Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 80hun

    addikt

    válasz Tin #36559 üzenetére

    A fényérték nem változik a különböző szenzorú gépeken.

    Tehát ha fogsz egy 50/1.7-es manuált mondjuk akkor ugyanazon a képkivágáson mft-n és FF-en is ugyanazt a záridőt kapod azonos iso és rekesz melett . :)

    Az ekv f a dofra vonatkozik a fényerő nem változik csak a mélységélesség :)

    [ Szerkesztve ]

  • #40935168

    törölt tag

    válasz Tin #36559 üzenetére

    Egy fullframe szenzorból kivágott 5x5 milliméteres felület ugyanakkora fénymennyiséget kap a 85 milli 1.8-as obiból, mint egy m43-as szenzorból kivágott 5x5 milliméteres felület mondjuk egy 45 1.8-ból. Annak ellenére, hogy a 45 1.8-as üveg kb. harmadakkora, mint egy 85-ös fullframe-es üveg. Kisebb a vetített képköre is... :U

    Mindkettő f/1.8-as, így az egységnyi területre vetített fénymennyiség is ugyanakkora. Egy Hubble se vetítene f/1.8-as arányszámmal többet az említett 5x5 milliméterre, mint a kis Oly 45 1.8, az más, hogy mögötte elférne egy 2 méteres szenzor is, de ezért beszélünk EGYSÉGNYI fogalmakban, tehát példánknál maradva 5x5 milliméteren. Egy fullframe szenzor abszolút értékben több fényt kap (összességében) a felületére a 85 1.8-ból, mint az m43 kisebb szenzor a kisebb Oly 45 1.8-ból, csakhogy itt nem egységről beszélünk, hiszen a két szenzor nem ugyanakkora.

    Fotós és expozíció, ISO stb. szempontból a fény egységnyi felületre vetített értéke a mérvadó és ez arányszám.

    Akkor kapna az m43-as szenzor több fényt a fullframe 85 1.8-ból, ha az éppenhogy csak kirajzolná az m43-as szenzort, tehát a teljes vetített nyaláb fénye a szenzorra esne, de ekkor sem lenne igazad, mert ez innentől meg már nem f/1.8-as üveg lenne és ha tovább növelnénk a frontlencsét, aminek fényét ugyanúgy csak a pici m43-as szenzorra toljuk rá, akkor az m43-as szenzor kiégne, meggyulladna, mittomén, mert végén fizikailag nem bírná a ráeső fénymennyiséget.

    A 45 1.8-as Oly üveg ha ki tudná rajzolni az FF szenzort - de nem tudja - akkor tényleg kevesebb fényt gyűjtene egységnyi területre is. De nem ez a helyzet: ugyanakkora szenzorterületre ugyanannyi fényt juttat mindkét üveg, a fullframe is a fullframe szenzor 5x5 milliméteres darabjára, és az m43-as üveg is az m43 szenzor 5x5 mm-es darabjára. Csak az m43 szenzor területe kisebb, így jó, hogy kevesebb fényt vetít rá egy kisebb-is-elég konstrukciós obi.

    Ezért is kalkulálnak a gépek ugyanolyan expozíciós értékekkel, tehát ISO100-ra állítva mindkettőt, f/1.8-ra állítva mindkettőt, ugyanakkora megvilágítási időt kapunk (záridő). Egy kisfilm sem volt régen sem érzékenyebb vagy érzéketlenebb egy középformátumú tekercsnél, ugyanaz a kémiai reakció ment végbe rajta ugyanannyi idő alatt és szabályok szerint (itt agyalhatsz kicsit az ISO fogalmán), tehát NEM a szenzorok elektronikája olvas ki máshogy, hanem ugyanakkora záridő mellett, azonos blende állásban (f/1.8 mindkettő), a fullframe és az m43-as szenzor egységnyi felületére ugyanakkora fénymennyiség jut.

    Konstrukció, felépítés, vetített képkör nagysága, szenzorméret ... satöbbi ... -> ...
    Bírom a szájkaratét, szezon, fazon ..

Új hozzászólás Aktív témák