Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz szazbolha #11 üzenetére

    Így hirtelen: Angolul a wikin.

    A történet röviden annyi, hogy a harmadik (és utolsó) Skylab misszió alatt a három űrhajós (Gerald P. Carr, Edward G. Gibson és William R. Pogue) súlyosan túl volt terhelve munkával, és egyre nehezebben tűrték a földi irányítás szigorú ütemtervét a feladatok terén. Hat hét után, 1973 december 28-án bejelentették, hogy mára szabadnapot vesznek ki, és kvázi kikapcsolták a rádiót (e téren vannak ellentmondások, a lényeg, hogy nem kommunikáltak a földdel). Mindhárom űrhajós főleg azzal töltötte az idejét, hogy az ablakon kibámulva a Föld látványát élvezték, vagy a napmegfigyelő űrteleszkóp előtt ültek.

    Másnap a földi irányítás belement, hogy kevesebb feladatot kapnak az űrhajósok, és több szabadidejük legyen. Végül 84 napnyi világűrben tartózkodás után tértek vissza a Földre, kb. a tervezettek szerint.


    Carr és Pogue a Skylab fedélzetén

    A kiváltó okokat sokan sokféleképpen értelmezték. Ez volt az addigi ideig leghosszabb űrben tartózkodás, a három űrhajós mind "újonc" volt, még sose jártak a világűrben korábban (az előző két Skylab misszió rövidebb volt és mindegyikük tapasztalt űrhajós volt már). Az is a probléma oka lehetett, hogy az előző Skylab küldetés személyzete szabályosan több feladatot kért a földi irányítástól, mert hamarabb végeztek a kiosztott feladatokkal, mint azt előre számolták. A harmadik Skylab misszió ennek tanulságából fakadóan igen feszített munkatempót írt elő, amit viszont egyre kevésbé tudtak az űrhajósok tartani.... És végül egy lázadás lett a vége...

    A NASA számára óriási arcvesztés lett az egészből, az első időkben próbálták elkenni a dolgot, és nem nagy ügyet csinálni belőle, míg a felszín alatt forrtak az indulatok, hiszen korábban a bevett gyakorlat az volt, hogy az űrhajós végrehajtja azt, amire utasítják. Az, hogy egy egész napra sztrájkoljanak, teljesen kifordult helyzet volt, amivel először senki sem tudott semmit tenni. A három űrhajós rövid időn belül távozott a NASA-tól, a pletykák szerint gyakorlatilag minél hamarabb meg akartak szabadulni a "megbízhatatlan" űrhajósoktól, akik szégyent hoztak az űrügynökségre...

    Félig-meddig hasonló egyébként történt a szovjeteknél is, ott viszont a részletek nem ismertek (lesz róla bővebben szó, röviden: a személyzetett idő előtt visszahozták, pszichológiai és fizikai problémák miatt).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz batagy #15 üzenetére

    Épp itt tartok írás terén. A fene vigye el, valahogy megpróbálok eljutni oda. :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz vegyszer #16 üzenetére

    Tervezni.... sok mindent tervezek.

    Végrehajtani... hát a szabadidőm szűkössége miatt sokkal kevesebb lehetőségem van ezekből. Eleve ebben a sorozatban is be fog lassulni a megjelenés, nem fogom tudni tartani az ütemet, hiába szeretném.

    Egyszer, középtávon (2-5 év) tervezem, hogy kibővítem és frissítem az amerikai űrsiklóról szóló cikksorozatot, ami anno az SG-n jelent meg, és akkor már lehet beleveszem a Mercury / Gemini / Apollo programot is.

    A kínai űrprogramról anno az SG-re írtam, azt is lehetne frissíteni, de pl. azzal kapcsolatban azóta bővebb forrásokkal nem találkoztam szembe. Ciki, de ez van.

    Az európai űrprogram története is érdekes, átfogó anyagot arról sem láttam még magyarul, de az megint egy évek múlva sorra kerülhető dolog.

    Szóval a válaszom egy határozott talán... :DDD

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #00784640 #19 üzenetére

    Az amerikai űrprogram ugyanez pepitában.

    Nem győzöm felhozni az Apollo-8 esetét, hatalmas betli volt, ha akkor történik az a baleset, ami később az Apollo-13 esetében, akkor lesz újabb 3 halottjuk, és esélyes ott helyben beszántják az Apollo-programot.

    Az űrsikló dettó orosz rulett lett, 14 áldozattal...

    Szóval a szomorú helyzet az, hogy nem csak a szovjet űrprogram volt ilyen...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #00784640 #29 üzenetére

    A szerzőnek milyen más opció lennének, úgy őszintén? :DDD

    Saját oldalt üzemeltetni lehet, de akkor nekem kell kismillió dologgal pluszba foglalkozni, így jobbára csak a tartalomgyártásra koncentrálhatok, a többit intézi a Logout stábja.

    A könyv jó dolog, de egy horror lenne a különféle fotók jogdíjainak elintézése. És sacc per kábé mennyi költsége lenne egy ilyen könyvnek? Hány darabot lehetne eladni belőle?

    Hozzávetőleg 1000 ember olvassa végig ezeket a cikkeket, de erősem kétlem, hogy ezért a tartalomért sokan fizetnének. Figyelembe véve mit hallok a könyvpiacon dolgozó ismerősöktől, csodát nem várhatnék egy ilyen könyvtől.

    Javíts ki kérlek, ha rosszul látok valamit.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Ashitaka #35 üzenetére

    A műholdak alatt mit értesz pontosan? :)

    A félkész cikkek között egy műholdas van, amely a kockaműholdak (cubesat) foglalkozna. Az kb. 10%-ban van kész, és a őszintén szólva a fene tudja, mikor fogom befejezni. :\

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @Ashitaka: A kutatószondákról nem terveztek írni rövid / közép távon. Sajnálom, de belátható időn belül ez a téma aligha kerül sorra. Persze ez nem jelenti azt, hogy egyszer nem lesz hirtelen kedvem belevágni a témába....

    @littlelion21: Haditechnikai cikkek terén a Birds of Prey-en (egy ma már nem működő oldal) voltak cikkeim, de azok még nagyon kezdetlegesek voltak stilisztikai és minőségi téren, megvan mind lementve, terveztem, hogy majd revampolom őket, és újra kirakom valahova. De hogy mikor... azt nem tudom.

    Az SG-n megjelent cikkeket egy kis Google szaktudással megtalálhatod, de tessék, katt ide.

    Molnibalage 2017-es haditechnikai összefoglalójába írtam pár fejezetet, azt erre találod. Az egyik fejezetet némileg bővítve (a navigáció rövid története) már megjelent itt a Logouton is, a hadihajók légvédelmével foglalkozó fejezetet pedig középtávon (fél-egy év) kibővítve, átszabva szeretném ide is kitenni.

    A Logout cikkeimet pedig erre találod.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák