Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LOTR

    addikt

    megküldték végre a napelemes ajánlatot is
    10kwh akkupakk 3,17m - tehát ~220k önerő
    5kwh akkupakk 2,12m - tehát ~200k önerő

    375*13 = 4,875kwp napelem meg 2,37m, hát nem kevés fajlagosan ez sem (plusz az egyéb engedélyeztetés, tervezés, kötelező nyilvánosság 80k)

    nem volt idő mástól is kérni árajánlatot, de nálatok mik az ajánlatok?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #591 üzenetére

    komoly különbségek vannak, akkor
    amit én kaptam ugyan ilyen ajánlat, annak a végösszege 5,6m fölött van és a munka jellegű díjaknál 725k szerepel, ami szinte duplája a tiédnek
    (akkupakk is 3m fölött van és hozzá jön még 166k munkadíj)

    mondanám, hogy "vicces", hogy saját zsebből csinálunk egy rendszert annak a fajlagos költsége 350k alatt van, a pályázatosnak meg közel 500k/kwp...

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #593 üzenetére

    láttam közben más friss ajánlatát is egy másik cégtől, ők akkupakkra beleírták, amit a pályázat megenged maximumot
    vállalkozóként gondolkozva, persze minél nagyobb legyen a profit és összességében nézve ~5-10milliós fejlesztésért az a néhány 100k "önerő" még mindig jó, de tudva azt, hogy mennyire túl van már minden árazva, és talán választási lehetőség is van még, úgy már nem tetszik a dolog

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Skylukos #596 üzenetére

    úgy emlékszem benne van, hogy csak az egyik műszaki tartalom választható, és a másik megkötés, hogy maximum 12kw-nyi hőszivattyús kapacitás lehet - de ha biztosra akarsz menni, érdemes lenne erről is hivatalos állásfoglalást kérni

    (korábban volt szó róla itt a topikban és feltételeztük hogy levegő-levegőnél csak 2 kültéri egység lehet, de erről hivatalos állásfoglalást még nem mondott/hozott senki, úgyhogy ez nem biztos - tehát ha valaki esetleg tud biztosat, megoszthatná a topikkal)

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #598 üzenetére

    emlékeztem rá, hogy beszéltük, de lehetett volna egyértelműbb is a válasz, de akkor végülis kénytelenek vagyunk beérni ennyivel

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    közben nézegetem a nyílászárós árajánlatot
    ilyen, hogy toktoldó az elszámolható költség?

    mert a redőny és rovarháló nem, az rendben van, de annak ellenére, hogy felméréskor itt azt mondták, hogy bőven bele fog férni, most kiszámoltam mennyi m2 felület, azt összevetve a végösszeggel, bőven a támogatható mérték fölött van egységárra vetítve

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Rolly #613 üzenetére

    mi pont most kaptuk meg a friss árajánlatot saját költséges napelemre és 358k/kw-ra jött ki, ősszel még 343k lett volna (az eon adminisztráció folyamatos .... miatt nem vettük meg akkor), de a panelek ára ennyivel (9%-ot) emelkedett azóta (állítólag jövőre még több lesz)

    a pályázatos ajánlatban mindennel együtt 510k/kw az egységár

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #627 üzenetére

    én olyan ajánlatot kaptam, ahol ezek a támogatásban lévő, tehát elszámolható költségek között vannak (és úgy vettem észre, hogy ezek már a 485k feletti keretbe férnek csak bele, tehát valószínűleg ezek valami más címen számolhatók el):

    Pályázathoz kapcsolódó kötelezően megvalósítandó tételek
    Villamosmérnöki tervezés munkadíja
    Kötelező nyilvánosságra hozatal

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz BlackJack21 #635 üzenetére

    ez a kérdés engem is érdekelne, hogy aki beadta már a pályázatot, ők hogy oldották meg ezt a villanyszereléssel kapcsolatos 3 tételt?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz BlackJack21 #647 üzenetére

    ha jól értem amit írsz, az kizárólag az 5kwp napelemre vonatkozik? és így csak az 1-es típusra?
    mert 5mwh fölötti fogyasztásra, pl 12kw-os hőszivattyúval és akár elektromos hmv-vel, valószínűleg már nem lesz elég a 3x10A
    vagy ezt ki határozza meg, mi alapján lehet benyújtani az igényt?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz BlackJack21 #650 üzenetére

    de éppen ez az, hogy ha jól tudom annak nincs külön költsége, hogy az áramszolgáltató milyen órát/órákat tesz fel
    annak van költsége, hogy megfelelően legyen kialakítva a mérőhely a fogyasztásmérőknek és az elektromos kábelezésnek

    tehát ahogy korábban is írtam, úgy kell a szabványos mérőhelyet kialakítani, hogy legalább 2 órahely beleférjen (esetleg B vezérelt még harmadiknak, de az már nem biztos, hogy beleférne a támogatott keretbe), hogy majd ha esetleg kedvezőbb lesz a H tarifa, mint a napelemes, akkor egyszerűen át lehessen kötni a H mérőórára a hőszivattyú(ka)t (nyilván addig H tarifás óra sincs még felszerelve, csak a fogadására alkalmas a mérőhely)

    persze ha valakinek a jelenlegi fogyasztása is már kimaxolja a a rendelkezésre álló napelemmel megtermelhetőt, neki akkor lehet már célszerűbb egyből H tarifásra kötni a hőszivattyúkat

    de akkor ezek szerint leadás előtt ezt még jobban pontosítani kell nekünk is, mert még sok a kérdés

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz topas100ec #652 üzenetére

    ehhez a tételhez szerintem is ez a magyarázat áll a legközelebb
    - villamos energia közcélú hálózathoz történő csatlakozásért fizetendő díj hőszivattyúhoz:
    316.992 forint;

    az első pont felvetése is érdekes, de azzal nem értek egyet
    a pályázat kiírójának nem hinném, hogy sok köze lenne ahhoz, hogy a pályázó hogy fizet az áramszolgáltatónak, ha jól emlékszem annyi kikötés van, hogy haszon (pénzbeli bevétel) nem származhat a napelem termeléséből
    egy átlagos hmke esetén nem az adott háztartás fogja elhasználni a megtermelt energia jelentős részét, hanem az vissza lesz vezetve a hálózatba (leginkább sajnos pont akkor termel a napelem, amikor nincs rá igény...)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz topas100ec #656 üzenetére

    ezt már írtam korábban is, ahogy én tudom:
    azért konkrétan nem kell fizetni, hogy a szolgáltató beteszi a mérőszekrénybe a H tarifa mérésére szolgáló órát (ugyan úgy, ahogy azért sem kell fizetni, amikor a napelem átvétele megtörtént és lecserélik a mérőórát oda-vissza számolósra)
    azért kell fizetni, hogy előtte az a mérőhely ahova beszerelné, az szabványos legyen, mert csak olyanba teszik be, ez nagyjából annyit jelent, hogy legalább 2 mérőórának elegendő mérőhelyet kell kialakítani (ez tulajdonképpen 2db műanyag "doboz" megfelelően kábelezve)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    kapott valaki olyan hőszivattyús fűtésről szerződést, amin több split klímával lett megoldva a helyzet?
    ezt a sort, ha pl 3db kültéri egység van összesen 11kw teljesítménnyel, így kell kitölteni?

    - Fűtési rendszer elektrifikálása hőszivattyús rendszer kialakításával: 3 db/11kw

    illetve a klíma hűtési vagy fűtési teljesítményét kell beleírni?
    köszönöm

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    nem szoktam figyelni, de egy pályázatos fb csoportban végre valaki kérdezett értelmeset, amire jött is használhatónak tűnő, hivatalos válasz, ami nyilván több új kérdést vet fel, de hátha tud rá válaszolni valaki innen, tehát kivonatolva be is másolnám:
    ide teszem az eredeti írást is: [link]

    1)
    A pályázati kiírásban így szerepel: "Zártrendszerű használati melegvíz tároló és fűtő kivitelezése 122.511 Ft", pályázat beadási felületen így szerepel: "Használati melegvíz előállítására alkalmas indirekt tároló beszerelése, szükség esetén a kapcsolódó hőcserélő, illetve elektromos fűtőbetét alkalmazásával". Ez milyen készüléket takar? Van kivitelező aki közönséges villanybojlerre ad ajánlatot és ezt szerepelteti a pályázatban, lehet ilyen sima bojlerrel is pályázni?
    Válasz: Nem a sima bojlert takarja ennek költsége, hanem fűtőbetétes, indirekt kell, hogy legyen. (eszerint nem vehetek egy 80-100... ezer Ft-os sima bojlert le a polcról az akármilyen boltban)

    2)
    Pályázati kiírásban megjelent: Villamos energia közcélú hálózathoz történő csatlakozásért fizetendő díj hőszivattyúhoz 316. 992,- Ft azonos-e a pályázati felületen, a műszaki tartalom alátámasztása fül alatt kiválasztható Hőszivattyú berendezés ellátását szolgáló elektromos vezeték kiépítése (korszerűsítéshez tartozó megjelöléssel) ponttal, amit csak a pályázatban regisztrált kivitelezőhöz kapcsolhatunk? A nevéből adódóan azt gondoljuk, hogy ez villanyszereléshez tartozik, de nem tudjuk a villanyszerelőnél szerepeltetni, mivel csak regisztrált kivitelezőt enged a felület, a villanyszerelőnek pedig nem lehet regisztráltnak lennie, hiszen ilyen kivitelezői kategória nincsen. (céges videóban szintén azt mondják, hogy ezt az összeget ide vigye fel a pályázó)
    Válasz: Nem, nem azonos!

    Amennyiben nem azonos, akkor ez konkrétan minek a díja? Mit takar a 316 992,- Ft-os összeg? Melyik kivitelező szerződésében kell szerepeltetni, és milyen néven kell rögzíteni a pályázati felületen?
    Válasz: Ez igazából szakmai jellegű kérdés, amelyre jogszabályi háttér ad részletes magyarázatot: [link]

    Felhívtuk Vas megyei Széchenyi irodát is, az utolsó kérdésünkkel kapcsolatban. Kérdések feltevése után pár óra elteltével visszahívott a hölgy, hogy mit tudott "kinyomozni" nekünk.
    A hölgy válasza: Ezt a 316.992 Ft-os díjat adja meg az ajánlatában a hőszivattyú kivitelezője a fűtési rendszerhez köthető elektromos hálózat kiépítése sorban. Amikor a pályázati felületen elkezdjük kitölteni a műszaki tartalmat, költségeket.., akkor pedig adjuk össze a hőszivattyús ajánlatban szerelő elektrifikálás ( a megadott "masina" ára) és az elektromos hálózat kiépítése (316.992 Ft) összegeket ÉS egy sorba, a meglévő fűtési rendszer elektrifikálása sorába (pl. 2 millió a szivattyú, akkor ehhez adjuk hozzá ezt a 316.992 Ft-ot, így 2.316.992 Ft kerüljön ebbe a sorba) írjuk be, valamint az alsó részletező mezőbe írjuk be a két külön összeget megnevezéssel!
    Ha ezt így csinálom, akkor ismételt kérdés:: Mit rögzítsünk a műszaki tartalom alátámasztása fül alatti HŐSZIVATTYÚ BERENDEZÉS ELLÁTÁSÁT SZOLGÁLÓ ELEKTROMOS VEZETÉK KIÉPÍTÉSE sorba, melyhez csak pályázatban regisztrált kivitelező ajánlatából lehet bármit is beírni?
    Válasz: Ezt a kivitelező tudja megmondani. Vannak olyan hőszivattyúk, amikhez az áramszolgáltatónak külön kábelezést kell kiépítenie. Ennek szerepeltethető összegét nem tudta megmondani, és azt sem, hogy melyik pályázatban regisztrált kivitelező fogja megadni árajánlatában, a napelemes, vagy a hőszivattyús és milyen címszó alatt!!!

    kérdések
    1)
    akkor ezek szerint pl az ariston lydos hybrid sem megfelelő hmvnek?
    2)
    itt pedig az egész rész továbbra is kérdéses
    illetve, akinek már le van adva, hogy oldottátok meg?

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #755 üzenetére

    ahol hagyományos split klímák (vagyis levegő-levegő hőszivattyúk) kerülnek beépítésre, ott lenne érdekes valami másik megoldás hmv előállításra (mert pl csak egyszerű villanybojlerek működnek), de akkor ezek szerint ez a csoport kiesik ebből a részből

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz LOTR #751 üzenetére

    A pályázati kiírásban megjelent:
    Villamos energia közcélú hálózathoz történő csatlakozásért fizetendő díj hőszivattyúhoz 316. 992,- Ft azonos-e a pályázati felületen, a műszaki tartalom alátámasztása fül alatt kiválasztható Hőszivattyú berendezés ellátását szolgáló elektromos vezeték kiépítése (korszerűsítéshez tartozó megjelöléssel) ponttal, amit csak a pályázatban regisztrált kivitelezőhöz kapcsolhatunk?

    folytatom ezt a témát
    többekkel való egyeztetés során arra jutottunk, hogy erre a kérdésre adott válasz szerintünk téves, mert úgy lenne logikus, ha ez a két tétel azonos lenne
    hiszen a H tarifa igényléséhez szükséges dokumentáció jellemzően a hőszivattyústól fog származni és ez alapján van a H tarifához tartozó csatlakozási alapdíj is meghatározva (most már az alanyi jogon járó 32A fölötti igényt H mérőn is ki kell fizetni, ugyan úgy 3900 Ft+áfa áron, és ehhez direktbe, tehát megszakítás nélkül kell bekötni a hőszivattyúkat az órával, így ennek is lesz munka és anyagdíja is)

    ha pedig ez a kettő tétel nem lenne azonos, akkor még mindig kérdés lenne, hogy mégis mire lehet ezt a 316.992 Ft-ot elkölteni és akkor a H tarifához tartozó amperbővítés és villanyszerelés költségét is a hőszivattyú kialakítási költségéből lehetne csak levonni - de ezt így elég nehéz lenne elképzelni, így valószínűleg a fenti két tétel azonos

    ha bárki tud biztosat, szerintem minden olvasó szívesen venné, ha megosztaná a topikkal

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #763 üzenetére

    ezt a pontot részleteznéd kicsit:
    2) A 316K Ft összeget én H-tarifás csatlakoztatásra kértem. Mérőóra, anyag, extra amperek.
    A hőszivattyúhoz az elektromos vezeték kiépítése külön 200K.

    mi a hőszivattyússal úgy írtuk meg a szerződést, hogy ezt a 316k összeget beleírtuk az árajánlatba is (az alábbi névvel) és a szerződésnél a 6. oldalon meg ehhez a sorhoz:
    Fűtési rendszerhez köthető elektromos hálózat kiépítése

    a beadó felületen meg a költségeknél ehhez írjuk:
    A hőszivattyú berendezés ellátását szolgáló elektromos vezeték kiépítése
    így tűnik logikusnak, bár ugye a csatlakozási alapdíjért (amperbővítés) az eonnak kell fizetni és a mérőóra tulaja az eonnal fog szerződni emiatt, de erre sem tér ki a beadási felület, hogy ez most hogy van szétosztva

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz LOTR #760 üzenetére

    felhívtam az émit és a telefonos ügyintéző megerősítette, hogy ezt így kell csinálni (nem volt benne teljesen biztos, de abban maradtunk, hogy mivel a rendszer is csak így engedi és ezzel a kérdéssel és a lehetséges megoldási móddal már többször találkozott, így nagy valószínűséggel jó lesz így)

    a katás alanyi adómentes költségekre is az volt a válasza, hogy ott a száma/ajánlat végösszege egyben a nettó ár is, áfatartalom pedig ugye 0
    viszont azt megemlítette, hogy volt egy érdeklődő, akinek így feltöltve állítólag nem fogadta el a rendszer, neki azt tanácsolta kérjen emailben állásfoglalást erről - itt még nem tartok, meglátjuk majd mi lesz

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    valaki abban tudna segíteni, hogy regisztrált kivitelezőként mit/hol kell rögzíteni vagy mit kell tenni ahhoz, hogy a vele szerződésben lévő pályázó a pályázati portálon ki tudja választani a szerződött kivitelezői listából?
    köszi

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Aidan85 #781 üzenetére

    köszi srácok

    ez valóban igaz, de ahol van több kivitelező, ott ha egyik már beregisztrálta az adatokat a szerződés alapján, akkor megnyílik a továbblépési lehetőség
    viszont elméletileg mindegyik kivitelező beregisztrált már minket, de az utolsót még nem látom, nem tudom mennyi idő kell az átfutáshoz, de ezek szerint nem frissít túl gyakran a rendszer

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #793 üzenetére

    ajánlom Borvendég Zsuzsanna könyveit, illetve munkásságát figyelemmel követni, mert "bájos", hogy sokan még ezzel jönnek, hogy a jelenlegi kormány lop...
    legyen egy ide vágó link is, ha valaki nem szeretne keresni [link]

    gondolatodból kiindulva, így -finoman fogalmazva- a teljes eu vezetést is elmarasztalni lehetne, mielőtt bárki azt gondolná, hogy ők szeretetszolgálat és azért vannak, hogy a tagállamok polgárainak jobb legyen...

    de szerintem ne keverjük ide a politikát, ezt a ~200milliárdot el kell költeni, hogy milyen formában és mi a valós értelme, felesleges is belemenni

    hogy legyen témába vágó rész is, ahogy észrevettem minél közelebbi a leadási határidő, annál nehezebb belépni a rendszerbe, délelőtt nekem nem is sikerült, úgyhogy ebből kiindulva nem ajánlanám senkinek, hogy utolsó pillanatra hagyja a dolgokat

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #804 üzenetére

    legtöbbektől én is azt hallottam, hogy a kizárólag napelemesek árasztották el a kivitelezőket, nálunk olyan is csak napelemes kivitelezők között fordult elő, hogy nem tudtak árajánlatot adni kapacitáshiányra hivatkozva (de ahogy hallottam, több helyen előfordult, ha valaki azzal kezdett, hogy 5 pont biztos van, akkor azért egyből lett még hely)

    újabb kérdések közben, mivel itt még nem tartok, belépni, meg nem tudok, aztán előkészíteném az anyagokat, ha tudom
    - villanyszerelőtől, akkor semmit nem kell feltölteni, elég ha a felületen a költségeknél és a műszaki tartalomnál rögzítve vannak az adatai?

    - energetikustól szintén kellenek a fenti adatok, de ide kell még akkor árajánlatot és szerződést is csatolni (gondolom ilyen ~1 oldalas, néhány soros elég)?
    ha jól értettem, a hiteles(!) tanúsítványt is csatolni kell (ez a kiinduló állapoté)
    a tervezett, végső állapotról szóló nem hitelest fel kell tölteni?

    emiatt kettő tanúsítvány tulajdonképpen már van (egy hiteles a kiindulóról és egy nem hiteles a tervezettről - a gépészet várható fogyasztásának meghatározása/alátámasztása miatt), így talán számla is van róla, számíthat a kiállított számla dátuma, vagy jobb a számlát kérni később?

    a kiírás az 51. oldalon említi ezeket:
    12) a meglévő állapotra vonatkozó energetikai tanúsítvány teljeskörűen, olvasható
    módon benyújtásra került;
    13) a fotódokumentáció teljeskörűen, olvasható módon benyújtásra került;
    14) a Vállalkozási szerződés(ek) teljeskörűen, olvasható módon benyújtásra került(ek);
    15) az energetikai tanúsítási, illetve engedélyezési tevékenységet alátámasztó
    szerződés(ek)/megállapodás(ok) teljeskörűen, olvasható módon benyújtásra
    került(ek).

    13-as pont:
    mennyire kellhet ezt részletezni? 4 db, égtáj szerinti kép az épületről elég lehet? (energetikában amúgy is szerepelnek képek)
    köszi

    #806 Atomgeszi
    tegnap sem ment nekem sem, de ma rosszabb
    telefonban azt mondták, hogy folyamatosan több százas várólista van, így célszerű a csúcsidőszakon kívül, este 5-6 után próbálkozni...

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Aidan85 #810 üzenetére

    végre beengedett a rendszer, de volt 1200 körüli várakozó lista is
    nyilván mindenkitől kérdezem, de te akkor ezeket hogy oldottad meg:

    a beadási felülethez regisztrált belépési adatoknál szereplő névnek már meg kell egyezni a pályázó nevével? vagy elég, ha a 'pályázó adatai' menüpontnál helyesen van megadva?
    A pályázat elutasítását eredményezi, ha a pályázatot nem a támogatás igénybevételére
    jogosult, vagy meghatalmazottja nyújtotta be.
    vagy ha nem egyezik a felületre regisztrált név a pályázó nevével, akkor az már meghatalmazottnak számít? - csak emiatt nem kezdeném el újra az egész kitöltögetést

    Engedélyezési tevékenységet alátámasztó szerződés / megállapodás - ez pontosan mi?

    A pályázat benyújtását megelőző hónapra vonatkozó villamosenergia fogyasztási számla
    de ha a 2-es típusra pályázik valaki, akkor energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni a tervezett fogyasztást, viszont tervezett állapotról nem kér mellékletet, akkor hiteles tanúsítványba kell beleírni, hogy mik lesznek várhatóan a fejlesztések?

    továbbra is kérdés
    villanyszerelőtől és energetikustól milyen dokumentumok kellenek?
    mert ez alapján:
    Energetikai tanúsítást alátámasztó szerződés / megállapodás
    energetikussal kell szerződni, de a villanyszerelővel nem és árajánlatot is csak a regisztrált kivitelezőktől kéri

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Aidan85 #815 üzenetére

    nyílászárók csak olyanok lehetnek, amik megfelelnek az energetikai normáknak, emiatt pontosan tudni lehet az energetikai tulajdonságokat (legalábbis van egy alsó határ, amitől gyengébb nem lehet), a méretek meg szintén ismertek

    itt sokkal inkább amiatt kérdeztem, ami alapján energetikai számításokkal bizonyítható, hogy a tervezett módosítások következtében az épület energiaigénye mennyi lesz, mert amikor ez megvan, elviekben csak ez után lehetne a napelemes rendszer méretét meghatározni (az 1-es típusnál meg ugye a villanyszámlából számítják)
    akikkel beszéltem, ilyen tanúsítványt senki nem adott be, napelemes kivitelező is megnézte a komplexekre leadott energetikákat és ott sem voltak ilyenek (csak beleírva, hogy nyílászárócsere, meg elektromos fűtés...) - az más kérdés, hogy a gyakorlatból tudjuk, hogy az 5kw napelem nem fogja fedezi az energiaigényt, de attól ez még nem bizonyítja az adott méretű (pl 5kw) rendszer szükségességét

    mod
    hozzáteszem, jó irányba indult el ez a pályázatosdi, hogy így próbálkoznak az online beadással, de ez a rendszer és az átgondoltsági állapota egyelőre attól még botrány, de végülis valahol ezt is el kell kezdeni

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Aidan85 #819 üzenetére

    ha a napelem várható termelését alapból elhasználjátok már most is, akkor egyből köttesd a hőszivattyút H tarifás mérőórára, szerintem hosszú távon így jársz a legjobban

    nem lepődnék meg, ha valóban így lenne, ahogy írod, mi meg csak túl ésszerűen próbáltunk gondolkodni

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Aidan85 #825 üzenetére

    ezt majd még gondoljátok át szerintem
    én így tudom a H tarifa működését: fűtési idényben a kedvezményes H tarifa kerül kiszámlázásra, míg az ezen kívüli időszakban (pl. nyáron hűtési üzemmódban) normál A1-es tarifa

    a napelemmel kapcsolatban az a helyzet, hogy sajnos éppen akkor termel leginkább, amikor nincs rá szükség, mert a legtöbb energiát hidegben és sötétben (nyilván van összefüggés) használjuk fel, ami jellemzően a téli időszakban van, a napelem meg nyáron termel

    hűtésre jóval kevesebb energia megy el a fűtéshez képest
    úgyhogy nem mindegy, hogy amikor sok energia kell (télen) akkor azt az áramot 24 Ft-ért veszed (H), vagy 38 Ft-ért (A1)

    de nálatok sokat gondolkodni sem kell, mert ahogy említetted már most is elfogy 5-6mwh évente, ami kb az 5kw napelem termelése, ha ehhez hozzájön egy hőszivattyú, akkor annak a költségeit kell csak fizetni leginkább 24ft/kwh áron a 38 helyett
    más téma
    ismét próbáltam hívni émi-t, úgy tapasztalom ez standard náluk, hogy több perces várakozások után, mikor végre felveszik, egyből megszakad a vonal, és kezdődhet elölről a folyamat, az ötödiknél már gondolkodtam, hogy próbálkozzak e újra

    - villanyszerelőtől semmit nem kell feltölteni, csak rögzíteni a költségeket és a kivitelezői adatokat
    - energetikustól kell szerződés is, de nem kell a 6. számú melléklet, csak az adatok szerepeljenek mindkét féltől és persze az ár

    - ha valaki olyan helyzetbe kerül, mint ahogy mi is, hogy a kivitelező rögzítette a szerződést a rendszerben, de a műszaki tartalomnál kiválasztani sajnos nem tudjuk, mert nem jelenik meg, akkor az volt a tanács, hogy vegyük fel azt a folyamatot egy másik kivitelezőhöz, de a leírásba írjuk le helyesen is, így legalább le fogjuk tudni adni (meg persze írjunk emailt, hátha jön használható válasz)

    - mindegy milyen névvel történt a pályázati portálra a regisztráció, az számít, hogy kinek az adatai vannak megadva és kinek az ügyfélkapujával lesz hitelesítve (ha ez nem a pályázó, akkor kell a meghatalmazás)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz LOTR #828 üzenetére

    esetleg valaki tud hasonló helyzetről, hogy mi van akkor, ha az egyik kivitelezőjét (aki elvileg helyesen rögzítette az adatokat és erről visszaigazolást is kapott) nem találja a legördülő listában?
    (én tudok többekről is hasonlót, csak megoldást nem hallottam - az említett telefonban ajánlott legvégső ötleten kívül)

    így leadási határidős hétvégén, egyelőre még nem olyan megnyugtató a helyzet

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Skylukos #833 üzenetére

    ezt a letöröl és újra felvesz dolgot nem próbáltuk

    pl napelemes kivitelezőt ki tudom választani bármelyik tevékenységhez a műszaki tartalomnál, úgyhogy ezt egyelőre úgy látom, hogy nem vizsgálja a rendszer
    a legnagyobb probléma jelenleg, hogy pénteken 12 órától már nem elérhető az ÉMI, legközelebb csak hétfő reggeltől, így nem tudjuk hol van a hiba
    emailt természetesen még tegnap megírtam

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz LOTR #834 üzenetére

    szerencsére meglett a probléma
    a kivitelezőnek (ahogy láttam) kettő különböző helyen is fel kell rögzíteni a szerződött partnereket (adószám megadásával együtt), ez a lépés maradt ki:
    A regisztrált kivitelezőnek az EPTK felület kivitelezői nyilvántartás rovatának fejlécében található „Szerződésrögzítő” gomb alkalmazásával van lehetősége az Ön adóazonosító jelét rögzíteni.

    és természetesen (ahogy várható is volt) azonnal megjelent a választható listából, nem kellett 2-3 napot várni rá, ahogy a telefonban mondták

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Skylukos #836 üzenetére

    egy megjegyzés a végére, csak azért írom, hogy hátha segít valakinek, aki olvassa, mert esetleg hasonlót tapasztal, és hogy kicsit megnyugodjon
    mivel nem igazán értettem, hogy is kell gyakorlatban beadni, próbáltam a kiadott tájékoztató videó alapján, lehet csak nekem volt ennyire nehezen érthető, de konkrétan lépéseket hagy ki a felsorolásból (lehet jobban jártam volna, ha magamtól csinálom, mint pontosan követe az "utasításokat")

    beadás (támogatási kérelem beküldése gombra kattintás) után befagyott az oldal! (minden más hibátlanul működött a gépen és a böngészőben is), valami visszajelzést vártam, de semmi nem jött, csak "töltött" valamit (jó egy perc várakozás után untam meg)

    be kellett zárnom az oldalt, majd újra belépni és annyi volt a változás, hogy Támogatási kérelem státusza Beküldött lett
    majd megérkezett a megerősítő email is

    az egész rendszerről az a véleményem, hogy összességében jó az irány, jó az elképzelés, de még nagyon-nagyon sokat kell javítani rajta

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #838 üzenetére

    részben igazad van, sőt
    viszont, emögött az egész rendszer mögött azt gondolom, hogy egy nagyon bonyolult infrastruktúra van, és ezt nagyon nehéz lenne egyszerűen megoldani, ráadásul elsőre
    úgyhogy emiatt én nem hibáztatom őket, mert legalább elindult valami a jó irányba

    a lebonyolítás szervezetlensége miatt viszont óriási elmarasztalást érdemelnének, mert értelmesen lekommunikálva sem volt a folyamat és a gyakorlatban valóban használható, érthető útmutatásból is jócskán hiány volt

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #840 üzenetére

    igen, részben ezzel is egyetértek, de ahogy emlékszem, itt is inkább a nem megfelelő kommunikáció volt a probléma
    mert az elején még csak egy tervezet volt kiadva (az más kérdés, hogy sokan már ez alapján kezdtek el szerződni-előszerződni), az is furcsa volt, hogy éppen az év végére, a legnagyobb leállások idejére időzítették az amúgy is rövid beadási határidőket, csak még nagyobb káoszt előidézve

    a napelemes példádnak, hogy a maximum teljesítmények/méretek így lettek korlátozva, szerintem technikai okai voltak (nem olvastam különösen utána, úgyhogy ez csak szerintem)

    mivel benne van a szerződésben, hogy szaldós elszámolásról kötelező lesz bruttósra átállni, ha bevezetik és a plusz termelést sem lehet értékesíteni, így más miatt nem látom okát a maximalizálásnak
    viszont, ahogy tudom az elektromos hálózat infrastruktúrája jelenleg még nem feltétlen alkalmas arra, hogy sok hmke-t rá lehessen csatlakoztatni, mivel csak a "baj" van velük (pl az inverterek megemelik a hálózati feszültséget, amit a közelben lévő fogyasztók csak korlátozott mértékig képesek elviselni), arról nem beszélve, hogy kevésbé tervezhető a termelés, mint egy erőműnél és a megtermelt, felhasználatlan árammal sem tudnak mit kezdeni - tehát áramszolgáltatói oldalról nézve, tényleg csak a probléma van velük
    úgyhogy én ebben látom a korlátozás okát

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #843 üzenetére

    az valóban kabaré (vagy tragédia...), ami az eonnál megy, nálunk októberben lett beadva, hogy engedélyezzék a hmke-t (másik projekt), és még nem tart ott a folyamat, hogy ez megtörtént volna

    a szabványosítás és 3 fázis kiépítés, valamint az ad-vesz óra cseréje szerintem 2 külön alkalom lesz a legtöbb helyen (vagy mindenhol), azt összeszervezni, hogy egyszerre legyen megoldva... (talán olyan helyeken - ha lehetséges -, amelyik épület nincs használatban), de legalább munka nélkül biztosan nem marad a technikai személyzet

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #846 üzenetére

    #845 Janou
    az videó is csak tájékoztató jelleggel használandó szerintem

    én ezeket így tudom, így csináltam:
    regisztrált kivitelező adatait a pályázónak nem kell rögzítenie újra (nem is emlékszem, hogy erre lett volna opció)
    nem regisztrált kivitelező által végzett tevékenységnél meg utófinanszírozós a dolog, ezért ott sem kell
    tehát csak a pályázó saját bankszámlaszámát kell megadni

    komplex tartalom esetén csak energetikai tanúsítvány kell, csak napelemnél pedig villanyszámla vagy tanúsítvány

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #849 üzenetére

    de épp ezt írom:
    regisztrált kivitelező esetén csak a kivitelező nevét kell kiválasztani egy legördülő listából
    aki meg nem regisztrált, ott név, cím, adószám-ot is rögzíteni kell

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz newclass #853 üzenetére

    átgondolva ezt, én nem látnám akadályát, úgyhogy szerintem ez így rendben van

    de mivel a végén energetikai tanúsítvánnyal is bizonyítani kell, hogy a korszerűsítés az valóban hozza is a kívánt co2 csökkenést, ennek érdemes lenne utána nézni, hogy mit lehet a tanúsítványba belevenni és mit nem (a plusz dolgok hogy kerülhetnek bele)
    ami szerintem nagy valószínűséggel működik, hogy a pályázaton belüli fejlesztések elvégzésével, a végső állapotról is egyből kell csináltatni egy hitelesített energetikai tanúsítványt és utána lehet folytatni a saját forrásól megvalósítandó fejlesztéseket (legalábbis a hivatalos papírozás részének megvalósítására ez egy működőképes folyamat lehet - ahogy mondtam szerintem)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DragBo #855 üzenetére

    legjobb tudomásom szerint, amíg alá nem írjátok a támogatói okiratot, addig bármikor elállhattok az egésztől
    ebben a megoldásban inkább az lehet a buktató, hogy ha nyertetek, utána már nagyobb összeget is mondhat a kivitelező, mert bennetek lesz, hogy "~10milliós fejlesztésért csak ennyit kell ráfizetni, így még mindig megéri" dolog (az más kérdés, hogy az árajánlatban szereplő összegek mennyivel lehetnek már alapból a piaci árak fölött)

    napelemre tudod, hogy komplexként 5kw-os kell és akkupakkra is 5 vagy 10kw-os
    nyílászárók összfelületét is tudod, így lehet egy közelítő m2 árral számolni, (ha sok helyen akarsz majd pl redőnyt is, a kiegészítő toktoldók növelhetik az árat) a redőnyt meg saját forrásból tudod csak fizetni
    egyedül a hőszivattyú a kérdéses, de ha ott is levegő-levegő klímákat akarsz, akkor megint csak pontosan lehet tudni, hogy mi fér bele

    másik része meg az, hogy leadás előtt ilyen rövid idővel, lehet tényleg annak van csak értelme, hogy mielőbb leadni és örülni, hogy van kivitelező

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DragBo #859 üzenetére

    napelemessel van egyedül ilyen, de én csodálkoznék, ha lenne kivitelező, aki ilyen árajánlatot ad, amiben szerepel ez, hogy mekkora lehetséges maximum árak lehetnek, ha esetleg felmennek az árak miért viselné bármelyik kivitelező is a többletköltségeket?

    a kiegészítésben annyi szerepel, hogy az árak a piaci árak környékén maradnak, de ha ezek emelkedni fognak, akkor a pályázó dönti el, hogy kifizeti e a többletköltséget és ha nem ért egyet az árnövekedéssel, akkor elállhat a szerződéstől
    valamint, ha nyertes pályázat esetén mégsem a kivitelezővel lesz megcsináltatva a projekt, akkor kötbért kell fizetni (gondolom ez csak arra vonatkozik, hogy ne kössön a pályázó minden napelemessel szerződést)
    én kb 10-12 árajánlatot kértem napelemre, abból kb 5en reagáltak, általában kapacitáshiányra vonatkozva és 2 adott is, kb ugyan olyan ajánlatot (ahogy korábban írtam is, csak a "piaci ár" +40% áron...)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz zonaporkolt #872 üzenetére

    pedig azonos műszaki paraméterekkel rendelkező nyílászáróból mindegy mekkorát rendel valaki (biztosan van egy felső határ, de szokványos méretekre értve) az egységár ugyan annyi marad
    olyasmi még előfordulhat, hogy pl az ajtó panelnek (lapnak) van egy "gyári" mérete, és ha valaki ettől kisebb ajtót szeretne, akkor azt méretre kell igazítani, de meg kell venni az egész panelt, így egységárra vetítve egy kisebb ajtónál magasabb ár jön ki (tehát nem a végösszeg lesz alacsonyabb, csak az egységárra vetített összeg), de túl nagy különbség azért itt sincs

    lehet, hogy te arra gondolsz, hogy vannak gyártók, akik készítenek előre legyártott ("szabvány méretű") nyílászárókat is és azok talán olcsóbbak (pl obiban is vannak ilyenek, ahogy előttem itt említették is), de azok általában minőségre is gyengébbek, tehát nem megegyező műszaki paraméterűek egy "egyedi" gyártásúhoz képest

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Atomgeszi #875 üzenetére

    pontosítás, nem az összeg a mérvadó, hanem a fűtési(?) teljesítmény
    ha jól tudom 2,6kw-osnál nincs kisebb fűtési teljesítményű klíma
    az ár csak azt befolyásolja, hogy esetleg kell e saját forrásból pénzt beletenni

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Skylukos #878 üzenetére

    ugyan már nem követtem figyelemmel, de a beadási sorszámokból következtetve, lehet, hogy már az első fázisban is lesz kb 1,5x annyi beadott anyag, mint amennyit a teljes pályázat le fog fedni 2026-ig (és ugye most csak a teljes támogatási keret 50%-a kerül kiosztásra)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #883 üzenetére

    ez érdekes felvetés, hogy azonos pontszám esetén vajon mi lesz a sorrend meghatározása

    viszont ezt, amit írsz, jelenleg hogy tudják mérni? (mert energetikai tanúsítvány a tervezett állapotról még nem kellett)
    tehát nagyjából csak úgy, hogy a napelemek méretéből következtetnek rá, vagyis, minél nagyobb a panelteljesítmény (és esetleg az akkumulátoros tároló mérete), annál kevesebb lesz a feltételezett co2 kibocsátás
    így viszont a komplex rendszerek jóval nagyobb előnyben lennének (a nyílászárók és a korszerűbb fűtés előnyeiről nem is beszélve), hiszen ezekhez mindenkinek ~5kw-ost terveztek

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz -ZeeZee- #895 üzenetére

    amikor beadásra kerül az anyag, utána egy visszaigazoló email érkezik benne egy azonosítószámmal, ezzel lehet igazolni, hogy ténylegesen be lett adva (az más kérdés, ahogy korábban írtam is, nálam is pl lefagyott a beadáskor a felület és ha valaki nem tudja, hogy milyen visszaigazolásnak kell érkeznie, de nem kap semmit, akkor tévesen hiheti azt, hogy beadásra került az anyag) - mindenesetre elég érdekes, hogy egy eon ilyet hibázik, vagy nagyon felületes volt az alkalmazott, aki ezt intézte

    #896 Skylukos
    mivel felületesen olvastam át, így nem tudom, hogy a pályázati keret hogy lesz felosztva a kettő különböző műszaki tartalomra pályázók között, de ugye 50-20-20-10%-a lesz a teljes keretnek felhasználva a 4 db beadási időszakban/ütemben

    úgy emlékszem, hogy kb 35k db nyertes pályázatig tervezték a folyamatot (abban az esetben, ha minden nyertes pályázó 100%-ot használ fel), de ha esetleg 85-90%-os forráskihasználással számolunk, akkor lesz talán ~40k db, úgyhogy ~20ezer nyertes pályázóra lehet esély szerintem most az első ütemben
    valahogy nem tartom reálisnak, hogy egy ekkora pályázatot ilyen komolyan módosítsanak, azt meg főleg nem, hogy hirtelen milliárdokat találnak, amit éppen ide lehet átcsoportosítani - de feltételezhetően lesz majd újabb, esetleg hasonló pályázat is a jövőben

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Janou #899 üzenetére

    igen, én is végigcsináltam a folyamatot
    én úgy értelmeztem a kolléga által írtakat, hogy a pályázat beadásával kapcsolatos adminisztrációt az eon végezte

    ha szerverhiba volt (akár a pályázati felületen) és emiatt nem kaptak ilyen azonosítószámot, akkor az eonos ügyintézőnek (aki feltöltötte az anyagot az előbb említett felületre) ez egy következő feladata lett volna, hogy megoldja a problémát, hogy miért nem érkezett meg az a szám

    emiatt írtam, hogy ennyi adatból következtetve, úgy tűnik, hogy emberi mulasztás okozta a kialakult helyzetet, mégpedig az eon részéről

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Skylukos #914 üzenetére

    eltekintve a szervezési hiányosságoktól, főleg az indítás eleji időszakban, szerintem ezt jobban nehéz lett volna "kigondolni" a részükről

    ha a kevés pontosok közül, csak kevesen fognak nyerni, akkor ki adjon be kérelmet részükről és ki nem?
    ezt hogy lehetne eldönteni máshogy, mint ahogy most is van, hogy akkor adja be mindenki, aki foglalkozni akar vele és majd valami alapján sorrendet fognak állítani közöttük is, így persze lesz, aki nem fog nyerni
    de legtöbb pályázat ilyen, attól, hogy sikeresen beadták a kérelmet még nem garantált, hogy mindenki meg is fogja nyerni (ez talán annyiban más, hogy elég nagy az érdeklődés, hiszen mondhatni könnyű teljesíteni a feltételeket és a befektetett munkához képest hatalmas lehet a megtérülés)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz siti #977 üzenetére

    ha jól emlékszem a csatolandó dokumentumoknál a "kötelező" megjelölés csak azoknál szerepelt, amely dokumentumokat minden pályázónak kötelező jelleggel fel kell töltenie

    a "nem kötelező" (vagy ilyesmi megjelölés) nem azt jelentette, hogy azt az adott pályázónak nem kötelező feltölteni, hanem azt, hogy ezt nem biztos, hogy minden pályázónak kötelező feltölteni

    tehát pl komplex esetében nem kellett villanyszámla, de csak napelem esetében, ha nem volt energetikai tanúsítás, akkor kötelezően csatolandó volt

    olvastam olyat, hogy állítólag villanyszerelővel kötött szerződést is kértek valakitől hiánypótlásban - ezt viszont így érdekesnek találom, bár lehet, hogy csak én emlékszem rosszul, mert ez nem volt kötelező, tőlük csak számla kell majd a végén, addig pedig elég volt a költségeknél feltüntetni őket

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #989 üzenetére

    nem olvastam át az egészet, de ebből nekem a kötőjel "és" kapcsolatot sejtet

    már nem emlékszem a pontos adatokra, de volt egy olyan következtetés, hogy már az első ütemre többen adták be a kérelmet, mint a teljes pályázat ideje alatt tervezettre
    és ugye ezek szerint valószínűleg lesz még egy ütem is

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #994 üzenetére

    beszéltem a napelemes kivitelezővel
    ők olyat mondtak, hogy a csak napelemhez képest sokkal kevesebb a komplex és ugye a napelemesek között sem mindenkié 5kw-os lesz, tehát a pályázók nem igazán merítették ki az egységre jutó keretet
    azt valószínűsítik még, hogy a komplexre elkülönített keretet is át kell csoportosítani a csak napelemesre

    nyilván ezek tippelgetések csak, de talán még nem kell teljesen elvetni a 2. ütem megvalósulását

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asdf_ #996 üzenetére

    az eddig elhangzott "találgatásokból" kiindulva inkább úgy számolnék, hogy
    37k db napelem 2m ft-tal számolva és 8k db komplex 9m ft-tal, kerekítsük ~150milliárdra
    és így maradhat egy ~50es a 2. körre
    és akkor az is beleférne, ha 40k x 2,5m + 5k x 10m, valahogy nem hinném, hogy ez a "jóval több a csak napelem a komplexnél" csak 2-3x-os különbséget jelentene

    #999 S-eye
    láttam, hogy volt, hogy olyan hiánypótlásokat is kértek, hogy a 6.sz melléklet, ez volt a kivitelezői szerződés, ha nincs alvállalkozó, akkor a táblázatot ki kellett volna húzni és aláíratni, de mi is úgy kaptuk vissza a kivitelezőktől, hogy nem írták alá az üresen lévő táblázatnál a lapot

    One Ring to rule them all

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés