Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #588 üzenetére

    A Tamronnál 17-28 / 28-75 / 70-180 az f2.8-as trió, és már mindhárom kapható Nikon matricával Z-re (igaz a 28-75-ből csak az 1. gen, aminél a 2. gen jobb), és a hasonló gyútávú Nikonnál jóval olcsóbban.

    Szépen be is tagozódtak a Nikon termék-hierarchiába: a 28-75 g1 az "olcsó" f2.8, ha annál jobbat akarsz, akkor ott a Nikon 24-70-ese. A 70-180-as is azért csúszott át (pár évvel később), mert nincs benne stabi, kevésbé robusztus, és nem belső zoomos, így kevésbé időjárás-álló; ha ezek számítanak, akkor ott a 70-200.

    Tamron szemszögéből is inkább olyanokat fejlesztenék és gyártanék, ami másnak nincs, de lenne rá igény (lásd 35-150 - oké, azt a Samyang pár hónapja kvázi lemásolta, így már nekik is van)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #590 üzenetére

    "Oké, de itt egy kicsit azt érzem, hogy kompromisszum VAGY Nikon lencse."

    Nézd, most olyan szintű az együttműködésük, hogy a Nikon saját neve alatt ad ki pár Tamron obit, szóval igen, nincs itt semmi csodálkoznivaló. Legalább annak örülhetünk, hogy így a kompatibilitás garantált, nem lesz az, hogy új vázzal, új fw-rel az AF elkezd mesebeli lenni (hol volt, hol nem volt).
    Én a 28-75-öt pont nem tervezem Nikonra is (Sonyra anno megvettem, az az obi szinte hozzánőtt az A7-hez), nekem a 24-120 elég lesz, csak érkezzen végre meg; ellenben a 70-180-ast tervezem, ha a 70-200-asom meghal: azért a majdnem fele tömeg érezhető különbség ha egész nap két váz lóg a nyakadban.
    Viszont szerintem a trió harmadik tagja az, ahol a Nikon a legmegkerülhetetlenebb. A 17 és a 14 mm között elég nagy különbség van, és a 14-24-est nagyon jó obinak mondják. Egyszer láttam a 220V-nál 650k-ért használtan, azóta is sajnálom, hogy nem csaptam le rá... na de majd egyszer. Addig is a 17-35 f2.8-4 OSD szépen kiszolgál, méltatlanul alulértékelt obi, alacsony árához képest a széles oldalán pár fixet is lepipál.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #595 üzenetére

    Valóban, valamiért úgy emlékeztem, hogy itt is maradtak azok a limitációk a legmagasabb burstnél, mint a Z6-nál. A leírás szerint ez már maxon is tud C-AF + trackinget és van AE, míg a Z6 (I)-nél már csak S-AF volt tracking és AE nélkül. Mindenesetre limitáció itt is van: a raw csak 12-bites a normál 14-bit helyett.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #598 üzenetére

    Itt egy alaposabb Z6II teszt ami a sportfotózásra is részletesen kitér, hátha sikerül még kihámozni belőle valami hasznosat.
    Nekem azóta nem volt még ilyen jellegű munkám, így annyira nem ismerem, mint a sima Z6-ot.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz FerNandor #605 üzenetére

    "5-10 perces pillanatok"

    :))

    "Szoktak lenni fényképezőgépek tekintetében rendes akciók, amit esetleg érdemes megvárni, ha újban gondolkodnék?"

    Igen, múlt héten ért véget... ha látod még a Z6II-t boltban 680-ért, azaz akciós áron, akkor hajrá. Ausztriában már visszament 1550€-ról 1950-re. Legközelebb a téli akcióban várható leárazás, de lutri, hogy mi és mennyire.

    Ha nem nagyon sürgős a dolog, akkor a helyedben még várnék. Jövőre már elég valószínű, hogy végre érkezik a Z6III, ami végre jobb AF-et kap. Ha mozgó, futó gyerekeket akarsz fotózni, ahhoz sokkal jobb lesz. Igaz, az várhatóan még drágábban fog indulni, mint a Z6II.

    A kit 24-70 f4 kit létére elég jó, itthon 150-160 körül is ki lehet fogni használtan. A 24-120 még jobb a tesztek szerint (az enyém jövő héten érkezik), akcióban 950€ / itthon 400k volt újan - használtan még nem nagyon van.
    A Nikon 35 f1.8 kiváló obi, de kissé drága lett. A Viltrox 35 olcsóbb, de jóval gyengébb, nyitva lágy; lehet, hogy ebből is kiadnak majd egy javított II. kiadást, de arra még várni kell. A Sigma sajna még csak APS-C obikat hozta Z-re, Samyang pedig egyetlen AF-eset sem, pedig FE-re van egy jó 35-ösük.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz FerNandor #607 üzenetére

    Fotoptix? Nem sokat tudok róla, de ez nem egy szürkeimportos egyszemélyes vállalkozás? Ha igen, akkor garid addig van, ameddig cég is...
    220V-nál nemrég volt egy Z6II ha jól emlékszem 520k-ért (már elkelt, de van egy Z5 350k-ért), most valaki hirdet az indexen egyet 280k expóval 475k-ért - szóval most ekörül vannak a használtak, igaz a nyári akció végével valószínűleg visszamennek feljebb az árak.

    FTZ-vel AF-S és AF-P (meg AF-I, de az ritka) obikkal van AF - régi AF-D obikkal nincs.
    AF-S 85 f1.8G jó obi, 110-120k körül ki lehet fogni használtan.

    "Főleg, hogy D750-et néztem kezdetnek"

    Kora ellenére az sem egy rossz választás. Az a szenzor van benne, mint a Z5-ben, ha jól tudom.

    Anaqer: "de azért a FW update után sem az a hiper-szuper-tutkó AF, ami mondjuk rohangáló gyerekeket rendesen lekövetne."

    Egyetértek, ezért mondtam én is inkább a Z6III-t. Kollégám D500-akat használ sportfotóra, azt mondja még a Z6II sem éri el AF-ban; a Z9 még túl drága, úgyhogy maradt a D500-nál. D7200-at nem használtam, de lehet, hogy követő AF-ben hozzá képest egy Z6II nem lenne nagy előrelépés...
    Vagy egy csere D7500-ra: abban a D500 szenzora és AF-rendszere van, és akkor nem kell az obiparkot lecserélni, van 4K is, bár a Z5-höz hasonlóan csak 1.5x croppal.

    Timer: "Én meg ilyen célra a helyében néznék egy Sony-t... Mondom ezt Z6II userként. Nem hinném, hogy olyan baromi nagyot tudna gurítani a Nikon, ha eddig nem sikerült. Ebben a vázban is megfizettették a két darab Expeed procit, de minek? Meg sem próbálják javítani az Af-et, vagy ha ez a javított, akkor kíváncsi vagyok, első genes Z6-tal egyáltalán hogy tudtak fotózni."

    1. A Sonynál sem kolbászból van a kerítés. Volt (van is még) Sonym, próbáltam az újabb vázakat is A7III-ig, de inkább váltottam Z6-ra, majd vettem még egy Z6II-t. Sok dolog volt benne, ami nem tetszett, kezelés, fogás, időjárás-állóság, működés terén. Nem tudom, próbáltad-e már őket, lehet, hogy ott se lennél boldog.
    2. Ha van pár bevált F obija, FTZ-vel tudja tovább használni, nem kell minden újra megvenni.
    3. De, pont nagyot gurított a Nikon a Z9 AF-jével; a befektetői beszámolókban már akkor azt írták, hogy az AF fejlesztések a többi vázba is bekerülnek, és azóta a Z8 is megkapta. A konkurencia új vázaival, mint A7IV, R6II, S5II, ha lépést akarnak tartani, akkor nem is tehetnek mást, mint hogy a Z6III-ba is beletegyék.
    4. Van mindkettő, nem egetrengető a különbség, de észre lehet venni: kicsit rövidebb blackout, kicsit jobb AF, pár extra fícsör.
    5. Első genes Z6-tal is tudtam fotózni, méghozzá sportot (2 szezont, 2x200k kép), és miután kiismertem a fókuszmódjait, és már tudtam, hogy mit és hogyan lőjek, hogy jó legyen, elég magas is volt a jó képek aránya, 1-2% alatt volt a hibaarány.
    F obikkal is használtam sportra: 70-200 f2.8, 24-120 f4G, 50 f1.8G, Tamron 17-35.
    Múlt héten egész sokat fotóztam az 50 f1.8G-vel egy eseményen és fotós szempontból szarul megvilágított (kevés fény, és csak vörös) koncerteken, vaku nélkül este. Lassú volt és néha sokáig ment a zöld AF-lámpa, de amikor azt jelezte, hogy megvan a fókusz, akkor az jó is volt. S-AF, single-point, és természetesen focus priority. Nem tudom, hogy nálad mi lehet a rossz.

    "Szemben a Z sorozattal, amelyiknél ez visszatérő probléma a fórumok leírásai alapján. Ha markolat nem kell tutira, akkor a Z5 is megfelelő lehet. Első gépnek ennél több pénzt szerintem nem érdemes áldozni."

    A fórumokon néha vak vezet világtalant módjára óriási sületlenségeket írnak, vagy olyanok panaszkodnak, akik azt sem tudják, mit tekernek a vázon, mi mire való. Nem azt mondom, hogy a Z6II hibátlan, mert nem az, már akkor kis lemaradásban volt a konkurensektől AF-ben, azóta pedig kijött még egy generáció; de néha amiket olvasok fórumokon, a fejemet fogom.
    Azt pedig írta, hogy D7200-ról vált, tehát nem első gép.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz anaqer #613 üzenetére

    + Timer: az tök jó, hogy korrekt - de ettől még marad kockázat, ha pl. történik vele valami, elüti egy autó, akkor baj van.

    FerNandor: grat, jó képeket vele!
    Esküvő és gyerek azért más kategória, az ifjú pár nem szokott az oltár körül futkorászni...
    Na meg a jútyúb botcsinálta szagértőitől is óvakodok - bár kontárok sajnos nem csak ott vannak. Egy ismerősöm esküvőjén az "esküvőfotós" huszonéves lányka egyetlen belépő Canon tükrössel és 18-135-össel jelent meg, és a kidolgozott képeket is csak fél év múlva kapták meg...

    Timer: jaja, nagyon jó éles a Z85, minden bőrhibát kiemel ;] :DDD
    Szerintem a régi FX 85 f1.8G is bőven elég éles, ha úgyis tervben van az FTZ és szűkös a keret. Azt használtan 110-120k körül is lehet találni. De a 105 f2.8 makróval is jól lehet portrézni, úgyhogy ha az már megvan, én csak egy használt FTZ-t vennék.
    A 28-75 egy jó választás, Sonyn miután megvettem, ritkán vettem le a vázról; azonban itthon használtan a Z-st talán egyszer, ha láttam, újan pedig 385k, ellenben 24-70 f4-ből mindig elérhető pár használt kevesebb, mint a feléért (láttam már 140k-ért is).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Az alig egy hónapja bejelentett Tamron 35-150 f2-2.8 már meg is jelent :)
    Nekem mondjuk hiányozna egy kicsivel szélesebb, akár cserébe rövidebb max. gyútávért vagy fényerőért, pl. 28-135 f2.8 vagy 28-120 vagy 24-120. De esküvőkre biztos kiváló lesz ez is, ha van elég hely.

    S ha már 24-120-as tartomány: nekem meg két hete megjött a 24-120 f4Z. Köröket fut a régi f4G körül élességben, ez végig nyitva is éles, rekeszelni csak mélységélesség miatt kell, vagy max a sarkokért. Múlt héten végigfotóztam vele egy fesztivált, felüdülés a 24-70 és 70-200 f2.8 kombó tömegéhez képest.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #636 üzenetére

    "Nehéz kérdés, mert az F verziót épp azért adtam el, mert mindig túl soknak találtam a dof-ot, de a Tamron 70 200-zal dolgozva meg szinte soha nem használok 3.2-nél szűkebb rekeszt a hetvenes oldalakon sem. Ha két arc van a fotón, akkor meg inkább F4 az alsó pont, sőt..."

    Öhm... a reggeli kávé nem volt még meg, vagy kevered a kifejezéseket?
    Tágabb rekesz = alacsonyabb f-szám = sekélyebb mélységélesség = kisebb DOF.

    Mindhárom megvan: Tamron 28-75, igaz az FE-n, de optikailag megegyezik a Tamron-Nikonnal; 24-70Z és 24-120Z; és élességben is ez a sorrend, bár a különbség nem nagy. A Tamronról hiányzik a 24-27 és gyengébb nappal szemben, talán az a legnagyobb különbség. Széles oldalon az f2.8 és f4 között a DOF különbség kicsi, ha rendezvénynél szokásos távolságra vagy (nem mászol bele nagyon valakinek az arcába). Egyikkel sem jársz rosszul, mindegyik jó választás, csak a közös metszeten felül vannak még apró előnyeik a másikkal szemben.
    Részemről a 24-120 a nyerő a mindkét oldalán nagyobb tartomány miatt, mosásban a 75 f2.8-tól a 120 f4 sem marad le sokkal.

    "Hmm, nehéz kérdés, ez a Tamron tényleg jó kis mindennapi obi lehetne, de az ára..."

    "Mindennapi obi"-nak engem a 70-200 f2.8-at közelítő mérete és tömege (1190 g) is eléggé zavarna... Mindennapinak inkább a 195 g-os 24-50-est venném, vagy inkább egy cropos rendszert, ahol a váz + obi együtt is kisebb és könnyebb, mint egy Z5 vagy Z6 önmagában.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz FerNandor #637 üzenetére

    Grat hozzá, szuper obi, ha a mérete és tömege nem zavar. Amikor vettem a Z6 kitet, 50-est is rendeltem mellé, akcióban 350€ lett volna, de nem érkezett meg időben, így már nem tudtam átvenni, maradt az 50 f1.8G FTZ-n. Amennyire elszabadultak az árak, ezt azóta is egy kicsit bánom - bár a mérete és tömege továbbra sem bejövős. Nagyon remélem, hogy lesz még valami 50 f1.8~2 és 35 f1.8~2 obi, ami ugyan nem lesz ilyen pengeéles, de cserébe kisebb és könnyebb lesz. A 40-nél zavar a kóma és a műanyag bajonett, pedig ha csak egy kicsit élesebb lenne nyitva, nagyon élném. Remélem a Samyang 35 1.8 idővel megjelenik Z-re is...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #640 üzenetére

    "Visszatérve az obikra: érdekes, hogy élesebbnek írod a Tamron-t, mint a két Nikont"

    Jogos, nem írtam relációjelet, azt hittem, a sorrend köztudott... Tamron -> 24-70 f4Z -> 24-120 f4Z az élességi sorrend. Már a 24-70-est is rohadt jó élesnek gondoltam, de a 24-120Z még rátesz egy lapáttal, főleg tele oldalon, és még hosszabb is, miközben csak 130 g-mal nehezebb.
    De ismétlem: bár a 24-120 középen láthatóan élesebb, de összességében egyik sem rossz választás, sőt. Hogy neked mire van szükséged (nagyobb átfogás egyetlen obiban, legyen 28-nál szélesebb, legyen fényerősebb, vagy legyen olcsóbb), a helyedben az alapján választanék.

    Anaqer: az ára teljesen rendben van, de én jobban örültem volna, ha nyitva egy kicsit élesebb, kevesebb a kóma és rendes fém bajonett van, még ha egy kicsivel drágábban is adják. A zoomok mellett szeretem, ha van egy kis 35~50 f1.8~2 fix is velem estére, de a 40-es sajnos még nem jobb annyival az 50 f1.8G-nél, hogy megvegyem. Pedig nagyon a határon van...
    Szoktam asztrofotózni (erősen gondolkozom azon is, hogy a régi Z6-ost átalakíttassam full spectrumra, plusz egy Kolari clip-in hot mirror filter, amikor normál fényképezőgépként akarom használni), ezért egy kicsit háklisabb vagyok a kómára. Na nem, mintha az 50 f1.8G jó lenne ezen a téren, az talán rosszabb is... viszont az már megvan, és a 40-es használtpiaci árának nem sokkal több, mint feléért vettem (igaz, akkor még többet is ért az a pénz...)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #646 üzenetére

    Mindegyik jó vétel. Középen mindegyik bőven elég éles. A másik kettő a sarkokban élesebb a 28-75-nél, és kevésbé érzékeny az ellenfényre; az viszont 1 blendényivel fényerősebb, és f2.8-as létére kompakt és könnyű.
    PL-on pont nemrég volt egy összehasonlító teszt ebben a témában.

    "kevesebb lencsetagból álló 120-as"

    Több. 16/13 vs 14/11.
    A 24-70Z kitobi. A 24-120Z pár (4?) évvel újabb, és drágább is nála. Emiatt egyáltalán nem meglepő, hogy jobb, mint a 24-70Z.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Timer #648 üzenetére

    Jó is lett volna, ha egyidős lett volna a 70Z és 120Z, én is egyből a 120Z-t vettem volna, nem pedig a 70Z után a 120Z-t. Kicsivel több, mint 3 év van köztük, 2021 végén jelent meg.

    Az eredeti Tamron egy kicsivel korábban jelent meg, mint a 70Z, a mostani Nikon rebrand pedig optikailag egyezik vele. Leginkább azért volt szomorú/csalódást keltő a Nikonos kiadás, mert a Tamron addigra már a G2-t is árulta, ami még egy kicsit élesebb volt (bár szerintem az eredeti is már elég jó volt ilyen téren) és jobb bevonatokat kapott, amivel jobb volt ellenfényben; de közben Nikon matricával jóval drágább is lett: az eredeti 800€-n jelent meg, 2019 végétől már rendszeresen ki lehetett fogni 700 alatt is; a Nikon viszont 1050-en indított. Azóta csökkent a Nikon ára és az akciókban rendszeresen szerepel, nagyobb kedvezménnyel - az idei nyári akcióban 800€ alatt volt, és azóta is csak 900-ra ment vissza, miközben a 120Z akcióban 950 volt és már 1150.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Visszatértem az izlandi bringás-sátoros tortúráról. :) 5 hét, 1200 km, 9000 m szint, miközben ott szinte folyamatos a szél, nem ritkán 100 km/h felett, amiben gyakran nemhogy tekerni, hanem állni is alig lehetett, volt, hogy 140 km/h-s szelek miatt az utat is lezárták; na meg a napok kétharmadán volt valamennyi eső is. Mindezt 50 +/- 2-3 kilósra pakolt bringával, mert a fotós cuccot egy kicsit túltoltam: Z6II, tartalék Z6 (majdnem kellett is, mert egy hirtelen nagy széllökés állványostul felborította a Z6II-t, betört a hátsó kijelző), 1 közepes és 1 kisebb állvány, 1 csillagkövető, drón, Gopro... De volt pár tiszta vagy csak kicsit felhős éjszaka, amikor sikerült aurórát fotózni!
    Pár kép egyenesen a gépből, még utómunka-mentesen (tudom, még rájuk férne, főleg pár erősen alexpós aurórás képre, de most csak ennyire van erőm):



    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák