- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Xiaomi Mi 11 Lite - 4G-vel vagy 5G-vel kéred?
- Poco F6 5G - Turbó Rudi
- Milyen okostelefont vegyek?
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Poco X6 Pro - ötös alá
- iOS alkalmazások
- Nothing Phone 2a - semmi nem drága
Új hozzászólás Aktív témák
-
Gargouille
őstag
Egy picikét szeretném árnyalni azt, amit a hardveres raid vezérlőről írtál. Amiket írsz, azok igazak lehetnek egy saját építésű szervernek kinevezett PC-re, de egy brand gyári szerver hardvernél (például az említett DELL PowerEdge vagy egy HP szerver) a következő a helyzet:
"A hatranya, hogy az oprendszernek driver kell, hiszen csak a raid hardverrel fog beszelgetni, nem a lemezekkel."
Meg van adva, hogy milyen OS-el kompatibilis, ezek pedig alapból tartalmazzák a driver-t vagy már a telepítéskor a szerver képes injektálni bele, tehát ezzel semmilyen probléma nem szokott lenni, nem kell vele kézzel "bohóckodni", látja a RAID vezérlő által neki mutatott köteteket natívan.
"Tovabba userspace programokra is szukseg van, hiszen a raid allapotat monitorozni kell tudni, lemezeket ki-be pakolni, cserelni, javitani, ellenorizni kell."
Ezeken a vasakon van belső hardveres management (gyakorlatilag egy mini számítógép a számítógépben), DELL-nél például iDRAC-nek hívják, HP-nál meg iLO-nak. Ezt a management felületet hálózaton keresztül eléred egy böngészőből és minden egyes paraméterét tudod állítani, figyelni, konfigurálni a szervernek, a RAID vezérlőt is (sőt, akár lekapcsolni teljesen vagy visszakapcsolni is tudod a szervert). Akár egyenként a disk-ek állapotát is részletekbe menően. Mutatok róla pár képet (ez egy élesben futó DELL szerver, amin épp dolgoznak is sokan):
De nem csak nézegetni lehet, hanem fel is tudod konfigurálni azt is, hogy bármilyen anomália vagy warning állapot esetén emailt küld a problémáról, sőt akár előre definiáltan be is avatkozik, például ha kiesik egy disk a tömbből, akkor automatikusan a kijelölt tartalék lemezekből berak egyet a helyére és újraszinkronizálja stb. Mondanom sem kell, hogy akár kézzel csinálod, akár ő végzi, nem kell leállítani hozzá a szervert de még csak újra sem kell indítani, menet közben a háttérben csinálod, közben mindenki dolgozhat a szerveren, észre sem veszik.Természetesen monitorozhatod is ezerféle módon (SNMP stb.) a saját monitoring rendszereddel is és a szerveren futó OS alá is ad a gyártó hozzá szoftvert, amivel teljes körűen tudod kezelni az egészet vagy akár scriptelni.
"Tovabbi hatrany, hogy a raid hardver meghibasodasa eseten szivas van, egy ugyanolyan kartya kell, ha az adatokat szeretned visszakapni. "
Brand szervereknél előre megadja a gyártó, hogy hány évig van rá támogatás (ez azért sok év szokott lenni, a garancia is 3-5 év alapból + még vagy 5 év támogatás) és addig biztosítja az alkatrész ellátást, tehát nincs olyan, hogy már nem találsz cseredarabot 3 év múlva mert elfogyott a boltból vagy nem gyártják. A támogatás lejárta után is még sokáig lehet használt piacon beszerezni ezeket.
"Tovabba ezek a kartyak a sebesseget nem ingyen adjak: aramszunet eseten a rajtuk levo cache es egyeb gyorsito megoldasok vagy meg gyorsan uriteni tudjak magukat a rajta levo elemmel, vagy mar nem - tehat konnyebb korruptalni a file-rendszert."
Ezeken a RAID kártyákon saját belső akkumulátor van pontosan az ilyen esetekre, amik egy full áramszünet esetén is biztosítják, hogy a cache-ben lévő adatok kiírásra kerüljenek a diskekre. Mutatom:
Amúgy ennek az akkunak az állapotát is figyeli a management port és küld róla email-t, ha gyengélkedik vagy cserélendő az akku. Arról nem beszélve, hogy egy szervert minden körülmények között szünetmentes tápról üzemeltetünk eleve."En ha most kezdenem, tuti nem gorcsolnek hardver raid megoldasokkal."
Igazából ezeket a RAID vezérlőket pofon egyszerű kezelni, nagyon kényelmes használni és minden jól dokumentált hozzájuk, egyáltalán nem rakétatudomány. Ráadásul független az OS-től, vagyis akármi is történik az OS-el (egy hibás frissítés, egy biztonsági incidens vagy egy elcseszett beállítás stb.) nem esik szét a RAID tömb alatta, ami nem elhanyagolható tényező. Én, ha most kezdeném, akkor vennék egy brand szervert akár használtan és megkímélném magam sok fejfájástól.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
Gargouille
őstag
Ezt szintén picit tovább árnyalnám:
"kotve vagy azokhoz az OS-ekhez amiket a hw gyarto tamogat"
Tulajdonképpen ez bármelyik hardver esetében pontosan így van. Minden hardver esetében csak azokat az OS-eket fogod tudni használni, amiket a gyártó támogat és írt hozzá driver-t. Vagy saját szakállra raksz rá nem támogatott OS-t (ezt megteheted egy brand szervernél is) és felhekkelsz rá máshoz írt vagy közösségi alapon fejlesztett alternatív drivert aztán vagy működik vagy nem, vagy stabil vagy nem. E tekintetben semmi különbség mondjuk egy DELL raid vezérlő vagy egy bármilyen más márkájú között."kotve vagy a tamogatasi idohoz, ami azt jelenti, hogy amugy remekul mukodo hardvert is ki fog kelleni kukaznod, csak azert, mert a tamogatas lejart es veheted az ujat"
Dehogyis! Már miért kellene kidobnod egy jól működő hardvert? Ez csupán annyit jelent, hogy egy brand szerver esetében a gyártó garantálja, hogy mondjuk 10 évig biztosít neked hozzá cseredarabot, tehát biztosan tudhatod előre, hogy ha elromlik akkor ki fogod tudni cserélni ugyanolyanra. Egy akármilyen "noname" hardver esetében meg semmilyen garancia nincs rá, hogy akár fél év múlva kapsz ugyanolyat a boltban. Csak ennyi a különbség, de ez nagy különbség.
"amekkorat a szoftver raid fejlodott, illetve amekkorat a CPU-k es egyeb periferiak fejlodtek az elmult 20 evben, igazabol ma az az elony, ami 20 eve megvol a hw raidnel, ma mar csak igen igen sarkos esetekben van meg"
Nem a szoftveres raid ellen vagyok, de azért azt is akkor tedd hozzá, hogy ha CPU-ból megy a buli, akkor azt az erőforrást az alkalmazásoktól veszed el, illetve ha beterhelődik nagyon a vas, annak a levét I/O teljesítményben is megfizeted. Ebből a szempontból is van előnye a dedikált raid vezérlőnek, mert így ezektől is független vagy. Nyilván mindkettőnek van létjogosultsága, de én ennyire nem írnám le a hardveres megoldásokat.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
jerry311
nagyúr
kotve vagy azokhoz az OS-ekhez amiket a hw gyarto tamogat
Ez ceges kornyezetben nem para, mert eleve olyan oprendszereket hasznalnak, amihez van driver es egyeb segedprogramok.
kotve vagy a tamogatasi idohoz, ami azt jelenti, hogy amugy remekul mukodo hardvert is ki fog kelleni kukaznod, csak azert, mert a tamogatas lejart es veheted az ujat
Kisvallalati szinten hasznalt hardver lesz gyartoi tamogatas nelkul. Kozep es nagy vallalatoknal, pedig leginkabb leasing szerzodeseket lattam = jellemzoen havonta fizetve, es 3 evente HW csere. Ez nemcsak szerver, de laptop szinten is ment.
Új hozzászólás Aktív témák
- Játék télapó sapkáért, csak PH! segítőknek. (2024) Ha nem vagy segítő, ne írj bele!
- DUNE médialejátszók topicja
- Tőzsde és gazdaság
- Milyen mosógépet vegyek?
- Az USA is versenyellenesség miatt készül vizsgálni a Microsoft felhőjét
- CASIO órák kedvelők topicja!
- Subaru topik
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Okos Otthon / Smart Home
- További aktív témák...
- Logitech ConferenceCam Connect / 1080p HD / 4x zoom / Zeiss optika / távirányító / beépített akku
- DJI Mini 2 - 4k drón szett hibátlan állapotban - távirányító, akku, táska
- MSI GTX 1660 GAMING X 6gb újszerű
- Panasonic CF-20 ütésálló, ipari notebook & tablet számlával, garanciával
- Arctic P12, P14, Slim, Max, PWM, PST
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest