Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    TP-Link TL-WR941ND -t néztem ki routernek.
    Tud webes felületről wol-t? Azt tudom, hogy kívülről küldve megoldható, csak akkor a port forward miatt ha jól gondolom csak 1 gépet tudok mögötte felkelteni. (Gyanítom, hogy külső üzenet broadcastja nincs belső hálón).

    Vagy valami más olcsóbb modell, ami tudja?
    Havernak kéne, nekem jelenleg Linksys WRT54GL van, Tomatoval és a fenti funkcióval, de ez ugye drágább. A 941 meg mégiscsak N-es router...

    És még valami. N-es wifi adaptert milyet ajánlotok, amivel megy is a 300mbit és van Win7 drivere? USB2-sek mennyire bírják a sebességet az elméleti 480mbit mellett?

  • sb

    veterán

    válasz kali #9223 üzenetére

    A WOL-nál tudom, hogy megoldható 1 gépre. De több lan portra kötött gépnél?

    Azért kérdeztem az usb2-őt, mert elméletileg bírja a sávszélességet (480 vs 300), de a gyakorlatban nem vagyok biztos benne. De ezek szerint már maga a wifi sem várható, hogy bírja a 300 mibtet? Azért azt hittem ennyire nem általános.... :(

    Akkor másik kérdés: gigabites routerre várnék javaslatokat. Wlan részre elég az 54mbit is.
    Arra gondolva, hogy akkor hagyjuk a 300-as wlan-t, max ha nagyobb adatot kell másolni akkor jön a kábel gigabiten...
    (Látom, a közkedvelt TP-LINK TL-WR1043ND gigás és mindent tud, de hátha van olcsóbban is...)

  • sb

    veterán

    válasz kali #9228 üzenetére

    Sejtettem, hogy nem szokás... főleg az amúgy sem népes, gigabites mezőnyben.

    Tudásához képest egyébként nem drága a 1043, sőt! Csak túl sokat tud. :)
    Így hogy nem nekem lesz elvileg az extrákra nem lesz szükség, pl. okosítás, torrentezés, stb... nomeg az N-es wifire sem a fentiek értelmében :( . Ezért gondoltam, hogy vmi olcsóbb is megtenné.

    Szóval a konkrét használati értéket tekintve nagy a difi:
    Normális 100mbit+54 wifi router 5-6k, ez 1000mbit+54 wifi (ahogy használva lesz) 15k.

    Ha ki lenne használva, akkor már nyilván más a fekvése:
    Normális 100mbit+54 wifi router 5-6k, ez 1000mbit+300 wifi+torrent+samba+... 15k.

    De szerintem marad ez. Lehet, hogy magamnak is beújítok egyet az 54GL helyére és én kipróbálom NAS-ra is.

  • sb

    veterán

    válasz kali #9228 üzenetére

    Még egy gyors kérdés a tl-wr1043nd-hez.
    Ha NAS-ként is használnám akkor az USB-re kötött vinyón milyen átviteli sebességek érhetőek el? Láttam a logoutos írást, de ott elég kicsik voltak az írási/olvasási sebességek. Nyilván HDD-függő is a dolog...

    Van valakinek tapasztalata?

  • sb

    veterán

    válasz Alex91 #9237 üzenetére

    Akkor valóban nem sok mindenre jó. :(
    Mondjuk írásra még elmegy a torrentezéshez, de aztán megosztás helyett inkább le kell húzni és áttenni a gépbe. :(

    Kösz.

  • sb

    veterán

    válasz kali #9252 üzenetére

    A 841ND-ről tudsz valamit mondani?

    szerk: Egyébként ezzel a viszonylag olcsó árkategóriával (741-841) sokszálú torrentezésnél már nincsenek gázos belassulások, ugye?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz kali #9255 üzenetére

    Köszi.
    Még megálmodom, hogy 841/941 vagy 1043 legyen-e.
    Igazából max NAS-ként, ill a gigabit miatt lenne jó az utóbbi, de mivel a NAS felhasználás is kétes a fentebb írtak szerint, ill. a gigabit sem biztos, hogy mindig megoldható, lévén ahhoz fix kábelezés kellene így lehet, hogy most marad közel "féláron" a 841/941.

  • sb

    veterán

    Sziasztok.

    Vettem egy TP-Link WR1043-at.
    WOL-hoz lenne kérdésem:

    1. ARP fixen beállítva: gép mac címe és ip összerendelve.
    2. 7 és 9-es portok az adott ip-re forwardolva
    3. DHCP-ben beállítva, hogy fixen azt az ip-t kapja a gép (bár ez nem kell az ARP mellett)

    Próbáltam többféle wol sender progival kívülről, netről felébreszteni de nem igazán akarja.
    Ötlet?

    szerk: Firewallban vagy máshol nem kell állítani valamit? Mondjuk, hogy broadcast csomagot is továbbítson befelé?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz sb #9476 üzenetére

    Na megoldva.
    Viszont még mindig van gondom a TP-Link WR1043-al.
    Van amikor egyszerűen "leakad" a net.
    Lan-ra kötve a routert elérem, a upc modemet is mögötte. DNS is rendben, mert a router diagnostic felületérül trace-t indítva pl az index.hu-t feloldja és végigmegy szépen. Böngészőben mégsem jön be semmi.
    Ezt ma megcsinálta kb. 3x.
    :F

    Előző nap még a Linksys WRT54GL+Tomato fw volt rajta, nem volt ilyen gond.

  • sb

    veterán

    válasz Brogyi #9487 üzenetére

    Mert még 1 napja megy az új router, gondoltam a saját fw-vel is ellátja az alap feladatát ha extrát nem is tud a jobb fw-khez képest.

  • sb

    veterán

    válasz Brogyi #9487 üzenetére

    Nézem a dd-wrt honlapját:
    A 1043 melletti komment: "N clients connect only at G tx/rx rate, everything else working"
    :F

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    TP-Link 1043v1 (dd-wrt-vel) helyett mit ajánlanátok, akár használtan is, lehetőleg minél olcsóbban? :)
    - 5GHz kellene, mert nagyon sok a házban a 2.4-es wifi.
    - Tudásban nem kell igazán jobb. 2 sáv elég, nincs 3 sávos vevőm. 120mbit net mellé kellene, aminek ugyan most a töredékét tudja wifin, de gyanítom ez a telítettség miatt van csak.
    - Gbit lan.
    - Esetleg később nagyobb házban jobb lefedettség érdekében jöhetne nagyobb nyereségű antennás modell is. Most nem létszükséglet, de visszaolvasva a topicban azt láttam a TP-Linkek nem túl jók ilyen szempontból.

    Én a 3600-ast néztem első körben.

    Köszönöm!

  • sb

    veterán

    válasz Spuri2000 #40358 üzenetére

    "A vevő oldalon van egyáltalán 5 GHz eszközöd?"
    Ha nem lenne miért kérdezném?

    @kali:
    Nem vagyok szakértő, mert nem annyira érdekel a téma, de nagyrészt azért tisztában vagyok az alapokkal, ill. utána szoktam nézni mielőtt kérdezek.
    Akkor kicsit részletesebben:
    - Próbáltam sávot váltani, de legalább egy tucat másik hálózat mellett tök mindegy volt hova állítom...
    - Laptopban 2.4/5GHz 2 sávos Centrino van, mobil: SGS3, tud 5GHz-et, de csak 1 sáv.
    - Az 5GHz-et is próbáltam (UPC modem/router), ott egy árva hálózat nem volt, 110mbit körül hozott szobán belül, másik szobákban 80mbit körül, a legtávolabbi ponton már szar volt a jel, vagyis arra is rájöttem, hogy távolság/falak szempontjából a 2.4GHz valóban jobb. Viszont dualban ezzel nem lenne gond.
    - Most 2.4-en szobán belül 40-80mbit emlékeim szerint, másik szobában 20-40, legtávolabbi ponton 2-15 között. Egyrészt ez 2-3 hónapja jobb volt, másrészt a szórás is kisebb volt sokkal. Korábban 2.4-en is, nomeg 5GHz-en is. Itt most hol jó, hol töredék sebességet hoz. Itt inkább interferencia gond van.
    - Antenna: Úgy láttam mintha lennének külön antennás modellek is. Ill. a több sáv miatt kell is, nem? Pl. külső és belső antennák külön 2.4 és 5GHz-re. :F

    Bónusz kérdés: Akkor antennában az Asus nem egyértelműen jobb a TP-Linknél? Családi házban később ez számítana vagy inkább nagyobb területre mindenképp vmi repeater a jobb megoldás?

    @Shingen:
    És a 3600 megfelel arra amit leírtam?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz kali #40364 üzenetére

    UPC, igen. Néztem már a hálózatokat, +1-2db wi-free lett azóta viszont több a normál hálózat is. Ennyi. Nem az okok érdekesek igazából, amit leírtál kb mind világos volt. Itt egyszerűen sok a hálózat - szerintem. És még több lett az utóbbi időben.

    Mint írtam, mértem is, 5GHz üres és nagyon jól ment.

    Egyedül azzal van gondom, hogy a lakás legtávolabbi részén nem jó az 5GHz a falak miatt. Erre értettem megoldásnak a dual band-et: ha ott nem tud 5GHz-re csatlakozni akkor levált 2.4-re és kész. Ott is lesz wifi, bentebb meg a jobb, nem zavart 5GHz.

    Szóval akkor leegyszerűsítem a kérdést és felteszem máshogy:
    1. A jelenleg amúgy nekem kellő tudással (és kellő hatótávval is) rendelkező 1043v1 helyett mi az, ami tudásban/szórásban nem rosszabb és dual band 2 sávos, megbízható router.
    2. Nem túl drága. (Mivel a jelenlegi is megfelelő tudású... és sebességű is lenne talán kevesebb hálózattal, csak az 5GHz kell nekem most plusszban.)
    3. Vagy ha van esetleg van nem sokkal drágábban ami ugyanezt tudja + egyértelműen jobban szór akkor az is érdekel. Gondolva a jövőre, ha nagyobb területet kell majd lefednem.

    Ill. ehhez bónusz kérdés, hogy egyáltalán van-e ilyen router, ami értelmesen (nem 1-2mbittel) ki tud szolgálni egy nagyobb családi házat is (mondjuk 2 szint, 2x60nm). Vagy oda inkább repeater a biztosabb minőség miatt.

  • sb

    veterán

    válasz Gubek-Einste #40379 üzenetére

    Köszi.

    Világos, hogy sok mindentől függ, csak nagyságrendileg érdekelt a dolog:
    - Egy átlagos elrendezést tekintve (tehát nem 3-4 födém vagy 8-10 fal, hanem egy általános 2 szintes, 1-2 falas témában)
    - És nagyságrendileg jó lehet-e 1db eszköz. Ha határeset akkor nyilván majd a helyzet adja... ha semmiképp nem elég 1db eszköz ekkora méretre/2 szintre akkor eleve úgy készülök és most nem is keresgélek ehhez routert. A mostaninak bármi megfelel, a 3600 is... utána meg majd a próba eldönti és jöhet mellé repeater vagy a régi router.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    Korábban írtam, a jelenlegi 1043v1 helyére keresnék valamit, ami:
    1. 5GHz-es, most jól jönne a társasházban, mert 2.4-en rengeteg hálózat van és belassult nagyon.
    2. Később viszont családi házba kéne (vagyis egyéb zavaró wifi-ktől mentes helyre), de két szintre. Tehát a nagyobb lefedettség se lenne rossz, de oda persze lehet, hogy bármi kevés lesz, kell majd +AP mellé. Az majd kiderül...

    3600-ot nézegettem. Most viszont láttam, hogy AC-s is van már emberi árban. Jelenleg nem használnám ki, de később jó lehet.

    Szóval az Archer C2 mennyire ajánlott?

  • sb

    veterán

    válasz Multibit #40860 üzenetére

    Próbáltam, de nem sok konkrétumot találtam azon kívül, hogy nem ajánlott...
    Kisebb wifi sebességet írtak egyedül, ami 160mbit volt. Nos ez nekem bőven elég lenne 120-as net mellé.
    Jelenleg 2.4GHz-en router mellett van 100mbit körüli tempóm laptopon, telefonon 20-30mbit. Lakás másik végében meg 10-15mbit.
    5GHz-en ez 120, 50-60.

    Milyen konkrét gondjai vannak?

  • sb

    veterán

    válasz Multibit #40862 üzenetére

    Köszi.
    A mediatek-et olvastam, de nem tudtam hova tenni (Tablet/ttelefon topicban is olvasni néha, hogy nem komálják egyesek, de mások meg igen. Telefonban találkoztam már vele, nem volt vele semmi gond, fw-kkel, rootal sem, de persze ez kicsit más téma.)

    Alternatív fw jó lenne, mert általában jobb mint a gyári. Ezt is néztem egyébként, de pl. a most használt DD-WRT-t egy AC-s TP-Link-re sem látom támogatottnak, szóval arról se láttam semmi előremutatót. Ha a Mediatek ilyen szempontból kevésbé támogatott akkor az gáz.

    A sebességben igazad van. Ezért is néztem első körben N-es 5GHz-es routert, mert a mostani 2.4-esen hulladék a sebesség (főleg a sok UPC Wi-Free belövése óta), 5GHz-en egy próba erejéig viszont szobán belül ment a 120, szomszéd szobákban kb. 80mbit, ami nekem bőven elég lenne.

    Ilyen szempontból az AC-s felesleges nekem... csak gondoltam mivel pár ezressel drágább csak... hátha ugyanazt tudja N-en, mint egy 3600 - ami most nekem elég - később meg az AC csak jobb lesz egy kicsivel, ha csúcssebességre nem is lesz képes.

    A lefedettség és a kiegyensúlyozott sebesség viszont valóban sokkal fontosabb. Szóval ha jobban járok pl. a 3600-assal, N-es hálózattal és hozza viszonylag stabilabban a 120-80, esetleg távolabb kb. 40-60mbit-et mint egy olcsóbb AC-s router akkor inkább maradnék annál.

  • sb

    veterán

    válasz kali #40865 üzenetére

    Az valóban nem túl jó. Köszi.

    @hackeeee
    Akkor mit ajánlotok 3600 helyett? Igazából a 1043 sem a legjobb, ennél sokkal jobbra (és drágábbra :) ) nincs szükségem. Bár gondolom a kombinált 2.4+5GHz-es antennákkal eleve gyengébb a lefedettség mint egy csak 2.4-essel. Általánosan nézve ezek a dual bandesek akkor még rosszabbak lennének?

    Vagy ha rosszabb is, azért azt hozza, amit leírtam? (Hiába gyengébbek, pl akár 5GHz-en is, a mostani az interferencia miatt a béka s*gge alatti átvitelt hoz.)

  • sb

    veterán

    válasz hackeeeee #40873 üzenetére

    Beleférne... csak minek az nekem. :)
    Igazából a 1043v1-el is nagyon jól elvoltam/vagyok. Ami lényeges: gigabiten a belső háló, ez pipa.
    A 120-as netből is wifi-n amit bírt az elég volt: routerrel egy szobán belül 100-120mbit, szomszéd szobákban 50-80mbit. (Telefonon lassabb, de ott sem vészes, meg oda nem is kell olyan nagy sávszélesség.)

    A gond a UPC Wi-Free óta kezdődött kb., azóta viszont már olyan sebességre esik be, hogy gondoltam pár ezer Ft-tal drágább 5GHz-es routert azért megnéznék kíváncsiságképpen. (A UPC routerét már kipróbáltam, elég jó volt). Szóval ennyit megérne, hogy komfortosabb legyen a helyzet.

    De 20-30k-kat nekem nem ér meg egy új router. Főleg, hogy hosszabb távon meg - remélhetőleg hamarosan - épp más környezetbe kell majd használnom (családi ház, egyéb zavaró hálózatok nélkül, nagyobb lefedettséget biztosítva és lassabb: 30-60mbit nettel. Ha jól értelmeztem erre jobb lenne a jelenlegi, nem osztott antennás, egysávos 2.4-es router mint egy dual band.).

  • sb

    veterán

    válasz hackeeeee #40949 üzenetére

    Őőő... 1043v1-et ezekre cserélni? Annak végképp nem látom értelmét.
    5Ghz miatt a 3600-ra való cserét pár (3-4) ezresből. Max ennek látnám. Vagy 4300-ra.

  • sb

    veterán

    válasz hackeeeee #40955 üzenetére

    Ahogy írtam 120-as a net, szóval ez sem lenne előrelépés.
    A többit meg értem, olvastam. Össze is foglaltam, gyakorlatilag:
    1. A kicsit drágább dual band routerek jelerősségben visszalépést jelentenének.
    2. Ettől függetlenül a mostani környezetben, lakásban szerintem a dual banddel mégis kicsit előrébb lennék, gyengébb 2.4GHz is elég, de mellette 5GHz-et is kapnék zavaró tényezők nélkül.
    3. Hosszabb távon viszont, családi házban megintcsak jobb lenne a sima 2.4-es, erősebb router mert zavaró tényezők kevésbé lesznek. Ill. a wan sávszélesség is kisebb lesz.

    ...
    4. Vagy a mostani, 90%-ban megfelelő router helyére 2-3x annyiért veszek egyet ami 100%-ban megfelelő. :D

    Hát nincs túl sok jó választás.
    Asszem maradok annál, hogy ha +pár ezerből ki tudok próbálni egy 3600/4300-ast akkor OK. Ha nem akkor meg nem.

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    TP-Link WDR-3600 helyére keresnék AC-s routert... olcsón.
    DD-WRT-vel használtam, eddig ez nekem viszonylag stabil volt (mondjuk évi 2-4 restart elég volt). Társasház, tehát az 5GHz-et preferáltam, viszont később jó lenne jó 2.4-es lefedettség is családi házhoz. Most főként a mobiloktelefonokhoz kellene a kétsávos AC. Gigabit LAN-ra is szükségem van, netből semmi extra: 120-250MB-et kell vinnie és wifin nem érdekelne az sem, ha nem futja ki magát.

    TP-Link C5v2, C7-et néztem ill. Asus AC56.
    Melyik lenne jobb? DD/OpenWRT melyikre van? Visszaolvasva AC58-ról pl. olvastam rosszakat, nem tudom az 56-ot pl. értinti-e... Tudtommal C5v2-re nincs ezek közül custom fw.
    Vagy ezek már gyárival is stabilak, tudnak mindent? Pl. WOL broadcast-ra emlékszem, hogy nem ment (jó régi) routerrel gyári fw-vel sehogy. Más extra nem nagyon kell, stabil legyen.
    Köszi!

  • sb

    veterán

    válasz Gubek-Einste #60569 üzenetére

    Szerettem volna 20 alatt megúszni mivel gyk. a 3600-hoz képest "csak" a kétsávos AC-ra lenne szükségem, semmi egyéb hókuszpókuszra.

    Használt is szóba jöhet, ezért írtam az AC56-ot. CFW sem feltétel - a szerintem minimális igényeim miatt - ha gyárilag stabilak.

  • sb

    veterán

    válasz woodworm #60571 üzenetére

    Köszi.

    Ezek hasonlóan jók mint a C5/C7/AC56 trió vagy csak olcsók, de még épp jók a célra... :)

  • sb

    veterán

    válasz woodworm #60616 üzenetére

    Köszönöm a kimerítő választ. Erre voltam kíváncsi.

    Mivel az AC-n kívül - ami egyedül a telefonról való kép/videó feltöltéshez lenne gyorsabb/kényelmesebb nekem, tehát még az sem annyira musthave - nem nagyon kell más, így emiatt nem szeretnék a mostani N-es, amúgy teljesen megfelelő routerhez képest nagy extra kiadást. Ezért lőttem be az olcsóbb modelleket. Viszont ha meg vmiben mégsem hozzák az alap elvárást, főleg stabilitásban akkor azt a +5-6k-t nem sajnálnám azért.

    Így viszont akkor elég lesz ezek közül valamelyik. Bár időm nem sok, de az egyszeri mókolás belefér cserébe. Ha jól számolom minimum 10 éve, WRT54GL óta nem nagyon használtam úgyse gyári fw-t. :D

  • sb

    veterán

    válasz woodworm #60616 üzenetére

    Köszönöm még egyszer a segítséget neked és Gubek-Einste-nek is.
    Már beüzemeltem az N56U-t Padavannal. Szépen megy AC-vel, így elég kedvező volt a váltás. :)

  • sb

    veterán

    válasz Z_A_P #60758 üzenetére

    Ahogy írták is, 867Mbps-t tud. A gyakorlatban is ment szépen, telefonról FTP-ztem 37-38MB/s sebességgel a PC-re.

    Jó a wifi lefedettsége is.
    Előtte TP-Link 1043v1-em volt, majd WDR-3600. Társasház, rengeteg 2.4-es hálózattal, 120-as nettel.
    1. A nappaliban van a router, nyilván itt mindegyik hozta a maximumot, kb. az elméleti sávszélesség harmadát, kb. 100/100/300.
    2. Szomszéd szobában a 1043v1 2.4-en már csak 40-60 körül tudott, a 3600 5GHz-en 80-90-et. Az N56U most kiakad 120-on, pontosan még nem mértem.
    3. A leggyengébb pont a lakásban, kb. 6-7m 2db fal.
    A 1043 szakadozott folyton, használhatatlan volt, 3600-on az 5GHz-es megy ugyan, de szakadozik, a 2.4 közepes erősséget mutat és stabil 40-50mbitet tudott. N56U mindkettőn max jelerősséget mutat és viszi a 120-at.

    Ha érdekes rámérek majd FTP-vel, hogy mennyi a valós sávszélesség a 120-on felül. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Z_A_P #60768 üzenetére

    Sajnos a LAN-WAN átvitelt nem tudom efelett kipróbálni. Bár ha minden jól megy akkor nemsokára a 250-et le tudom tesztelni. :)

    Az látszik, hogy AC-s wifi-n megvan a 290-300Mbps.
    Ill. lant mértem, ott is átment iperf szerint a 890-940mpbs ahogy gigabites lanhoz illik.

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    RT-N56UB1-et használok, padavan fw-vel AC-sre okosítva.
    Szétnézve a kínálatban már látok értelmes árú AX-es modelleket is, a kérdés az, hogy egy budget AX modell (TP-Link AX10-20, Asus 55-56) miben lenne előrelépés, vagy van egy alsó határ ami alá nem érdemes menni.

    Jelenleg:
    - Nem lóg rajta sok minden, van pár eszköz ami esetileg megy, TV-k, hangfal, nyomtató, légtisztító, stb...
    - Normál, aktív eszköz egy időben kb. 2-3db telefon és 1 noti. Utóbbi és 1db telefon elvileg AX-es már.
    - Viszonylag nagy lakásban van, kb. központi helyen de 2 falon keresztül a távoli részeken már problémás az 5GHz-es jel most.

    Olvastam, hogy több eszköz kiszolgálásnál jobb lehet az AX router AC kliensek esetén is. Bár nincs nagy konkurens használat de ez érdekelne mennyiben látható.
    Ill. lefedettségben is jobb lehet az AX? De gondolom az már csak AX kliensekkel vagy mitől/hogyan lehet jobb? (Ez meg ugye a mostani, kicsit necces lefedettség miatt érdekes, de annyira nem létszükséglet. Ill. lehet, hogy vmi repeater is elég lenne erre a célra.)

    Későbbi lehetőségként ami érdekes lehet - ezek most nem musthave dolgok:
    1. Ha több IoT cucc lógna rajta akkor ez számíthat? (Bár azok gondolom 2.4-en és nem AX-en lógnak...) Ilyen szempontból egyébként kell egyáltalán spec routerben gondolkodni vagy mi az a szám amit később elbír egy átlagos router is?
    2. Később lehet, hogy 2 szintet kellene lefedni így ha mesh-képes az nem lenne rossz.
    Köszönöm!

  • sb

    veterán

    válasz dkess #88036 üzenetére

    Szia!

    Köszi a választ, kicsit elmaradtam a reakcióval.
    Azon meglepődtem, hogy ez soknak számít. Igazából amiket addig olvastam, sok telefon, noti, tablet, stb... lóg rajta sokaknál. Nálam a 2+1db nem tűnt aktív eszközből soknak. Ráadásul ezek is inkább csak lightos netezésre vannak fent, tehát nem konstans, együttes és nagy terhelést adnak (+mondjuk 1db TV tartozik még ide, de arra is igaz, hogy ha azon van forgalom akkor máson nincs). A többi pár okoscucc meg csak "lóg" fent, semmit nem csinál kvázi.
    Persze fizikai oldalról világos, hogy ez is leterhelheti a rendszert.

    Kettébontanám (ill. háromfelé) akkor a kérdést inkább:
    1. AX mennyiben javítana a mostani helyzeten a meglévő AC-s routerhez képest (átvitelben, késleltetésben ill. esetleg lefedettségben - 90nm, egy szint)?
    Ezt csak a 2-3db eszközre vonatkozóan, 1db AC-s telefon, 1db AX telefon és 1db AX (2x2 160MHz) noti.
    - Jellemzően azonos helyiségben AX-nél a sávszélesség gondolom javulna.
    - Két szobával arrébb a gyenge 5GHz-es jelnél jobb lenne mint most AC-n? Itt nyilván nem a max átvitel a kérdés, 1-200Mbps elég, most jellemzően 50-100-at tud, de vélhetően szakadozás miatt ingadozó...
    - ... és gondolom emiatt a késleltetés sem jó. Ezen is javítana talán? (Nem játék, csak netezésnél ha vmit be kéne tölteni akkor ne álljon meg 1-2s-re gondolkodni.)

    Az is érdekel ha a meglévő routerhez képest az újabbak esetleg fizikailag jobb lefedést adnak. Nem ismerem ilyen szempontból a modelleket.
    Meg olvastam vmit, hogy AX-en ez jobb lehet. (közben utánaolvastam, az OFDMA javíthat ezen, nem csak több kapcsolatnál?)

    Ezekben így egy olcsóbb TP-Link AX10-20(-esetleg 50)/Asus AX55-56 routerrel előbbre lennék mint a RT-N56UB1-el?

    2. Okoseszközök esetén a jövőben ennél sokkal több lehet rajta. Bár zigbee a terv de nyilván a jelenlegi 2-3 cucc mellé azért biztos lesz mondjuk 10-20 egyéb wifis eszköz. Erre láttam, hogy léteznek IoT-s spec routerek, azok segíthetnek?

    AX, 5GHz itt akkor úgysem játszik, ilyen szempontból választanám le az előző, AX-es router kérdésről. Erős cpu gondolom jobb nagy forgalomnál de ide kell egyáltalán ha csak lógnak rajta kb. 0 forgalommal (és nyilván nem 600 nyitott kapcsolattal)?

    3. Később, két szintre világos a válasz, oda mindenképp a 2 router+kábel lesz a akkor az irány. Köszi!

    szerk: Jól látom, AX10-en kívül mindegyik tud mesh-t?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    Már korábban felmerült pár kérdésem de most bővíteném őket.
    Ha a wifi hatótávot nézzük akkor van olyan modell az ajánlottak közül ami érezhetően jobb mint a többi? (AX55-56-58 és AX20-50-73-ban gondolkodtam)
    Két helyre keresnék routereket vagy router+jelerősítőt de egyik helyen sem igazán megoldható a kábeles összeköttetés a 2. AP-hez.

    1. Az egyik lakás, 90nm, és bár kb. a közepén van a router, az egyik irányba 2-3 fal (de lehet, hogy egy sarok is) belelóg légvonalban a kliens-router közé.
    Ezt igyekszem majd kicsit áthelyezni, talán 1-1.5 falig le lehet vinni (1 fal + egy másik fal amin viszont jó eséllyel épp a szobaajtó a jel utjába esne legalább félig.)
    Szóval fizikailag is próbálom megoldani de jó lenne ha wifiben esetleg erősebb cucc lenne.

    Most egy N56U-t használok AC-sítve padavan fw-vel. Ez külső antenna nélküli, talán ennél lehetnek jobb "sünik" :)

    A b. verzió pedig egy második AP/extender lenne ha a fenti nem elég. Ha wifin lóg és nem kábeles backhaul akkor van bármi előnye az Asusnak a TP-linkhez képest?

    160MHz-es notijaim vannak így az elférne de nem létszükséglet. Asusból csak 58U-tól felfelé tudja, TP-linknél ez olcsóbban kijönne.
    Mellette 2-3db AX telefon és tablet de a noti-telefon-tabletből csak 1-2 van egyszerre használatban és csak lightos netezésre, munkára. Még videózás vagy hasonló se nagyon van ami kicsit nagyobb terhelést adna.
    500-as Vodafone net, desktop gép, NAS, torrent stb... kábelen van.

    2. Családi ház
    Itt is kb. középen van a router, terv szerint a kert felöli fal mellé kéne még egy AP, hogy a kert egy részét lefedje. Wifivel pl. ablakba rakva jó lehetne gondolom.
    AC-s eszköz van 2-3db. PC, letöltés, filmnézés itt is kábelen van csak. Ettől függetlenül vmi minimál, árban nem drágább AX-es-re gondoltam AX10/20 pl.

    Wifi-s backhaul csak akkor van normálisan szeparálva ha van rá külön sáv/antenna, ugye? Vagy ez ilyenkor hogy működik ha nincs, akkor is segít ha pl. 4x4 2x2 helyett? (Elvben kéne neki, hiszen akkor gyk. ugyanott szolgál ki mindent, legyen az végponti eszköz vagy vmi köztes...).

    Köszönöm!

  • sb

    veterán

    válasz Gubek-Einste #91629 üzenetére

    Köszi.

    Csak helyszíni teszt során forg kiderülni, hogy az adott eszköz mire képes az adott helyszínen.

    Konkrétan nyilván ott fog. Amiben esetleg lehet tapasztalatotok az az, hogy:
    - Amit leírtam abszolút skálán hol van: 2 falra lehet, hogy azt mondjátok felejtős bármilyen routerrel 5G-n normális, stabil vétel.
    - Konkrét modellre esetleg van tudás: az említett belső antennás N56U-hoz képest milyenek a külső, több antennásak.
    szerk: Most látom, hogy az N56U 2+3 antennás? Az AX56-58 pedig 2 ill. 4? A belső vs külső kialakítás azért még biztos jelent különbséget a külsők javára, nem?

    Igen, TP-Link esetében csak repeater használható másodlagos eszköznek, Asus-nál bármilyen AiMesh kompatibilis eszköz beszervezhető.

    Köszi, ezt sikeresen elfelejtettem. Viszont a fenti esetekben elég lehet a repeateres setup is, nem? (1. eset mákkal 1db router, rosszabb esetben +repeater. A 2. eset pedig biztosan repeateres.)
    Ha 1-2 aktív eszköz van csak és jó eséllyel kb. váltva működnek, vagy a routerhez csatlakozva vagy a repeaterhez, tehát nincs masszív egyidejű használat mindkettőn keresztül, akkor van ennek bármi hátránya?

    @Brandynew
    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Alex91 #91643 üzenetére

    Hátőőő... inkább arra gondoltam, hogy antennánál számít a méret, forma, amit belül nehezebb megoldani. Meg ott a pcb, más elektronika amitől jobb ha távolabb van. Kívül lehet esetleg irányítani vagy fizikailag jobban elkülönítve több antennát a jel is több úton terjedhet fizikailag. Emlékeim szerint ilyesmi előnyök lehetnek. ?

    @woodworm
    Hivatalos leírást nem találtam, máshol 2+3-at írnak ami furcsa a sávokat látva. De mintha disassembly-s videóban is 3 lenne a pcb egyik oldalán.
    Mindegy igazából, csak fura volt...

    @Gubek-Einste
    A repeater-eknek előnytelenebb a kialakítása/elhelyezhetősége a sima router-ekkel szemben.

    Köszi. A házban valószínűleg ez nem gond. Még ránézek lehet-e egyáltan normális árban kapni őket mert ahogy látom, a TP-Link Extender újan elég drága. Használt, esetleg csak AC-s második routert meg relatíve olcsón be lehet szerezni.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Alex91 #91653 üzenetére

    Azt értem. Lehet, hogy én nem voltam világos. :)

    Eddig ilyen utat jártam be:
    1. Asus jobb lenne, de drágább.
    2. Kábeles backhaul nem lesz, így ha wifihez is elég a repeater pluszban vagy esetleg nem is kell akkor viszont az olcsóbb TP-Link is megteszi nekem. AX50-et 160MHz-el kapok 30k alatt AX58U 40k+ helyett.
    - Viszont ha drágább a repeater mint egy második használt router akkor megintcsak jobb választás az Asus a többi extrájával (pl. Merlin) együtt a TP-khez képest.

Új hozzászólás Aktív témák