Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • subset

    senior tag

    Azt le lehet szögezni az akkukkal kapcsolatban, hogy az élettartamuk szempontjából jobb a "normál" töltés, szemben a "gyors" töltéssel. Ezen nem érdemes vitatkozni, ezek a tények -ilyen a fizika meg a kémia...
    Nem kell a "gyors" töltéstől ódzkodni, de feleslegesen sem kell alkalmazni, feltéve ha érdekes számodra az a bizonyos élettartam mutató.

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    Mondjatok már olyan dolgot az életben ami nem használódik el előbb ha nagyobb stressz éri !
    Vagy ezzel is leáll valaki vitatkozni ? Nehéz elfogadni, hogy ez egy akku esetében is így van ?! Halmozottan ráadásul - és egész véletlenül az egyik stressz tényező a töltés áramerőssége. Vagy valaki már feltalálta az olyan akkut ami idővel egyre jobb lesz, de minimum nem fog rajta az idő vaskereke...? Szóljatok.
    Ezekre a degradációs folyamatokra - mivel vannak, lehet jótékony hatással a "kíméletes" töltés - alacsony áramerősség/feszültség - ez nehezen hihető, tudom :)
    Neked mondjuk 2 év gyorstöltés után sem érezhető az akku kapacitásának csökkenése. Tök jó Neked, ilyen is van ! Valakinek meg érezhető....Pont nemrég volt akku csere akció a huawei-nél - gondolom nem áprilisi tréfaként, vagy mert ne menne tönkre akku - a nagy kérdés az, hogy milyen hamar :)
    Én is tudom, hogy igen a gyártástechnológia...anyagok stb. mind fejlődik és mernek, most már - 165W-al pumpálni egy pics@nyi akkuba ami még így is életképes marad. Ez komoly mérnöki teljesítmény, nem vitás.
    De ezektől a sztoriktól függetlenül, előbb el fog használódni egy akku ha magasabb töltési teljesítményt kap mint ha nem kapna...Előbb - érted ? Tudom Neked nem :) de a fizika ettől még ezt mondja. Továbbra is mondhatsz "olyan dolgot az életben ami nem használódik el előbb ha nagyobb stressz éri !"
    Akinek még így sincs meg a dolog itt olvasgathat:
    https://batteryuniversity.com/article/bu-401a-fast-and-ultra-fast-chargers
    Ajánlom figyelmébe a: Figure 3: Cycle performance of Li-ion with 1C, 2C and 3C charge and discharge - ábrát.
    Ilyen is elhangzik a cikkben: If possible, charge at a moderate rate.... ;)

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Noukoum #55 üzenetére

    Akkor Te miért számolsz "élettartammal" ? A 3 évvel....
    "A fizika meg kémia nem számol a használati idővel" :)
    Használatival tényleg nem de például egységnyi idő alatt bekövetkezettel minta számolna....
    A kémia meg emleget olyat mint reakcióidő.

    [ Szerkesztve ]

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Noukoum #61 üzenetére

    Te elolvastad a posztom mellesleg ? Mert nem világos.....
    Én csak tényeket idéztem, ez a valóság. Még én bizonygassak ?Viccelsz ?
    Hogy hol találkozik és hol nem a gyakorlattal, az meg más kérdés.
    Pont Neked linkeltem:
    https://batteryuniversity.com/article/bu-401a-fast-and-ultra-fast-chargers
    Mi derül ki számodra az emlegetett
    Figure 3: Cycle performance of Li-ion with 1C, 2C and 3C charge and discharge - ábrából ?

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    Lehet és van úgy, hogy Te semmit nem veszel észre az egész gyorstöltősdiből mert x-1 év után legkésőbb eladod a telefonod - mert gondolom nem a kukába fogod dobni. Szerintem még hosszú évekig fogják használni mások az anno több százezres mobilt - de az már kit izgat ugye - és amúgy engem sem. Az is lehet, hogy tényleg nem a gyorstöltéstől fog megpurcanni az akku, meg még mindenféle is lehet, még az is hogy az 5W-os töltés mellet is meghal akár hamarabb is mintha 100W-ot kapott volna...ilyeneket nem állítottam.
    Én csak azon értetlenkedek továbbra is, hogy ilyen nehéz felfogni és elfogadni, hogy ami nagyobb stressz alatt van annak hamarabb lesz vége is - az esetek döntő többségében, a tudomány mondja nem én - de kis logikával sem olyan nehéz ezt feldolgozni szvsz.
    Azért kerekedett a "vita" - (lettem lehurrogva) mert azt mertem mondani, hogy "ha nem muszáj ne tölts gyorsan"...és ne stresszelj indokolatlanul...elnézést.
    figure 3 ábrából tisztán látszik a nagyobb terhelés okozta jelentős kapacitáscsökkenés - de lehet baj van a felfogásommal. Meg ezek a hülyék is mondják ott a baterryuniversity-nél hogy ha nem muszáj ne tölts gyorsan - de ebben a rohanó világban ez már abszurd, aláírom.
    Noukoum - én sem lepődtem meg, hogy ezek után is még egy "valós" tesztet szeretnél :) de
    előtte azért megpróbálom még feldogozni azt a sok érvet és alátámasztást amit kaptam az ellentáborból....köszönöm.

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Nekton #73 üzenetére

    Igen, lehet Magyarul is és legyen igénybevétel....
    Az elég egzakt, hogy mondjuk 5W vagy 25W vagy 165W ?
    Igen, ahogy már említettem én is, fejlődik a technológia stb. Ezért "életképesek" ezek az extrém módon töltött akkuk is... Mindez leginkább marketing fogásból történik azt sem árt nem elfelejteni. Az akku lelkivilága engem sem izgat, de az már zavarna ha 1 napot sem bírna ki a telefonom X év után, és akku csere miatt kell megbontani a gyári IP védettséget. Ezért sem töltöm a gyári töltőjével. Nem tudom, nekem általában rá szokott érni mire megvan egy normál-al is. Ezért mertem ajánlani, hogy ne stresszeld vedd feleslegesen igénybe gyorstöltés-el az akku maradék kapacitásait...De ez nagy hiba volt, már látom.
    #74 Lami66
    Általánosságban beszéltem, közöltem tényeket, referenciát is mutattam, próbáltam szemléltetni, hogy nagyobb igénybevétel=nagyobb elhasználódás. Örülök, hogy ezt legalább Neked sikerült belátnod. Nem tudok konkrét példát hozni, Te tudsz ?
    Mondjuk emlékszem akku/töltés miatt robbanós és visszahívott samsung telefonra, illetve gyenge üzemidejűekről sem nehéz hallani itt a fórumon, csak nem tudni mivel töltötte a tulajdonosa...és nem én fogom kinyomozni, tippelni persze lehet.

    Olyan is van érdekes módon, hogy vannak elektromos autó gyártók akik az akku garanciális feltételei között megszabják a györstöltés ciklusainak a számát. De minimum ajánlják, hogy rendszeresen ne alkalmazz DC (gyors) töltést, ugyanis az negatívan befolyásolja az akku élettartamát - meglepő nem ?
    "Kia Motors suggests, “Frequent use of DC Fast Charging can negatively impact battery performance and durability, and Kia recommends minimizing use of DC Fast Charging.”"
    https://www.greencars.com/guides/definitive-guide-to-electric-car-batteries-range
    A legújabb Ioniq is azt mondja bármennyire is best off technology, hogy legalább havonta töltsd normál AC töltővel is...
    Az autógyártók is mind tök hülyék nem ? Most akkor az fog jönni, hogy de hát az autóban ilyen meg olyan technológia meg akku van ami a mobil akkukra ugye nem érvényes ?? :)
    Az különálló dimenzió....ja, az.

    #75 pusszycat
    Ezért mutattam a grafikont a gazdájuknak, mivel ők határozzák meg a terhelés mértékét...ők uralkodnak felettük. Illetve nekik szemük is van amiből talán eljut az információ a megfelelő helyre és ott feldolgozásra is kerül.

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Lami66 #78 üzenetére

    Neked ezek szerint nem volt szerencséd, de azt kétlem, hogy pont a "kíméletes" töltés vezetett volna 2x akku halálhoz, de nyilván kizárva sincs semmi. Akkor mondok példát a saját házam tájáról...:
    Sosem, egyik telefonomat sem töltöttem gyorsan, és egyiknek sem volt még akku baja. A legelső ami erre alkalmas volt (lett volna) az egy Galaxy S6 Edge konkrétan. Mikor először rákerült a gyári töltőjére utána már soha, mert olyan meleg lett, hogy még. Nem kellett hozzá fizika professzorokkal konzultálnom, hogy azt a következtetést vonjam le ennek aztán így semmi értelme. Nem fogom főzni nyúzni az akkut - ami ráadásul ennek a modellnek a leggyengébb pontja volt, megnézheted a fórumon mennyien panaszkodtak, csak, hogy ilyen meg olyan gyorsan fel legyen töltve. Szerencsém van ezek szerint, hogy tudok/tudtam előre tervezni a töltést illetőleg is az életben. Ez az én sztorim.
    Csak ismételni tudom magam, nagyobb igénybevétel=nagyobb elhasználódás. Meg, hogy feleslegesen minek....
    Azt is tudom, hogy az esetek akár jelentős többségében is a juzer előbb szabadul meg a készülékétől, mint hogy konkrétan ebből legyen baja.
    De ettől még ne állítsa már senki, hogy mindegy hogy töltöd, mert ez nem igaz, és nem is ismered a kérdező fórumtársat /akárkit, honnan tudod mennyi időre tervez a készülékével.
    Arra is rá lehet jönni, hogy pl. az autógyártók azért mernek kell nekik felhívni a gyorstöltés negatív hatásaira a felhasználók figyelmét, mert nem 5 évre vagy még annál is kevesebbre kalkulálják a termék életciklusát mint a kedves mobil gyártók.

    [ Szerkesztve ]

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Nekton #87 üzenetére

    Teljesen értem amit mondasz, főleg itt egy tech fórumon írom alá, hogy amiket említesz fejlesztések stb. a miatt nem fut ki sokaknál ez az életciklus sem, mert előbb cserél, de...
    Rengeteg, jellemzően az idősebb korosztályból kikerülő embert ismerek én is, aki ezek miatt az újítások miatt nem fog telefont cserélni, hiszen, jó ha telefonálni, sms-ezni és néhány képet tud vele lőni...Nem olyan régen keresett meg egy kollegina (50-es korosztály), hogy most mit csináljon ? Nem megy a banki appja a régi iphone 6-osán (a régi os miatt, amit már nem támogatnak). Ő például csak e miatt fog telefont cserélni amúgy eszébe sem jutott volna - egy akku cserén amúgy már túl van ezzel a készülékkel (és igen azt sem a gyorstöltés tette tönkre).
    Nyilván ezeknek az embereknek - főleg most még nem a csúcsközeli, jellemzően györstöltős cuccaik vannak, de egyre inkább szivárog lefelé a termékpalettán ez a feauture.
    Szóval nagyon sokan nem követik a trendeket, nem azok miatt cserélnek majd, látok olyan készülékeket embereknél hogy jajjjj....Amúgy gyorstöltésben is vannak ugye lépcsők. Most pont a 165W-os topikjában vagyunk - ami már tényleg eszement szvsz.
    Ha magamat nézem, én sem cserélem még a 2,5 éves anno még csúcs telefonom, mert nem érdekelnek azok az újítások amiket most kapnék, főleg olyan súlyos áron ahogy mérik őket.
    Különbözőek vagyunk, különböző igényekkel...és jól látod, nagy igény van az újításokra is ezért nyomják a gyártók, egyértelmű. Egy mobil kamerás topikban nem láttál volna hőbörögni, hogy már 500 Megapixelnél tartunk... :)

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    válasz Noukoum #91 üzenetére

    https://mobilarena.hu/tema/re_huawei_p30_pro_teletalalat/hsz_10864-10864.html
    "Egy OnePlus 3-at cseréltem, mert az akkuja már nagyon gyenge volt, 2 óra aktív kijelzőidő mellett 20%-on volt és naponta már 2-3 alkalommal is töltenem kellett."

    Nem tudtam semmit bizonyítani (más mit is tudott :B ?) ezért is idéztem a batteryuniversity.com -ot : miszerint a 3x nagyobb igénybevételnek kitett akku sokkal előbb kipurcan - bármennyire is hihetetlen, ebből (is) le lehet(ne) vonni következtetéseket. Na de inkább "nem is okoskodok, mert nem értek hozzá"...trollkodni meg végképp nem akarok.

    Használj Te is szabad szoftvert !

  • subset

    senior tag

    A gyorstöltés pártiaknak abban van igaza szvsz, hogy jó eséllyel itt a
    "modern" fogyasztói társadalomban ez a gyakorlat nem fog gondot okozni mert eldobod, lecseréled, csak akkut cserélsz stb. De, és konkrétabban:
    Az OP 3 esetén biztosan nem 4 éves korára lett hirtelen kuka az az akku, hanem az egy folyamat volt amit lehet, hogy lehetett volna lassítani, de ezt sosem tudjuk meg. Tudod ki várná meg, hogy naponta többször töltőre kelljen tenni egy telefont....
    A P30 Pro fórumban lehet nem panaszkodnak, bár láttam már bejegyzést akku cserével kapcsolatban.
    A Mi 10 Ultra grafénnel támogatott li-ion akkuval operál, pont a 120W-os gyorstöltés miatt, úgyhogy nem a legjobb a példa.
    A samsung pl. az idei év csúcsmodelljénél 45W-ról 25W-ra csökkentette a gyorstöltés teljesítményét - a többi gyártó még folyamatos versenyben van ezen a téren is, mert megeszik az emberek vagy nem tudom, ők jobban tudják. Az új iphone-nál is 27W a gyorstöltés. El lehetne ezen is gondolkodni....
    A batteryuniversity tesztje szerint a nagyobb terhelésnek kitett akku hamarabb elhasználódik (ezt épp ésszel, kis logikával is be lehetne látni ehhez teszt sem kellene mert így működik a világ). Az autógyártók is ajánlják (esetenként megkövetelik) a lassú töltések beiktatását.
    Akkor miért szentségtörés az az ajánlás itt a fórumon, hogy ha nem muszáj ne tölts gyorsan ? :F ez persze csak egy költői kérdés volt.

    [ Szerkesztve ]

    Használj Te is szabad szoftvert !

Új hozzászólás Aktív témák