Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    válasz -=RelakS=- #16319 üzenetére

    Ez pontosan ugyanaz, mint mostani RTX kártyáknál, hogy +5% teljesítmény még megvan extra 10-15% fogyasztásból, de további +5% teljesítményhez már +30% fogyasztás kell. Ha megy-megy, de h megéri-e 24/7, kétlem.

    Prociknál ugyanez. 8700K is be tud kajolni 220W-ot ;]

    8700k - 4.7GHz / 1.20v (delidded)
    Prime95 v29.4 AVX Small FFTs (5 mins): 165 watts
    Max Core Temp: 67c

    8700k - 5.0Ghz / 1.328v (delidded)
    Prime95 v29.4 AVX Small FFTs (5 mins): 225 watts
    Max Core Temp: 77c

    Játékfüggő ugye, hogy mekkora terhelést kap egy "szénné" húzott proci, mert ha 100%-ra terhelődne, akkor tényleg lecsapolhatna sok-sok áramot. Gyakorlatilag vannak tesztek, ahol 6/6 100%-ra terhelődik (BF 64fős multik), és sztem már létezik 8/8 100% is (min. fps-es értékek vmelyik játékban elég gyérek, ezért gondolom), a 6/12 még talán nem ér el sehol 100%-os terhelést játékokban.

    Videókártya-fogyasztással kapcsolatos történet, ha érdekel vkit:
    Referencia RX 5700XT-t használtam (110ért vettem márciusban és 150ért vették meg Karácsony előtti héten fél év garival... :DDD ).
    Elvileg 220W TDP-vel rendelkeznek, a gyári tuningosok azt hiszem 250W környékén is tudnak fogyasztani (régen volt, nem rémlik pontosan).
    Gyakorlatilag annyira trágya volt a referencia-hűtés, hogy épphogy 180-185W-os fogyasztás mellett tudta azt, hogy épphogy throttlingolt vagy épphogy nem (gpu hostspot 110fokba belenyalt). A végén undervoltolva és picit downclockolva használtam 150-160W-os fogyasztás mellett úúúúúúgy, hogy a 250W fogyasztású "extrémen" húzott kártyák 10%-ot vertek a kártyámra 4k optimized superposition-ben...

    Még csak pletykák voltak akkoriban az RX 6xxx szériáról, ami abból állt, hogy 2x annyi cucc lesz benne mint az 5700XT-ben, meg hogy RDNA helyett már RDNA 2 architektúra lesz. Idővel kiderült h ray tracinges magok is lesznek benne emellett, és hát ugye gondolná az ember, hogy RDNA 2 architektúra, biztos gyorsulnak vmit akár azonos órajelen is RDNA 1.0-hoz képest (nvidiánál ezek az "optimalizációk" akár 15%-20%-ot is hoztak anno), mellé 2x cucc és hát biztosan 100%-nál is erősebbek lesznek, talán 120% környéke reális lehet.
    Jött a megjelenés, és azt hiszem 85% körüli gyorsulás történt az 5700XT-hez képest 300W körüli fogyasztás mellett.

    És akkor már biztos van akinek összeállt a kép, tulajdonképpen egy 150W környékére downclockolt RX 5700XT esetén pont kijön a 100% extra teljesítmény, ami a 2x feldogozóegység esetén elvárás is volt, de hogy maga az RDNA 2 az rt magokon kívül semmi más, az is fix, csak marketing bullsh*t. :U

    A lényeg, hogy minden procinak és videókártyának megvan a sweet-spotja, hogy milyen órajelen és milyen feszültséggel érdemes használni, mert bizonyos szint felett exponenciálisan megnő a fogyasztás (ezzel együtt a hőtermelés), és tulajdonképpen semmi értelme az egésznek, mert csak egy rakat pénzt költ az ember akár víz vagy épített vízhűtésre, ne adj isten cryocoolerre (10900K all core 5.8ghz megy vele cpu-z-ben, csak hát 200W-ot fogyaszt ilyenkor csak a hűtő ;] : AIO és épített víz verzió, utóbbiról pedig teszt itt)
    Gondoltam belinkelem, mert csak idő kérdése, és gpu-khoz is lecsoroghat a technika.

    Egy szó mint száz, esélyesen a legolcsóbb RTX 3080-assal jár jól az ember:
    - hőfok hivatalosan 90 fokig mehet, én biztosan bestabilizálnám 80-85 fokra játékokban (benchmarkban throttlingolhat akár)
    - emellé finomhangolnám a ventillátorprofilt, hogy 1600as fordulat fölé ne menjen soha (aki érzékenyebb, viheti lejjebb és, meg hát gyártónként más hangereje is lehet a kártyáknak azonos fordulaton)
    - ahhoz, hogy a kártya eleve hűvösebb legyen, érdemes undervoltolni adott MHz-re, és ha netán nem tudná x fordulat mellett tartani a szimpatikus hőfokokat, akkor menni lejjebb a feszültséggel + a hozzá tartozó órajellel.
    - a folyamat végén pedig mindenki vissza tudja ellenőrizni, hogy mekkora teljesítményveszteséggel járt a folyamat, cserébe spórolt egy valag pénzt (akár 50+ezer Ft-ot egy gyári oc-s kártyához képest) és halkabb is lett a kártya a gyári értékekhez képest.

    Még "B"-verzióként léteznek after-market gpu-hűtők, mint pl. az ARTIC Accelero Xtreme IV, ami elvileg "csak" 300W TDP, de pl. van RTX 2080Ti benchmark vele, esélyesen nem lenne vészes hőfok vele egy RTX 3080 esetén sem, kérdés h kompatibilis-e vele persze, csak hát ugye nem mindegyik gyártó engedi az ilyesmit, ezért ez garanciavesztéssel járhat.
    Szóval legolcsóbb kártya + mellé 20ezer Ft-ért egy ilyen és öröm boldogság :U

Új hozzászólás Aktív témák