Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Van egy ANYCUBIC Mega Zero 2.0 nyomtatóm.
    Nemrég történt vele egy kis baleset. A nyomtatandó tárgy nem tapadt rendesen a felülethez, a fej felszedte és utána szanaszét nyomtatta magát. Nem voltam a közelben, hogy megállítsam vagy, hogy a konkrét esetet le tudjam írni. Így csak tipp a fenti kijelentésem.
    A lényeg, a nyomtatófej is tiszta PLA-s volt. Szétszedtem és kitakarítottam, amennyire csak lehetett.
    Összerakás után derült ki, hogy nem megy az anyaghűtő ventilátor. Úgy néztem, hogy döglött. A 24V-ot megkapja, de semmi reakció rá.
    Azért próbáltam így is nyomtatni vele.
    Először szépen indult a nyomtatás, majd a 4., 5. rétegnél elkezdte marni a nyomtatott anyagot. Valahogy lejjebb csúszott a fej a hőelvezető blokkból. Ez a része nem menetes, két oldalról két kis csavar rögzíti. Visszanyomtam, rögzítettem erősebben.
    Az utolsó nyomtatásnál az egyik sarok szerintem megemelkedhetett, mert azon a részen nem sikerült megfelelő magasságúra nyomtatni a tárgyat.
    Az alsó fűtés ki volt kapcsolva. Gondolván, ha átmelegszik az anyag, akkor megint nem lesz jó a rétegvastagság, főleg, hogy nincs anyaghűtés.
    Emellett a "szőnyeg" egyes pontjain nem tapad úgy az anyag, pedig már mostam is. Nem vagyok biztos benne, hogy egy 4mm vastag üveg beférne. Elég kicsi a tálcaállítási lehetőség.
    Mondjuk a mikrokapcsolót feljebb lehet csavarozni.
    A ventilátor cseréjére egyelőre nem találtam lehetőséget.

    Kérdéseim, hogy érdemes lehet vele foglalkozni vagy inkább nézzek egy másikat?
    A szintezést nagyon utálom. Egyszer eltaláltam, egész jó is lett a nyomtatás, de aztán jött ez, sok gonddal.
    Ha másikat nézek, akkor miben lenne érdemes gondolkodni.
    Ilyen FDM-ben vagy SLA-ban?
    Nem lenne rossz a minőségben egy kicsit feljebb lépni, mert látom, hogy van rá lehetőség.
    SLA-ra azt olvastam az összefoglalóban, hogy nem olyan erős, mint az FDM, de ez mit jelent pontosan?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Nereyn #34816 üzenetére

    Szia!

    Nekem nagyon úgy tűnik, hogy pont szerencséd volt és nincs bekötve.
    Ezek a pad-ek általában hamarabb fel is tudnak jönni, mert csak a ragasztó tartja ott és nincs fémes összeköttetés. A ragasztó meg hő hatására hajlamos meglágyulni.
    Ha a pad alatt nem látsz vezetőre utaló jelet, ami a panelba menne (általában ilyenkor csak egy barna felület van, míg, ha van vezető, akkor kis kör alakú fémeset is látni a barna felületen), akkor forraszd vissza és próbáld ki. A kártyán lévő adatokról azért legyen biztonsági másolat, de a kártyát tönkre nem teheti.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    A segítségeteket kérem!
    Az új nyomtatómat teszteltem a Benchy-vel és igencsak pókhálós lett szegényke.
    Ettől eltekintve szépre sikeredett.
    Neten nézelődve találtam egy oldalt, ahol több tesztnyomtatással beállítható pár fő paraméter a szeletelőben, mint a hőmérséklet, visszahúzás mennyisége, gyorsasága.
    A hőmérsékletnél el is akadtam, mert feljött a tárgy az asztalról a 3. hőfoknál.
    Anycube PLA-t használok jelenleg. 200-230 fok között lehet vele nyomtatni.
    230 foknál nem volt hálósodás, 225 foknál már igen.
    Amikor a 220 fokos rész oszlopainak tetejét nyomtatta, akkor történt az elmozdulás.
    És felhajlott a tárgy egyik felén alul. Az ágy 60 fokos volt.
    A nyomtató egy Creality CR6-Max.

    Minden nyomtatás után le kell takarítani az asztalt? Ezért jött fel vagy a hőmérséklettel volt a gond? (Üveglap karbon bevonattal.)
    Hogyan szüntethetném meg a pókhálósodást? Tényleg 230 fokon kellene nyomtatnom?
    (Korábban a régi nyomtatómmal kinyomtattam egy 20x20 cm lapot [2mm vékony, körbe 1 cm széles és fél cm magas fal] rajta 4 oszloppal. Ott is voltak pókhálók-szálak rendesen. 210 fokon nyomtattam. Most csak egy lapot nyomtatnék a falakkal, de 4. nekifutásra jó lenne, ha sikerülne is.)
    Ha itt nem tudtok segíteni, akkor tudtok olyan fórumot mondani, ahol esetleg segítséget kaphatok?
    Sok videót néztem, sokat is olvastam, de lehet, hogy egy-két alapvető dolog kimaradt vagy átsiklottam rajta. Egy jó magyar nyelvű összefoglalónak is örülnék tényleg kezdőknek, amit akármikor előszedhetek, ha gondom van. Ha más nyelven van, úgy is jó.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz AiRLAC #34821 üzenetére

    Köszi!
    Mindjárt ki is próbálom.
    A visszahúzási sebesség a hajónál 75 mm/s volt, a hőmérséklet-toronynál 60 és mind a két esetben 6,5 mm.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fboldog #34823 üzenetére

    Köszi!
    Ennek utánanézek.
    Eddig az Ultimaker Cura-t használtam. A nyomtatóval kaptam a Creality Slicer-t, de egyes esetekben szeret bezáródni, így nem használtam.

    Közben elkészült az újabb próba darab. Ez most egy kicsi tárgy, rövid nyomtatási idővel.
    200 fokos fej, 70 fokos ágy, 6,5/60-as visszahúzás, 50 a sebesség, a hűtés 80%. Ezek a szeletelő főbb beállításai. Z Hop nincs bekapcsolva.
    Az eredmény:

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz AiRLAC #34825 üzenetére

    @AiRLAC
    @Saccco
    Köszönöm a tanácsokat!
    A hűtés 100%-on.
    Próbálkozom a különböző beállításokkal, eltérő eredményekkel.

    Viszont van egy olyan jelenségem, hogy a nyomtatás megkezdése előtt már kijön egy vékony szál a levegőben. Ezt le szoktam szedni csipesszel a fejről, de csak tovább csordogál. Emellett már leszedésnél is húz egy hálót. Ezt követően a fej bemegy középre, ott leteszi az asztalra némi anyaggal, majd kimegy a szélére húzni két csíkot (ez az új ultimate cura sajátossága), de menet közben már ott a pókháló, illetve középen hagyott is némi anyagot.
    A nyomtatás végeztével ugyancsak kicsorog némi anyag, míg hűl a fej.
    Ez a csordogálás megvolt a másik nyomtatónál is.

    Azon gondolkodom, hogy nem lehet, hogy a gond valahol máshol tetőzik és a beállítások állítgatása nem elég?
    Gondolok itt olyanra, hogy az Anycube PLA nem a legjobb minőség és esetleg nincs is rá megfelelő beállítás?
    Esetleg az Extruder feszítése nem megfelelő?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Gubu0101 #34834 üzenetére

    Köszi!
    Ez is egy jó ötlet, szerintem én is kipróbálom, ha más nem ír jobbat.

    A szélén húzott csíkot azért nem tartottam rossz ötletnek, mert így biztos, hogy meglett a nyomás a fejben. Viszont most így belegondolva nem szabadna már a melegítési fázisban is kinyomnia az anyagot, mert az azt jelenti, hogy működteti az extrudert, mikor még nem kellene. Illetve a nyomtatás végén semmilyen visszahúzás nincs. Szerintem.
    A nyomás előállításhoz meg elég lesz a szoknya is. Elvileg úgyis ezt a célt szolgálná.
    Az, hogy nyomtatás előtt középen leteszi a fejet a tálcára szerintem a nyomtató sajátossága. Az Anycube nem csinált ilyet, de nem is automata szintezős volt.
    Ha nem lesz más, akkor kipróbálok más szeletelőket is, mint a nyomtató gyártó sajátja vagy a korábban említett kalibrációhoz. Amit le is szedtem, meg nézegettem is, csak már késő volt, ma meg mással próbálkoztam.

    Eddig a legjobb eredményt 205/60 fokon, 5/30-as visszahúzással értem el. Közel sem jó eredmény, de a legjobb. Majd még kipróbálom 200 fokon azonos beállításokkal. Bár jóra így sem számítok.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Valahol olvastam, hogy be lehet úgy állítani a szeletelőt (nem tudom melyiket), hogy a lehető legkevesebbet utaztassa a fejet.
    Melyik ez a szeletelő és milyen beállítást keressek?

    A lilás szín az, ahol utazna a fej. Arra nekem nincs szükségem, nem hiszem el, hogy másképp nem tudja megoldani.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Reggie0 #35111 üzenetére

    Minden csak hozzáállás kérdése.
    Volt olyan kollégám, aki szakmai végzettség nélkül tanulta meg az elektronikát és végezte azt a munkát, amit én is. Érdekelte és képes volt fejleszteni magát.
    Más meg diplomával nem volt képes leírni azt, amit mondok neki, így még azt is eltolta, amit nem kellett volna. A többiről nem is beszélve.
    3D tervezést sosem tanultam, mégis egy-két egyszerűbb dolgot meg tudok már tervezni néhány YT videónak és feltöltőjének hála.
    A nyomtatás meg mikor, hogy megy. Abban még tapasztalatot kell gyűjtenem, mert nincs rá konkrét recept. Sajnos. Ahogy filamentek terén sem. Ezért is vettem most néhány különböző tekercset, meg pár mintát a drágábbakból. De a letapadás még mindig gond. Ma feljött megint az anyag, pedig isopropanollal pucoltam és utána hajlakkal fújtam be a felületet. Eddig ez működött. Lehet, hogy elállítódott a szintezés mikor átkerült a nyomtató egyik asztalról a másikra és ez a gond. Ma már nem volt kedvem vele vacakolni.
    A gcode-dal is igyekszem ismerkedni, bár ehhez néha nem jönne rosszul egy kis segítség, csak nem tudom, hogy hol tegyem fel a kérdéseim. Meg, hogy tegyem fel, hogy választ is kapjak rá.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Reggie0 #35114 üzenetére

    Sajnos nem csak ma szól a pénzről a dolog.
    Már 15 éve is erről szólt. Mondjuk azóta nem tudom, hogy hova süllyedt.
    Anno volt olyan osztálytársam, aki az éves technikusi vizsgamunkára kb. semmit nem tudott felmutatni. Megkapta a kettest és mehetett vizsgázni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz gezatata #35232 üzenetére

    Szia!
    [link] Mint látható, van rá lehetőség, csak keresni kell.
    De bemehetsz egy kínaiba vagy 100Ft-osba is. Vagy más olyan boltba, ahol ilyesmit kapni.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    Én tényleg nem értem, hogy mit csinál az ultimaker cura, meg a nyomtatóm.
    Ki akartam nyomtatni egy kb. téglatestet, amiben van 5 kör, meg 4 téglalap alakú lyuk. Nagyjából szimmetrikusan elhelyezve.
    Első gond a szintezés, már a szoknya sem lett jó. Beszinteztem. Megint. El is kezdte nyomtatni a formát, de nem a szélével kezdte, hanem először megcsinálta a köröket és téglalapokat, majd az egésznek a szélét. Ezt követően valamiért visszament a körökhöz és téglalapokhoz még egy adagért, aminek az lett a vége, hogy az egyik kör egy kis részét felszedte. Ezután kezdte volna a kitöltést, ahol kell. Számomra érthetetlen és logikátlan.
    Az is gond, hogy míg utazik a fej, addig is jön belőle anyag, pedig nem kéne. Valamint, hogy a már nyomtatott területen is utaztatja, így ide-oda több anyag kerül, mint kellene. Ezért is történt a baleset.
    Nem tudom, hogyan tudnám ezt kiküszöbölni.
    A retreact tesztnél csak finom pókháló szálak vannak.
    Beszereztem egy szárítót is, hátha jobb lesz, de nem lett. Kipróbáltam Polymaker Polymax-szal is, de ott is hálósodik.
    Egyszerűen nincs ötletem, hogy merre induljak el a jó beállítások felé. Nyomtatandóm lenne bőven. És csak gyűlik.
    Videókat nézegettem már. De nem jutok előrébb.
    Valakinek van valami ötlete?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35254 üzenetére

    Köszi!
    Már gondoltam rá én is, úgyhogy biztos, hogy meg fogom nézni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz JulianSinulf #35255 üzenetére

    Ki is próbáltam.
    Tovább jutottam, de az első réteget nem sikerült befejeznem, mert az egyik részen alig maradt anyag az üvegen.
    Kisebb tárgyaknál ez nem volt észrevehető, de 20x20 cm-nél már gond.
    A nyomtató autoszintezővel van megáldva, így frissen csináltam egy szintezést, majd a SuperSlicer kalibrációjával meg is néztem. Az üveg bal alsó sarka igencsak fenn van, de az egész bal oldal magasabban van, mint a jobb oldala. De a jobb oldal sem egyenes.
    Gondoltam megpróbálok állítani a fejmagasság mozgató orsón. De nem lett eredménye. Így szétszedtem az ágyat.
    A fűtőlapot sok csavar fogja a mozgató laphoz. A két lap között távtartó műanyagok vannak.
    Megmértem a műanyagokat és 0,15 mm-es eltérés van a legrövidebb és leghosszabb között. Közte meg változó. Az üvegben van még 0,03 mm az alja és teteje között. Kicsit átrendeztem a távtartókat. Felülre kerültek a hosszabbak. Igyekeztem egyenletesen elosztani őket, de sajnos a változó méret miatt ez lehetetlen.
    Így a jobb felső sarok került felülre és az óramutató járásával ellentétes irányban a jobb alsó sarok a mélypont, vagyis itt a legnagyobb a rés a fej és az üveg között. Gyanítottam, hogy a felső rész feljebb lesz, mint az alsó.
    Elvileg a szoftvernek kellene kiküszöbölnie a különbséget, de valamiért nem teszi. Egy fájlt készít az SD kártyára, mert belső memóriája nincs. Az SD kártyán lévő fájl ember számára értelmezhetetlen.
    Ötletem nem sok. Max ráküldöm a community által készített firmware-t. Ott a nyomtató kijelzőjén meg tudom nézni a szintezést. És talán figyelembe is veszi a beállításokat.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35263 üzenetére

    Köszi!
    Erről fogalmam sem volt és sehol nem is olvastam róla.
    Érdekes, hogy egy ABL-lel ellátott nyomtató nem veszi figyelembe az értékeket. Másképp nem is lehet állítani rajta.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35266 üzenetére

    Köszi!
    Jelenleg a távtartók valamilyen műanyagból lehetnek. Ahány csavar van az asztalban, annyi távtartó van az asztal alatt. Úgy 22 darab. Állítási lehetőség nincs rá.
    A szintezés nem egy rövid idő. De egy jó nyomtatás érdekében lehet, hogy jobb kivárni. Majd tesztelem ezt is, mint az M420 S1 parancsot, de még sajnos nem jutottam el odáig.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Scallion #35274 üzenetére

    Én annak örülnék, ha olyan nyomtatót vehetnék, amivel nem kell játszanom.
    Csak beküldöm a nyomtatandó fájlt, kiválasztom, hogy jó, közepes, próba minőséget szeretnék. A nyomtatás végeztével pedig élvezhetem a tárgy által nyújtott örömöket.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Köszönöm a sok hasznos hozzászólást!
    Sajnálom, hogy erre most kaptam választ és nem a #34744 hozzászólásom után úgy két és fél hónappal ezelőtt.

    Az ár ésszerű határok között nem lett volna gond. Mondjuk az 1800 eurón már elgondolkodtam volna, de főleg alaposan utána néztem volna. A mostani is 500-ban volt. Így még 1800 már nem játszik.
    Nem munkára kell. Csak itthon akarok olyan dolgokat, amiket boltban nem lehet megkapni, de megtervezni még éppen megtudom. És a lehetőségekhez képest a kivitelezés csendes és tiszta munka legyen. Fa vagy fém megmunkálásához képest ez sokkal tisztább megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    Azért lassan haladok vele, meg gyűjtöm a tapasztalatokat.
    A szintezés nagyjából jó lesz. Felraktam a Community firmware-t és 4x megcsináltam a szintezést. Mind a 4x más értékek jöttek ki, de az eltérések nem voltak vészesek. Emellett nem az SD kártyán tárolja az értékeket, hanem az eeprom-ban. Ettől függetlenül meghívom az értékeket a G28 parancs után az M420 S1-el.
    Ma kiderült, hogy az aktuális filamentem 180-190 fokon nagyon szép. Gond a letapadással lesz.
    Jelenleg a retreact tesztet csinálom. 195 fokon vannak tapadási gondok. Eddig 205 fokon nyomtattam. A nyomtatás indítása után levittem a Z-Hop-ot 0,15-re, így az első objektum rétege 195 fokon letapadt. A második objektum kezdeti hőmérsékletét sajnos nem láttam, ellenben feljött a tárgy, mikor már 5mm magasan járt a fej. Ez lett volna 180 fokon nyomtatva.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Tomika75 #35299 üzenetére

    A kívánságlista nem teljes ezek szerint.
    A 18*18*18 cm kicsi.
    Minimum 20*20 cm-es terület kell, magasságra meg 24 cm. Jelenleg ez lenne a legjelentősebb projekt, mert többet is akarok készíteni a tárgyból. Így sem egyben lesz a tárgy, de vannak elemek, melyeket nem szeretnék darabolni.
    Ezért vettem olyat, ami 40*40*40 cm-t tud. Kilátásban van pár másik projekt, ami igényli a nagyobb területet és ez már egész jól kielégítené ezt a kívánságot.
    Csak közbe jött egy másik projekt is, amit jó lenne minél előbb letudni, de egyelőre ez nem megy. 20*20*2,5 cm lenne.
    Kis tárgyak nyomtatása már egész jól megy. Kinyomtattam egy voron kockát utoljára, hogy megnézzem a korábbi tesztek végeredményét. Az alja és a teteje még nem az igazi, de azokat a teszteket még nem csináltam meg. Illetve az alját az üveglap is adja. És igazán a híd sem érdekel, mert egyelőre olyan tárgyakat tervezek, amikben nincs híd. Az oldalfal szép lett. A híd sem esett össze. Hálósodás is minimális volt. Erre már azt mondom, hogy jó.
    Úgyhogy elindítottam a 20*20*2,5-ös tárgy nyomtatását. Már az első rétegnél gondok voltak, egy részén nem volt anyag. És észrevettem, hogy néha a fejen lévő nyomásérzékelést jelző LED felvillan. Szóval a szintezés már megint... Gondoltam, hogy majd a következő réteg egyenlít. Hogyan néz ki az alja, annyira nem érdekes jelenleg. Jó lenne, ha már használható lenne a tárgy. De sajnos a hálósodásból valamiért szálasodás lett össze-vissza minden irányban. Úgyhogy megint csak leállítottam a nyomtatást.
    Mondjuk valószínű, hogy az is gond, hogy a teszteket normál beállítás mellett csináltam, míg a nyomtatást 0.28 mm superdraft-on akartam és egy kicsit megemeltem a sebességeket is. Nem nagyon, 40-ből 60 lett, 25-ből 30 mm/s. Viszont így a nyomtatási idő 18 órából 11 óra lett volna. Bár a 18 óra lehet, hogy még 15%-os kitöltéssel volt, míg a 11 óránál már csak 10% a kitöltés. Viszont a kitöltésig szerintem el sem jutott. Mérgemben csak leszedtem az asztalról, összehajtogattam és kidobtam. Azért próbáltam meg gyorsítani, mert legalább kettő kell belőle.
    Ma újraszeletelem a tárgyat és megpróbálkozom a tesztbeállításokkal, melyek kisebb tárgynál működtek. Ha már 18 órán keresztül fog tartani, akkor közvetlen a g-code-ba beteszem a szintezést is. Az a plusz 5-10 perc már nem számít, ha ettől jó lesz. Az első 1-2 órában úgyis kiderül, hogy van esély a jó munkára vagy sem.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Azt legyetek szívesek elárulni, hogy a képeken látható felálló szálat mi okozza?
    A kis négyzetnél éppen elkezdte a négyzetet nyomtatni.
    A szélénél pedig megállítottam a nyomtatást, de odatolt még egy ilyet, plusz a "kiadási pontig" húzott még egy vékony szálat és ott még tolt ki némi anyagot, csak ezt eltávolítottam.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35304 üzenetére

    Creality CR-6 Max, ami ilyen nagy. Az Anycubic is megvan, csak üzemen kívül. Alkatrészcserét igényel és némi módosítást. Meghalt a tárgyhűtő venti és a mágneses szőnyegre nem tapad le az anyag. A ventit cserélni kell, a szőnyeg helyett meg talán jobb lenne egy üveg, de akkor odébb kell helyezni a Z tengely végállás kapcsolót. Nem sokat bírt a szőnyeg.
    Párszor már csináltam first layer tesztet. Érdekes mód mindig letapadt. A szintezés viszont igazán azóta jó, mióta feltettem a community firmware-t. Csináltam flow tesztet, az is letapadt. És megcsináltam a hőmérséklet tesztet is. Az is letapadt. És ilyen durva hiba, mint a képen, egyik tesztnél sem jelentkezett.
    A Superslicer beépített kalibrációs mintáit használtam. És a készítendő tárgyat is már azzal szeleteltem.
    Többször is elindítottam a tárgy nyomtatását a tapadás miatt. Hiába a friss asztalszintezés, ami minden esetben más értékeket ad minimális eltéréssel, akkor tapad le, ha a Z-Offsetet nem 0.2-n hagyom, hanem csökkentem. A képeknél éppen 0.18 volt. A tegnapi esetnél pedig 0.15. Az alsó 2/3 lett jó, bár érdekes mód a szélét ki tudta nyomtatni jól, csak a kitöltés felső 1/3-án nem lett anyag az első rétegnél.
    Azért sikerült már jót is nyomtatnom vele 20x20 cm-es alapon. De nem voltak benne ilyen minták, így a fejet csak ritkán kellett emelgetnie. De ebből is ment már kukába pár. Illetve oszlopokkal próbálkoztam, de a teteje nagyon beremegett és nem lett jó. Itt áttervezem az oszlop szélességét, hogy stabilabb legyen.

    A Z mozgatás két motoros, a tetején szíjjal összekötve. Extra stabilizálókkal az oszlopokon. Az X tengely egy motoros, de két tengelyes, két szíjjal. A szíjak feszítése sajnos manuális, külön-külön. Az Y tengely egy motoros, szíjas.

    A Z mozgatás egyenletességét hogy tudom ellenőrizni?
    Rosszul raktam volna össze a nyomtatót?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35310 üzenetére

    Igazad van, ez egy szörnyeteg. Mikor vettem, tudtam, hogy nagy lesz, de csak kicsomagolás után szembesültem azzal, hogy mekkora is.
    Vásárlás előtt néztem róla pár videót. Azokban meg is voltak elégedve vele. Szóval valahogy biztos lehet vele jól nyomtatni, csak nekem nem megy.
    Sajnos konkrét beállításokról infót nem találok sehol. Ezt úgy védi mindenki, mintha az állam 50 évre titkosította volna. Egy-két beállítás pedig nagyon érzésre megy.
    Ahogy én csinálom: Nyomtatás előtt isopropanolos konyhai törlőpapírral letörlöm a felületet, ahova a tárgy fog menni. Majd lefújom wellaflex 5-ös erősségű hajlakkal. Ezt a műveletet minden nyomtatás előtt megteszem. Jól teszem?
    (Az első nagy felületű sikeres nyomtatásnál nem hajlakkot használtam, hanem az üveget bekentem uhu ragasztóstift-tel. Ez viszont nyomot hagyott a tárgy alján is. A kisebb tárgyaknál már csak hajlakkot használtam és letapadtak.)
    Ezt követően elindítom a nyomtatást. Az asztal 60 fokos minden nyomtatásnál. Ahogy melegszik a dűzni, úgy elkezd némi anyag kicsorogni ez kb. 145-155 foknál történik. Ezt egy forrasztáshoz használatos ESD fém csipesszel leszedem róla. Már csak azért is, mert a Z tengely 0 pontját a nyomásérzékelő szenzorral állítja be. Vagyis az asztal közepére leteszi a fejet. Mivel a dűzni kimeneti nyílásában olvadt anyag van, így egy kevés ott marad az asztalon, illetve felemelésnél húz egy hálót is. Úgy 1 cm-re emeli meg a fejet és ott vár egy kicsit. Ilyenkor gyors leszedem ezt is, mert következő lépésnél az XY tengelyeket 0-ra viszi és a hálót simán keresztülhúzza az asztal negyedén. Utána emel még a fejen, elkezdi felfűteni a dűznit üzemi hőfokra és kitol vagy 5 cm anyagot még. Ezt is le szoktam szedni. Egyrészt, mert a venti oldalra fújja, másrészt, mert szeret felkunkorodni és ráolvadni a dűznire. (Jól csinálom?) Bár mikor az asztalhoz teszi a fejet, akkor is marad egy kis kilógó szál, amit már nem tudok leszedni. Az asztal szélén húz egy csíkot felfele (x-tengely) (de nem ott kezdődik a csík, ahol a dűzni megáll z-tengelyen, 0,2 mm-en, hanem kicsit odébb - remélem érthető. Leviszi a dűznit 0,2 mm-re, majd ott elindul x-tengely mentén, de anyag nem jön azonnal), ilyenkor jó esetben otthagyja ami a dűznin maradt. Majd visszafele is húz egy csíkot, ilyenkor meg gyakran összeszedi, hacsak nem hajtom félre. Ezt követően viszi a szoknyához, aminél szintén nem minden esetben ott kezdődik a csík, ahol kellene, így gyakran nincs meg a teljes szoknya kerülete. És ahol elkezdte, általában otthagy egy kis fölös anyagot.
    Kis tárgyaknál a hiba nem igazán jön elő, mert keveset mozgatja nagy távon, nyomtatás nélkül a fejet. Nagy tárgyaknál a szeletelő meg nem úgy szeleteli, hogy a lehető legkevesebbet legyen a levegőben a fej.
    Lehet, hogy meg kellene néznem, hogy az extruder mit csinál a szállal? Ezzel eddig nem foglalkoztam, örültem, hogy sikerült áttolnom rajta. A Mega Zero-nál a befűzés nem volt ilyen nehéz.
    De ez is nagyon érzésre menő feladat. Mármint a feszítés beállítása.
    A Mega Zero rendbehozatala is tervben van, de nem egyszerű hozzá alkatrészt találni. A múltkor találtam Ender-hez való ventit, ami paramétereiben megfelelt volna a Mega-hoz, de már nem tudom, hogy melyik Ender-hez volt és melyik oldalon. Emellett helyem sem nagyon van még egy ilyen kicsi nyomtatónak sem. Ahhoz ezt a nagyot el kéne raknom. De ennyi pénzt nem szívesen hagynék állni, esetleg elveszni. Főleg, hogy mikor kiszemeltem, akkor a barátnőm azt mondta, hogy megveszi névnapomra. Szóval még ajándék is. Így elherdálni nem akarom, a visszaküldési időről meg lekéstem. Végső esetben fel kell vennem a kapcsolatot a Creality-vel, de ezt leírni nekik angolul - remélhetőleg a google fordítót megértik majd.
    Minden ötletet, javaslatot, ami a probléma megoldását segíti, hálásan fogadok.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35313 üzenetére

    Köszi a sok hasznos infót!
    Az UHU ragasztó is olyan, mint a nebuló, csak fehér színben. Ránézésre.
    A hajlakkot én sem szeretem annyira, de erre letapad biztosan. A szobában van egy Hepa filteres ventilátor, ami ilyenkor menni is szokott. Természetesen nem a nyomtatóra fúj, hanem az erkély ajtó felé, ami nyitva is van.
    A szintezésnél arra gondoltam, hogy veszek hozzá pontosabb távtartókat és remélem, hogy így sokkal kisebb lesz az eltérés a pontok között. (Ilyen kis méretben akár nyomtathatnék is. Képet kapnék a pontosságról.) Táblázatba szedtem a mért értékeket és ez alapján a legmagasabb és legmélyebb pont között 0,6 az eltérés. Szerintem ez nagyon sok még akkor is, ha a szoftvernek kompenzálnia kellene. Ráadásul az eloszlás nem egyenletes, amit nem is értek. Van olyan két egymás melletti pont, ahol 0,4 az eltérés.
    Az extrudert megnézem mindenképp. A tengelyek lépései jónak tűnnek. Amit eddig sikerült kinyomtatnom, azok mérethelyesek voltak minden irányban.
    Kattogást nem hallok. De a szálba lehet, hogy nagyon belemar.

    Köszi a ventilátor linket!
    Németországi boltot nem tudsz rá esetleg?
    A Mega Zero 2.0-nak van még egy nagy baja. Baromi hangos. Csukott ajtónál is hallani, hogy dolgozik. Elvileg a motorvezérlők cseréjével megoldható. Van konkrét típus rá?
    Ha ez is ali-ról jönne és Kínából, akkor együtt rendelném meg a ventivel.
    Az elektronikai részt én még nem szedtem szét. Videóban láttam, hogy valaki így orvosolta a nyomtatója hangosságát.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35315 üzenetére

    Köszi az infót!
    Nincs szerencsém. A motorvezérlők nem cserélhetőek. A lap típusa Mega Zero v0.0.4.
    Majd utána járok az alternatíváknak. Addig is megrendelem az ali-ról a ventiket. Német eladót nem találtam ilyennel. A nyomtatóhoz úgyis kell, függetlenül attól, hogy milyen hangos a gép nyomtatásnál.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz JulianSinulf #35316 üzenetére

    Tévedtem, nem lesz megrendelve. Úgy nem rendelek, hogy az oldal nem fogadja el a helységnevet, csak a közeli nagyvárosét lehet beállítani. Kár érte. Így marad a hidraulikusnak nevezett verzió. Bár adatlap szerint ez csak 5000-es fordulatra képes. Úgyhogy egyelőre átgondolás alatt van.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35318 üzenetére

    Köszi a linkeket!
    Kicsit félreérthető voltam és néha a fordítás sem megy.
    Szóval igen, folyadékcsapágyas. Amit találtam, azok nem tudják a 9500 rpm-et. 5-6000 között van a fordulatuk. Elsősorban Ender3 és CR10-hez vannak írva, de ránézésre jók lesznek a Mega Zero 2.0-hoz is.
    Ezeket nem az ali-n nézem. Mindegy, hogy mit rendelnék meg az ali-n, a cím ugyanaz lenne. Szóval nem adható meg pontosan. Így a számomra az ali kilőve.
    Elsősorban ebay-ről szoktam vásárolni. Ott találtam ezeket is. Ha ott nem találok valamit, akkor beírom google keresőbe és, ha van német eladó, akkor általában kidobja. De a dual ball-osra nem dobja ki. Természetesen nem csak német eladó jöhet szóba, más EU-s ország boltja is megfelel, amelyik szállít külföldre. De ott sem találtam. Mondjuk az eladót, akitől a gépet vettem, mindig kifelejtem. Pedig neki lehet, hogy lenne gyári alkatrésze hozzá. Ami szerintem nem dual ball-os.
    Erről a BTT alaplapról olvastam már, mert a CR-6 Max-ot is lehet ilyennel szerelni.
    Rendelni csak Kínából, 100 euró környékén, motorvezérlőkkel. Ebay-en keresztül.
    A Zen3D magyar oldalon van Octopus Pro V1.0. És található még TMC2209 motorvezérlő is. Ha erre érdemes fejleszteni, akkor meggondolandó, hogy megkérdezzem tőlük a postázást külföldre.
    Illetve láttam Raspberry Pi 4-est. Ezt be lehet fogni, mint vezérlő elektronika vagy inkább csak a számítógép helyettesítésére lenne jó?
    Van néhány arduino koppintásom is különböző típusokból.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35327 üzenetére

    Köszi a sok infót!
    Az Octopusra csak azért gondoltam, mert az kapható a magyar shopban. És azért pont onnan néztem, mert nekik van dual ball-os tárgyhűtő ventijük. Nem felejtettem el, hogy korábban linkelted. De csak egy venti miatt nem érdeklődöm meg a külföldi szállítást. Esetleg megrendelem rokonokhoz és majd egyszer - remélhetőleg még a nyáron - ideér. Addig úgyis ott a CR-6, amivel most tudok játszani.
    Biqu oldalon nem találtam ilyen ventit.
    BTT-ből meg túl sok fajta van, hogy a különbségeket egyszerű legyen összehasonlítani.
    Ez már csak azért is fontos, mert nehéz mindig pont az ajánlottat megtalálni olyan eu-s raktárban, ahol készleten is van.
    A Klipper jó dolognak tűnik, de ez még egy plusz, amibe bele kell mélyedni. Látszólag megéri, kérdés, hogy én mire mennék vele.
    Egyelőre azt hiszem, hogy jegelem a dolgot. Addig biztos, amíg még elszórakozok a CR-6-tal, hogy működésre bírjam. Ha nem megy, akkor legalább megvan az irányvonal, amerre elindulhatok a Mega Zero-val.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35327 üzenetére

    Most egy kicsit leesett az állam.
    Meg akartam rendelni a ventit a zen3d shop-pól, ami ugye 2700 Ft. A házhozszállítás +3200 Ft. Ennyire felmentek az árak?!
    Németországba is szállítanak 5000 Ft-ért.
    Azt hiszem, hogy ilyen tuti venti nem lesz a Mega Zero 2.0-hoz.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!
    Melyik a jobb, a direct drive vagy a bowdenes hotend?
    Erről az E3D V6 mit érdemes tudni? Van bowden és direct drive kiszerelésben is. Egy megfelelő szenzorral (PT1000) tényleg tudhat 4-500 fokot ez a hotend?
    Ha bowdenes helyére teszem a direct drive-ot, akkor mindenképp kell új firmware vagy a slicer-ben lehet megfelelően kompenzálni?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz dugesz77 #35375 üzenetére

    Csak kíváncsiságból érdekel, ha már odaírták, akkor tudja e vagy parasztvakítás. És az sem mindegy, hogy meddig bírja és mikor kezdi beledolgozni magát a kifolyó szálba.
    Fogalmam nincs, hogy mit nyomtatnék 4-500 fokon. Jelenleg csak PLA-zom, ismerkedem.
    Mondjuk nem lenne rossz, ha 450-500 fokon nyomtathatnék olyan anyagot, ami nyomtatás után megőrzi az alakját akár 400 fokig is. Vagy kicsit tovább. Forrasztásban jó hasznát venném, ha az elektronika mellett nem olvadna meg a keret, segédeszköz. Hogy ne melegedjen át olyan gyorsan (milyen gyorsan, nem tudom), de még extra fóliával is leragasztanám.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35376 üzenetére

    Köszi!

    A #35378 hsz-ben leírtam a lényeget.
    Csak nézelődöm és szembejött ez.
    A Mega Zero 2.0 lehetőségeit vizsgálva jött egy ilyen. Illetve találtam durvább dolgot, ahol egy szép méretes ház lett nyomtatva a hotend-hez és a ventikhez. Vagy épp ABL lett hozzáadva.
    És, ha már fejlesztés, akkor a legpraktikusabb felé hajlok. De egyelőre csak nézelődöm. Lehetőség rengeteg. CR-6-on láttam direct drive-ra cserélést, de ott belenyúltak a firmware-be is.
    Ezek a téglalap alakú heatbreak-ek jók? A Mega Zero-n is ilyen van. De nem csavaros. Mármint a cső benne. Hanem a hűtőn van, ha jól emlékszem két kis csavar, ami rögzíti. Ha valamelyik meglazul, vagy nem húzom elég szorosra, akkor könnyen lejjebb csúszik. Volt már vele ilyen gondom. Illetve maga a hatékonysága, ami igazán érdekel.

    Egyelőre a CR-6-on nem akarom bántani a hotend-et.. Az extruder nagyon nem volt jól beállítva, durván beleharapott a szálba. Illetve volt egy-két megcsúszás szerű jelenség is, amit nem igazán tudok mire vélni. Először a kihúzásra tippeltem, de csináltam egy próba extrudálást és ott is volt valami. Sajnos már a szemétben a szál, nem csináltam róla képet. Az biztos, hogy most sokkal kevesebb anyag csordogál ki a dűznin. Ennél lazábbra nem tudom állítani.
    Még a szintezéssel vacakolok. 3 sarok jó, egy sarok nem jó és a közepe hol jó, hol nem jó. A firmware nem reagál a korrekcióra. Ma meghúztam pár csavart, de még le kell ellenőriznem néhányat. Azt olvastam, hogy elég hevenyészett módon rakják ezeket össze. Érdekesség, hogy szintezés után résmérővel néztem a 0,2 mm-t és mindenhol jó volt, akárhova állítottam a fejet vagy a tálcát. Többször is körbementem. Nyomtatásnál meg...
    A tapadás megint érdekes jelenség. Írtad, hogy PLA-hoz nem használsz semmi segédanyagot. Lepucoltam az üvegről a rajta maradt lakkot és ragasztót, hogy szép sima legyen (leszámítva a karbon pöttyöket). Az első nyomtatás szépen letapadt. Izopropanollal takarítottam minden nyomtatás előtt, de a többin hol itt, hol ott nem tapadt le a szoknya. A szintezés mintája viszont letapadt. Csak belehúzta a dűzni a szoknya egy részét.

    A Mega Zero 2.0-át nem sikerült sokáig jegelnem.
    Végül megrendeltem aliról a ventiket. Vagy ideérnek, vagy nem. A kolléganőm, aki korábban a német postánál dolgozott, azt mondta, hogy mindig az irányítószámot nézik, mert több ugyanolyan helységnév is létezik. Szóval bízom benne, hogy ideér. 9 euró meg amúgy sem akkora tétel és paypal-en keresztül is reklamálhatok. Fizetésnél ennek (paypal) nagyon örültem, mert amúgy ezt a lehetőséget nem tüntette fel vásárlás előtt.
    Rendeltem hozzá 3 mm-es tükröt is a mágneses szőnyeg helyett. Az meglesz a jövő héten.
    A hang még a jövő zenéje. Először lehúzgálom a ventiket és megnézem melyik hangos, majd azokat cserélem. (Az kérdés, hogy mire, mert 24V-os rendszerben nem ismerek jó márkát. Esetleg DC-DC konverterrel beteszek 12V-os verziót. Ha elég halk, akkor tőlem mindig mehetnek. És akkor már úgyis Noctua-t teszek be.) Illetve megnézem, hogy a motorvezérlők is mennyire hangosak. Ha túlságosan (szerintem igen), akkor ki kell derítenem, hogy milyen motorvezérlő van rajta és, hogy a helyére betehető e másik. Akkor csak a panelon lévő 4 vezérlőt és néhány SMD alkatrészt kell lecserélnem. Ha nem tehető a helyére másik és nagyon olcsón akarom megúszni, akkor leforrasztom a motorvezérlőket és a helyére bekábelezem az újakat. Nem mintha nem vehetnék új alaplapot, de, ha nagyon elkezdek költekezni, akkor akár vehetnék egy Prusa-t is. Ahogy itt olvasgatom, az tűnik a legmaceramentesebbnek.
    Viszont szeretek építeni, meg "barkácsolni", csak aztán működjön is.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Lehet, hogy kicsit hülye kérdés, de a motorvezérlő cserélésével a motor lesz halkabb? Miért?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35409 üzenetére

    Köszi!

    Ha esetleg vezérlést szeretnék cserélni a Mega Zero-ban BTT-re, akkor annak mi lenne a menete? Gondolok itt olyanra, hogy a lapon lévő firmware-vel mi a teendő?
    A motoráramot hogyan határozom meg? (A beállításról már olvastam, de fogalmam nincs a motor áramáról. Nem látok típus azonosítót a motorokon.)
    [link] Ezt pont a meglévő panelok helyére találták ki, ahogy nézem. TMC2209 van ráépítve és ahogy nézem, motoráram állító nincs is rajta. Elvileg a firmware is hozzá van szabva.
    Bár egy-két dolog, mint a bekapcsoló gomb a nyákon, az enyémen nincs. Helye sem a házon.
    Vagy jobb az SKR 2 vagy a V1.4 lap bele?

    Annyi a lehetőség, nehéz a választás.
    Említetted az UART-ot is és, hogy azzal, meg Keplerrel akár gyorsabb is lehet a nyomtató, mint Marlinnal. De sajnos ez nekem nem sokat mond egyelőre.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35411 üzenetére

    Ezek a műveletek mennyire bonyolultak?
    Gondolok itt egyrészt a firmware beállítására.
    A gyári motornak való utánajárás sem lehet egyszerű, a motorvezérlőnek talán egyszerűbb, ha olyat veszek, amit ajánlottál is.

    A fő kérdés, hogy mivel járnék jobban a MegaZero 2.0-hoz. A linkelt KIT-tel, ami a nyomtatóhoz van, de fix motorvezérlővel, vagy az általad ajánlott SKR 2 vagy v1.4 lappal és külön a motorvezérlők meg egy kijelző?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fabula #35413 üzenetére

    Bonyolultságnál olyanra gondolok, hogy nekem kell beleírnom saját tudásból a firmware-be.
    Az, hogy pár értéket a megfelelő helyen átírjak, keressek fordító programot, inkább idő, mint gond. Ilyennel elboldogulok. Arduino-ban is össze tudok rakni egyszerűbb dolgokat egy nagyobbá. Csak amikor specifikusra fejleszteném, akkor kiderül, hogy a tudásom oda már kevés és rendesen meg kellene tanulnom programozni.
    A fő gondom úgy általánosságban, hogy nézegetem a leírásokat, videókat, fórumokat. Majd belefogok az egyik szimpatikus leírás alapján. Megveszem az eszközöket, letöltöm a programokat. És amikor nekiállok, akkor derül ki, hogy hiába csak 1 éves a leírás, már módosítottak annyit, hogy nem stimmel. Majd kiderül, hogy nem is jó (al)verziót vettem. De erre egy leírás sem tért ki eddig. Úgyhogy vagy sikerül megoldani a problémát vagy kidobott pénz lesz, meg egy újabb csalódás. Van pár ilyen tapasztalatom.
    Mielőtt megvettem a nyomtatóim, mind a kettőnek kicsit utánajártam. Jókat mondtak róluk, így mertem megvenni. Aztán nálam mégsem annyira jók. A Mega Zero-nál az én hibám volt elsősorban, a CR-6-nál meg esélyes, hogy kifogtam egy rosszat. Utóbbira tegnap sikerült visszavarázsolnom a gyári firmware-t. Nem volt olyan egyszerű, mint a módosítottat rátenni. Megy vissza, mert amellett, hogy a szintezési gonddal elcsesztem egy rahedli időt és anyagot, kiderült, hogy fázis van a tálcán és ami ahhoz kapcsolódik, de az USB csati házán is jelen van. Aztán majd kiderül, hogy visszakapom a pénzt vagy javítják a nyomtatót, esetleg küldenek egy újat.
    A cserélhető driveres nekem is szimpatikusabb, ha később módosítani akarom vagy esetleg a nyomtatót cserélni. Most már csak azt kell mérlegelnem, hogy később lesz e ilyen vagy esélyesebb, hogy valami más fog kelleni. Valami újabb.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz tothferenc #35414 üzenetére

    Ezt pontosan hogyan? Mármint az Rpi-s részt?
    A Mega S-ben cserélhetőek a motorvezérlők?

  • JulianSinulf

    senior tag

    Nézegetem ezt a Klipperes lehetőséget. Csináltak is a nyomtatómhoz egy cfg fájlt is, így nem nekem kell kitalálni.
    A Klipper leírása szerint:
    "Building and flashing the micro-controller
    To compile the micro-controller code, start by running these commands on the Raspberry Pi:
    cd ~/klipper/ make menuconfig
    The comments at the top of the printer configuration file should describe the settings that need to be set during "make menuconfig". Open the file in a web browser or text editor and look for these instructions near the top of the file. Once the appropriate "menuconfig" settings have been configured, press "Q" to exit, and then "Y" to save. Then run:
    make
    If the comments at the top of the printer configuration file describe custom steps for "flashing" the final image to the printer control board then follow those steps and then proceed to configuring OctoPrint.
    Otherwise, the following steps are often used to "flash" the printer control board. First, it is necessary to determine the serial port connected to the micro-controller."
    A talált cfg-ben menuconfig rész nincs. Vagy a fájlban lévő összes adatot kell beírni a menuconfig fájlba és azt feltölteni a nyomtatóra? Vagy üresen marad a fájl? Nem világos.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fboldog #35419 üzenetére

    Megnéztem egy-két cfg fájlt különböző nyomtatókhoz a Klipper oldalán.
    Van, amelyikben írja, hogy honnan és mit kell a nyomtatóra tölteni. Az enyém ilyet nem ír.
    Esetleg nem kell rá semmi, jó ami rajta van? Majd megpróbálok még specifikusabban rákeresni.

    A szerverekről is olvasgattam már egy kicsit. Eddig az OctoPrint-et láttam több helyen említve, de a MainSail-ról is olvastam ma. Itt megint jó kérdés, hogy melyik a jobb.
    A Klipper oldalán az OctoPrint-es telepítés van leírva.
    Mindent is telepítő script? Jól hangzik. De nem hiszem. Ha jól láttam, akkor az OctoPi egy direkt rendszerként is feltehető a Pi-re. Én ilyet nem szeretnék. Jó lenne, ha a Rasberry Pi OS futna, azon az OctoPrint szerver és a Klipper.
    Legutóbb ott akadtam el, hogy feltettem a Pi-re az OS 64 bit-es verzióját. Miután betöltött az OS és megjelent a monitoron az asztal, el is tűnt, csak fekete kép. Azóta nem jutottam odáig, hogy feltegyem a 32 bit-es verziót. A Pi 4 Model B típusú.
    Az OctoPrint-tel amúgy is meg akartam ismerkedni, a win-es verziót leszedtem. Gondoltam, hogy ezzel megnézem, mit lehet kezdeni a CR-6 Max szintezésével. De aztán jött a fáziscerka világít a tálca fém részén eset.
    A Linux sem teljesen ismeretlen a számomra.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz szabieable #35421 üzenetére

    Köszi!
    Megnéztem. Lehet kipróbálom majd mind a hármat.

    Config fájl van a klipperhez. De arról semmi infóm, hogy valamit fel kellene tölteni a nyomtatóra. Majd akkor kiderül, amikor oda eljutok. Max nem fog működni vele.

    Ha Klipper-t használok, akkor lényegében mindegy, hogy milyen lapra cserélem a benne lévőt, mert a firmware-t úgyis a klipperrel kell majd létrehoznom és egyszerű lesz, mint a faék. Ha jól értem.
    Konfig fájlt találtam a gyári laphoz és a BTT SKR Mini-khez. SKR 2 és v1.4-hez viszont nem.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Gh0sT #35425 üzenetére

    Szia!

    Így hirtelen az jutott eszembe, hogy már az eredeti koncepció is hibás volt.
    Én olyanon gondolkodnék, hogy a markolat helyére egy műanyag csövet tennék, ami bírja a nyomást. A markolatot pedig két darabból nyomtatnám úgy, hogy a belseje illeszkedjen a csőre, majd összecsavaroznám a két felet.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz fboldog #35423 üzenetére

    Köszi a segítséget!
    Sajnos a firmware mibenlétéről nincs infóm. Ilyet nem találtam. Az meg nem teljesen világos, hogy a config fájlból hogyan lesz firmware. Hacsak nem a firmware és a konfig fájl tartalma ugyanaz és a "make menuconfig" résznél a konfig fájl teljes tartalmát kell beadnom. De ez csak tipp. Te hogy csináltad a firmware-t a nyomtatódhoz? Vagy volt készen hozzá és csak rá kellett töltened?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz br0by #35436 üzenetére

    Szia!

    Nekem egy CR-6 Max-om van.
    Ha firmware frissítést tervezel @Saccco hozzászólása után, akkor javaslom a Community Firmware-t. Egyszerű feltenni és jobb, mint a gyári.
    Mikor a gyári visszaállításán dolgoztam, akkor futottam bele több olyan hozzászólásba is, ahol az újabb verziós gyári firmware hibáit ecsetelik, mint például, hogy nem lehet átállítani a nyelvet angolra. A legtöbb fórum az SE-ről szól, nem a Max-ról.
    Nekem is az 1.0.1-est sikerült visszaraknom, ami jól működött.
    A legfrissebbel nem csak a nyelv nem ment, a kijelző sem.
    Bár ennél a korainál sem volt egyszerű nyelvet váltani, van egy trükkje.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Megérkezett a Mega Zero 2.0-hoz minden, amit egyelőre akartam.
    Kicseréltem a tárgyhűtőt és a heatbreak hűtőt is. Előbbi a dual ball-os lett aliról, utóbbi pedig egy Noctua. A Noctua hatására lényegesen csendesebb lett a gép, bár a motorok még hangosak, mert az elektronika nem lett kicserélve. Érdekes, hogy a motormeghajtókat is 4010-es venti hűti és teljesen hangtalan, heatbreak-hez meg betettek egy hangosat.
    Az asztal mágneses szőnyegét lecseréltem üvegre. Pontosabban tükörre. Nagyon jó. Bár a szélek felfűtése 60 fokra kicsit több időt vesz igénybe, mint a közepe, ahol a hőmérő is van.
    A szintezés is megvolt, egyelőre megteszi.
    Érdekes, hogy mennyivel másképp nyomtatja ugyanazt, mint a CR-6 Max.

    Ami aggaszt, hogy már a szintezés teszt nyomtatásnál megfigyelhető, hogy bizonyos műveletek előtt megáll a fej mielőtt továbbindulna. Ilyenkor oda egy kicsivel több anyag kerül.
    A teszt készít egy kis emelkedőt, amivel egyszerű leszedni a tárgyat az asztalról. Ennek az emelkedőnek a szélessége fix. Esetemben viszont felfele haladva szűkül egy kicsit.
    A nyomtató alap firmware-jével használom.

    A tükröt valamivel rögzíteni kell a fűtött felülethez. Én most iratcsipesszel tettem meg.
    Ezzel az a gond, hogy, ha nagyon a szélén mozog a fej, mint a szintezős tesztnél is, akkor bizony a nozzle is beleütközik, nem csak a tárgyhűtő műanyagja.
    Mivel lenne érdemes rögzíteni a tükröt, hogy a fejnek se legyen gondja vele, de ne is mocorogjon, adott esetben könnyen el lehessen távolítani/cserélni?

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    A slicer-ekben van általában egy ilyen rész:
    M117 Intro line ...
    G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
    G1 X0.1 Y20 Z[first_layer_height] F5000.0 ; Move to start position
    G1 X0.1 Y200.0 Z[first_layer_height] F1500.0 E15 ; Draw the first line
    G1 X0.4 Y200.0 Z[first_layer_height] F5000.0 ; Move to side a little
    G1 X0.4 Y20 Z0.3[first_layer_height] F1500.0 E30 ; Draw the second line
    Én most a SuperSlicer kalibrációs pontjait próbálgatom. Ez a rész ennek a start g-code-jából van.
    Viszont a tényleges g-code-ban így néz ki:
    M117 Intro line ...
    G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
    G1 X0.1 Y20 Z0.2 F5000.0 ; Move to start position
    G1 X0.1 Y200.0 Z0.2 F1500.0 E15 ; Draw the first line
    G1 X0.4 Y200.0 Z0.2 F5000.0 ; Move to side a little
    G1 X0.4 Y20 Z0.30.2 F1500.0 E30 ; Draw the second line
    A klipper az utolsó sornál megáll hibával.
    Ha átírom a Z0.30.2 részt Z0.3 -ra, akkor jó lesz és továbbmegy.
    Egyelőre a SuperSlicer-t használom, mert a kalibrációhoz nagyon jó, később szeretnék visszatérni az Ultimaker Cura-hoz.
    Hogyan lehetne ezt orvosolni, hogy ne kelljen mindig átírnom szövegszerkesztőben?

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Ezt a csodát, hogy lehetne szebbé tenni?
    Anycubic Mega Zero 2.0

  • JulianSinulf

    senior tag

    Köszi mindkettőtöknek!

    @fabula: És melyik a jó nyomtató?
    Olvasom itt a fórumon a Prusa-t, de nem tudom. Ránéztem. A Mini+-nak csak egy X tengely felfogatása van, de 32 bit-es a vezérlő. Az MK3-nak csak 8 bit-es a vezérlője, de mechanikailag jobbnak tűnik.
    A Mega Zero 2-n a szíjak nekem elég feszesnek tűnnek, de elektronikai végzettségem van, nem mechanikai. És még tapasztalatom sincs ilyen jellegű mechanikában, így nem tudom biztosra megmondani.
    A melegedést sem tudom. A motorokét kézrátétellel, esetleg infrás hőmérővel meg tudom nézni. Korábban nem tűntek forrónak. A driver-ek hűtve vannak. A lépések kimaradása megint csak kérdőjel. Ha jól néztem, akkor a driver amúgy is csak 1/16-ot tud.
    A CR-6 Max árát visszaküldik. Így akár másik nyomtatót is vehetek. Csak most ez eléggé elvette a kedvem az egésztől.

    @daninet: Megpróbálom vastagabb fallal. A réteg kezdőponthoz milyen angol nyelvű megfelelőt keressek?
    CR-6 Max-nál néztem a temptower-t, ott 180-190 foknál tűnt jónak a filament. A kocka alapján olyan, mintha itt még túl meleg lenne ez neki.
    Próbáltam flow kalibrációt is. Egy sikerült, mert az összes próbálkozásnál a -10-nél nem akar letapadni az első pár cm. Akkor sem, ha máshova kerül az asztalon a -10. Egyszer sikerült kiszednem a fej alól a gány cuccot, így lényegében meg tudta csinálni a -10-et. Az összes többi (-20, 0, 10, 20) minden gond nélkül letapadt. A -10-et másodiknak nyomtatja. Ez alapján az extruder multiplier-t 0.85-re állítottam, mert vicces mód -10-nél lett a legjobb a kör, de -20-nál volt legjobb a top. Az ellenörző nyomtatás megint csak nem sikerült. -10 nem tapadt.
    Próbáltam amúgy temptower-t nyomtatni, 210-ről indult (de az első réteg 195 fokos volt), majd a 200 tetején feljött az egész. Lehet, hogy eleve 190-ről kellene indulnom és ahol már nem jön anyag, ott megállítani, mert nem elég meleg a hotend?
    A bed kalibráció véleményem szerint jó. Ezt többször is ellenőriztem.

Új hozzászólás Aktív témák