Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timer

    veterán

    válasz saelin #5 üzenetére

    "... és munkában is"

    Édesfasz@m. Ne vedd személyesnek, nem személy szerint ellened irányul a megjegyzés, és az sem, amit most írok, de kérlek, árulj el valamit: mégis mi a mákos lóf@szért kell messengeren kommunikálni céges ügyekben? Az csak arra jó, hogy elmossa az otthon/munkahely határait. Persze, elég menő trend volt ez néhány éve (pláne a multik szemében, akik élvezték, hogy a sok fontoskodó kispöcs (nem, ezt sem rád értem, csak általános megfigyelés) a céges telefon miatt még 1 csatornán át b_sztatható 0/24-ben), de szépen lassan csak rájönnek a munkavállalók, hogy aki nem teszi le a lantot munkaidő után (legyen bármennyire is fontos ember, vagy még inkább, gondolja magát bármennyire is annak), azt egy idő után a pszichiátrián fogják a gumiszobában ütni.

    Elképesztően nagy baromságnak tartom, hogy egyre többen használják cukrosbácsi platformját úgy, mint elsődleges kommunikációs csatornát, akár cégen belül is. Emailt írni már derogál a népnek, mert abban van név, tárgy, törzsszöveg, meg aláírás. Chatbe meg elég beböffenteni egy üdvöt, és csöcs. A gond csak az, hogy így nagyjából mindenki házhoz megy a lószerszámért, és önként profiloztatja nem csak saját magát, hanem a céges kapcsolatrendszer miatt az üzleti környezetét is.

    Ha cégvezető lennék, a HR-n kívül nagyjából mindenkinek tiltanám a FB üzletszerű használatát.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #14 üzenetére

    "... és még több iskolában"

    Ja, igen. Ez pedig a nettó köcsögség teteje. Imádom, hogy a világ mindig a debilekhez (IT szempontból nulla szülők, tanárnénik, stb.) alkalmazkodik, ahelyett, hogy megpróbálná a hiányosságokat pótoltatni az érintettekkel. Érdekes módon volt élet a Facebook előtt is, csak sokan erről már tudomást venni sem hajlandók. Egyszer csinálhatna valaki egy tanulmányt arról, hogy vajon milyen hatása lenne annak, ha megszűnne az összes közösségi oldal. Gyanítom, nem egy ember lenne öngyilkos, és ez az, ami igazán félelmetes.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #21 üzenetére

    Egy jó öreg phpbb fórum? Egy RSS feed? Egy levelezőlista? Egy Google Drive tárhely, ami alapból támogatja a csoportmunkát? Ja, igen, ezekhez az egységsugarú IT balf@szoknak olyan bonyolult dolgokat kellene tenniük, mint létrehozni egy email címet, és azzal meg egy jelszóval belépni egy oldalra. Sok esetben még ennyit sem. Bezzeg a facse, az már ott van a telefonon, és csak egy gombnyomás, és máris regisztrált a telefonszámmal, aztán mehet a lájk meg a pityergő kiskutya szmájli.

    Értem én, hogy hasznos, ezzel nincs gond, használja, aki akarja. A pofátlanság az, hogy az előbb nevezett analfabéta népcsoport miatt már a normális, egyébként többre is képes embereknek is alkalmazkodni kell a slepphez, mert az információk zöme csak és kizárólag az ovis-sulis csopiban van jelen, meg ott üzenget a tantinéni is (akik zöme ugyebár legendásan művelt IT téren), ugyebár. Csak azért, mert ingyen van, még fizetnek érte. De hát kit érdekel, adjuk át a kontrollt, dobjunk el minden önállóan létező megoldást, mert mindenre (is!) jó a Facebook.

    Aztán, ha egyszer cukroska bevezeti a havidíjat, nem lesz hova menni, mert se konkurens, se alternatív termék nem lesz már évek óta.

    @Depression: ne is kezdj bele, néhány hónapja erről volt már egy topik itt, amiben mindenkit felfaltak az erkölcsi piedesztál tetőfokán ücsörgők, akik nem hagyták hülyére venni magukat, ezért volt pofájuk utánajárni a tényeknek, olyan módon, ahogyan csak tudtak.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    Nem kell megsértődni, nem a jelenlévőket minősítettem, hanem az átlagos usereket, akik nyilván nem egy tech fórumon fognak olvasgatni. A platform népszerűsége nem abban rejlik, hogy adott feladatra az a legjobb. Nem is abban, hogy technikailag a legjobb. Egyetlen dolog a titka, hogy annyira le van pusztítva a használatához szükséges feltételek köre, hogy egy mocsári zsurló is tudja használni. Ember, már regisztrálni sem kell hozzá, csak belépsz a telefonszámoddal, aztán a többit már a szádba rágja a rendszer!

    Ami az üzemeltetést illeti: egyrészt, rohadt nagy szakértelem kell egy WordPress vagy Joomla üzemeltetéséhez (Ja, nem...) , és kerül is vagy 5 ezer forintba évenként. Másrészt, pont én voltam az, aki null forintért megoldotta ezt a csoportjának a főiskolán anno, pedig átlagos műszaki érdeklődésű diák voltam, nem szakember. Aki nem tudott beregelni egy email címmel, az meg is érdemelte, hogy lemaradjon a segédanyagokról. Szóval, továbbra sem látom azt a fenenagy indokot, ami miatt a FB-ra kellene MINDENT alapozni ebben az elcseszett életben ezután.

    Miért használnánk a gyengébbet, kevesebbet, körülményesebbet egy csomó extra erőfeszítés árán? Mondjuk, hogy ne egy olyan cégtől függjünk, amit lassan már hetente hoznak kapcsolatba adatlopással, manipulációval?

    Végül válasz a kérdésre: hogy mi a bajom? Az, hogy sokaknak nem megy az értő olvasás. Leírtam az elején, az a gondom, hogy a FB kizárólagos platformmá vált az utóbbi években olyan helyeken is, ahol alapesetben semmi helye. És nem, nem azért, mert jobb lenne, mint bármi addig, hanem mert egyégsugarú user is tudja használni. Tette mindezt úgy, hogy azoknak esélyt sem ad, akik nem akarják használni, és ehhez az emberek zöme még tapsol is. Csak ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz arnyekxxx #37 üzenetére

    Ha úgy nézem, sem tartom egészségesnek, hogy milliók alapozzák lassan a TELJES életüket egy, azaz 1 darab szolgáltatásra. De lelketek rajta, élvezzétek, amíg lehet.

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #46 üzenetére

    Az első két példád tökéletes illusztrációja annak, miért keltem ki az első hozzászólásomban magamból, és miért állítottam azt, hogy szerintem NINCS helye az iskolai életben egy közösségi oldalnak. Erőszakosan rád nyomják idővel, ha akarod, ha nem. Ez tekinthető diszkriminációnak is, amire a kedves szülők és a porontyaik is sz@arhatnak, az iskolának és a tanárnak viszont kifejezetten tilos. Minden iskolában van valamilyen szintű informatikus, üzemeltessen belsős honlapot, és ott osszák meg a tancik a tananyagot és iskolai híreket, extra információkat. Ha nem tud összeütni egy Joomla weboldalt akár egy informatika tanár is, adja vissza a papírját, és köpjön a tükörre. A diákok meg talán meg tudnak már nyitni egy weboldalt a facse mellett is. Ha holnap a Tanárnéni kitalálja (netán az osztály 2-3 menője), hogy a FB már sz@r, és legyen inkább iMessage meg iCloud, akkor mindenki vesz majd ájfónt a gyereknek, mert most épp ott zajlik az élet? Hagyjuk már.

    A harmadik példád meg arra jó, hogy bizonyítsa, mennyire kockázatos, hogy egyetlen szolgáltatásra építenek az emberek mindent az életükben. Ha ez megszűnne, mi lenne, senki nem menne kirándulni, vagy mi? Diszkrimináció, szintén. Persze, igazad van, az illető nem halna bele egy FB proilba, mint ahogyan Ti sem, hogy dobjatok neki egy nullforintos SMS-t, ha akció van. Mindegy, ez már szubjektív értékrend, vedd úgy, hogy csak egy megjegyzés volt.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #54 üzenetére

    "Általában nem erőszakosan nyomják a Facebookot, hanem egészen egyszerűen az tör utat magának, mert a gyerekek és a tanárok számára is többet nyújt, minimális erőfeszítés árán, ráadásul sokkal többre is jó."

    Ugyanazt érzem ebben, ahogyan az MS is kizárólagosságot szerzett az oktatásban. Még egyszer kérdem, szerinted ez így rendben van? Jó az, hogy nyílt forrású, szabadon és ingyenesen használható megoldások (lásd fórum motorok, CMS-ek, email, RSS, stb...) helyett 1 azaz 1 darab (már most sem teljesen) ingyenes megoldára áll rá mindenki, mégpedig láthatóan hosszú távra? Szerintem nem. De addig nem zavar(na), ameddig van helyette alternatíva legalább az iskolák és egyéb közintézmények részéről. Ha nincs (márpedig nincs, ebben Te magad is ellentmondásba keveredsz önmagaddal, hiszen állítólag van, de már nem használják, tehát a gyakorlatban az már nincs), akkor baj van. Ne szolgáltassuk már ki minden adatunkat önként, és ne neveljük már rá kapásból az ifjúságot is az olyan dolgokra, amik kényelmesek ugyan, de tudjuk, hogy az adatainkkal fizetünk végül ezért. Szerintem! ;)

    Én ezt hívom tudatos felhasználói magatartásnak. Lehet, hogy önszopatásnak tűnik, de van egy távlati cél, amiért talán megéri kicsit kényelmetlenebbül élni.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #56 üzenetére

    Énúgy tudom, nincs arra államilag előírt elektronikus felület, ahol anyagokat lehetne cserélni. Sok helyen tárolnak Coospace-en infókat, de ennyi.

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #69 üzenetére

    "Hol itt a burkolt kényszerítés?"

    Hát ez az, a példádban éppen ennek a hiánya okoz gondot. Az iskolának kellene gondoskodnia "A" rendszerről, ha csak egyetlen ilyen lehet, és valóban nem akarja eltűrni és tétlenül nézni, hogy esetleg néhányan diszkriminálódnak (például nincs otthon net, nincs mobil, tiltják a facebbokot otthon, stb.) Ennyi erővel használjunk facebookot ÁNYK helyett is, mert Micike a könyvelő azzal jobban boldogul, és megy telefonról is.

    Nem életszerű, de célszerű lenne kierőszakolni, hogy csak a "hivatalos" iskolai rendszerbe lehessen közérdekű adatokat feltölteni, és akkor nem sérülne senki joga, csak a manapság oly sokra tartott felhasználói élmény.

    Gondolkodtam ma munkába menet, és az jutott eszmbe, hogy jó hasonlat a gyalogos és az autós forgalom esete. Értem én, hogy mindenki facebbokot használ, értem én, hogy sokak szerint az a legjobb mindenben és mindenre, de ennyi erővel a gyalogost soha ne engedje át a lámpa az úton, mert ezzel akadályozza az autósok haladását, pedig autóval gyorsabb is, kényelmesebb is utazni, mint kutyagolva. Erre a felvetésre sem lehet az a válasz,hogy a f@szért nem jár autóval mindenki. Szerintem.

  • Timer

    veterán

    válasz MaCS_70 #85 üzenetére

    "Szerinted mekkora botrány lenne abból, ha egy iskola bejelentené, hogy a diákjainak, sőt, a szülőknek is tilos az iskolai felületen kívül tartaniuk a kapcsolatot iskolai ügyekben?"

    Nem mindegy? Adózni se népszerű, mégis kell, és mindenki elfogadja, aki nem, az meg... az gázszerelő. A kapcsolatot mindenki ott tartja, ahol akarja, de a tanárnéni ne facséra tolja már fel CSAK az anyagot, és ne CSAK ott értesítse a diákokat közérdekű dolgokról, könyörgöm! Tolja fel mindkét helyre, mindenki boldog, end of story.

    Az autós hasonlattal mi a gond? Közlekedés tekintetében a gyaloglás az alap, az autózás extra. Azt írtad, senkinek nincs joga más idejéből elvenni, csak mert nem használ egy adott lehetőséget. Tehát, ha én átmegyek a zebrán, korlátozom az autósok életét, rablom az idejüket, stb... Erre az aspektusra gondoltam.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz #95590400 #119 üzenetére

    "egyelőre viszont a te vonalad az egyetlen aki rákényszerítene másokat arra, tiltással, hogy valamit iskolai szinten ne használjanak, mert szerinted az a fenti hátrányokkal rendelkezik."

    Ő nem mondta, hogy NE legyen fent Facebookon semmi tananyag (ugyanis én mondtam), bár személy szerint célszerűnek tartanám ezt is, már csak adatvédelmi szempontból is, de ezt most hagyjuk. Azt mondtuk, hogy NE CSAK ott legyen fent.

    "köszi, de ne korlátozzál már engem, se szülőként, se adott esetben tanárként. tippem szerint se szülő nem vagy, se semmi közöd az oktatáshoz."

    Értem. De Te AZÉRT nyugodtan korlátoznál másokat a saját elhatározásukban, hiszen a saját akaratukkal szemben kvázi kényszerítenéd őket, hogy engedélyezzék a FB használatot a gyermekeik számára, mert neked és a családodnak az kényelmes, semmi kivetnivalót nem látsz benne, ergo más se lásson. Az, hogy Te így gondolod, és nem látsz a FB használatában problémát, ahogyan abban sem, hogy így néhány kirekesztődnek a közoktatás egy apsektusából, az egy dolog. De hogy ha az iskola is így látja, na az már gáz. Ezért mondom, hogy a tanárnak CSAK oda szabadna feltennie közérdekű infókat, ha akarják, majd átemelik a tanulók FB-re.

    "mert nem ugyanazt a fajta szokvány posvány bigott vaskalapos mantrát szajkózod béna párhuzamokkal folyamatosan?"

    Minek személyeskedsz? Semmi szükség erre. Mi se kezdtük el fújni, hogy mit gondolunk rólad.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Di Natale #133 üzenetére

    Azt már korábban is akartam írni, hogy ha ezek az iskolás csoportok is olyan szintűek, mint az a két autós csoport aminek én is tagja vagyok, akkor nem sok értelme lehet... 26-szor le van írva ugyanaz a kérdés-válasz, de az biztos, hogy jön valaki, aki 27-jére is megkérdezi... És még csak hibáztatni sem lehet érte, mert tudtommal hatékonyan keresni se csevegésben, se üzenőfalon nem lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Lord Myn #145 üzenetére

    Engedd el szerintem, aki akarta, ennyiből is megértette. Teljes mértékben egyetértek Veled, bár tény, hogy egyes nézőpontokból szemlélve igaza lehet az ellenpólusnak is. A gond csak az, hogy amit nyerünk az ilyen oldalak használatával a réven, azt majd kétszeresen veszítjük el a gáton. Sebaj, egyszer ennek a hóbortnak is vége lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz Lord Myn #147 üzenetére

    "hogy rólam semmit nem találni az internet-en, ha rám keresnek"

    Nagyjából szerintem ez lenne a cél, kivéve, ha vállalkozásod van! ;)

    Sajnos én is azt látom, hogy elharapódzik a dolog, de nekem nem is azzal van a bajom, hogy így történik, hanem azzal, hogy ez kilencven százalékban egyetlen egy oldal irányába történik, és az életünk lassan 100 százalékos spektrumában. Vannak határok, amit egyetlen szolgáltatónak sem szabadna átlépnie, de ők megteszik, feltéve, hogy hagyjuk nekik. A gyermekeink privát élete tabu, a közigazgatás/közoktatás/poltika tabu. Utóbbi jól mutatja, mi is történik, ha időben nem lépnek a Cukrosbácsik és hasonlók nyakára.

    Remélem - és tényleg őszintén remélem -, hogy előbb-utóbb vége szakad a FB dominanciának, mert azt a rombolást, amit véghez vitt az utóbbi 5-6 évben a társadalmi rétegek széles körében, már így sem lehet száz százalékban rendbe hozni.

    Költői kérdés: hány felnőttet (most már 50+-os generációt is) látsz a kezében telefonba meredve állni köztereken, boltokban? Hány diákot látsz ugyanígy? Hány pár fekszik egymás mellett telefonnal a kézben, és messengerezik teljesen idegenekkel? Hány kapcsolat ment erre már rá (meg arra, hogy bárki, ismétlem BÁRKI random írogat az embernek, akár este tíz után is)? Ha az embereknek 1 percnyi szabadidejük van, nyúlnak a telefon után, és megy a fel-le söprögetés vagy a pötyögés. Mennyi hasznos infót gyűjtenek így? Sokat, de a befektetett idő / megszerzett hasznos ifnromáció aránya szerintem minden eddiginél csekélyebb, gondoljunk csak a számtalan kiscicás videóra, meg ánbákszing videóra (a jutyúber generáció kineveléséért a google-nek is járna a f@szkorbács, de ezt most hagyjuk).

    A héten 4-5 napot a a fővárosban töltöttem, és minden nap megfordultam az egyik pesti plázában parkolás céljából. Ha alkalmam adódott, mindig úgy gyalogoltam el a telefonnal a kézben állók / ülők mögött, hogy vethessek egy gyors pillantást arra, mi megy éppen a telefonon. Tízből tízszer FB volt vagy Messenger. Néha volt kivétel, akkor valami játék. Na erről ennyit. Valóban erre akarjuk nevelni a kövektező generációt? 2-3 generáció már biztosan elveszett, de akinek kisgyermeke van, talán illdomos lenne átgondolnia, érdemes-e a gyerekből zombit nevelni, pláne, mert ha szerez is új / hasznos infókat a facebookról vagy a messenger csoportból, vajon mennyi időt áldoz be erre az életéből?

    Részemről ez volt a záró komment a témában, nem akarok senkit sem meggyőzni, már nem. Csak gondolkozzatok el azon, nincs-e véletlenül mégis igazam.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák