, stb, bármennyire is vagány.

    Egyszerűen *szerintem* a kockázat nincs arányban a haszonnal. (Ahogy sajna a poszt is mutatja)

    Boldog és kiegyensúlyozott egy macska a lakásban is, HA foglalkoznak vele.

    Nyilván ha nem foglalkoztok vele akkor megőrül, ha meg kint szaladgál egész nap akkor lefárasztja magát és nem nektek kell, tehát végülis problem solved, de ilyenkor nagyrészben a szerencsének köszönhető, hogy egyáltalán hazajön.

    Ahogy azt is megértem, hogy kikéredzkedik a macska: embernél is hatalmas önerő kell ahhoz, hogy egy berögzült szokást megváltoztasson tudatosan, egy macska erre képtelen.
    Nyilván ki akar menni, mert azt szokta meg. Vagy a másik esetben: rájön, hogy kimehet és elkezdi élvezni. De akkor sem azért, mert igényli. Hanem mert van rá lehetősége és hajtja aztán az ösztöne.

    Egy macska is megszokja idővel az új helyet. Ki akar menni, de ha nem engeded ki akkor 2 hét alatt megszokja és nem akar már kimenni.

    Imádom az állatokat, a macskákat kifejezetten.
    De állatok, nem pedig tudatos lények, a maslowi piramos első 2 szintje az, amit ők egyáltalán értelmezni tudnak. Nem álmodoznak arról, hogy milyen jó lenne kint a szabadban, hanem ha van rá lehetőségük akkor élnek vele mert nem tudnak tudatos döntést hozni.

    Zárásként: természetesen egy macskának biztos, hogy a fentiektől függetlenül is SOKKAL JOBB, ha van tere, ha tud felfedezni, ha tud mászkálni.
    Egy tanyán nagyon szívesen kiengedném.

    De bárhol, ahol "civilizáció" van, más állatok, kutyák, szomszédok, autók és ezernyi veszély szerintem irreálisan nagy kockázat kiengedni a macskát. Biztonságosabb odabent, minden szükségletét ki lehet elégíteni - persze ez foglalkozós, mert ilyenkor jobban kell rá figyelni, nem elég a simisimi meg hogy kaját raksz neki.

  • waccamár

    senior tag

    válasz Lenry #13 üzenetére

    Nem jól foglaltad össze.

    Ha a macska bent van, akkor 100%, hogy nem üti el autó pl., ami az egyik leggyakoribb ok.
    Nem kapja el kutya, nem mérgezik meg stb., tehát nagyjából a külső tényezők 99%-át eliminálod.

    És de, egy macska bent, lakásban, 100%-ban jól érzi magát, nem hiányol semmit, ha megadod neki azt, amire viszont szüksége van, amit igényel. (a játék, a foglalkozás, az aktivitás, a helyek amik neki vannak, a tápanyagdús kaja, stb.)

    Ha kint van akkor IS jól érzi magát, igen persze talán még jobban is, mint bent.

    Nyilván én is jobban érezném magam egy 3000 négyzetméteres losangelesi mansionben és ha egyszer megtapasztalnám, akkor vágyódnék vissza oda a budapesti lakásomból.
    De ettől függetlenül a budapesti lakásomban sem érzem magam rosszul.

    Sokkal több a veszély kint, ezért írtam, hogy nincs arányban a kockázat és haszon.

    De hát nyilván kinek mi, nekem az a fontos, hogy minél tovább éljen a macskám, egy házimacska 10-15 éveket simán lehúz.
    Ha valaki bevállalja azt, hogy egyszer nem jön haza a macskája, hát akkor lelke rajta.

    Vidéken nőttem fel, mindenkinek volt macskája de fogyóeszköz volt sajnos, pont ezért.
    És itt, budapest kertvárosiasabb részében is folyamatosan tűnnek el a macskák, mert kiengedik az emberek, mert "jobb kint neki". Mi a jobb neki, ha átmegy rajta a busz? :W

  • waccamár

    senior tag

    válasz kenand #14 üzenetére

    Én óvatosan vezetek, nagyon figyelek az állatokra, macskákra... Egyik kedvenc állatom, nem is tudom mit csinálnék ha mégis véletlen elütnék egyet...

    DE!!!

    Attól, hogy ÉN figyelek, attól adott esetben az én macskámra más nem figyel.

    És persze igen az lenne a megoldás ha körültekintően vezetnének az emberek ahogy írod, de mivel nem így teszik így a másik megoldás az marad, hogy nem engeded ki az állatot, mert ha más nem tud rá vigyázni akkor neked kell...

    Nekünk is itthon voltak hagyva a macskák amíg dolgoztunk.

    Sőt valamikor 2 napra is magukra hagyjuk, akkor is elvannak, kamerán látjuk őket. 2 napnál tovább maradunk akkor azért már hívunk olyat, aki ránéz.

    Igen persze vágyódik kifelé ha már tudja, hogy mi van ott, de akkor sem kell kiengedni. Nem lesz depis, hozzászokik.

    Mi a zacskós macskakajákról is lehoztuk őket. Eleinte reggel-este kaptak zacsisat meg szárazat. Aztán utánanéztünk, megnéztük az összetevőit és kb. semmi hasznos nincs benne csak macskáknak ízfokozó hogy zabálja kétpofára és azt higgye a gazdi hogy milyen jó... De tápértéke nincs csak rákattan az ízére.

    Nehéz volt lehozni őket róla, hetekig tartott. Hetekig rinyáltak, sírtak, tomboltak reggel meg este mint a kisgyerekek. "Igényelték", mondhatnánk :D De nem adtunk nekik és lejöttek róla.

    Azóta csak és kizárólag friss víz és jó minőségű 85+% hústartalmú száraz táp van nekik kint és már nem tombolnak. Nem zabálnak be, mert tudják, hogy mindig ott van. Egészségesek, szép a szőrük, szép hosszú a bajszuk.

    Szóval lehet nevelni és nem az van, hogy ha kivágyódik akkor hát legyen, menjen ki, hát úgy kivágyódik.

    Persze lehet úgy is.

    Nem vagyunk egyformák, én csak az én véleményemet és nézőpontomat írom le. Másnak más a prioritás, nekem az, hogy egészséges és hosszú életű legyen a macsekom.

  • waccamár

    senior tag

    válasz UnA #17 üzenetére

    Nem összehasonlítható.
    Egy macskának nem tudod megtanítani, hogy nézzen szét mielőtt lelép az útra.
    Nem egy tudatos lény, hanem ösztönből cselekszik.

    Annál nem tudom milyen nagyobb igénye lehet egy macskának is, minthogy éljen.

    Én azért kardoskodok ennyire a benti macskák mellett a kiengedéssel szemben, mert nem szeretem látni a sok eltűnt macska kiírást, lámpaoszlop-ragasztást, posztot, elütött macskát az út szélén, stb.

    Valahogy ez egy berögződés, hogy a macska nem érzi jól magát bent csak kint.

    Ez csak szimplán nincs így, ez nem az én meg a macskám különböző igénye.
    Nem is igazán értem miért írod hogy túlféltem a veszélyektől, amikor a posztoló azért írta ezt a bejegyzést, mert elütötték a macskáját :/ Éppen az ilyen esetek miatt írom, amit írok.

    Leírtam számtalanszor de leírom most is: a macskának nincs SZÜKSÉGE arra, hogy kimenjen.

    Kimegy ha kiengeded, szeret majd kint lenni, (ahogy leírtam én is példaként, hogy szeretnék egy 3000nm-es mansionben élni) de az nem jelenti azt, hogy bent ne érezné magát ugyan olyan jól.

    Általában ez a benti macska sztori a gazdikon bukik el, mert sokkal melósabb, mint a kijárkálós macska és rá lehet fogni, hogy ő kint érzi jól magát. Ami persze mondom, igaz is.

    Na mindegy én itt kiszálltam, remélem hosszú életű boldog kijárós macskáitok lesznek és azt fogjátok mondani 10 év múlva hogy egyszer valami hülye itt kommentelt hogy milyen veszélyes az, és lám semmi sem történt.

    Tényleg ezt kívánom.

    [ Szerkesztve ]

  • waccamár

    senior tag

    válasz Silεncε #44 üzenetére

    na ez meg a másik amikor nem tudják vagy nem akarják ivartalanítani a macskát a tulajok :W

Új hozzászólás Aktív témák