Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz liszi70 #41234 üzenetére

    Én már elég rég tanultam erősáramot, ezeket az újabb fajta szerkezeket nem ismerem, ha akadna hozzá dokumentáció, ott bizonyára kifejtik, hogy főleg ohmos terhelésre javasolják (vízmelegítő, kályha) vagy mire.

    Az "almérő" fogalma eleve arra utal, ha jól tudom, hogy ilyet az áramszolgáltató nem ismer el, vagyis nem hitelesített, hanem csak egyfajta tájékoztató mérésre, költségelosztásra való (fogyasztók egymás között).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz sad_Vamp #41325 üzenetére

    Elvileg valamilyen országbeállítással lehetne trükközni, próbálgatni, hogy a keleti szabványú hangnorma helyett a nyugatit preferálja.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tamáspapa #41430 üzenetére

    Ki kell húzni, de elég az egyik készüléket egyébként.

    Tegyük fel, van egy médialejátszó, STB, vagy laptop, csak úgy a "levegőben", vagyis még semmihez nem csatlakozik. Ha ilyenkor összekötöd HDMI-n egy működő TV-vel, ott nem tud szikra kialakulni a kettő között, hacsak valamilyen sztatikus feltöltődés (műszálas ruha miatt dörzselektromosság és hasonlók) nem lép fel. De az könnyen kisüthető, ha egyik kézzel megérintem a TV testpontját (koax. aljzat fémrésze stb.) másik kézzel a másik készülék testpontját, fémházát. Ilyenkor rajtam keresztül azonos potenciálra kerülnek.

    Ha viszont a másik készülék is konnektorba van dugva, egy ilyen kisütés kevés, mert a fellépő feszültségkülönbségnek egyéb okai vannak, de ezt már kifejtettem korábban részletesebben is.

    Ha lenne a készüléken olyan hálózati főkapcsoló, amelyik mindkét bejövő eret megszakítja, az megint más lenne, de azt manapság már kispórolják. Arról nem beszélve, hogy a földelt, hárompólusú csatlakozásoknál a földágat egyébként is tilos bármi módon megszakítani, annak a készülék fémvázához mindig fixen kell csatlakoznia.

    Másik dolog, hogy hiába húzod ki a konnektorból teljesen, ha a készülékek egyéb kábeleken valahová már csatlakoznak, valahonnan már testet kapnak, ott nagyon nem mindegy, hogy honnan? Ha meg már eleve azonos szinten vannak, egyéb összeköttetés által, akkor felesleges kihúzni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #41401 üzenetére

    Maradjunk annyiban, hogy a digitális jelátvitel analóg módon történik, ezért csak addig nem számít a kábel minősége amíg a feszültséghullámok rendesen átmennek és a vevő oldalon így az egyesek és a nullák átmennek és dekódolhatóak.

    Az a helyzet, hogy a digitális jelátvitel esetünkben (HDMI) digitális módon történik, itt most ne térjünk ki például a digitális TV-adásra, ahol analóg antennák és analóg tunerek játszanak, mégpedig a digitális jellel, illetve digitális trükkökkel modulált analóg vivőhullám miatt, aminek ott lényegében egyfajta közvetítőszerepe van.

    UTP, DVI, HDMI esetében ilyen közvetítő nincs, a kábelen maga a digitális jel halad. Konkrétan itt párhuzamos érpárakon, vagyis szimmetrizált formában, ami a zavarhatások kivédésének egyik módja azáltal, hogy két párhuzamos vezetékben a zavaró elektromágneses tér azonos fázisú és amplitúdójú jelet indukál, ami végül kioltja egymást, ha mindent jól csináltunk. (A koaxiális kábel aszimmetrikus jelátvitelt valósít meg, ott tisztán az árnyékolás minőségére van bízva a zavarvédelem.)

    A problémát itt az okozza, hogy a digitális jel meredek éleinek torzításmentes átviteléhez egy elméletileg végtelen sávszélességű vezeték lenne szükséges, ami nyilván nem létezik. Az élek emiatt "tompulnak", a jelalak durván torzulhat, amiből a fogadóoldalon egyre nehezebb lesz maradéktalanul visszaállítani az eredeti négyszögjelet, az ilyenkor alkalmazott komparálási eljárás dacára.

    Itt a hozzászólásokban többször említik a vezetőképességet (vagy annak reciprokát, az ellenállást), forrasztások minőségét, holott a fő gondot nem (csak) ez jelenti. A sávszélesség jól javítható a vezeték felületének ezüstözésével, miután a nagyfrekvenciás jel hajlamos a felületre kiszorulni (skin-hatás), de amellett igen sokat számít a szigetelés minősége, az erek és az árnyékolás között fellépő kapacitás, a vezeték induktivitása, ami a hosszal és a vékony átmérővel együtt nő. Maga a forrasztás a legkevesebb ilyen szempontból, nagyságrendileg nem sokat játszik.

    A képen egy digitális jel látható, a többi analóg, csak a topikban tapasztalható félreértések elkerülése végett. Véletlenül egy olyan képet találtam, ahol középen még egy amplitúdóban, lent pedig frekvenciában modulált analóg jel is látható, tehát ezt csak az érdekesség kedvéért:

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sifre #41433 üzenetére

    Egyértelmű galvanikus csatlakozásnál, vagyis biztosan közös földelésnél nem lehet gond, amikor gyakorlatilag műszerrel is mérhető két készülék között a nullához közelítő ellenállás.

    Más esetben fontos, hogy a fémrészek érjenek össze először, direkt így is van tervezve a csatlakozó, illetve én is úgy szoktam trükközni, hogy lehetőleg kicsit oldalt fordítva összeérintem először a fémet, nehogy véletlenül befelé húzzon át egy ív.

    Csak mivel az embereknél a csatlakozó állítólagos megfelelő tervezésének dacára is szoktak elszállni áramkörök (ami tagadhatatlan tény), így én sem bátoríthatok senkit trükközésekre, tehát ez mindenkinek a saját felelőssége.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Fogash #41454 üzenetére

    - Az akkuról működő laptop nem vészes, mert csak a "levegőben lóg", nem záródik sehová.
    - Egy konnektor akkor lenne garancia, amikor mindegyik készülék hárompólusú, földelt dugóval csatlakozik.
    - Ha a TV földelődik egy földeléses dugón át, azon keresztül a központi antenna is lezáródik földre.
    - Az UTP-kábel nem hoz létre galvanikus kapcsolatot, földhurkot sem okoz, mivel szimmetrizáló baluntrafóval van leválasztva, ahol a primer-szekunder oldal egymástól elszigetelt. (Balun: balanced-unbalanced.)

    A jellegzetes alkatrészt piros nyíllal jelöltem:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz sad_Vamp #41455 üzenetére

    Számítógéppel lehet rá küldeni 1024x768-at, amivel persze nem sok újat mondtam, de az már nem annyira közismert, hogy a lejátszóprogramban (MPC, KMPlayer) beállíthatunk egy "Scale to 16:9 TV" opciót, ami a pixeleket úgy fogja szoftveresen megnyújtani, hogy a 16:9-es TV-n pont jó lesz a képgeometria.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #41489 üzenetére

    A vezetékbe táplált jel digitális, itt nem az a lényeg, hogy menet közben milyen módon torzul. Az is mellékes, hogy valaki ezt hogyan csűri, csavarja. Ez már csak egyfajta laikus szőrszálhasogatásnak tűnik nekem, szakmai berkekben ezt így nem szokás külön választani. Digitális jelnek nevezzük és annyi.

    Ha esetünkben például analóg jelet modulálnánk, az lenne a közvetítő, akkor lehetne mondani, hogy "analóg módon" történik a jelátvitel.

    ...oszcilloszkópon ábrázolható

    Egy számítógép-alaplap is gyakorlatilag tömény digitális technika. Ehhez képest tele van mindenféle zavart, torzult jelalakokkal. De attól még digitális áramkörnek nevezzük, "digitális módon" működik. Vagy megnézheted számítógépben is a DC-tápokat oszcilloszkóppal, azon is lehetne egy jóízűt szőrözni, hogy az a szőrös jelalak most mi akar lenni? DC az ilyen, ami tele van AC komponenssel is? Netán suttyomban AC módon közlekedő DC? Mi értelme ennek?

    Valós digitális jel az optikai kábelen megy

    Erre azért ne vegyél mérget. A végtelen sávszélességű optikát még nem találták fel. A problémák elkezdődnek már a betápnál. A bevilágító lézer-LED-nek is véges a határfrekvenciája, kapacitása van, egyéb fizikai jellemzői, amitől az már nem ideális eszköz. A vevőoldali fotodiódáról nem is beszélve. Az optikai szálon veszteségek, diszperzió, torzulások lépnek fel.

    Tökéletes négyszögjelet csak elméleti ideális (nem létező) eszközökön tudnál átvinni, mint már említettem. Ennyit a "valós" digitális jelről:

    forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Optikai_sz%C3%A1l

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #41517 üzenetére

    Véletlenül nem te voltál, aki azzal jelent meg ebben a topikban, hogy a Panasonic mérnökei hülyék, mert a kontraszt és a fényerő nem úgy szabályoz, ahogy az neked tetszik, ahogy a képszerkesztős előéleted során megszoktad?

    Azután én próbáltam elmagyarázni, hogy a televíziózás hajnala óta ez már csak így működik, miután a videójelnek lehet szabályozni elektromosan az amplitúdóját (= kontraszt, fehérszint, erősítés mértéke) valamint a DC-szintjét (= fényerő, feketeszint).

    Neked ez persze nem volt elég, utána is csak hánytad ide a "fotosoppos" agymenéseid, hogy a vélt igazadról meggyőzz, ámbár elektronikai szempontból tökéletesen érdektelen volt az egész. Mert te nyilván okosabb vagy a Panasonic mérnökeinél is. Akkor én már éreztem, hogy itt gondok vannak.

    Most megint ezt érzem, összehordasz minden felesleges témát, plusz én vagyok a hibás, mert kellett nekem az alaplapot is megemlíteni, látom arra is van már gyermekien egyszerűsített, laikus elméleted. Ámbár a félvezetős áramkörök nagyfrekvenciás jelenségeiről, munkaponti kérdésekről láthatóan fogalmad sincs. Arról is lehetne írni oldalakat, amihez nyilván semmi kedvem, nem is tartozik ide.

    Tehát ez már szerintem ismét kimeríti a felesleges szakmai trollkodás fogalmát, a kontrasztos agymenéshez hasonlóan.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kissa.sza #41557 üzenetére

    Főleg tetőtéri lakásban mindenképpen érdemes kipróbálni, de próbaképpen rádughatsz bármilyen antennát, szobaantennát, ami a kezed ügyébe kerül. Még az sem kizárt, hogy egy darab dróttal is bejön valami. 1 m körüli, sodrott rézhuzallal például, végét kézzel felemeled, tehát ez egy ilyen kísérletnek megfelel, vételi próbának, antennavásárlás előtt. A vastagabb huzal jobb, de a hossz egyébként nincs arányban a jelszinttel, mert egy antenna a fizikai méreteivel a hullámhosszra rezonál (illetve annak felére, negyedére, vagy többszörösére, bizonyos határokon belül), ezért itt a nagyobb nem egyenlő a jobbal.

    A "digitális antenna" csak egy marketingkifejezés, valójában analóg antenna veszi a digitális adást is, legfeljebb egy digitálisnak mondott antennának illik elegendő nyereséget biztosítania az UHF-sáv tetején is, ahol korábban analóg adók nem szoktak üzemelni, ezért a régi antennák és erősítők némelyikének a sáv felső határának vétele esetleg nehézséget okozhat, szintcsökkenést. Vagyis nem azért, mert analóg antenna, hanem csak a méretezése miatt.

    De hamarosan a digitális adókat is lejjebb költöztetik, ami tovább kedvez a régebbi antennák használatának:

    A digitális átállás hozományaként költöznek a jelenlegi A és C multiplexek is

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sanyika1 #41717 üzenetére

    Olyan régebbi típusokon, amin még HDMI sincs, digitális tuner sem szokott lenni. Internetes specifikációk sem említik, illetve magad is tapasztalhattad, ha volt már DVB TV-d, ott már a hangolómenüből is egyértelműen látszik, hogy miről van szó. Az analóg menü szintén jellegzetes, felismerhető, hogy az csak annyi.

    STB szaktopik van egyébként, ahol érdemes lehet visszaolvasni, de én konkrét típust nem ismerek közelebbről.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kissa.sza #41721 üzenetére

    Antennát mindig nehéz javasolni, mert ahány ház, annyiféle vételi körülmény. A tetőtér eszerint jó ilyen szempontból, ezt már másnál is tapasztaltam. Ott már egy passzív szobaantennával is jó volt a vétel, persze ezt befolyásolja az adótól való távolság és az adóteljesítmény is.

    Elvileg nálatok jó eséllyel használható valamelyik aktív design-antenna is, de személyesen ezeket sem ismerem, próba kérdése. Legjobb olyan helyen vásárolni, ahol gond esetén hajlandók becserélni másra.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kissa.sza #41726 üzenetére

    Azért annyira nem vészes a helyzet. Én elvből nem ajánlhatok konkrét típust, de ha szeretsz veszélyesen élni (vagyis megkockáztatni pár hamburger árát egy szobaantennáért), lehet ott még meglepetés...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kissa.sza #41748 üzenetére

    Igazság szerint soha nem értettem, amikor a fórumozók darab koax. kábeleket dugnak be antennának (ami le van árnyékolva), vagy jobb esetben csupaszított véggel, csak ott meg arra nem gondolnak, hogy az túl vékony. A nagyfrekvenciának felület is kell (a skin-hatás miatt). Ezért jobb egy vastagabb vezeték, amit először is ajánlottam.

    ...számomra felfoghatatlna, hogy a HD adások bithibamentesen, míg az SD adásoknál időnként előfordulnak hibák.

    Két csatornára vannak csoportosítva az ingyenes adások, a kereskedelmi C-multiplex magasabb frekvenciája bizonyára gyengébben jön nálatok is. Míg a közszolgálati A-multiplex jobban vehető. De mint már említettem, később a C-t is lejjebb fogják költöztetni.

    (#41745) Sanyika1

    Mint a másik topikban is írták, az YPbPr-komponens természetesen jobb a SCART-nál, ámbár a SCART a kompozit mellett le tud adni RGB-komponens jelet is, de azt behatárolja az SD-szabvány (PAL/NTSC), míg a másik HD-felbontásokat is tud.

    Olyannyira, hogy az YPbPr hiába analóg jelátvitel, de a gyakorlatban a HDMI-vel szinte azonos minőség kihozható belőle (vagy észre sem venni a különbséget), mivel a konverziót az áramkörök meglepően jó minőségben el tudják végezni, az analóg videojel viszont a koaxiális rézkábelen jobban átvihető akár nagyobb távolságra is. Ilyen szempontból a HDMI hiánya egyáltalán nem vészes, pláne ahhoz a HD-ready TV-hez, ha sikerül hozzá találni megfelelő STB tunert.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sanyika1 #41786 üzenetére

    Az Almán van HD-komponens kimenet, a másikon csak SD-kompozit, L/R hang és digitális hangkimenet látszik.

    Közelebbről az Almát sem ismerem, de minden jel arra mutat (az eladó állítását is beleértve), hogy kompatibilis a Digikábel kódolatlan adásaival, ami egyébként szabvány DVB-C, így illik is. A kódolt HBO, DigiFilm nem fog menni vele, ha jól tudom, mert ahhoz a kártyás szolgáltatói box szükséges. De ahogy látom a Digi honlapján, szerepel a letölthető kezelési utasítások között HD-komponens kimenettel ellátott STB is, ezt már az ügyfélszolgálat tudná megmondani, hogy jelenleg mit adnak tulajdonba vagy bérbe, 32 000 vagy havi 1000 Ft-ért.

    Audio RCA-kábel próbára talán jó lehet, kárt nem okozol vele, de analóg videóhoz értelemszerűen korrekt, 75 Ω impedanciájú kábel való.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sanyika1 #41819 üzenetére

    Megfújhatod nyugodtan, igazság szerint egy hajszárító még hibakereső eszközként is tud funkcionálni, a fagyasztó spray-vel együtt (vannak bizonyos hőfokfüggő hibák), javításhoz én is előveszem néha. Port is lenyomja egyúttal, bár azt én nem szeretem beszívni, arra jobb a porszívó, ecsettel megtámogatva.

    Ventilátornál meg a szokásos, meg kell kenni a csapágyat műszerolajjal, ha nincs mire kicserélni. A hozzáférés, szétszedés már egyéni kreativitás kérdése.

    (#41834) Franky2Ster

    Így nem fog menni, az egy speciális célú kábel, számodra alkalmatlan.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gabor970 #41838 üzenetére

    Csodálkoznék, ha menne vele, a linkelt oldalon a hozzászóló utal szerintem, hogy vannak D-Sub bemenetű TV-k, azt menüben át lehet állítani HD-komponens jel fogadására is, ami még működhet is.

    A számítógép D-Sub kimenete öt jelet ad ki (RGB + HV szinkron), valamint a DDC-infót (kétvezetékes, soros adatbusz). Utóbbi még nélkülözhető is, de a horizontális és vertikális szinkronjel nem. Ott viszont csak három RCA szerepel.

    Egy opció lehetne, ha a laptop VGA-drivernél a D-Sub kimenet átállítható lenne HD-komponens üzemmódra is, kimondottan a speciális komponens-kábellel való együttműködés céljából, ami ilyenkor a laptop dokumentációjában is egyértelműen szerepelne.

    További gond, hogy a TV HD-komponens bemenete szabvány HD-jeleket dolgoz fel (1080, 720, 576, 480 i/p stb.) nem pedig a szokványos desktop üzemmódokat. Eltekintve az 1920x1080 50/60 Hz-től, ha azt tudja a laptop is.

    Az UT50 komponens RCA-csatlakozói pedig a kompozitjellel vannak megosztva, RGB-üzemről szó sincs, így én nem látom, hogy ez összejönne.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz spiritex #41899 üzenetére

    Oké, de mire jó a Hotel mód?

    Általánosságban arra, hogy a hotelvendég ne tudja elprogramozni a TV-t, a hangerőt korlátozni lehessen, illetve típustól függően a jelforrás is befolyásolható, amellett pedig gyártója válogatja, hogy mi mindent lehet vele.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hoolla #41976 üzenetére

    Ilyen dolgokat általában a videokártya saját BIOS-ának frissítésével, csesztetésével lehet befolyásolni, ha lehet.

    (Amennyiben létezik a gyártó által biztosított csesztető-program, amivel a kártyára ilyen mélyebb szinten hatni tudsz.)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #42096 üzenetére

    Van ilyen, hogy egy tekercs, ferritmag mechanikus zaja az áramterheléstől is függ, ez természetes, amikor olyan áramkörről beszélünk, ahol például a fényerőváltozás visszahat a tekercs/trafó áramára. Amellett a kocogtatás is befolyásolhatja, ha nem sikerült tökéletesre a gyári rögzítés, műgyantás kiöntés. Vagy más esetben ütögetésre semmi nem változik, mert egyéb probléma miatt zúg, úgyhogy sokféle variáció van.

    Kívülről persze csak érzéssel célszerű ütögetni, belső hibakeresésnél az alkatrészeket szokás megkocogtatni, csavarhúzó műanyag nyelével például.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kbalazsa #42379 üzenetére

    A leválasztós megoldás hagyományosan azért is elterjedt, mert régebben nem volt szokás külön erősítőt beépíteni, csak a fejhallgató részére, hanem a hangszórót meghajtó végfokot használják mindkét célra, persze ellenállással leosztva a jelet a fejhallgató részére. Nem mintha egy ilyen végfok nem bírná el a kettőt egyszerre, de a hangerőszabályzás a végfok bemenetén van, így nem lehetne őket külön szabályozni.

    De már a 100 Hz képcsöves TV-k idején bejött a divatba, hogy egy olcsó kis végfok IC-n minek spórolni, így legalább külön szabályozhatók. Ennek van például egy olyan gyakorlati előnye is, amikor a családban van egy nagyothalló, ő jól megtolja magának a fejhallgatót, dobhártyaszaggatóra. De közben a család többi tagját is érdekelheti a műsor, ők pedig tolják külön a hangszórót, csak finomabban, hogy a szomszéd ne dühöngjön a fal túloldalán.

    Szoktam találkozni ilyen igényekkel is TV-szerelés közben, tehát ez valós.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz G.F. #42463 üzenetére

    Előfordul ilyen probléma a Diginél, általában a közszolgálati multiplex jelszintje szokott túl alacsony lenni a kábelen, amit okozhatnak a lakáson belüli elosztások, csatlakozási hibák, de sajnos jellemzőbb a külső hiba, amit be kell jelenteni a szolgáltatónál és reménykedni, hogy tudnak is csinálni vele valamit.

    Egy multiplex csomagban 8-9 TV-csatorna is szerepelhet, legfeljebb abból csak kettőt veszel észre, mert a többit nem nézed, ilyen elképzelhető.

    A következő dokumentum utolsó előtti oldalára lapozva lehet látni erre példát, két helyi adóval: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Ijk #42565 üzenetére

    MGM Magyarországon hol van HD-felbontásban? A HD-logó nem minden, ha SD keresztmetszeten jut el a nézőhöz.

    Mint például a Duna World a MinDigTV-n SD, műholdról HD.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dozer007 #42909 üzenetére

    Kompozit-videó helyett RGB-mód hozhat javulást, tehát arra mindenképpen érdemes törekedni, vagy inkább HDMI-kimenetes boxot igényelni, ha lehet. Látszólag létezik ilyen, de én pontosabban nem ismerem a szolgáltatást:

    http://www.google.hu/search?q=T-home+sat+hdmi

    Ha nem jó, akkor elkezded lehúzni a színtelítettséget, mit tudsz csinálni... a TV külön megjegyzi az egyes bemenetek beállításait, így ezzel nem rontod el a többit.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Year #43156 üzenetére

    Hagyjuk a vakítást, tök értelmetlenül raktad be a képet, nevetségesen magyarázkodsz. Csak ne feledd, van ezen a fórumon kereső is, ami leleplez.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tpeter77 #45033 üzenetére

    Lehet este valami frissítést végzett a UPC rendszere a kártyámon?!

    UPC éjszaka szokott csomagfrissítőjelet küldeni, ha készenlétben figyelt a TV. Vagy, ha felhívod az ügyintézőt, ő azonnal rá tud frissíteni.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Litván Zongora #45191 üzenetére

    Az a helyzet, hogy ha te is szedtél volna már szét plazmatévét, akkor nem aggódnátok ennyire a fekve szállítás miatt.

    Itt arra gondolok, amikor kaptam ajándékba egy törött TV-t (szobafestésnél beledőlt egy létra) és darabokra bontottam (a kijelzőt is), láttam a felépítését, rögzítését, alátámasztását, topikban is leírtam, nem ismétlem magam.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mayday00 #46714 üzenetére

    Elég csak futólag benézni ebbe a topikba és rögtön mit látok?

    Tényleg közelítesz egy ingerküszöbhöz, ami azzal járhat, hogy Firefox --> Greasemonkey bővítmény --> Prohardver script megkeresése, amivel név szerint lehet tiltani felhasználókat, hogy ne is lássuk.

    Szerinted 20 év alatt a TV-video szervizemben hány villámkáros készülék járt, hány biztosítós számlát állítottam ki, mennyivel lenne most kevesebb a bankszámlám, ha villámlás nem is létezne? Egy-egy vihar után miért kezd sűrűbben csörögni az összes telefon, a károsult emberek hívásaitól?

    Ne tudd meg...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz spiritex #46744 üzenetére

    Tényleg butaságot beszélsz. Nem véletlenül szokott szerepelni a biztosítási szerződésekben olyan pont, hogy "villámlás másodlagos hatása".

    Elsődleges hatás, amikor a villám belehúz az arcodba. Gyakorlatban ez a ritkább eset.

    Másodlagos hatás, amikor a villám kisül a föld felé, bármilyen tereptárgyon keresztül (oszlop, villámhárító, fa, épület, akármi). A villám nem kerül közvetlen kapcsolatba a hálózattal, azonban a kisülés pillanatában olyan óriási elektromágneses térerőváltozás jön létre, ami minden fémtárgyban, vezetékhálózatban úgy indukál feszültséget, mintha az egy trafó szekunder tekercse lenne. (Transzformátor működésének néz utána, arról szól az egész.)

    Ennek kihatása a becsapás helyétől igen távolra is nyúlhat, az intenzitás (gyakorlatilag a villám árama) függvényében.

    Ez a másodlagosan keletkezett feszültség utána a konnektoron keresztül sunnyog be a lakásodba, ezért szoktak tönkremenni főleg a készülékek tápegységei, sokszor látható égésnyomokat is produkálva. Vagy rosszabb esetben nem áll meg a tápnál, szétcseszheti az egész készüléket annyira, hogy már javítani sem éri meg.

    Olyankor ki lesz állítva egy számla, illetve szakvélemény, vizsgálati díjjal, amiben közlöm a biztosítóval a selejtezési javaslatot. Utána ők állapítják meg a készülék értékét és kártalanítanak, egyúttal fizetik a vizsgálati díjat is.

    Ha viszont javítható, akkor nyilván a javítási számlát térítik meg az ügyfélnek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz spiritex #46754 üzenetére

    Mayday-re akartam írni, hogy butaságot beszél, csak valahogy keveredtek a dolgok.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz claire78 #50510 üzenetére

    Magyarországon a TV adások PAL 50 Hz interlaced, szerintem ezért megy Auto állásban 100 Hz-en a kijelző, míg például 60 Hz-es USA NTSC adásnál 120 Hz-re állna be.

    Elképzelhető viszont, hogy ha az 50 Hz-es TV-műsort forszírozottan 120 Hz képernyőfrissítésen járatod, a gyors mozgásoknál, vagy például a képernyőn függőlegesen vagy vízszintesen úszó feliratoknál egyenetlenség jelentkezhet.

    Bár elvileg nem annyira, mint amikor 50 Hz-es TV-műsort küldünk 60 Hz LCD-re (pl. PC-tuner nézése monitoron vagy TV-n, 50 Hz adás --> 60 Hz kijelző), de majd meglátod, hogy tapasztalsz-e ilyesmit.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mhmpista #50662 üzenetére

    Persze, 26 collos plazma TV-ről beszéltek Balázsék, többször is említve ezt a baromságot.

    Nem azt mondom, hogy minden laikus értsen hozzá, de azért egy TV-műsorban talán nem kellene ez. Tulajdonképpen azért is néztem be ide, hogy a plazma topikolók mit lépnek erre.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gicz #56104 üzenetére

    Ezt nem tudom, ki mondta neked, egy kijelző gammagörbéjének semmi köze a környezeti megvilágításhoz.

    A kontrasztot lehet változtatni ilyenkor, mivel kijelzők esetében a kontraszt gyakorlatilag a fehérszint. Fényerő / Brightness pedig a feketeszint. Könnyen belátható, hogy amit éjszaka fehérnek látunk, az nappal tűnhet szürkének is, amennyiben elnyomja azt a környezeti fény. Ilyenkor lehet tolni a kontraszton, vállalva az ezzel járó hátrányokat: nagyobb áramfelvétel, melegedés, intenzívebb elhasználódás.

    Este viszont kisebb kontraszt is elég lehet, hogy a fehéret még kellemes fehérnek lássuk. Továbbá a szemet is kíméljük, aki esetleg túl érzékeny az erős fényre, vibrálásra.

    A gamma egy külön történet, ami még a képcsövek idején kezdődött. Analóg adásban a képcső gamma-görbéjét adóoldalon ellentétesen kompenzálták, így vevőoldalon végül a természetes kép állt elő.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_correction

    Aki a témával ismerkedni szeretne, először is írja be a Win7 Startmenünél a keresőbe, hogy "kal" (magyar Windowsban legalábbis) és végezze el a monitor gamma-beállítását, hogy érthetőbb legyen az ügy.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gicz #56174 üzenetére

    Az nagyon jó, hogy állításod szerint tudod, mi a gamma, azután továbbra is olyan okosságokat írsz, ami ezt kapásból cáfolja.

    Ha problémád van a sötét részletekkel, azért még nem kell – sőt nem is szabad – a gammát elpiszkálni, mert azzal hibát okozol a kép természetességében, máshol. Más kérdés persze, ha a gamma eleve nem is volt bekalibrálva.

    De akkor viszont ott a bökkenő, hogy a gammát nem a sötét részletekre kell beállítani, hanem normálisan be kell kalibrálni a kijelzőt.

    Ebből indult ki a dolog, hogy elhangzott itt egy kérdés:

    Ezt a gammát mi alapján lehet belőni?

    Amire válaszoltál:

    az alapján h milyen a környezeti fény. tvzéshez nappal világos szobában 2-2.2, hogy világosabbak legyenek a sötét részek.

    Vagyis fordítva ülsz a lovon, ámbár egy a szerencsénk, hogy tisztában vagy a gammával, még jó.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz janos666 #56245 üzenetére

    Szóval akkor szerinted is a gammát kell piszkálgatni, ha változik a szobában környezeti fény, vagy nem tudom, mit akarsz ebből kihozni...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Heffi #65673 üzenetére

    Például lehet olyan, hogy az alacsonyabb (vagy ritkább esetben a magasabb) frekvencián lévő multiplexre nem tud ráhangolni, vagy ha mégis, abból megfelelő adatot kinyerni, mert kevés hozzá a jelszint vagy jelminőség. Ezt okozhatja a kábelrendszer problémája, szakszerűtlen elosztások a lakásban, illetve túl sok elosztás, hibás, barkácsolt csatlakozások is, vagy akár lakáson kívüli hiba is.

    Fel kell hívni őket, általában kimennek egy műszerrel, mérnek, elhárítják a problémát, ha lehet, illetve a kábelrendszer általános állapota megengedi.

    A szomszédomnál az ST60-n megvan a teljes kínálat, így nem értem nálam miért nem működik, ha a szolgáltató még adja a jelet.

    Ha ezt úgy kell érteni, hogy a szomszéd is lefuttatta az új keresést, de neki megtalálta, arra az esetre vonatkoznak a fentiek. Ellenkező esetben az is előfordulhat, hogy a szolgáltató valamilyen programozási hibát vétett a PMT (Program Map Table) beállításában, ami szintén tud érdekes problémákat okozni. Ez lényegében a partíciós táblához hasonló ügy, amit a TV először beolvas egy adott multiplexről, csak jóval több információt tartalmaz, a különböző A / V, TXT, EPG sávok egymáshoz rendeléséről, besorolásról stb.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bibababa #70292 üzenetére

    Az 1024x768-as kijelző miatt zavaró lehet, hogy látszanak a pixelek, ami persze távolságfüggő is, és nem mindenkit zavar, nekem legalábbis nem nagyon jön be.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz cimbi66 #70340 üzenetére

    Néhány hónapja a MiDigTV-n a TV2 hangkódolását átállították a LC-AAC-re, az addigi HE-AAC-ről. Ez a TV2 kérésére történt egyébként.

    Nálad bizonyára más szolgáltatásról van szó, mert a MinDigen Super TV2 nincs is, illetve ott mást nem is változtattak. Pontosabban a szolgáltatódnál lehetne megtudni, hogy milyen kódolásról van szó.

    De ami a lényeg, a készülékből hiányzó, illetve nem kompatibilis dekóderek szoktak ilyen problémákat okozni, amin általában nem lehet másképp segíteni, mint szoftverfrissítéssel, vagy rosszabb esetben még azzal sem, hardveres kötöttségek miatt.

    Országbeállítás ezt nem szokta befolyásolni, a TV automatikusan alkalmazná a szükséges dekódert, ha lenne. Próbálkozni lehet persze, de én arra tippelek, hogy nem fog menni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz B.F.G. #70350 üzenetére

    Biztos lehetsz benne, hogy lekapcsol készenlétre, és nem az energiafogyasztás miatt, ami jelentéktelen.

    Egyszerűen "nem illik" ok nélkül, folyamatos rádiófrekvenciás emisszióval terhelni a környezetet, ami bizonyos esetekben zavarokat is okozhat, felesleges is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Z_A_P #70367 üzenetére

    Annál szerintem még ez is jobb, amit mostanában használok taníthatót, olcsó árához képest egész jó.

    A fotón valahogy kisebbnek hatott, geometria is torzít egy kicsit, de amikor kézhez kaptam, tekintélyesebb, hosszabb formával lepett meg.

    Noha ez is csak szilikongumi gombokkal rendelkezik, nem is a simább fajta, hanem tapadós, ugyanakkor a kör alakú rész és OK gomb "pattanós" membránnal van megoldva, mint a mobiltelefonoknál. Van egyébként egy komolyabb távszabályzóm is, ami műanyag gombos, világít és nagyon kézreálló, csak ez már régebbi típus, nem beszerezhető, kímélni is akarnám, ezért próbálkoztam alternatív lehetőséggel.

    Gyári távszabályzók használatának nem vagyok híve, jobban szeretem 1 db taníthatóba koncentrálni a készülékeket. Noha szoktak most már TV-hez is mellékelni igényesebb kivitelű fajtákat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TraceR #70413 üzenetére

    Én is épp arra gondoltam, ők a webáruházból küldik ki, leadáshoz viszont elég elvinni a legközelebbi MM-üzletbe, amint azt a honlapon is leírják.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #70532 üzenetére

    ...amikor egy nevesebb szaklap azt írja (tegnap többet is találtam) hogy a lejátszónak döbbenetes szép 2D-s képe van, iszonyú árnyékrészletekkel, hihetetlen textúrákkal

    Végén még kiderül, hogy szebb, mint a valóság. Csak akkor az már nem a valóság.

    Vannak laikus emberek, akik a TV-t is úgy szeretik nézni, hogy a szürke valóságnál színesebb legyen a kép.

    TV-nézés közben érdemes lehet néha szétnézni magunk körül, esetleg kinézni az ablakon. Ha a valóság kicsit szürkébbnek, fakóbbnak tűnik, mint a képernyő, akkor ott talán valami gond lehet a TV-vel.

    Vagy el kellene dönteni, hogy mi a cél. Retinapetting, vizuális orgazmus, vagy természethűség.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #70581 üzenetére

    ...és ha mégis hiba van, látod, mert szétesik a kép, megjelenik a szúnyogzaj, villog a kép, vagy eleve nincs kép, ahogy egy hibás HDMI-kábelnél is. Nem lesz szemcsésebb, nem lesz kevésbé színes, nem lesz kevesebb részlet, vagy árnyalat. Ez bullshit.

    Jó lenne valamit tisztázni. Tehát fentieket a BD-lejátszóról írtad.

    Most akkor önmagában a HDMI-kábellel kapcsolatos vitákra ez már nem érvényes, hogy ott is két eset van?

    1. Konkrét képhibákat látok.
    2. Semmi hibát nem látok.

    Mert ugyebár időnként odáig mennek egyesek, hogy a 100 ezres kábel szebb képet ad, mint egy "filléres" fika 10 000 forintos vacak.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #70599 üzenetére

    Láttam, épp ezért csodálkoztam, mert nekem mintha úgy rémlene, kb. egy éve még te is abba a táborba tartoztál, akik megfoghatatlan, szubjektív minőségi különbségeket tulajdonítanak a különböző HDMI-kábeleknek. Vagy már akkor is tartózkodóan fogalmaztál ebben az ügyben.

    Nem tudom, azóta változott az álláspont, vagy én nem emlékszem pontosan.

    Továbbá olvastam a topikban a pszichológiára utaló hozzászólásokat, ami hozzám közelebb áll egyébként. Az a gyanúm, sokan csak benéznek dolgokat a fejükbe.

    Mint az egyszeri hifis, aki elment egy akusztikus koncertre, majd elcsodálkozott, hogy a hegedűnek élőben milyen nagy a torzítása. (Bár ez inkább a tegnapi, képjavítós témához kapcsolódik, csak később jutott eszembe.)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Pro Koryak #71143 üzenetére

    A vásárlók közül is csak egy szűkebb, ínyencebb réteg igényli, plusz ehhez még vedd hozzá, hogy amikor egy áruházban plazma iránt érdeklődsz, az eladó nagy eséllyel elkezdi húzgálni a száját, hogy minek az, van jobb is stb.

    Ilyeneknek legszívesebben beszólnék, hogy nem ezt kérdeztem, és amúgy a tököm sem kíváncsi a véleményedre...

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz B.F.G. #71156 üzenetére

    de amit furcsa, hogy nem az alkalmazás szerinti irányba forgattam be és ott volt a jel a legjobb

    Szobaantenna esetében ezért is felesleges a mobilos alkalmazással szórakozni, a különböző reflexiók miatt, ami még szobán belül, a falakról történő visszaverődések miatt is egészen más eredményt hozhat.

    Addig forgatod az antennát, amíg a legjobb lesz és kész.

    Tetőantenna beállításánál kicsit más a helyzet, ahol például kényelmi okból, főleg laikusoknak jó lehet a mobillal bohóckodni, de szakmai szemmel nézve kicsit vicces az egész. Ott is lehetnek reflexiók, jelre kell állítani, nem szemre.

    Antennaerősítő kérdésébe már bele se mennék, a MinDigTV topikban unalomig ki lett tárgyalva, sokszor.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Heffi #71170 üzenetére

    500 adó lejön --> SAT.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dzsóbácsi #71241 üzenetére

    A TV-kontraszt beállítását egyébként sem tudnád ezzel elintézni.

    Ha nálad túl sok fehér villog, az annyit jelent, hogy nincs túlvezérelve a kártya kimenete, és nincs túlvezérelve a TV bemenete.

    Ha növelsz a lejátszóprogram saját kontrasztszabályzóján és/vagy elkezded növelni a videó-drivernél a kártya kivezérlését (a kontrasztot), akkor eljuthatsz oda, hogy egy ponton túlvezérelsz valamit (a fent említettek közül), amitől már kevesebb fog villogni.

    A TV kontrasztját (vagyis a fehérszintet) viszont aszerint kell beállítani, hogy a képernyőn a fehéret ne szürkének lásd, ugyanakkor ne legyen feleslegesen erős sem, ami növeli az elhasználódást, hőtermelést, energiafelvételt.

    Ezt viszont befolyásolja a környezeti megvilágítás is, hiszen ami este kellemes fehér, az nappal mutatkozhat szürkének, halványnak. Ehhez nem kell műszer, hogy ilyen dolgokat láss a saját szemeddel.

    Egyébként TV-n szerintem jobb képminőséget lehet elérni a KMPlayer vagy PotPlayer lejátszókkal, a kimeneti render "Overlay" beállítása mellett. Ez ugyan lekapcsolgatja a Win7 Aerót a lejátszás idejére, de megéri, mert jobb így a kép. Ilyenkor hatástalanná válik a Windows GUI saját gammaszabályzója is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dzsóbácsi #71244 üzenetére

    Nem tudom egyébként, nálad miért így tolja a videokártya, de elvileg az sem jó, ha alulvezérelt a kimenet, az árnyalatok felbontásának rovására mehet.

    A lejátszóprogramok alapkontrasztja általában jó úgy, ahogy van.

    (#71245) liszi70

    Frekvenciát én is tudok váltani, parancsikonnal stb., egyéb dolgokat, egyéni szempontokat hosszú lenne fejtegetni, inkább nem mennék most bele.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BBéci #71249 üzenetére

    Ezek is számtalan beállítási lehetőséggel bírnak, dekódolás és renderelés szempontjából is stb., akár még ugyanazt a LAV-filtert is használhatja, mint az MPC-HC, továbbá egyéb, praktikussági szempontok is lehetségesek.

    Egy lejátszó tulajdonképpen csak egy keretprogram, a minőség nem feltétlenül azon múlik. Mindezek, illetve tapasztalataim fényében sommás állításod számomra kissé nevetségesnek hat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák