Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cOxeR

    Ármester

    válasz AttyVin #16861 üzenetére

    Alapvetően nem, de a gond a következő.... rendre bebizonyosodik, hogy egyik akku sem tudja a ráírt adatokat... nekem van pl Phottix akkuból több darabom... a régi vásárlásra, 2000 mAh van ráírva... amit idén vettem, 1400 mAh van ráírva... a kollégám, pedig 1-2 hónapja vett... azon meg 1600 mah van... :))
    Lemérve a 2000 mAh-s verzió, csak 1300-as valójában... a gyári meg 1400-as... igaz ezeket egy szezont már használtam... szóval érdekes ez az adat... inkább érdekes, mint valós. :)
    Milyen gyártmányút néztél?

  • *Ropi*

    félisten

    válasz AttyVin #16861 üzenetére

    A világon kb. 5 nagy Li-Ion cella gyártó van, tehát teljesen mindegy, hogy milyen akkut veszel: ezek valamelyikének a celláiból fog állni. A dolgok másik fele, hogy adott cellaméretbe csak adott kapacitást lehet biztonsággal belezsúfolni a technológiai korlátok miatt, így csodák nincsenek. ;) Tehát mindig is kétkedéssel kell fogadni a gyáriénál jóval nagyobb kapacitású akkut (már ha ugyanarról a cellaméretről beszélünk: nagyobb méretbe természetesen több szuflát lehet elraktározni). Azonos méretben csak a szigetelések vékonyításával lehet nagyobb energiatárolási sűrűséget elérni, az pedig az önkisülés rovására megy: minél nagyobb egy cella kapacitása, annál nagyobb az önkisülése is. Ezért nem bízok én a 2500-2800 mAh-s AA cellákban sem: kiveszem a töltőből és pár óra múlva már semmire sem használható, mert az önkisülése miatt le is merült. Az Eneloopok ilyen szempontból egyedülállóak, hogy nincs önkisülésük.

    Konkrétan mi Phottix akkukat vettünk, amiknek a dobozán 2000 mAh szerepelt nyomtatva, azon pedig egy matrica 1400 mAh-val...Némi netes nyomozás után kiderült, hogy a cég erősen "túlbecsülte" a cellák kapacitását és amikor kirobbant a botrány, akkor kénytelenek voltak a tényleges kapacitást rájuk írni. Egy ismerősömmel megmérettem a cellák kapacitását és a frissen vásárolt, egyszer feltöltött 1400-as Phottix 1390 mAh-t tudott, az ~1 éves használt gyári Canon LP-E6 meg ~1200-at a névleges 1800-ból. Amiket másodjára vettem szintén Phottixokat, azok a dobozuk szerint 1600 mAh-t kell tudjanak, de még nem mérettem meg őket...

    Amúgy a Phottix egész normális akkukat forgalmaz: régebben a 40D-kben is Phottix Titan BP-511A akkukat használtam, korrektül működtek.

    A Lítium alapú (Li-Ion és Li-Po) cellák két dologra érzékenyek nagyon: a túlmelegedésre (felrobbanhat tőle) és az alulmerülésre (1-2 alkalom után meghal a cella). Mindkét dologtól az akkuba épített vezérlő elektronika védi a cellákat: figyeli töltés közben a cellák hőmérsékletét és kritikus melegedés esetén lekapcsol, ugyanígy túlmerülés előtt, stb. Nem véletlenül van meghatározva egy töltési ciklus szám a Lítium alapú akkuknál, mert azt még biztonsággal elviselik a cellák, utána pedig nem azért tilt le az elektronika, mert a szemét gyártó pénzéhes és új akkut akar vetetni veled, hanem azért, hogy a kémiailag elfáradt és instabil cella ne robbanjon az arcodba adott esetben. ;)

    Utángyártott LP-E6 klónokból van chipes és chipeletlen. Előbbit felismeri a váz és kommunikál vele, utóbbival nincsen töltöttség visszajelzés. Az 1400-as Phottixoknak mindnek ugyanaz az egyedi azonosítója (4-4 db-ot vettünk cOxErReL: én vagyok a kolléga, akire a #16862-ben hivatkozik), az utánuk vett 1600-asaimnak viszont mindnek más, tehát ebből a szempontból jobbak, hogy nem "keveri össze" őket a váz.

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Új hozzászólás Aktív témák