Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fairi

    addikt

    válasz joey04 #12 üzenetére

    Már 2008-ban megjelentek hírek (orosz-grúz harcok, és hogy ez üzenet a világ felé) hogy uj hidegháború fog kezdődni.
    Innentől kompetens vezető látja nemsokára USA-Kína viszony is kiéleződik, és USA beveti gazdasági fegyvereit. Kína teljes erővel hozta létre saját internet ökoszisztémáját (ne külföldi propaganda legyen hanem csak saját), most az oroszok is belekezdtek ebbe.
    Huaweink kell lennie B-tervnek mi lesz ha USA blokkolja a szállításokat. Kirin fejlesztése, saját 5G fejlesztés stb.

    USA-nak nem az a baj Huawei túl nagyra nőtt, hanem nincs kontrollja felette. míg USA barát államok cégeinél tudja mik a backdoorok és NSA mit használhat, Kína esetén nincs ez az info. óriási veszeélye van egy ismeretlen backdoornak, amit más állam tud)
    Kémkedés jó, de csak akkor ha nem ellenem teszik.
    Superpower nem engedhet meg olyan technikát ami nincs ellenőrzése alatt 100%-ban.
    ez egy politikai háború, amit átlagember fog megszívni. Újra lesznek tömbök ha így folytatódik.

  • fairi

    addikt

    válasz Vincent71 #46 üzenetére

    "Államszocializmusban, félkapitalista diktatúrákban, illiberális központi irányításban ezek nem mennek."
    Nono.
    Az 1960-as években megjelentek a dél-koreai gazdaságra később jellemzővé váló óriásvállalatok, a csebolok, melyek a japánok által hátrahagyott ipari létesítményeket megszerezve, a kormány számukra kedvező gazdaságpolitikájának köszönhetően rövid idő alatt értek el számottevő sikereket.
    Amit Kína csinál igenis működőkepés, persze szükséges a valódi piac visszacsatolása, de az állam segítség az sok mindenen javíthat.
    Állami segítség, plusz piaci kapitalizmus egész nagyra tud cégeket növelni és hasznos is termelnek.
    VALÓDI PIAC törvényei se működnek, mert ez mindig monopóliumok és oligopóliumok kialakulásához vezet. nagy szereplők akadályozzák, megveszik a kicsit, kevés cég kartellezik.
    Minden ország beavatkozik a piacba, lehet ez közvetve, mint pl kartelltörvények, feldarabolás ha kell, vagy közvetetten, bizonyos cégnek pénz ad hogy növekedjen.

  • fairi

    addikt

    válasz doooo #50 üzenetére

    "nem fair, versenyszerű, törvényes, és így tovább."


    inkább valami nyugati eszme, hogy állam nem segíthet cégeknek, nem avatkozhat be közvetlenül.
    egy állami cég is működhet profit alapon, nem kell feltétlenül pazarlónak lennie. Állam segíthet akár egy cégnek is, így a kezdeti nehézségeken felülemelkedve törhet előre.

    Samsung felemelkedése mögött is ott volt a dél-koreai állam.

    Máskülönben Nyugat is ha kell aktívan pénzzel beleszáll a piacra. A nagy bankmentés során, adófizetők millióival segítették át a rosszul gazdálkodó bankok jó részét.

    tökéletes szabadversenyes piac nem létezik, államok közti különbség beavatkozás mélységétől függ.

  • fairi

    addikt

    válasz Vincent71 #54 üzenetére

    " Sem környezetvédelem, sem munkavédelem, sem szakszervezet, sem adózás, sem semmi nem zavarja otthon őket. Így könnyű ám."
    sztoriból kimarad, hogy ezeket az előnyöket kezdték kihasználni a nyugati cégek is.Mai fogyasztó társadalom nem is lenne ha Kína nem nyújtja ezeket a világnak. Olcsó munkaerő, nuku környezetvédelem, no szakszervezet szarakodás (fránya Franciaország), erős diktatúra ami stabilitást garantál. (nincs négyévenkénti választási mizéria)
    2010-ig szép volt minden, csak Kína többet akart, saját márkát amibe pénzt tolt.baj itt van.

    "De a piacról hasznot akkor tudsz realizálni, ha eladsz, azt megveszik, használják, fizetnek érte." valóságban meg az van, ha te egy harmadik világbeli ország kb minden tekintetben elavult.Államnak ekkor be kell vállalni veszteséget, sokszor többet, hogy kitermeljen 1-2 céget ami igenis több mint egy másológyár. Huawei most érte el ezt, már képes profitot is termelni, már külföldön megállja a helyét, és lassan Samsung árakban árulhat, nem csoda most 2019-ben kezdődött ez ily erősen!
    100 évnyi lemaradást nem könnyű átugrani, főleg úgy hogy minden szabadalmakkal le van védve. nem csoda magyar ipar sok területe eltűnt, mikor nyugati piac bejött kiderült sok minden elavult évtizedekkel. Pl létezett Telefongyár Rt. is.

    "Szóval érted. Teremtsenek tiszta, átlátható, számonkérhető feltételeket"
    picit gondolkodj, bármiféle átlátható akkor is mindig vádolhatod kémkedik.
    nem a diktatúra zavar itt bárkit, vagy az emberi jogok, hanem technika ami onnan kikerül nincs ellenőrzés alatt.
    [link] hasznos kép. Látszik NSA aktívan figyeli Kínát, ami ellen korlátozottan tehet, mivel USA technikát igényel még mindig. Mint mindenki magából indul ki, USA pánikolt a kínai tech miatt, mivel 100% lesz ebből kémkedés.

    "És ha így is sikeresek lesznek a piacokon - nem otthon, támogatva - nos akkor had realizájanak profitot."
    nem felejtsd el Nyugat ebbe beleszólhat ezer eszköz van ami lehetetlenné teszi hogy mi megkapjuk. sajtónk propaganda ága világossá teszi veszélyes tech, szolgáltatók nem adják etc.

    [ Szerkesztve ]

  • fairi

    addikt

    válasz doooo #59 üzenetére

    " chaebol-ok épültek az államba "
    szeretik igy magyarázni, maga az állam abba látta siker titkát ha chaebolokat létrehozza és segíti.
    wikin röviden
    "South Korea's economy was small and predominantly agricultural well into the mid-20th century. However, the policies of President Park Chung Hee spurred rapid industrialization by promoting large businesses, following his seizure of power in 1961. The First Five Year Economic Plan[3] by the government set industrial policy toward new investment, and the chaebol were to be guaranteed loans from the banking sector."
    Évek folyamán egyre szorosabb lett a kapocs...
    Korea akkor kezdte a dolgot, mikor Mao a kulturális forradalmát még el se kezdte.
    Kína ezt az elvet követte de szteroidon!

  • fairi

    addikt

    válasz Vincent71 #62 üzenetére

    "Ugye nem gondolod komolyan, hogy a kínai vezetés nélkül tudott ott termelni a világ? "
    azért mentek oda, mert ilyen privilégiumokat adott nekik a párt. ne néz engem hülyének.
    Miért tette a kormány, kb nézd meg a történelmet. Milliárd éhes száj, kevés munka, katasztrofális kulturális forradalom, fejlődő szomszédok. per pill egy shit hole az ország.
    Kb az állampolgárok feláldozása sok harmadik világbeli állam teszi és államot alig érdekli. Kb nem tudnak mást tenni. Csak Kína évek során elkezdte megszerezni a technikát,először sima másolás, utána fejlesztés is. Az utóbbi most a baja USA-nak.

    "Ugye nem gondolod komolyan, hogy a kínai vezetés nélkül tudott ott termelni a világ? "
    Kína újkori történelme katasztrófa: kezdődve az ópium háborúktól, utána japán-kínai háború, polgárháború, kulturális forradalom.
    egy erőforrásuk volt mint sok egyéb államnak: ember
    szovjetekkel is összevesztek, kommunizmus átalakították és ötvözték.

    "Az zavarja a cégeket, hogy egy diktatúra megengedi, hogy dolgoztass éhbérért és szennyezheted a környezeted és bármit ellophatsz. Ezt otthon nem tehetik meg, ez zavarja őket, a kínaiak meg megtehetik.
    Téged is zavarna."
    komolyan ne játssz az értetlen.

    ha éhbérért van munkaerő akkor oda települ, ha nem kell szennyezést takarítani akkor odamegy a cég. (gondolom a kongói koltán bányákról hallottál, akkor tudod a cégek mily piszkos ügyekre hajlandóak) Inkább az zavarja ha kimaradnak és azon háborodnak fel ha kiszervezés után techet lemásolják és utána hasonlót alkot olcsóbban a diktatúra. Kína ügy 2010 után indult, mikor már riválissá váltak. 2017 után kezdett mérgessé válni.

    "A kérdés az, te hol szeretnél élni?"
    mi a halál köze van a témához? Én egy Banks-i orbitálon élnek, de lehetetlen (ha nem érted az butalást érdemes elolvasni Iain M. Banks: Nézz a szélbe)

    "Nos, nem teheti meg. Ugyanis a smart telefon alapjai, az android és az iOS, meg egy rakás szabadalom, lényegi alkatrész az bizony az USA cégeké"
    meg tehetette volna és sikeres is lett volna ha USA nem kezdi el ezt. P30 pro már elég komoly áron van és eddig sikeres volt. Egész ügy időzítése nem véletlen, 2. gyártó lett jelentős profitot is termel már, és 5G fejleszt.

  • fairi

    addikt

    válasz nyisziati #75 üzenetére

    "n VILÁGRENDSZERBEN, ami kínai szabályok szerint van berendezve, nem biztos, hogy szeretnél élni."
    tényleg te hol élsz az űrben?
    Minden nagyhatalomnek ez a célja. USA ezt kiszervezte a techcégekbe és ezzel szerzett hatalmat a világ felett. most az egyik fegyvert aktiválta Kína ellen

    "Lássunk túl az orrunk hegyén, a szimpla gazdasági-technológiai kérdéseken."
    világ erről szól, minden más kb háborús indok. sokszor még az NGO szervezetek szövegezése is más ha kritika USA barát vagy ellenség országról kell írni.

    kezedben tartott okostelefon is valszeg 10 éves gyerekek vérében úszik, csak koltán eredetét nem verik nagy dobra. Jah jötten szabályozás hogy koltán tiszta forrásból származzon, ami valóságban azt eredményezte Ruandába átcímkézik egy kis pénzért a nyersanyagot.
    Tudod mi van az orron hegyén túl:fogyasztó társadalmunk a harmadik világ szenvedésére és konfliktusaira épül. (harmadik világ is hibás, korrupt vezetőik orrunknál nem is akarnak tovább látni, örülnek a csúszópénznek minden más érdektelen, cégek ezt szeretik) hírek is ezt óvatosan távol tartják, csak akkor fontos ha másik állam nem szövetséges. kereskedelmi háború óta lett oly fontos az ujgurok sorsa. Kormányokat nem az zavarja a kínai nép megfigyelve van hanem lehet ők is megfigyelve lesznek.

  • fairi

    addikt

    válasz nyisziati #92 üzenetére

    "És nem is szeretném, ha ez változna. Ezért örülök, ha Amerika nem engedi Kínát a fejére nőni. Meg az enyémre se."

    Kína is építi a saját udvarát,és olyan helyeken is üzletel ami nyugatnak már finnyás lenne. Kb érezni is fogod és szép globalizált fogyasztó társadalomnak vége lesz. vasfüggönyekbe zárt blokkok lesznek újra.

    "A harmadik világot ne keverjük ide, mert azon nem tudunk változtatni."
    azért nem tudunk mert nem is akarnunk, kell egy olcsó nyersanyaglelőhely ami működteti a szép nyugatot. kell egy hely ahova szemetünket dobhatjuk.

    "Aki Kínát választja, az a diktatúrát választja (rosszabbat, mint ami itt volt ~40 évig!)."
    egész nyugat azért választotta Kínát, hogy tudja működtetni a szép kis demokráciáját. használati cikkeinket nyugati...

  • fairi

    addikt

    válasz doooo #113 üzenetére

    "Kína egyre inkább itt van, majd hozza magával az új népesség-kontrolláló újításait, meg a feltételeit, amiket muszáj lesz betartani, mert ha nem, tönkreteszi a kis országokat"
    Nem USA-t akartál írni, az szeret kisebb gyengébb államokat porig bombázni.
    Kína bármely állammal üzletel,legyen az iráni teokrácia vagy afrikai államszerűség. segítségnyújtásnak nincsen politikai vagy társadalmi feltételei csak gazdasági. Kína sehol se támogat jelenleg kommunista gerilla mozgalmakat.

    "Az a baj jelenleg, hogy Kína nem akar egyensúlyt, ésszerűségről meg különösen nem lehet beszélni velük kapcsolatban. "
    Usa egyetlen egyensúlyt tud, ő a szuperhatalom minden más vagy szövetséges vagy aktuális fegyvertesztbázis. Ezt a két feltételt biztos nem fogja Kína elfogadni.

    "Azt is kihangsúlyoznám, hogy nem a nép a probléma, vagy a kultúra (már ami még megmaradt belőle), hanem a Párt."
    Párt tudja a történelmet. 15. században Kínai császárság elkezdte felfedezni a világot, és telepeket létesíteni. technikailag fejeltebb volt akkori Európánál. Cseng Ho neve tán ismert, de 1436 bezárkózás mellett döntött a császár. Külkereskedelem leáll, belső is lassult. 1820-ban európaiak feltörtén a diót, ellenőrzés alá vonták Kínát. jelenlegi vezetés előre menekül, ópium háborúk újra lehetnek, csak más néven.2001-től USA agresszívabb külpolitikája elég vészjósló sok államnak.

  • fairi

    addikt

    válasz kchris78 #122 üzenetére

    pontosan Kína kit bombázott le, melyik külföldi várost bombázott porig és hány országban okozott káoszt.

    Az a vészjósló, hogy egyáltalán mer bármiféle külpolitikára
    Persze külön aggodalomra ad okot hogy nem hajlandó USA politikai vagy gazdasági parancsait követni.

    És végképp vészjósló hogy egyáltalán merészel USA engedélye nélkül bármiféle gazdasági tervet készíteni.

    Kb az egyetlen megkérdőjelezhető lépés a Dél-kínai tengeren a szigetvitába való fölényeskedő részvétel. Hogy a fenébe mer USA külön jóváhagyása nélkül a saját tengerpartja közelében bármiféle bázisokat csinálni, mily bolond ötlet hogy haditengerészetet fejleszti!

  • fairi

    addikt

    válasz komi77 #127 üzenetére

    "Ez teljesen a piacgazdaság elfogadott szabályai ellen működik mai napig"
    piacnak egy újabb szabályát is megtanultuk, mivel USA tette így ez elfogadott működés!. Sikeres hazai céget lehet fegyverként is használni más országok cégei ellen.
    Igazából nem az a baj, hogy USA tiltja hogy Huawei 5G építsen, kommunikációs hálózat megbízhatóságán múlhat egy ország jövője. Kb itt mindenki jogos oknak elfogadja! Hanem az hogy USA cégeket fegyverként használja. Piacgazdaság szabályai kb addig érdekli míg ürügyként nem lehet alkalmazni. Azért teheti meg mert rengeteg license még mindig nála van.olyanok amiket nehéz lemásolni. Kb Trump a globalizációt használja fegyver gyanánt.

    "gátlástalanul másolta/lopta"
    ha 50 évvel le vagy maradva akkor vagy elfogadod hogy iparodat/embereidet teljesen eladod vagy lemásolod és átugrasz pár lépcsőfokot.
    Magyar ipar jó része kb azért halt meg mert KGST piacra termékek jók voltak de nyugati szemmel rég elmaradott. Igy kb nekünk marad a teljes kiszolgálás, Kínával is akkor lett a baj mikor ő többet akart.

  • fairi

    addikt

    válasz komi77 #129 üzenetére

    "Amerikába ma több olcsó kínai termék megy be mint fordítva - mínuszos az Usa-Kína kereskedelmi mérleg. "
    lényegből kihagytad miért történt ez.Persze kezdetben jó volt USA-nak,politikusok is imádták a lobbisták pénzeskötegei miatt, csak a végeredmény az ami most van.
    Igazából ez nem is volt baj, mivel dollár az olajelszámolás alapja. Bármennyit is nyomtat belőle úgyis használva lesz. Csak utóbbi években Kína már jüanban akarja az elszámolást és több partner is elfogadja a jüant fizetőeszközként (Irán, Venezuela, Angola) dollárt helyett. Ez a nagyobb baj nem a mínuszos kereskedelmi mérleg.

    "addig a Kínaiak levették ezek termékeit a polcról, szétszedték, lemásolták, ellopták"
    ez nem így megy hogy copy pasta. Egy megbízható mobilt csinálj milliókat kell beleölnöd. Itt a kínai állam állja csekket. Android és AOSP áldás volt a kínai mobilfejlesztéshez. ha egyszerű lenne bármi lemásolása akkor bármely állam fejleszthetne bármit.
    Huawei is csak 2017, de inkább 2018-ban érte el azt a szintet hogy hozza bármely gyártó színvonalát.

    "Ehhez a kínai állam is asszisztál a mai napig. "
    ez ahibrid gazdaság lényege.
    Máskülönben USA is a 60-es években rengeteg pénzt ölt kutatás fejlesztésbe,és utána ezek a techek okos emberek kezébe tették és felhasználóbaráttá tették.
    USA-ba probléma hogy állam távol marad a kutatástól, és a cégek mindent levédenek és fiókba rejtik.

    "világ gazdasági rendszerének teljes felborulását okozhatja a kínai törtetés"
    nem felborul átalakulna. Kb mint a gyarmati rendszer bukása alakította és kialakította a világgazdaságot. Könnyebb nyugatnak rettegni mint kutatás-fejlesztési struktúrát átalakítani.
    USA nem akar igazi versenyt

  • fairi

    addikt

    válasz komi77 #130 üzenetére

    "Ez sem gusztusos dolog. Nekünk nem is kell igazságot tennünk ebben a dologban."
    csak teljesen aláássa az USA technikába vettett bizalmat. ha függesz USA techtől és valamiért nem tetszel neki akkor ezen a fegyveren keresztül nyomoríthat meg.
    nem csoda oroszok elkezdték saját intranetjük kiépítését. kína sose engedte be usa internetes cégeket,első ok ideológiai,politikai, másik bármiféle függőséggel összeomlasztatnák a dolgokat belül.de még így is NSA tudja figyelni őket, USA techbe sok a backdoor.

  • fairi

    addikt

    válasz Giovan! #135 üzenetére

    "Kína segítségnyújtásával sok állam megjárta már "
    sztorihoz hozzátartozik, hogy maga az ország vezetése értelmetlen dolgokra költötte el a pénzt. ha utánaolvasol van olyan sztori is ahol inkább Kína járt rosszul. Mondjuk ha IMF-fel kötnek üzletet azzal se járnak szuperül. Kölcsönt vissza kell fizetni, mindegy kitől veszed fel. van így vagy úgy törleszted majd. Csak azért sztori asztori mert Kína is szerepel benne. Olyan instabilak ezek az országok, hogy Kínán kívül nem igazán akar velük üzletelni más. magas kockázatú üzletnek komolyan a kisbetűs részei.

    "Meg ugye diktatúrákban nem is szoktak mindenféle, államilag nem korlátozott médiának teret engedni. "
    ez inkább a nagyhatalmak kötelessége. Oroszország ha nem is tökéletes demokrácia de diktatúrának túlzás állítani. Intranetes ötlet USA akciói után kezdődött. Ahogy USA fel van háborodva az orosz propaganda miatt, úgy oroszok se fogják tűrni az amcsi propagandát. USA egy Jelcin kaliberű idiótát szeretne Oroszországban, nem demokráciát.

  • fairi

    addikt

    válasz Giovan! #138 üzenetére

    Első sor nkb mondja nem oly egyszerű:
    "Sri Lanka’s president, Mahinda Rajapaksa, turned to his Chinese allies for loans and assistance with an ambitious port project, the answer was yes."
    Kb olyan mint mikor IMF hiteleket (vagy devizahitelek) kamatustól vissza kell fizetni akkor is ha hülye projektekre vagy politikus szebbe tűnt el, és egy jó kis össznépi zsidózással társul el. míg ez nem szalonképes, a kínaizás az menő lett.

    "Az USA is nagyhatalom, mégis van szabad média "
    ez papíron igaz, csak a legnagyobb sajtótermékek kb fél tucat tulajdonos markában van. Igy úgy tűnik többszáz különböző média forrás van, de alapvető kérdésekben hamar Echo chambert formálnak. Utóbbi 50 évben rohamosan romlik a függetlenség, és szabad média.
    Fb túl szabad volt szóval lesz regulázás.
    oroszoknál is van facebook, csak a vkontakt az elterjedtebb. Fb is inkább 2019-be támadta be az orosz kormány, adok-kapok erősödése miatt.

    "Az USA és a NATO főképp azt szeretné ha Oroszország megnyugodna, és nem külpolitikai akciókkal próbálná elfedni a belpolitikai problémákat."
    ahol oroszok beavatkoznak azok régi szövetségesek vagy katonai bázisok vannak. ha hagynak fenébe akkor kb szó szerint el lennének szigetelve. Putyin nem alkoholista Jelcin, és ez az igazi probléma.

  • fairi

    addikt

    válasz komi77 #140 üzenetére

    [link]
    Témaban közelíthető videó.
    Trade war mögött inkább politika van mint az a probléma, hogy export-import egyenlőtlen
    Trade war sok kárt okoz a tőzsdékbe, simán a kiszámíthatatlanság miatt.

  • fairi

    addikt

    válasz kchris78 #146 üzenetére

    "hogy kell visszafizetni és milyen elvárásai vannak a hiteles országgal kapcsolatban"
    sok ország kb képtelen felvenni emiatt. Kína ezeknek is nyújt hitel tudtában annak hogy akár lehet sose kapja vissza. Persze mellé sok kisbetűs rész hogy valami esélye legyen a behajtásra. legtöbbször nyersanyaglelőhelyet kér. Építkezés cserébe mondjuk egy koltánbánya Kongóba.
    Tök mindegy kitől veszed fel, legyen nyugati bankár, kínai, vagy akár arabok vissza kell fizetni, régen volt a szovjet barátság tekintetébe "ingyen" szórhattad a pénzt.

  • fairi

    addikt

    válasz Giovan! #145 üzenetére

    "hagyni kell szegény oroszokat álhíreket terjeszteni, merthát körbezárja őket a NATO..."
    lassan már a valódi hírt és álhírnek mondják ha nem fér bele hivatalos értelmezésbe.

    "Ha el lesznek szigetelve, az kinek a hibája?"
    nyugat mindig szigeteli el, külföldön bázisa van azt nehogy merje. Önálló külpolitika tilos..
    egy szó mint száz, minden országnak követni kell amit USA mond különben retorzió lesz és van 100 "független" de valójában fél tucat ember kezébe levő nyugati sajtó ami ezt hangoztatja és ez a hivatalos hír.

Új hozzászólás Aktív témák