Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Próbáltam magam művelni a témában, de valahogy nem állt még össze a kép, majd talán most...
    Szóval házfelújítás, falakig visszabontva minden és valahogy fel kellene készülni a ház okosítására. Kábelen szeretném megoldani a dolgot és nem riaszt vissza az sem, ha a szokásosnál több anyag + munka kell ehhez, viszont ettől függetlenül nem akar elszállni az árakkal, tehát nem egy sokmilliós kész rendszer érdekel.

    Egyelőre ezek vannak "berajzolva":
    ~25 kapcsoló
    ~110 dugalj
    10 redőnykapcsoló
    10 termosztát
    8 mozgásérzékelő
    1 füstérzékelő
    + kéne riasztó + kamera is, ezt még nem találtam ki pontosan

    A legnagyobb kérdés, hogy mit mondjak a villanyszerelőnek a kábeleket illetően?
    Sokszor elhangzott a mélyített doboz + a nulla mindenhova. Ez a kábeles verziónál is szükséges?
    Ha jól tudom nem célszerű a gyengeáramú kábeleket a 230V-osak mellett vinni. De akkor legyen külön kimarva a fal és külön csőben menjen? Vagy egy szélesebb marás és 2 cső?
    Mi a baj a gégecsővel? Miért nem ajánlott?
    Gyengeáramú kábel alatt mit értünk? Jó/elég az UTP kábel? Érdemes csak az automatizálás miatt CAT5e-nél jobbat használni? RJ45-ös dugaljakhoz azért már mehetne a CAT6, de a többi helyen talán könnyebb dolgozni a CAT5e-vel. Jól látom?

    Ha mindent külön akarnék vezérelni, akkor azért a kb 180 kábelt már én is túlzásnak érzem és nem feltétlenül csak az ára miatt, hanem főleg a helyigénye miatt. Mondjuk ha az egymás mellett lévő dugaljakat egyben akarnám kezelni, akkor már csak kb 50 darabbal kellene számolni a 110 helyett, összességében pedig 120-szal a 180 helyett. :) De még ez se kevés, ha azt nézem, hogy ezeknek egy pontból kell kiindulniuk.

    Home Assistant-ot akarok majd használni és jó lenne ha később esetleg vezeték nélküli dolgokkal is még bővíthető lenne a rendszer. Ez a hibrid (vezetékes + vezeték nélküli) mennyire megoldható?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz zsamiatt #29940 üzenetére

    Nem szálloda, egy szimpla családi ház, csak mindenki azt hangoztatta a témával kapcsolatban, hogy a dugaljakon ne spóroljatok, az sose elég. Hát megfogadtuk a tanácsot. :D
    Így néz ki egyelőre a terv. A kinti résszel még kevésbé foglalkoztam, de még folytatom.
    Ahogy látod a sok többes dugalj dobja meg a számot.
    A kapcsolószekrény az iroda hátsó felébe van tervezve, a képen ez külön kazán helységként jelölve, de nem lesz végül fallal leválasztva. Tehát onnan kellene minden kábelnek kiindulnia. Rack szekrény tervben van, tehát úgy érzem itt lenne nekik elég hely, viszont az ajtó fölött (álmennyezetben) kellene elmennie az összes előremenő kábelnek.

    Poe a kamerák + AP-k miatt szintén tervben van, az nem gond.
    Inkább olyan amatőr kérdésem van, hogy hova kell/érdemes rakni pl a reléket, mérőket? Az érzékelőket tiszta sor, hogy az adott pontba, adott helyiségbe, másképp hogy is működhetne. Azt is láttam, hogy pl egy Sonoff-ot hogy kell elhelyezni és bekötni: legyen kellő hely a kapcsoló vagy a dugalj mögött (na meg nulla), a kommunikáció meg megy majd wifin. De ugyanez hogy nézne ki vezetékes megoldással? Milyen eszközöket lehetne ezesetben használni?

    Simico írta, hogy mehetnének a vezérlők a kapcsolószekrény környékére, amúgy igen, mehetnének, ez esetben ha esetleg később cserélni kell, akkor talán szerelés szempontjából könnyebb is, ha egy hozzáférhető helyen vannak. Viszont így hogy néz ki a bekötés?
    Többcsatornás relével nem lehetne csökkenteni a szükséges kábelmennyiséget? Tehát mondjuk az egymás mellett lévő villanykapcsolókat egy többcsatornás relével vezérelni, mindezt egy UTP kábelen keresztül.

    Továbbá az sem tiszta, hogy fizikailag miről vezérelnék pl egy relét. Tegyük fel, hogy beépítem a kapcsoló mögé a dobozba, behúzom neki a CAT5e-t, mit kellene ennek a kábelnek a másik végére tenni? Hogy lesz ebből rendszer?

    ojb: igen, a minden dugalj külön kapcsolása talán tényleg túlzás egy kicsit, ezt lehet el is engedem. Az egy szál vezeték még egész barátian hangzik. :) Akkor akár egy CAT5e-t lehetne több dologhoz is használni?

    Bocs a láma kérdésekért, a Sonoff-os verziót értem, de úgy látszik olyat szeretnék, amivel még messze nem vagyok képben, hogy hogy lehet mindezt kábelesen megoldani.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz zsamiatt #29947 üzenetére

    Azt hiszem kezd tisztulni a kép... :)

    Ha az irodában van a központ és a példa kedvéért a Háló1-ben lévő mennyezeti lámpát nézzük, akkor kb így nézne ki?
    Relé az irodában, a lámpára rákötve 3 váltókapcsoló (ebből az egyik keresztkapcsoló, de az most mindegy) és a 230V-ot ezen a relén keresztül kapná, nem pedig a megszokott ~fa struktúrában a kötődobozokból? Tehát mondjuk a lámpára (vagy az egyik kapcsolóra) csatlakozna a központból jövő kábel.
    Így viszont nem kellene egy rakat UTP, cserébe az MBCU (?) kábelekből lenne jó sok?! Összességében így valszeg kevesebb vezeték kell, de ez tényleg más szemléletet igényel, mint ahogy obj mondta is. Ráadásul ennek azért drágább métere, mint az UTP-nek. Persze végösszegben még lehet mindig olcsóbb lenne így.

    Ha a dugaljakat nézem és mondjuk tényleg csak a fogyasztást akarom mérni, akkor azzal úgymond előrébb vagyok? Mármint ahhoz képest, hogy kapcsolgatni is tudjam. Ha a mérőt központi helyre akarom rakni, akkor ezt is csillagpontosan kell megoldani, ez esetben gondolom az már részletkérdés, hogy relé is van-e ezen az ágon a központban vagy sem.
    Ha a kötődobozba rakom a mérőt (belefér oda?), akkor meg megint csak kell valami amivel elhozom a jelet. Ezekből lenne nekem jó olyan, hogy egy eszközzel mérem az egymás melletti több konnektoron átmenő fogyasztást. Így elég lehetne egy vezérlőkábel és mégis van infóm mindegyikről külön-külön.

    ojb: mire volt időm válaszolni már írtál egy újat, de azt hiszem a fentiek alapján, hogy jól értem amiket mondtál. Nézelődök még a linken, köszi!

    Egyébként az elsődleges cél most annyi lenne, hogy tudjak mit mondani a villanyosnak, ő tudjon hogyan elindulni. Az hogy később már pontosan mit is dugok a kábelek végére, mint vezérlés, az most egy kicsit részletkérdés.

    canniball: a falak már többnyire megvannak, kivéve a válaszfalakat az iroda/vendégszoba/garázs között. Ez egy régebbi ház, ahogy látszik is a formájából, tehát nem volt túl nagy mozgástér. A WC helyén agyaltunk, de végül ez lett. Azért köszi a tippet :)

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Speederer #29950 üzenetére

    Azt hiszem mégse jól gondoltam a kapcsolós részt, mert az csak akkor működne, ha a relé is és a kapcsoló is egyszerre zárt (felkapcsolt) állapotban lenne. Ha bármelyik lekapcsolva van, akkor nem világít.
    Mindenképp kell valami vezérlő is, viszont a +1 vezeték eret nem értem. Hogy elég 1? Nem 2 lenne a minimum?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz ojb #29955 üzenetére

    Pedig olvastam, csak nem állt össze a kép. De most már világos, köszi!

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz amargo #30042 üzenetére

    Én is rá voltam cuppanva a hőszivattyúra + a mennyezet hűtés/fűtésre, de ott engedtem el a dolgot, amikor megtudtam, hogy a gipszkartonba épített csöves módszernek kb 35k/m2 az ára. Mármint csak a paneleknek. És akkor erre még rájön az egyéb anyagköltség, a munkadíj, na meg a hőszivattyú és annak a beszerelése. Ez utóbbira ugyan nem kértem külön árajánlatot, de csak magát a gépet nézve biztos lenne vagy 3 milla, a mennyezetfűtés + 5 milla (erre volt árajánlatom), mindezt egy ~120m2-es házra. Hát, nekem valahogy nem adja ki a matek...
    Persze ha nem lenne minden másnak is ilyen "jó" ára, egy kicsit nagyobb eséllyel lett volna a fenti kombó nálunk is.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Csillagpontosan lesz bekábelezve a házunk, ma beszéltem át a dolgot a villanyszerelővel, aztán volt egy-két érdekes kérdése. (smartDen, Home Assistant és NodeRed a kulcsszavak ami tervben van)
    Ha van egy lámpa, amit 2 (vagy akár 3) helyről szeretnék kapcsolni, akkor oda milyen kapcsolót rakjon? Pontosabban kapcsolót vagy nyomót rakjon?
    Nekem a kapcsoló (101-es) lett volna a logikus, de elgondolkodtatott.
    Ha jól gondolom a nyomó esetében csak a megnyomáskor menne egy jel, aminek a hatására történhetne "bármi", mondjuk felkapcsol a lámpa, ha addig le volt kapcsolva. A lényeg itt, hogy változtasson a lámpa állapotán. A másik nyomóról ugyan így. Viszont ez így működik, hogy csak 1-1 triggert kap, a kettő között pedig tartja az adott állapotot?
    Melyik lehet a 2 megoldás közül a jó/jobb?

    Csillárkapcsoló működhet 2 külön kapcsoló helyett ebben az okosotthonos felállásban?

    Illetve ha szeretnék jelzőfényt (netán ellenőrzőfényt), az megoldható valahogy ezzel a nem hagyományos bekötési móddal?
    Csak hogy egyértelmű legyen mire gondolok: "A jelzőfény akkor világít amikor a lámpa nincs felkapcsolva a segítségével könnyen megtalálható a sötétben a kapcsoló. Az ellenőrzőfény pontosan fordítva működik: akkor világít amikor felkapcsolt állapotban van a lámpa ez akkor lehet hasznos ha pl. a kamrán tömör ajtó van és akkor jelzi nekünk ha égve maradt a lámpa ezáltal energiát takaríthatunk meg."

    Redőnynél is felmerült ez a nyomó vagy kapcsoló kérdés. Ha jól értem, akkor ha a kapcsolót megnyomom, akkor elindul az adott irányban (pl fel gombra felfelé) és megy ütközésig. A nyomónál pedig amíg nyomom addig megy az adott irányban? Valena Life-nál van egy középső gomb is, gondolom a megállító, de ezt a nyomó esetében nem tudom mire jó.
    Redőnymotor nincs még megrendelve, de az is okosítva lenne, csak lenne hozzá kapcsoló/nyomó is. Ilyen esetben melyik az ajánlott? Vagy mindkettő jó lehet?

    Számomra kicsit fura mód MT kábelt húzna az erősáramnak az MbCU helyett. Falban Mü-III, álmennyezetben védőcső nélkül mennének a kábelek. Vagy ne aggódjak ezen, jó ez így? Azt mondta könnyebb elhúzni az MT-t, bár egy picit drágább.

    Kicsit off:
    Valszeg a Legrand Valena vagy a Valena Life szerelvények lesz a befutó.
    Vajon bármelyikbe rakhatok 12V-os ledet? Még jobban örülnék a 24V-osnak, de olyat egyáltalán nem láttam a kínálatban.
    A Valena Life-ot annyiból szidta egy picit a szerelő, hogy a dugalj ott nem csavaros, ezért szinte úgy kell lefeszegetni, mígy a sima Valena-nál csavaros. Nem találtam infót arról, hogy ez mennyire probléma másik szerint. Pedig a Life-os olcsóbb is, korszerűbb konstrukciónak is tűnik, bár a dizájn megosztó a családban, de már hajoltam volna így a Life felé. Van valakinek esetleg tapasztalata ezekkel?

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz zsamiatt #30956 üzenetére

    A kapcsolószekrényhez futna be minden kábel, dugaljakat részben összefogva, tehát hármas sorolható dugalj = 1 MT/MbCU kábel, míg a kapcsolókhoz 1 kapcsoló = 1 kábel, mondjuk 2*2*0,8-as tömör réz jelkábel. Mindenhova mélyített dobozt kértem, így ha később valamelyik dugaljat külön akarom okosítani, lesz hely a vezeték nélküli megoldásnak. (Csak mert túlzásnak éreztem volna az összes dugaljhoz (~110db) külön kábelt behúzni, így megúszom kevesebb, mint 50-ből. :D
    Tehát ezen a központi helyen lenne a vezérlés is, szem előtt tartva, hogy később is cserélni tudom a vezérlést, nem kell hozzá bontani.
    A plusz vezetékkel megoldható jelzőfényen felcsillant a szemem. Talán be lehetne kötni direktbe a másik 2 szálra a ledet és akkor már csak az okosítás kérdése, hogy mikor hogyan áll. Talonba elrakom, köszi. :)

    jézusom: Igen, ettől egy picit én is aggódom, hogy mi van ha elmegy a vezérlés, akkor sehol sem tudok egy villanyt kapcsolni?! Bár úgy hallottam egy erre a célra fenntartott Raspberry Pi egész stabilan tud működni.

    A dugalj részt azt hiszem rosszul fogalmaztam. A szerelőnek nem az a problémája, hogy a szerelvényt hogy fogatom a falba vagy a kábelt szerelvénybe, hanem a burkolat bepattintós, nem középen csavaros. Pl Valena (classic) esetében ott a csavar a dugalj közepén, ezért ha szét kell szedni, akkor könnyen megoldható a dolog, míg a Valena Life-nál oké, hogy bepattintja, de ha le akarom venni festés vagy akármi más miatt, akkor úgy kell lefeszegetni, aztán vagy meglátszik rajta a dolog vagy nem.

    pch: inkább nem zavarnám el, ő még a jobbak közé tartozott és legalább ideért. Persze lehet neki instrukciót adni, 1-2 ötletemnél már így is furán nézett, de hát az elején mondtam neki, hogy kb mire számítson... jó sok vezetékre. :D
    1.: már akartam volna rendelni az MbCU-t, de mondta inkább MT-t rakna minden erősáramhoz, tehát a falba is (Mü-III-as védőcsőbe), az álmennyezetbe is (ide védőcső nélkül), a mérőtől a földbe/padláson keresztül elhúzva is. Az indok pedig az, hogy ezzel könnyebb dolgozni, jobban hajlik, mert nem tömör réz, hanem sodrott. Nem specifikálta pontosabban, de szerintem ilyenre gondolt: MT 3x1,5mm2 rézvezeték sodrott fehér H05VV-F
    2.: ezt fentebb írtam, valszeg ott lesz a vezeték, majd meglátom mit lehet vele kezdeni, ez azért nem akkora prioritás. De ahogy sejtettem, ez így már nem a hagyományos világítós kapcsoló elven működne. A Valena Life viszont egész jól összelegózható ahogy látom.
    3. :a válaszok között inkább a nyomó felé terelnétek, így valszeg az lesz, bár az asszonynak még be kell adni, hogy mire számítson. :)
    4.: lásd feljebb mire gondoltam.
    5.: oké, akkor ide is nyomó lesz.

    Még ha erre tudna valaki okosat mondani, azt megköszönném:
    A kettős nyomó kapcsoló működhet 2 szimpla nyomó helyett? Helyspórolás miatt kellene.
    Erre gondolok

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz pch #30974 üzenetére

    Először is köszi az eddigi válaszokat mindenkinek! :)

    "amúgy lehet könnyebb az MT-vel szerelni de MT (H05VVf)+védőcső szerintem drágább és időigényesebb mint az MBCu (NYM-j)"'
    Biztos láma kérdés, de az MbCU-t nem kell védőcsőbe rakni, ha a falban megy? Mondjuk esetünkben a védőcső azért (is) kell, mert most a héten csinálja a nyers munkát, tehát a falmarást/falvésést. Ha ez megvan, akkor jönnek vakolni. Tehát muszáj valami védőcső, mert most még nem rakja be a kábelt, csak a helyét csinálja meg, hogy ne a frissen vakolt falat kelljen szétcseszni.

    ojb: igen, Denkovi eszközök vannak kiszemelve, még pont a Te korábbi ajánlásodra. De a hsz-edet elolvasva úgy érzem még mindig nem teljesen értem a működését. Mondjuk tudnék értékelni tőlük több dokumentációt/videót, mert hogy nem sok érdemi dolgot találtam ezekről. Bár lehet úgy vannak vele, hogy aki ilyet akar, ő tudja mit vesz és nem kell részletes leírás.
    Tehát veszek mondjuk egy smartDEN IoT MQTT Ethernet 16 Relay Module - DIN RAIL BOX-ot, erre fogom rákötni a lámpákat, plusz veszek egy smartDEN Notifier - IoT Module with MQTT, eMail Alerts, XML/JSON API-t, ebbe meg be lehet kötözni a mindenféle bemenetet, mint pl a villanykapcsolókat (nyomókat). Ha jól értelmezem ennek van egy webes felülete, talán itt lehet a mögöttes vezérléseket beállítani. És ez még pluszban vezérelhető mondjuk NodeRed-del. Jól értem? Így ha éppen le is áll a Raspberry Pi (amin a HA + NodeRed fut), akkor is megy a villanykapcsolgatás? És akkor így beállítható, hogy 2 külön fali nyomógomb ugyanazt a lámpát kapcsolja, kiváltva a hagyományos értelemben vett 2 váltókapcsolót?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz ojb #30990 üzenetére

    Ha a NodeRed-et ki lehet hagyni, az talán még jobb is.
    A pénteket még megvárom, hátha lesz némi black friday akció :D bár ha nem, akkor is megveszem a Denkovi cuccokat még a héten. Az a terv, hogy addig eljátszok vele kicsiben, aztán mire élesben kell használni, addig lesz vele némi tapasztalatom.
    Ennek a combosabb relének akkor utána nézek. Bár a konnektorok lehet első körben be lesznek kötve direktben, vagy legalábbis a többségük, aztán majd ahogy időm/pénzem engedi úgy bővítem ezzel a részével.
    Köszi!

    Dimmelhetőségre esetleg valami ötlet?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz ojb #30992 üzenetére

    Oké, még egyet visszalépnék akkor... Az mennyire tűnik jó ötletnek, hogy a LED szalagnak (dimmelés nélkül) a központi helyről adjam a tápot? Úgy értem, hogy a tápegység a központban lenne és onnan menne a gyengeáram, mondjuk 24V.
    A villanyos szaki ezen is aggódott picit, hogy azt "nem úgy szokták csinálni", hanem a LED szalag közelében van a tápegység, akár több is, 12V-osak. Szerinte 24V-osat nehezebben kapok, bár elnézve a külföldi kínálatot, nem hinném, hogy ne találnék 24V-osból olyat ami kellene/tetszene. Tény, hogy mondjuk 30m-re elvinni a 12V-ot már lehet nem annyira célszerű, de pont ezért szavaznék a 24V-ra.

    pch: ezt kifejtenéd picit?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz ojb #30996 üzenetére

    Sejtettem, hogy "elvész" némi feszültség emiatt, de így kiszámolgatva tényleg nem tűnik túl optimálisnak.
    Ezzel igazából a tápegységek hibáját, pontosabban könnyebb cserélhetőségét szerettem volna megoldani. Mert ugyan hely az lesz a tápegységnek az álmennyezetben, de nem a szerelhető (irodai) álmennyezet van betervezve. Tehát oké, berakom mögé, de ha megadja magát, akkor csak rombolással cserélhető. Vagy mi erre a tuti megoldás?

    Fentebb írtad a 25A-s relé modult a párhuzamosan kapcsolt konnektorokhoz. Gondolom legalább 3*2,5mm2-es kábel illene ehhez, sőt... de semmiképpen sem a 3*1,5?!

    pch: köszi, nézelődök majd a témában...

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Pubszon #31019 üzenetére

    Ezt szépen kitaláltad/összeraktad! :R
    Az én elektronikai tudásom sajnos elég szegényes, így maradok a kész termékeknél, de jó látni, hogy valaki ilyen kreatív. :)
    "Minden kapcsolóhoz megy egy vezeték és jön vissza (1x0.75 sodrott réz, érvéghüvellyel)."
    Itt van bármi jelentősége annak, hogy nem 2x0,75-ös vezetéket használtál?

    A jobb alsó sarokban a kijelző mit mutat?

    zsamiatt: köszi, próbálok valami nem feltűnő, de mégis hozzáférhető helyet keresni a tápoknak

    pch: köszi, már rakom is a kosárba... ha szerencsém lesz, akkor lesz egy kis akció pénteken :D

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Be kellene szereznem pár fali termosztátot, ehhez kérnék most segítséget.
    Rendeltem már egy BHT-002-GA és ‎egy BHT-1000-GALN típust, az előbbi meg is jött, de a villanyos szakim szerint inkább kellett volna a GC verziót rendelnem, ami dry contact-os. Bővebb infó a kapcsolásról itt.
    Padlófűtés motoros szelep vezérléséhez szerintetek melyik verzió kellene? Rendeljek inkább GC-set?
    Gondolom kellene a modbus-os verzió, ha be akarom vonni HA alá. Ezt hogy érdemes kiépített kábelezés mellett megoldani? Az RS485 to USB konverter 1 eszköznél még nem hangzik rosszul, na de pl 8-nál már nem tűnik praktikusnak.
    Láttam van belőlük 24V és 230V verziós is. Bár előbbi elég ritka, de ha már modbus, akkor azt gondolnám elsőre, hogy ne keverjük az erős és gyenge áramot. Vagy alaptalan az aggályom és mehetne a 230-as verziójú is?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz ojb #31270 üzenetére

    Nem engedtem el a Denkovi témát, sőt... múlt pénteken megrendeltem és kedden meg is jött a csomag. :) Benne a 3 darab MQTT-s eszközzel. Bár tápot itthonról rendeltem, az bezzeg még nem ért ide, úgyhogy kipróbálni nem tudtam őket.
    Igen, ez így jól hangzik, hogy 4 (vagy 8) termisztor bemenetük, de az eredeti elképzelés az volt, hogy mérendő helyiségekben van egy termosztát kijelzővel és gombokkal, amit integrálok a többi közé. (A "többi" ugye még építés alatt...)
    Persze kérdés, hogy biztos kell-e nekem a hagyományos falon lévő termosztát is, vagy megelégszem a hőmérőkkel és a kijelzést és hőmérséklet állítást pedig megoldom szoftverből, nem egy fali eszközt nyomkodva. Bár már kicsit beleéltem magam ebbe a bővített koncepcióba, amit ha jól értek a denkovi cuccokat használva nem tudom kivitelezni.

    vampire17: többnyire wifi-sek, de van belőlük egy rakat verzió: [link] Én direkt nem a wifi-set rendeltem, mert ha már lehetőségem van rá, akkor egy fix helyen lévő eszközt inkább bekábelezek.
    Dry contact-tal meggyőztél. :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Speederer #31276 üzenetére

    2 youtube videó arról, ahogy egy honfitársunk ilyesmi termosztátot berak a HA-ba:
    Integrate Beca Modbus thermostat with Node-Red with Nest like UI
    Modbus to MQTT Gateway for Beca thermostat
    Tehát valami hasonló végeredményt szerettem volna (szeretnék még most is) elérni, hogy a HA és az eszköz között van egy oda-vissza kommunikáció.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Tudom, a redőnyökről már elég sok szó esett korábban, de mégis ilyen kérdésem lenne most.
    A redőnyösöm SmartHome márkájú motorokat rakna be, konkrétan SMART35SE10 típust és ennek az eggyel nagyobb testvérét. Persze kérésre másmilyet is tud, de ezt ajánlotta, mert hogy nem túl drága és jó hozzá a szervizháttér. Ha valami baja lesz, akkor jön és ő cseréli, nem pedig nekem kell vele futkosnom (visszaküldenem).
    Minden hozzávaló ki van/lesz vezetékelve, redőnynyomó minden redőnyhöz ami egy Denkovi smartDen cuccba lesz bekötve. Ha jól sejtem a fent említett motor az alapfunkcióra jó is lehet, tehát meg tudnám neki mondani mind a fali kapcsolóról (nyomóról), mind szoftverből, hogy éppen merre induljon el. Na de mi van az állapot-visszajelzéssel? Tehát azt honnan tudnám kiolvasni, hogy mikor milyen pozícióban van a redőny? Erre a feladatra ez a motor már nem lenne jó? Ha nem, akkor milyen kellene?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #32859 üzenetére

    Köszi!
    Úgy érzem jó lett volna előtte 1 darabon eljátszadozni, mielőtt berendelek 10 redőnyt ilyen motorral...
    Na de az alapfeltételeknek ez is megfelel, úgyhogy akkor valszeg ez lesz, nem pedig valami RF-s cucc. :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #32870 üzenetére

    Nem pont erre gondoltam, mert ez ahogy nézem csak 1 motort tud kezelni. A távirányító miatt garázskapuhoz/kertkapuhoz jó lehetne, de redőnyhöz nem ezt gondolnám a legjobbnak.

    Inkább pl erre gondoltam: [link]
    Valahogy úgy, hogy a fali nyomókról megkapja a digital inputban a jelet, a relét pedig összekötöm a redőnnyel. Eszerint mondjuk ahány redőny, annyiszor 2 relé és 2 digital input fog kelleni. 10 redőnynél ez már nem is olyan kevés, de hát ez van, majd max veszek még a linkelt cuccból.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Kábelezős munkák folynak most nálunk a napokban és gondoltam esetleg mennyezeti hangszóróknak is érdemes lenne a kábelt elhúzni, ha már egyszer most van rá lehetőség. Később nem nagyon lesz, most viszont az álmennyezet fölött minden ilyen elférne.
    Ahogy olvasgattam vannak köztetek páran akik használnak hangszórókat az okosotthon rendszerben. Érdemes minden helyiségbe hangszórót rakni? Van értelme párban rakni?
    Sima hangszóró kábel jó lenne?
    Mondjuk később jó lenne majd ha esetleg állítható lenne, hogy mikor/mi/hol szóljon. Arra gondolok, hogy pl kivenni a listából 1-2 helyiséget bizonyos esetekben.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Melyik gyártó klímáit lehet könnyen berakni HA alá?
    Kicsit visszaolvasva pl a Gree elvileg megfelelne ennek a fenti feltételnek, de nem túl jó értékelése van az android-os app-juknak. Szóval manapság hogy is van ez?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz LouiS22 #34711 üzenetére

    Az jó lenne, ha a gyári apptól és a felhőtől függetlenül menne a dolog, de ahogy a klímás topikban olvasgattam, nem annyira ajánlott a Midea, akkor már inkább Gree.
    Bár nem zárkózom el más típustól sem, de a 3 klímásból 2 errefelé próbált terelni, a 3.-nak meg nem is igazán volt preferenciája.

    Nem lehet a Gree-t esetleg kábelen elérni/vezérelni?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz BlackJack21 #34722 üzenetére

    Na akkor mégse ér nagy hátrány ha a Gree-re esik a választásom? :)

    canniball: köszi, ránézek azért a Daikin-okra is...

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz BlackJack21 #34732 üzenetére

    Teljes mértékben egyetértek! Azért kérdeztem konkrét gyártóra (Gree), mert amúgy most afelé hajlok, de mondjuk konkrét kinézett típus még nincs.
    Ha viszont itt valami olyasmi választ kaptam volna, hogy Gree-ből sem mindegy, hogy melyik típust veszem, mert valamelyiket lehet HA-ba integrálni, míg a másikat nem, közben meg minden másban kb megyegyeznek, akkor ne utólag bánkódjak a dolgon.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #31222 üzenetére

    Beszereztem 2 darab ilyen EPH CP4M termosztátot meg egy OTGW-t a nodo-shop-tól. Már ellőttem rá egy pár órát, de nem úgy működik, ahogy azt elvárnám.
    A kazán adatait szépen látom az Opentherm monitor progiban, viszont a termosztátét nem annyira, hogy még csak a room temperature és room setpoint értékeket sem, nem hogy állítani tudnám. Mindkét példánnyal próbáltam, reset-eltem is a termosztátot, de nem segített a dolgon.
    Létezhet, hogy ezeket sem lehet kiolvasni belőle?
    Gondolom nem sok helyen van ezekből a kis országunkban, de ha valakinél mégis van ilyen, érdekelne a tapasztalata.
    Ja, a kazánt azért elindítja/leállítja még az OTGW-en keresztül is, ha a termosztáton beállítot hőmérséklet úgy kívánja.

    Egyékbént HA-ba könnyen integrálható volt maga az OTGW, de így sajnos csak 0.0 fokot mutat (ami nyilván nem valid), de érdemi infót így csak arról tud adni, hogy éppen fűt-e a kazán vagy sem.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #37970 üzenetére

    Hajdu HGK 24 Smart kazánom van, de az általad is linkelt oldalon található HGK 28-hoz képest nem látok eltérést az Opentherm-et illetően, vagyis nekem is azokat az értékeket mutatja az otmonitor. A Smart jelölés meg ahogy kivettem a leírásából, valszeg csak a rádiófrekvenciás kapcsolatra utal.

    A saját termosztátomat sajnos nem találtam meg a táblázatban, de akkor ha jól értem valszeg nem én rontom el a konfigját, hanem ez egyszerűen csak ennyit tud. Ez pedig így sajnos nem jó, nem elég.
    Szóval nyitott vagyok venni másikat, de kicsit el vagyok veszve a témában, hiába ütöttem el rá már egész sok időt. Leírom az igényeimet, hátha tudsz/tudtok rá valami okosat mondani:
    - Opentherm-es legyen, ha már a kazán tud ilyet
    - HA-ba felvehető legyen, és szolgáltasson a termosztát is infót, ne úgy mint a jelenlegi

    Eddig gondolom egész sima ügy lehetne, de aztán bonyolódik a helyzet, mert nem tudom 100%-osan, hogy mit akarok és hogy mik a lehetőségek.
    Az alapötlet az volt, hogy legyen minden helyiségben termosztát a falon, szépen bekábelezve (4x1-es MT kábel és 4x0,8-as jelkábel), van 2 osztó-gyűjtő a padlófűtéshez (ezek szintén bekábelezve az esetleges szelepmotorok miatt) és az egész házat 8 zónára felosztva egyenként legyen állítható a kívánt hőmérséklet. Csak aztán jött a szaki, aki a kazánt üzembehelyezte és elmondta, hogy ő nem bonyolítaná túl a dolgot egy kisebb vagyonért (több százezres összeget említett), miért nem elég nekem 1 termosztát. Sőt, szerinte az Opentherm is hülyeség, nem jobb annyival, mint ahogy reklámozzák, bár neki otthon azért az van. :D
    Ezért elsőkörben megpróbálnám az 1 termosztátos dolgot (Opentherm-mel), mivel szelepmotorok még úgysincsenek.

    Tovább sorolva az igényeket:
    - nem akarok semmilyen felhős szolgáltatásért havidíat fizetni, legjobb lenne ha az egész lokálisan működne.
    - lehetőleg vezetékes legyen, ha már egyszer minden be van kábelezve
    - jó lenne ha tudna páratartalmat is mérni, sőt akár CO2 érzékelő és tűzjelző is elférne benne :)

    A 8 zónás vezérléshez a Honeywell konfigurátorát kitöltve kaptam egy listát, hogy mik kellhetnek ehhez, de megnézve hozzá az árakat, olcsónak egyáltalán nem mondanám:

    Vajon egy ilyen 8 zónás 12 körös vezérlést meg tudnék oldani olcsóbban? A szelepmozgató motorokat és valamilyen szobai egységeket biztos nem lehet megúszni, de a többiből érzek lefaragási lehetőséget. Pl nem kell nekem a saját zónamenedzserük 87k-ért meg hozzá a tartó 16k-ért, ha HA alól ugyanúgy vezérelhető lenne mindez. Mondjuk azt nem tudom, hogy a zónaszabályzó és a zónamenedzser közül melyik miért felelős, de talán a menedzser kiváltható lenne.

    Tudom, vannak igények, közben meg mégis próbálnám olcsón megúszni...

    Ja és mindezt klímával/klímákkal megbolondítva egész összetettnek tűnik a rendszer. Vagy ezek vezérlése mehetne a padlófűtéstől/kazántól függetlenül?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #37987 üzenetére

    Mondanám, hogy DIY, de azért nem a NYÁK tervezéstől, IC forrasztástól akarok elindulni. Szóval legalább valami félkész elemekből lehessen összerakni, az még belefér. A forrasztgatást (főleg az SMD-t) szívesen kihagynám, vagy legalább minimálisra csökkenteném, a többi nem gond.

    Persze az ár sem mindegy, sarkalatosan fogalmazva ha a fenti Honeywell-es pakkot ~514k-ért lehetne beszerezni és kb csak össze kell dugnom, míg a DIY megoldás 10-szer ennyi időt vinne el, cserébe csak kicsit olcsóbb (legyen mondjuk -20%) akkor annyi különbségért nem akarok szarakodni vele.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #37994 üzenetére

    Köszi a tippeket neked is és kzkz-nek is!

    Akkor ami biztos (és azért én is sejtettem), hogy kelleni fognak szelepmozgató motorok és az ezeket "elindító" relék. És mivel van 2 keringető szivattyúm, ezért oda is kell relé. Vagyis kellene 12+2=14 relé modul.
    Van már 1-1 MQTT-s Denkovi cuccom (Maxi, Relay, Notifier), úgyhogy valszeg maradok ezen a vonalon, szépen fel is pattannak a DIN sínre. :)
    A szelepmozgató motorokhoz viszont elfogadnék némi tanácsot. Látom van 24V-os és 230V-os verzió is, ráadásul mindkettőből NO és NC is. Én hajlanék inkább a 24V-os felé, de az NO/NC közül nem tudom melyik lenne nekem a "jobb".

    A hardveres részt illetően nekem a legnagyobb kérdés még mindig az, hogy mit rakok a szobákba. Az említett BT hőmérő amúgy dizájnra/funkcióra még jó is lehetne, azon is túltenném magam, hogy elemes (ha tényleg kibír legalább fél évet), na de a BT hatótávot illetően vannak aggályaim. Valamelyiknek 5 falat kellene átvinnie, szóval szerintem ez így nem jó.

    A Lanbon L8 cucc egész ígéretesnek tűnik, bár így elsőre nem tűnt könnyen beszerezhetőnek. De igen, ez már valami olyan ami a WAF-ot megüti. :D Főleg ahogy látom tényleg teljesen testre lehet szabni, akár a fűtés és a világítás szabályozása is mehetne ugyanarról az érintős kütyüről, ami ráadásul nem is kallódik el úgy, mint ahogy a mindenféle távirányítók szoktak. :) Ha ebbe lehetne még valami hőmérő szenzort varázsolni, akkor meg még jobb lenne.

    A szoftveres részekbe még csak belepillantottam... művelődnöm kell még a témában, az tuti. De nem baj, és talán úgysem hajnali 2-kor kell megváltani a világot. :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #38004 üzenetére

    Köszi az infókat, a termoszelepeket meg is rendeltem. 230V, NC lett a befutó, ha már ilyen jól kitárgyaltátok. :) Eredetileg csak 12-t akartam, mert annyi fűtési kör van, de úgy néz ki sikerül olcsóbban szerezni, így akkor már a 2 törölköző szárítós radiátor körét sem hagyom ki a buliból, vagyis 14-et rendeltem. Végül nem a linkelt Siemens-eset, de az gondolom mindegy .(Rehau, ha már az osztó-gyűjtő is olyan, meg ez most olcsóbb is)

    Közben eszembe jutott, hogy a Denkovi cuccok mellé kaptam hőmérséklet szenzort is ( [link] ) szóval gondoltam kipróbálom, ha már itt van. Van külön NTC bemenet a kütyün, tehát csatlakozás után már mutatta is a hőmérsékletet, szerintem nagyjából jól is.
    Aztán megpróbáltam 2 szobában is a termosztátnak kihúzott kábel végére rakni és kissé meglepődve láttam, hogy ilyenkor "ugrál" a mért érték: 20 mp-s gif
    Eredetileg egy kb 50 cm-es kábel végén csücsül az érzékelő és ezt raktam wago-val a falban lévő jelkábel végére
    A bal oldali szenzor kb 7-8 méteres kábel végén lóg, a jobb oldali pedig egy kb 18-20 méteresen. Az értékek amúgy jók lehetnek, talán elég lenne átlagolni, de mindenesetre nekem fura picit.

    Egyelőre ennyi, a többivel még barátkozok... :D

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vkp #38023 üzenetére

    A keringető szivattyúk miatt?
    Van egy hidrováltó a körben meg 2 keringető szivattyú, mert 2 osztó-gyűjtő van (2*7). A 2 törölközőszárítós radiátor ugyanazon az osztó-gyűjtőn van, tehát hiába hagyom nyitva azokat folyamatosan, akkor is csak az egyik szivattyú köre van így megoldva. Márpedig gondolom a másiknál is figyelni kéne arra, hogy ne induljon el a szivattyú úgy, hogy minden hozzá tartozó szelep zárva legyen.
    Vagy a kazán se menjen úgy, hogy nincs mi elvigye a vizet?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Shummo #38506 üzenetére

    Ez ugyan nem elosztó, de hogy konkrét tippet is kapj:
    Gosund EP2-t vettem párat, alapból ugyan nem volt Tasmota kompatibilis, de lehet kérni a support-tól levélben, hogy küldjenek rá frissítést és arra már gond nélkül rá lehet rakni.
    Emag-tól vettem, akkor éppen 4k-ért adták, most ott sajnos jóval drágább.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Ha már gázóra a téma...
    Nekem is az a gondom, hogy mintha nem lenne nyílás az érzékelőnek. Alul ott a 3 lyuk, de elvileg másik 3-nak is kellene lennie mellette/mögötte, legalábbis ahogy eddig képeken láttam.
    Szerintetek?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Külső hőmérséklet és páramérőt tudnátok ajánlani? Bent egész jól elvagyok a Xiaomi BT hőmérőkkel, de kintre is raknék valamilyet. Gyanítom, hogy a gombelem kevésbé bírja a kinti viszonyokat, de itt most nem a méret a lényeg. Az se baj, ha vezetékes, de lehet wifis vagy BT-s.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz gya/352 #38766 üzenetére

    Milyen szenzort ajánlanál?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Nem lehetne a kis BT-s Xiaomi hőmérőt mégis kinti körülmények között is használni? Gyors bedobtam kicsit a fagyasztóba, szépen mutatta a -20 fokot is, csak éppen az elem feszültsége esett a béka segge alá (2,7V --> 2,26V). Elég lenne vajon az áramforrás problémáját megoldani? Mert ha igen, akkor gondolom kisebb barkácsolással megoldható a dolog, ráadásul az ára se lenne veszélyes.

    vkp: köszi, észben tartom. Mondjuk az már tényleg egy kicsit többre jön ki.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz sambenez #38771 üzenetére

    és Degeczi:
    Erre gondoltok? [link]
    Lehet el kell indulnom ezen a zigbee-s vonalon is...

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz inferno88 #38778 üzenetére

    Addig-addig lejött, bár azért nem csak az a körömmel lepattintom eset volt, kicsit jobban neki kellett esni.
    Na de nem is ez a lényeg, hanem hogy ezt látom utána:

    Ez így jó? Vagy mit kéne látnom?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz inferno88 #38807 üzenetére

    Zsír! :) Köszi, akkor rendelek is egy impulzusadót hozzá.

    Igen, tudom, ha jönnek leolvasni, akkor felmerülhet a kérdés, hogy mi az ott a gázórán. Szóval tervben van, hogy megpróbálok valami hivatalos állásfoglalást szerezni arról, hogy ez itt nem csinál semmi rosszat, nyugodtan haladjon tovább a leolvasó emberke.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Uyuarasy #38900 üzenetére

    A gyári 1.04 (vagy 1.4 nem tudom már) firmware-rel elvileg nem megy a tuya-convert, csak ha kérsz rá frissítést. Ez esetben a 6-os végű firmware-re fog frissülni.
    Szóval nyugodtan használd a gyárival, én is úgy tettem hetekig, aztán gondoltam csak jobb lenne Tasmota-val. :) Ja és nekem nagyon zabálta a telefon akkuját a Gosund app.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz zsamiatt #39005 üzenetére

    Szerintem az összes ilyen, aminek van applikációja az elérhető anélkül, hogy lenne egyedi publikus ip címe és hogy a routeren portot kellene nyitni. Gosund, Blitzwolf, Hama, de még az ismeretlenebb kínai kütyük is így működnek. Bár az utóbbiakról csak kamerával kapcsolatban van tapasztalatom, de az most ebből a szempontból mindegy.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz vampire17 #38004 üzenetére

    Jelenleg egy EPH CP4M opentherm-es termosztátot használok, de sajnos ez jó nagy kaki, hogy finoman fogalmazzak. Hiába van beállítva kb akármilyen magas hőmérsékletre, akkor is ez kb 5 percenként ki-be kapcsol. Így ráadásul nem is tudja elérni a kívánt hőmérsékletet, mert 45 fokban limitáltam a Control Setpoint-ot a termosztáton. A termosztátból sajnos nem tudok hőmérsékletet kiolvasni, de ezt már korábban említettem. De csak jó lenne valami optimálisabb módon megoldani a fűtést, így november végéhez közeledve...

    HA-ban felvettem az OTGW-t, alapból mindegyik entitás tiltva volt, nem tudom ez-e a normális működés, de végül mindegyiket engedélyeztem, ami meg nem elérhető (mert azért van pár), azokkal nem foglalkozok. Azért jópár dolog így is látszik.
    Na de hogy lesz nekem ebből HA alól kezelt fűtésem? Az OTGW ezt mutatja a dashboard-on:

    Az egyetlen érdemi infó erről az, hogy éppen fűt-e a kazán vagy sem. A beállított 26,5 fok itt semmit nem csinál, gondolom mert a fizikai termosztát nem tudja ezeket a dolgokat.

    Na és akkor próbálkoznék a SAT-tal (Smart-Autotune-Thermostat), de itt kicsit elvesztem.

    Alapból nem jól kereste a "Boiler temperature" és "Flame status" szenzorokat, de ezeket javítottam ezért már kiírja.
    Aztán a bal felső 3 hőmérsékletet is be kellett állítani, bár ezt írja is a "leírás". Ott most beállítottam egy kinti és egy benti hőmérőt, valamint a fentebbi képen látható OTGW termosztát beállított értékét veszi itt figyelembe. Mondanám, hogy ez eddig mind szép és jó, de hogy ez hogy fogja a kazánt elindítani, azt nagyon nem vágom.
    Olvasgattam a Discord-os csevegéseket erről, de ott az én kis alapproblémámhoz képest nagyon el vannak veszve a részletekben, igazi leírás meg nincs hozzá.
    Sajnos a HA-val még nincsenek túl mély ismereteim, szóval könnyen lehet, hogy én rontok el valamit. Bár azt írtad korábban, hogy nem a te rendszeredről van a kirakott kép, de ebből nem feltétlenül következik számomra, hogy esetleg mégis nem ezzel van-e megoldva nálad is a fűtés szabályozás. Ha tudnál segíteni kicsit, azt szívesen venném.

    Vagy használja itt bárki más ezt a SAT-ot?

    Ja, gondoltam az is elég lenne első körben, hogy lehúzom a termosztátot az OTGW-ről és az OT monitorban megmondom, hogy a Control Setpoint legyen mondjuk 35 fok. De ezt a beállítást kb fél percig tartja meg, utána visszaáll 0-ra, vagyis leáll a fűtés. Ezt jól tapasztalom, hogy nem tudom így irányítani? Bizonyos időközönként el kellene neki küldeni, hogy még mindig 35 fokot szeretnék?

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Tudnátok segíteni, hogy a víz és gázmérőre szerelt reed relés érzékelőt hogy kellene beállítanom úgy, hogy más mértékegységben mérjen? Tehát pl a gázhoz be kellett írnom, hogy m3 a mértékegység, hogy szépen megjelenjen az Energy fülön, de közben 100 impulzus fog egy m3-t jelenteni, vagyis így 100x nagyobb értékeket látok, mint kellene. Mi lenne erre a megoldás? Így néz most ki:

    - name: "Digital Input 5"
    state_topic: "SmartDEN_MQTTMaxi/xxx/Get/DI5"
      state_class: total_increasing
      unit_of_measurement: "m³"
      device_class: gas
      value_template: >-
        {% if value is equalto "Off" %}
        0
        {% else %}
        1
        {% endif %}

    Vagy nem is itt kellene állítanom?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz amargo #39148 üzenetére

    Köszi a tippet, bár végül rájöttem, hogy szorozni sem kell, egyszerűen az 1 helyett 0,01-et írok be. :)

    Viszont a vízfogyasztást ugyanezen séma alapján nem tudom beállítani az Energy fülön, mert nem dobja föl mint beállítható forrást.

    - name: "Digital Input 6"
    state_topic: "SmartDEN_MQTTMaxi/xxx/Get/DI6"
      state_class: total_increasing
      unit_of_measurement: "m³"
      device_class: water
      value_template: >-
        {% if value is equalto "Off" %}
        0
        {% else %}
        0.001
        {% endif %}

    Vajon mit ronthatok el? Igazából csak a device_class különbözik a gáz mérésétől.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Degeczi #39185 üzenetére

    Igen, a gázra is és a vízre is van létrehozva egy utility meter, ezek szépen számolnak is.
    Bár a ma átállított "szorzók" miatt mondhatni ment a levesbe az eddigi mérés, de mindegy, majd beáll. A vizet köbméterre állítottam át, mert az Energy fülön azt írta abban legyen, nem pedig literben.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Shelly 3EM akció: [link]
    Így 112,27 euróra jött ki Mo-ra szállítással.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Gabail #39215 üzenetére

    Ez vajon mennyire jó, hogy kb 5 percenként ki-be kapcsolgat a kazán?
    Egyébként hasonlóval küzdök én is. Korábban említettem már és képet is mutattam arról, hogy az OpenTherm-es termosztátom milyen hülyén kezeli a kazánt. Röviden: kb 5-8 percet ment, aztán 5 percet nem. De így a lelimitált max hőmérséklet miatt fel se tudta már fűteni a házat, ezért kiiktattam és csak az OTGW van fent.
    Mint kiderült, az OTGW 5.2-es verziótól biztonsági okokból nem elég egyszer kiadni a CS=x parancsot, hanem folyamatosan be kell küldeni. (6.0-nál régebbire nem is tudnék visszaváltani, mert nekem már az új PIC-es verzió van.) Ezért 10 másodpercenként beküldöm neki, ami ugyan nagyon fapados, de legalább lehet meleget csinálni. :D
    Na így viszont az van, hogy termosztát nélkül a HMV (DHT) hőmérsékletet nem tudja kiolvasni, ezért a melegvíz igényt "elnyomja" a beállított fűtés. Vagyis fürdés előtt célszerű kikapcsolni a fűtést manuálisan (nem beküldeni több CS=x parancsot).

    Nem tudom ez a része nálad hogy működik, de én most hajlok afelé, hogy mégis kell valami termosztát, hogy tudjam mennyi a HMV hőmérséklete, hogy tudjam mikor kell a fűtést leállítani.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz peternac #39241 üzenetére

    Én ezt használtam ezeknek a flashelésére:
    https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/TelinkMiFlasher.html
    Bár úgy rémlik, hogy az az eredeti amit te linkeltél, ez talán egy picit továbbfejlesztett.

    Az első "bekapcsolás" (elem behelyezés) után kapásból ezek a lépések mentek:
    - Connect
    - Do activation
    - (Custom) Flash, itt utoljára nem ajánlotta fel valamiért alapból a 3.8-as ATC image-et, így letöltöttem és betallóztam neki, a végeredmény ugyanaz lett
    - Connect (mert a flashelés után ugye megszakad a kapcsolat)
    - Read Device name
    - Set Device name (hogy egyedi neve legyen mindegyiknek)
    - A Config részben pedig ezeket állítottam:
    - BTHome mód
    - Encrypted messages
    - Néhány esetben a 2 timert is megnöveltem, hogy ne küldje olyan sűrűn az adatokat: 5000 ms * 6-ra.
    - Set Config
    - Get Keys
    - Kimásoltam a MAC-et és a BindKey-t, előbbi az azonosításhoz kell, utóbbit pedig az encrypted üzenetek miatt kéri majd a HA.

    HA-ban a BTHome integrációt hozzá kellett adni, ha jól emlékszem.
    A fentiek után viszont 1 eszköz 2-szer is megjelent, egyszer a Xiaomi BLE és egyszer a BTHome integráció is felfedezte magának. Előbbit szkippeltem, utóbbit pedig felvettem a BindKey megadásával.

    Az elnevezésekre nem biztos hogy pontosan emlékeztem, de szerintem azért értelmezhető ezek alapján.

    Az első 1-2 eszközt még hozzáadtam a Xiaomi Home alkalmazásban, de rájöttem hogy felesleges. Lehetne még ugye akár PIN kódot is állítani, de mivel bluetooth hatótávon belül nem sok szomszéd zavar, így ezt elengedtem és gondoltam elég lesz a titkosított üzenet.
    Bocs, ha szájbarágós lett, de valakinek hátha jól jön.

    Szerk: látom Steady74 is közben linkelt egy oldalt részletes leírással, mindegy most már nem törlöm ki.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz corebonts #39246 üzenetére

    Valamelyik hibakóddal én is szívtam, folyamatosan azt tolta az egyik hőmérőre. Már pont gondoltam, hogy az az egy lehet hogykuka, de olvastam hogy érzékeny az elemre, hogy megvan-e a kellő feszültség. Aztán új (nem a régóta fiókban porosodó) elemet belerakva már egyből ment is. Szóval úgy tűnik sok múlik ezen is.
    Nem tudom ki milyen CR2032-t használ, most Varta-t és GP-t vettem, egyelőre jónak tűnnek. A korábbiak a Lidl-s Tronic elemek voltak, bár lehet tényleg csak már régiek voltak, de nem tűntek az igazinak.

    Timer növelés: a custom firmware-rel alapból kb 10 másodpercenként küldi az adatot, ami szerintem indokolatlanul sűrűn van, 30-40 mp vagy akár 1 perc is bőven elég lehet kb mindenre. Az először flashelt eszközöket még hagytam a default-on, de majd ha lesz időm átállítom őket.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Yocee #39239 üzenetére

    Ha már felmerült, kicsit tovább vinném a szálat, bár tudom ez itt valamelyest offtopik...

    Szóval ezt a Control Setpoint-ot (CS) nem sikerült még teljesen értelmeznem. Ha esetleg valaki képben van segíthetne.
    Konkrétan az van, hogy először be volt állítva (ha jól emlékszem) 40 fokra a kazánon a max. előremenő hőmérséklet (fűtésről beszélek). A CS-t az OTGW-en 45-re állítottam és így azt láttam, hogy a Boiler water temperature 35 és 45 fok között ingadozik. Konkrétan miután felfűtötte 45 fokra, akkor abbahagyta a fűtést és akkor indult újra, amikor 35 fokra esett. Ezek mentek ilyen 5+8 perces időközönként.
    Lásd a 10 napja feltöltött képem.

    Miután beállítottam 33 fokra (azt hiszem mind a CS-t, mind a kazán max. előremenőt), akkor a minimum és maximum értékek 28 és 38 között változtak, tehát ez alapján próbálja tartani ezt a +- 5 fok közötti tartományt.
    Ugyanez a (kb) +-5 fokos tartomány látszik a te képeden is, ugyan sokkal ritkább periódusokkal, de ez a különbség biztos a nálam egyelőre hiányzó külső szigetelés miatt van.

    Viszont erre az elméletre most rácáfol amit utoljára beállítottam:
    A kazánt feltoltam megint 40 fokra, a CS-t viszont csak 35-re. Így viszont azt csinálja, hogy folyamatosan fűt, a víz pedig 40-41 fokos. [kép]

    Szóval most egy picit elvesztem. Hogy működik ez az egész? Tudja valaki?

    A kazán leírásában találtam egy ilyet:
    Túlszabályozás gátlási periódus fűtési üzem alatt. (két fűtés indítása között, a beállított időt mindenképpen megvárja).
    És ez van 5 percre állítva. Gyanítom, hogy a fenti képen látható 5 perc "pihi" 2 fűtés között innen jön neki. Ez 0 és 15 között állítható. Vajon ha levinném 0-ra azzal nyernék valamit?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Audience #39253 üzenetére

    Köszi, így kicsit világosabb és végülis logikus is amit mondasz.
    Úgy tűnik, hogy az ilyen 33 fok környéki hőmérsékletet nem annyira szereti a kazánom, pontosabban nem tud annyira leszabályozni, hogy ezt folyamatosan tartani tudja. 40 fokra állítva már egy folyamatos vonalat látok csak a grafikonon, tehát azt tudja szépen tartani.
    Egy baj van csak ezzel a 40 fokos előremenővel: óránként fél köbméter gáz elmegy.

    Még próbálom megtalálni azt a pontot amit folyamatos üzemnél is tud. Ez ugye valahol 33 és 40 fok között lesz/lehet. Persze ha hidegebbek lesznek, akkor lehet kelleni fog ez a 40 fok, vagy akár még több is.
    Sajnos a kazán választásnál ennyire nem merültem bele a témába, csak annyi volt a kritérium, hogy az adott típus nagyon kis eséllyel hibásodjon meg. Bár az adott családból mondhatjuk így is a legkisebbet választottam (Hajdú HGK Smart 24), mert az ennél kisebb 18kW-os csak egy helyen van megemlítve a honlapon, de utána sehol máshol nem esik róla szó és a webshopokban sem látom. Pedig elég lehetett volna egy akkora, na de mindegy, most már ez marad.

    Közben rendeltem egy Lyric T6 termosztátot, azzal majd talán többre jutok, mint a kissé buta EPH CP4M-mel.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

Új hozzászólás Aktív témák