Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • updog

    senior tag

    válasz Dare2Live #16 üzenetére

    "EUs felmérések szerint MOon számít a legjobban a hova születsz."

    Mondjuk tegyük hozzá, vidéken, még inkább a vidéki falvakban, kisvárosokban, ahol pontosan egy ovi és egy általános iskola van, és valahol a 15-50 km körzetben lévő nagyvárosban van esetleg 1-2 gimnázium és egy 1-2 szakközépiskola, ott nem nagyon lesz megoldás (vagyis hát hogyne lenne, oktatásba kéne pénzt tenni más helyett :((( ).
    Ovit, alsót, felsőt, középsulit 3 különböző településben, 4 különböző intézményben csináltam végig ezen okokból (É-K Mo., talán többet nem kell magyaráznom), nem is szívesen emlékszek vissza a 18 éves korom előtti időkre. Nem tudom hogy ezek a lehetőségek milyen irányba változtak azóta.

    [ Szerkesztve ]

    "Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

  • parandroid

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #17 üzenetére

    Lesz ez rosszabb is. Nem is olyan sokára. Jellemző, hogy 2017-es adatnál frissebbet én nem találok, akkor ilyeneket írtak: "Míg 2011-ben a 35 év alattiak aránya 16 százalék volt, ez 2017-re 13 százalékra csökkent. Az 55 év feletti korosztály aránya 10 százalékponttal, azaz 17 százalékról 27 százalékra növekedett." És ez is 2019-es hír ( [link] ), szóval már addigra is rosszabb volt a helyzet. Most valahol ott tartanak, hogy "Totyik Tamás (PSZ alelnöke) úgy véli, a most felvett 6400 elsőéves pedagógushallgatóból jó, ha 1500-an eljutnak majd a katedráig." ( [link] ). Szóval valahol 25-30%, de inkább 30% fölötti az, aki 5 éven belül nyugdíj előtt áll, de ne felejtsük el, hogy a nők 40 évesen nyugdíjba mehetnek, és ebbe az időbe a GYES/GYED is beleszámít, szóval ez szinte minden pedagógusra igaz, hiszen alapfokú oktatásban brutális a nők túlsúlya a szakmában. És a pályaelhagyókkal még nem is számoltunk. Még ha ez főleg a fiatalokra is jellemző, egyre több esetről hallani, amikor a pedagógus a jelenlegi munkaerőhiányos helyzetben inkább máshol helyezkedik el. Azokról nem is beszélve, akik inkább a családi vállalkozásba segítenek be, és emiatt hagyják el a pályát.

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Dare2Live #16 üzenetére

    A "hova születsz"-nél azt se felejtsük el, hogy nem feltétlenül az óvoda vagy az iskola miatt van hátrányban a gyerek, hanem a családi háttér miatt. Azon pedig nem nagyon tud érdemben segíteni semmilyen iskola vagy óvoda, hogy ha otthon mondjuk olyan alapvető dolgokat sem tanítanak meg a gyereknek, hogy mondjuk kezet kell mosni wc után, vagy épp kicsapják az utcára/udvarra aztán csináljon amit akar, vagy épp a szülők viszik magukkal lopni... ne hidd, hogy ezek szélsőséges példák. És ez az, ami visszarántja az oda született (amúgy lehet jó képességű) gyerekeket, ezzel újra kitermelve a nyomort a következő generáció számára is.

    A családi háttérnek, a szülőknek óriási felelősségük van. Hiába van hiperszuper iskola, ha a szülő nem foglalkozik a gyerekkel, ha nem gondoskodik róla, hogy el is járjon az iskolába, hogy napról napra készen legyen a házi feladat, hogy motiválja a tanulásra, hogy értékrendet adjon, hogy szerető közeget biztosítson számára, hogy foglalkozzon vele stb.

    Nyilván van ebben valamekkora része az intézménynek is, de első sorban nem azon áll vagy bukik szerintem. Ezek a statisztikák nagyon jók arra, hogy elfedjék a tünet mögött húzódó valódi okokat (és felelősséget) és egy egyenessel összekössenek két pontot közvetlenül, elfedve azt ami a két pont közt van. Mer' az iskola rossz, nem tanítják elég magas szinten a matekot. Attól vannak elmaradva, nem mástól. Miközben ha megnézem a felnőtt generációt és véletlenszerűen kiválasztok 10 embert (mondjuk Budapesten), kíváncsi lennék vajon hányan tudnának megoldani egy másodfokú egyenletet. És vajon tényleg mekkora mértékben használjuk azokat az ismereteket a valódi életben, amiket oly vehemensen számon kérünk az iskolákon? És vajon a hiányzó ismereteket nem lehet később megtanulni, amennyiben (és amikor) tényleg szükségünk van rá? Biztos ismerős az élethosszig tanulás kifejezés.

    Amiben talán nagy szerepe lenne az iskolának például, az a gondolkodni tudás képességének a fejlesztése, a kritikus gondolkodás, a logika, az összefüggések meglátása, rendszer szemlélet, döntésképesség és hasonló képességek magas szintre emelése. Sajnos ezen a téren gyakorlatilag nulla amit kínálnak az intézmények, még mindig ott tartunk, hogy teljesen felesleges lexikális ismereteket magoltatunk.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Dare2Live #23 üzenetére

    Egy grafikont berakok. Talán ez jobban elmondja mint amit én magyarázok.

    [link]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • parandroid

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #24 üzenetére

    Oh, a nyelvoktatás mindenben a tervek szerint alakul. Képzeld el, akkor mi lenne, ha mindenki, aki kijön a felsőoktatásból, folyékonyan beszélne 2 idegen nyelvet… Így legalább ezeknek egy része otthon marad. :(

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • janeszgol

    félisten

    válasz Dare2Live #24 üzenetére

    Az kemeny. En alapbol ugy inditanek, hogy amelyik nyelvtanar nem toltott az adott nyelvhez tartozo anyaorszagban minimum 1 evet, azt nem engednem tanitani.

    2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dare2Live #40 üzenetére

    Fizikai szempontból igaz amit írsz, de mentális szempontból fordított a helyzet SZVSZ. Amíg törzsi színt volt, ott lehetett a legjobb a gyereknek a mentális fejlődés területén (akkori viszonyok alapján beszélek), most pont az ellenkezője van.

    Persze lehet, hogy tévedek.

  • E.Kaufmann

    addikt

    válasz Dare2Live #40 üzenetére

    A nyolcvanas évek se volt annyira rossz gyerekként, persze az is környezetfüggő, ahogy most is, bár lehet, az már ahhoz a korszakhoz tartozik, amiről írsz.

    Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

  • UnA

    Korrektor

    válasz Dare2Live #50 üzenetére

    Ezek tárgyak - nem sok köze van a boldogsághoz. Főleg ha még erőfeszítés sem kell valamihez, mert gombnyomásra a tiéd lehet, akkor aztán mégannyira sem...

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dare2Live #54 üzenetére

    Az, hogy hogyan nőttek fel az emberek, az határozza részben meg, milyen felnőtt lett belőle.
    Vagyis a jelenkori eszközök amiket használ, nem relevánsak ebben a kérdésben.

    Azért értékeled, azt ami most van, mert ugye neked nem volt, ha lett volna, nem értékelnéd.....

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dare2Live #57 üzenetére

    Ezt nem tudhatjuk, de az ábra pont ezt mutatja, hiszen a Mostani generáció pont, hogy nem értékeli.
    Természetes, hogy van nekik ami van, hiszen sosem éltek nélküle.
    Vagyis Te simán megvagy a mostani kütyük nélkül, de tudod milyen rossz volt nélkülük.

    Lényegtelen, csak nem lehet egyetemes semmit kijelenteni.

    100 éve is volt élet, 20 éve is volt, 1970-ben is megvoltak minden faluban 1db telefonnal. Akkor azt értékelték. :R

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dare2Live #59 üzenetére

    Ennyit tesz ha nem alszok eleget. :DDD
    Nagyra értékelem. :R az alvást.

    Amit jelenteni akart: időben az adott generáció azt értékeli, ami nem mindennapi vagy megszokott, a felnőtté válás során. Pl telefon, amikor egy volt a faluban akkor nagyra tartották, amikor a következő generáció felnőtt úgy, hogy mindenkinek volt telefonja, akkor már nem képviselt értéket.

    Az hogy valami nem egyetemes igazság attól még igaz lehet egy csoportra, pl azokra akik többségben vannak.

    Vagyis aki úgy nőtt fel, hogy a szög is érték volt gyerek korában, az úgy is fog meghalni, hogy a szög az érték.(apám pontosan ilyen volt)
    Nekem a szög nem érték, hiszen annyi van belőle amennyit akarok.

    Ezek mentén alakul ki, hogy ki mit értékel. :R

    [ Szerkesztve ]

  • Gargouille

    őstag

    válasz Dare2Live #59 üzenetére

    Nehéz kérdés ez, mert abban igazad van, hogy technikailag sokkal fejlettebb ez a mai kor és a vívmányok jelentősen kényelmesebbé teszik az életet. Ha csak ez az egy szempont határozza meg, hogy mikor "jobb élni", akkor valóban most a legjobb. Ugyanakkor én azt gondolom, hogy a fejlődésnek súlyos árnyoldalai is vannak, amik pedig sokat rontanak az összképen, ha ezeket is hozzá veszem akkor viszont már nem vagyok róla meggyőződve, hogy valóban "jobb-e ma élni" mint mondjuk 30 évvel ezelőtt.

    Nagyon jó, hogy van kínálat a polcon, hogy bárkivel bármikor könnyen kommunikálhatok, hogy egy gép elmosogat helyettem és így tovább. Nagyon rossz viszont, hogy a mindennapi élet súlytalanná vált, rettentően felületes. Önző az emberek többsége, nem becsülnek meg semmit, sem materiális javakat, sem egymást. Minden (és mindenki) lecserélhető, ezáltal értéktelenné is vált. Már alig olvas valaki, nemhogy könyvet, de még egy 3 sorosnál hosszabb cikket sem. Már nem próbáljuk meg megjavítani azt, ami nem működik, hanem kidobjuk és vesszük le a következőt a polcról (legyen az egy autó vagy egy házasság), hisz van kínálat. Már nem beszélgetünk, nem hallgatjuk meg egymást, nem érvelünk, nem gondolkodunk el semmiről, csak fél mondatokban kommunikálunk. Már nem jelent életre szóló élményt egy repülőút vagy egy nyaralás, hiszen bármikor kiruccanunk a fapadossal Rómába pizzázni egyet, holnapra el is felejtjük. Már mindent kulcsrakészen kapunk, lassan már meg is rágják helyettünk az ételt, mire elénk kerül... hosszan lehetne folytatni a sort, de a lényeg amit mondani akarok, hogy nagyra fújtuk a világ léggömbjét, de az üresség is annál nagyobb benne.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Dare2Live #50 üzenetére

    Nagyon érdekes dolog ez az összehasonlítás. Szerintem most értünk a határára, hogy a pozitív fejlődés lenullázza önmagát. Mondom mire gondolok:

    "Nem lett neked jobb az, hogy bármikor olyan zenét hallgatsz amit csak akarsz? "
    Deee, csak győzzem a szeméthalomból kiválogatni. Nem sikerül, azt hallgatom 98%-ban, amit 20 éve.
    Filmek ugyan ez. Hiába nézhetem, ha szar. :Y

    "A szeretteidet bármikor felhívhatod?"
    Fel, fel. Ez annyira fejlődött, hogy a mai eszünkkel nem is értjük telefon nélkül hogy ment. Akkor nem hívtuk fel, beszélgettünk. Ma egymás mellett ülve nyomkodjuk a telefont. :U

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #69 üzenetére

    Nem annyira tartozik a témához, de az a jegy azért 2500Ft, mert venni kell hozzá minimum 30eFt-ért mindenféle covid-teszteket (+ ha hétfő előtt érkezel még karanténba is zárnak) ezenkívül nem ám a city reptérre tesz le, hanem világvége Lutonba pl. De persze értem a mondanivalót, az utazás valóban megfizethetőbb lett.

    Az ellaposodásban valszleg az is benne van, hogy a régi exkluzív "várunk a kényelmes ülésekben a felszállásra" helyett baromfitelepnél zsúfoltabb egymás taposása folyik, a "repülőtársaságra" meg bírósági végzéssel behajtót kell küldeni, ha összezúzták a bőröndöd/babakocsid/stb. Ehhez jön még persze 9/11 hozadéka, ami óta minden utas gyanusított.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #72 üzenetére

    A covid-részen kívül: a 90es években fel sem merült, h fizetni kelljen a feladott csomagért, hogy csórórájen még a kézipoggyászt is elszedje és bezúzza a csomagtérbe és hogy A.ne vihess magaddal innivalót otthonról B.a gépen vastagon lehúzzanak 1 pohár vízért.

    Kb mintha IC első osztály helyett vmi dugig tömött ingázó személyvonatra szálltál volna ahol már csak állóhelyed van.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Dare2Live #70 üzenetére

    Ez egy alapvetően téves felfogás. Azért dobjam ki, mert sok a szemét? Hagyjuk már....

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Gargouille

    őstag

    válasz Dare2Live #69 üzenetére

    "Értem én ellaposodott málta, kanár szigetek, london és szicilia na de már ez rossz?"

    Igen, szerintem ez rossz.

    "Jobb volt talán az én koromban amikor 20+évesen repültem először akkor is meló miatt és 2havi!!! minimálbér volt egy BP-London repjegy?"

    Ha most nem csak a szűk kényelmi szemszögedből nézed, akkor nem volt baj, mert például nem leptek el - és tettek élhetetlenné - csendes helyeket szelfiző hordák, szeméttengert meg letaposott utcákat hagyva maguk mögött. Meg persze a repülés környezeti hatásairól nem beszélve.

    "A másik prolémád, hogy nem javítunk hanem cserélünk. Ennek is egy fő oka az, hogy ezen a területen elképesztően gazdagok lettünk. Első keresés. [link] Nézd végig. Egyszerűen nem hiszem el, hogy minden ennyire drága lett volna pedig emlékszem, hogy igen. Na mind1.
    Ez ember vonalon talán rossz? (Környezetvédelem szempontjából persze katasztrófa)"

    Igen, sok minden olcsóbb ma. És ezzel párhuzamosan a minősége is ugyanannyit (ha nem többet) zuhant a termékeknek (legyen az ruha, bútor vagy más tartós cikk). Ha csak az árcímkét nézed akkor becsapod magad, mert azt is vedd hozzá, hogy ma megveszel egy X terméket és dobod is ki "hamar", mert tönkrement. Mondjuk ha megnézed 10 vagy 20 év alatt mennyit költesz egy adott funkciót ellátó termékre, akkor egyáltalán nem biztos, hogy olcsóbbra jön ki. Régen vettél egy kávéfőzőt vagy szekrénysort és kibírt 20 évet (anyámnak van például 30+ éves kávédarálója), ma veszel egyet és 2-3 év után kb kuka. A környezetre pedig katasztrófa a hatása és ha más nem is, de ez már önmagában elég indok ellene.

    Az emberi oldalát meg leírtam, hogy mennyire felületes lett, mintha az emberi kapcsolatok terén is ez a fogyasztói mentalitás érvényesülne.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Dare2Live #78 üzenetére

    "Kávéfözőből 101 féle van. Gondolom kotyogóra gondolsz. Ha ma megveszel egy jó (pl bialetti) kotyogót az is ki fog bírni uannyit."

    Igen, de az nem is olcsóbb mint régen volt, tehát akkor ugyanott vagyunk mégis.

    "Javaslom az Ikeát. Nem top minőség, de ár/értékben jól és szekrénysoraikra 10év garanciát adnak. 10év garancia. Ha vmi rész esetleg elkopik szétvered (amire nem él a garancia) rengeteg év távlatából is tudod azt pótolni."

    Képzeld, nem csak te szoktál ott vásárolni. :D A lakás nagy része IKEA bútorokkal van berendezve (konkrétan egy jokkmokk asztalnál írom ezt neked) és nem osztom a véleményed, nem tartósak annyira bútoraik (pl. 10 év alatt a 4-ik IKEA-s ágyunkat nyúzzuk). Illetve hát vannak nekik is jobb termékeik, de azok megint csak nem olcsóbbak semmivel mint annak idején.

    "Javaslom költözz DRPKba... ott átéllheted uezt a szegénységet és jó lesz neked. Hajrá!"

    Ha kérhetem ezt a cinizmust inkább tartogasd otthonra, ott biztos örülnek neki. Egyáltalán nem a szegénységet éltettem és ezt te is pontosan tudnád, ha elolvastad volna amire reagálsz. Peace. ;)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #76 üzenetére

    Ahhoz, hogy a 30évvel ezelőtti színvonalat kapd (ne lógjanak a képedbe pl a securitynél), business class jegyre lesz szükség, ami nem feltétlen olcsó. De egyetértek, önmagában a repülés, mint jussunk el A-ból B-be feladat tényleg nagyságrendileg olcsóbb lett.

    #77: Kanári pl azért is laposodott el, mert olyan tömeg van, hogy a jobb strandokon van hogy egy tűt nem tudsz leejteni, a homokba amiben a gyerek játszana meg tömi a német turista a cigicsikket angol meg a műanyagszemetet. Ahol "turistaipar" alakult ki, pláne ilyen léptékben, az definíció szerint "lapos". Kanárin annyit tehetsz kb, hogy elmész a kevésbbé népszerűbb szigetek (Hierro pl) túlsó végébe, mi a tömegnyomor részeket távolról kerüljük ha néhanapján arra járunk.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dare2Live #84 üzenetére

    Nem az ággyá alakíthatóság. Az, hogy nem 500 emberrel verekedsz a securitynél. Érdekes egyébként amikor Quantassal utaztam Frankfurtból, náluk nem kellett egy órán át a másik sarkát taposni gépre szálláskor mint a fapadosoknál, hanem szekciónként, kb 1 tucat másik utassal együtt hívtak, addig nyugodtan ült a s.ggén mindenki (és persze mindenkinek volt ülőhelye...).

    Igen, ha az ember megengedheti magának, hogy ne iskolaszünetben menjen valahova az óriási plusz. Kanárin egyébként a december-január a csúcsszezon, kiemelve természetesen a téli szünetet. A tömegnyomor helyek egyébként szezonon kívül is elég lehangolók tudnak lenni a sokemeletes szállodáikkal és kínaikacatbolt-soraikkal. Ha emeletes házat +kacatboltot akarok látni, ahhoz nem kell repülőre szállnom...

    GC-n egyébként van még szép, békénhagyottabb rész: a nyugati széle. Főleg ott, ahova kocsival már nem lehet eljutni.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Új hozzászólás Aktív témák