Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JóképűIdegen

    tag

    válasz bot1978 #26 üzenetére

    Szinten zenesz, desztilalt viz fagyallo kombinacio es a pumpa hangtalan, es algasodas sem jatszik...
    En egy 360mm-es cooler master AIO-t bovitettem ki(ugye ez nem egy megszokott dolog?) es egy 1080TI-Artic Storm-ot is kapott a nyakaba, 40C fok es hangtalan a rendszer.
    Nem kell a viztol parazni, ha el is kezd konnyezni valahol az tenyleg nem "arasztja el a pincet ":)

  • D1Rect

    félisten

    válasz bot1978 #57 üzenetére

    Megértem, ha valaki ezt választja, de tőlem távol áll ez a világ.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz bot1978 #57 üzenetére

    szerintem meglepődnél, hány embernek nincs otthon flexe, lakásban aránylag ritkán használt szerszám. nincs hova rakni és nincs mire használni, ezért nem fogják megvenni, sok embernek nincs arra affinitása, hogy nekiálljon így barkálcsolni, inkább vesznek kész blokkot.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz bot1978 #61 üzenetére

    én ezt értem, de mikor azt elemezzük, hogy bizonyos termékeknek miért van létjogosultsága egy piacon, nem abból kell kiindulni, hogy mindenki olyan, mint te, aki egyértelműen nem vagy célcsoport, mert ebből a szemszögből persze, hogy egy értelmetlen termékről van szó. aztán valahogy mégis viszik az emberek az AIO-t is, meg a 200+ eurós EK blokkokat is. az átlagembernek nincs otthon flexe, gyakran még fúrója se, se csiszolója, se egy rézlemez, amit elkezd megvágni és fúrni. ezeket mind el kellene menni megvenni, meg kellene tanulni használni (attól, hogy most nem érzed nagy számnak, egész biztos vagyok benne, hogy te is tanultad), és eleve, kellene egy hely, ahol megcsinálja, anélkül, hogy összeretkeli a lakást. ez így nem fog megtörténni, megrendeli a kész terméket és kész. és sokan nem akarják nézetegetni ezeket a blokkokat, szépet akarnak.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • #72042496

    törölt tag

    válasz bot1978 #68 üzenetére

    Ez a konkrét hűtő tényleg elég gyengusz minőségnek látszik az árához képest, nem is érzem megfelelőnek a címet.

    [ Szerkesztve ]

  • fogtunder

    nagyúr

    válasz bot1978 #68 üzenetére

    ennek a hűtőnek kizárólag az elvakult Corsair fanok a célcsoportja, semmilyen észérv nem szól a megvásárlása mellett. én csak arra reflektáltam, hogy az emberek többsége nem fog elkezdeni barkácsolni otthon, ezért olyan sikeresek a kompakt vizek. beszerelik, megy, mikor elromlik kuka és vesznek egy másikat.
    és nagy hiba Magyarországban gondolkodni, ezeket a termékeket a globális piacra szánják, aminek mi akkora szelete vagyunk, hogy nem is látszik.

    I hate morning people. And mornings. And People.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #57 üzenetére

    "Flex mindenkinek van otthon."


    Itt hasalt el kb. az érvelés komolysága... :DDD

    Szerintem simán olcsóbb a víz, ha jót akarsz.

    Függően attól, mit akarsz. Nekem itt dolgozik még mellettem egy AC Freezer 13 Pro CO, 8 éve dolgozik, relatíve csendben, vízhez képest olcsón és problémamentesen, jobbára 7/24-ben használva. Volt dolgom párszor vízzel, azért hasonló élettartamot egyik sem ért el.

    Megértem azt, aki vizezik, de D1Rect eleve az AIO vízeket kezdte, ebből lett épített víz, de nagyjából egy érved sem áll meg átlagos felhasználókat nézve. 20e Ft körül azért elég korrekt és jól szerelhető léghűtések között válogathatsz...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • #00137984

    törölt tag

    válasz bot1978 #96 üzenetére

    Nem értem ezt a logikát, mert a léghűtésnek pont az a lényege, hogy a CPU-ról a meleget a hőcsővek és a hűtőbordák a lehető legrövidebb időn belül ventikkel a gépházba és onnan a számitógépházon kivülre fúvassák. Ezért érdemes előlről kissé túlnyomással sok levegőt a gépházba juttatni, amit a gépház hátsó vagy felső ventijével kifúvatunk. Szerintem a lényeg az, hogy a meleg levegő ne ragadjon bent a gépházban és a legrövidebb időn belül hűvősebb levegő áramoljon át a gépházban. A szoba felfűtése ellen a klima vagy egy ventillátor felel. Ezt most léghűtéssel vagy vizhűtéssel épited olyan mindegy, csak a hatékonyság számit.

    Másik kérdéshez a réz és alu keverése a hűtőbordán. Egyesek szerint ez nem olyan hatékony, mert a két fém között a hőátadás romlik. Láttam rézbetétes alu hűtőbordát, amit lehet ezért nem dicsértek, de a full réz Zalman hűtéseket sok helyen láttam használni (CPU, GPU, alaplap VRM).

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz bot1978 #96 üzenetére

    Ez a hatás nem a felület méretéből adódik, ennek az az oka, hogy a radiátorról kiáramló levegő turbulencia mentes és erősen összetart, így méterekre kerül a meleg levegő a géptől. Ez ugyan az a hatás, mint amit a cseppmentes szökőkutaknál is kihasználnak: [link]
    Ha a légnyomás ugyan úgy egyenletes és a kiáramlás szinzén turbulencia mentes, akkor ezt léghűtéssel is működik.
    Én is ennek a segítségével küldöm fel a plafonig a meleg levegőt, közben a padlóról az elérhető leghidegebbet szívja be a gép.
    Mire a falak mentén szétterül és lassan körbefordul, addigra tökéletesen elkeveredik a szoba levegőjével, észrevehetetlenül lassan fűti fel a szobát, pedig +300W-ot bele pöppent, és állt. 4-6 órát szoktam játszani egyhuzamban.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #96 üzenetére

    Szóval ha mondjuk 250-400W teljesítményt léghűtéssel hűtesz, akkor megpusztulsz mellette, bezzeg ha vízzel hűtöd, akkor minden jó. :C

    Ugye tisztában vagy vele, hogy a thermodinamika törvényeinek ellent mond ez az állításod?
    Mindkét esetben ugyanakkor hő generálódik és adódik át a környezetnek.

    Ha meleged van, akkor javaslom a légkondit...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • bfkerek

    kezdő

    válasz bot1978 #57 üzenetére

    "Flex mindenkinek van otthon" - na azt kellene btiltani/büntetni!

  • #00137984

    törölt tag

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    Nem kell a hőmérsékleti "hot spot" pontok fogalmát ide keverni. Videókártyáknál a GPU és jó esetben a VRM hőmérsékletátadása egyből a hűtőbordára kerül, de hogy ezt vizhűtéssel vagy léggel mozgatod meg az mindegy. A keletkezett hőt szétteritik a hűtési felületen, hogy a GPU egyes részei ne melegedjenek túl. Ha nem igy tennék, akkor a GPU órajeleket nem birnák tartani és a videókártya grafikai hibákat dobálna. A videókártya egyes részei mégis melegebbek és ezért kell olyan VGA-t választani ahol jó hűtés van. Több példát meglehetne emliteni a hibásan kivitelezett videókártya hűtésekre, ami miatt temérdek bejegyzés íródott a PH! topikokban.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    A blower is tud ilyet, de, mint te is írod, az nem 100%-osan tolja ki a meleget (egy része még a kilépés előtt a házba kerül vissza, illetve a kártya/gép mögül képes visszaszívni azt) ezért kell, hogy mellette, körülötte áramoljon - közel azonos tempóban - a levegő kifelé.
    Ha a légsugár a falra(közelre) van irányítva, akkor nem származik előnye annak a képességnek, hogy messzire lenne képes elvinni a meleget.
    Igen, minél nagyobb hőleadó felülettel meg lehet oldani, hogy a kilépő levegő csak alig pár fokkal legyen melegebb mint a belépő, de a felülethez hely kell és pénz, sok watt esetén meg sok hely és sok pénz.
    A szélzajtól leredukálásának igényének térfogat-ár növelő hatásától most inkább eltekintek.
    Nekem a mostani előtt volt egy 28L-es mATX házam, 200x200-as radiátorral, 800-at forgó 200mm-es ventilátorral, VGA+CPU loopal, 13-14C°-os DeltaT-vel és 400W körüli disszipációval. És az is a plafonra volt irányítva.
    Nem mondom, hogy nem fűtötte a szobát, mert az egész lakást fűtöttem vele télen, de nem volt vészes nyáron sem, csak nyitva kellett hagyni az ajtókat. ;]
    Most egy br.: 17L, net.: 10,8L térfogatú, ITX házban, Blower-es kártya+140mm-es ventilátorral megtámogatva megy a plafonnak 300W körüli hő. Igaz nincs olyan altató hatású hangja, mint az előzőnek, de játék közben, ebből a szempontból sem zavar, levett hanggal játszok vagy tízen-x éve, mert még mindig illúzió rombolónak, unalmasnak, fárasztónak találom a játék hangokat.
    És amúgy, mellékesen teljesen néma gépeim is vannak, tudom milyen a teljes zajmentesség, és szeretem is, és törekszem is rá, ott ahol akadályoz.

    Nekem blower-es 5870 CF-em volt, az is adta a meleget. :DD

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    Biztosan meg lehet oldani léggel is jól, ha nem ragaszkodsz a házadhoz és cserélgeted azt is, de szerintem baromi körülményes léghűtéssel jól megoldani vízhez képest, ahol tényleg oda és akkora radit teszel amekkorát akarsz és annyi rendszerlöttyöt használsz amennyit akarsz, akkora felületet fújsz amekkorát akarsz. Sokkal kezelhetőbb az egész, mert te mondod meg hol legyen a radi és nem az determinálja, hogy éppen hová forrasztottak egy socketet az alaplapra és a lap hol van a gépházban.

    Nem is pici önellentmondást érzek. Egy jó vízhűtéshez való ház (ahol oda pakolod az adott és általad választott radit, ahova akarod) semmivel sem egyszerűbb vagy olcsóbb, mint egy jó léghűtéshez való ház. Levegővel sem nehéz megoldani, hogy felfele vagy akár előre menjen ki a levegő mondjuk, és ne hátra. Már a legtöbb középkategóriás léghűtést lehet 90 vagy akár 180°-al elforgatni. Innen kezdve semmivel sem bonyolultabb a dolog, mint vízhűtésnél. Sőt...

    Igen ezzel hoztad az átlagos fórum népe nézőpontot. Engem nem a szoba átlaghőmérséklete izgat. Neked is azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy egy 75W-os páka mellett ülsz, vagy egy 75W-os hajszárító van rádirányítva. A levegő másképpen hőszigetel, mert annak hőszigetelése az áramlástól függ, nem a disszipált teljesítménytől.

    Csakhogy a léghűtés és a vízhűtés között nincs ilyen különbség. Mindkét esetben egy radiátor fűtesz fel, csak az egyiknél (általában) hőcsövekkel jut a hő a proci felszínéről a radihoz, míg vízhűtésnél víz a hőközvetítő közeg. A különbség max. a radiátor mérete és elhelyezése. A levegő áramlása teljesen más dolog, azt úgy változtathatod, ahogy a házad és az adott hűtés elhelyezése lehetővé teszi.

    De ismét: léghűtésnél is nagyjából bármerre lehet terelni a levegőt. Szóval igen, továbbra is tartom, hogy tök mindegy, hogy egy átlagos gamer gép 300-400W-ot hőtermelését vízzel vagy levegővel hűtöd. A hőérzetedet nem ez befolyásolja...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • #00137984

    törölt tag

    válasz bot1978 #126 üzenetére

    Számitógépház helyes kiválasztásával a léghűtésnek vagy a vizhűtésnek megadhatod a legjobb lehetőséget az optimális hűtésre. Beépitheted a 160mm magas hűtőtornyokat vagy legalább 280-as vizhűtő radiátort, de ami szintén nagyon fontos, hogy a kábelmenedzsment szintén jól kivitelezhető. Innen fogva személyes preferencia szerint változtathat mindenki a zajszint és a hűtési teljesitmény arányaiban. A többi feltételezésed alapjaiban téves, ahogyan a jól kiválasztott videókártyán a hűtés jól teszi a dolgát, de ezt akár az Afterburner programban egy profilban szintén beállithatod. Egy modern és nagy teljesitményű videókártya amúgy is 2-3 PCI-E helyet kitakar és ezen nem tudsz változtatni, hacsak nem alacsony profilú vagy egyventis Mini, netelán egy blower hűtésű videókártyát választasz. Viszont akkor a hőmérsékleti értékekben vagy a teljesitményben kompromisszumok lehetnek, amik jobban fognak fájni mint a léghűtésben kifogásokat találni. Van jó léghűtés és jó vizhűtés, és a legjobb egy komoly vizhűtés az extreme teljesitményre és tuningra.

    [ Szerkesztve ]

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #126 üzenetére

    Cserélsz mondjuk VGA-t és mert a legtöbb kártyán vacak a gyári hűtés rátennél egy ilyet, hogy a GPU nagyon ne tudjon befűteni a gépházba, már ha befér egyáltalán és emiatt nem kell házat cserélned,

    Őőőő....
    Attól tartok megint tévúton vagy. Először is ha rossz hűtésű kártyát veszel, majd erre utólagosan raksz custom léghűtést, akkor a hiba benned van. A custom hűtés árát költsd rá a kártya megvételekor, és vegyél normális hűtésű verziót.

    Nekem MSI Gaming X Trio hűtésű kártyám van, teljesen korrekt, tuning nélkül benchmarkok alatt se éri el a ventik fordulatszáma az 50%-os, sőt, ilyen 90-100W szintű fogyasztásig (pl. most játszottam végig újra a Battletech játékot, ott ilyeneket mutatott a GPU-Z) a ház hűtőventijei által keringtetett légmozgás elégséges ahhoz, hogy a kártya ne melegedjen 65°C fölé, és így a kártya saját hűtőventijei meg se moccajanak.

    Volt nekem is custom hűtésű kártyám, egy R390, amin egy Raijintek Morpheus volt. Lehűtőtte, de ott ébredtem rá, hogy feleslegesen túráztattam magam, mert egy jobb hűtésű kártya nem lett volna annyival drágább, mint a Morpheus és két 12cm-es Asaka Viper, plusz nem megy el fél nap arra, hogy darabokra szedje az ember kártyát, majd összeszerelje a custom hűtéssel.

    Az a gáz, hogy hiába veszed meg akár a legnagyobb toronyházat, mert akárhogy is, a gépházon belül csak a kifejezetten hasznos térben tudsz hűtőfelületet növelni és így még a ventik is a hasznos teret veszik el a tetejében, mert ott lesznek a bordákon és az egész egy ilyen szerelhetetlen lamellaerdő lesz, hiába van nagyobb házban.

    Ezt megint nem tudom értelmezni. Mi az, hogy szerelhetetlen? Ha mondjuk egy apró házba akarsz Brocken3 CPU hűtést meg 300mm hosszú dVGA kártyát berakni, akkor valóban szívás, de ez megint user error esete, mert ilyen eszközöket nem szerelünk apró házba. Ha meg normális házba szereled, akkor nem lesz szerelhetetlen, amihez átlagos szinten hozzá kell férned (kábelek, SATA csatik, NVMe csatik, esetleg memóriák) az pedig megoldható relatíve könnyen egy jobb átlagos méretű torony kialakítású házban.

    Ha meg sűrűn nyúlkálsz a gépbe, akkor úgy kell kialakítani előre, hogy amihez nyúlkálsz, az könnyen hozzáférhető legyen, és ennek megfelelő házat és alaplapot kell választani, és kerülni azokat, amik rossz kialakításúak (a kedvenceim a dVGA által letakart NVMe csatik vagy venti csatik...).

    De ez megint nem hűtésfüggő. 240-es vagy 280-as radit sem lehet minden házban egyszerűen és könnyen elhelyezni, ha rossz házat választasz, ott is kiszúrsz magaddal...

    Ha abból indulok ki, hogy egy jobb VGA léghűtő már 20k egy CPU meg már inkább 40k mint ez, hát nekem 60k-ból már lennének ötleteim épített vízre is simán, szóval azt sem mondanám, hogy a jó léghűtés olyan nagyon olcsó, de legalább kényelmetlen.

    Ahogy fent írtam. Minek jobb custom VGA hűtő, ha léteznek normális gyári hűtésű VGA-k? :F
    Továbbá 40k-ért az abszolút csúcs CPU hűtők szintje van, mint a Noctua NH-D15. Ami legerősebb CPU-kra megfelelő választás, szóval aki ilyet vesz, azt esélyesen pont nem érdekli az ár. Az átlag felhasználónak pedig egy Brocken ECO Advanced (cirka 13e Ft) vagy akár Ben Nevis Advanced (cirka 10e Ft) is elégséges, ezek is csendben lehűtenek egy 105W-os vagy 65W-os procit, ha nincs extrém tuning tervben.

    Továbbra is: aki azért használ vizet, mert nagyon extrém tuning van tervben, az szép és jó, elfogadom (bár levegővel is lehet hűteni bizonyos szintig ilyenkor is). Ha valaki szenvedélyből foglalkozik a vízhűtéssel, azt is.
    De átlag felhasználónak pont nem érdemes vele foglalkoznia...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák