Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #8191 üzenetére

    Ez nem tájolás, hanem tető függvénye...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #8194 üzenetére

    "A tető függvényén mit értesz? Formája, héjazat, nagysága?"
    Igen. A hélyazat a legfontosabb, illetve ehhez a dőlésszög. Aztán vannak komplikáló tényezők, mint a fizikai méret és a szarufa-távolság, árnyékoló tényezők, stb-stb.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    alapvetően kerülöm a facebookos napelemes csoportokat (túl sok a "hangos" ember), de ma belefutottam egy Tarran Generon napelemes cserép megosztásba. A történethez hozzá tartozik, hogy már 2014-ben megtalált engem ezzel egy másik "wanabe gyártó", hogy ugyanámár forgalmazzam, de akkor feltettem 3 műszaki kérdést, amire hebegés-habogás volt a válasz, és én ilyenkor inkább illedelmesen el szoktam búcsúzni.
    Nos, most először a fenti linkre még nem is kattintottam, de egy kommenten megakadt a szemem. Emberünket hívjuk XY-nak a GDPR jegyében, pláne, hogy zárt a csoport. A párbeszédünk bemásolom ide, mert még nem tudom, hogy felkeresem-e a gyártót, hogy egyszer komolyabb mélységig elmerüljek a témába, de addig a napelemes tetőcserép témába szerintem itt is vannak hasznos infók - már ha valakit érdekel egyáltalán a téma...

    A kommenteket módosítás nélkül csak bemásolom ide (a hibákat sem javítom).
    Akit a szokásos facebookos szájkarate (ami miatt alapból kerülöm az ilyen csoportokat) nem érdekel, az bátran menjen a legvégére, ott vannak érdemi infók is!

    Poszt
    Egyszer már úgy megnézném Kunyu Vendel házát Baranyaborzasztón, vagy Lópiczi Gáspárét Balatonrettenetesen, hogy itt a ház, és ezen ennyi, meg ennyi, működő világújdonság magyar napelemes cserép van, annyit termel, hogy na, és ennyibe került stb. Tessék csak kérdezni bátran! Nagy pillanat lesz, addig meg itt az újabb marketintg híradás. Degeneron. 😃

    XY
    Legutóbb kb. 3/4 éve néztem rá a honlapjukra és emeltem ki pár furcsaságot ott.
    Most megint ránéztem.
    Ez a rész már akkor is szemet szúrt:
    " Milyen garancia vonatkozik a Terrán Generonra?
    A Terrán Generon napelemek a legtöbb nagypaneles rendszerrel ellentétben, itthon készülnek és kerülnek összeszerelésre. Ezért bármilyen kérdés, esetleges probléma esetén könnyen és gyorsan elérhető a megoldás. 20 év garanciát vállalunk a Generon napelemes tetőcserepeink teljesítményére."
    Értem én, hogy 20 év, mert kell egy nagy szám a népnek!(A napelemeknél mondjuk ez a 20 év inkább 25.)Csak a lényeg marad le lassan 1 éve: hány százalékra?Mert ennyi erővel azt is írhatnák, hogy50 év!!!!! teljesítmény garancia!(20% teljesítményre.)
    Amíg egy cég alap infókat nem ad ki a honlapján, addig szerintem felejtős... 🙁
    De szép a tető így! 🙂

    Posztoló
    Mondjuk legyen 80% a húsz éves teljesítménygarancia. Akkor sem lesz valami olcsó a dolog.

    XY
    Persze. De a 80% csak egy tipp jelenleg, mert szuper csili-vili honlapon ezt az apró infót elfelejtették feltüntetni.
    Különben szerintem elsősorban nem az ár a gond vele.
    Arra kapásból ott a válasz: tedd a napelem rendszered mellé a cserép árát is a háztetődről és már is erősen lecsökken a különbség.
    Én a cserepek napelem rendszerré való összekötésében sejtek egy nagy hibaforrást. De ez csak sejtés, mert a honlap Gyakori kérdések rovatában kibontják, hogy mi van felhős időben, de ennél mélyed dogokba inkább nem mennek bele... 🙁

    Posztoló
    Mondjuk a betoncserépre integrált napelemek 10 év után, hogy bírják a gyűrődést, vagy az időjárást, a hőtágulást, a mohát? Max. tippelni lehet...

    XY
    Szerintem kapásból tudnék 5 olyan kérdést feltenni, amelyekre, ha korrekten válaszolnának sokkal több rendszert tudnának eladni.
    Vagy épp az őszinte válaszok miatt állna le az értékesítésük. 😉

    én
    engem érdekelne az az 5 kérdés 😉

    XY
    Vártam már egy ilyen "visszavágást".... 🙁
    Írj egy jó kérdést ami szerinted nincs fenn a GYIK-ban és én is dolgozom neked, leírom az 5 kérdést.
    Tudod mit?
    Kezdem én 2 nagyon egyszerűvel:
    1. Mennyi a 20 évre adott teljesítmény garancia mellé adott százalékos érték?
    2. Miért keverik a honlapon a teljesítmény garanciát a teljes körű garanciával?
    3. Hány év a teljes körű garancia a termékre?
    Hopp... 3 lett, pedig fékeztem magam... 🙁

    én
    Akkor álljunk is meg egy pillanatra, ugyanis nem tudom miért ez a pükhendi stílus? Miféle visszavágás? Azt írtad: "kapásból tudnék 5 olyan kérdést feltenni", én pedig azt, hogy engem érdekelne az az 5 kérdés. Mi az, hogy visszavágás? Mi az, hogy dolgozol nekem? 1. Kinek képzeled magad? 2. Engem kinek képzelsz? 😃Tudod mit? A 3 az nem 5...
    De tudod mit? Fátylat rá! Megpróbálom még egyszer újra, kicsit bővebben, hátha akkor nem olvasol bele olyanokat, amik nem léteznek:
    Kedves XY, engem érdekelne az az 5 kérdés, mert nekem is fenntartásaim vannak a napelemes cseréppel kapcsolatban, bár én még arra sem vettem a fáradtságot, hogy megnézzem a honlapjukat!
    Üdv,
    Attila

    XY
    Teljesen nyilvánvalónak tűnt az 1 mondatos visszakérdezésből, hogy pusztán kötözködni akarsz.
    De úgy látszik tévedtem.
    Bocsánat.
    Facebook körökben a visszakérdezésed formája erősen hasonlított egy sima troll kérdésre.
    A +2 kérdés:
    4. Milyen inverter működik a rendszerben?
    5. Ha hagyományos, akkor miképpen kezeli a rendszer a hibákat és/vagy az árnyékhatást?
    6. Ha SolarEdge, akkor milyen optimalizálókat kell használni? Hány cserépre kell egy optimalizáló?
    7. Mi történik a rendszerrel 1 napelemes cserép meghibásodása esetén?
    Valójában az dühít a honlap kapcsán, hogy félinformációkkal teli és a lényegi részek lemaradnak. Fél éve itt valaki azt bizonygatta nekem a honlap kapcsán, hogy milyen jó is ez a napelemes cserép, mert 20 év rá a garancia!!! Na, akkor néztem rá jobban az oldalra és akkor tudtam meg, hogy ezzel a 20 évvel ki tudja hány laikust vezetnek meg... 🙁
    Lehet, hogy valójában szenzációs dolog ez az egész. De, ha az, akkor legyen idejük és elegendő energiájuk ezt korrekt módon be is mutatni!Én legalább is így látom...

    én
    no, ha már annyit beszéltünk róla, KV közben meglestem a honlapot.
    A cserepes napelem pont olyan, mint minden napelem. Az átlag napelem 60 cellából áll ((erőművek miatt elterjedt a 72 cellás is), illetve most már a Half Cell napelemek ennek a kétszereséből, azaz 120 és 144, mert ahogy a neve is mondja félbe vannak vágva), itt meg egy cserép 4 cellából. A honlapon elérhető az adatlap és a telepítési útmutató is, amik a marketing-hangsúlyos weblap mellett valódi információkat is tartalmaz. Ezeket is gyors átfutottam, és a fenti kérdések mellett még a számomra sokkal fontosabb STC értékek is megvannak! 🙂
    De a Te kérdéseidre is ott vannak a válaszok:
    1. "Generon napelemes tetőcserepünkre 20 év termék- és teljesítménygaranciát (80%) vállalunk. Egyéb betontermékeinkre a magyarországi betoncserépgyártók közül elsőként 50 év garanciát biztosítunk. A garancia igénybevételének részleteit az Általános Szerződési Feltételeinkben olvashatja."
    2. Mert ugyan annyit vállalnak.
    3. 20 év.
    4. Ez ugyan nincs leírva, de mint írtam, pontosan úgy működik, mint egy normál napelem, ergo bármilyen inverterrel tud működni, persze a megfelelő feszültség és áramerősségek mellett (soros és párhuzamos kötések segítségével).
    5. 1 bypass dióda/cserép a megoldás
    6. Megfelelő számú cserép sorba kötése mellett szerintem simán működik SE optikkal is, csak ahogy a 4. pontban, itt is a feszültség, áramerősség, és teljesítmény értékeket figyelembe kell venni!
    7. Erről szintén nem olvastam, de a megoldás nekem kézenfekvőnek tűnik: vagy zár a bypass dióda, és a felhasználó észre sem fogja venni, hogy egy napelem kiesett (sajnos!), vagy szakadás lesz, és akkor ki kell mérni a hibát, és ki kell cserélni a cserepet.

    Amik fontos kérdések felmerültek bennem közben:
    8. Az 5% teljesítmény-tolerancia hatalmas! Hosszú távon még akár problémát is jelenthet, hiszen, ha egy sztringbe kötünk egy 15W-5% és egy 15W+5% modult, akkor ott már 10% lesz az eltérés, ami fizikai gondot és meghibásodást is fog eredményezni a működése során!
    9. Milyen lesz az üzemi hőfok? A hagyományos napelemeknél ez ismert, rengeteg gyakorlati tapasztalattal rendelkezünk mind háztetős (sokféle tájolás esetén is), mind állványos telepítés során! De ötletem sincs, hogy egy cserepes napelem hány fokon fog működni nyáron, télen, pláne különböző tájolások, dőlésszögek mellett!
    10. Közben elgörgettem a meghibásodásig, ami a 7. ponra rímel, azonban van benne fals adat is! Ugyanis több párhuzamos sztring esetén ha kiesik egy napelemes cserép, akkor potenciálkülönbség lesz, ami kiegyenlítő áram megjelenését fogja eredményezni!
    11. Az MC4 csatik alkalmazása dícséretes, de abból a hagyományos rendszer többszöröse kell, ami többszörös meghibásodási esélyt jelent, ráadásul cserepenként összesen 80cm vezeték szerintem erőssen felesleges. (Bár jobban belegondolva telepítésnél lehet akár indokolt is...)
    Szóval továbbra is érdekes dolog ez a napelemes cserép, de még mindig kevés a gyakorlati tapasztalat vele. Szívesen megvizslatnék egy ilyen rendszert egyszer! 🙂

    u.i.:
    Szóval úgy fest, ma már van használható napelemes cserép, csak kíváncsi lennék, hogy ki méretezi a sztringeket, és vállal értük felelősséget, mert azért látok én ebben buktatót bőven! Remélem egyszer lesz időm felkeresni a gyártót, ha már úgysincs messze tőlünk, biztos konstruktív beszélgetés lenne!
    Idővel talán összeszedem magam, és az összefoglalóba is beteszem, addig ha valaki használja a keresőt, talán így rátalál erre a kommentre, és hasznát veszi! :B

    u.i.2:
    Beépítési útmutató Terrán Generon napelemes tetőcseréphez
    és
    Műszaki adatlap Terrán Generon napelemes tetőcseréphez

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #8196 üzenetére

    A leírtak alapján nekem egyértelműen állított elrendezésnek tűnik. Persze el tudok képzelni indokot ettől eltérésre, de az a ritka kivétel...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz mumk1 #8201 üzenetére

    Keress rá a zsindely szóra a topikban, és lesz találat! ;)
    Van zsindely kampó+kátrányos paszta kombó, de sokan ászokcsavart használnak ilyenre is.

    Az a 18 napelem pont egy sztringet ad ki ha jól látom, ehhez kellene egy inverter, és kész is volna, ha kiférne minden azonos tájolású és dőlésszögű tetőre menne. Mivel nálad 3 tetőre menne, amiből talán a 2 déli sem teljesen azonos, és a leírtak alapján egy SolarEdge, minimum SE7K inverterre kötném! Azért minimum, mert ha később bővíteni szeretnél (és helyed is marad hozzá), akkor akár SE10K, vagy még nagyobb inverter is mehet, ráadásul a napelemenkénti optimalizálóknak köszönhetően a bővítésnél nem kell ugyan ilyen paneleket vadásznod majd! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz colorekft #8222 üzenetére

    Minimum 80-as csavart kellnhozzá használni, és természetesen itt is kell a kátrányragasztó! A szatufák pedig pontosan meghatározhatóak, és a kampót nyilvánvalóan ott kell használni :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz axioma #8248 üzenetére

    Azt eléggé keveslem. A 15760 kWh-t a villanyórád mondja, vagy az inverter? Milyen invertered is van? Mindig volt monitoringod? Van, hogy adatvesztés van, és nem tölti vissza a termelési adatokat (ezért az inverter néha kevesebbet mond, mint ami valós), ez nem olyan sűrű hiba, de azért nem is megy ritkaszámba...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #8274 üzenetére

    Semmi baj ezzel a rendszerrel, és az ár (315eFt+ÁFA/kWp) is reális! :K
    Esetleg megpróbálhatsz még belealkudni már most +2 napelemet, hátha rábólintanak, mert az már igazán nem nagy extra költség nekik, szerintem bele kellene férjen! :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #8277 üzenetére

    Aki olyan hüle, hogy 285eFt+ÁFA/kWp-ért (B°360eFt/kWp) telepít komplett rendszert, annak úgy kell. Olyan árakon vagy a felhasznált anyagok nem stimmelnek, vagy a munkaválalók dolgoznak feketén (de minimum nem rendelkeznek képesítéssel, pláne nem szaktudással), vagy valami más simlisség van a dologban. Biztos, hogy nem rendelnék meg olyan olcsó rendszert, mert nem bíznék a cég hosszú távú fennmaradásában, legyen szó garanciális ügyek miatti felszámolásról, vagy NAV/egyéb bírságokról... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #8281 üzenetére

    Bár már csak futólag foglalkozom HMKE rendszerekkel, de de még itt a fórumon rtak alapján is azt látom, hogy 300eFt+ÁFA/kWp jó ár volt 330-as Ft/€ árfolyamnál, ehhez képest most 360Ft-nál is többe kerül 1€. Én értem, hogy olcsóbb lett a napelem Wp ára, és a nagyobb teljestménnyel kevesebb tartószerkezet kell, de a 285eFt+ÁFA/kWp akkor is minimum gyanús! Szívesen megnézném a dolgozók (villanyszerelő) szakképesítését, szaktudását. Elhiszem, hogy nem kell végzettséggel rendelkezni ahhoz, hogy valaki értsen valamihez, csak épp ritka, hogy valóban értsen is hozzá, ne csak úgy állítsa be magát.
    Láttam én már 10+ éve telepítő céget, akik piszok ügyesen csináltak meg mindent, amiről utasítást kaptak, csak épp megharagudtak rám, mikor szóltam nekik, hogy a saját kútfőből készített rendszereknél összekeverik a túlfesz.védelmet a túláramvédelemmel...
    Persze tisztelet a kivételnek - ilyet is ismerek!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz bonat #8374 üzenetére

    ABB-vel nincs valós tapasztalatom, de több panaszt hallottam rá olyantól, akinek adok a szavára. A SolarEdge nagyon jó, én nagyon szeretem már csak a napelemenkénti monitoring miatt is, meg a napelemek közötti eltérést is tökéletesen kezeli! Viszont árban ez meg is látszik, ezért nem szoktam javasolni, csak ha több tájolású a tető, és több munkapontot kell kialakítani. Ettől függetlenül tök jól látszik rajta az év minden napján a környezeti vándorárnyék is. Szóval nekem, mint aki erre gerjed, nekem nagy favorit! :B
    Mégis a Fronius (SYMO) felé terelnélek, mert egybefüggő felületű a tetőd, és árnyékmentes is, így ha nem gerjedsz az ilyesmikre, akkor bőségesen elegendő, és tökéletes választás a Fronius! :K A SolarEdge sosem termelné vissza a felárat! :N

    SE-ben azért ajánlották az 1 fázist amúgy, mert a 3 fázisnak kell (papír szerint 13, de valójában inkább) 14-15 panel a jó működéshez! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Nahát! #8396 üzenetére

    gondolom Santon-od van. Biztos felhívták rá a figyelmed, hogy évente többször működésbe kell hoznod, különben beéghetnek a csatlakozó felületek, és tűzveszélyessé válik. Nem érdemes elgelejteni ezt, mert tényleg konkrét tüzet okoz, ezt már többször idehaza is bebizonyította...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #8414 üzenetére

    szépen látszik, hogy milyen hullámos a tető! :DDD
    Csomó ilyen volt anno nálunk is, hogy szépen fel lettek téve a napelemek, és azóta látják, hogy milyen hullámos is a tető valójában! :DDD
    (Volt olyan, hogy megígértettem a gazdával, hogy az egyik gerendát kitámasztja, akkora hullám volt benne. Tavaly jártam arra, persze azóta sem csinálta meg... :W )

    A közösítésnek gondolom az 1 túfesz. megspórolása volt a célja (amivel nincs is gond), de nem szoktatok akkora dobozt odarakni, hogy ha az ügyfél mégis 2 munkapontot szeretne, akkor csak oda kelljen tenni? Hiszen a 2 sztringet összehasonlítva még egy sima diódahibát is ki lehet mutatni! Nyilván így Nektek innentől nincs munkátok vele, de user-ként én tuti inkább így kérném.
    A dobozos képen még nincs meg az elmenő szál. Azt gondolom a 2. olvadó aljából viszitek tovább?

    Meg én amúgy is úgy tanultam anno, hogy a dobozokban 20% üres helyet kell hagyni - de hogy ezt szabvány írja-e elő, vagy csak így neveltek minket, azt nem tudom... :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stickermajom #8419 üzenetére

    Félreértettél. Minden kicsit is igényes telepítő szintez, és dranga képén is azt látod, hogy a napelemek szépen egy vonalban vannak! Viszont a tető olyan hullámos, mint a Balaton! A napelemes cégnek nem feladata a tetőt feljavítani, és a szépen telepített napelem miatt sokkal látványosabb lesz a szar tető szarsága...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Nahát! #8529 üzenetére

    Ha engem szeretnél számon kérni, akkor el kell keserítselek. Egyrészt nem állnak rendelkezésemre a pontos részletek, másrészt ha rendelkezésemre állnának sem adnám ki ezekben a mai idióta pereskedő időkben.
    Továbbá természetesen mindenki azt hisz el az én írásaimból, amit csak akar. Szoktam itt információkat megosztani Veletek, és aki figyelt, láthatta, hogy mekkra ezeknek a valóság-tartalmuk. Utoljára talán az MFB hitellel kapcsolatban írtam, hogy októberben vége lesz, akkor volt, aki írta, hogy tuti nem így lesz ezért-azért-amazért. Ha úgy nézzük neki lett igaza, mert októberben végig volt MFB hitel. Ha úgy nézzük, 1 hetet tévedtem, a bezárás november elején történt.
    Általában amikor mondok valamit, azt nem azért teszem, hogy hallassam a hangom, hogy kopjon a billentyűzetem, hanem azt segítő szándékkal teszem.
    Kivéve pár tag esetén, akire szimplán pikkelek, és próbálom lefikázni ;] (már ilyet is kaptam)

    De, hogy a Santonról is beszéltjünk: az eredeti kézikönyvében le volt írva az évente többszöri működtetés. Az, hogy azt egy olyan marketingcég, mint a TE hogyan fordíttatja újra, és hagy ki belőle részleteket engem hidegen hagy, pláne, hogy a gyakorlatban is volt vele többször gond. Van ismerősöm, akinél saját telepítéséből adódott a gond, de különböző FB huszárok tollából is láttam már írásos és fényképes anyagot is. Aki benne van ilyen csoportokban talán maga is találkozott vele. Ne kérdezd ki posztolta, én már nem tudom (és nem is akarom) követni azokat a csoportokat, ahol olyan aktív tagok vannak, mint Demeter Róbert, Béki Gergő, Zelizi János, Sándor Pál, stb-stb.
    Ha esetleg eltávolításra kerültek a tűzesetes posztok, azon sem lepődöm már meg, volt időszak, amikor minden Growattot negatívan érintő poszttal is ugyan ez történt. Egyik sem az én lelkiismeretem nyomja...

    Mivel ebben a hónapban költöztünk át a régi (bérelt) irodából az új (saját) irodánkba, elég sok "felesleges" papírt kidobtunk. Nagyon remélem, hogy az eredeti Santon papír nem járt így! Jövő héten megpróbálom előkeresni, ha túlélte a költözést, akkor lefotózom, és beteszem ide. Ha nem, akkor ismét hazug szemét vagyok, aki megalapozatlanul köpköd mindenkire, aki más véleménnyel van, mint önmaga. Mindkét esetben nyugodtan fogok aludni (írom ezt hajnali 3:15-kor :DDD )

    Azzal pedig, hogy mit vizsgálnak a hatóságok, és mit nem, én szintén nem tudok mit kezdeni. Maga az egész TvMI módosításnak nem így kellett volna szerintem kinéznie, hanem simán átvehettük volna a... áh, mindegy is. Nagy Jánosnak (akinek a leválasztó kapcsolók kötelező alkalmazását köszönhetjük, és aki ezt 3 napelemenként akarta kötelezővé tenni, hogy a feszültség ne érje el a 120V-ot) biztos igaza van, csak én nem látom át eléggé a dolgot.

    u.i.:
    ha ez a válasz sértődött kirohanásnak tűnik, szeretnélek biztosítani, hogy nem az, és ne tévesszen meg a hangsúlytalan írás. Igazából tök jól szórakozom, hogy egy fórumon bárki bármit írhat minden következmény nélkül. Nem is vagyok már olyan aktív, mint korábban voltam, de aki segítséget kért tőlem, annak továbbra is igyekeztem azt legjobb tudásom szerint megadni itt, vagy akár privátban is.

    Peace!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    (#8528) Emu
    (#8532) ancika14
    (#8539) joghurt

    Köszönjük a beszámolótokat, engedelmetekkel be is tettem az összefoglalóba! Biztos vagyok benne, hogy akik a jövőben olvassák majd a topikot, sok hasznos infót nyernek az írásaitokból! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz b. #8546 üzenetére

    Eszem ágában sincs. Csak kicsit csömöröm van mostanában, mert a fórumon (és most nem erre a topikra gondolok, hanem úgy általában a PH! fróumra) sokan sok energiát fektetünk abba, hogy másoknak segítsünk. Mégis sokan azt élvezik, hogy egy közösséget hogyan tudnak bomlasztani (szerencsére, nem ebben a topikban), és amikor ezt jelezzük akkor az "a túl tiszta vízban a hal sem él meg" válasz jön, ami egyrészt igaz, másrészt a fene sem akar iszapos pocsolya ízü halat sem.
    Ugyan ilyen frusztráló, hogy amikor valaki beírja, hogy "hol érdemes venni ezt/azt", akkor az törölve lesz, mert hirdetés (a vásárlói szándék is hirdetésnek minősül - de ez egy fiktív, költői túlzásos példa!), és ha valaki meg a saját cégét reklámozza, akkor neki azt szabad, mert épp a határán táncol a szabályzatnak.

    De ettől függetlenül ez a topik a Ti eredményetek, mert nélkületek csak magamnak írogatnék, mégis valahol az én gyermekem is, és sokat tettem érte, hogy a 130. hozzászólástól eljussunk a 8549-ig! Rengeteg órát öltem bele, hogy a kérdezők olyan választ kapjanak, amivel előrébb jutnak, és minél kevésbé tudják őket a "minden hájjal megkent értékesítők" megvezetni. Szerencsére hihetetlenül jó közösség alakult ki, amihez Ti is rettenetesen sokat hozzátettetek, és nem is gondolnátok, hogy mennyit tanultam én is az egész topik cseperedése során, amit köszönök Nektek, és már csak ezért is tartozom annyival, hogy nem hagyom magára a topikot!
    Azonban aki figyelt, észrevehette, hogy mostanában kevesebbet reagálok, ami egyrészt az időm korlátoltságának köszönhető, másrészt meg a közösség már tök jól megáll a saját lábán anélkül is, hogy én mindenbe beleugatnék! Persze ettől még figyelek, olvasok, és olyan is előfordul, hogy nem idevaló tartalmat törlök - bár szerencsére tök ritkán kell.

    Szóval csak így tovább srácok, Ti vagytok a legjobb közösség a fórumon, csak így tovább! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz geleati #8599 üzenetére

    Köszi, már javítottam is! :R
    Végre valaki el is olvassa, amit írtam! :C

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tothbe #8610 üzenetére

    SE esetén minden hierarchikusan történik. Mikor megcsináltam a szervizpartneri minősítést pl. ezt is kifogásoltam, de kb. csak én mertem szólni. Ha jól emlékszem, erről írtam is anno, de most nem találom hirtelen...
    A lényeg, hogy a garanciát a telepítő adja, a költségeket pedig a gyártó állja. Bennem felmerült a kérdés, hogy ha egy debreceni cég telepít Sopronban, akkor mi a helyzet hiba esetén? Nos, ilyenkor a telepítőnek kell mennie javítani. Ez ordas nagy szopás, mert hatalmas költség a telepítőnek, és a gyár csak annyit áll, mintha a szomszédba mennél. Froniusnál ilyenkor simán meg lehet oldani, hogy egy Sopronban dolgozó minősített szervizpartner javítsa meg, és ő kapja meg a gyártótól az ezért járó pénzt. Ilyenkor mindenki nyert: a vevő, mert gyorsan javítják a hibát, a kivitelező, mert nem kell Debrecenből Sopronba mennie, és a soproni cég is, mert a közelben van egy jól fizető, gyorsan elvégezhető munkája.
    Ugyan erre az esetre a SolarEdge válasza az volt (idézem): "minden telepítőnek bele kell kalkuláljnia az ajánlatába 2-3(!) extra kiszállást!"
    Mivaaaan? :Y
    1. Miért nem lehet átpasszolni a melót egy helyi, szintén minősített cégnek?
    2. Miért kell előre számolnia a telepítőnek egy jó minőségű cucc tönkremenetelére?
    3. Miért 2-3 alkalommal? Ezek szerint egy átlagos családi ház méretű rendszerbe a gyár ennyi hibát kalkulál a garanciális idő alatt?
    Válaszokat persze nem kaptam, de mivel erősködtem, annyit még megtudtam, hogy ha a vevő nagyon erősködik, akkor át tudja kérni a rendszerét egy másik telepítőhöz - már ha azt a telepítő is vállalja! Szerintem ez elég faramuci megoldás, de én azt is nehezményeztem, hogy a telepítő rendelkezik minden joggal a rendszer felett, és nem az, aki fizetett érte. Amikor pedig azért reklamáltam, hogy ugyanmár miért nem frissíthet szoftvert a tulaj, akkor is le lettem hurrogva, hogy az is a telepítő feladata és felelőssége, de amúgy is miért tenné ezt valaki, ha jól működik a rendszere?
    Rettenetesen csalódott voltam a tanfolyam végére, és egy idő után már inkább nem is szóltam semmit, csak magamban hümmögtem, míg vége nem lett...
    Jah, az már csak hab a tortán, hogy a "papír" azóta sem érkezett meg, pedig 1 évig havonta reklamáltam érte, de ma már nem is érdekel... :W

    Amúgy a termék ettől még jó! Csaj az izraeli cégfilozófiával nem tudok azonosulni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Vasy09 #8607 üzenetére

    Köszönjük! Be is tettelek az összefoglalóba! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Fifi #8617 üzenetére

    Ugyan az: át kell kérned magad máshoz.
    Hangsúlyozom: a termék ettől még nagyon jó! Csak ez a rendszer, amit kitaláltak hozzá egy nettó baromság! Szerencsére van mindenre megoldás, csak macerás, és bosszantó...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz leftover #8635 üzenetére

    + Balázzs
    Ha nem ragaszkodsz valamilyen (érthetetlen ;] ) okból a Growatthoz, pláne az EU-Solarhoz, akkor én más alternatívát keresnék, az tuti. Ha az ár miatt választanál Growatt invertert, akkor én a SAJ felé húznék. Ha nem az invertár a meghatározó, akkor pedig egyenes az út a Fronius-hoz! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #8638 üzenetére

    Nagyon jól összefoglaltad a dolgokat! :R

    Viszont itt még van pár fontos tényező!
    Az első, és legfontosabb, az a gyártói garancia! Ezt - ahogy a neve is tartalmazza - a gyártó adja, függetlenül attól, hogy ki volt a telepítő! Itt még az sem fontos, hogy mely országból szállították mely országba!
    A gyártói garancia egyedül akkor ugorhat, ha a telepítés nem a gyártói előírások szerint történt, mert akkor a gyártó felteszi a kezét, hogy az ügyfél boxolja le azzal, aki elkúrta...

    A másik kérdés a gyártói policy! Egy magára adó gyártó nem hagyja sz@rban az ügyfeleit, és akkor is segít, ha a telepítő felszívódott, vagy inkompetens!

    A harmadik fontos tényező viszont nem más, mint a szürke import! Ugye, itt van az, hogy az ember "kapzsi", és neki a legjobb kell a legolcsóbban! Aztán büszkén lóbálja a papírját, hogy ő milyen f@sza gyerek, mert mindenkinél olcsóbban megkapta a dolgokat! Persze igaz itt is amit évek óta mondok: "Addig nincs baj, amíg nincs baj!" (Csak akkor van baj, ha baj van - folytathatnám, ha dakota bőlcs akarnék lenni, de ahhoz még azért fejlődnök kell. :DDD) Ezért fontos a megfelelő telepítő cég, és nem a legolcsóbb ár kiválasztása...
    Visszatérve: a WS teljes joggal mondhatja, hogy ha őt megkerülve került az országba az inverter (vagy opti, tökmindegy), akkor tessék szépen őt megkerülve intézni a garanciát is! Ha azt mondja, hogy ő mégis segít, akkor az azért van, mert f@sza csávó (és mert így is el tudja kérni a gyártótól a javítási összeget ;] )!
    Viszont, mint mondtam, a SolarEdge-nek valami hihetetlen idióta módon van felépítve a garanciális hierarchiája, így nem tudom pontosan, hogy egyáltalán mi hogyan oldható meg! Ez mindenképp gyártói (és nem kereskedői) egyeztetést igényelne!

    (#8639) dranga
    a fizetős garanciát én sem szoktam javasolni senkinek, kb. hasonló okokból

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz oil #8651 üzenetére

    Mivel a nap beesési szöge a napelemre meghatározó, így igen, a laposabb tájolás nyáron előnyt jelent! Más kérdés, hogy tud-e annyira kiszállni a napelem alól a meleg levegő, mint egy 35°-os dőlés esetén? Továbbá ugyanúgy "lecsúszik" vajon róla a kosz eső esetén, mint meredekebb dőlésszögnél? Nyilván nem a válasz, ami azt jelenti, hogy a gyakorlati előny nem lesz akkora, mint az elméleti...
    De az összefoglalóba csináltam egy szép színes táblázatot ami éves termelésre vonatkozik (pécsi koordinátákra kalkulálva, figyelembe véve a helyi domborzati viszonyok nap-, és irányadó széljárását, de figyelmen kívül hagyva a koszolódást!)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    huhh, pár nap kihagyás, és rengeteg hsz-ről maradtam le, most igyekszem pótolni! Ha valaki nem kapott tőlem, vagy másoktól választ szóljon bátran! :R

    #8776 kardkovacsi
    Free standing: szabadon álló -> jobban hül
    Building integrated: épületbe integrált -> kevésbé hül

    #8775 stickermajom
    volt olyan tűzoltó sajnos, de mára már szerencsére kapnak képzést napelemből is. Régen meglátták, nem értették, inkább nem csináltak semmit... Nem mintha nem egy sok-tízéves technológiáról beszélnénk... :W

    #8774 Rolly
    Saját szememmel láttam (nem napelemes) égő ház tetején mászkáló, a tetőt megbontó, a felcsapó lángtól seggreülő tűzoltót éles (nem gyakorlat) helyzetben

    #8773 Nahát!
    ma már oltanak, tudják hogy kell

    #8771 b.
    1250 kWh/kWp évente teljesen reális szám :K

    #8767 sanzi89
    1133-1206 kWh/kWp is simán reális lehet a tájolás és árnyékhatások ismeretében :K
    Miért döntöttetek Maxim mellett? Árnyék miatt?

    #8765 dranga, axioma, stickermajom, tothbe, és mindenki más, akit érdekel! :DDD
    A szolgáltató az AC oldali túlfeszültség elleni védelmet követeli meg (hogy védje a saját hálózatát az inverter esetleges hibás működésétől). Tiszta sor. A DC oldal őket nem érdekli.
    DC oldali leválasztás szabványban rögzített (de így éjjel tuti nem fogom kikeresni, majd a nálam szorgalmasabbak! :DDD ), amitől adott esetben el lehet térni, és még védhető is. Az SE esetén pl. ha a tervező kiad utasítást a leválasztás menetére (AC oldali áramtalanítás után szabad csak a DC oldalhoz nyúlni, hiszen az inverter a vonatkozó előírásoknak megfelelően 1Hz alatt megszűnteti a termelést, és akkor az optimalizálókban 1V/opti lesz).
    A tűzvédelmi leválasztó kapcsoló azonban nem helyettesíthető jelen jogszabályok között SE rendszerrel, mert az nem galvanikusan választja le a DC oldalt. Anno kérdeztem is az SE oktatót, hogy mi a túróért nem kérnek módosítást, de itt is fel volt háborodva, hogy miért nekik kellene, miért nem a jogszabályalkotó alkalmazkodik hozzájuk!? :W (Annyira irritáló gyerek volt az ilyen megnyilvánulásaival, hogy azt nem tudom elmondani... :((( )
    Az inverter "kezelése" amúgy pedig szerintem is egy f@szság. Leválasztod az AC-t (fő biztinél), és kész is. Persze bele lehet kötni, de értitek...
    Apró érdekesség: mikor az EON-nál pár éve bevezették/módosították a munkavédelmenél a "magasban" végzett munka fogalmát 1m-es(!) magasságra, akkor a kislétrák lábát úgy le kellett vágni, hogy az csak 99cm legyen. Ez megint a világ f@szsága, és istenverte életszerűtlen bürokratikus majomkodás! Egy rossz vicc...

    #8759 tothbe
    Az EU-Solart valóban nem szeretjük, azonban fontos megjegyeznem, hogy az oktatásukat (amit nem a marketingesek/értékesítők csinálnak szerencsére) nagyon dícsérik! Az MNNSZ-es ex-oktatásnál klasszisokkal jobb (mondjuk annál nem nehéz, amit anno a Bocsóék tartottak, reklamáltam is miatta eleget...)

    #8754 Fifi
    a képen egy Weidmüller 3 pólusú (+/G/-) túlfeszültség elleni védelem (narancssárga), és túláram elleni védelem gyanánt olvadó betét van. Utóbbinak egy sztring esetén sokak szerint nincs értelme, de én már cseréltem ilyet a szomszédba becsapott villám másodlagos hatása miatti kiolvadást követően. 1200Ft+ÁFA/betét szerintem simán megérte ;) Gyakorlati haszna pedig a szakaszolás! Szívem szerint kötelezővé tenném, mert ha bármikor bármiért hozzá kell nyúlni egy rendszerhet, vagy csak mérni kell valamit, akkor kincset ér, és amúgy nem egy nagy költség, sajnos mégis sokan ezen (is) spórolnak...

    #8753 mhcdoki
    "nem mondom, hogy mindent tökéletesen értek" - csak szólj, és segítünk! :K
    "5m*4m-es zsindely lapos tető elsődlegesen erre szeretnék telepítettni, nyilván szögben.(DK-D tájolás)" - lapos tető esetén nincs tájolás, a kiemelő szerkezetet dél felé kell forgatni, és csókolom! ;)
    "van egy kb ugyan ekkora 45 fokos tetőrész is" - sokkal jobban kihasználható, mert nem kell a napelemek között az előző sor árnyéka miatt helyet kihagyni! (Elférhet akár 5x3=15 napelem is!)
    "napnyugtakor van egy kis árnyék a kémény miatt" - ha elég későn van árnyék, nem érdemes vele foglalkozni, mert akkor már a nap is gyenge. De ezt helyismeret nélkül nem lehet megmondani!
    "1. 14x Longi Solar 370W" - 600V inverterre én már nem raknék 630V@-10°C napelemet. :( A nominális fesz. ha nagyobb, az nem szokott gond lenni.
    "2. Q-cells Q.PEAK DUO-G8 360 W" - itt már 1000V inverter van, a kettő közül egyértelműen ezt választanám

    --------

    Ha bárki kimaradt volna szóljon bátran! Privátok is állnak sorban szépen, azokkal is elleszek pár estét, de igyekszem!
    Köszi a türelmet mindenkinek! :R

    Amúgy tök jó látni, hogy a topik lakói milyen frankón tudnak egymásnak érdemben segíteni, és a vélemény-különbségek is tök baráti hangnemben mennek! Mindig is mondtam én, hogy Ti vagytok a legjobbak srácok! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cd930 #8790 üzenetére

    "ABB inverterekről mit tudtok? Azt mondja az értékesítő, hogy 3 fázisú ABB inverterekben csak a tizenezerért azonnal kicserélhető alaplap megy tönkre, és onnan újraindul az 5 éves garancia.."

    ABB-vel közeli ismerősömnek volt többször negatív tapasztalata, én viszont soha nem használtam még, így csak másodkézből tudok infókat. Magamnak tuti nem vennék. :B

    "A Huawei magas minőségű, de tartani érdemes a hósszútávon bizonytalan szervizháttértől?"
    Ebben van valami jelenleg, azonban ez a jövőben pozitív irányba fog elvileg változni!

    "Ugyanez az értékesítő óva int a Froniustól, mondván, hogy ha tönkremegy, akkor azt csak Ausztriában javítják-cserélik egy hónap alatt..."
    Ez viszont nettó baromság! Vagy tök hülye a témához, és akkor azért, vagy szándékosan kamuzik, akkor pedig azért zavarnám el... :W

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cd930 #8796 üzenetére

    Magamnak SolarEdge rendszert vennék, de ne ebből indulj ki, mert én gerjedek a napelemenkénti monitorozásra, és amint kiszabadulok a panelből, lesz is ilyenem, csak épp minden panelem más lesz, hogy ismét legyenek saját méréseim! De mondom, én fura állatfajhoz tartozom, ne ebből indulj ki!
    1 vagy 2 munkapontig Fronius rendszert ajánlanék mindenkinek pont az országos szervizháttér, és a korlátlan ideig elérhető alkatrész-utánpótlás miatt, arról nem is beszélve, hogy ezzel az éves szaldó sem kerül veszélybe (már ha valaki olyan becsületes, hogy bejelentene egy inverter-cserét...)
    A Huawei inverterek úgy tudom olcsóbbak, de nincs még közel sem ilyen szervizháttér! 5 év múlva lehet, hogy lesz, de ez azért meglepne. Nekem lesz Huawei márkaszervizi papírom is idővel, az fix, de addig csak félinfóim vannak, szóval tessék fenntartásokkal kezelni amit mondtam!

    Szerk.:
    nehogy 6-6 eloszlású sztringeket alakíts ki! :N

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz swarz #8818 üzenetére

    Ha az egyik sztringen 11, a másikon 12 napelem van, akkor nem kötheted őket 1 munkapontra, hiszen a 2 sztringne eltérő feszültsége lenne, és közöttük kiegyenlítő áram folyna! Ezért nem jó a Te esetedben, amit #8763 dranga bekötést mutatott.

    Az egyetlen helyes bekötés:

    Amit a képen látsz:
    - 23 napelem 2 sztringbe kötve (11 és 12 panel/sztring)
    - 2-2 olvadó betét (nem kötelező)
    - 2 DC túlfeszültség elleni védelem (nem kötelező, de ha csak 1 van, akkor kezdj el gyanakodni!)
    - az inverter 2 munkapontjába kell a 2 sztringet bekötni (a negatív oldal fizikailag össze van kötve, ha ott egymás mellett vannak a kábelek, az nem baj)
    Fontos, hogy az inverter 2 munkapontos legyen (típusszám végén M van, és nem S), és engedélyezve is legyen mindkét munkapont!

    Remélem így picit szemléletesebb, de ha bármi további kérdésed van tedd fel bátran!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Istv@n #8825 üzenetére

    Ez elég sz@rul néz ki! :Y
    Miért? Korábban már írtam:
    "fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen, olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!
    2013-ban beszéltem erről egy gyártóval, és azt mondta, hogy lehet így rögzíteni, de akkor szóljunk rendelés előtt (közvetlenül a gyártótól vásároltunk), és akkor megerősített oldalfalú napelemet küldenek! Jah, és akkoriban még 45mm volt a falvastagság, ma meg 35mm, de van már 30mm is! (Anno, mikor megjelentek a 2x1m panelek, azokat pl. 3(!) sínre kellett pakolni!) Persze azóta fejlődtek a bordamerevítések is, de én inkább biztosra szoktam menni ;) "

    Nálad ez még annyiban módosul, hogy azokon a pontokon fogd meg a napelemet, ahol a sín kilóg a napelem alól! Ahol a sín a napelem közepénél van, az egészen biztosan nem fogja szeretni a szél vákuumhatását! :( A mikrorepedések kialakulására egy nagyobb összeget is fel mernék tenni... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tothbe #8827 üzenetére

    ez egy sima tagolt tető több tetősíkkal. Láttunk ennél már cifrábbat is! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cdl #8829 üzenetére

    keress rá bátran a topikban a "cellaoptimalizál" kifejezésre, volt már szó róla többször is...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cdl #8833 üzenetére

    Vigyázz, mert bedőlsz a marketing-rizsának, és Te is összekevered a fogalmakat! Ez nem optimalizál, hanem arról szól, hogy megvédje a napelemet, ún. Hot Spot Free lesz! A SolarEdge teljesen más célt szolgál!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz swarz #8836 üzenetére

    Ahogy írtam: 1db túlfeszültség elleni védelem van. Most vagy az van, hogy csak az egyik sztringet védi, és a másikat nem (reméljük), vagy ebbe az egybe kötötte mind a kettőt, és akkor egy potenciálra hozta a sztringeket, és a 2 sztring közötti feszültségkülönbség kiegyenlítőáram folyásához vezet. Én az utóbbira tippelnék, ha mindenképp tippelnem kellene. A túlfesz.védő a narancssárga, abból kellene kettőnek lennie!
    Vannak ott még kapcsolók is, amit mondjuk nem értek, hiszen az inverter alján van DC kapcsoló, de ha több dolog van beépítve a szükségesnél, az nem baj.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz swarz #8836 üzenetére

    Némi kávé elfogyasztása után:
    az van, hogy fogalmam sincs, hogy mi van ebben a DC dobozban! :Y
    A túlfesz.védőre oké amit eddig írtam, de ami mellette van, az talány! Az a 2 vékony, amik alá "segéd" van írva, azok nullfesz.tekercsek, és ezekkel a kapcsolókkal kombinálva ötletem sincs, hogy mit csinálnak! Azaz van, de inkább nem tippelgetnék.
    Konkrétan amíg nincs meg minden komponens cikkszáma és hozzá a datasheetek, és nem látható az, hogy hogyan vannak kötve, addig nem lehet tudni, hogy mi is történik...
    Simán lehet, hogy ez csinál egy önvezérlést, és ez köti sorba a 2 sztinget, ezért ugrik fel az 1. munkapont, és le a 2., de ezt a fenti infók nélkül nem tudhatjuk... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz swarz #8840 üzenetére

    No, a kapcsolók így már tiszták számomra. Igazából, ezek műszakilag még jobbak, mint az olvadóbetétek! A kötésük is - már amennyit látok belőlük - jók, a 3P kapcsolón oda-vissza megjáratta, ami terhelés alatti szakításnál előny!
    A "segéd" rész viszont nem tuszta számomra! Nekem ugyanis úgy tűnik, hogy áramszünet esetén manuális visszakapcsolást igényel! Ez nem fix, de én úgy tippelek...

    Az viszont baj, amit már korábban is írtam: 2 munkapontra 1 túlfesz.védő van kötve, így az eltérő feszültségű sztringek azonos potenciálra vannak kötve! Azzal most nem törődök, hogy maga a bekötés milyen minőségű. Az eredeti elképzelés amúgy nem rossz, sőt jó, csak kell még egy tőlfesz.védő, és nem szabad a sztringeket összekötni!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz mhcdoki #8839 üzenetére

    Igen, ide valóban elég kevés fér fel. Ha ilyen kevés a hely, és az is 2 részre van osztva, akkor én biztosan SolarEdge rendszert csinálnék (1 sztringbe kötve)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz swarz #8846 üzenetére

    "Hivatkozhat rá, hogy ez csak a Solarweb grafikonon látszik hibásnak, ez a meglévő kiépítés így jó"
    Semmi esetre sem hivatkozhat ilyenre! :N

    A hibát ők követték el, két különböző feszültségű sztringet tilos összekötni, mert kiegyenlítő áram fog folyni közöttük! Ha ezt nem érti meg, akkor küldjenek olyat, aki nem hülye a témához!

    "Amit a,, Segéd" részről feltételezel, helyes!"
    Jó látni, hogy még nem vagyok tök hülye a dologhoz, és felismerek olyan dolgokat is, amikkel korábban még csak nem is találkoztam! :R Azt viszont továbbra sem értem, hogy miért jó az, hogy áramszünet után nincs termelés? Ha nyáron elmentek 2 hétre nyaralni, és első nap áramszünet lesz, akkor pont az év legfontosabb 2 hete fog kiesni! Olyankor több a termelés, mint egész decemberben! Ez Neked konkrétan anyagi veszteséget, anyagi kárt jelent!
    Én kivetetném a francba, és a helyükre rakatnám a 2. túlfesz.védőt, a szakaszoláshoz pedig kérnék pl. olvadóbetétet.
    (Arról nem is beszélve, hogy a DC dobozba AC-t vezetni legalábbis aggályos...)

    "És még ott a kérdés, hogy a vezetékek elég hosszúnak lesznek-e, ha a plusz egy túlfesz.védőt beépíti?"
    - A tetőről lejövő vezetékek most is elérnek idáig, ergo az jó.
    - A sztringek most is be vannak kötve egy túlfeszbe, csak ezután nem egy, hanem két irányba kell menniük, itt is elég hosszú kell legyen.
    - A sztringek (elvileg) az inverterbe 2x2 vezetéken mennek a 2 munkapontra, amin még csak változtatni sem kell, tehát itt is elég hosszú marad.
    Egyedül az érvéghüvelyeket kell levágni a túlfesz.nél, és újakat feltenni, szóval nem lesz ezzel baj! :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz ginagina #8847 üzenetére

    Kérdés: mire?
    "Smart hot spot" (okos forró pont) helyett én inkább "hot spot free"-nek nevezném! :D
    Ez akkor jó, ha attól félsz, hogy (pl. rendszeresen visszatérő árnyék miatt) tönkre fog menni a napelemed. Elvileg az árnyéktűrése is jó, de én azt inkább teleshopos fogásnak tartom, és ki merem jelenteni, hogy egy Maxim paneles megoldás annál jobb árnyékra!
    A SolarEdge redszert (és más gyártók hasonló megoldásait) akkor kell választani, ha több eltérő tájolás van! Azt semmi más nem tudja olyan jól kezelni!
    Persze a SolarEdge-nek még rengeteg előnye van, mint pl. a napelemenkénti teljesítményoptimalizálás, a napelemenkénti monitoring, stb., de cserébe ez a legdrágább megoldás! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kagur #8890 üzenetére

    Ez nettó baromság :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz GIJoe #8892 üzenetére

    Huawei képzés idén nem lesz. Webináriumok voltak, de az elég hiányos. Jövőre fogok menni szervizpartneri képzésre amint lehet, de a vírus miatt még semmit sem tudni... :(

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kagur #8897 üzenetére

    A szaldó nem egy fizikai dolog, hanem egy elszámolási forma, innentől kezdve mérni sem lehet. :N
    A 3 fázisú mérő a fázisokat külön-külön méri. Ha Te 2 fázison csak fogyasztasz, akkor azon fogyasztást fog mérni. Ha 1 fázison nem fogyasztasz, akkor ott 0-t fog mérni. Ha 1 fázison visszatáplálsz, akkor pedig ott visszatáplálást fog mérni.

    Másképp fogalmazva:
    Ha 3 fázison vételezel, akkor a számlát nem fázisonként külön kapod, hanem összegezve.
    Pl.:
    1.f: 3000 kWh
    2.f: 2000 kWh
    3.f: 0 kWh
    Fizetendő fogyasztás: 3000+2000+0=5000 kWh.

    Az éves szaldós elszámolásnál ha Te egész évben 2 fázison csak vételeztél, és a 3. fázison sosem fogyasztottál, csak visszatápláltál, akkor sincs semmi különös, simán összegzik a 3 fázis értékeit.
    1.f: 3000 kWh
    2.f: 2000 kWh
    3.f: -4000 kWh
    Fizetendő fogyasztás: 3000+2000-4000=1000 kWh.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cd930 #8926 üzenetére

    Huawei garanciája jelenleg rugalmatlan, és csak cserével tudják megoldani. Fronius invertert egy minősített szerelő a helyszínen tud szerelni, bármit is ki tud cserélni benne, mindennel együtt max fél óra alatt. Az más kérdés, hogy szakértelem azért kell néha hozzá, és az osztrák központi szerviz-vonal segítségére nem nagyon lehet támaszkodni (eddig 4x hívtam őket, 2x össze is vesztem velük, mert annyira ostoba telefonos csókolommal beszéltem pl. "kikapcsolni, bekapcsolni próbálta már?" :W Pont tegnap volt a 2. alkalom, és miután meguntam a balf@szkodásukat inkább bediktáltam a csókának az Install manual számát, hogy ugyanmár nézzen bele, mert hallhatóan vakon van. Megjegyzem a magyar tech.supporttal nincs baj, csak amikor őket nem tudják akpcsolni, akkor van baj...)
    Szóval egy jólképzett szakember gond nélkül azonnal elhárítja Fronius esetén a hibát (pl. a felsorolásodból az Irsa Solar tulajdonosát van szerencsém személyesen is ismerni, és Őnála 100%, hogy nem lesz ilyen gondod...)
    A Huaweinél is pontosan ezt várom amúgy, de oda még kell pár év, hogy a telepítők, szervizesek megkapják a képzést! Idén indult volna, de a korna miatt elmaradt. Voltak webináriumok, de... maradjunk annyiban, hogy az nem az igazi...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #8946 üzenetére

    Ne gondolj nagy dolgokra, inkább csak az eljárásmód volt az idegesítő! :K

    Első esetnél a DataManager kártya volt a rossz, de több darab is. A DM kártyákra nem tudtunk csatlakozni. Ott álltunk az inverter mellett, bekapcsoltuk a wifit, kiírta a jelszót is (amit nem változtattunk meg), stb-stb, de nem engedett sehogysem rácsatlakozni. Hibás jelszó, hozzáférés megtagadva, és hasonló üzeneteket kaptunk (attól függően, hogy épp melyik telefonról, vagy tabletről próbáltunk csatlakozni). Fel is hívtuk a supportot úgy, hogy ott álltunk az inverter mellett, és minden utasításukat megcsináltuk. Itt szeretném megjegyezni, hogy én értem, hogy a supportos telefonos indiai (vagy nem is tudom honnan származó, de igen fura akcentusú) ember feladata az, hogy mindenkit hülyének nézzen, de 23 percig telefonáltunk vele, és természetesen egyetlen olyan mozdulatot sem csináltatott velünk, amit korábban ne próbáltunk volna már meg. Elég frusztráló, ha közel fél órán keresztül hülyének néznek, de végigcsináltunk mindent (áramtalanítani, Master/Slave kapcsolót csesztetni, stb-stb), és láss csodát, továbbra sem tudtunk csatlakozni az inverterre. Ekkor megkaptuk az engedélyt a wifi kártyák cseréjére. Kicseréltük, és láss még egy csodát: máris minden úgy működött, ahogy kell.
    Utána meg ment a levelezés, és piszok frusztráló volt, hogy egy szarul működő eszközről nekem kellett még bizonygatnom, hogy szar, mert nem tudok a gyártó által biztosított jelszóval rácsatlakozni a saját eszközünkre.
    Be is szóltam nekik nem túl elegánsan, hogy mi a töknek végeztük el a szervizpartneri képzést, ha nem szervizelhetünk? Mi van, ha ez egy ügyfélnél fordul elő, és nem egy saját rendszernél? Odamegyek, hogy jónapot, jöttem szervizelni, de ne tessék aggódni, még 2 hónap, mire megjavítom, mert ennyi idő kell, hogy lelevelezzem a gyártóval? Azzal a gyártóval, akit pont a kiépített szervizhálózat miatt választott más gyártóval szemben? (Hiszen a SAJ, az SMA, a SE, stb. pont ebben gyengébb!)
    Persze bocsánatot kértek, és utána ebből már nem volt gond, de leginkább mert a magyar csapattal tartom a kapcsolatot, ők meg ismernek személyesen, és nem néznek hülyének...

    Második eset pedig most volt. Az van, hogy a parkjainkban van kb. 600 inverter, és észrevettem, hogy van kb. 20, amik időnként minden hibaüzenet nélkül újraindulnak. Mivel az asztalom mellett kialakítottunk egy monitoring falat, így azért nem nehéz kiszúrni azt, amit az ember nem lát, ha nem nézi folyamatosan:

    Értük már tetten az invertert neten is, meg a helyszínen is, és a lehívott adatokból is látszik, hogy volt baj. A hibáról kiderült, hogy 112 a hibakódja, és mivel alacsony prioritású hiba, nem érkezik róla jelzés, csak ha a hibaszám 1 nap meghaladja az 50-et! A dolog pikantériája viszont az, hogy random jelentkezik! Alapvetően magas páratartalom, és alacsony besugárzási érték kell hozzá, de azért kell valamekkora kraft is, mert a 25/27kW-os inverterek 1000W termelés alatt sosem csinálják, és akkor is jellemzően 10-14 óra között! A hiba a 19 parkos területünkön jelentkezett kizárólag, összesen 4 erőművünkben, amik ráadásul egymástól mindegy milyen messze vannak (értsd: ha számozva lennének a parkok, akkor az 1. a 3. a 7. és a 19. park fizikai elhelyezésüket tekintve). A hiba jelentkezik olyan parknál, ahol megy keresztül rajta nagyfesz.hálózat (3.), de a többinél ilyen nincs. Jah, és ami még poén, hogy van, hogy egymás melletti inverterekkel van ez, és van, hogy egy 5-ös csoportból csak 2-nél! Az érintett parkok telepítése között összesen fél év telt el, szóval először még ezt is kizártuk. Az inverterekre az árnyék miatt vagy csak alsó sor napelem, vagy csak felső sor napelem van kötve, és az érintett inverterek között van mindkettőből szép számmal, tehát ez sem talált.
    Persze próbáltam okos lenni, és magam kísérletezni. Észre vettem, hogy egy park 1-es és 4-es invertere újraindulgat, de a 2-es és a 3-as nem. Odamentem, kicseréltem az 1-2-t, és a 3-4-et, mert ha eztán a 2 és 3 indul újra, akkor DC vagy AC oldalon kell keresni a hibát, ha továbbra is az 1 és 4, akkor az inverterben. Ezzel a tesztel mondjuk pont befürödtem, mert utána az 1 és 2 indult újra! :DDD Persze később a logfájlokból megtudtam, hogy az 1-2-3-4 mind újraindult, csak én épp nem akkor néztem, amikor a 2-3 is... :W
    No mindegy, a magyar csapattal egyeztettünk, és kicseréltünk egy ECOFIL boardot egy inverteren, és küldtek 4 Capacitor Kit-et, hogy meghatározott inverterekbe tegyük bele. Persze azóta nem volt olyan idő, hogy újraindult volna akár más inverter is.
    A Capacitor Kit-et az inverteren belül egy meghatározott ponton a 3 fázisra kell kötni és a nullára. Ehhez van rajta 3 fekete (mindegy melyiket melyik fázisra kötöd), és egy kék (4-es számú kábelhez). Végre meghozta a futár, hónom alá csapom egyik kollégám, pattanunk autóba, egy inverter kiválaszt, lekapcsol (napközben vagyunk, volt termelés is) és gyorsan be is teszem a helyére. Inverter visszatesz, bekapcsol, és semmi... se kép, se hang, se LED.
    Na, mondom ezt azért átbeszélem velük, mielőtt bármit csinálok. Hívom a magyar csapatot, nem veszik fel. Hívom a supportot a +43-as számon, néni felveszi németül. Szerencsére egész folyékonyan beszélem a nyelvet, mondom csókolom, a magyarokkal szeretnék beszélni. Ok, kapcsol. várok, várok, semmi. Egyszer csak egy újabb fura angol kiejtésű felveszi, természetesen angolul. Szerencsére az is megy folyékonyan, mondom a magyarokat keresném.
    És itt kezdődtek megint a gondok! :U
    Hát, ők épp nem elérhetőek, csak kb. 1 jó óra múlva, tud-e nekem segíteni? Na, most szerintetek a fentieket kicsit bővebben hogy kell elmondani angolul? Ejj, mondom ez nem lesz jó, rövid változat legyen: megjött a capacitor kit, betettem, azóta nem indul az inverter. Válasz: DC és AC oldalt egyszerre áramtalanítani próbálta már? Mondom ez hülyének néz, vagy olyan hülye, hogy azt hiszi, hogy termelés közben kötöttem szét majd össze 2 alaplap között a 3 fázist... Felhívtam a figelmét rá, hogy nyugodtan ugorjunk oda, ahol technikai részletekről beszélünk, mert ez így hosszú lesz, és kellemetlen. Megadtam neki a szervizfolyamat számát, hogy nyomon tudja követni hol tartunk, gyorsan futtában átvettük, stb. Ekkor megkért, hogy várjak, megnéz valamit. Hallom, hogy nagyon törpöl valamin, és 2 perc után feltettem a nagy kérdést: "are you searching for the capacitor kit install manual?" "Őőő, yes." Istenem... megadtam neki a manual azonosítószámát, hogy gyorsabban meglegyen... Kérdi hogy kötöttem be? Harmadszor is elmondtam. Aszonygya úgy jó! :W
    Itt elvesztettem a türelmem, és közöltem vele, hogy mivel nem akarok később vitát a garanciáról, ezért telefonáltam, és 3 lehetőség van: 1.) kiveszem a kitet, megnézzük indul-e nélküle az inverter? 2.) a kitet átteszem egy másik inverterbe, és megnézzük az elindul-e? 3.) egy másik kitet teszek ebbe az inverterbe. Nincs több opció, ő válasszon, hogy ha bármi elszáll, mondhassam, hogy ezért telefonáltam. Itt már nagyon izzadt, ezért gyengéden rávezettem, hogy a legkisebb rizikó az 1.) és 3.) opcióban van, de az első önmagában simán ráér a hármas után is, ha nem indulna. Megkért, hogy tegyem ezt, és szóljak vissza ha továbbra is baj van. Szerintem remegett szegény keze mikor letette a telefont...
    Persze a capacitor kit volt a rossz, 4-ből 3 hibátlanul megy, de mi pont kifogtunk egy hibásat, és pont azzal kezdtük. Murphy. A bajom nem ez, hanem az, hogy megint hülyének néztek, és azt nem nagyon szeretem.

    Aztán hívott a magyar csapat amint tudott, és elnézést kértek, meg jól elpoénkodtunk (mondjuk úgy könnyen poénkodtak, hogy én már kideítetem mi a gond), de amúgy is tök jó a viszony köztünk. Viszont megtudtam, hogy ez a 112-es hiba egy ideje már az inverterekben javítva van, és valószínűleg ezek olyan inverterek, amikben még nem volt. Normál esetben elő sem jönne, csak néha rejtélyes körülmények között - mint nálunk is, de én meg vagyok olyan hülye, hogy az ilyenen ne bosszankodjak, hanem kihívásnak tekintsem! :D

    Tehát nem győzöm hangsúlyozni! Olyan csapatot érdemes keresni, akik nem csak az eladáshoz, sőt, nem csak a telepítéshez értenek! Telepíteni napelemet egy cukrász is tud, ha egyszer valaki megmutatja neki! A lényeges különbség abból fakad, ha valami picit is eltér a normálistól, a megszokottól! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz jbnd-007 #8948 üzenetére

    hogy alakultak a havi termelések?
    Korábban többen is írtruk, hogy nálunk hogy néztek ki a számok. Nálad mi a helyzet?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Őstermelő #8952 üzenetére

    Nem. A 112-es hibát több minden is okozhatja, de mind fizikai jelenség. Pl. magasfeszültség van a közleben, és annak az elektromágneses tere gerjeszt, vagy a DC kör túl nagy hurkot képez, és ez indukál, stb-stb... Ezeken kívül okozhatja még akár hibás komponens is az inverterben (mi tesztként az egyik inverterben ezért cseréltük ki az ECOFIl alaplapot).
    Mindenképp azzal célszerű kezdeni, hogy mikor, milyen körülmények között jelentkezik a hiba? És itt ez alatt értem a fényviszonyokat, a páratartalmat, de még a panelhőmérsékletet is! Adott esetben a fagy is beleszólhat!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Őstermelő #8952 üzenetére

    Jobban végiggondolva lehet, hogy szoftverfrissítés megoldotta, elvégre a 112-es kódot akár mérési hiba is okozhatja! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gusztin #8956 üzenetére

    Mire mennél a napsütéses órák számával? 🤔
    Januárban egy nagyobb adag statisztikát készülök Veletek megosztani, abban ez a szám is szerepelni fog, és sokan meg fognak lepődni. A napsütéses órák száma ugyanis köszönőviszonyban sincs azzal, amit sokan gondolnak. Amikor valaki (sokan) azt mondja, hogy 1200-1300, olyankor már tudom, hogy vakon van, és csak olvasott valamit egy hozzá hasonló tudású, jellemzően marketing célokkal létrehozott weboldalról... ;]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Brado #8959 üzenetére

    Kérdés, hogy mekkora az eltérés a 2 tájolás között? Ha feldobod a 2-2 panelt, akkor évente pár alkalommal lesz vágás a teljesítményben, ha a 3-3-at, akkor valamivel többször. Viszont mivel már nem lesz semmi extra költséged, csak a napelemek és a tartószerkezet hozzá, így simán megérheti a nagyobb bővítés. De mondom, tudni kellene a 2 tájolás közötti eltérést...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz jbnd-007 #8962 üzenetére

    a 3,9 kWp teljesítményű rendszered 11 hónap (február és december tört hónap) alatt termelt 4,812 kWh energiát. Mi ezzel a baj?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz jbnd-007 #8965 üzenetére

    költözz le albániába! ;]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák