Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    Sziasztok!

    Bocsi az "életem története" hosszért, de ahogy olvasgattam preferáljátok a minél részletesebb leírásokat. :)

    1. Mire fogod használni a gépet? Ha játékra, akkor multiplayer, vagy inkább singleplayer játékok? Elsősorban mely játékok? – Afféle „vegyestüzelésű” látványtervezésre és játékra is alkalmas gép a terv. Építészmérnök vagyok, szóval belső tereket, illetve szabadtéri épületkülsőket fás, füves stb környezettel modelleznék 3D Studio Max-, és renderelnék V-ray segítségével. Ha játékról van szó, akkor főleg FPS-ekkel nyomulok (külső és belső nézetessel is). Ha példát kellene mondanom, akkor Evil Within 1-2, Dead Space sorozat, Resident Evil Biohazard és Village, Wolfenstein sorozat. Ezeket single playerben tolom. Az egyedüli multiplayer játék, amit manapság játszok (és más nem is érdekel) az a World of Tanks.

    2. Milyen alkatrészekkel rendelkezel, amit az új gépben meg szeretnél esetleg tartani? –Teljesen új PC konfigot szeretnék összerak(at)ni.

    3. Milyen alkatrészekre van szükséged? – Full PC specifikáció, tehát: gépház, tápegység, alaplap, memória, videokártya, processzor, processzor hűtő, egyéb hűtőventillátor (ha kell), egy minimum 1 TB-os SSD, egy 4-6 TB körüli merevlemez, egy CD/DVD író/olvasó.

    4. Mennyi a kereted rá? – 750 ezer

    5. Mekkora a monitorod natív felbontása, képfrissítési frekvenciája, milyen csatlakozók vannak rajta? G-sync-et vagy Freesync-et támogat? (ez videókártya és processzor választásnál is lényeges szempont) – Az összeállítandó PC-hez két Samsung - LS27A60PUUUXEN monitort vettem pár hete. A natív felbontás 2560x1440. Képfrissítési frekvencia: 75 Hz. Csatlakozók: HDMI, DisplayPort, USB 3.0, USB Type-C, LAN. FreeSync-et támogat.
    Link a monitor egyéb specifikációival:
    https://firstshop.hu/samsung-ls27a60puuuxen-p194832

    +1. Elkötelezett vagy-e valamelyik gyártó/márka iránt? – Nem nagyon. Ami az első kérdésben leírtakhoz jobban illik teljesítményben bármi jó. Ami talán fontos számomra: meghibásodás szempontból megbízható legyen inkább a márka/gyártó.

    Van-e valamilyen speciális elképzelésed a gép megjelenését, színvilágát illetően, esetleg egyedi igény valamelyik alkatrésznél? – Nincs szükségem fancy megjelenésre. Tehát elég egy full egyszerű fekete lemez gépház (átlátszó plexi oldalfal mehet max), nem kell se világítás se semmi egyéb extra. Számomra a beltartalom a lényeg. :) A gépházba férjenek el jól hozzáférhetően a komponensek...talán ennyi. Egyedi alkatrész igény: egy jó barátom a memória esetén a Kingston Fury-t ajánlotta. Itt a Kingston Fury 2x32 GB DDR4, vagy 2x16 GB DDR5-re gondoltam. Itt az játsszon, amivel összességében erősebb/jobb gépet lehet összerakni.

    Nagyobb értékű komponensekből mehet-e használt, vagy mindenből bolti új kell? – Mindenből bolti új kellene.

    Előre is köszi a segítséget! :)

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175041 üzenetére

    Nagyon köszi a válaszokat! :)

    Most akkor elmegyek puzzle-özni kicsit, és ahogy Elek Zoli bá' mondaná: "Ájj bíí bekk!" :D

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175051 üzenetére

    Szia! :)

    Úgy tűnik nagy nehezen sikerült megszülnöm egy specifikációt.

    Nos...a keretemen kicsit túl mentem...na jó, nem kicsit. A negyedével. :D Deee eléggé rugalmasan kezelem a témát, és igazából egy olyan gépet akarok venni, ami minimum 5 évig időtálló lesz és semmit sem tervezek bővíteni/cserélni addig benne.

    Szóval, ilyesmit sikerült összeállítanom:

    Alaplap: Asus TUF Gaming Z790-Plus

    CPU: Intel Core i5-13600K

    Memória: DDR5 KINGSTON FURY Renegade 6000MHz 64GB - (KIT 2DB) (Itt mégis a 64 gigát választottam, mert a látványtervezéshez nem rossz ha sok van.)

    GPU: Gigabyte RTX4070TI - EAGLE OC 12G

    SSD: Samsung 970 Evo Plus 2TB

    HDD: Seagate - IronWolf 6TB

    Táp: Asus - ROG-STRIX-850G

    Ház: Be Quiet! - Pure Base 600 - BGW21

    Optikai meghajtó: ASUS DRW-24D5MT/BLK/B/AS

    Processzor hűtő: Be Quiet! - DARK ROCK PRO 4 - BK022

    Ha valami kevés lenne tudásban/teljesítményben, vagy esetleg ár/tudás arányban overkill szívesen veszem a javaslatokat. :)

    Az árakat a Firstshop-ról szedtem össze, mert kb 20 perc sétára van tőlem a hely, és garis ügyintézés (ami remélem nem lesz...) miatt praktikus, illetve olcsóbb volt kb minden mint a PCX-en. De így is a 750-es keret 970-re ment fel, ami nem gáz, ha tényleg bika lesz a gép. :D

    Köszi szépen megint!

    RayManzarek

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    Sziasztok,

    Visszatértem, mert megfuttattam az összeállításom egy nagyobb külföldi látványtervezői fórumon is látványtervezői szempontból. Két dolgot mondtak: ne spóroljak a tápon, és elméletben elég a 850 W (mint amit választottam), de inkább legyen 1000 W biztos, ami biztos. A másik, hogy a kép rendereléshez inkább a 13. generációs i7-et ajánlanak, mint a 13. generációs i5-öt.
    Jelenleg így változott az összeállítás:

    Alaplap: Asus TUF Gaming Z790-Plus

    CPU: Intel Core i7-13700KF (néztem a sima K-t és az drágább kicsivel, mert van benne integrált GPU chip. Azt meg tudjátok erősíteni, hogy az iGPU nem szükséges számomra?)

    Memória: DDR5 KINGSTON FURY Renegade 6000MHz 64GB - (KIT 2DB)

    GPU: Gigabyte RTX4070TI - EAGLE OC 12G

    SSD: Samsung 970 Evo Plus 2TB

    HDD: Seagate - IronWolf 6TB

    Táp: ASUS ROG-STRIX-1000G

    Ház: Be Quiet! - Pure Base 600 - BGW21

    Optikai meghajtó: ASUS DRW-24D5MT/BLK/B/AS

    Processzor hűtő: Be Quiet! - DARK ROCK PRO 4 - BK022

    Ezt így jónak látjátok? Eléggé fehéröves vagyok a témában, most hogy elkezdtem itt a fórumon érdeklődni kezdtem én is magam beleártani a témába. Perpill most a CPU hűtőre vagyok kíváncsi, hogy elég lesz-e. Foglalatban elméletben kompatibilis az alaplap a CPU-val és a hűtővel. Az CPU teljesítménye 125 W, a hűtőé 250 W. Ez jó arány szerintetek? Laikusként azt mondanám, hogy igen, mert a duplája, de lehet nem ilyen egyszerű a téma. :)

    Előre is köszi a help-et!

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz SyMbioTe #175129 üzenetére

    Szia!

    Hú, jó kérdések. Életem első gépspecifikációja és ha őszinte szeretnék lenni totál fehéröves vagyok a témában. Most én is kicsit sötétben tapogatózom, meg utánajárok dolgoknak és vagy tapad rám valami a koszon kívül, vagy nem. :DDD

    Kezdjük ott, hogy ez nem volt téma, de kapásból az eddig tervezett táp (ASUS ROG-STRIX-1000G) helyett, ami félpasszív, egy aktív tápot raknék be. Rákerestem, elméletileg elég jó prémium/megbízható márka a Be Quiet! szóval ott egy Be Quiet! - PURE POWER 12 M 1000W-el nyomulnék inkább.

    A gépházak jók lehetnek, viszont egyfelől én elég régimódi vagyok, és szeretnék optikai meghajtót. Ahogy néztem amiket ajánlottál nincs előlapi 5,25"-os bővítőhely. Első fehéröves kérdés: ebbe akkor nem is építhető be DVD író/olvasó? Illetve azt is láttam, hogy ezek ilyen világításos házak, amire nekem nem feltétlen lenne szükségem. Második fehéröves kérdés: a világítás kikapcsolható ha nincs rá szükségem?

    A proci tuning...nem is tudtam, hogy ilyen létezik. :D :D Öh...nem tudom, nem terveztem. Illetve ha tudnám mire jó a tuning, akkor érdekelhet. Mindenesetre ahogy most olvasgattam jobb lenne vízhűtéssel továbbmennem. Mi lenne jó az Intel Core i7-13700KF-hez? Például az Arctic Liquid Freezer II 420 jó lenne?

    Előre is köszi! :)

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz hobizoli #175137 üzenetére

    Hát...megfuttattam a kérdést egy amcsi látványtervező fórumon is.Eredetileg 850W-al mentem először.

    Ott valaki kiszámolta, hogy valami 650W lesz a cuccok teljesítményfelvétele és nem rossz a 850W, de mondták, hogy a tápon nem érdemes spórolni, és ők ajánlották inkább az 1000 W-ot.

    Én meg megvettem az ötletet, mert 7 évvel ezelőtt volt már táphibám úgy, hogy papíron elég volt a teljesítménye, de gyakorlatban megadta magát a táp. Szóval ha ezen múlik, akkor berakatom az 1000-eset ha kell.

    [ Szerkesztve ]

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz SyMbioTe #175141 üzenetére

    Köszi újfent az amúgy rettentően gyors válaszokat! :) Hosszú hétvége van és ennek ellenére velünk foglalkozol. :R

    Öhm...közben sikerült beszélnem egy hozzám ezerszer jobban hozzáértő barátommal, és támogatja nagyon is a jól szellőző gépház ötletét, szóval az általad javasoltak közül rámegyek a Be Quiet! - Silent Base 802-re. Igaz a kicsivel drágább kategória a másik kettőhöz képest, de ezen a szinten már akkor rámegyek a jobb minőségű gépházra is. A 5,25-ről is lebeszélt azzal, hogy mennyit használom amúgy a DVD olvasóm...és az elmúlt 4-5 évben hozzá sem nyúltam. Max veszek majd egy külsőt ha kell. :DDD

    Tuningolni sem tervezem az i7-et, de mivel nem nagyok az árkülönbségek maradok a Intel Core i7-13700KF-nél.

    Úgy érzem szinte minden szálat sikerült elvarrni, de van egy billegő téma. Rá lehet beszélni a vízhűtéses CPU hűtőre, viszont mivel vizes rendszer van bennem egy jó adag félelem...nem-e fog szivárogni a friss beszerelésnél. Illetve gondolom időközönként ezt is újra kell tölteni és mennyire sikerül szivárgásmentesen megtenni. Ezért biztos ami biztos alapon: ha nem tervezem tuningolni a CPU-t, akkor a léghűtés, tehát az eredetileg tervezett Be Quiet! - DARK ROCK PRO 4 is elég lehet? Tehát problémamentesen/optimálisan tudná hűteni a procit az is, vagy esetleg a "meh...elmegy" kategória, és tényleg érdemes komolyabb dologban gondolkodni?

    Köszi! :)

    [ Szerkesztve ]

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175150 üzenetére

    Sziasztok,

    Köszi a választ! :) Az a baj, hogy tényleg nem akarom tuningolni a procit. Meg tényleg félek a vizes rendszer szivárgásától, meg körülményesebb karbantartani is.

    Kerestem teszteket, videókat. Itt az jön le, hogy a NOCTUA NH-D15 az Intel i9 -13900K-val is jól elbánik:

    https://youtu.be/1YFR20MmvpM?t=755

    És kerestem összehasonlításokat a NOCTUA NH-D15 és a Be Quiet! - DARK ROCK PRO 4 között, és kb ugyanazt tudja a kettő. A NOCTUA valami 2-3%-al volt csak jobb.

    Nagyon úgy tűnik, hogy ez lenne a végleges specifikációm:

    Alaplap: Asus TUF Gaming Z790-Plus

    CPU: Intel Core i7-13700KF

    CPU hűtő: Be Quiet! - DARK ROCK PRO 4

    Memória: DDR5 KINGSTON FURY Renegade 6000MHz 64GB - (KIT 2DB)

    GPU: Gigabyte RTX4070TI - EAGLE OC 12G

    SSD: Samsung 970 Evo Plus 2TB

    HDD: Seagate - IronWolf 6TB

    Táp: Be Quiet! - PURE POWER 12 M 1000W

    Ház: Be Quiet! - Silent Base 802

    Kaphatok erre egy végleges áment? :D

    [ Szerkesztve ]

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175163 üzenetére

    Hali,

    Bocsi...eléggé elvonultam, de beleöltem egy halom időt a lég és vízhűtés összehasonlításokba, mert utána akartam járni a témának alaposan. Közben találtam még olyan dolgokat is, amiket nem terveztem, hogy számolnom kell. :D

    Kezdem ott, hogy köszi a tippet a GPU-k kapcsán! Első körben meg is változtattam a javaslatod alapján a korábban tervezett GIGABYTE-ot egy ASUS RTX4070TI - TUF-RTX4070TI-O12G-GAMING-re. Viszont itt leragadnék egy nagyon kicsit: az alaplapom is Asus termék lenne már az elejétől kezdve. Az Asus TUF Gaming Z790 - Plus Wifi D4-et választottam. Ami megzavarta a rendszerem, hogy belefutottam olyan videókba, amik azzal foglalkoznak, hogy az ASUS eléggé elengedte magát és egyre több minőségi hibás terméket adnak ki. És "megoldásnak" olyan BIOS update-eket adnak ki, amivel elvész a garancia bizonyos esetekben ezzel is ledobva magukról a felelősséget, továbbá nem törődve a vevőkkel, tehát eléggé átmentek cash grab-be. Ez eléggé elbizonytalanított. Ugyanakkor kerestem vegyesen netes írásos értékeléseket is, és a legtöbb helyen 80-90%-os értékeléseket találtam az általam kiválasztott alaplapra és GPU-ra is. Kell a megbízhatóságuk miatt paráznom szerinted?

    A másik akkor a CPU hűtés. :D Így hogy nézelődtem, már rábeszélhetőbb vagyok a vízhűtésre. Viszont a léghűtést sem engedtem el teljesen amiatt, mert ha meghibásodik, akkor elég egy venti csere és passzív hűtésnek addig ott van a borda, ugye. Ha a vízhűtés pumpája meg megadja magát, akkor az meg kuka az egész cuccra amennyire olvastam.

    Jelenleg két versenyzőm van: léghűtés terén a Be Quiet! Dark Rock Pro 4-et megváltoztattam a Noctua NH-D15-re. Jobb hűtésben, továbbá a ventilátorjai túl lógnak a hűtőbordákon, így totál teljes felületben hűti őket, illetve RAM clearence is van/jobb, mint egy átlagos léghűtőé.

    Ha vízhűtés akkor meg a korábban beszélt Arctic - Liquid Freezer 360 II AiO lenne. Meglepődtem, mert 6 év garancia van rá, de utánajártam és korábban 2 évet adtak rá, és azért van most 6 év, mert 2021 év közepe és 2022 év közepe között kikerült a piacra egy olyan széria, ahol a rézlap alatt a kémiai folyamatok miatt ilyen lerakódás épült fel, ami rontott a hűtési hatékonyságán. Ezt észrevették és orvosolták és azóta ez a hosszú garancia érvényes rá. Tehát...ha nézzük a maradék két megmaradt versenyzőt még mindig a vízhűtést ajánlanád még akkor is ha nem tervezek CPU overclock-ot?

    Előre is köszi a sok segítséget és bocsi a kisregényért, de remélhetőleg másnak is segít az itt feszegetett problémakör. :)

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175208 üzenetére

    Hali,

    Újfent eltűntem, most sajna a munka temetett el egyfelől, másfelől meg a javaslatodra felhívtam a kiszemelt boltot (FirstShop), ahol összerakatnám a PC konfigot. Igazából egy 5 perces beszélgetést terveztem, de az lett a vége, hogy 40 percen keresztül beszélgettem a tanácsadóval és végignéztük az eddig tervezett specifikációt és 1-2 dologra tett javaslatot, de úgy tűnik átment a spec náluk is. Kommentálom is a dolgokat, hátha újfent segítség lenne másnak, hogy én miket tudtam meg. :)

    Jelenleg így áll, ez lenne elméletben a végleges spec:

    Alaplap: Asus TUF GAMING Z790-PLUS WIFI (DDR5) (Megnyugtatott, hogy ezzel az ASUS alaplappal nincsenek megbízhatósági bajok, mint ami mostanában pár ASUS alaplappal kapcsolatosan előjött.)

    CPU: Intel Core i7-13700KF

    CPU hűtő: Noctua NH-D15 (Nem akarok OC-olni. A tanácsadó mondta, hogy a fentebbi i7-eshez overkill a vízhűtés, de még a Noctua is. Az amivel eredetileg indítottam Be Quiet! Dark Rock Pro 4-re mondta, hogy tökre elég. Mivel írtad ha már léghűtés, akkor maradjak inkább a Noctua NH-D15-nél, szóval maradok én is ennél. Inkább legyen némi tartalék benne.)

    Memória: DDR5 KINGSTON FURY Renegade 6000MHz 64GB - (KIT 2DB) (A tanácsadó is mondta, hogy a 6000 MHz-et ki tudja használni az alaplap úgy tűnik, de ez legyen a max.)

    GPU: ASUS RTX4070TI - TUF - O12G - GAMING (Köszi az ASUS tippet, megfogadtam. :) Mondtad, hogy a Gigabyte hűtése nem a legjobb. A telefonon is megerősítették ezt, illetve egyéb megbízhatósági bajok is vannak a Gigabyte-okkal. JayzTwoCents csatornája pl foglalkozott azzal, hogy az alaplapba becsatlakozó kis karom is letörik pár típusról, és nem vállalja fel a Gigabyte, hogy a minőségi probléma tőlük ered, és nem cserélik garanciálisan.)

    SSD: Samsung - 980 PRO 2TB (Itt a 970 Evo-t helyett ezt javasolták. Dupla az olvasási sebessége, másfélszeres az írási sebessége a 980-nak a 970-hez képest. Mivel 10 ezer Ft a különbség a két SSD között ezen a szinten már nem ezen múlik...)

    HDD: Seagate - IronWolf 6TB

    Táp: Be Quiet! - PURE POWER 12 M 1000W (Megerősítették, hogy jó lesz az 1000 Wattos táp.)

    Ház: Be Quiet! - Silent Base 802 Window

    Extra ház hűtő venti: Be Quiet! - Pure Wings 2 (Ebből van 3 db 140-es a Be Quiet! SB 802-ben eleve. Itt mondta, hogy minimum 3-at szoktak javasolni, és jó lehet az alap három, de talán egy negyedik nem fog ártani.)

    Szóval jelenleg itt tartok. Mondták, hogy van az oldalukon ilyen 0 Ft-os gép összeszerelési opció, ha ezekhez a cuccokhoz beválasztom azt, akkor tudják, hogy össze kell szerelni a spec-et. Megnyugtattak, hogy ha az összeszerelő technikus mégis lát valami kivetni valót, mégsem jó valami azt jelzik és ajánlanak jobban működő alternatívát hasonló árban adott esetben, továbbá ha összerakják akkor BIOS meg minden szinten tesztelik mielőtt kiadják. Szóval szakemberre bízom az összerakást mindenképp. :D

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175334 üzenetére

    Hali,

    Nagyon köszi a sok segítséget és türelmet! :)

    Huh, akkor nem engedem még el teljesen a CPU hűtés dolgot és tovább megyek vele, kérdezek még akkor a boltnál. Majd írok mi lett a vége. :)

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175362 üzenetére

    Szia,

    Ígértem egy visszajelzést, hogy mi lesz a CPU hűtés témának a vége. Végül bevállalom a vízhűtést. :)

    Az ARCTIC Liquid Freezer 360 II A-RGB Black-et választottam végül. (Emlékeztetőül az Intel Core i7-13700K procihoz.) Szoktak lenni hosszabb 12-24 órás rendereléseim is, amik alatt állandó maximális CPU igénybevétel van. Továbbá hőhullámokkor a panel alaphőmérséklete 3-4 hónapon át 28 fok. Emiatt is inkább a tutira megyek, a pasztázós történet mellett amit írtál.

    Bár ha már itt vagyok: egy kérdésem még lehet? Az ASUS RTX4070TI - TUF - O12G - GAMING órajele az 2,76 GHz és a ASUS RTX4070TI - TUF - 12G - GAMING órajele az 2,64 GHz. Mennyit számít ez a 0,12 GHz különbség?

    Kérdezem azért, mert nincs raktáron az O12G (12G viszont van), és pont akkor érkezne raktárra, amikor én tartósan vidékre lelépnék 1,5 hónapra...Igen, ott az opció az házhoz szállításra, de egy ilyen értékű gépet én magam akarok elhozni majd. Nem bízom a szállítócégekben, hogy épségben megkapom a gépet...Csak akkor így marad a rendelés szeptemberre adott esetben ha érdemes megvárni az O12G-t.

    Előre is köszi! :)

  • RayManzarek

    lelkes újonc

    válasz palfitom #175513 üzenetére

    Köszi újfent a választ! :)

    Akkor rámegyek a sima 12G-re ha kb semmit sem számít a különbség, és megrendelem a jövő héten a spec-et. Pontosabban akkor ha beérkezik a még hiányzó táp - Be Quiet! - PURE POWER 12 M 1000W -, ami jelenleg szintén nincs készleten, de ez az egy dolog hiányzik már így és jövő hét közepére ígérték. 10 év garanciát ad a gyártó erre a típusra...hülye lennék nem megvárni. :D

    Ha esetleg meg lesz a cucc küldök egy képet róla, meg hogy mik lettek a valósan beszerelt modulok benne.

    Köszi a sok segítséget az egész témában, és hogy ilyen önzetlenül segítitek az embereket! :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák