Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    egyébként tényleg rövid a határidő, hiszen azoknak a funkcióknak a jelentős részét, amiket ehhez használni kell, már 2016. január 1-től kötelező minden számlázóprogramba beletenni.

    így akinek valóban kevesebb, mint fél éve van a szoftvere javítására, az két éve szabálytalan szoftvert használ.

    megint hiányzik a nyilatkozatból a szakértelem...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz bambano #4 üzenetére

    mondjuk az kétségtelenül sokat fog lassítani az implementáción, hogy az adóhivatal nincs tisztában az utc/gmt/cet/cest fogalmakkal...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Tapsi #10 üzenetére

    "Részt vettem a rendszer tervezésében még annak idején, hidd el, nem fogja azt senki bedönteni!": eddig nem aggódtam... :P

    "Jó reggelt kívánok, a NAV eddig is tudott ezekről az adatokról, mivelhogy be kellett vallani! Annyi változik, hogy most ez valós időben fog megtörténni.": nem, nem tudott, csak göngyölített adatokat tudott.

    "Ebben mi olyan felháborító?": az, hogy a "minden hibáért" kitételbe bele kell érteni a nav által a központi rendszeren elkövetett hibákat is. azt pedig parasztos az adózó nyakába varrni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz UnA #13 üzenetére

    az időzónákkal semmi, az nem egyértelmű, hogy mit akarnak. lásd "Számla adatszolgáltatás REST API interfészleírás és fejlesztői dokumentáció" 5. oldal lap alja: "2) A timestamp a kérés beküldésének időpontja a kliens órája szerint. A timestamp-nak a kérésben UTC formátum szerint kell érkeznie.". nem létezik utc formátum, ezzel szemben van msz iso 8601-es szabvány az időformátumra. (amit egyébként a tisztelt eu sem ismer, de ez egy másik beszólás témája lehetne).

    timestamp-nak... hogy miért vida ildikó fordította angolból, azt nem tudom.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz UnA #28 üzenetére

    és konkrétan mit kell beleírni? én a saját eszem szerint helyi időt raknék bele. a navos kotta egyik állítása szerint utc-t kell beleírni (aminek mérsékelt értelmét látom, de el tudom fogadni, hogyha olyan adóalany küld adatot, amelynek világvégén van a szervere, akkor jobb lehet az utc.).

    de hogy úgy konvertáljak utc-be időt, hogy a gmt-hez hozzáadok 1 vagy két órát, az nekem nonszensz.

    tehát ha én vagyok a felelős a betöltött adatért, akkor ne legyen már más elírása az én felelősségemre.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz galocza #16 üzenetére

    ezt zárjuk már le végre: a navnál nem voltak tételes adatok. tehát nem tudta hivatalból, hogy x vagy y beszállítótól mit és mennyiért rendelt egy cég. összesített adatokat tudott.

    ez azért fontos, mert ha kikerül a leendő számlaadatbázis illetéktelen kezekbe, akkor például egyszerűen kideríthetik, hogy melyik céget érdemes felvásárolni, és elkezdhetik azt ellehetetleníteni.

    eddig ilyen adatokat csak úgy szerezhettek, ha ellenőrzést csináltak a nagy cégeknél, de az meg feltűnő és sokba kerül. nagyon nem mindegy, hogy ki kell küldeni embereket, akik hónapokig szálazzák a számlákat, vagy beöntöd egy adatbáziskezelőbe a kilopott adatokat és pár sql utasítással megkapod a választ.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Lex Icon #34 üzenetére

    "Ennyi marhaságot összehordva már rég láttam.
    Nem értem, hogy aki nem ismeri az adózás törvényeit (vagy csak alig), az miért okoskodik olyan dologban, amihez nem ért?": hát igen, ezen én is elgondolkodtam, amikor a hsz-edet olvastam...

    idézet a hivatalos invoiceData.xsd-ből:

    <xs:complexType name="LineAmountsNormalType">
    <xs:annotation>
    <xs:documentation xml:lang="hu">Normál számla esetén kitöltendő tétel érték adatok</xs:documentation>
    <xs:documentation xml:lang="en">Item value data to be completed in case of normal invoice</xs:documentation>
    </xs:annotation>
    <xs:sequence>
    <xs:element name="lineNetAmount" type="MonetaryType">
    <xs:annotation>
    <xs:documentation xml:lang="hu">Tétel nettó összege a számla pénznemében</xs:documentation>
    <xs:documentation xml:lang="en">Net amount of the item expressed in the currency of the invoice</xs:documentation>
    </xs:annotation>

    Egyébként így kezdődik a nav online számlázással kapcsolatos információs webje:

    "Az Online számla rendszerrel összefüggő legfontosabb előírások (a 2018. július 1-jétől hatályos szabályokat dőlt betűvel jelöltük) I. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény
    X. Fejezet SZÁMLÁZÁS A számlakibocsátásra irányadó szabályok
    "

    Ezen belül a 169. paragrafus, a számla tartalmáról:
    "f) az értékesített termék megnevezése, annak jelölésére - a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján - az e törvényben alkalmazott vtsz., továbbá mennyisége vagy a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére - a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján - az e törvényben alkalmazott SZJ, továbbá mennyisége, feltéve, hogy az természetes mértékegységben kifejezhető;"

    ez alapján nagyon úgy tűnik, hogy kellenek a számlatételek, különben minek tették volna bele az xsd-be...

    "Na most abból, hogy ABC Kft., 12345678, 1000eFt, 270eFt, 2018.08.11, semmit nem fog tudni megállapítani a haverok cége.": ez konkrétan nem igaz. pláne, ha sok számlán szerepel az abc kft, akkor abból pontosan ki lehet matekolni, hogy kinek mit adott el és mennyiért.

    "Az pedig, hogy a számláért a kibocsátó felelős, az adózás kezdete óta így van (azaz közel 30 éve).": ezt sem vitatta senki, csak nem olvastad el a fórumot. az a probléma, hogy a megfogalmazás szerint a nav hibáiért is az adózó a felelős, ami parasztos.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Lex Icon #36 üzenetére

    idézet innen:
    "Az Online számla rendszerrel összefüggő legfontosabb előírások"

    ebben az van, hogy kellenek a tételek.

    az tény, hogy az xsd bővebb, és olyan adatokat is meg lehet adni, ami egyébként nem kötelező, de a tételek nem ez a kategória. például a fizetési mód a számlának nem kötelező tartalmi eleme, de az xsd-ben benne van, tehát vagy megadod, vagy nem, rád bízzák.

    Miután én már kétszer is leírtam, hogy miért nincs igazad, most te következel és idézel url-lel, pontos szöveghív másolattal, hogy szerinted miért van.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz ORCA58 #38 üzenetére

    "Az akkor elkészített xml fájlokat": mi van az akkor elkészített xml fájlokkal? (hint: ezt a grammatikanáci kérdezi).

    Jávában pl. ez úgy megy, hogy az xsd-t lefordítod jáva osztálydefiníciókra, betolod a programodba, és utána példányosítani kell. namost ha egyszer megcsináltad, akkor az xsd-t ismét lefordítani nulla idő, a példányosítást meg csak cut&paste-vel át kell írni. elismerem, meló, de nem lehetetlen küldetés.
    különös tekintettel arra, hogy valójában nem öt hónap alatt kell megcsinálni, az infók zöme tavaly nyáron már rendelkezésre állt.

    "Ráadásul, ha ők nem tudják megoldani, az ügyfeleknek legtöbb estben nem lesz elég a számlázó programot lecserélni, mivel az a vállalat több részét érintő komplex programcsomag része.": házon belül nem divat komplex programcsomagot fejleszteni. Akik komplex programcsomagot használnak, azok fejlesztőinél meg van kapacitás.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Lex Icon #41 üzenetére

    :R

    bocs, azt hittem, valamit sikerült rendesen megcsinálniuk, de tévedtem :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Lex Icon #43 üzenetére

    azért engem érdekelne, hogy az áfa sokféle könyvelését hogyan ellenőrzik tételek nélkül...
    vagy számla végösszegét és áfatartalmát se kell betölteni?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák