Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lex Icon

    senior tag

    válasz Vesa #68030 üzenetére

    rájuk költ 5-öt

    Ezt hogy kell érteni? Ő maga (csapattal) felújítja, vagy ő csak megbíz egy céget, akik megcsinálják?

  • AcCEsS

    senior tag

    válasz Vesa #68030 üzenetére

    Értem a jelzésed, de sajnos nekem az ilyen lakásfelújítási/eladási projektekre sincs lehetőségem és tehetségem. Viszont, már most, kezdőként is megtapasztaltam, hogy kis odafigyeléssel (és valószínűleg a kezdők szerencséjével) a kriptopiacon képes voltam 5-6% hozamot is realizálni pár óra vagy 1-2 nap alatt, ami simán felülmúlja a MÁP+ éves(!) hozamát, és ezt a "bevételt" a kripto, ugyebár valutában teszi! Jelenleg ez a fajta tanulás/kísérletezés volumene az államkötvényeim értékéhez képest elenyésző, és ez eléggé frusztrál, mert a forintban tartott megtakarítást önmagában veszteségnek élem meg, ami lehet, hogy hülyeség, de a fucked országunk és Európa pénzügyi jövőjét kizárólag pesszimistán vagyok képes értékelni, legalábbis az 1-3 éves időszakra vonatkozóan. Talán ez ügyben az az érzet motivál, hogy már nem vagyok egy mai "bika" :) (ma van egyébként a sokadik szülinapom 50+), és ami anyagi forrást az életem "B-oldalának" fenntartására szántam, amiért áldozatokat hoztam és megszenvedtem, most veszélyeztetve van, gyökér politikusok, elvakult idióták és számomra nem értelmezhető/felfogható folyamatok miatt.

    [ Szerkesztve ]

    AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

  • julius666

    addikt

    válasz Vesa #68030 üzenetére

    Bocs de sehol nem látom a parádés üzletet a haverod modelljében. Nem kötözködni akarok, tényleg nem értem hol éri ez meg.

    Ingatlan adás-vételnél vastagon költségek is vannak - ügyvéd, SZJA a vételi-eladási árkülönbözet után. A matek már alapból nem ennyire egyszerű. De hozzáveheted az építőipari árak kiszámíthatatlanságát is. Havi szinten változnak az árak, hiány van, szaki nem ér rá, stb. Így kalkulálj várható költséget, átfutási időt!

    Emellett az egy dolog, hogy jó árú lakást rendszeresen kifogni, alkudni tudni komoly érzék kell (ezt simán elhiszem haverodnak megvan), de évente 3-4 adás-vételt lezongorázni, a felújításokat leszervezni minimum részmunkaidős állás "békeidőben" is, ehhez képest alapszintű tőzsdei ismeretek, részvény ETF-ek vásárlása és tartása nevetségesen kevés meló. Utóbbi években pedig konkrétan már lehetetlen a fentebb vázolt ingatlanbiznisz mezei halandónak, bejáratott ügyvéd+építőipari csapat kell ahhoz, hogy évente több ingatlant végig tudj pörgetni, mert amúgy hónapokat kell várj csak 1-1 szakira.

    Igazából arra akarok kilyukadni, hogy a haverod valszeg cégként, főműsoridőben tolja a bulit (esetleg mellette ingatlanügynök is). Azért gondolom ezt, mert ismertem olyat aki kb. azt csinálta amit írtál és ő pontosan így is működött, nem véletlenül. Ha így nézed, akkor az éves 10-15M nem a 30M tőke hozama, hanem a haverod vállalkozói jövedelme. Úgy, hogy közben 30 milla tőkét is kockáztat. Így már messze nem hangzik olyan jól a modell!

    Persze lehet kicsiben kezdeni, évente 1, max 2 lakást átforgatni így. Ez is rohadtul sok meló lesz, sok idegszál, miközben extrém kockázatokat futsz. Egyáltalán nem igaz, hogy az ingatlanok feltétlenül tartják az értéküket, hogy legalább az inflációt állják. Általában véve, statisztikailag sem igaz, de egyéni ingatlan szintjén meg pláne nem. Mi van pl. ha átvert az eladó és felújítás során kiderül valami durva gebasz? Vagy mi van, ha elbarmolják a lakást a szakik a felújítás vége felé?

    Mindezt úgy, hogy ha tényleg minden jól megy és bejön a matekod (+4-5M/ingatlan), lesz 15-30% hozamod a 30 millára, csomó melóval. Közben full bután, 5 perc "energiabefektetéssel" PMÁP-ba dugva a pénzedet idén/jövőre 6-10% hozam várható. Megéri a kötéltánc?

  • Tapsi

    addikt

    válasz Vesa #68030 üzenetére

    Szerintem ez nem éri meg. Ennyi pénzt egy senior fejlesztő is megkeres konkrétan 0 kockázattal. A többiek is leírták, ez nem megtakarítás, hanem egy vállalkozás, ráadásul a szarabb fajtából. Az ingatlanpiac, főleg ez a része nagyon kockázatos. Az meg, hogy 4-5 millióból kipofoz egy lakást elég meredek. Gondolom vastagon átbaszta az ügyfeleit, mert ennyi pénzből manapság még a 2 embere bérköltsége is alig jön ki, nem hogy az anyag (mármint ha tényleg szakmunkások, és nem random kóklerek).

    ...pl. a gázfűtést fel kellene újítani, akkor oda töredék áron betesznek hűtő/fűtő klímát és ennyi.

    Persze a konjunktúra alatt lehetett olyan madarakat találni, akik ezt megkajálták, de ennek vége. Amúgy azért nem olyan töredék ár az! Mi most szereltetünk klímát otthon csak hűtésre a dolgozóba és a hálóba, az így fél milla. Ha fűteni is akarnánk, akkor még kéne a fürdőbe és a nappaliba is, biztos az is lenne vagy fél milla. Hát, itt már elég közel vagyunk egy gázos központifűtés költségéhez, maximum párszázezer lehet a difi.

    Ez a felújítgatok és ezen szedem meg magam még úgy 2013-2015-környékén volt nagy biznisz, aztán egyre kevésbé. Amúgy is alapszabály, hogy a felújítás költségét nehezen tudod érvényesíteni a vételárban, ez olyan ős-ős ingatlanos szabály.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák