Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 1 among many

    tag

    Üdv!

    Új monitorra van szükségem, 45-50K a keret rá.

    Az elmúlt 1-2 órában olvastam, itt általános vélekedés, hogy ebben az árkategóriában kizárólag Dell U2312HM -t szabad venni. Az állványa nagyon tetszik, jobbat még nem láttam, és az egyéb tulajdonságai is vonzónak tűnnek, kivéve ezt:

    http://www.youtube.com/watch?v=4k_YGofr4G4

    http://www.youtube.com/watch?v=SQ5YbalCQRg

    A feketéje nagyon, zavaróan gyengének tűnik a többi hasonló IPS paneles monitorhoz képest és a betekintési szögei ugyancsak. Nem ez lenne az IPS egyik legfőbb előnye a TN-nel szemben? Ez minden, csak nem 178/178.

    Ami most hirtelen szimpatikus volt a nálunk elérhető választékból, az a LG IPS237L-BN.
    Ez a 1.2 helyett 11 mm-es káva átveréssel elhíresült típus. Engem ez nem érint rosszul, mivel ugye ismerem a valós kivitelét és nem akarom több monitoros konfigban használni.

    Ez sem tökéletes, mint tudjuk, olyan nincs, de a képe nekem szimpatikusabbnak tűnt, mint a Dell-é:

    http://www.youtube.com/watch?v=NUti8wXkRVA

    Nincs lehetőségem most napokat előtanulmányokkal eltölteni. Kíváncsi vagyok a véleményekre az LG IPS237L-BN-ről, és arra is, hogy aki szerint jobb a Dell, miért tartja jobbnak.

    Az LG-t akár már holnap elhozhatom készletről. Tegyem, ne tegyem? Január elejéig meg kell vennem az új monitort.

    Előre is köszönöm az infókat!

  • 1 among many

    tag

    válasz madgie #28512 üzenetére

    Rakd le elém azt a 3-4 típust, ami érdekel és van is rá keretem, ígérem, személyes tapasztalat alapján fogok dönteni. Vagy akár csak ezt a kettőt. Az LG-t talán meg tudom nézni abban az üzletben, ahol készleten tartják, a Dell-t nem tudom, hol tudnám. Természetesen nem veszek meg monitort anélkül, hogy lássam a képét, de azt is jó tudni, minek érdemes utánajárni. Nincs rá elég időm január elejéig, mint írtam, hogy napokat csak ezzel töltsek el. Célirányosan szeretném elintézni.

  • 1 among many

    tag

    válasz stranger28 #28518 üzenetére

    A faház-belső videók alapján az LG-nek szerintem jobb a képe, de ezek sok tényezőből eredő különbségek lehetnek, ezért érdekel a hozzáértők véleménye. Meg a sajátom, ha láthatnám őket élőben.

    Meg lehetne nevezni esetleg linkkel és elérhetőséggel azt a 2 illetve 1 boltot, ahol van erre lehetőség? Azt hiszem ez volt az első fórumhozzászólásom itt. Látom, van egy jól összeszokott társaság, nekem viszont fogalmam sincs arról, mi zajlott itt az elmúlt 2-3 évben és sajnos nincs lehetőségem végigolvasni több ezer hsz-t.
    Tényleg időviharban hánykolódik az űrhajóm!

    (El kell utaznom, jan. első feléig csak pár napot leszek Pesten, és addig meg is kell vennem.)

    Hol kell érdeklődni, ahol meg lehet szemlélni egy ilyen Dell csodát? Meg esetleg mellette még 1-2 hasonló árú IPS monitort?

  • 1 among many

    tag

    Köszönöm, stranger28, meg fogom keresni őket!

    Hálás vagyok, hogy az okoskodók között vagytok páran segítőkész fórumozók is!

    Nagyon okos pl., aki szerint ha van lehetőségem beírni pár mondatot, és elolvasni az arra kapott 1-2 konkrét választ, akkor biztosan lenne időm végigolvasni több év fórumtermését. Zseniális. Gy. k. van olyan, hogy valakinek van lehetősége x időnként frissíteni egyet egy böngészőben és reagálni pár sort, ha kell, miközben teszi a dolgát, de ez utóbbiból kifolyóan nincs ideje végigolvasni 28500 hsz-t, aminek a 90%-a amúgy is ilyen zsenik produktuma.
    Vagy a hülyegyerek, aki azt hiszi, hogy mivel ő egy 8 éves szellemi színvonalán álló 15 éves, ezért mindenki az, és mindenkivel szemben megengedheti magának a körei által bevett hangnemet.

    A 104 válaszoljon nektek egyszer hasonlóan készségesen, aztán lehet, átgondoljátok. :)

  • 1 among many

    tag

    Üdv!

    Jelenleg egy U2312HM elégedett tulajdonosa vagyok. Szükségünk lenne még egy monitorra. A mostaninál gyengébbet semmiképp, de akkor már ha lehet, lehetőségekhez mérten nagyobbat vennék, és akkor ez menne a 2. géphez. FullHD fölé nem akarok menni felbontásban, épp elég kihajtani azt is 3D-ben.
    Pivot-ot időnként használok, glossy-t pedig szobadíszen kívül másra nem nagyon tudnám használni.

    Ezek alapján a DELL P2714H jó választásnak tűnik, bár bevallom, sokallom az árát az U2312HM-hez vagy a P2314H-hez képest. De ezt már nekem kell eldönteni.

    Ami viszont érdekel, hogy van-e bármi, amiben ez a monitor gyengébb, mint a jelenleg általam használt U2312HM. Triviális, hogy nagyobb kép ua. felbontással nagyobb pixeleket eredményez, úgyhogy ezen lépjünk túl. Ezen kívül van bármi, amiben a P2714H gyengébb / rosszabb, mint a U2312HM? Infók alapján nincs, de érdekelne olyanok véleménye, akik valóban ismerik a két típust. Pl. az input-lag kifejezetten, az nekem sokat számít, hogy ne legyen a mostanihoz képest érezhetően késése az újnak sem. Erről nem találtam eddig infót, de minden egyébbel kapcsolatos tapasztalat is érdekel. Köszönöm!

  • 1 among many

    tag

    válasz DanielLong #39557 üzenetére

    A fekete az egyetlen jelentős gyengéje ezeknek a monitoroknak. Nekem egy U2312HM van lassan egy éve, és nagyon megszerettem. Mikor megvettem, minden nagyon tetszett rajta, de a fekete, illetve inkább a hiánya tudott zavarni. De a többi tulajdonsága bőven ellensúlyozta ezt. Aztán pár hét múlva már nem volt zavaró egyáltalán. Szerintem adj neki 1-2 hónapot te is, megéri.

    Viszont mindenképp állítsd be a fényerőt, kontrasztot, egyebeket, mert ips-nél ha feleslegesen sok rajta a fényerő, akkor jön ki igazán ez a probléma. Ha a fényt a szükséges minimumra veszed vissza, az sokat javít a dolgon és a szemet is jobban kíméli szerintem.

  • 1 among many

    tag

    Üdv!

    Gondolom, hogy még nincs sokaknak, de megpróbálom újra, mivel tesztet sem találtam eddig, csak a P24-es kisöccséről. Tehát a kérdés-kérés továbbra is adott:

    DELL P2714H vs. U2312HM

  • 1 among many

    tag

    válasz Eastman #39694 üzenetére

    Nem vagyok sem szemész, sem az ergonómia szakavatott doktora, de az első, ami nekem eszembe jutott, hogy talán a vibrálás fáraszthatja, ingerelheti legjobban a szemet, idegeket, különösen, ha eleve nincsenek tökéletes állapotban. (Volt egy szemsérülésem pár éve, hosszútávú kihatással. Majdnem kilyukadt az egyik, sajnos tudom, milyen úgy ébredni, hogy még pislogni is nagyon fáj.)

    Mindenképp azt javasolnám, hogy egy PWM-mentes, tehát teljesen villódzásmentes monitort válassz. Szerintem ez a te esetedben még fontosabb, mint másoknál.

    Azt aztán, hogy milyen fényerő, kontraszt stb. mellett a legkevésbé megterhelő számodra a képernyő használata, szerintem már neked kell kitapasztalni. A túl sok fény például éppúgy bánthatja az érzékeny szemet, mit ahogy a túl kevés pedig folyamatos erőlködést jelent neki, úgyhogy ezt egyénileg kell belőni.

  • 1 among many

    tag

    válasz raven84 #39734 üzenetére

    Csak megerősíteni tudom a többieket. U2312HM monitorom van lassan egy éve, és a net mellett leginkább játékra használom, legtöbbet fps-re. Sose legyen rosszabb monitorom! :) Nyugodtan megveheted. Esetleg megfontolhatod még a P2414H-et, ami 4-5k-val drágább, de valamivel nagyobb. tftcentral tesztje alapján ugyanolyan jó játékra is, mint az U2312HM.

  • 1 among many

    tag

    Szeretném megragadni az alkalmat, hogy felhívjam a fórumtársak figyelmét, miszerint játékra CSAK 16:9 képarányú monitort vegyenek és ajánljanak!

    Kivétel lehet, ha valaki kizárólag régi, 4:3 képarányra fejlesztett játékokat akar játszani, és az 1600*1200-as felbontást akarja natívan megjeleníteni, más szempont pedig nem érdekli. Oda jó a 16:10 1200 sorral, de ez, mondjuk úgy, nem a jellemző eset.

    A mai és pár évnél nem régebbi játékok esetében a 16:9 képarány már kvázi szabvány. Természetesen elindulnak más képarány mellett is, de sokszor már nem teljesen megfelelő módon. És nemcsak a látószögről, látótérről van szó. Nemrég realizáltam, hogy az a játék, ami a 16:9-es monitoromon ugye teljesen jól jelenik meg, egy régi 5:4-es monitoron elindul, de a hud elemei, a különböző feliratok, egyéb elemek egyszerűen egymásra tolódnak, fedik, kitakarják egymást. Sok fejlesztő már nem optimalizál több képarányra, legalábbis szűkebbet nem feltételez a 16:9-nél, legfeljebb még szélesebbet a több monitoros rendszerek és az ultraszéles monitorok megjelenése miatt.

    Ami pedig ugyancsak nagyon lényeges szempont a játékosoknak, hogy ha nem is lép fel a fentebb vázolt probléma, igen sok játékban jelentős (!) hátrányba kerül, aki 16:9-nél kevésbé széles képarányt használ!

    FPS-ekben a látószög lesz jelentősen szűkebb, már 16:10 esetén is, de stratégiáknál és egyéb, felülnézetes játékoknál is elveszítik az egyszerre belátható terület egy részét.
    Ez pedig multiban, mások ellen játszva gyakran jelent behozhatatlan hátrányt.
    1920*1080-hoz képest 1920*1200 esetén a nagyobb felbontás ellenére egy 120 sorral részletesebben megjelenített, de kisebb területet fog látni a játékos. Egyértelműen nem éri meg!

    Az alábbi képek nagyon jól bemutatják, mit, mennyit veszít, aki 16:9-nél szűkebb képátlóval játszik. Az, hogy ez milyen sok esetben jelent behozhatatlan hátrányt, már mindenki tudni fogja, aki multizik.

    Tehát még egyszer: Játékra jelenleg legalább 16:9 széles monitort!

  • 1 among many

    tag

    Akinek nem a játék az elsődleges, hanem különböző munkafeladatok, annak nyilván az adott felhasználási terület igényeit kell figyelembe venni. Nem azt mondtam, hogy a nem 16:9 képarányú monitorok rosszak, vagy ne lenne sok olyan terület, ahol kifejezetten a szűkebb képarány az előnyös, hanem azt, hogy ha kifejezetten a játék az elsődleges szempont, akkor előnytelen a 16:9-nél szűkebb képarány használata.

    Az általam beillesztett képek mindent elmondanak. Akit ez nem érint, nem foglalkoztat, az ne foglalkozzon vele. Elég sokan nem játékra vesznek monitort. Viszont akik igen, azok jobb, ha tudnak róla.

    Vannak esetek, amikor az említett problémát beállításokkal lehet kompenzálni, de többnyire nem, vagy csak részben.

    A felbontás átállítása esetén sok monitornál eltorzul a kép, nem tudja kezelni rendesen. A játékon belüli FOV állítás pedig mindenképp torz képet eredményez, ha szűkebb monitoron akarunk szélesebb látószöget elérni, sokszor belekavar a dolog még az egér érzékenységébe is, bár ez pont a megoldható problémák közt van általában. Már ha lehet egyáltalán állítani a FOV-ot, mert sok játékban eleve nem engedi a csalás elleni védelem, hogy multiban ehhez hozzányúljunk, vagy csak túl szűk határok között.

    Jelenleg mindenképp csak natívan (legalább) 16:9 széles monitor javasolt, ha a játék az elsődleges szempont.

    A felbontás pedig egy más téma. 1600*900 monitoron ugyanannyival több fog látszani, mint az 1680*1050-esen, mit az 1920*1080-ason az 1920*1200-assal szemben, csak alacsonyabb felbontással.

    Megfelelő, tehát 16:9 széles képarány esetén természetesen a minél nagyobb felbontás az előnyös, már ha bírja valaki videókártyával. A többségnek jelenleg épp elég az 1920*1080-at is kihajtani megfelelő minőségben, de persze én sem bánnék egy 4K-s FPS élményt. :)

  • 1 among many

    tag

    Ez nem így működik. Jellemzően ugyanazt a perspektivikus torzulást használják minden képarány mellett, hogy a fejlesztő által elképzelt módon jelenjen meg a kép, épp ebből adódik, hogy a szélesebb képarány szélesebb látóteret eredményez. Ha egyáltalán engedik állítani - még egyszer mondom, sok esetben csalásért bant kaphat érte, aki buherálja -, akkor is torz lesz a kép a megnövelt fov esetén, ha ugyanakkora látóteret akarunk szűkebb monitorra varázsolni. Láttam épp eleget még a kilencvenes években, mikor nem is volt, csak 4:3 monitor forgalomban, hogy a kvékerek időnként mit torzítottak a fov-val, mert hamar rájöttek, h a szélesebb látótér mennyit számít. Úgy nézett ki a kép náluk, mint ha vmi nagyon durva halszemoptikával néznék a dm6-ot.
    Egyébként meg amit a képarányok és a látótér / belátható terület viszonyáról leírtam, az tény, attól függetlenül, hogy ez tetszik-e valakinek v sem. Nem én találtam ki, hanem ez van. Van róla épp elég cikk, lehet olvasgatni.

    Wiki cikk: Field of view in video games

  • 1 among many

    tag

    A képarány és a játékok viszonya nagyon is ON, mert ide azért járnak emberek, hogy megtudják, milyen monitort érdemes venniük különböző feladatok ellátására és igények kielégítésére.

    Ez pedig egy lényegbevágó kérdés azoknak, akik elsősorban játékra vesznek monitort.

    Mint a wiki cikkben is olvasható, 2005 óta jellemzően a Hor+ metódust alkalmazzák a játékfejlesztők a 3D motorok esetében, de mint írtam, a felülnézetes stratégiai, és egyéb (pl. dota, lol jellegű stb.) játékoknál is 16:9-re optimalizálnak, a szűkebb képarány veszteséget jelent a játékosoknak.
    Hor+ esetén nem lesz semmi sem nagyobb szűkebb képarány esetén. Ez a lényege, hogy a kép látható része egyezik minden képaránynál, de minél szélesebb a kép, annál több látszik jobb és bal szélein. Tehát semmilyen (vélt) előnnyel nem jár a 4:3 vagy 16:10, kizárólag masszív hátránnyal.
    Anamorphic esetén pedig lekicsinyítik a képet akkorára, hogy be tudja illeszteni a 16:9 képet az eltérő arányú monitorra. Ebben az esetben viszont kisebb lesz minden.

    16:10 v szűkebb képarányú monitor vásárlása esetén, ha valaki játékra veszi, egy szép nagy felárat fizet egy olyan problémáért, amit vagy meg tud oldani, de többnyire inkább nem.

    Játékra csak és kizárólag 16:9 képarányú monitort vegyen, aki nem akar kiszúrni magával!

    Jelenleg is 2 gép és 2 monitor van előttem, egy 16:9 és egy 5:4. Nem unalmamban írogatok hülyeségeket.

    Akkor még1x: FOV a játékokban

    Legegyszerűbben pedig a témával kapcsolatos első hozzászólásomba illesztett képek szemléltetik a probléma lényegét: Képarány és FOV

    Nem kéne okoskodni olyan témában, amihez nem ért valaki. Lehet valaki nagy szakértője a képszerkesztésnek, DTP-nek, színkezelésnek, kalibrálásnak és különböző tft típusok lelkivilágának, ha nem ismeri a játékokban használatos megjelenítés metódusokat, legyen szíves és ne szóljon bele. Én sem okosítok ki embereket a fent említett témákban, mert évek óta nem foglalkozom egyikkel sem, ellenben játékfejlesztéssel és teszteléssel igen.
    Dilettáns dolog játékosoknak olyan monitorokat ajánlani, amik legjobb esetben is fölösleges kiadást és két fekete csíkot jelentenek a kép szélén, de többnyire inkább egy jó nagy szívást sok pénzért.

  • 1 among many

    tag

    válasz Tin #39755 üzenetére

    Semmiben, ha valamiért a 16:10 monitor az általad preferált felhasználási területekre jobban megfelel és úgy mellesleg játszol is rajta.
    Ha viszont kifejezetten játékra vettél monitort, akkor sok ezer, két fekete csíkért feleslegesen elköltött forint és pár tucatnyi iq hátrányban lennél, mert nem sikerült volna megérteni, amit az ELSŐDLEGESEN JÁTÉKRA vásárolt monitorokról írtam.

  • 1 among many

    tag

    válasz MPowerPH #39758 üzenetére

    A 16:10 magfelelő támogatása azt jelenti, hogy (ha nem Anamorphic módon jeleníti meg a 16:9-et) szűkebb lesz a FOV, tehát szűkebb lesz a horizontális látószög.
    Igen, megjelenik rajta a játék, igen lehet játszani vele, igen, 120 sorral több lesz a vertikális felbontás, igen, +1920*120 sorral terheli a videókártyát a fullhd-hez képest, és igen, hátrányban van a használója a 16:9-es arányban játszókkal szemben.

    Ugyanazt tudom már csak ismételni. Leírtam magyarul. Vagy fel tudja valaki fogni, vagy nem.

    Tin: Itt nem véleményekről, hanem TÉNYEKRŐL van szó. Nem fogalmaztam pontatlanul, mivel nem azt írtam, hogy nem lehet játszani más képarányú monitoron, vagy hogy azt ki kell dobni, mert nem jó (van aki egyáltalán nem is játszik, vagy nem izgatja annyira az egész, csak az ne szóljon ebbe bele...) Sokadszorra mondom, aki JÁTÉKRA ! GAME ! SPIELEN etc. vesz monitort, annak 16:9 kell, mert az a jelenlegi kvázi szabvány. Lehet, h később a még szélesebbek felé tolódik az ideális, ezt előre nem lehet megmondani, de újra szűkebb már aligha lesz.

    Természetesen 16:9-et használunk a fejlesztéshez és teszteléshez egyaránt.

    Tényleg, ez ilyen tipikus dolog, hogy ha nekem fűnyíróm van, arról is elmagyarázom, hogy a legjobb helikopter, pedig füvet nyírni vettem, nem repülni. Lehet belőle csinálni helikoptert, csak nem annyira faszántos, mint ami eleve annak készült... Fárasztóak nagyon az okoskodó emberek.

    Gy.k. sokadszorra:
    Optimális monitor: ami neked megfelel.
    Optimális JÁTÉKOS monitor: jelenleg 16:9.
    Pont.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    Egy játékost sem érdekel, hogy min jó dolgozni, mert játszani akar, nem dolgozni. A FOV pedig egy igen lényeges kérdés. Triviákról nincs mit beszélni. A dilettáns és másokat félrevezető emberek kártékonyak minden közösségben. Szubjektív, a témához közenincs véleményüket propagálják olyanoknak, akiknek teljesen ellentétesek az érdekeik. Akinek játékos monitor kell és felfogta amit írtam, annak talán tudtam segíteni, buta és kártékony "tanácsadókat" ellensúlyozni. Aki meg sötét ahhoz, hogy megértse azokat a tényeket, amiket leírtam, meg is érdemli.

  • 1 among many

    tag

    válasz cyber86 #40007 üzenetére

    Játékra csak (legalább) 16:9 képarányú monitort vegyél! Az u2412 16:10-es. Itt, és a következő pár kommentemben kifejtettem, miért: játékra CSAK 16:9 képarányú monitort

    Ha pedig másra is kell, nem csak játékra, ahol viszont jól jönne a más képarány, akkor döntsd el, melyik szempont a fontosabb.

  • 1 among many

    tag

    válasz cyber86 #40011 üzenetére

    A legtöbb esetben filmekre is a legalább 16:9 (v még szélesebb) a jó. Az elmúlt évtizedekben a filmeket is ilyen, vagy még szélesebb aránnyal adták ki. Régi TV-ripek vagy vhs cuccokokon kívül filmhez is a 16:9-cel jársz jobban.

  • 1 among many

    tag

    válasz Teaway #40013 üzenetére

    Filmek esetén egy részüknél mindig lesznek fekete csíkok, mert változó a különböző filmek képaránya. De nem mindegy, milyen gyakran és mekkorák azok a csíkok. A 16:9 jelenleg jobb ebből a szempontból is, mint a szűkebbek.

    Egyébként nem vagyok a szerelmese ennek a képaránynak, egyszerűen a szórakoztatóipar döntött úgy az elmúlt években, hogy az általuk létrehozott tartalmakhoz (játékok, filmek) a szélesebb kép a jobb.

    Én a magam részéről például a számítástechnika és a matematika jellemzői alapján kb. a maiakhoz hasonló felbontás esetén a 2:1 képarányt tartanám ideálisnak, pl. 2048*1024, vagy 3072*1536 felbontással

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz cyber86 #40015 üzenetére

    Vannak olyan eltérések a két monitor közt, amit nálam hozzáértőbb emberek sokkal jobban ismernek, de ezek szerintem a te szempontodból nem lényegesek (Mármint a képarány különbségén felül, a panel vagy az elektronika tulajdonságaiban). Tudomásom szerint az aránytalan árkülönbözet abból ered, hogy jelenleg már jóval kisebb a felhozatal minőségi 16:10 monitorokból, és akiknek meg valamiért inkább az kell, pl. olyan munkára, amihez azt tartják jobbnak, azoknak ennyivel többért is el tudják adni.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    Arról pedig sokan nem is tudnak (sokáig én is ezek táborát gyarapítottam), hogy nem csak a panel sebessége számít, hanem az elektronikáé szintén. Tehát az input lagot szintúgy nézni kell. Hiába tud egy panel akár 2ms-t, ha egy 50 ms késésű elektronika van alárakva, filmeknél nagyon szép lehet a gyors jeleneteknél is, de játékokban nem lesz annyira kellemes.

  • 1 among many

    tag

    válasz SchumiBácsi #40048 üzenetére

    Na, még egy "okos" előkerült. Az egész kommented arról szól, hogy neked nem számít. Akkor te ne foglalkozz vele. Nem okoskodj abban, amihez közöd nincsen. Ezt már lejátszottuk 1-2 napja más dilettánsokkal, nem kezdem veled előröl.

    Én nem számoltam ki, pontosan hány fokot jelent a különbség, valszeg esetileg eltérő. De amit itt magyarázol, az olyan, mintha valaki egy F1 mérnöknek kezdené magyarázni, hogy a spoiler-en 5 fok nem számít, ne foglalkozzon már vele, neki sem számít az az 5 fok a deszkán, amit ladája farára ragasztott epokittal, 5 kok ide-oda, hozza a 110-et lejtőn, a szőlőből hazafelé.

    Aki elolvassa, mi a különbség, majd eldönti, neki mi számít és mi nem.
    Aki akár csak hobbiszinten versenyképes akar lenni multiban, annak számít.

    Tömören: Ne bagatellizáljon, vezessen félre senki másokat, csak mert neki valami nem számít! Foglalkozzon mindenki azzal, amihez ért, amit lényegesnek tart!

  • 1 among many

    tag

    A drágább 27", 16:9 monitoroknál használt 2560*1440 felbontás szinte mind területen jobb, mint a FHD, de aki játékokkal ki akarja hajtani, az azért nem árt, ha számol.

    1920*1080 = 2073600

    2560*1440 = 3686400 ~78%-kal több, mint a 1080p, közel a duplája.

    Ami azt jelenti, hogy legalább annyival erősebb videókártya kell ahhoz, hogy hasonló sebességgel legyen natívon meghajtva.

    Biztos, hogy jóval szebb, jobb egy 1440p monitor, aki megengedheti magának, annak nincs oka alacsonyabb felbontáson maradni. De ha a játék is fontos, pláne, ha elsődleges, akkor a monitor árán felül az eddig elegendőnél jóval nagyobb gpu teljesítmény árát is számolja hozzá a váltás költségeihez.

  • 1 among many

    tag

    válasz Bagira01 #40212 üzenetére

    Csak általánosságban, de azt javasolnám, hogy ha szöveggel kell főleg dolgozni, akkor vagy egy régi 5:4 képarányút vegyél, vagy a szélesek közül olyat, amit pivot/portrait módba lehet forgatni.
    Persze ha inkább táblázatkezelő menne, és fontosabb, hogy több oszlop legyen látható egyszerre, mint hogy mennyi sor, akkor jó a széles.

  • 1 among many

    tag

    válasz old_artist #40221 üzenetére

    Nagyon köszönöm! Erre vártam!

    Már meg akartam rendelni, de gondoltam, egy tesztet mégiscsak megvárok, mert élőben valahogy lassabbnak, röcögősebbnek tűnt a P27, mint a P24. Nem tudtam pontosan megmondani, de valahogy egyszerűen sz**abb érzés volt, mint a kisebb testvére. Gondoltam, lehet, csak a tesztkörnyezet, vagy a szokatlan méret...

    Az input lagra voltam kíváncsi, semmi más okra nem tudtam gondolni, mivel pwm-mentesként lett bejelentve a modell. Azzal nincs is gond. Most már tudom, mi lehetett a bajom.

    Gratulálok a Dell-nek, sikerült egy egyébként minden más tekintetben kifejezetten jónak mondható kijelzőt tönkretennie. Ezt egyszerűen nem értem, különösen a kisebb modellek tükrében.

    Ha a teszt nem cáfol rá a pwm-mentességre, a többi tulajdonsága okán valszeg még a héten vettem volna egyet.

    Így marad a remény, hogy nagyon hamar kijön a pwm-mentes rev., vagy veszek majdnem féláron még egy 23"-ost v 24"-ost és ennyi, leteszek róla, hogy csinálnak még 27" méretben kijelzőt, ami semmiben sem marad el az U2312HM-emtől.

    Nagyon eltérő, kinek mi számít, mire érzékeny. Sokan pedig egyszerűen nem tudnak róla, hogy valami terheli őket, nem foglalkoznak a kérdéssel, de attól még a hatás alól nem mentesülnek.
    Nekem a villódzásmentesség egy kiemelkedő szempont.

    Napi 12-14-16 órát ülök a monitorom előtt. Inkább maradok egy szerényebb képátlónál, de mosolyogva fogom fogadni a párom, mikor este találkozunk, mintsem hetek alatt agyf***t kapni, amíg aztán úgyis kénytelen lennék megszabadulni a vibrálástól.

    Sok éve, szakmai gyakorlaton leültettek valami 60 Hz-es crt doboz elé. Akkoriban nem is nagyon volt még más, csak crt, de azok ugye elég széles minőségi skálán mozogtak. Én megszoktam az otthoni 120 Hz-t, és azt sem tartottam tökéletesnek. Szemre meg tudtam mondani, mi megy 120, 100, 85 vagy 60 Hz-en. Ezt általában nem akarták nekem elhinni, amíg be nem bizonyítottam. Lehet, nekem van valami extra érzékeny idegrendszerem. Biztos nem narkóztam eleget gyerekkoromban, nem tudom. Szóval szóltam, hogy sajnálom, de én 60 Hz monitoron nem tudok dolgozni. -Jólvan, persze, jókifogás, primadonna, stb. stb. jött az okoskodás. Ok. Leültem a doboz elé, majd félóra múlva felálltam, hangosan elküldtem az igénytelen kollégákat a gyakvezzel együtt melegebb éghajlatokra. Közöltem, hogy ha a 60 Hz-et akarom élvezni, akkor drum and bass buliba megyek hallgatni, de nem egy monitoron nézni, és távoztam. Kooperációnk ezután gyakorlati értelemben megszűnt. Egyébként elég nyugodt szoktam lenni általában.
    Nagyon durván kikészít idegileg a villódzás. Akit pedig nem, az ne magyarázzon, fogalma sincs, ez mit jelent azoknak, akik fokozottan érintettek. Ha valaki úgy gondolja, hogy neki mindegy, az az ő dolga.

  • 1 among many

    tag

    válasz KAMELOT #40264 üzenetére

    Ha elolvastad / figyelembe vetted volna a szempontjaimat, ezt a fölösleges és arrogáns kommentet megspórolhattuk volna. A P27 mindenben megfelelt volna, ha valóban pwm-mentes lenne, mint ahogy azt többen tudni vélték. Pontosan egy ilyen monitorra lenne szükségem, kifejezetten 1080p és nem kisebb, sem nagyobb felbontással. Minden más tulajdonsága tökéletesen megfelelne. Az, hogy milyen tulajdonságú eszközöket érdemes vennem, hadd tudjam jobban nálad.
    De ha állod a P27 és az U27 közti árkülönbözetet, és kapok még tőled egy, a jelenleginél 2x erősebb videókártyát is hozzá, akkor ám legyen. Amit feltétlenül 1080p-ben kell megcsinálnom (mert olyan is van), arra ott lesz a mostani.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz #67688960 #40289 üzenetére

    Köszönöm a tippet!

    A szemem és az idegeim kímélése a napi extrém monitor előtt töltött órák száma miatt kifejezetten fontos szempont.

    Megnéztem a Flicker Free Database BenQ kínálatát, és onnan nálam úgy látom, csak a BenQ GW2760HS
    jöhetne szóba.

    Ezzel a modellel 2 problémám van.

    A kisebbik a pivot/portrait mód hiánya, de mivel VESA kompatibilis, és 20 mátyással olcsóbb, mint a Dell, az árkülönbözetből tudnék venni egy jó állványt hozzá, úgyhogy ez igazából nem is probléma.

    Ami viszont valóban aggaszt, az ez:

    Nem butaság a mondás, hogy minden lánc olyan erős, mint a leggyengébb szeme. Ez a 34 ms maximum pedig akkor is elég rosszul hangzik, ha csak az esetek egy kisebb részér érinti. 2 millió pixel közül, dinamikusan változó tartalom mellett valószínűleg mindig lesz jó pár, amiknek pont azok közt a tartományok közt kell váltaniuk.

    Ezzel együtt azért érdekelne, az életben milyen, mert a tftcentral-os teszt alapján a többi tulajdonsága tekintetében nem tűnik rossznak. Tudsz/tud valaki üzletet, bemutatótermet Pesten, ahol meg lehet nézni, ki lehet próbálni egy ilyet?

  • 1 among many

    tag

    Üdv!

    Azt szeretném kérdezni, hogy a jelenlegi felhozatal terén jártas fórumtársak közül ismer-e valaki olyan kijelzőt, ami maradéktalanul megfelel az alábbi kritériumoknak:

    Képátló : 27"

    Panel típusa : IPS, vagy valamilyen, ezzel összemérhető típus, tehát nem TN.

    Háttérvilágítás : PWM-mentes! Ha lehet, LED-es, de a fényforrás típusa másodlagos.

    Felületkezelés : matt, glossy kizárva

    Felbontás : 1920 x 1080 (Se több, se kevesebb. Pont ennyi.)

    Válaszidő : átlag ~8 ms v lejjebb, de semmilyen tartományok közötti váltás esetén sem lépi túl a 16 ms-t

    Input lag < 16 ms

    Rögzítés: VESA 100/75 kompatibilis

    Súly : nettó (állvány nélkül) < 9 kg

    Azoknak, akik segíteni szeretnének, előre is köszönettel:

    Több monitort is ismerek, ami csupán 1-1 pontban nem felel meg, tehát ilyenek nem érdekelnek. Dell-nek sajnos, mint kiderült, nincs jelenleg olyan monitora, ami a fentieket mind nyújtaná. Az elvárásaimhoz legközelebbiek a Dell S2740L, ami glossy, a P2714H, ami PWM-es és a P2414H, ami 23,8" képátlójú.

    Egyáltalán nem érdekel, hogy ki szerint miért nem lennének jók ezek a tulajdonságok együtt, mi lenne a véleményük egy ilyen monitorról stb. Természetesen nyugodtan leírhatják, de nekem fölöslegesen.
    Pontosan tudom, hogy mit akarok, és azt is, hogy miért.
    Egyedül abban tud segíteni, aki akar, hogy ha ismer a fentieknek maradéktalanul megfelelő típust, bármilyen márkájút, azt tudatja velem.

    Továbbá érdekelne monitortartó karokról vélemény.

    Egy kijelzőhöz kéne, furaton át asztal közepére is rögzíthető, minél nagyobb szabadságfokkal és minél hosszabbra nyújtható karral.

    Eddig ezek tűntek számomra a legjobbnak:

    Ergotron LX, Tall Pole

    SUNNE LCD-PRO1L

    Dell MSA14

    Mivel ezekről nem sok konkrétumot találtam, pl. a karok hosszáról, vagy hogy furaton át rögzíthetőek-e (Ergotron úgy tudom igen, másik kettőt nem tudom), a karok tekintetében szívesen meghallgatok mindenféle infót és véleményt. Ezek közül melyik felel meg leginkább az elvárásaimnak, reálisan szóba jöhető alternatíváik stb.

    Minden segíteni akaró és tudó fórumtársnak előre is köszönöm!

  • 1 among many

    tag

    válasz triluan #40355 üzenetére

    Nem feltételeztem, hogy elárasztotok estére a kritériumaimnak megfelelő monitorokkal. :)
    Nyilván nézelődök egy ideje, és nem találtam ilyet, de csak Dell-ből van jelenleg közel féltucat modell, ami mind csak egy-egy tulajdonságában nem felel meg, más márkákból meg valszeg elég sok. Egyértelműen nem lenne lehetetlen gyártani ilyen készüléket és az előállítási költségük sem térne el számottevően a közeli modellektől. Igazából azt furcsállom, hogy még nem találkoztunk vele.
    Mivel annyi márka és gyártó van, hogy azokat sem ismerhetem mind, nemhogy a termékpalettájukat, a magam részéről elképzelhetőnek tartom, hogy már jelenleg is van ilyen monitor. Nem építek rá, hogy napokon belül lesz itt befutó, de sosem lehet tudni. :)

    Szerintem az egyik legvalószínűbb eshetőség a közeljövőben egy mindenben az általam megadottaknak megfelelő monitor felbukkanására, ha a Dell a P27-ből elkezd PWM-mentes revíziókat gyártani.

    Mindenesetre ha valaki értesül róla, hogy van vagy lett ilyen monitor, köszönöm, ha a tudomásunkra hozza!

  • 1 among many

    tag

    válasz zsolt19900 #40409 üzenetére

    Ezen az oldalon össze tudod hasonlítani a különböző kijelzők egymáshoz viszonyított arányait:

    tvcalculator.com

    Az tényleg nem egy rossz módszer, hogy kivágod egy darab kartonból azokat a méreteket, amik érdekelnek, és akkor csak elé kell tenned a mostani monitorodnak, rögtön látod, mekkora lenne a különbség.

    17" - 1280*1024 - 5:4 monitor : 13.27" x 10.62" = 33,7 cm x 27 cm

    23" - 1920*1080 - 16:9 monitor : 20.05" x 11.27" = 50,9 cm x 28,6 cm

    27" - 1920*1080 / 2560*1440 - 16:9 : 23.54" x 13.22" = 59,8 cm x 33,6 cm

    Ha kávával együtt érdekel, mekkora lenne, akkor még 2-3 centit adj hozzá az értékekhez mindkét irányban.

    Én biztos, hogy inkább vennék egy 23 v 24 colos IPS (szintű) kijelzőt, mint egy 27 colos TN-t. Egyébként minél nagyobb a felülete egy monitornak, annál zavaróbbak lesznek a TN gyengéi az IPS-szel szemben. Ami nem zavar egy 17" TN monitoron, az lehet, hogy nagyon is zavarna egy 23, pláne egy 27 coloson.

    A felhasználói élmény teljesen más egy 5:4 és egy 16:9 képarányú monitor esetében, a méretüktől függetlenül is. Filmek, az elmúlt években készített játékok terén nagyon sok pluszt ad a szélesebb kijelző, és ha egy 17" 1280*1024-hez hasonlítjuk, ahol csak az számít, még mindig kicsit nagyobb a magassága és a függőleges felbontása egy 23" 1920*1080-nak, úgyhogy hátrányt semmiben nem jelent egy ilyenre váltás, sok esetben viszont komoly előnnyel jár a szélesebb kép.
    Ha sokat kell szöveggel, inkább magas, mint széles anyagokkal dolgoznod, akkor pedig olyan széles monitort érdemes választani, ami az állványán 90 fokban elfordítható igény esetén. (pivot/portrait funkció)

    A PWM pedig a pulse-width modulation, az impulzusszélesség moduláció rövidítése. Ha monitorokkal kapcsolatban emlegetik, akkor jellemzően arról van szó, hogy a háttérvilágítás, a monitor fényerejének szabályozásánál egy olyan technikát alkalmaznak, ami a kép nagyon gyors, szabad szemmel többnyire ritkán érzékelhető, de sokak számára zavaró, kellemetlen, káros villódzását eredményezi. (Pedig az LCD képernyők egyik legfőbb előnye a régi képcsövesekkel szemben, hogy elvileg semminek nem kéne villódznia bennük...)
    Ez a jelenség a különböző embereket különböző mértékben izgatja, zavarja, de akkor sincs az emberi szemre és idegrendszerre jó hatással, ha valakiben nem tudatosul a jelenség. Egyéni, hogy kit mennyire terhel.

    "flicker free" jelzővel azokat a monitorokat szokták illetni, melyek háttérvilágítás-szabályozása nem okoz villódzó képet, tehát egészségesebb, kellemesebb, nem olyan fárasztó a használatuk a hasonló, de villódzó modellekhez képest.

  • 1 among many

    tag

    válasz zsolt19900 #40423 üzenetére

    "igazából netezünk rajta, játék ilyesmi nem megy" - netezés alatt mit értesz? mert - természetesen sem az én, sem mások igényei nem jelenthetnek etalont -, de kizárólag honlapok böngészésére és közösségi portálok használatára nagyon feleslegesnek tűnik egy 27" v pláne nagyobb kijelző.

  • 1 among many

    tag

    válasz Yeffy #40428 üzenetére

    Az S27 glossy, azaz fényes, tükröződő felületű. Szebb, élénkebb színeket ad, mint a matt felületkezeléssel ellátott monitorok, de egy féláteresztő tükörhöz hasonlóan mindent látsz benne, ami előtte van, a monitor képe mellett. Még teljesen elsötétített szobában is láthatod benne a saját, monitor fénye által megvilágított arcodat, ha közel ülsz hozzá. Ezt leszámítva szerintem egy elég jó monitor. A többséget zavarja ez a tükröződés, de vannak, akik kifejezetten az ilyen monitorokat keresik a valamivel élesebb és teltebb színeket adó kép miatt. Szerintem feltétlenül nézz meg egyet élőben, mert máskülönben nem fogod tudni eldönteni, te melyik táborhoz tartozol.

    A P27 egyetlen komoly hátránya, hogy - mint nemrég kiderül - PWM-es, azaz villódzik, ha nem 100% fényerőn használod. Ennek a jelentőségéről is megoszlanak a vélemények, de ezt igazából csak hosszabb távú használat mellett tudja megítélni, aki még nem ismeri a jelenséget. Ha hozzá vagy szokva a CRT-hez, akkor annyira nem zavarhat, mert azok mind villódznak, de lehet, hogy azért te is kellemesebbnek találnál egy PWM-mentes kijelzőt.

    Az U2312HM ugyan kisebb, mint a fentiek, de egyéb paramétereiben a kategóriája egyik legjobbja. Ha beéred a 23" v 24" képátlóval, akkor ez, vagy egy P24 szerintem jó választás.

    A 27" / FHD felbontás kérdése pedig teljesen relatív. Attól függ, mi az elsődleges felhasználási terület, milyen messziről nézed stb. Mai játékoknál jelenleg 100K Ft. feletti videókártyák tudják már nagyjából kihajtani az FHD feletti felbontást. Filmezéshez elég az FHD, böngészéshez, főleg olvasáshoz kellemesebb a minél nagyobb, de van, akinek az FHD (1920*1080) is teljesen megfelel.

    Legjobb, ha élőben megnézed azokat, amik a leginkább érdekelnek.

  • 1 among many

    tag

    válasz Yeffy #40432 üzenetére

    Örülök, ha tudtam segíteni!

    Szerintem nézd meg ezt a modellt:

    Dell P2414H

    Ez nagyobb valamivel, mint az U23, 16:9, nem 16:10, ami, hacsak valamiért nem kifejezetten a 16:10-es képarányt preferálod, jellemzően jobb (filmeknél, játékoknál biztosan), és nem is aránytalanul drágább. Ha pedig éppen kifejezetten hosszú szövegekkel kell dolgozz, vagy sokat kell olvass, akkor 90 fokkal el lehet fordítani az állványán, és szélesből magas kijelződ lett. (A videókártyáknak ma már nem jelent gondot, hogy elforgassák így a képet.)
    Teljesen villódzásmentes, matt felületű, elég gyors monitor. 27"-ból jelenleg sajnos nincs olyan modell, ami mindazt tudja nyújtani, amit ez. Én is egy 27"-t akartam, de pont emiatt maradtam anno az U2312HM-nél, mostanában pedig, mivel kell még egy monitor, szerintem egy ilyen P2414H-t fogok venni, a 27" képesti árkülönbözetből pedig egy ilyen tartókart már meg is rendeltem:

    Ergotron LX Desk Mount LCD Arm, Tall Pole

    Ezzel kényelmesen a számomra legideálisabb szögben olyan közel hozhatom a 23-24" monitort, hogy a 27"-t se látnám nagyobbnak, ha normál állványon tenném a mostani helyére.

    Ez a két termék együtt szerintem sokkal többet ad kb. hasonló áron, mint bármelyik jelenleg elérhető 27" 100K Ft. környékén

  • 1 among many

    tag

    válasz South Velen #40437 üzenetére

    A szemnek biztosan sokkal rosszabb a pwm még akkor is, ha valakinél a mögötte lévő idegrendszer viszonylag jól tolerálja a villódzást. Szerintem el van bagatellizálva ez a dolog. Durva lesz a hasonlat, és nyilván itt nem egy életveszélyes dologról van szó, de ha nem tud róla, vagy nem érdekel valakit, hogy arzénes vizet iszik, attól még ugyanúgy hat rá is.

    A led pwm minden bizonnyal tényleg rosszabb a szemnek, mint a CRT-k villódzása, mert ott legalább van egy "íves hullám", a legkisebb és a legnagyobb fényerőértékek közt, és a minimum sem 0, míg a led pwm egy nagyon agresszív, stroboszkóphoz hasonló, digitális, átmenet nélküli villogást produkál 0 és 100% fényerő közt.

    Az pedig, hogy ezek a hatások mennyire károsak, jelenleg még egyáltalán nem tudhatók. A CRT-ről már közismert, hogy kisebb v nagyobb mértékben, de nem tesz jót hosszú távon, bár az évek során nyílván sokat finomítottak rajtuk. Viszont nem használ még jelentős mennyiségű ember pwm-es monitort elég régóta ehhez, nincs bizonyítottan pwm-mentes kontrollcsoport stb. Szerintem még akár évtizedeknek kell eltelnie ahhoz, hogy a hosszútávú hatásokat elég jól megismerjük. Az, hogy valami 5-10 év alatt nem okozott kirívó problémát, vagy még nem sikerült az okozott problémákat összekapcsolni az okkal, nem jelenti azt, hogy később ilyenekre nem derül fény.
    A magam részéről abban biztos vagyok, a pwm-mentes monitor 100%, hogy csak jobb lehet. Én az átlagnál érzékenyebb vagyok erre, de javára biztosan senkinek nem válik, ha pwm-est használ.

  • 1 among many

    tag

    válasz Isual #40446 üzenetére

    Nem pongyola, csak két különböző hatásról van szó. A retina valóban már az idegrendszer része, közelebb áll az agyhoz, mint sokan gondolják, ez igaz. És bár a képfeldolgozás részben már a retinán is elkezdődik, azért elkülöníthetünk 2 fő hatóterületet. Magukat a fényérzékelő receptorokat, csapokat és pálcikákat, és az ezeket közvetlenül károsító behatásokat, illetve az innen a központi idegrendszerbe befutó, és ott összetett hatásokat kiváltó ingerületeket.
    Ezek egymástól függetlenül is létrejöhetnek, szerintem pedig a led pwm minkét területre negatívan hat. Epilepsziára hajlamos embereknek nem szokták javasolni, hogy villogó dolgokat nézzenek, talán már hallottál erről, és nem a retinájukat féltik tőle. De nem kell ennyire rossz helyzeten legyen valaki, hogy negatívan hasson rá a dolog. Nem tud róla, de ha nem nézne naponta sok árát ilyen villogó felületet, lehet fele annyira nem merülne ki agyilag, kevésbé lenne ingerült, jobban tudna összpontosítani stb.

    Ami az egyiknek nagyon árt, az másiknak lehet, kevésbé, de senkinek nem lesz egészséges.

    Ami pedig a 27" / 1080p felbontás kérdését illeti: az továbbra is teljesen relatív, a véleményedtől függetlenül. Önös elfogultsággal vádoltad az imént fórumtársunkat a VA panelekkel kapcsolatban (ehhez nem tudok hozzászólni), nekem pedig ugyanezt kell jeleznem irányodba a 27" / 1080p felbontást illetően.

    Neked kevés, nekem meg pl. a nagyobb lenne sok. Már leírtam, nem csak magát a nagyobb felbontású kijelzőt kell megfizetni, hanem a vasat is, ami bizonyos igények esetén produkálja azt a felbontást.

    Ha valakinek a pénz nem számít, nem nehéz rájönni, hogy mit vegyen, de létezik egy olyan dolog is, amit ár / teljesítmény mutatónak hívnak, és ennek a tükrében, illetve a lényegesen eltérő igények okán NINCS egyértelmű válasz erre a kérdésre. 4K monitor meg még jobb lenne. Mint már írtam, ajándékba szerintem mindenki elfogadja tőled a FHD feletti felbontású kijelzőket, köszönjük!

  • 1 among many

    tag

    válasz Assasin_ #40497 üzenetére

    Azt hiszem, IPS glow néven itt keveredik két különböző jelenség.

    1. Az IPS panel talán legnagyobb gyengéje, hogy nem tud igazán tökéletes feketét produkálni. Ez főleg a merőlegestől eltérő betekintési szögeknél jön elő, tehát ha nem szemből nézzük a képernyőt. Csak úgy mellesleg megjegyzem, hogy ilyen szögekből a TN paneleken jellemzően meg már egyik szín sem jó, ezt azért vegyük hozzá.
    Az IPS kijelzőkről készült tesztfotók és videók sokkal rosszabbul néznek ki, mint az adott képernyő a valóságban. Tényleg. Néztem videókat, és nem értettem, hogy tudnak ebből eladni egy darabot is. De hát cipőt sem veszek próba nélkül, monitort sem, elmentem megnézni pár darabot élőben, és egyáltalán nem volt olyan szörnyű, mint a felvételeken. Persze minden ilyen dolog relatív, tényleg nem lehet mást tenni, mint megnézni 1-2 példányt személyesen és eldönteni.
    Nem vagyok fotós, lehet, tévedek, de szerintem a felvételeken azért is nézhet ki sokkal durvábban a glow, mint az életben, mert egyrészt megkeresik azt a szöget, ahonnan ugyan ember nem fogja nézni a minitorját soha, de ahol a legdurvábban látható az eredmény, másrészt meg az automata digi kamerák próbálják a kontrasztot minél jobbra állítani, és a sötét szobában készülő felvételeknél durván kiemelik az egyetlen fényforrást, ami a glow, az életben érezhető arányaihoz képest.
    Ha szemből nézi valaki a képet, egyáltalán nem olyan zavaró. Nekem 1 év használat alatt csak akkor volt kicsit zavaró a jelenség, ha párommal néztünk filmet rajta, és akkor is csak sötét jeleneteknél. Egy 23" kijelző esetén már 2 ember is elég nagy eltérést jelent a merőleges betekintési szöghöz képest.

    Ha valaki főleg filmezni szeretne, a VA panelt is számításba veheti, mint lehetsőéget. A feketéi jobbak, de van, amiben gyengébb, mint az IPS.

    americanidiot fórumtárs elég jól összefoglalta a kétféle panel egymáshoz viszonyított tulajdonságait:

    IPS vs. VA tömören

    2. A másik pedig, hogy vannak kijelzők, amik gyárilag rosszul vannak összeillesztve, és ezeknél a panel széleinél "szivároghat" a háttérvilágítás. Ezt talán azért keverik sokan a glow-val, mert ha szemből nézzük a képet, akkor pont a kép közepe lesz az, amit merőlegesen látunk, és a szélein lévő területeknél tér el a legjobban a merőlegestől a betekintési szög, a glow pedig úgy erősödik, minél jobban eltér a betekintési szög a merőlegestől. Tehát a tökéletesen szerelt IPS monitoroknál is a kép szélein, főleg a sarkokban térhet el a legjobban a fekete a kívánt hatástól szemből nézve a képet, de ennek semmi köze a szerelési hibából eredő háttérvilágítás szivárgáshoz.
    Ez utóbbi hibás példányt jelent, és valóban garanciális probléma. (Aztán hogy kik hol és hogyan kezelik a garanciális ügyeket, az elég eltérő, úgyhogy a boltot is érdemes megismerni, ahol vásárolunk, nem csak az adott terméket.)
    Ezzel a jelenséggel kapcsolatban szerencsémre nincs semmi tapasztalatom. Az én kijelzőm egyáltalán nem produkált ilyen hibát. Statisztikailag értékelhető mennyiségű tapasztalatom, ismeretem nincs ezzel kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz cokin #40529 üzenetére

    Üdv! Ez nem monitorokkal, hanem videókártyával kapcsolatos kérdés, tehát egy azokkal foglalkozó topikban kellett volna feltenni, de igazából még ott sem, csak meg kellett volna nézd a X1100 leírásában. Kereső...

    Xpress 1100 specifikációk

    "2D Graphics - Supports a maximum resolution of 2048x1536 @ 32bpp"

    Semmi gond, legközelebb majd jobban célzol. :)

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz cyber86 #40532 üzenetére

    Ha csinál is neked valaki, semmi értelme. Olyan finomságok számítanak, amikből semmit nem lehet látni, miután egy monitor képét egy ki tudja milyen képérzékelővel, tömörítéssel stb. rögzítik, majd egy másik, megint csak eltérő jellemzőkkel bíró kijelzőn megnézed. Olyan durva hibái meg talán nincsenek, amik még így is látszanának.

    Ha fontos a játék, akkor ezt ajánlom a figyelmedbe: képarányok játékok alatt. Ha valamilyen feladatra kifejezetten 16:10 monitort szeretnél, és úgy mellesleg időnként játszanál is, akkor persze mindegy.

  • 1 among many

    tag

    válasz madgie #40544 üzenetére

    Azé' me' minek.

    Kicsit bővebben kifejtve:

    Rögzített vertikális látószög esetén, azaz a Hor+ skálázást használó programok esetén - az elmúlt 7-8 évben készült játékok túlnyomó többsége ide tartozik - minél szélesebb a kép, annál nagyobb területet lehet belátni, a felbontástól függetlenül. (Nem mintha az nem számítana, csak nem ebben a vonatkozásban.)

    Nem tudok róla, hogy jelenleg lenne olyan 21:9 kijelző, ami összemérhető áron lenne a 16:9-esekkel, úgyhogy most még a többség számára nem jelentenek alternatívát.

    A többmonitoros rendszerekkel még szélesebb képet és nagyobb belátható területet lehet elérni. Ha valakinek futja rá, hogy kiépítsen ilyet, profitálhat is belőle.

    Ebben a topikban viszont lényegesnek tartom, hogy az ár / teljesítmény kérdését is fajsúlyosan figyelembe véve értékeljük a lehetőségeket, hiszen az itt érdeklődők messze legnagyobb része kisebb-nagyobb, de behatárolt kerettel rendelkezik a monitorra fordítható összegek tekintetében.

    Hasonló képátlójú és tulajdonságú kijelzők esetén a szélesebb képátlójú a jobb játékra. Jelneleg a 16:9 az, amit még a többség meg is tud fizetni, persze ez később már eltolódhat a 21:9 felé.

    2 kép azoknak a kedvéért, akiket érdekel a 16:9-nél szélesebb képarányok is:

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz #67688960 #40548 üzenetére

    Uhh! Azt a videt a konkurencia szponzorálta? Hogy elbánt magával az a szerencsétlen teremtés, pedig úgy látom, eredetileg nem indult volna ilyen csúfnak szegény. A prezentációja színvonalát meg a " 'da fuck is this? hehehehehe..." idézet elég jól jellemzi.

    Ettől függetlenül egy ilyen monitorra élőben továbbra is kíváncsi lennék.

  • 1 among many

    tag

    válasz #67688960 #40554 üzenetére

    nehogy már magadra vedd :D a bemutató videóknak sokan örülnek. a kritika a hölgynek bdsm poreszból szökött jelenségnek szólt.

  • 1 among many

    tag

    válasz lestyanrobi #40556 üzenetére

    A két kiszemelted közül én biztosan a P24-et venném. Az AOC sem lenne rossz egyébként, de van 1-2 olyan tulajdonsága, ami nálam kizáró ok. A legfontosabb, hogy pwm-es led háttérvilágítású. Értekeztünk erről a napokban eleget, ha gondolod, visszaolvashatsz. Van, aki fél órát sem bírja, van, akit nem érdekel. Írtad, hogy időnként egész napokat vagy éjszakákat a monitor előtt töltesz. Ebben az esetben még akkor sem ajánlanám neked a pwm-eseket, ha egyébként azok közé tartozol, akiket rövid távon nem zavar a használatuk. Én egy napot sem szeretnék led pwm előtt tölteni, de persze ez (is) a te döntésed.

    A másik, nem ennyire fontos, de szerintem azért lényeges dolog, hogy nincsen rajta VESA rögzítési lehetőség, az állványa pedig igen kevés állítási lehetőséget biztosít. Lehet, hogy sosem lesz szükséged többre, de én nem vágnám el magam a lehetőségtől, hogy később egy profi állványra vagy monitortartó karra válthassak. (Nekem is egy év után jutott eszembe, hogy a görnyedést és a hátfájásomat egy tartókarra cseréljem, és nagyon élvezem. Arról nem is beszélve, hogy a kisebb kijelzőt, ha egyedül vagy, egyszerűen közelebb húzod magadhoz, és szinte teljesen olyan, mintha egy jóval nagyobb előtt ülnél.)

    Az, hogy 27" mellett az 1080p felbontás elég vagy kevés, az teljesen relatív. Igény és egyénfüggő. Meg kell nézd élőben, nem tudsz mást csinálni. Mondhat bárki bármit, csak a saját szubjektív véleményét hallhatod, egyáltalán nem tudhatod, rád is igaz lenne-e. Azt viszont el lehet mondani, hogy az 2560*1440 felbontás majdnem dupla annyi képpontot jelent, mint a full-hd, és 2x olyan erős videókártya is kell hozzá, ha játékokban hasonló minőségben akarod kihajtani, mint az 1080p-t.

  • 1 among many

    tag

    válasz lestyanrobi #40560 üzenetére

    Örülök, ha tudtam segíteni!

    Eredetileg én is egy fHD 27" Dell-t szerettem volna, de sajnos még mindig nincs olyan modelljük, ami mindenben van olyan jó, mint az U23 vagy a P24, így lett nekem is egy kisebb. Inkább a nagyobb méretről mondtam le, mint a számomra megfelelő minőségről. Talán majd csinálnak egyszer 27"-ból is.

  • 1 among many

    tag

    válasz .wantííd #40562 üzenetére

    S23 csak akkor, ha kifejezetten a fényes felületűt szereted (a legtöbben nem).

    Ezek közül szerintem a P23, vagy nem sokkal többért egy Dell P2414H.

  • 1 among many

    tag

    válasz triluan #40567 üzenetére

    U24 16:10 és nem 16:9 (írta, hogy a munkájához a szélesebb jó), P27 led pwm-es, S27 glossy - tükröződik, "Lg-k,Asus,HP" - meg még szóba kerülhetett volna az időjárás, a lányok, vagy a hatvanas évek zenei irányzatai is...

    Benq GW2760HS volt az egyetlen a felsoroltak közül, ami valóban alternatíva azoknak, akik 27" fHD-t keresnek, és a Dell-ek közül nekik sem jó sem a glossy, sem a led pwm, ha nem zavarja őket az esetenként háromszoros válaszidő. Cserébe jobb feketét kapnak és kisebb glow-t, de valamivel kisebb betekintési szögeket és némi elmosódást a sötét árnyalatoknál.

  • 1 among many

    tag

    válasz triluan #40580 üzenetére

    "Már bocs de" Az AOC-t azelőtt írta, mielőtt felhívtam volna a figyelmét a led pwm-re.

    "Mellékesen ha teljesen végigolvasod" a kommentjeit, akkor biztosan nem kerüli el a figyelmed, hogy:

    lestyanrobi írta:

    #40556
    "...előfordulhat, hogy mondjuk egész éjszaka vagy egész nap programozok, de szerintem elég lenne a 16:9-es képarány, mert mindig egymás mellett 2-3 ablakot használok ilyenkor."

    #40560
    ...de eléggé érzékeny a szemem az ilyesmikre, szóval a PWM-mentesség is vonz.

    Tehát nem, ezek alapján nem jöhet szóba sem az u2412, sem a p2714h.

    Továbbá ajánlani pluszban 3-4 márkát pár konkrét típus helyett nonszensz, ezen viccelődtem, ha nem lett volna teljesen érthető. :)

    [ Szerkesztve ]

  • 1 among many

    tag

    válasz lestyanrobi #40585 üzenetére

    Nyugodtan igazíts helyre, ha félreértettelek! :) Úgy gondoltam, az általad írtak konkrét igényeid. Túl nagy általánosságban viszont nem lehet konkrétan ajánlani. Minél pontosabban fogalmazol és írod le az igényeidet, annál könnyebb reagálni.

    Az általad eredetileg írt két modell közül én mindenképp a P24-et választanám.
    16:10 U24 aránytalanul drágább, mint a hasonló méretű 16:9 monitorok. Ha neked mindegy, hogy 16:9 vagy 16:10, akkor anyagilag biztosan jobban jársz a P24-gyel. Persze ha valamiért kifejezetten bejön ez a kevésbé széles képarány, és megér neked akkora felárat, lehet találni belőle jó darabokat. Csak figyelni kell, úgy hallottam, egy részük pwm-es, másik mentes. Tesztelni kell vásárlás előtt.
    Módszer itt: led pwm teszt fényképezővel

    Ha pedig mégis mindenképp a 27", akkor a fentebb említett BenQ GW2760HS megfontolandó. Még nem láttam ilyet élőben, szeretném is megnézni, de írt már ide elégedett tulaj. Árban is kedvezőbb, mint a 27" Dell-ek.
    Ha úgy döntenél, hogy nem érdekel a pwm, akkor P27 is lehet, a led pwm-en kívül teljesen rendben lenne. Ha nem lenne pwm-es, olyat vettem volna én is.
    Mondjuk a pwm-nél nem biztos, hogy egy félórás nézegetés alatt rájössz, hogy igazából neked sem annyira jó. Aki nem kifejezetten érzékeny rá, lehet, csak napok, hetek alatt veszi észre, hogy jobban fárad a kijelző előtt, egy olyanhoz képest, amiben nem ilyen agresszív a villódzás. Van, aki meg nem érti, miről beszélünk, annyira nem érzi. Ha tényleg érzékeny / félted a szemed, szerintem ne kockáztass, de te fogsz ülni előtte, te döntesz.

    Itt egy felvétel, hogyan kezd villogni egy pwm-es U24 a fényerőcsökkentés hatására: U24 pwm

Új hozzászólás Aktív témák