Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • potyautas

    csendes tag

    LOGOUT blog

    Attól volt félelmetes, hogy nagyon sok volt belőle. Egy Tigris 5-6 T34-et kilőtt, mire azok lőtávolba értek. A többi viszont túlszaladt rajta.

  • #41133696

    törölt tag

    válasz potyautas #1 üzenetére

    Igen de a Tigris, és a Királytigris nehéz tankok voltak, és lényegesen kevesebb is volt belőlük, valamint a háború későbbi szakaszában kerültek a csatatérre.

  • Rive

    veterán

    válasz potyautas #1 üzenetére

    Tigrisek vadászatához volt a szovjeteknek más, bikább tankja. A T34 elsődleges feladata a gyalogság támogatása volt - ehhez pedig kellő számban, kellő tűzerővel rendelkezésre állt. Nem úgy, mint a ritka (drága és megbízhatatlan) nagymacskák a németek számára.

    A T34 képességeit tekintve nem volt csúcs tank, soha. Ennek ellenére valóban el lehet róla mondani, hogy a szovjetek oldalán kulcsszerepe, kiemelt fontossága volt.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • #41133696

    törölt tag

    válasz Rive #3 üzenetére

    Pl IS-2, vagy SU-85, SU-100, ISU-152

    [ Szerkesztve ]

  • Blindmouse

    senior tag

    válasz potyautas #1 üzenetére

    A PZ3 a 5 cm KwK 39-el átlőtte a T34-et. A legtöbb T34-et ezzel lőtték ki.A PZ4 gyalogsági támogatásra volt kifejlesztve, de az F variáns megkapta a 7.5 cm-es ágyút, attól meg a T34 papírnak látszott.
    A németek szimplán átállították a PZ3 gyártást Stug 3-ra, annak szintén 7.5-ös ágyúja volt, és papír a T34.
    A T34 az a tank volt, amit azért gyártottak mert olcsó volt. És sok készült. Annyira volt modern, meg biztonságos, mint a rohamsisak a katonák fején.

    3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Blindmouse #5 üzenetére

    Igen, a T34-gyekkel tömegesen lehetett a gyalogságot támogatni. A tigrisek és egyéb nagymacskák ellen ott volt a KV85. - Bár ebből neml sok készült.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Blindmouse

    senior tag

    válasz t72killer #6 üzenetére

    Na, a KV szériából kb annyi készült mint a tigrisekből. A KV-1 még a T34-nél sem volt sokkal jobb. Az IS2 volt 1944-ben a nagy szám, az IS3 sosem került harcba, pedig azzal feltörölték volna még a Tiger 2-t is.
    Mondjuk azt tudni kell, hogy az IS2 sem lőtte átt a panther-t előről, a panther meg 3x olyan sebességgel lőtt mint az IS.
    Nem volt itt szovjet csodatank, egyszerűen arról volt szó, hogy a németeknek két fronton kellett harcolni, a tankok nagy részét pedig műszaki hiba vagy bombázás szedte ki. Meg az extrém túlerő.

    3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Blindmouse #7 üzenetére

    Nyilván. Az a maroknyi tigris, amivel a többezer km-nyi frontvonalat tartani akarták szánalmasan kevés volt. Persze az Iván is becsinált, amikor tigrist látott - ugyanúgy, ahogy a Hans, amikor kéttucatnyi t34-est.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Rive

    veterán

    válasz Blindmouse #7 üzenetére

    Nem volt itt szovjet csodatank

    Nem is kellett. Föntebb csak az került kiemelésre, hogy a német csodatankok ellen volt elégséges képességű válasz - a többi tanulság pedig ott került levonásra, hogy a T34 és Sherman vonal: az elégséges képességű általános tömegtank máig tovább él az MBT-k képében, a csodatankok pedig mindenestül kihaltak.

    [ Szerkesztve ]

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • #41133696

    törölt tag

    válasz t72killer #8 üzenetére

    A tankok mennyisége és milyensége egy dolog, egy fontos dolog, de egy a sok közül ami miatt a németek elvesztették a háborút.

    Ok okozati összefüggésben.

    A két frontos háborúnak köszönhetően, elvesztették a légi fölényt, és emberanyag illetve üzemanyag terén is kimerültek. A légi fölény elvesztése a legsúlyosabb. Ha egy stuka sikerrel támadott meg egy T-34-est, akkor az a Harmadik birodalomnak egy 50 Kg-os bombába meg némi üzemanyagba került, a Szovjetuniónak meg egy tankba + a kiképzett legénység életébe. Ami azért összehasonlíthatatlanul nagyobb veszteség.

    Viszont mint mondotta volt 1944-től kezdve a Luftwaffe végképp árnyéke volt önmagában. Rommel Franciaországban, már az erdőben tartott szemlét, nehogy a szövetségesek által uralt légtérben valaki kiszúrja őket.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #41133696 #10 üzenetére

    " Rommel Franciaországban, már az erdőben tartott szemlét" - ugyebár ebben már az is volt a probléma, hogy Rommel Európában volt, nem Kairóban vagy Rabat-ban...

    Háborút nyerni csak erősebb gazdasági alapokkal lehet - és persze a Németo. vs ~Egész világ (najó, legyen egy szuperhatalom vs 2) rációban egyszerű a képlet.

    Háborút veszíteni érdekes módon már másik egyenlet, azt ugye az amcsik is tudnak olyan gyíkfingnyi országokkal szemben, mint Vietnam vagy Afganisztán.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • #41133696

    törölt tag

    válasz t72killer #11 üzenetére

    Rommel vette be 1940-ben Franciaország több meghatározó városát is.
    Észak-Afrika a meglepetések színtere volt. Oda az Afrika Korps élére került, mely korlátozott forrássokkal rendelkezett, de ennek ellenére sikereket ért el, és melynek célja, hogy Mussolinit kimentse a bajból.

    A németeknek eredetileg ez nem volt betervezve. A Duce el volt szédülve hadseregétől ám azt Észak-Afrikában az angolok tönkreverték és az olasz hadsereg szétszóródott a sivatagban.

    Fontos megjegyezni, hogy a németek sem akartak világháborút, mert tisztában voltak vele, hogy az előzővel sem jártak túl jól, és a szövetségeseik sem lesznek megint sokkal erősebbek. Pont ezért került sor a Molotov-Ribbentrop paktumra is az ideológiai különbségek ellenére. Németország lakossága 80 millió körül volt Franciaországé ennek a fele, mégis Hitler azt mondta közvetlenül mielőtt lerohanta volna a franciákat, hogy:

    " vagy győzünk, vagy elveszünk" illetve, hogy "a háború olyan mint egy sötét szoba, mikor benyitunk nem tudjuk mi vagy ki van bent".

    2 évig próbálta elkerülni a két frontos háborút, és ha nincs a földrajzi akadály - La Mance csatorna - no meg a RAF akkor minden bizonnyal elsöpri az angolokat is.

    Szintén Hitler mondta Bormannak:

    "Eljön az idő amikor az USA készen áll majd a háborúra, ha szembe kerülünk velük, akkor több nyersanyagra lesz szükségünk, és ezek az anyagok keleten vannak, támadjuk meg hát a Szovjetuniót! Ha győzünk, elszáll a Britek minden reménye, és az USA-nak már túl késő lesz..."

    Ezen döntésének meghozatalában az Abwehr jelentése is tévútra vitte, Wilhelm Canaris az Abweher vezetője úgy vélte, hogy a Szovjetunió pár hónapon belül össze fog omlani.

    Dunkerque egy óriási hiba volt mai szemmel, sőt sok német tábornok akkor is majdnem felrobbant a tehetetlen dühtől. Ha ott megsemmisítik az expedíciós csapatokat és nem hagyja elmenekülni, hanem a Luftwaffe az utolsó csónakot is kilövi, elvileg Churchill bukott volna. Egyébként Észak-Afrikában is volt az angoloknak égés, amikor többszörös túlerő ellenére megfutamodtak.

    A második világháborúban három hadsereg volt amely messze jobb volt az utánuk következők bármelyikénél:

    1. Wehrmacht
    2. Vörös hadsereg (1942 végétől, 1943 elejétől, már lényegében egyenrangúnak számított a Wehrmacht-tal.
    3. Japán hadsereg

    Az Amerikai hadsereget nem nevezném annak, tömeggel mentek harcolni. A Sherman amit Tommy sütőnek neveztek a németek, nem volt jó konstrukció igazán. A Sherman Firefly viszont kapott egy normális lövegtornyot.

    [ Szerkesztve ]

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #41133696 #12 üzenetére

    Azért a "próbálta elkerülni a kétfrontos háborút" vs a nyitott Nyugati front mellett rátámadt az oroszokra c. "stratégia" erősen üti egymást. Ahhoz meg akkoriban se kellett lángész, hogy egy 11 időzónát felölelő, ráadásul utakkal elég gyéren rendelkező országgal szemben nem működik a villámháborús modell, de Canaris lehet már akkor a szövetségeseknek dolgozott.

    Mindazonáltal tényleg extrém teljesítményt nyújtottak a fritzek egész '44-ig, amíg harcképes volt a csapat.

    A bajszos aztán mondott nagyon csúnya+idióta dolgokat, pl hogy tartsák Sztálingrádot egész hadosztályok beáldozásával.

    A vörös hadsereg erősen heterogén szervezet volt, akik a Barbarossa elején találkoztak a németekkel zöldfülűek voltak, az igazi buli akkor kezdődött, amikor a Khalkhin Gol-t megjárt jól felszerelt, tapasztalt egységeket végre felhívta Sztálin.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • #41133696

    törölt tag

    válasz t72killer #13 üzenetére

    Tartott tőle, hogy esetleg a Szovjetunió indítja meg az offenzívát, ha sokat késlekedik, hiszen tisztában volt vele, hogy fegyverkeznek a szovjetek, és azzal is, hogy a szövetség mind a két fél oldaláról addig van érvényben ameddig a másik elég erősnek nem érzi magát a támadáshoz. Később pedig Pearl Harbor után, azért üzent hadat az USA-nak mert azt remélte cserébe a japánok is segítenek neki a szovjetek ellen (mondjuk érdekes lett volna, hogy a japán nyomi tankok mire mentek volna :D) mindenesetre a Szibériában állomásozó elit szovjet csapatokat Sztálin csak azután tudta áthelyezni nyugatra, miután megbizonyosodott róla a kémjei által, hogy a japók csak az csendes-óceáni hadszíntéren hadakoznak.

    [ Szerkesztve ]

  • yerico

    senior tag

    Sokan keverik itt a szezont a fazonnal.

    1: A T34 zseniális tank volt, aminek része a döntött páncélzat, a normális páncéltörő ágyú (76.2 mm, kb 70mm átütés és mellette repeszlőszere is hatásos volt), kiváló futómű ÉS DÍZELMOTOR. Amellett, hogy 500 km-es hatótávja volt (Tigris 110), még megbízható is volt, ami a Tigrisre nem volt jellemző. Ráadásul olcsón és egyszerűen volt gyártható. Egy háborúban ez kell, nem csodatankok.
    2. Ha már csodatank, ott volt a KV1, kiváló páncélzat, dízelmotor, német tankok által gyakorlatilag sérthetetlen páncélzat. Ne feledjük, 1940-ről beszélünk. 1941-ben a szovjeteket megtámadó 3000+ német tank nagy része könnyűtank volt, Pz I + Pz II kb 1150 darab, cseh T35 és T38 (csak ez utóbbiból 750 darab). Ezek ellen a szovjetek 2000 T34-et és KV1-et tudtak bevetni, másik 10-18 ezer könnyűtank társaságában. Egy németek által feljegyzett eset szerint ellőtték egy KV1 futóművét, de az addig folytatta a tüzelést, amíg volt lőszere (szintén 76.2 mm-es, mint a T34). Aztán adták csak fel a szovjet harckocsizók, de addigra 150-szer találták el a németek a tankot, mindenféle különösebb eredmény nélkül.
    3. A Pz IV szerepe elsődlegesen gyalogsági támogató tank volt, az ellenséges tankok elfogásának szerepét a németek a Pz III-ra osztották. Ennek megfelelően 75 mm-es ágyúja volt, de csak L/24, és élőerő ellen optimalizálták, repeszromboló lőszer használatára. 1942 megjelent az F2 a 75 mm L/43-as ágyúval, ez már bőven jobb volt a T34-es 76.2 mm-esénél.
    4. Az első generációs T34-esek frontpáncélja 30 mm-es volt 60 fokban döntve, ez 60 mm-es ekvivalens vízszintes páncélzatnak minősül. A T34/85-nél ez már 45/60 = 90 mm volt, amivel szemben a Tigris 100 mm-es függőleges páncélzata egyenrangúnak minősíthető. De sohasem a T34 feladata volt Tigrisek leküzdése, még csak nem is a szovjet nehéztankoké, hanem az Szu és az Iszu szériáké, valamint a légierőé lsd IL-2 és IL-2M.
    5. A szovjet 122 mm-es löveggel szerelt ISz vagy JSZ-2-esek simán átütötték bárhol a Tigrist, csak éppen percenként 2 lövést tudtak leadni, osztott lőszerrel tüzeltek, és a orosz optikák miatt a találat valószínűsége kisebb volt, mint a németeknél. Természetesen megvolt már akkor is a szovjet 100 mm-es ágyú, amiből aztán a T44-T54 vonalon át kialakult a standard szovjet löveg, és szerelték is a Szu-100-asokba, de a szovjetek az ellátás egyszerűsítése miatt a 122-est szerelték a nehéztankokra. Ezek átmérője ugyanis megegyezett a klasszikus szovjet ágyúk és önjáró lövegek méretével, és lőszereik egy részével. A lassabb tűzgyorsaságot meg egyszerűen darabszámmal pótolták.
    6. Összesen kb, 1350 darab Tigris készült. T34 + Sherman meg több, mint 100E. A legfontosabb német tank egyértelműen a Pz IV volt, de a legjobb a Pz-V, alias Párduc.
    7. Sztálin 1941 júlisában offenzívát tervezett, aminek része volt Kelet-Poroszország, Románia, és Magyarország egy részének is a lerohanása (Budapestig). Hitler valószínűleg nem tudott róla, de számára a lehető legoptimálisabb időpontban támadott, telibe trafálta a támadásra felvonuló szovjet hadsereget. Nem voltak kiépített szovjet védelmi körzetek, a tüzérséget kitelepítették a határ mellé, hogy a támadást a tüzükkel tudják fedezni, stb. Emiatt aztán brutális veszteségeket szenvedtek a német támadás első időszakában. Ezért volt szüksége Sztálinnak arra, hogy közös határt alakítson ki a németekkel, hogy észrevétlen tudjon támadást indítani.
    8. Halin-Golnál egy bizonyos tök ismeretlen Zsukov nevű tábornok volt a csapatok vezetője. Az ott bevetett T26 és BT2/5 tankok semmivel sem voltak jobbak, mint a japánok, ellenben a taktika sokkal jobb volt. Bődületes tüzérség, a légierő fedezetével felmorzsolták a japánokat, akik részéről ez csak egy puhatolózó támadás volt, hogy érdemes-e abba az irányba folytatni a hódításokat. Ez a támadás aztán meggyőzte őket, hogy nem a szovjetek ellen kell támadni, hanem Amerika irányába. Mindenesetre 1945-ben a szovjetek az egymilliós Kvantung hadsereget 2 hét alatt felszámolták. Később Zsukovot az ázsiai csapatokkal átdobták Moszkva védelmére, amit sikeresen meg is oldott, és elég szép karriert futott be.

    [ Szerkesztve ]

  • #41133696

    törölt tag

    válasz yerico #15 üzenetére

    Tökéletesen leírtad a dolgokat :R

    Egyébként mindenkinek ajánlom például:

    Szovjet vihar: a második világháború keleten - Youtube

    Szerk: Megjegyzem a videóm alatt is ennek a zenéje hallatszik :K

    [ Szerkesztve ]

  • Rive

    veterán

    válasz yerico #15 üzenetére

    A T34 zseniális tank volt...

    Ezek a viták rendszeresen a különféle megközelítések eltérő definicióiból fakadó félreértések körül pörögnek, haszontalanul.

    A T34 önmagában semmiben sem volt kiemelkedő. Nem volt kiemelkedő védettsége, nem volt kiemelkedő tűzereje, átütőképessége, nem volt kiemelkedő sebessége, a precizitása kifejezetten gyengének mondható, a (kezdeti) felszereltsége gyenge volt, a belső tér szűkös.... Nehéz egy ilyen konstrukcióra önmagában rámondani, hogy 'zseniális'.

    Ugyanakkor: a T34 egy megfelelő kompromisszum volt: minden téren elégségesen jó a rá kiosztott feladatra, és: olcsón, nagy tömegben gyártható.

    Ami nem volt elmondható sok olyan versenytársról, amik egyes különálló területeken sokkal többet tudtak nyújtani.

    A T34 ebben az értelemben zseniális. Egy zseniálisan mindenben átlagosat nyújtó kompromisszum, ami vastagon hozzájárult egy háború megnyeréséhez.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • T34 oké a háború kimenetele szempontjából tényleg igazán jó megoldás volt. De tegye fel a kezét az aki a T34-et választaná egy Pz4 mellett?
    Katona szempontjából nézzük akkor többszörös tankmennyiség és vele együtt több élet ára kellett ahhoz hogy egy német tankot kilőjjenek. Ajánlom figyelmetekbe az alábbi angol cikket: THE T-34 IN WWII: THE LEGEND VS. THE PERFORMANCE
    Ha csak a számokat nézzük akkor a T34 nem volt jó tank, ha azt nézzük hogy látszólag kevesebb erőforrásból tudtak vele elérni sikereket akkor nevezhetjük jó tanknak, sőt papíron adatai alapján elvileg jó is lett volna.
    A főbb problémák: nem volt rádió bennük, személyzet alulképzett volt, optikák gyengék, maga a kabin is kényelmetlenebb mint a német tankok többsége, meg a fent említett veszteségek.
    Minden csak nézőpont kérdése.

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Rive #17 üzenetére

    A hatótávolság és a szervizigény mondjuk kulcsfontosságú volt a keleti fronton. Úgy nem lehet offenzívát indítani, hogy km-enként kell rohanni a marmonkannákkal, ráadásul olyan területen, ahol alig vannak utak/vasutak az ellátmány szállítására.

    #18: a rádió hiánya mondjuk súlyos fogyaték, amit a hatótávon nyertek mobilitást, azt ezzel részben bukták.

    [ Szerkesztve ]

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • potyautas

    csendes tag

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #19 üzenetére

    Na, a "marmonkannán" jót mosolyogtam. Láttam is olyan - Afganisztánban játszódó - filmet, ahol kifogyott az üzemanyag, és egy marmonkannával indult el a tankista, hogy szerezzen. Én a T55A - t ismerem testközelből. 50 km-e 300 liter a fogyasztása. A kuplungja is elég kényes. Na, az indítása viszont remekül ki van találva.

    [ Szerkesztve ]

  • Blindmouse

    senior tag

    válasz MasterDeeJay #18 üzenetére

    Pontosan, rádió. Még amibe szereltek is, akkor a parancsnoknak kellett üzemelnie. Most gondold meg, három embernek mondod mit csináljanak, a melletted lévő 4-5 másik tanknak pofázol, hogy hova menjetek, és még a rádión át is tartod a kapcsolatot a parancsnoksággal, felderítéssel, tüzérekkel.
    Mindezt úgy hogy egy a legénység nagy része elvágott szibériai falvakból volt erőszakkal elhurcolva, két hónap képzés után. Ja és volt hogy tök másfajta tankon gyakoroltak, aztán beültették őket a másik típusba irány a front.
    Nem csoda hogy a németek sokkal hatékonyabbak voltak.

    3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

  • potyautas

    csendes tag

    LOGOUT blog

    válasz Blindmouse #21 üzenetére

    A rádiózás jól ki van találva. Azt kellett csupán megszervezni, hogy ne a hkpk legyen egy személyben a tüzér is. A T-34 nagy erőssége az egyszerű kezelhetőség. A szibériai prémvadászok is hamar megtanulták. Más kérdés, hogy harchelyzetben mire képesek. Éppen az volt a király tigris esetében is a gond, hogy tapasztalatlan gyerekeket ültettek bele egy csúcstechnikába.

Új hozzászólás Aktív témák